Kans op sociale en politieke conflicten Jrij val van kabinet ^Nederland wil meebetalen aan [legerbrigade in Nrd-Duitsland Onderzoek bepleit over complicaties abortus -EXECUTIE NOEL EN MARIE MURRAY VOOR IERLAND EEN PROBLEEM s VICE-VOORZITTER FEDERATIE BOUW EN HOUT p* PRIVE-POLITIEMAN DEED ZIJN WERK TE GOED Qtidóe<2owcmt Rode Kruis instrueert zusterorganisaties Heftig verzet Libanese Christenen tegen Arabische vredesmacht i4 ZATERDAG 12 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ~~f(Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De val van het kabinet- "^Den Uyl zal Nederland voor grote proble- len plaatsen. „Rechts vindt, dat er nu langzamerhand maar weer eens een meer ihoudend kabinet moet komen. Bij links liggen de verlangens wat verschillend. Som- ige groepen willen de chaos, omdat zij dat Ie enige voorwaarde vinden om uiteinde lijk tot het goede te komen. Een mogelijke combinatie van grote sociale conflicten en -i een minstens even grote politieke crisis mlijkt geen aantrekkelijk vooruitzicht". (Deze waarschuwing heeft vanmorgen vice- voorzitter L. Brouwer van de Federatie Bouw- en Houtbonden van het NW en NKV laten horen bij de opening van een gemeen schappelijk districtskantoor in Eindhoven. Hij wees' er nadrukkelijk op, dat alle groe pen, die verantwoordelijkheid dragen bij de komende ontwikkelingen zich goed van het karakter van een dergelijke situatie bewust dienen te zijn. Eveneens beklemtoonde de heer Brouwer de noodzaak, dat het overleg regering—werkge vers—werknemers over de loonvorming na 1 juli een positief resultaat moet hebben. Daarbii „is het herstel van de kooDkracht van de gemiddelde werknemer bij dit ge sprek het enige juiste uitgangspunt", aldus de vice-voorzitter van de federatie Bouw- en Houtbonden. Hij vond de bezuinigingsoperatie voor de komende jaren voorlopig nog te globaal en te vaag, om er een definitief oordeel over te kunnen vellen. Wel vroeg hij zich af, of de ene doelstelling (scheppen van meer werkgelegenheid) van het plan niet met de ander (bezuinigingen op onder mer volks huisvesting, verkeer en waterstaat en bij de gezondheidszorg) in strijd kan komen. Luierlint Prinses Christina van Zweden heeft gisteren de officiële opening verricht van een nieuwe produktiehal van het Zweedse bedrijf Mölnlycke in Hoogezand. De prinses deed dat door een lint door te knippen dat uit luiers bestond In de hal zal nieuw type wergwerpluier worden geproduceerd. -Tien miljoen kk J «Voor gezonde au| L? tNederhorst- iï,,staalpoot" aUTRECHT (ANP) - De bedrij- U7iven Hollandia-Lubbers en De [Groot Constructies zullen onge- Vgveer tien miljoen gulden inves teren als hun plan om de Ne- tder horst-s taal bedrijven in Gor- cum weer gezond te maken, •ordt geaccepteerd. 'at heeft de president-directeur an Nederhorst R. van Heusden isteren meegedeeld. Volgens em zal binnen een gezonde Ne- lerhorst-„staalpoot" werk zijn •oor minimaal 100 en maximaal 1ÊJ500 man. M LONDEN Stephen Rosen- grove (37) heeft te veel arbei ders op de lange vingers ge tikt. In de zes jaar dat hij privé-politieman was bij Vaux- hall-motors in Luton, ontmas kerde hij 100 kruimeldieven aan de fabriekspoort. Voor z'n werkgevers betekende dat een besparing van rond de 100.000 pond. Maar nu is Rosengrove ex-privé-politieman. De drie belangrijkste vakbon den van Vauxhalls-personeel hebben tegen de directie ge zegd: „Als Rosengrove politie man blijft, leggen onze 20.000 leden de fabriek plat". Rosengrove was volgens de vakverenigingen al ie ijverig. Hij kon het niet laten arbei ders te fouilleren voor ze de automobielfabriek verlieten om naar huis te gaan. Het regende klachten bij de vak- bondsbesturen. De bom barstte toen Rozen- grove aan de fabriekspoort een arbeider staande hield om dat de jas van die man een