jtoeterij buitenzorg feeft Tternationale sputatie Jan Knippenberg wil alle lange afstandrecords aan flarden lopen TIPS VOOR HET KAMPIOENSCHAP VIJFJARIGEN Ik wil de beste zijn op de lange afstand H- Henri Buitenzorg toevalstreffer Manza en Monty geen broertjes f 4EL Op een vorp afstand van kleine Gelderse tje Bemmel ligt de in Europa bekende Irij Buitenzorg. Met n hoog aan de he- de paarden in het de lucht van stro en in de neus, wande- e met Wim Nas, va- fan vier kinderen, rijn land. Het land het leven goed is. lebben de fokpro- n van Stoeterij Bui- 'g bewezen. Geen lat er voorbij of de van een Buitenzorg duikt wel op in de —Of andere krant. iel is ver buiten de "■grenzen bekend ge in door Stoeterij tizorg. Wim Nas, ei- r van Buitenzorg, er erg nuchter on- Terwijl we in een enkampje met vers stappen en Nas on- le aandacht brengt ier de moeders van i, zoals Henri, Man- I Monty verblijven, |t hij hoe het alle- is begonnen voor )p Stoeterij Buiten- >ruari 1972 kocht ik de ij van de gebroeders aar uit Venlo. Ze waren fer zo betrokken bij hun en het klikte ook niet erg n personeel. Het ging niet Hssen de Snetselaars en feinardi, die hier bedrijfs das. Meinardi, dat wil ik [stellen is een groot paar- i en verstaat zijn vak. pk de eigenaar van Henri jorg. Voordat ik in 1972 pop van de stoeterij over as ik al een keer eerder jact geweest met de ge- rs Snetselaar. Maar toen p ze er een enorm vermo tor hebben. De tweede as de koop binnen een fr beslist. Nadat ik de j had gekocht en een sherry had gedronken Buitenzorgjes op prijzen jacht Duindigt morgenmiddag wordt op Duindigt het Europees kam pioenschap der vijfjarige draver* gehouden. Voor Nederland ko men aan de start Manza Buiten zorg (Wim Duivenvoorden) en Monty Buitenzorg (Sjeng Hendrik) Beide paarden behoren tot de favorieten uit het veld van der tien dravers die verder komen uit België, Denemarken, Duits land, Frankrijk, Noorwegen, en Zweden. De eerste prijs in het Europees Kampioenschap is veertig mille. De draverij gaat over 2000 meter en zal achter de auto worden gestart. Manza Buitenzorg verdiende tot nu toe: 102.610- gulden. Monty Buitenzorg kwam tot 134.232, Andere produkten van stoererij Buitenzorg uit Bemmel verdien den eveneens goed Henri Bui tenzorg is lijstaanvoerder met 551.046- gulden. Op de tweede plaats komt Jojo Buitenzorg met 383.230.-gulden en derde is Lido Buitenzorg met 152.879- gulden. ben ik naar bed gegaan. Ik kon niet slapen. Waar was ik aan begonnen? Nog nooit had ik over zo'n grote hoeveelheid geld gepraat. De volgende dag, bel den de heren Snetselaar op met de mededeling: „Nas als je er af wil, kan dat nog". Maar ik had ja gezegd, en een zaak is een zaak, leerde mijn vader me reeds vroeg. Alle paarden gingen daarna snel weg. Ze gingen met de Snetselaars mee naar Venlo, waar ze ook nog een stoeterij hadden. Ik huurde twee heng sten voor de fokkerij. Zo kon den we hier door de burgemees ter van Bemmel op 26 februari 1972 de zaak officieel laten ope nen. In de herfst van dat jaar kocht ik alle paarden, fokmer- ries en hengsten, van de Snetse laars en daarnaast de handels naam van de stoeterij „Buiten- ïaÈiMSÊ ..TfciS - «iMi&ÉÉi SS zorg". Toen konden we pas goed beginnen. Ik moest me echter wel meer voor de dravers gaan interesseren. Tot de aankoop van de stoeterij, had ik een han delsstal in ponypaardjes. Die kocht ik in Engeland en ver kocht ze in andere landen. Ik doe er nu nog wel wat in. Maar dat mag echt geen naam heb ben. De pikeurs Jan van Dooye- weerd en Peter Koppejan heb ben mij voorgelicht over de drafsport. In dat eerste jaar kwam er heel wat voor kijken. Toen ik de paarden kocht van Snetselaar moesten we hier hard aanpakken. Immers er moest een openbare verkoping komen om de produkten van de stoeterij aan de man te brengen. De paarden kwamen hier met snotneuzen binnen, maar gingen als „gouden