|tijna 400 Nederlanders la buitenlandse cellen Zakenleven in VS met bombrieven bedreigd isbruik sociale etten melden Rechtse machtsgreep in Spanje op komst? IN BLENDE DRIFT KIND DOODGESLAGEN KORT-GESTRAFTEN SNELLER CEL IN ENSDAG 16 JUNI 1976 'i LEIDSE COURANT PAGINA 7 EST-DUITSLAND SPANT DE KROON HAAG (ANP) Voor zover bij het erie van Buitenlandse Zaken bekend en op dit ogenblik 370 Nederlanders itenlandse gevangenissen. Van hen 218 gearresteerd omdat zij in het ivaren van verdovende middelen. Hun groeit snel. Zo luiden de laatste ten uit Spanje, dat daar in één week zes Nederlanders zijn gearresteerd, zij drugs bij zich hadden. •este arrestaties van Nederlanders we- het bezit van verdovende middelen fen in de havenplaatsen, waar de veer- uit Marokko aankomen. Het gaat hier zakelijk om doorvoer van drugs. Echte laren van verdovende middelen uit nd zitten volgens Buitenlandse Zaken eest in West-Duitsland achter de tra in totaal momenteel 74 wegens het ;n en verhandelen van verdovende •len. Daarnaast bevinden zich zestig landers op beschuldiging van andere den in arrest in de Bondsrepubliek. De irepubliek staat met in totaal 134 Ne- idse gearresteerden bovenaan de lijst nden, waar Nederlanders in de gevan gerus belandden. Daarna volgen Spanje met 57 Nederlandsegearresteerden, België met 37, Frankrijk met 26, Zweden met 15 en Algerije met elf. In de 57 Nederlandse gearresteerden in Spanje zijn de vier begrepen, die er maan dag in slaagden te ontsnappen. Als het deze vier lukt naar Nederland te komen, zullen zij niet worden uitgeleverd, want er is geen verdrag dat daartoe dwingt. Zij moesten wegens drugsmokkel straffen van twee tot zes iaar uitzitten. Het ministerie vart Buitenlandse Zaken heeft gisteren nog eens de aandacht gevestigd op de zware en langdurige gevangenisstraffen, die het jn bezithebben van drugs in het buitenland ten gevolge kan hebben. Het waarschuwt ook voor het meenemen van lifters, omdat het dikwijls voorkomt, dat deze verdovende middelen vervoeren, wat bij ohtdekking tot straffen voor de automo bilist kan leiden. Het komt nogal eens voor, dat in dat geval de betrokken auto verbeurd wordt verklaard. De hausse in arrestaties van Nederlanders aan de Spaanse grens wegens drugsmokkel was in 1975 de directe aanleiding voor de Reclassering om te starten met het „Bureau buitenland" gevestigd in Den Bosch, dat zich het lot aantrekt van de Nederlanders in buitenlandse cellen. Dat er een ruïneuze werking uitgaat van de veelal lange gevan genisstraffen in het buitenland blijkt vol gens de Reclassering onder meer uit het enorme aantal echtscheidingen. Er is nage noeg geen enkel huwelijk tegen de grote afstand en de lange scheiding bestand geble ken. Alle Nederlandse gedetineerden in Spanje zijn, op een enkeling na, intussen* gescheiden. Het „Bureau buitenland" pro beert via het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk, via de sociale diensten, gelden los te krijgen voor vrouwen en ouders om man of kinderen in het buiten land te bezoeken. Men heeft in Den Bosch ook een „brieven- dienst" opgezet. Wie sneller met mensen in gevangenissen wil corresponderen laat zijn brieven eerst door het bureau „censureren" waarna deze post met een stempel van Buitenlandse Zaken aanzienlijk eerder de betrokkene pleegt te bereiken. In september verhuist het bureau naar Den Haag. Vanwege vele diefstallen Premie voor verzekering fiets omhoog DEN HAAG Een aantal verzekeringsmaatschappijen heeft de premie voor de ver zekering van fietsen in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam verhoogd om de verliezen te compenseren die door het toenemende aantal diefstallen in deze steden ontstaan. „Het verlies in deze steden loopt wel tot zo'n 30% op", deelde een woordvoerder van de verzekeringsgroep „De Holland" mee. Deze maatschappij verzekert in Amsterdam alleen nog fietsen in combinatie met een andere verzekering, bijvoor beeld een brand- of ziekte kostenverzekering. Lang niet alle maatschappij en zijn echter tot deze maat regel overgegaan, waarbij het premieverschil zo'n 20 25% kan bedragen. De Italiaanse vleesimporteur Guiseppe Ambrosio, die maandag werd ontvoerd en gisteren bij toeval door de politie werd ontdekt in een flatwoning bij het Colosseum, toont hier de ketting waarmee hij aan een