verdachte ronding vertoonde. Hij bleek echter geen kruimel dief te zijn en beweerde daar na dat Rozengrove hem aange vallen had. Het stakingsdreigement van de vakbonden had met name de bedoeling om de Vauxhall- directie ertoe te bewegen Step hen Rosengrove een andere baan te geven. Eerst werd hij overgeplaatst naar het proef - terrein van Vauxhall, zes km van de fabriek in Luton. Hij zat er niets te doen bij een telefoon en behield z'n oor spronkelijke weekloon van 100 pond. Deze week kreeg Rosengrove kantoorwerk in de automobiel fabriek te Luton. Toen de vak bonden dat vernamen, protes teerden zij opnieuw. Zij eisten onderhandelingen met de di rectie over een „geschikte" baan voor Rosengrove. Rosengrove is erg in z'n wiek geschoten. „Ik mag m'n werk niet meer doen omdat de vak bonden chantage plegen", zegt hij. „Zij houden geen rekening met het feit, dat ik als politie man zowel de belangen van de arbeider als die van de firma beschermd heb. „Ze haten mij, omdat ik teveel kruimeldieven heb ontmas kerd. Meestal hadden de ke rels, die ik fouilleerde, slechts een kleinigheidje op zak. Maar als we dan een kijkje gingen nemen in hun huis of garage, zaten die vol gestolen waar. „Ik hield ooit een man staan de, die een melkfles op zak had, gevuld met olie. Dat was n^et zo erg, maar m zijn auto en bij hem thuis lagen voor wel 250 pond gestolen onder delen. Een andere arbeider verkocht zijn gestolen onderdelen goed koper dan de gereduceerde prijs, die de fabriek ervoor \roeg aan haar personeel. Ze hebben me bedreigd en zelfs geprobeerd om te overrijden, maar dat kon mij allemaal veel minder schelen dan het feit, dat zij mij m'n taak niet laten volbrengen". Rosengrove dreigt de vakbon den nu met een proces voor verloren promotiekansen. De pijn van het kiezen of delen Uitvaart J. Paul Getty In Los Angeles is gisteren de uitvaart dienst gehouden voor de oliemag naat J. Paul Getty, die afgelopen zon dag op 83-jarige leeftijd aan een hartkwaal overleed op zijn landgoed „Sutton Place" in Engeland. Als enig lid van Getty's naaste familie woonde zijn zoon Gordon Peter (rechts) uit San Fransisco de dienst bij. BRUSSEL (ANP) De Amerikaanse regering zou w.i graag zien dat niet alleen Nederland, maar alle en Navo-landen bijdragen aan de kosten van het statio- neren van een Amerikaanse brigade bij Bremerha ven, in de Noordduitse laagvlakte. Aldus de'reactie van de Amen- woord van kritiek op de Neder- kanen op de uitlatingen van mi- landse defensie-inspanning is fON nister Vredehng die tijdens de geuit, sta gisteren gehouden vergadering 1 4van de Navo-ministers van de- 'vet fensie in Brussel, heeft gezegd i .dat Nederland in principe be-i,^^ reid is een dergelijke brigade VOORBEREIDEN OP EIGEN HULPVERLENING mam mede te financieren. De minis- j ters wilden na afloop van de I vergadering niet ingaan op de jj vraag hoeveel de legering van een brigade Bremerhaven Br- merhaven zou kosten. Gezien echter de aard van de voorzie- ningen die moeten worden ge- i troffen kazernes, oefenterei- J nen, huizen en scholen moet 8 Ij het om een bedrag van honder den miljoenen guldens gaan. De hoogte van de Nederlandse bij drage is mede afhankelijk van hetgeen andere landen zullen doen. De Westduitse minister van defensie Georg Leber heeft op de wat hij omschreef als „politieke wilsverklaring" van minister Vredeling eveneens po sitief gereageerd. Overigens schijnt het voorstel van de Ne derlandse bewindsman wel met zich enige verwondering te zijn ont- i Minister Vredehng het na afloop van de bijeenkomst weten dat tijdens de vergadering geen HET KABINET-DEN UYL kan men veel verwijten, maar gebrek aan moed heeft het zeker niet. Wie daaraan getwij feld zou hebben moet de bezuinigingsnota - de zogenaamde één procent-operatie - maar eens nalezen. Want