■ÉQ. CDA wint steeds neer vertrouwen GROEP NEO-NAZI'S SLAAT WAPENS OP LIBANESE PRESIDENT GAAT AKKOORD MET ARABISCH LEGER Twee Westduitse grenswachten door Oostduitse collega's gepakt ans op akkoord aanwezig Absurdistisch muziektheater rondom George Antheil en Max Ernst Nieuwe bewijzen smeergeld in Italië in parlement riNSDAG 16 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 nvoorstel20 gulden netto meer (Van onze parlementaire redactie) j ^AG Er is nog een kans dat er mogelijk deze week ikoord wordt bereikt over de loonontwikkeling na 1 juli. (tellen van de regering en die van de vakbeweging liggen 1 niet zo bijster ver uit elkaar, dat bij voorbaat een dis uitgesloten. Het verschil tussen het voorstel van de "en de eis van de vakbeweging is voor een minimum-loner tar een tientje per maand. Het plan van de vakbeweging werknemer met een jaarinkomen van 26.000,- gulden (en __jderen) dit jaar maar 0.4 procent méér koopkracht opleve- jgen van het ministerie van Sociale Zaken hebben bereke- emaakt van de loonvoorstellen van de regering en de eisen ^kbeweging. De vraag daarbij is wat de voorstellen „netto" _n. Daarbij is van belang dat grote loonsverhogingen in fchig opleveren omdat het nettoresultaat meestal niet zo veel M;er is dan bij betrekkelijk lage loonstijgingen. I"foorstellen van de regering komen niet neer op dertig [etto meer per maand, zoals aanvankelijk werd gedacht, «intig gulden. Met één uitzondering: de minimum-loontrek- Kr wel netto dertig gulden per maand op vooruit gaan. I >nde staatje maakt de verhogingen duidelijk: regeringsvoorstel: per maand - min. loon 5.4 omhoog netto 1.065,- 1.210,- 1.395.- 2.610,- 4.220,- Ten opzichte van het regeringsvoorstel ligt het voorstel van de vakbeweging als volgt hoger: Bruto loon per maand: 1.440,- (min. loon 1.670,- 2.000,- 4.000,- 8.000,- - 20,- gulden per maand meer plus 0.5 perc. verlaging ziekenfond spremie Nu - verhoging min. loon Bruto loon met 2.7% per maand netto netto 1.440,- 1.025,- 1.055,- 1.670,- 1.155,- 1.175,- 2.000,- 1.335,- 1.355,- 4.000,- 2.550,- 2.570,- 8.000,- 4.170,- 4.190,- Een groepje Italianen luistert naar een aantal christen-democrati sche sprekers in Rome op een van de laatste verkiezingsbijeenkom sten voor de verkiezingen van zondag. Vandaag besluiten de partijen hun campagnes, waarbij mogelijke onthullingen over Lock- heedsteekpenningen nog een rol kunnen spelen. (Van een onzer ver slaggeefsters) AMSTERDAM - Nadat alle overleg tussen overheid, be drijfsleven en consu mentenorganisaties over informatieve eti kettering hopeloos was vastgelopen, heeft Albert Heijn deze patstelling plots klaps doorbroken, door op eigen initia tief de voedingswaar de van de eigen- merk-levensmiddelen op de verpakking te gaan vermelden. Het levensmiddelen- bedrijf hoopt hier mee te bereiken, dat ook andere onderne mingen dit initiatief zullen volgen. Het eerste succes daar omtrent kon gisteren, tijdens de presentatie van de „voedingswar- dewijzer" in Amster dam, al worden ge meld: De Spar-be- drijven zullen even eens de etikettering hanteren. De „voedingswaarde- Kruideniers starten informatieve etikettering wijzer" bestaat uit drie delen. In het midden een cirkel die de totale hoeveelheid voedingstoffen en het aantal kilocalorieën aangeeft. Zij het dat dit laatste met een meer Europese term, kilojoules, wordt aan geduid. Afhankelijk van lengte, leeftijd e.d. heeft een mens gemiddeld 10.000 ki lo-joules per dag no dig. Links daarvan in een stippentabel de hoe veelheid vitaminen, kalk, ijzer en eiwit die het produkt per bepaalde eenheid be vat. Rechts van de cirkel staan de brandstoffen, zoals eiwit, vet en koolhy draten in grammen per portie vermeld. Een folder met toe lichting wordt in de filialen van Albert Heijn en de Spar ver strekt. AH heeft 750 eigen produkten. De invoering van de „voedingswaardewij- zer" zal geleidelijk gaan. ^SUM - Het