haantjes" weg bij de verkoping. „Mijn eerste jaar betekende de verkoping van de M-jaargang. Ik weet het nog als de dag van gisteren Monty Buitenzorg, die later de derby zou winnen, ging de deur uit voor 8750 gulden en Manza Buitenzorg kostte 9000 gulden. Het zijn toch allebei su- perpaarden geworden. Jan van Dooyeweerd kocht voor eige naar Schoonheim voor eenen vijftig mille Henry Buitenzorg. Het was jammer voor de eige naar, maar het paard bleek la ter niets waard te zijn en is nooit in de baan geweest. Het is zelfs al overleden. Zo kan dat gaan in de paardesport. Je weet nooit bij de geboorte of als jaar ling of het een goede zal wor den. „Er zijn in Nederland zo'n 125 Buitenzorgpaarden, waarvan zo'n 60 in de koers uitkomen. Dit jaar zullen er nog zo'n zes bijkomen. Natuurlijk zijn er ook minder goede produkten bij. Henri Buitenzorg, het eerste paard dat van de Snetselaars de naam meekreeg van de stoeterij, was gewoon een toevalsprodukt uit de fokkerij. De moeder van Henri heeft nooit meer een goed kind gebracht". Er arriveert vlak voor de prachtige hoofdingang van de stoeterij een autobus. Eigenaar, direkteur, paardenverzorger, maar ook gastheer Wim Nas loopt naar buiten. Stuk voor stuk geeft hij de oudjes, die uit de bus stappen, een hand en Spectaculair wordt het voor koersbezoekers die de stoeterij Buitenzorg I Manza (nummer 6) heeft de leiding voor Monty (nummer 5) en zal die een warm hart toedragen als twee paarden uit Bemmel tegelijk aan de positie gedurende de rest van de race (zie serie) niet meer afstaan, start komen. Dat gebeurde met Monty en Manza. WASSENAAR Tien draverijen zonder ren nen staan er morgen middag op het pro gramma van de Wassenaarse baan Duin digt de eerste start is om half twee. De tips: BELGIË-PRIJS Nepal, Marisca Han over en Nairobi. DUITSLANDPRIJS: Maxaver Way, Naron Bui tenzorg en Miss Dartel ZWEDENPRIJS: Lukie B, Nagil Beroona en Nino Song. SCANDINAVIE-PRIJS: Kinglet O, Lambert Baker en Lolo Hollandia EUROPEES KAMPIOENSCHAP DER VIJFJA RIGEN: 1. Manza Buitenzorg, 2. Faro, 3. Gott Takstens en outsiders: Monty Buitenzorg en DENEMARKENPRIJS: Surveyor, Kameraad Franc Maria. en Jonker Volanrv FRANKRIJKPRIJS: Mandy. Leen d'Aster en ITALIË-PRIJS: Nesstar Dear, Nanko Buiten- Menno Hoca. zorg en Noordse Stern. PRIJS DER DRIE-JARIGEN: Olafski Itenska, NOORWEGENPRIJS: Orville Terraise, Olga Orpheus en Odette Ossewaard Anjo en Our Pride even later kan bedrijfsleider Sijbrand Iwema aan de rondlei ding door de stoeterij beginnen. Mevrouw Nas geeft de mensen een folder van de stoeterij in de hand en tijdens de koffie gaat de in Bemmel geboren en geto gen Wim Nas verder: „We laten ons spul graag zien aan deze mensen. Er komen hier dage lijks bussen voor. Bemmel staat bekend om Buitenzorg. Maar de mensen denken dikwijls dat Jo jo, Henri, Manza, Monty en die andere, allemaal broertjes van elkaar zijn. Dat is natuurlijk niet waar. Zij hebben allemaal een andere vader en moeder gehad, maar ze zijn gefokt op de stoeterij en reken maar dat ze het hier ook in het verleden bij de Snetselaars goed hebben gehad. De Snetselaars stopten ermee, omdat het ze jaarlijks meer dan een ton kostte. Ik verdien hier een boterham. Rijk zal je er echt niet van kunnen worden. Maar het is toch prachtig om zo'n bedrijf te bezitten. Snetse laar had tien man personeel, ik heb slechts vijf man, al werken mijn vier kinderen in hun vrije tijd erg hard mee". Wim Nas blijft praten. In de prachtige ruime stal, waar de hengsten voor de fokkerij staan zegt hij: „Dit is onze Zweedse hengst Brogan. Hij heeft een record van 1.17.1". Buiten loopt de 23-jarige veteraan en vader van Henri Buitenzorg, Lullwater Victory, rond te springen of hij nog achttien is. Voordat we Buitenzorg verlaten moeten we nog even kijken naar de moeder van Manza Buiten zorg, de oude Chimene Mac. We lopen langs en naast de paar den. „Ze