UITKERING STUDIETOELAGE PER MAAND fictcbcSomcmt REEDS 23 DODEN NA SCHOLIEREN OPSTAND IN ZUID-AFRIKA BRITSE VAKBONDEN AKKOORD LOONBEHEERSING Goede hoop op behoorlijke compensatie f 16 Succes voor arter Ex-abt Franzoni kiest voor communisten MEDEDELING lONDERDAG 17 JUNI 1976 LEIDSE OrRANT PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamercommissie voor Defensie heeft volgens haar voorzitter het KVP Tweede Kamerlid J. van Eisen de verwachting, dat de compensatie-or ders voor het bestellen van het Amerikaanse toestel F.16 goed geregeld zal worden. Hij zei dit gisteren na afloop van een overleg met minister Lubbers, nadat in Washington het conceptcontract tussen de Amerikaanse General Dynamic en Fokker getekend was. In dit concept, dat thans ter goedkeuring bij de minister van Economische Zaken ligt, wordt gesproken over compensatie orders van 210 rruljoen dollar. Men neemt aan, dat dit bedrag maar een gedeelte is van het totaal van de overeenkomst met Fokker. Zoals bekend bestaat nog steeds twijfel over de hoogte van de compensatie-orders voor Nederland. In vakbondskringen vreest men namelijk, dat de orders in arbeidsplaatsen lager zullen uitvallen, dan oorspronkelijk berekend was. De president van de Amsterdamse recht bank mr. W. Bor- gerhoff Mulder heeft gisteren in verband met het derde kort geding tegen de krakers van de AMRO-pan- den aan de Nes. een persoonlijk be zoek gebracht aan het betwiste com plex. Op de foto: de aankomst van de president. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse vakbeweging wil een ernstige bijdrage doen in de strijd tegen de inflatie en premier Callaghan volledig steu nen. Met een overweldigende meerderheid van stemmen, die neerkwam op achttien tegen één, keurde zij gisteren de drastische nieuwe loon politiek goed, uitgewerkt door Groot-Brittan- nië's socialistische regering en de centrale van vakverenigingen (TUC). De vakcentrale had in Londen een speciaal eendaags congres georga niseerd om de vertegenwoordigers van alle vakbonden te laten stemmen over de nieuwe loonpolitiek, die vanaf 1 augustus alle loons verhogingen 12 maanden lang beperkt tot ma ximum 4,5 procent of 2,5 tot 4 pond per week, plus een verlaging van de inkomstenbelasting. Ongeveer 25 miljoen Britse arbeiders zullen nu met ingang van 1 augustus een belastingverla ging genieten, die voor een man met twee kinderen en een gemiddeld weekloon van 65 pond, ongeveer 30 pond kan bedragen, met daarna 1 pond 68 pence extra per week. Ter zelfder tijd zullen de prijzen echter veel sneller omhoog gaan dan de lonen. Om te beginnen zal tegen eind juni de benzine weer meer kosten. De sterke koersdaling van het pond Aangezien van de Britse arbeiders verwacht wordt, dat zij tvyee jaar lang geduldig wachten op een ernstige aanpassing van hun lonen, vragen sommige waarnemers zich af of dat geduld niet vroegtijdig uitgeput zal raken. Kritiek op verplaatsing Vehem naar Den Haag DEN HAAG (ANP) De Twee- le-Kamercommissie voor Eco- lomische Zaken heeft gisteren eer kritisch gereageerd op de leslissing van minister Lub bers van Economische Zaken de Nederlandse Herstructure- ingsmaatschappij te verplaat- ien van Den Bosch naar de regio Den Haag. Tijdens een besloten mondeling overleg tussen de commissie en bewindsman deelde deze aatste mee, dat hij het groene icht gaf voor de overplaatsing. De vestiging in de Haagse regio wordt van belang geacht, omdat er dan kortere verbindingen zijn met de departementen van Eco- ■<4j«/msche Zaken en Sociale Za- Ifrn en de Nederlandse Investe- rngsbank. De meeste leden van de com- fcissie voor Economische Zaken pdden niet veel waardering Ivoor