sf.n.v. blijft voi i FniCE "prijscompensatie eisen auweliiks ijzigingen zicht op Rhodesiè alstublieft, Andriessen vindt kinderbijslag-plan nog te onduidelijk Opgeven of doorgaan? ieidac <3owa/nt Dinsdag 15 juni 1976, 66e jaargang no. 20451 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND «9 "ij eelfes inburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent The Vips Film The Vips, met Taylor en Burton in plaats van „Amerika" op Ned. I om 19.40 uur. Theo Olof presenteert om 21.50 uur Franz Schubert. Ned. II om 19.05 uur Geheime schatten van de Rode Zee, om 21.15 uur Cliff Richard bij Eddy Becker. Hier en Nu om 22.05 uur met om. IRA-leider O'Con- nell. Vrij warm Droog en zonnig, maar in het noorden van het land ook wol kenvelden. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen van 18 gra den aan zee tot omstreeks 25 graden in het zuidoosten van het land. Morgen: Zon: 4.19-21.02 Maan: 23.29-09.24 Hoogw.: 5.44-18.11 Laagw.: 1.30-13.53 ts1 in onze parlementaire re- :tie) 1ERDEN De Federatie derlandse Vakbeweging VV en NKV) heeft giste- het regeringsvoorstel or de loonsverbetering in tweede helft van 1976 af- vezen. „Het pakket ie- een 20 gulden per maand ito erbij plus verlaging' 1 de ziekenfondspremie geen basis zijn voor ireenstemming met rege- g en werkgevers. Wij zul- in het volgende gesprek ook een redelijker op- lling vragen", zo was de voorzitter Wim Kok ■woorde opvatting van de leratieraad. F.N.V. houdt vast. aldus de Kok herstel van de koopkracht en volledige prijscompensatie per 1 a.s. Deze komt neer op 5 procent istijging, maar dan in de vorm een verhoging met 102 gulden maand voor iedereen. Maar de .V. wijst niet bij voorbaat een teem af, dat eenzelfde effect ople- t, bijvoorbeeld via loonsverho- g plus lastenverlaging. Tegenover 15procent, die de vakbeweging ift gevraagd, heeft de regering nu feite 1 procent geboden plus nog -compensatie via verlaging van de I kenfondspremie. Van dit laatste is effect nog niet in procenten uit Het bestuur van de Federatie Nederlandse Vakbeweging tijdens zijn standpuntbepaling op het loonvoorstel van de regering. In het midden (in geruit hemd)'woordvoerder Wim Kok. drukken omdat de modaliteiten (zoals de ingangsdatum) nog niet be kend zijn. De aangeboden 20 gulden bruto komen voor iemand met een inkomen van 24.500 gulden neer op een netto verhoging van 10 a 12 gulden per maand, de premieverla ging op een tientje. Overigens meent de F.N.V.dat het nu niet alleen gaat om het „toneel stuk" van de arbeidsvoorwaarden, maar ook om het „decor", waarin het zich afspeelt. En dat decor, het algemene klimaat dus, is volgens de heer Kok nog altijd niet goed. Tal van hervormingen in de sociale sfeer nieuwe regeling ondernemingsra den, vermogensaanwasdeling, inves teringsregelingen, inkomensbeleid, bevriezing van niet cao-inkomens hebben nog slechts vage contouren. Weliswaar heeft het kabinet zijn voornemens bekendgemaakt maar het is nog helemaal niet duidelijk, aldus de vakbeweging, wat de werk gevers en het parlement erover den ken. Daarom wil de F.N.V. haar eindoordeel het liefst pas bepalen na afloop van het kamerdebat van vol gende week. De F.N.V. hoopt deze week nog wel te vernemen, of er nog een onder handelingsmarge zit in het regerings standpunt en in hoeverre de werkge versverbonden bereid zijn de vak centrales tegemoet te treden. In elk geval komen werkgevers en vakbe weging donderdag bij elkaar in de Stichting van de Arbeid om zich nader te beraden. Niet uitgesloten is, dat zij gezamenlijk nog dezelfde of de volgende dag met een kabinetsde legatie spreken. In dat gesprek in de Stichting van de Arbeid wil de F.N.V. ook andere zaken aan de orde stellen, zoals werkgelegenheidskwesties, arbeid stijdverkorting voor oudere werkne mers, vervroegde pensionering e.d. De federatieraad heeft de nieuwe doelstelling van de regering: prijs stijging dit jaar van niet meer dan 8.25 procent