er is politieke moed voor nodig, om het publiek - in dit geval de kiezer - te vertellen, dat de tijd van de welvaart voor de meeste mensen voorbij is en dat nu het ogenblik gekomen is, om de broekriem stevig aan te halen. En of er nu zeven, acht of negen miljard in vier jaar tijd bezuinigd moet worden, doet aan de zaak van de slechte economische situatie weinig af. Feit is, dat Nederland in alle opzichten economisch de wind tegen heeft en dat het van slechte politiek zou getuigen, wanneer een regering daaraan niets of weinig zou doen. AL GERUIME TIJD wordt van alle kanten bij het kabinet aangedrongen op maatregelen, die bijvoorbeeld de werkge legenheid veilig moeten stellen. Ook wordt voortdurend met klem gepleit de koopkracht te handhaven, om prijsbeheer- sing, om het beschermen van de economische zwakkeren. Er moet dus wat gebeuren. Na veel aandrang, ook van verschillende Tweede Kamer fracties is het kabinet nu gekomen met zijn pakket bezuini gingsmaatregelen. Een pakket, dat er niet om liegt, zeker wanneer men bijvoorbeeld de sterke bezuinigingen bekijkt die noodzakelijk geacht worden in de sociale sector. AL LANGE TIJD heeft iedereen deze noodzakelijke ingreep zien aankomen. We hebben alleen maar gehoopt, dat het ons of onze groep niet zou treffen. Precies als met de werkloosheid. Zolang het onzelf niet betrof hielden we er ons afstandelijk - noem het zakelijk of politiek - mee bezig. Nu ligt het anders; de nota treft praktisch iedereen. POLITIEK IS HET DE VRAAG, of het totale pakket, zoals het aangeboden is, aanvaard zal worden. Zeker in de sociale sector zullen er verschuivingen bepleit worden. En ook bezuinigingen op departementen als volkshuisvesting en verkeer en waterstaat, die direkt de werkgelegenheid kun nen treffen, zullen ter dege bekeken moeten worden. Maar het blijft een waarheid als een koe, dat het uit de lengte of de breedte moet komen. En dat maakt een debat tussen kabinet en parlement over de bezuinigingsnota uiterst moei lijk en ingewikkeld. IN DE TWEEDE KAMER is door o.m. de KVP al meerma len sterk aangedrongen op een bezuiniging, die zelfs de één-procentsnorm zou moeten overschrijden. Welnu het kabinet heeft een richting aangewezen. Aan het parlement nu de taak, om door middel van een duidelijke afweging van belangen te kiezen of te delen. De van verschillende kanten al geprezen struktuurnota van minister Lubbers over het veilig stellen in de komende jaren van zoveel mogelijk werkgelegenheid zal voor het parlement het baken moeten zijn, waarop het zijn politieke keuze dient te richten. STICHTING VRAAGT HULP VOLKSGEZONDHEID UTRECHT (ANP) - Meer dan tot dusver gaat het Nederlandse Rode Kruis zusterorganisaties in ontwikkelingslanden als Gua temala, Turkije en Honduras helpen zo goed mogelijk voorbe reid te zijn op de hulpverlening bij calamiteiten. De Nederlandse organisatie zal voor deze vorm van ontwikke lingshulp know-how, materieel, personeel en geld beschikbaar gaan stellen, zo zei voorzitter jhr. J. Kraijenhoff van het Ne derlandse Rode Kruis vanmor gen op de algemene vergadering in Utrecht. Hij stelde dat deze vorm van hulpverlening wellicht minder spectaculair maar zeker zo belangrijk is als hulpverle ning „achteraf", wanneer de ramp heeft plaatsgevonden" Rampen in tal van landen heb ben aangetoond dat het goed voorbereid zijn op calamiteiten snellere hulpverlening tot resul taat heeft .waardoor het mense lijk leed zo veel mogelijk kan worden beperkt", aldus de voor zitter. In de eerste vijf maanden van 1976 heeft het Nederlandse Ro de Kruis in dertien gevallen hulp geboden aan slachtoffers van calamiteiten in het buiten land. Daarbij werd ruim 3,7 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor hulporganisaties en nog eens voor 700.000 aan hulpgoederen