bed was vastgebonden. De ontvoerders hadden gedreigd hem te vermoorden als 71 slagerijen in Rome morgen hun vlees niet voor eenvierde van de gangbare kiloprijs zouden verkopen. Aangezien enkele slagers uit angst voor represailles toch van plan waren het vlees te gaan uitdelen, heeft de politie de hele voorraad inbeslag genomen 170.000 smartegeld voor Kojak (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De niet zo arme Grieks-Amerikaanse acteur Telly „Kojak" Savalas (54) is gisteren 170.000 gulden rij ker geworden. Dit bedrag moet hem betaald worden door het Londense dagblad „The Daily Mail" dat hiertoe veroordeeld werd wegens de publikatie, afgelopen jaar. van een eerrovend artikel. De „Mail" zal bovendien Ko- jak's kosten van het 2-daag- se proces moeten vergoeden. De veroordeelde krant had vorig jaar geschreven, dat Telly Savalas, die op dat mo ment met James Mason in Berlijn in een nieuwe film speelde, slechts een tweede- rangsactuer was. Hij dronk veel en leidde een zwaar nachtleven. Daardoor kwam hij telkens veel te laat in de filmstudio's en was hij steeds zijn tekst kwijt Savalas was volgens de Daily Mail „geen man, die de superstar-cul tuur kon verdragen". De jury in het smaadproces had bijna 3 uur nodig om het eens te worden over de toe te kennen schadevergoeding. Nadat het vonnis geveld was, voegden de juryleden zich bij de fans, die Kojak om zijn handtekening bedelden. Niemand had verwacht, dat de schadevergoeding zo hoog zou zijn. 1ATSSECRETARIS MERTENS: HAAG Staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken heeft en in de Tweede Kamer gezegd, dat hij graag op de hoogte d wil worden van gevallen van oneigenlijk gebruik van e wetten. „Ik ga niet aan een heksenjacht doen. Er is ook iprake van verklikkerij", aldus de bewindsman tijdens het rdebat over het regeringsvoorstel een groot aantal sociale i te passen aan de algemene arbeidsongeschiktheidswet welke op 1 oktober aanstaande in werking treedt. Illllllllllllllllllllllllllli swindsman doelde op ge- waarbij mensen, die in lere of mindere mate ar- ingeschikt zijn, meer wer- an toegestaan is en daar- extra-inkomsten genieten. :er kennis brengen van die en heeft tot gevolg, dat de ■rings- en controle-organen i, waarop zij hun aandacht in richten", zei de staatsse- Ss. zwaren ;en abrupte iluiting efoon HAAG Het Tweede-Ka- d Nooteboom (D'66) heeft' en in schriftelijke vragen itaatssecretaris Van Hul- an Verkeer en Waterstaat lar gemaakt tegen het it afsluiten van een tele- innee. Het komt volgens 'oor, dat telefoons worden iten wegens achterstalli- ling, zondat dat tevoren ichuwing gegeven is. i vragen pleit het Kamer- voor om alvorens tot af- over te gaan telefonisch met de abonnee te zoe- r kan immers sprake zijn gewone onachtzaam- I Anders ligt het uiteraard Abonnees die altijd te laat gingsoperatie kwam de aankon diging voor, dat het oneigenlijk gebruik van sociale uitkeringen tegengegaan zal worden met be paalde maatregelen. De staats secretaris deelde mee, dat hij voor wat de AAW betreft zal proberen het uitvaardigen van die maatregelen naar voren te halen. De Kamer keurde het aanpas- singsvoorstel zonder hoofdelijke stemming goed. Illllllllllllllllllllllllllli MADRID (UPI) Het liberale dagblad El Pais maakte gisteren op de voorpagina melding van een campagne van rechtse groepe ringen, economische belangen en technocraten om de regering van premier Arias Navarro ten val te brengen. De campagne zou op gang zijn gekomen nadat hervormingsplannen van de regering op verzet van de Cortes het parlement en van de „Movimento" nog steeds de enige legale partij stuitten. Het initiatief tot de actie tegen Navarro zou zijn genomen door politici die belangrijke economi sche belangen vertegenwoordi gen, onder wie leidende techno craten uit Opus Dei, een invloe drijke katholieke lekenorganisa tie. Tegen het eind van de jaren zestig recruteerde Franco veel van zijn „technocraten" uit Opus Dei-gelederen. De ex-minister van industrie Lo pez de Letona „die groot presti ge geniet in het Zarzuela paleis" (van koning Juan Carlos) wordt genoemd als mogelijk kandidaat voor het premierschap. Een nietgenoemde regerings functionaris zei later dat wel enige waarheid kan schuilen in het bericht in El Pais. Hij noem de ex-minister van Openbare Werken Fedenco Silva Munoz als mogelijk leider van de anti- Navarro-coalitie. Silva Munoz. die nu aan het hoofd staat van een christen-democratische groepering (Democratische Unie van Spanje) geniet de steun van Westduitse christen-democraten De anti-Arias-Navarro-groep zal mogelijk een eigen hervorming sprogram opstellen en peilen of daar voor een meerderheid in de Cortes te vinden is, aldus deze zegsman. el schade aan liipholtunnel RLEMMERMEER (ANP) Jids 1973 heeft Rijkswater- r 600.000 schade op- i aan de Schipholtunnel, (jten aan vrachtauto's die beladen waren dan de ^geven maximale hoogte. 