de beslissing van minister pbbers. Zij zagen de noodzaak ;an de vestiging in Den Haag )f omgeving niet in, omdat in leze tijd met moderne commu- ïicatiemiddelen de verbinding )en Haag—Den Bosch geen be- i behoeft op te leveren. )!EW YORK (Reuter) De be te kanshebber voor de demo- ■atische kandidatuur bij de merikaanse presidentsverkie- ngen, Jimmy Carter, heeft gis- veer enkele nieuwe suc- issen geboekt. Ie 153 leden tellende program- la-commissie van de democra- m werd het eens over het pro- ramma dat grotendeels is ge- aseerd op de standpunten van larter. Slechts op het punt van amnestie voor de Vietnam- waarden nam de' commissie in verder gaand standpunt in de oud-gouverneur van eorgia. eorge Gallup, directeur van ir hem genoemde bureau »or opinie-onderzoek, verklaar- tijdens een lunch in New ork dat Carter een geweldige verwinning zou behalen als de irkiezingen vandaag plaats iuden hebben. Op 88-jarige Jf leeftijd eerste vliegreis SCHIPHOL (ANP) Met de laconieke mededeling dat zij niet nerveus was, begon gisteren de 88-jarige mevrouw Boonman de Waal uit Rotterdam aan haar eerste vliegreis. De reis van mevrouw Boon man voert naar Melbourne, waar zij na 23 jaar haar schoondochter en vijf kleinkinderen zal terug zien. De reis is mogelijk ge maakt door de Nederlandse Vereniging van Ouders, Fa milieleden en Vrienden van Emigranten, de OVE, die dit jaar haar twintigjarig bestaan viert. „Ter gelegenheid van ons jubileum hadden wij ons voorgenomen iemand eens heel gelukkig te maken. Op dat moment bereikte ons de brief die mevrouw Boonman aan burgemees ter Van der Louw had ge stuurd, met het verzoek om het voor haar op de een of andere manier mogelijk te maken naar Australië te reizen. De reis wordt volle dig door de OVE vergoed". Bij werkzaamheden in een drukke straat in Los Angeles heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan waarbij drie mensen om het leven kwamen en 26 anderen gewond raakten. Omliggende gebou wen en passerende auto's werden in lichterlaaie gezet door de steekvlam waarmee de ontploffing gepaard ging. De schade be draagt meer dan drie miljoen gulden. Zorg om de mens j DE REGERING MAAKT ZICH ernstig zorgen over de enorme financiële groei in de gezondheidszorg, met inbegrip I van het maatschappelijk werk in brede zin. De verzorging j „van de wieg tot het graf", die lange tijd op het program j van verschillende kabinetten gestaan heeft, blijkt financieel niet meer bij te houden te zijn. Tegenstanders van deze complete verzorging hebben daartegen al bij herhaling gewaarschuwd. STAATSSECRETARIS HENDRIKS van Volksgezondheid heeft daaraan een nieuw element toegevoegd, dat echter bij nader inzien niet nieuw is. Hij heeft dezer dagen verklaard, dat de verzorgingsstaat de zelfstandigheid van de mens aangetast heeft en dat deze staat de mens al bij voorbaat tot patiënt verklaard heeft. Daarom zal het nodig zijn de mens weer op zijn persoonlijke verantwoordelijkhe den te wijzen, ook wat zijn gezondheid betreft, aldus de staatssecretaris. Al of niet onder druk van de enorme lasten binnen de gezondheidszorg heeft hij verder betoogd, dat de meeste lichamelijke en geestelijke ziekten veroorzaakt worden door dé mens zelf, die zich blootstelt aan allerlei ongezonde gewoonten van eten, drinken werken, ontspan nen enz. Hij zal dus eerst met zichzelf in het reine moeten komen. j HET IS EEN ALOUDE WAARHEID, die destijds echter naar de achtergond verdween, omdat de verzorgingsstaat j zich tijdens onze welvaartsperiode volop aandiende. Met I deze periode verdwenen tegelijk de vrijwilligers, die in de gezondheidszorg inclusief het maatschappelijk werk decen nia