doen je niets, ze zijn stuk voor stuk erg rustig. Zien ze er niet mooi uit? Ik ben trots op mijn stoeterij Buitenzorg. Ik hoop dat de paradepaardjes van dit ogenblik, Manza en Monty, het goed doen op Duindigt zon dag tijdens het Europees kam pioenschap". Zeer binnenkort wordt Odis Buitenzorg op de draversbaan verwacht, een halfbroer van Monty Buitenzorg. Wim Nas heeft dit paardje echter niet ver kocht en zal Odis ook niet ver kopen. Er zijn grote verwachtin gen van het paard en Nas wil zelf met het paard wat meer in aanraking komen met het koers wezen. Hij weet er nu nog erg weinig van. Het is ook niet te ver wachten dat Wim Nas zondag op Duindigt is om Manza en Monty in het Europees Kampioen schap te zien. „Ik loop daar wat verloren rond, ik lees het succes wel in de krant. In de stallen met negentig boxen zegt Nas: „lÖjk dat is allemaal teakhout, dat zit in mijn eigen huis niet eens langs deynuur. De paarden zijn alles voor mij". Een dagje Buitenzorg, tussen de ruim honderd hengsten en merries van Wim Nas, is om nooit te vergeten. ARTHUR VAN RIJSWIJK (Van onze verslaggever) rRICUM - Het is vier uur in de* 113,en, Jan Knippenberg verlaat het huis '5®|ijn ouders in Hoek van Holland. De i26c tevoren pakte hij in zijn woonplaats nglicum de trein om in Hoek te komen, 550,Waar voor een kort familiebezoek, vooral om zover mogelijk van Castri- f31ie komen, om terug te lopen door de 131 m en langs het Noordzee-strand naar 527,huishonk. Dat is ten voeten uit Jan .JJpenberg, de 28-jarige geschiedenisle- 'ypVan het Bonhöffer College, die op 26 75.7 juni een aanval gaat wagen op het n 3,0 lopen over lange afstand rond het ^Imeer. Wat een ander in minstens drie 66[h doet, gaat „De Knip", zoals vrienden 9i,poemen, in twee dagen volbrengen. fle lange loop uit Hoek van Holland zegt Jan lenberg: „Het gebeurde me op die dag, dat ik weg ging. Ik had er al snel een lekker tempo es werkte mee en ik voelde me kiplekker. De r. die altijd een bijzondere plaats in m'n hart pt, was verrukkelijk, wat kon me gebeuren?" kilometer na kilometer en ik kreeg steeds meer Pas in Zandvoort vond ik in een sjieke tent (gelijkheid om tot het toilet door te dringen en —ijk water te drinken. Ik had geen cent op zak was uitgedroogd. Na ruim zes uur lopen, arriveerde ik bij de Velser pont en een half uurtje later was ik in Castricum". Op 26 juni zal deze „doordouwer" 's morgens om vier uur starten in Edam om het IJsselmeer rond te lopen. Hij hoopt het record op een typisch Nederlands traject van wind- en polderwegen, te breken door 's maandags daarna vóór 12 uur weer terug te zijn. Of hij die tijdslimiet kan halen is nu nog te bezien, in ieder geval gaat hij alles op alles zetten om het record zo scherp mogelijk té stellen. Per dag wil hij zo'n 160 kilometer lopen, om zodoende 320 kilometer te volbrengen in de tijd, die hij in zijn hoofd heeft. Als totaaltijd wordt de looptijd genomen, zoals dat bij wielrennen gebruikelijk is. De tijd wordt gemeten met stopwatches en een duivenklok. Om het geheel vol gens het boekje te laten verlopen, zullen er tijdens de recordpoging twee officials van het KNAU aanwe zig zijn. Jan Knippenberg is geen onbekende in de superlan- geafstandsloperij. In het buitenland wordt zijn naam met eerbied uitgesproken. Zowel in Zweden als in Schotland is hij recordhouder, waar ze hem voor de buis sleepten en op de voorpagina's van diverse sportbladen lieten prijken. Jan Knippenberg: „In Nederland is het superlange afstandlopen een onontgonnen gebied, terwijl het in landen als de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Aus tralië, Rusland en de Scandinavische landen gemeen goed is. Hier in Nederland moet de lange afstandloper zichzelf kietelen en behoor je tot de zeldzamen, die deze sport bedrijven en dat verdriet me wel eens. Ik zou het niet kunnen missen. Als ik niet elke dag 'zou kunnen