200 JAAR Expositie van NIETS AMERIKA Naar een nieuwe staat Een ruimtelijke lichtsculptuur die niet bestaat Abraham Lincoln, de republikeinse president die de afschaffing van de slavernij doorzette. Wegens overweldigend succes geprolon- geerd tot 20 juni. Iets wat te verwachten viel bij „The Godfather", „Jaws", „My Fair Lady" of om dichter bij het ge bouw te komen waar we moeten zijn de overzichtstentoonstelling van Picasso. Maar Jim Turrell? Deze onbekende Ame rikaan werkt met niets, met illusies. Zijn enige materialen zijn ruimte en licht. Je kunt zijn kunstwerken niet aan de muur hangen, in huis nemen of in de tuin zetten. Ze zijn zelfs eenmalig; zodra de expositie in het Stedelijk Museum in Amsterdam is afgelopen, houden ze op te bestaan. En toch: wegens overweldigend succes gepro longeerd tot 20 juni Een suppoost: „In het begin dacht ik dat ik hier gek zou worden. Je ziet duidelijk een bepaalde ruimte zo duidelijk dat je de neiging niet kunt bedwingen er binnen te stappen om te kijken wat er om de hoek te zien valt. Een hel verlichte, absoluut kale ruimte. Maar als je hem inderdaad I binnen wilt stappen, loop je met je snuf ferd tegen de muur. Die ruimte bestaat helemaal niet Het is een illusie, alleen maar een geraffineerde lichtprojectie. Die grote kubus daar in de hoek. U ziet toch duidelijk een grote, witte kubus? Maar hij bestaat helemaal niet Nep. Nou wilt u weten: voelt het publiek zich niet bedonderd? Gek genoeg: nee. Ik heb hier nog niemand kwaad weg zien lopen Bij een tentoonstelling van een Karei Ap- j pel maak je dat mee, dat de mensen kwaad weglopen omdat ze zich genomen voelen. Bij Turrell niet. De mensen worden er heel stil van. Misschien omdat het allemaal zo spookachtig is. Wordt u zelf ook niet een beetje licht in het hoofd alsof u net uit I de zweefmolen bent gestapt Dat is het Of misschien ligt de verklaring bij het feit i dat het werk van Turrell te maken heeft met de meest elementaire dingen het ervaren van ruimte en het begrijpen hoe licht en ruimte van elkaar afhankelijk zijn. Kijk, zeg ik tegen de mensen, je moet het zo bekijken. Als je 's nachts thuis het licht uitdoet, is het opeens pikkedonker. Dan is er geen ruimte meer, dan is er alleen een zwarte muur. Daarom steek je ook instinc tief je hand uit als je in het donker loopt, om niet tegen die muur op te lopen. Door het licht uit te doen, schep je een muur. Vat u? Nou, die Jim Turrell doet precies j -het omgekeerde. Door licht te projecte ren op een bestaande muur schept hij een ruimte die er niet is. Maar vaak hoef ik het zo niet uit te leggen. De mensen schijnen het aan te voelen. Ik heb er wel veel werk aan, hoor. Vooral als er een schoolklas komt. Tja, hoe 'zijn kin- deren? Hoewel er bordjes staan dat het I niet mag, proberen ze stiekem toch zo'n niet bestaande ruimte binnen te glippen. Maar de vloerdelen die voor de muren liggen, horen ook bij het kunstwerk, vat Monica in Californië waar Turrell in zijn atelier nee bleef zeggen, omdat hij zich nog niet rijp voelde. Maar eindelijk is het zover: wegens overweldigend succes gepro longeerd. Een artistieke primeur voor Am sterdam, want zelfs in Amerika heeft Tur rell nog nooit geëxposeerd. Maar De Wilde heeft er wel het een en ander voor moeten doen. Om zijn lichtprojecties te kunnen verwezenlijken, eiste de kunstenaar vol maakt egale, hagelwitte wanden. Geen na den dus in de wandbedekking, alle stop contacten en brandveiligheidsvoorzienin gen weggewerkt, alle plinten afgerond. Eenmalig, want de muren vormen, samen met de manier waarop het licht erover heen speelt, het