lang voortreffelijk gewerkt hadden, naar de achter- J grond. Tenslotte waren er praktisch geen vrijwilligers meer over. TOCH BLIJKT, dat de vrijwilligers niet gemist kunnen worden. Wanneer het aan staatssecretaris Hendriks ligt is voor hen een nieuwe en dankbare taak weggelegd in dezelfde sector. Wij zijn het met hem eens, betreui*en het echter dat de beste krachten verdwenen zijn en dat het lang zal duren, voordat voldoende vrijwilligers met dezelfde kennis en hetzelfde élan gevonden zijn. De nood van nu heeft ons geleerd, dat oude waarheden lang niet altijd overbodig zijn. Dat is een winstpunt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans is groot dat studiebeurzen in de toekomst niet per kwartaal maar per maand worden uit gekeerd. Bij de afdeling rijksstudietoe lagen zijn hiervoor gedetailleerde plan nen uitgewerkt. Wanneer de nieuwe uitbetalingsregeling eventueel zal worden ingevoerd is nog niet bekend. In ieder geval nog niet het komend studiejaar, zo is staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen gisteren met de onderwijscommissie van de Tweede Kamer overeengekomen. In dat beraad kwamen ook de plannen van de staatssecretaris ter sprake voor een nieuw studiefinancieringsbeleid. Ver schillende commissieleden plaatsten daar nogal wat vraagtekens achter. Het nieuwe stelsel houdt ondermeer in dat de basis-beurs voor HB O-studenten en studenten aan een universiteit A omlaag gaat. Bij nogal wat studenten is dat in het verkeerde keelgat geschoten. Een delegatie van hen heeft de bezwaren gisteren toegelicht in een gesprek met een aantal Kamerleden. Zij overhandig den 15.000 handtekeningen van collega's die de kritiek "delen. De studenten eisen hogere toelagen en willen dat de kinder bijslag en -aftrek onaangetast blijven. Ze zijn ook tegen de invoering van rentedragende leningen zoals staatsse cretaris Klein die voorstelt in het nieuwe studiefinancieringsstelsel, dat misschien in 1977 wordt ingevoerd. AMSTERDAM (ANP) Politieau to's met zwaailichten en loeiende sirenes hebben gisteren het winkelende publiek in de Amsterdamse Kalverstraat uiteen doen stuiven nadat op het hoofdbureau een overvalmelding was binnengekomen van een juwelier. Aangekomen bij de juwelier bleek de „overvaller" zwij gend op een stoel de komst van de politie af te wachten. De man, wiens identi teit niet bekend is omdat hij ook op het ,,Bel de Koningin maar voor betaling politiebureau blijft zwijgen, was even te voren de juweliers zaak binnengestapt en toonde belangstel ling voor diamanten. Toen hem enkele dia manten werden ge toond, koos hij een exemplaar van 6900 gulden uit en liet het inpakken. Vervolgens stak hij dit pakje on der zijn overhemd en zei „bel de Koningin maar voor de reke ning", waarna hij aanstalten maakte te vertrekken. Perso neel sloot onmiddel lijk de deuren en waarschuwde de po litie. Toen deze arri veerde had de man de diamant nog steeds bij zich. DE BILT Morgen zal het opnieuw droog en zonnig weer zijn. Een hogedrukgebied boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen, met een uitlöper naar de Noordzee en Engeland, trekt naar het noordoosten op, en zal zich in de richting van de Britse Eilanden uitbreiden. Fronten boven Engeland bewe gen langzaam naar het oosten, JOHANNESBURG (Reuter) Een woordvoerder van de po litie in Johannesburg heeft vanmorgen meegedeeld, dat bij de onlusten van gisteren in de door zwarte Zuidafrika nen bewoonde plaats Soweto 23 mensen het leven hebben verloren en minstens 228 men sen zijn gewond. De onlusten begonnen gisteren in hetbegin van de dag en duurden voort tot de c van vandaag. Omgekomen zijn 21 zwarten en 2 