lopen, zou ik een landrover kopen en onherbergzame streken opzoeken. Ik denk, dat het superlange afstandlopen meer een mentale kwestie is. Je moet eigenlijk een psychisch talent hebben. Vergelijkingen maken is moeilijk, maar soms denk ik wel eens, waarom bijvoorbeeld Jos Hermens pogin gen onderneemt om records te verbeteren. Hij slaagt, maar komt slechts 35 meter verder dan het bestaande record. Dat moet dan die prestatiezucht zijn, die bovenkomt. Dat is het bij mij, zonder enige twijfel. Ik wil de beste zijn in de langloperij. Ik denk er veel over na, en dat kan ook over die lange afstanden die ik loop, erg goed. Je ontdekt niet altijd direct je mogelijkheden, daar gaat een periode overheen, maar als je zover bent, weet je wat er in zit. Ik ontdekte, dat ik niet alleen lang kan lopen, maar ook lang op hetzelfde en hoge tempo, zonder dat ik daardoor extra moe word. Des te langer ik loop, des te beter het gaat. De eerste veertig kilometer gaan bij mij altijd minder dan de volgende. Lopen is voor mij ook een soort levenswijze gewor den, één zijn met de natuur, waarin ik uren kan dwalen. Ondanks het feit, dat ik pittig loop, ontgaat die natuur mij niet. Als het schemerig wordt en je alleen het geluid van je eigen adem hoort, is het gevoel van één zijn met de natuur het sterkst. Dan ben ik in een soort trance. Ik loop daarom nooit hetzelfde rondje, maar kies altijd andere paden. Soms denk ik wel eens: waar ligt de grens bij de langloperij. Aan het eind van dit jaar wil ik daarom eens proberen, waar mijn limiet ligt. Dan ga ik een route om het IJsselmeer lopen van 300 kilometer, die ik in 24 uur wil volbrengen. Het record staat op 260 kilometer en dan spreek ik over het wereldrecord. Kijk, dat lange afstandlopen is voor mij alles en ik geloof er heilig in, dat ik op 26 en 27 juni slaag, uiteraard niet zonder een deskundige begeleiding, die van het allergrootste belang is in dit soort zaken", aldus het bijna filosofische relaas van „De Knip", die er straks weer onbedaarlijk tegenaan gaat om alle records aan flarden te lopen, die er op dit moment bestaan. Wereldtitel In 1974 deed Jan Knippenberg al van zich spreken door van Hoek van Holland naar Stockholm te lopen in 19 dagen, dat heden ten dage nog steeds als een fameuze prestatie te boek staat. Datzelfde jaar pakte hij onder barre omstandigheden in Lairig Chru het wereldrecord in de bergrace, in het Cairngorms-na tuurreservaat in het verre Schotland. Die reace over moerassen en rotsig bergterrein over 56 mijl, pakte hij in een tijd van 10 uur en 55 minuten. Deze prestatie maakte van Knippenberg in Schotland een held, maar in Nederland kwam hij weer in de werkelijkheid terug, doodgewoon een lange afstandlo per, die hier niet van de grond komt, maar in het buitenland was hij goed voor televisie en kranten. Heilige zaak De race om het IJsselmeer geldt als een voorberei ding van het absolute einde op het gebied van lange-afstandlopen, Wat Jan Knippenberg volgend jaar wil volbrengen. „De Knip" wil dan de „Botni- ken-Runt" gaan doen over een afstand van 2500 kilometer in 25 dagen. Deze afstand gaat van Helsinki via de Poolcirkel naar Stockholm om vervolgens in Helsinborg te eindigen. Dit alles om iedereen duidelijk te maken dat de langloperij een heilige zaak voor hem is, waar hij alles voor over heeft. In Zweden liep hij in 1972 op een hoogte van meer dan 1000 meter het vier-toppenrecord te Idre, een afstand .van veertig kilometer in drie uren dertig minuten, een record dat nog steeds staat. Jan Knip penberg zal ongetwijfeld straks in zijn race om het IJsselmeer een fameuze tijd laten noteren. Hij wil daarmee meer bekendheid geven aan 't 1?' afstandlopen en meer faciliteit krijgen ver sport, die hem zo na aan het hart ligt lede ogen moet hij aanzien, dat de braakliggend terrein is in ons lan^

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11