CDA zit in de lift. Als er de-Kamerverkiezingen werden gehouden, I C het CDA als de grootste partij uit de en. Dit is de meest opmerkelijke conclu- Mlfen enquête, die de NCRV eind mei heeft luden naar de politieke voorkeur van ichtigde Nederlanders. ■erkiezingen zou het CDA 50 zetels beha- enquête in oktober vorig jaar christen-democraten 45 zetels. Momenteel drie partners in het CDA (KVP, ARP samen 48 vertegenwoordigers in de 55de enquête van de NCRV zouden ook de WD fors winnen. De PvdA zou vijf ';$nst boeken, vergeleken bij het huidige aantal en een totaal van 48 zetels behalen. De WD groeit van 22 naar 30 zetels. De winst van deze partijen zou ten koste gaan van vooral DS'70 en D'66 die beide zouden duike len van 6 naar 2 zetels. De CPN zou in plaats van 7 slechts 3 vertegenwoordigers in het parle ment krijgen. Is sinds oktober het vertrouwen in het CDA verstevigd, de PvdA heeft vanaf die tijd aanhan gers verloren, zo blijkt uit de opiniepeilingen. Want in oktober zou de Partij van de Arbeid nog met 52 zetels de grootste partij hebben gevormd. Het onderzoek van de NCRV werd door het ICO uitgevoerd in een periode dat de problemen rond de gemiste order aan Zuid-Afrika en de Bloemen- hovekliniek acuut waren. Voor de enquête werden 2000 stemgerechtigde Nederlanders ondervraagd. ramp niet door technisch mankement onzer verslaggevers) De treinramp waarbij 24 men- '3 het leven kwamen, is het onderzoek uitge lat de politie van Schie- a de spoorwegrecherche «jingesteld naar de bot- ®sen een zogenaamde Sprinter-trein uit Schiedam en een D-trein uit Hoek van Hol land, -op 4 mei jongstleden. Het onderzoek is voorlopig afgeslo ten. De resultaten ervan zijn in handen gegeven van de officier van justitie in Rotterdam mr. W. A. de Saint Aulaire. De onder zoeksresultaten maken er zeer waarschijnlijk dat de treinramp is veroorzaakt door de machi nist van de Sprinter de heer H. Kophof. Hij is uit Schiedam ver trokken terwijl de D-trein daar nog niet binnen was. Normaal gesproken had de machinist op deze trein moeten wachten. Om dat de heer Kophof zeer ernstig gewond raakte, kon hij tot nu toe evenwel nog niet worden verhoord. De spoorwegongeval lenraad zal pas tot een eind-oor deel over de oorzaak van het drama komen nadat de machi nist zijn verklaring van het ge beurde heeft gegeven. BONN De Westduitse poli tie heeft een groep neo-nazi's gearresteerd, die op verschil lende plaatsen in de Bondsre publiek grote voorraden wa pens en minutie opgeslagen hadden. Volgens het inmid dels gearresteerde hoofd van de rechts-radicale beweging, Willi Wegener, hadden zij deze wapens verzameld om zich te verzetten tegen een „machts greep van de chaoten". Met „chaoten" worden in Duitsland links-extremisten bedoeld. Willi Wegener is voor de poli tie geen onbekende en kan er als typisch voorbeeld voor gel den, dat de justitie in de Bondsrepubliek met het linke roog scherper ziet daii met het rechter. Terwijl personen on der lichte verdenking van links-radicalisme reeds in voorarrest worden genomen en jarenlang op hun proces moeten wachten, werd de voormalige onderofficier van de militaire politie Wegener reeds twee jaar geleden gear resteerd, maar na korte tijd vrijgelaten, waarna hij zijn subversieve acties onder een valse naam voortzette. Zijn groep, die in Mainz, Sol- tau en in een berggrot van de Harz wapenarsenalen had aangelegd, wordt er ook van beschuldigd op talrijke plaat sen joodse kerkhoven te heb ben verwoest en geestelijke terreur op andersdenkenden te hebben uitgeoefend. Hoewel de aan houdende droog te het vochtgehal te in de boven laag van de land bouwgronden sterk heeft doen dalen, lijden de aardappelgewas sen in Zeeland daar in het alge meen niet onder. De aardappelen die hier door een Zeeuwse boer ge rooid worden gin gen voor 3,39 van de hand NICOSIA (AP) President Soeleiman Franjieh heeft ingestemd met de komst van