naar rampgebie den gestuurd. Bovendien schonk de Nederlandse regering nog eens 2,25 miljoen gulden voor hulpverlening via het Rode Kruis. UTRECHT (ANP) De stichting ter Eerbiediging en Bescherming van Menselijk Leven heeft de stichting voor Medische Zwangerschapsonderbre king (Stimezo) voorgesteld, gezamenlijk een we tenschappelijk onderzoek in te (laten) stellen naar de vroege en late complicaties van abortus provo- catus. Stimezo overweegt op het verzoek in te gaan. De stichting eerbiediging menselijk leven wilde zo'n onderzoek niet alléén stimuleren omdat dit dan zou kunnen worden beschouwd als anti-abor tus propaganda waarvan de betrouwbaarheid in twijfel kan worden getrokken. Volgens de stichting heeft de hoofdinspecteur alle steun toegezegd. Verder meent de stichting, dat de theorie dat ongewenste kinderen ongelukkige mensen worden, niet bewezen is. In ieder geval zijn ze voor adoptief ouders zeer gewenst. Dat het ongewenste kind door de ongewenste zwangerschap lichamelijk zoals als geestelijk slechtere levenskansen zou hebben is volgens de stichting nooit aangetoond. Daarom heeft ze de hoofdinspecteur van de Volks gezondheid gevraagd, ook op dit terrein een onder zoek te willen steunen. Beide onderzoekingen worden nu op uitvoerbaar heid getest. De stichting vindt, dat er, zolang er nog geen reëel inzicht is verkregen, voorezichtig- heid geboden is bij het formuleren van een nieuwe abortuswetgeving. In verband daarmee heeft ze ter „waarschuwing" een brochure gepubliceerd met de resultaten van een onderzoek van de Duitse gynaecoloog prof. dr. H. Kirchhoff (oud-directeur universitaire vrouwenkliniek Göttingen). Deze komt aan de hand van gegevens uit Oostbloklan den, Engeland, de Verenigde Staten en Japan tot de conclusie, dat de vrouwen bij verzoeken om abortus moeten worden voorgelicht over en ge waarschuwd tegen de mogelijke gevaren, vooral die vrouwen, die voor het eerst zwanger zijn en die later wel kinderen willen hebben. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJ Gewonde paalzitter blijft I volhouden 1 E ELST (ANP) De 41-jari- E ge wereldkampioen paal- zitten Chris Stuyvesant uit E het Overijsselse Klooster- E E haar houdt vol. Vanaf E dinsdag zit hij op een paal E E in het Betuwse Eist ter E E gelegenheid van het 1250- E jarig bestaan van deze E plaats. Gisteren is hij van E zijn paal gevallen, waarbij E hij een ernstige hoofdwond E opliep. Nadat deze was ge- hecht klom Stuyvesant weer naar boven. Zijn re- E cord heeft hij dan verbe- terd met 9 uur en gebracht E op 114 uur. iïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirF BEIROET (AP) De Libanese Christelijke leiders hebben giste ren gedreigd een „militaire kruistocht" te organiseren om te verhoeden dat er een Arabische vredesmacht naar hun land komt. „Wij beschouwen het besluit van de Arabische ministers van buitenlandse zaken om een expeditie-macht te zenden als de verklaring van een Islamitische oorlog aan de Libanese Christe nen", aldus werd bekend gemaakt. „Wij zullen een Christelijke algemene mobilisatie afkondigen en tot actie overgaan, zodra de eerste niet-Syrische Arabische militaire eenheid in Libanon aan komt" Inmiddels duurt de strijd tussen Syrische troepen, Palestijnen, Linkse moslems en Chistenen voort. Een Syrische functionaris in Damascus verklaarde gisteren dat zijn land zich pas uit Libanon zal terugtrekken „als de situatie er duidelijk wordt". Tegelijkertijd beklemtoonde hij dat Syrië zal meewerken aan de vorming van de pan-Arabische vredesmacht. „In Libanon een leeuw, maar in de heuvels van Golan een bange rat" Aldus een van de Arabische teksten die gisteren werden meegevoerd in een door Arabische studenten georganiseerde protest-demonstratie voor de Syrische ambassade in Nicosia, op Cypres. De