1 januari van dit jaar is |ie tunnel al voor 250.000 e aangericht, fens Rijkswaterstaat staat iximale hoogte van de tun- Ëuidelijk aangegeven door lel van borden op ruime Ind van de tunnelingang, I zijn er nog steeds vracht- ichauffeurs die het risico i de tunnel toch inrij- jhoewel hun wagen te hoog Ben is. ergedieven hun slag (ANP) De politie van en van omliggende plaat- laat de aspergevelden in 1-Limburg strenger bewa- speciaal 's nachts. Zij heeft Joe besloten naar aanleiding diverse klachten van asper- ert wier velden meer dan ongewenst bezoek hebben ïgen van clandestiene as- istekers schatting zijn enkele dui- sn kilo's asperges gestolen, kilo asperges doet op de ig een prijs van rond zes WASHINGTON (UPI-DPA) Afpersers hebben een bombrief- aktie ontketend tegen Amerikaanse „Captains of industry", waarbij nog niet duidelijk is of deze vorm van chantage een politiek (nevenk>ogmerk heeft. Gisteren ontvingen de presi dent-directeuren van 11 grote Amerikaanse concerns, waaron der Exxon, brieven waarvan de explosieve lading in alle gevallen met batterijen uit een zaklamp op „scherp" was gesteld. Alle brieven waren, in dezelf de grauwe enveloppen, als ex- prespost besteld in de Texaan- se stad Texarcana. De federale recherche (FBI) heeft de zaak in onderzoek en heeft in het bedrijfsleven groot alarm geslagen omdat voor nog meer bombrieven wordt gevreesd. De explosieve chantage (in alle gevallen kon de geadresseerde kiezen tussen „betalen of ster ven") heeft tot dusver vier slachtoffers geëist: op de post kamer van een grote effecten makelaardij in New York ont plofte de daar binnengekomen brief bij behandeling. De vier employées kwamen er met lichte verwondingen vanaf. De geadresseerden hadden eerder dit jaar afpersingsbrie- ven ontvangen waarin werd bevolen ee bedrag in contan ten te storten op een bepaalde bankrekening. De hoogte van de bedragen en bijzonderhe den over die rekening worden door de FBI geheim gehouden. Geen van de bedrijven had aan de eis voldaan. In de meeste brieven zat een foto van de geadresseerde, ge maakt met een „candid came ra", kennelijk bedoeld als te ken dat de afpersers hun slachthoffers al geruimte tijd nauwkeurig in het oog hou den. DEN HAAG De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. Bos, heeft giste- j ren wegens doodslag vijf jaar j gevangenisstraf met aftrek van j voorarrest en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling geëist tegen een 32-jarige man uit Rot- I terdara, die vorig jaar oktober j zijn 2-jarig pleegdochtertje Aui- I gelique zodanig had geslagen, getrapt en gestompt dat het I korte tijd later overleed. J Volgens het sectie-rapport van de patholoog dr. Zeldenrust wa ren zware inwendige dingen de doodsoorzaak. De procureur-generaal sprak van „een gruwelijke daad, die nauwelijks onder woorden is te brengen". „In de vorige eeuw had men hiervoor de doodstraf gekregen, maar tegenwoordig moet de maatschappij er mee leren leven dat deze mensen ooit wel weer eens beter worden", aldus mr. Bos. Omdat het kind tijdens het ont bijt niet wilde eten, had de pleegvader haar die ochtend naar bed gebracht. Herhaalde lijk plassen van Angelique had hem zo geïrriteerd, dat hij het kind in blinde drift dodelijk had mishandeld. Voortaan ook geld lenen bij de RPS DEN HAAG Zonder hoofde lijke stemming is de Eerste Ka mer gisteren akkoord gegaan met een wijziging van de beleg- gingswet, waarbij aan de Rijk spostspaarbank (RPS) een uit breiding van de kredietfacili teiten wordt gegeven. Deze uit breiding betreft de mogelijk heid van het verstrekken van leningen aan particulieren. De fractie van de WD in de senaat kreeg de aantekening zich tegen dit wetsontwerp