kunstwerk. Zodra ze zijn afgebroken, zodra die lichtinval er niet meer is, bestaan de kunstwerken ook niet meer. Twintig juni betekent hun definitie ve einde. Jim Turrell voorziet onder andere in zijn levensonderhoud als lucht-cartograaf. Het vliegen heeft hem bewust gemaakt van de betrekkelijkheid van de visuele waarne ming. Hij zegt: „De Cartesiaanse ruimte van de drie dimensies is, zoals alle wiskun dige ruimte-opvattingen, een model dat ontstaan is uit de ervaringsmogelijkheden van de werkelijkheid zoals Descartes die kende. Maar voor een vlieger houdt zijn conceptie slechts stand op zeer korte af standen. Wie van Amsterdam naar Los Angeles vliegt, beseft dat de gebogen ruim te van Riemann waarin de driehoek meer dan 180 graden kan meten, dichter bij de werkelijkheid ligt. Maar ook hier denken we ten onrechte dat het wiskundige model de werkelijkheid dekt We leggen het mo del over de werkelijkheid heen en menen dat het model de werkelijkheid is. De ruimte die we door onze waarneming sub jectief ervaren, is meer bizar. Het is de ruimte die de droom benadert Stel dat wij samen in mijn vliegtuigje terugvliegen van Arizona naar Los Ange les. Als we vertrekken, staat de zon al laag. In de korte periode van zonsondergang tot duisternis voltrekken zich in kort bestek de veranderingen in het licht, dat wil zeggen in de kleur, dat wil zeggen in de ruimte, want licht-kleur-ruimte is een drie eenheid. Schemering is het meest dubbel zinnige stadium van het etmaal. Wij vlie gen naar een hemel van roodoranj e-geel- rose-violet In een onbepaalde ruimte bene den ons openbaren zich de bergen, bossen en rivieren in alle schakeringen van warme kleuren. Dan draai ik een bocht van 180 graden. Nu staat plotseling een wit-glan- zende volle maan vast in de diepblauwe hemeL We worden geconfronteerd met de totaal andere werkelijkheid van dezelfde bergen, bossen en rivieren in het hele gamma van koele kleuren. Denk aan de woorden van Cézanne „de kleuren der dingen stijgen van de wortels der aarde op". Als je hoog genoeg bent zie je het wezenloos mooi dat de bezoekers er stil van worden. Op de expositie is ook de maquette te zien van een vulkaan die Jim Turrell heeft gekocht om zijn experimenten met licht kleur en ruimte te vervolmaken. Een com plete vulkaan in „the painted desert", zoals de roestbruine wildernis van Arizona is bijgenaamd waar de Amerikaanse astro nauten hun maanlandingen plachten te oefenen. Nou, dat pakt Jim Turrell op zijn Amerikaans aan. Op de hellingen komen appartementen voor de bezoekers die de kunstenaar per vliegtuig aanvoert (zijn vrouw heeft er een vliegbrevet voor ge haald), want er is geen andere manier om er te komen. Ze mogen zich een nacht geestelijk voorbereiden op wat hun te wachten staat, 's Morgens worden ze via een tunnel gebracht naar een grote zaal die Turrell pal onder de krater zal laten uithakken. De ruimte is door een brede pijp met de bodem van de krater en dus met de open lucht verbonden. Turrell: „De glijdende schaal van zon en maan, van licht en kleur gedurende een heel etmaal zal er zijn steeds veranderende ruimten scheppen". De suppoost: „Je zou Op 4 juli vieren de Verenigde Staten het tweede eeuwfeest van de onafhankelijkheid. 