een pan-Arabi- sche vredesmacht naar Libanon, aldus heeft het rechtse Libanese radiostation Amchit bekend ge maakt. Franjiehs beslissing is volgens het radiostation bekend gemaakt door Machmoed Riad, de secreta ris generaal van de Arabische Liga, die gisteren met Franjieh en andere Libanese christelijke lei ders besprekingen heeft gevoerd. Het besluit van Franjieh zou betekenen dat de christelijke Libanese leiders hun eerdere verwer pingen van de komst van een pan-Arabische vre desmacht hebben ingetrokken. Het besluit om een Arabische vredesmacht te sturen werd vorige week genomen tijdens een spoedbijeenkomst van de Arabische ministers van buitenlandse zaken in Cairo. De ministers waren bijeengeroepen op drin gend verzoek van PLO leider Jasir Arafat. Riad heeft gisteren met Franjieh overleg gepleegd in het dorpje Kfour, 25 km ten noorden van Beiroet. Hij deed dit na eerst in Damascus te hebben gesproken met de Syrische president Hafez Assad. __JtLIJN (AP) De Oostduitse auto- eiten hebben gisteren twee West- itse grenswachten opgepakt die de ^ns tussen Oost- en West-Duitsland iden hebben overgestoken en op stduits grondgebied zouden zijn te- htgekomen. Het officiële Oostduit- 3 iipersbureau ADN noemde het inci- vit een .ernstige grensschending', B plaats gevonden bij het stadje 21ïla tegenover de deelstaat Hessen. De regering in Bonn heeft de aanhou ding bevestigd. Maar minister Werner Maihofer van binnenlandse zaken heeft verklaard dat aangenomen mag worden dat de twee grenswachten zijn ontvoerd en naar Oostduits grondge bied zijn overgebracht. Regerings woordvoerder Klaus Boeling ontkende zelfs dat er sprake van een grens schending is geweest. In een vraagge sprek met hem werd de mogelijkheid geopperd dat de actie een vergelding zou kunnen zijn voor een grensinci dent van vorig jaar, waarbij een vluchtende Oostduitser twee Oostduit se grenswachten doodde. Een Westduitse rechtbank stelde on langs vast dat de vluchteling Werner Weinhold, uit zelfverdediging had ge handeld en sprak hem vrij. Het ge rechtshof in Hamm heeft nu het von nis van de rechtbank vernietigd en gesteld dat het optreden van Oostduit se grenswachten tegen vluchtelingen niet zonder meer .onrechtvaardig' kan worden genoemd en dat ,het leven van twee mensen voorrang heeft boven pogingen om gebruik te maken van een grondrecht - in dit geval het recht op bewegingsvrijheid'. Oostduitsland heeft 100.000 mark op het hoofd van Weinhold gezet irk- 3 dreigt 450 >oel ^energie O foppen bn onzer verslaggevers) ij ./km Het scheepsbouw- 'l Rijn-Schelde-Verolme -^jzinister Lubbers van eco- \e zaken om twee rente- M£ingen van in totaal 30 ,iM gevraagd voor het in tiuden van de RSV-doch- terdam Nuclear. Als de «yd deze steun niet per 1 gJ1977 verstrekt zal RVS [TJrijf, waar nu nog 525 sluiten. kt uit een nog geheim T 0 dat het scheepsbouw- AUl samen met functiona- v0tan het ministerie van nta1sche zaken heeft opge- ra9Jh dat deze week door Weekblad wordt gepu nt u). tal in begeleidende brief aan Lubbers stelt Rijn- >eu'VVerolme dat zij niet be- ook niet in staat is om "ho? 'crac^t deze hoogwaar- lustrële activiteit voort te ifda'ê"1 Nuclaer houdt zich pieer bezig met de pro van onderdelen voor itrales. Zo zou het be lt groot deel van de Zuid- se kernorder toegewe- ben gekregen als die i tenminste verworven door een combinatie Amerikaanse General het Zwitserse Brown n het Nederlandse RSV. Ruimtevaart De Amerikaanse astronaut Ro- I nald Evans heeft gisteren in de Aviodome op Schiphol de ten toonstelling „Europeanen in de ruimte" geo pend. Op de fo to: Evans met een model van de Space-Sh ut tel. waarmee hij binnenkort de ruimte ingaat. ROME (Rtr) Nieuw bewijsmateriaal in het Italiaanse omkoopschandaal van de Lockheed vliegtuigfabriek zal vandaag onderzocht worden door een parlementaire commissie. Het zou een laatste slag kunnen toebrengen aan de verkie