nadat een eerdere doelstelling van 7.5 8 pet was opgegeven niet realistisch ge noemd. Dan zouden namelijk in de komende maanden de prijzen moe ten dalen. Daarmee is volgens de heer Kok ook de basis ontvallen aan de opzet om de loonsomstijging tot 9 pet te beperken, want ook verdere prijsstijgingen moeten worden ge compenseerd. Kok stelde zich niet negatief op tegenover de toezegging van het kabinet om daarover in de verdere loop van het jaar nader te spreken maar hij verlangde wel con crete afspraken hierover. Overigens wil de F.N.V. op korte termijn weten, waaraan zij toe is, want als er geen Centraal Akkoord komt moeten de zaken worden ver legd naar bedrijfstakken en onder nemingen. „Voor ons is een nieuwe looningreep van de regering onver teerbaar. Wij moeten ruimte houden om onze eigen boontjes te doppen. Men mag de vakbeweging niet aan banden leggen, dat gebeurt nergens, ook niet in landen waar de economie net als bij ons in de moeilijkheden zit en hier dreigt al een derde rege- ringsingrijpen. Het C.N.V., de derde vakcentrale, heeft gisteren nog geen standpunt kunnen bepalen. Er is behoefte aan meer duidelijkheid over het rege ringsvoorstel. Intussen is wel geble ken, dat het C.N.V. met dat voorstel op zijn minst erg veel moeite heeft. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllüilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll V O ienepRY (Reuter) De speciale Rjie van elf die in Rhodesië :rzoek heeft ingesteld naar icriminatie en aanverwante jeft maandag in haar rap- Jnbevolen de gescheiden 5n blanke kieslijsten af te en te vervangen door een urd" algemeen register van fgjehtigden. lit op het eerste gezicht een voorstel lijkt, zit de angel probleem in de opleidingsei onder voorzitterschap van oud-hoge rechter sir Vincent Quenet, vorig jaar september opdracht te bezien hoe de rassenbetrekkingen in het land kunnen worden verbeterd. De zwarte nationalisten hadden ech ter op voorhand geen enkel vertrou wen in deze commissie en boycotten haar. Hoewel het rapport een hele waslijst aanbevelingen, van verbeter de werkgelegenheid tot openbare toi letten, doet, lijkt het resultaat niet van dien aard dat de nationalisten hun standpunt zullen herzien. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll sen die het blanke minderheidsre giem aan de zwarte kiezers stelt. De commissie, met zes blanke en vijf zwarte leden, omzeilt dit probleem totaal. Omdat de meeste zwarte Rho- desiërs, met name zij die nog in het traditionele stammenverband leven, niet voldoen aan het door de blan ken geëiste minimale opleidingspeil, mogen ze niet stemmen. Dit heeft' weer tot gevolg dat er via de Rhodes- ische kieswet geen zwart meerder heidsbewind tot stand kan komen. Het regime Smith gaf de c OP EEN HEET DAK Als de kust ver weg is en je toch van de zon wil genieten, zijn er wel andere mogelijkheden te bedenken: een autodak bijvoor beeld. Als je maar voorzorgen neemt tegen brandblaren. DEN BOSCH - KV P-fractielei- der Andriessen vindt de voorlo pige gedachten van de regering over de kinderbijslag nog te onduidelijk om nu al akkoord te kunnen gaan met het miljard aan bezuinigingen dat die plan nen zouden moeten opleveren. Hij heeft dat gisteravond in Den Bosch gezegd aan het einde van een CDA-werkbezoek. De plannen van de regering, aldus Andriessen, moeten wor den opengesteld voor inspraak van maatschappelijke organisa ties. Daarbij moet ook ter spra ke kunnen komen of er genivel leerd kan worden tussen gezin nen met en gezinnen zonder kin deren. Volgens de KVP-leider moet het draagkrachtbeginsel in de kinderbijslag overeind blij ven. Andriessen noemde de loon- voorstellen van de regering moedig en realistisch. „Ik steun ze daarom ook, niet omdat ik het allemaal leuk vind, maar omdat matiging van de arbeids kosten nodig is om voor werk te kunnen zorgen. De PvdA heeft te lang de ogen afgewend van de bittere noodzaak om iets aan de