0e ontwikkelingen rond deze gebeurtenis stel* len wij in een serie korte artikelen aan de orde. Vandaag: de Constitutie. Eerdere artike* len in onze edities van 1,8,15,22 en 29 ipei en 5 juni. Jim Turrell bij zijn niet bestaande ruimten u. Turrell wil niet dat er ook maar één voetstap op komt; ze moeten spierwit zijn, anders werkt het licht niet optimaal. Da's een hele klus, die kinderen van die vloeren afhouden." Jarenlang heeft directeur De Wilde van het Stedelijk geprobeerd Jim Turrell binnen de muren van zijn museum te krijgen. Dit is het, moet hij gedacht hebben, dit is een nieuwe dimensie toegevoegd aan de beel dende kunst. En maar bellen met Santa licht dat in de maan weerspiegelt, verande ren. De kleur verandert naarmate het licht erin verglijdt Je kunt de dingen kennen zonder ze aan te raken, zonder ze te mam- puleren, zonder erbij te zijn. De waarne ming is veel dichter bij de gedachte dan woorden. in de geest van Jefferson, een soort opsom ming van de grondrechten. Zij bevatten een aantal bepalingen ter bescherming van de burger tegen willekeur. Merkwaardig is daarbij het tweede amendment: „Omdat een goed geregelde militia noodzakelijk is voor de veiligheid van een vrije staat, mag het recht van het volk „to keep and bear arms" niet worden geschonden. Wapenen bezitten en dragen is dus een onver vreemdbaar recht van het volk. Een vrij volk is een gewapend volk. Dat is een heel oud beginsel, dat bijvoorbeeld in kleine Zwitserse kantons voortleeft, waar de mannen alleen tot de volksvergadering in de open lucht worden toegelaten als zij hun wapen dragen. In Amerika is de bepaling van het recht om een wapen te hebben en te dragen speciaal in de grondwet opgenomen om de basis te leggen voor het volksleger dat de denken dat de bezoekers van de- tentoon stelling dit plan te dol vinden. Zonde van het geld. Maar dat doen ze niet. Ze zeggen: de Eiffeltoren en het Empire State Buil ding mochten toch ook gebouwd worden? Laat Turrell dan zijn vulkaan hebben". Hiermee is de artistieke vruchtbaarheid van de Amerikaanse kunstenaar echter allerminst opgedroogd. De volgende stap zal zijn dat hij zijn bivak opslaat in Alaska, binnen de Poolcirkel. Daar wil hij met bulldozers een enorme sneeuwhoop van dertig meter hoogte bij elkaar schoffelen. Deze berg gaat hij bespuiten met water dat natuurlijk prompt bevriest zodat er een vijftien centimeter dik schild van ijs over blijft. Vervolgens laat hij de sneeuw uit het interieur weggraven en ziedaar: een vol maakte koepel van doorzichtig ijs waarin met name het Noorderlicht wonderen van steeds wisselende schoonheid zal scheppen. Maar dit project ziet de suppoost niet helemaal zitten. Kouwelijk: „Dan blijf ik liever werken in het Stedelijk. Ik heb hier al last van wintervoeten". PIET SNOEREN De vulkaan die Turrell heeft gekocht om er een kunstwerk van te maken (boven) en de maquette ervan Op 4 juli 1776 hadden de dertien koloniën zich tezamen losgemaakt van de Britse kroon. Zij waren onafhankelijk. En in de Onafhankelijkheidsverklaring hadden zij zichzelf een naam gegeven: De Verenigde Staten van Amerika. Maar die naam klopte niet met de werke lijkheid. Er waren dertien koloniën, ieder met een eigen structuur en met heel uiteen lopende opvattingen en belangen. Zij had den tegen Engeland samengewerkt en die samenwerking had een gebrekkige vorm in een „Continental Congress", waarin afge vaardigden van de voormalige koloniën samenkwamen. Maar elke kolonie had ook de neiging een eigen weg te gaan en zich van de besluiten van het Congres net zoveel aan te trekken als in de eigen kraam te pas kwam. Al tijdens de onafhankelijk heidsoorlog tegen Engeland dreigde het soms een chaos té worden en het gevaar was levensgroot aanwezig, dat er dertien onafhankelijke staatjes zouden ontstaan, die misschien op vriendschappelijke voet met elkaar zouden verkeren maar elkaar ook dwars zouden kunnen zitten. Zelfs zeiden sommigen: wij kunnen