te hebben uitgesproken. De liberaal Voute ontwikkelde in het debat ernstige kritiek op de voorgenomen oprichting van een Postbank. De CH-woordvoerder De Geer van Oudegein vroeg zich af of onder de huidige omstandighe den de RPS nog reden van be staan heeft. Volgens hem kun nen de spaarders „even goed en even gemakkelijk" ook elders terecht. Minister Duisenberg (Financiën) verdedigde het be staansrecht van de RPS. Tantieme dankzij korter werken UTRECHT (ANP) - Er zijn ge vallen mogelijk waarin werkne mers profiteren van misbruik van de werktijdverkorting. Industrierevu, het blad van de Industriebond NKV, signaleert zo'n geval: Hyster bv in Nijme gen, een bedrijf, dat in 1975 zoveel winst heeft gemaakt dat het het personeel de maximale winstuitkering van 8,3 procent van het jaarsalaris kon betalen. In datzelfde jaar heeft Hyster een werktijdverkorting gehad van 40 procent gedurende zes weken voor 200 van de 570 werknemers. Conclusie van de Industriebond NKV: mede dank zij de door de gemeenschap uit de werkloosheidspot betaalde werktijdverkorting is er een ma ximale winst behaald. Volgens Industrierevu hebben de vak bonden steeds bezwaar gemaakt" tegen de werktijdverkorting, zonder dat de instanties zich er iets van aantrokken. Verscherpt arrestatiebeleid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Zeevalking van justitie meent dat de achterstand bij het uitvoeren van korte gevangenisstraf fen in anderhalf jaar kan worden ingelopen. Hij heeft dit gisteren meegedeeld aan de Justitiecommissie van de Tweede Kamer. De achterstand schommelt thans rond de drieduizend. Dit aantal loopt nog steeds op - met 120 per maand - maar volgens de bewindsman zal het tij dit najaar keren wanneer de geplande capaciteitsuitbreiding van een aantal strafinrichtingen zal zijn voltooid. Daarnaast zal de staatssecretaris trachten de bezettingsgraad in de inrichtingen op te voeren door meer kortgestraften tegelijk op te roepen. Daarmee kan worden voorkomen dat vanwege het verlenen van uitstel teveel cellen leegblijven. De strafinrich tingen zijn momenteel voor ongeveer 82 procent bezet Dit percentage moet worden opgevoerd tot 90. Volgens Zeevalking tekent zich thans reeds een gunstige lijn af door een verscherpt arrestatiebeleid. Iemand die zich niet vrijwillig meldt voor het ondergaan van zijn straf, wordt gearresteerd en naar een inrichting gebracht waar het regime zwaarder is dan in de inrichting voor kortgestraften. Koning Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk het traditionele bejaardendefilé afgenomen. Enkele dames van de groep Vrijwillige Welfare uit Zeeland kwamen in klederdracht. Geen lezersstop bibliotheken DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM acht een le zersstop voor openbare biblio theken niet in overeenstem ming met de bedoelingen van de nieuwe wet op het openbare bibliotheekwerk. Dat blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Coppes en Van Winkel (beiden PPR). Al leen als er sprake is van een noodsituatie mogen tijdelijk bperkende maatregelen geno men worden wat betreft nieuwe inschrijvingen. Om te voorkomen, dat een be perking wordt doorgevoerd, heeft de bewindsman besloten meer subsidie te geven voor het aantrekken van personeel voor de openbare bibliotheken. Duitsers voor dichtgespijkerd theater in Amsterdam AMSTERDAM Negen Duitse acteurs en actrices, die weken geleden met de krakers van de Kleine Komedie langs de Am- stel in Amsterdam een afspraak hadden gemaakt over een in dit theater te geven voorstelling, zijn bij hun aankomst in Am sterdam tot de ontdekking ge komen dat het gebouw geheel was dichtgespijkerd. De kra kers waren er al uit verwijderd. Het gezelschap wilde in de Klei ne Komedie een voorstelling ge ven van een eigen stuk. ge naamd „Heksenhamer", waarin geageerd wordt tegen de be roepsverboden in de Duitse Bondsrepubliek. De voorstelling is nu gisteravond gegeven en wel in de Mozes en Aaronkerk. Indonesië nodigt Waldheim uit naar Timor NEW YORK (UPI) De Indo nesische regering heeft secreta ris-generaal van de VN Wald heim uitgenodigd om op 24 juni een Indonesische missie naar Oost-Timor te begeleiden, om het verzoek van de voorlopige regering tot aansluiting bij In donesië na te gaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7