zingscampagne van de regerende christen-demo cratische partij. De commissie van onderzoek zal rapporten horen van haar drie leden die vorige week vragen stelden aan Lockheedfunctionarissen in de Verenigde Sta ten. Zij keerden naar Italië terug met de medede ling dat het nieuwe bewijsmateriaal dat zij hadden verzameld eens voor al zou kunnen tonen wie in deze zaak geld had ontvangen. Linkse en centrumpartijen vroegen om het ontslag van de minister van buitenlandse zaken, Mariano Rumor, temidden van beweringen dat hij genoemd wordt in het nieuwe materiaal over de betaling van twee miljoen dollar (ruim vijf miljoen gulden) door Lockheed aan Italiaanse functionarissen. Ru- mor heeft de beschuldigingen krachtig en herhaal delijk tegengesproken. Maar de christen-democra ten vrezen dat openbaarmaking van de zaak op dit ogenblik een zware slag zou kunnen toebren gen aan hun kansen voor de verkiezingen die over vier dagen worden gehouden. In Washington deelden twee Amerikaanse senato ren, Church en Percy, gisteren de senaat mee dat er geen bewijs was dat de Italiaanse president, Giovanni Leoni, betalingen van Lockheed ontving. Justitie stelt geen onderzoek in tegen Carosi DEN HAAG (ANP) Er wordt geen justitieel onderzoek inge steld naar de activiteiten van de stichting Carosi, zo heeft minister Van Agt van Justitie geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamer leden Voogd en Roethof (beiden PvdA). Naar aanleiding van publikaties in het voorjaar van 1975, onder meer in het blad „De vakbewe ging" hadden de Kamerleden gevraagd naar de mogelijkhe den van een justitieel onder zoek. De stichting Carosi be weegt zich op het terrein van de liefdadigheid in landen van de Derde Wereld, aldus drs. Voogd. Er is sprake van een wirwar van besturen en comité's, met vaak dezelfde personen, zodat een nader onderzoek gerecht vaardigd leek. Volgens minister Van Agt stelde het openbaar ministerie een oriënterend onderzoek in. Maar dat leverde geen aanknopings punten op voor een nader justi tieel onderzoek. Moord Linkse guerrillastrij ders hebben in Buenos Aires een voormalige officier van de geheime dienst van het Argen tijnse leger, kolonel Juan Carlos Mendieta, doodgeschoten toen zij poogden hem te ontvoeren. Doodgestoken De Peruaanse ambassadeur in Jamaica Fer nando Rodriguez is gisteren in zijn woonkamer doodgestoken. Volgens de autoriteiten zijn er geen aanwijzingen dat het om een politieke moord zou gaan. Hij zou inbrekers in zijn huis hebben betrapt. De prijs voor het moedigste festival-programma moet dit jaar naar het Residentie-Orkest hoewel het er gisteren in de PW A-zaal slechts de helft van uitvoerde. Die helft was riskant genoeg want het gold de vierde symfonie van Charles Ives, die het ensemble enkele jaren gele den in ons land introduceerde maar die niemand in één keer de baas kan. Na de pauze maak te het orkest plaats voor de Grapo de Acción Instrumental de Buenos Aires die een stuk muziektheater opvoerde ron dom pianomuziek van George Antheil (1900-1959) geïnspireerd op surrealistische collages van Max Ernst (1891-1976). Het muziektheater was uite raard bizar en grotesk. Op de voorgrond was een grafheuvel tje met een boeketje bloemen te zien. Antheil, in de persoon van de uitstekende pianist Jorge Zu- lueta nam in correct rokcos- tuum aan de vleugel plaats en speelde op toetsen en snaren enkele van de honderd heel kor te stukjes die de componist bij de honderd prenten van Ernst had willen maken. Ernst zelf verscheen daarna ten tonele met een vrouw in het zwart en een sensuele danseres. Het graf werd ontmaskerd als een pro jectie-apparaat waarmee op een scherm een beperkt aantal van de prenten van Ernst werd ge projecteerd met commentaar van de zwarte vrouw, vrij naar de officiële onderschriften. flOLWFOTAL Ongeval onder invloed: twee jongens gedood SEVENUM (ANP) Twee jon gelui uit het Limburgse Horst zijn