wel eens net zoiets worden als in Europa sedert eeuwen bestaat: onafhankelijke staten, die verbon den sluiten èf elkaar de oorlog verklaren. Er zijn wel dertien onafhankelijke staten, maar die moeten echt toch een staat probe ren te worden. Maar hoe? Sommigen dachten aan de Re publiek der Verenigde Nederlanden. Die hadden samen een merkwaardig staats stuk: de Unie van Utrecht. En daarin stond de meest paradoxale grondslag die zich denken laat, en die toch was aanvaard en, bleek te kunnen functioneren: de gewesten verbinden zich ten eeuwigen dage zo ver enigd te blijven, alsof zij slechts één gewest uitmaken, maar met dien verstande dat elk gewest zijn eigen rechten en vrijheden behoudt. De Amerikanen begrepen hieruit dat zij één staat moesten vormen met een eigen constitutie. Maar tegelijkertijd stond het voor hen vast dat het een federale staat moest zijn, zodat de afzonderlijke staten zoveel mogelijk hun eigen rechten en hun eigen bevoegdheden behielden. Maar ze waren het over nóg een kwestie eens. Hun staat moest worden ingericht volgens de leer van de Trias Politica, geformuleerd in Frankrijk door Montes quieu in zijn standaardwerk „De l'Esprit des Lois" (Over de geest der wetten). Hij heeft daarin de resultaten meegedeeld van zijn onderzoek der verschillende staatsvor men. De monarchie is gebaseerd op de eer, de aristocratie op de gematigdheid, de demo cratie op de wijsheid, het despotisme op vrees. Daarom is alleen het despotisme altijd verwerpelijk. In dit gebouw in Philadelphia werden de tien amendments van de Constitutie vastgesteld. Toen werd nog verwacht dat Philadelphia de hoofdstad van de Verenigde Staten zou worden, en dat dit gebouw de zetel zou worden van het Opperst Gerechtshof. Nu is het de zetel van de plaatselijke rechtbank. Binnen de andere staatsvormen komt het aan op een deling der machten (de trias politica). De wetgevende macht bepaalt het beleid door de wetten, de uitvoerende macht past de wetten toe en de rechterlijke macht waakt ervoor dat de wetten niet worden ges,chonden. En al deze drie mach ten zijn zeifstandig. Montesquieu meende te kunnen vaststellen dat deze driedeling niet een theoretisch bedenksel is, maar in Engeland in feite bestond. En de Amerikanen kwamen overeen dat hun grondwet de driedeling in acht zou nemen; het Congres de wetgevende, de president de uitvoerende en de gerechtsho ven de rechterlijke macht De wetgevende macht, dat sprak vanzelf, zou in handen moeten komen van een volksvertegenwoordiging. Maar op welke basis? Als elk van de dertien staten zou vertegenwoordigd worden naai- de getal sterkte van de bevolking, dan zouden enke le kleinere staten maar heel weinig hebben m te brengen. Maar elke staat één stem of iedere staat een gelijk aantal stemmen, dat zou de volkrijke staten als Virginia en Pennsylvania weer niet bevredigen. Daarom is er een compromis gevonden: er komt een Congres dat bestaat uit twee huizen, nl. de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Het laatste wordt samen gesteld op evenredige basis: elke staat een aantal leden in overeenstemming met de grootte van de bevolking. Maar in de Se naat zitten voor elke staat twee senatoren. En dat is nog het geval. Californië met 20 miljoen inwoners heeft twee senatoren, New York met meer dan 18 miljoen inwo ners twee senatoren, maar Alaska met 300.000 inwoners, Wyoming met 330.000 inwoners en Nevada met 500.000 inwoners hebben elk ook twee senatoren. Toen de aantallen afgevaardigden, door elk van de staten te zenden, voor het eerst werden geregeld, kwam de vraag aan de orde of slaven