blanken. In het geheel zijn 126 mensen gearresteerd. Op het ogenblik is volgens de politie de stituatie rustig. On geveer duizend gewapende po litiemannen zijn samengetrok ken in Soweto, waar één mil joen zwarten wonen. De plaats ligt ongeveer 20 km. ten zuid westen van Johannesburg. Het spoorwegverkeer tussen Jo hannesburg en Soweto is ver broken Aan alle in Soweto aanwezige blanken is verzocht deze voorstad te verlaten. In negerkringen werden cil eerder moeilijkheden verwacht nadat de regering had bepaald dat het Afrikaans verplicht op de scholen moest worden onder wezen. Het verzet hiertegen onder de negerleerlingen in Soweto, die meer politiek be wust zijn dan hun ouders, is nu tot uitbarsting gekomen. De leerlingen die aan de op stand deel hebben genomen zijn tussen de 13 en 18 jaar oud. De onlusten waren al in mei begonnen met het weglo pen van leerlingen van de mid delbare school Phefini en breidden zich uit naar zes an dere scholen in het gebied. De regering wilde hun echter niet toestaan te leren in de talen die zij zelf wensten, namelijk Engels en hun stamtaal. Er zijn slechts weinig onder wijzers en leraren die in het Afrikaans les kunnen geven. Schoolhoofden zeggen dat de meeste vakken al moeilijk ge noeg zijn als zij in de eigen taal worden onderwezen, laat staan in een taal die de kinde ren niet willen leren. De leer lingen beschouwen de maatre gel als een vorm van indoctri natie. De onlusten begonnen gisteren met het samenkomen van on geveer drieduizend leerlingen bij de middelbare school Phe- ferii en de menigte groeide aan tot ongeveer 10.000. Tijdens de betoging opende de politie het vuur op de menigte, naar zij zegt „uit zelfverdediging". Ge bouwen werden in brand ge stoken en voertuigen aange vallen en met stenen bekogeld. daarbij in aktivi- teit af, zodat er in het huidige weerbeeld weinig verandering komt. Koude lucht afkomstig uit Noord-Rusland, die langs de westflank van een depressie bo ven Rusland naar Zuidoost-Eu ropa stroomt, was vanmorgen tot Noord-Italiè, midden Joego slavië en Noord-Griekenland ge vorderd, het koufront bracht vooral in Hongarije en Noord- Joegoslavië langdurige regen, waarbij plaatselijk meer dan 20 mm viel. Vooruitzichten voor zaterdag. Overwegend zonnig en droog. Geleidelijk hogere temperatu ren. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp.: omstreeks 10 gr. Max. temp.: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Scheepvaart op Rhone onmogelijk PARIJS De scheepvaart op de Rhöne tussen Lyon en An- dance (een afstand van ruim 80 km) is geheel stilgelegd, omdat de waterstand van de rivier te laag geworden is. Al sedert enkele weken waren de schippers genoodzaakt met slechts gedeeltelijke lading te j varen, omdat de diepgang te groot was voor de lage water stand. De Franse tegenhanger van de Nederlandse waterstaat vreest, dat de situatie nog zal verergeren en dat een nog gro ter gedeelte van de Rhóne onbe vaarbaar zal worden en dat de ze situatie de hele zomer zal kunnen voortduren. Giancarlo Cito, een 32-jarige kandidaat voor de neo-fascisti-1 sche partij, ligt I in het zieken huis van de Zuiditaliaanse stad Taranto. Hij raakte gister nacht gewond tijdens een con flict met politie ke tegenstan ders. Grondwaterstand door droogte gedaald (Van een onzer verslaggevers) HENGELO Vijf droge win ters hebben een daling van de grondwaterspiegel in Neder land veroorzaakt. In de ruim 100-jarige geschiedenis van het KNMI in de Bilt is een zolange droogte nog niet eerder geregi streerd. Vooral de waterleidingbedrijven die grondwater aan de bodem onttrekken hebben met de ge volgen van de lage grondwater stand te maken. De