arbeidskosten te doen. Te lang heeft men willen vol houden dat regeren vooral is: leuke dingen voor de mensen. Nu de PvdA vijf voor twaalf tot de ontdekking komt dat we er niet fraai voorstaan, is verwar ring ën paniek haar deel". lllllllllllllllllllllllllllllUliill Tornado- schade Een huis in de Amerikaanse staat Illinois, in Lemont, een voorstad van Chicago, is tot een ruïne geworden door een tornado die er het afgelopen weekeinde heeft ge woed. Zeker twee mensen werden tij dens de wervel storm gedood. Illllllllllllilllllllllllllllllllll Gerard Dijkstra: (Van onze sportredactie) I Jmuiden In de Transatlanti sche solorace verkeert Gerard Dijkstra met „Bestevaer" in grote moeilijkheden. De Neder landse zeiler meldde gisteren via Radio Scheveningen zoveel last te ondervinden van geha vende tuigage dat hij over weegt de race te staken. Dijkstra die ook nog eens kampt met een storm van wind kracht negen, deed zijn trieste mededeling op een moment, waarop hij zeer waarschijnlijk de leiding voerde in zijn klasse. Als de pech niet kan worden verholpen. Dijkstra weet het pas als het weer opknapt, staakt de Bestevaer de strijd. DE LUCHT ik net zijn in ieder geval niet er tchutisten geweest die in om het kampioenschap OJLI. KLUSJESACTEUR Telly Savalas, ofwel Kojak, heeft een dagblad voor de rechter gesleept dat hem een „klusjesacteur" had genoemd, wiens roem hem boven het hoofd is geste-- gen. Gisteren diende de zaak in Londen, waar een breedlachende Savalas de Daily Mail hoorde ontken nen dat het artikel lasterlijk zou zijn, zonder dat het blad wilde beweren dat alles wat in het artikel stond ook waar is. Huwelijk Zweedse koning op tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-televisie zendt zaterdag 19 juni van 11.55 tot plus minus 13.30 uur via Ned. I een rechtstreekse repor tage in kleur uit vanuit Stockholm van de huwelijksvoltrekking tussen koning Carl Gustaf XVI van Zweden en mejuffrouw Sylvia Sommerlath. De dienst zal worden geleid door aartsbisschop Olof Sunby. Com mentator is Eef Brouwers. NOS betaalt voor voetbal op radio en tv slechts vergoeding (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KNVB heeft geen recht op betaling voor voetbaluitzendingen op radio en tv. Hoogstens kan de voetbalbond een redelijke vergoeding vragen. "Dit is het standpunt van de NOS in de affaire met de KNVB over de betaling. Hierover is een. rapport samengesteld door de hoogleraren Van Maarseveen en Slagter van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. (Zieookpag. 2 TROS wil op zondagmiddag tv-uitzending (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De TROS meent recht te hebben op extra zendtijd, het liefst op de zon dagmiddag, omdat zij het getal van 400.000 leden als A-omroep intussen bijna met 300.000 over schrijdt. Zij heeft daartoe bij de minister een schriftelijk ver zoek ingediend. Bij toerbeurt zouden ook andere omroepen deze zendtijd kunnen vullen. De TROS denkt voor de zondag middag aan een cultureel-fami- liaal programma tussen twaalf en twee uur. Vooral voor de velen die aangewezen zijn op huis zou dit een welkome aan vulling zijn Vein het tv-pakket. (Zie ook pag. .2). ADVERTENTIE Het wordt weer een feest.. J j in een van de 1749 Holiday-lnn vestigingen, ditmaal zelfs in de openlucht, met heerlijke houtskoolgerechten, pikante sauzen en knisperend verse salades. Barbecue „Boerenstijl" vanaf vrijdag 18 juni t/m 15 juli 1976. Svwv. LEIDEN BOWLING i FUN CENTER 071-769310 Bolivia Aan de universiteit van La Paz hebben gisteren 13.000 studenten besloten voor onbepaalde tijd in staking te gaan als teken van steun aan de mijnwerkers, die eerder het werk hadden neergelegd. De studentenstaking zou zich moge lijk uitbreiden tot de universiteit van Oruro en die van Cocha- bamba. MIDAS M0T0RH0MES zie pagina 11 Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. II

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1