ook meetelden als inwoneri| Indien ja, dan had Georgia driemaal zoveel inwoners en dus ook recht op driemaal zoveel afgevaardigden dan wanneer de sla ven niet meetelden. Ook hier is een com promis gevonden: vijf slaven gelden voor drie blanken- in handen krijgen, maar de wetten zouden komen van het Congres. Dat zou, zo dach ten velen, betekenen dat het regeringsbe leid in feite door het Congres zou worden bepaald, want het beleid krijgt gestalte ui de wetten. In werkelijkheid heeft het zich wel anders ontwikkeld. De president is het hoofd van de gehele „Administratie", hij heeft geen ministers maar secretarissen, hij is in Amerika bij uitstek een politieke figuur. En zijn positie wordt sterk tegen over het Congres omdat hij evenals het Congres door het volk is gekozen. Hij heeft zijn mandaat van het volk, niet van het Congres. Bovendien is hij opperbevelheb ber van do krijgsmacht en dat geeft hem in oorlogstijd in de praktijk enorme be voegdheden. De betekenis van het Opperste gerechts hof is zeer groot. De leden worden be- Zijn credo, dat in het Amsterdamse Stede lijk vorm heeft gekregen die geen vorm is. Vier zalen die samen één werk vormen. In geen van de zalen is enige vorm waar te nemen. Het licht, daglicht, wordt in gelijke sterkte over de drie wanden, de vloer en het plafond verdeeld. De ruimte- ervaring wordt gewekt door licht en kleur alleen. Er is geen sprake meer van hoogte, breedte of lengte. Men bevindt zich achter eenvolgens in een blauw-groene, een diep rode, een purperen en een violette ruimte. Elke mogelijkheid om zijn positie te bepa len is de toeschouwer ontnomen. Hij be vindt zich in een peilloze ruimte. Zodra een wolk voor de zon schuift, lijkt de ruimte in te krimpen; zodra het zonlicht weer vrij toegang heeft, zet de ruimte uit. Griezelig, ongrijpbaar,*misschien vergelijkbaar met de hallucinaties van LSD-slikkers. En zo vrijheid kan verdedigen. Maar in de prak tijk betekent het dat geen enkele staat enige maatregel kan treffen om het wapen bezit te verbieden. Het Opperste Gerechts hof zou zo'n besluit verbieden met een beroep op het tweede amendment. De eni ge mogelijkheid is dat het krachtens de daarvoor voorgeschreven moeilijke proce dure er weer een nieuw amendment aan de Grondwet wordt toegevoegd, waarin het tweede amendment vervallen wordt ver klaard. Tenslotte nog het belangrijkste amend ment, ooit aan de Constitutie toegevoegd, het dertiende amendment van 1865, waarin de slavernij werd afgeschaft. Maar aanne ming van dit amendment heeft ook geleid tot een vreselijke burgeroorlog tussen de noordelijke en zuidelijke staten, waarbij de zuidelijke niet alleen de strijd verloren, maar ook grotendeels werden verwoest noemd door de president en ze zijn onaf- zetbaar: ze worden voor hun leven be noemd. Voor elke benoeming moet de pre sident de instemming hebben van de Se naat. Elke burger in Amerika kan zich beroepen op dat gerechtshof, als hij meent dat een der afzonderlijke staten dan wel de Federale Regering in Washington hem tekort heeft gedaan in de rechten die hij als burger krachtens de grondwet geniet. Ook dié constitutie is eigenlijk een compro mis geworden tussen twee stromingen. De ene stroming wilde de eigen rechten van de afzonderlijke staten zo groot mogelijk maken, de andere was voor een krachtig centraal bewind. De tekst van de Constitutie is sedert 1787 nooit veranderd. Wel zijn er later amend ments aan toegevoegd, dus nieuwe aanvul lingsartikelen. De eerste tien amendments zijn in één keer aangenomen en vormen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15