studenten drongen er bij Syrië op aan zich uit Libanon terug te trekken. Van onze correspondent Roger Simons 'ONDEN De Ierse republiek en Engeland houden zich momenteel druk bezig met de vraag, of het onlangs in Dublin ter doodveroordeelde Ierse echt paar Noel (27) en Marie (28) Murray opgeknoopt moet worden. Volgens het vonnis van de speciale crimine le rechtbank van Dublin zullen Noel en Marie op 9 juli hangen. Het is echter al sinds april 1954 geleden, dat in de 'Ierse republiek nog iemand officieel ter dood ge bracht werd. Die executie had plaats in de gevangenis van Limerick. Sinds 1964 bestaat de doodstraf er niet ,meer, behalve voor vijf welbepaalde misdaden, wa tonder moord op politiemannen. Het echtpaar Mur ray heeft de dood van een agent op zijn geweten Telkens wanneer vroeger in Eire iemand veroordeeld was tot de strop, deed Dublin een beroep op de Britse beul, want de republiek had zelf geen ambtenaar om de galg te bedienen. Smds de afschaffing van de doodstraf in Groot-Brittannië wordt dat lugubere beroep ook daar niet meer beoefend. Die situatie schept dus een probleem voor Ierland dat de verantwoordelijkheid inzake de uitvoering van het vonnis volledig overlaat aan zijn regering. Het echtpaar Murray heeft nog tot woensdag de tijd om appel aan te tekenen. Als Noel en Murray geen gebruik maken van die mogelijkheid of wanneer hun verzoek op een weigering stuit of hun beroep afgewe zen wordt, moet de reeerine in iedpr pp val hpcliccon over hun lot. Alleen het kabinet kan gratie adviseren aan de Ierse president. In Dublin werd het probleem gisteren besproken door het kabinet. Vóór woensdag zal echter geen beslissing bekend gemaakt worden. De meest waarschijnlijke oplossing is de doodstraf in levenslang omzetten. Veel ministers van de coalitie, vooral de socialisten, zijn sterk gekant tegen de doodstraf. Gratie voor Marie Murray alleen is vrijwel uitgeslo ten. want zij heeft het schot afgevuurd waardoor afgelopen september tijdens een bankroof in Dublin politieman Michael Reynolds (27) gedood werd. Hun diëfstal bracht 7000 pond op. Noel en Marie Murray zijn anarchistische terroristen, die in hun flatje wa- Dens en munitie verboreen hielden onder hun bed en in de ijskast. Bij hen werd ook veel gestolen geld gevonden. Tijdens hun proces weigerden zij de spe ciale criminele rechtbank te erkennen, die in het leven geroepen is om terrorisme te beteugelen. Noel en Marie woonden het proces praktisch niet bij; zij bleven in hun cel, waar zij de uitspraak konden beluisteren via luidsprekers. Toen zij hoorden, dat zij in beroep konden gaan, dienden ze prompt een appel-verzoek in. Rechter Pringle wees hun verzoek echter even snel van de hand. Dat was een technische kwestie. De mogelijkheid, die nu voor beide veroor deelden openblijft, is hoger beroep. In afwachting zitten ze opgèsloten in geimproviseerde „dodencel len". Noel in het militaire kamp van Curragh en Marie in de Mountoy-gevangenis van Dublin. Vera Renolds, weduwe van de vermoorde politieman, is van oordeel, dat het vonnis voltrokken moet wor den, „als afschrikwekkend voorbeeld om het leven van andere politiemannen te redden". Haar mening wordt gedeeld door de vakvereniging van de Garda, het politekorps van de Ierse republiek. Ook de federa tie van de Noord-Ierse politie, waarvan de laatste 7 jaar 85 leden vermoord werden, is voor de doodstraf Zij acht opknopingen ook wenselijk in Ulster. Douglas Hoyle, een Engelse socialistische Lagerhuis afgevaardigde, doet evenwel een beroep op de Iers* regering om het echtpaar Murray niet naar de galg te sturen. „Hun terechtstelling zou neerkomen op een terugkeer naar onbeschaafde tijden", zegt hij in een brief, gericht tot de Ierse ambassade in Londen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7