in de nacht van maandag op dinsdag in Sevenum om het leven gekomen toen zij na een bezoek aan de kermis nog wat stonden na te praten en werden aangereden door een 20-jarige bouwvakker uit Venray. Volgens de politie verkeerde de bouwvakker onder invloed van sterke drank. Hij is na het onge val doorgereden maar kon niet temin worden opgespoord. De twee doden, de 18-jarige Chr. Cuppen en de 20-jarige G. Cus- ters, waren in gezelschap van drie vrienden. Dezen werden eveneens aangereden en raak ten ernstig gewond. Daarna volgden een aantal tafe relen zoals Ernst ze had kunnen afbeelden: een partijtje biljart op het deksel van de vleugel, uitbundige dansen, kolderieke pantomimes, muziek en songs uit luidsprekers. Het etiket dat men er op wilde plakken, kan naar verkiezing absurdistisch, dadaistisch of surrealistisch zijn, in elk geval werd de relatie tussen vertoning en verklanking enerzijds en de associaties die ermee werden opgeroepen, wel bewust verstoord en vervreemd. Bij Ives was daarvan geen spra ke. Eigenlijk realiseerde deze componist heel consequent een jeugdherinnering: door een mis verstand verschenen op een grasveld twee muziekkorpsen die tegelijk elk een andere mu ziek gingen spelen.In zijn tussen 1910 en 1916 geschreven vierde symfonie wordt een enorm or kestraal apparaat en een klein koor opgedeeld in telkens ver schillende groepen die, als dat mogelijk zou zijn, verspreid moeten worden opgesteld. In de praktijk kan dat nergens, en bovendien zouden er dan nog meer dirigenten nodig zijn dan de Spanjaard Cristobal Halffter en zijn assistent Lex Veelo die moeite hadden maar er behoor lijk in slaagden de gelijktijdig te spelen uiteenspelende ritmen, tempi, toonsoorten, thema's en citaten van christelijke hymnen en populaire liederen goed te coördineren. Waarom het koor ongenoemd bleef en de ene pia nist zo extra naar voren werd geschoven, was onduidelijk maar een feit bleef dat, voor mij althans, de uitvoering doorzich tiger en gaver was dan die on der Lukas Foss enkele jaren geleden. Het publiek was begrijpelijker wijs niet talrijk maar aandacht en weerklank waren intens. J. KASANDER Politie maakte jacht op geitjes NOORD WIJK In de vroege morgenuren werden gisteren op de Van de Mortelstraat een paar loslopende geiten gesignaleerd. De dieren waren waarschijnlijk ontsnapt uit het daar gelegen hertenkampje en genoten, sab belend aan heesters en planten, kennelijk van hun pas verwor ven vrijheid. Bij de komst van een politiepatrouille gingen de geitjes er met formidabele sprongen vandoor. Zij lieten zich lokken noch vangen en eerst na een jacht van zo'n drie kwartier in de wijken en plant soenen van Boerenburg gaven de „sikjes" zich over. Voor de jagers leverde de safari een paar besmeurde uniformen op. Om het defecte hek van het hertenkamp werd een noodver band gelegd. Fokker-VFW tekent contract voor F-16 WASHINGTON (Rtr) De Amerikaanse vliegtuigfabriek, General Dynamics' heeft met het Nederlands-Westduitse con cern Fokker-VFW een contract ter waarde van 210 miljoen dol lar getekend voor de assembla ge van straaljagers van het ty pe F-16. Dit is vanmorgen in welingelichte regeringskringen in Washington vernomen. De onderhandelingen van Ge neral Dynamics' met Europese onderaannemers, verkeerden sinds ruim drie maanden in een Vorig jaar verklaarde een groep van vier landen Nederland, België, Denemarken en Noorwe gen zich bereid 350 toestellen van het type F-16 met een geza menlijke waarde van 2,1 miljard dollar aan te schaffen, in ruil voor een aandeel in de produk- tie van deze eenmotorige straal jager. Het kostte General Dyna mics' echter moeite Europese bedrijven te vinden die wat prijs en technologische kenrus betreft, konden concurreren met Amerikaanse ondernemin gen. Fokker-VFW zal de machi nes bouwen die Nederland en Noorwegen hebben besteld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9