droge perio den zijn overigens niet ongun stig voor hun bedrijfsresultaten, omdat in deze tijd extra grote hoeveelheden water afgegeven moeten worden, wat weer extra geld in het laatje brengt. (Van onze correspondent) ROME Giovanni Franzoni, voormalig abt van het Romeinse Benediktijnpr- klooster St. Paulus buiten de Muren, maar sinds enkele jaren gesuspendeerd, heeft vier dagen voor de parlementaire verkiezingen in Italië verklaard op de communistische partij te zullen stem men. Hij heeft verklaard tot dit stand punt te zijn gekomen op grond van zijn ervaringen van de laatste jaren binnen de beweging van christenen voor het socialisme. Don Franzoni die zich als abt grote faam had verworven door zijn werk met basis gemeenschappen van veelal minder be deelden m Rome, en die twee jaar gele den opnieuw in conflict kwam met de Vaticaanse autoriteiten om zijn houding tegenover de echtscheidingswetgeving, wijst erop dat het een priester niet is toegestaan lid te worden van de commu nistische partij, maar toch als sympathi sant te kunnen deelnemen aan de politie ke strijd van die partij. Zijn verklaring heeft weer de woede van de kerkelijke autoriteiten opgewekt die de laatste we ken in bedekte termen gewaarschuwd hebben voor excommunicatie van kath olieken die zich afgeven met de commu nistische partij. Een officiële verklaring is van het Vaticaan nu niet te verwach ten. Volgens de laatste opiniepeilingen behou den de christen-democraten nog een klei ne voorsprong op hun communistische rivalen. Maar ruim 12 procent van de De communisten hopen nog winst te kunnen halen uit onthullingen over het Lockheedschandaal, waarbij vooraan staande christen-democraten zouden zijn betrokken. Zij hebben geëist dat minister van buitenlandse zaken Rumor en twee voormalige ministers van defensie te recht zullen staan, maar dit verzoek is vanmorgen door een parlementaire com missie afgewezen. AAN ALLE ONDERWIJSGEVENDEN Op 9 juni jl. is in Leiden opgericht een afdeling van de Algemene Vereniging van Leerkrachten (A.V.L.). Een ver eniging, die staat voor het behoud van de positieve normen in het onderwijs. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot het secretariaat - Guido Gezellestraat 30 te Hazerswou- de/Rijndijk 2432. WORDT LID VAN DE ENIGE ONAFHANKELIJKE ALGEMENE LEERKRACHTENBOND VOOR ALLE TAKKEN VAN ONDERWIJS. Markten RIJNSBURG 16 0,223 42570; Glad.Colvi 0,146 21490;Glad.Narius 0.170 0,760 32875, Ixia 0,445 4114; Korenbloemen 0,074 85120; Lathyrus 0,353 2283; Leeuwe bekken 1,457 30;Lelie kelk 0,250 2440, Telle tak kas 0,298 152440; Liatris 0,315 3770; Margriet wit enk 0,049 133134; Margriet 0.716 1765; Orchideeën 0.242 314; Orrutho- galum 0,205 1750; Pioenen 0.415 10730; Rozen grootbl. 0,114 5740; Rozen kleinbl. 0,070 32066; Scabiosa 0,164 4493; Snijgroen 0,791 1335; Statii g |Üj| nijbic I; Iris 0 500; Tulpen koude r 0,554 659; Violieren r st 0,062 41995; Anjer 9 32120; 2e si 0,149 158392; Gladiolen imp 0,111 15200; Orchid. Arach. imp 1,097 836; Orchid. Den- dr. imp. 0,056 3420; 2e srt per stuk 0,024 4000; Div. bladsrt. imp 3,750 490 Div. snijbl. imp 608-Div. smjbl. imp. 0,102 21226; Begonia 1,179 657; St. Paulea 0,675 720; Div. perkplanten 0.349 4161; Div. pot- KATW1JK, 16 juni. groenten: bospeen p. kist, oud BI 5,00, nieuw AI 21,60-21,90, An 12,30-20,80, BI 20,70; bloemkolen; 61 94-1,06, 611 52-63, 81 70-88. 811 17-50, 121 28-69. 1211 28-44; Bospeen I 1.16-1,24. II 56-1,20 andij vie 49; spitskolen 65-78; bonenkruid 33-42; tuinbonen rabarber 46-59; 1; selderie 25-68; sla 9-15. Aanvoer: i oud 2000 kg. nieuw 39.000 kg;

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13