)verheid wil Totere invloed »p investeringen Syrisch offensief Libanon hervat Tweede zwart front in Rhodesië actief OERSMA BEREID TIJDIG TE PRATEN OVER INGRIJPEN IN LONEN :c |r Grote prijs op hoofd van Oostduitse vluchteling I Droogte bedreigt oogsten op de hele wereld Verdwenen Tjech misschien in Duitsland KAT,KAR 750 MILJOEN DUURDER Adolph Zukor overleden INUG 11 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) HAAG Van dinsdag 22 t/m donderdag 24 houdt de Tweede Kamer een mammoetdebat Je bezuinigingsoperatie van de regering. De ;ellen van de regering zijn mede bepalend wijze waarop het loonoverleg van regering, fevers en werknemers verloopt. Vanavond dat centrale overleg. De regering zal dan een hting op haar bezuinigingsplannen geven en Minister Boersma (sociale zaken) liet gisteren in de Tweede Kamer duidelijk uitkomen te hopen dat werkgevers en werknemers het samen eens worden over een vrijwillige matiging van de arbeidskosten. De regering moet echter ook na 1 juli de formele bevoegdheid hebben om zo nodig in de loonontwik- De standpunten liggen nog al ver uit elkaar en daarom zijn de kansen op het slagen van het centraal overleg niet zo groot. De regering zal echter haar uiterste best doen om op een compromis tussen werkgevers en werknemers aan te sturen. De progressieve fracties in de Tweede Kamer willen minister Boersma wel de formele bevoegdheid ge ven zo nodig in de lonen in te grijpen. De PvdA stelde echter als voorwaarde dat de minister in de Tweede Kamer laat weten dat hij van plan is in te grijpen. Dat zou in een besloten commissieverga dering kunnen gebeuren. De minister is daartoe niet verplicht. Maar zou het ter wille van de lieve vrede met de kamerleden wel kunnen doen. Minister Boersma verklaarde tijdens het kamerde bat wel begrip te hebben voor de wens van de progressieve fracties. Als tijdens het centrale loon overleg blijkt dat er bezwaren tegen ingrijpen van de regering bestaan, en een regeringsbeslissing daarover wordt op prijs gesteld, dan wil de minister wel zijn standpunt geven tijdens het debat over de bezuinigingsoperatie. Hij kan dan ook het oordeel van de Tweede Kamer aftasten. irkiiK srd. J onze parlementaire re- daktie) HAAG De regering iet het stimuleren van de iteringen in ons land te- jertijd haar invloed op ondernemersinitia- n vergroten. In de giste- fepresenteerde nota „Se- Groei" van minister van ekonomische za- systeem uitge- Om te voorkomen dat onder nemers tot dat tijdstip hun investeringsplannen zullen op schorten zal nog deze maand een overgangsregeling van kracht worden die voorziet m verruiming van de belastingfa ciliteiten. Het nieuwe instrument dat de regering vanaf 1 april volgend jaar wil hanteren is een spe ciale investeringsrekening. ,t. waarvan de opzet is Hierop zal het rijk jaarlijks iteringen uit te lokken een bedrag storten, bestemd eiden tot nieuwe arbeids- voor het verstrekken van pre- jsen of versterking van mies aan investeerders. In paalde regio of bedrijf- 1978 zal de speciale pot, die zal ite eic ise„ |gei ll tra stimulansen hebben verder betrekking op regio's, bedrijf stakken, bedrijfsmiddelen, als ook op investeringen die zijn gericht op milieuzuivering en energiebesparing. Overigens gaat de minister niet zover dat hij precies aan geeft welke bedrijven wel en welke niet wenselijk zijn. Ook maakt hij geen onder scheid tussen diepte-investe ringen (machines) en breedte investeringen (arbeidsplaat sen). Minister Lubbers voelt er ook niet voor tot een nationale worden ondergebracht bij de toetsing van de investeringen Nederlandse Bank, gevuld zijn te komen, waarbij de staat zou met 3.5 miljard gulden, ve systeem een begin te De bedoeling is dat aan de Het huidige stelsel, investeringsbijdragen bepaal de voorwaarden worden ver bonden. Van groot belang is de mate waarin arbeidsplaat sen worden gecreëerd. De ex- •bij de overheid investeer- ^tegemoet komt in de be- "ïgsfeer, zal dan verdwij- bepalen welke investeringen wel mogen en welke niet. De minister wil „sturen", zo met zijn beleid op de onderne mingsbeslissingen inwerken dat het resultaat maatschappe lijk aanvaardbaar is. CAIRO (Reuter-UPI-AFP) Syrische Dit bombardement gmg gepaard met een pantser-infanterieëenheden hebben gis- grootscheepse opmars van Syrische teravond hun opmars naar Beiroet her- tanks uit het oostelijk gebied van de vat in de richting varf een Palestijns Bekaa-vallei, aldus de Fatah-zegsman. vluchtelingenkamp aan de rand van de De Syriërs zouden het Palestijnse kamp Libanese hoofdstad. Dit is gemeld door Borl al-Barajnoh met hun artillerie onder Al Fatah, de grootste Palestijnse com mando-organisatie in PLO-verband. Volgens een Fatah-woord voerder is een groot aantal Syrische marine-eenheden voor anker gegaan in het gebied Khal- In Libanon zijn gisteren de eerste eenhe- vuur hebben genomen, terwijl sterke in- fanterieëenheden naar dat kamp opruk ten, aldus de Fatah-zegsman. deh, i ten zuiden van Beiroet. den van de Arabische„vredesmacht" Als het Palestijnse bericht op waarheid gekomen, die door de ministersconferen- berust hebben de Syriërs een eind ge- tie van de Arabische Liga is opgericht Links moslims en Palestijnse guerrillastrijders posteren bij een buitgemaakte Syrische tank in Sidon. maakt aan een soort „adempauze" die gister aan alle fronten rust bracht. Giste rochtend was de hoofdmacht van het Syrische tankleger 16 kilometer ten oos ten van Beiroet tot staan gekomen. Maar volgens de Fatah-woordvoerder be gonnen de Syriërs gisteravond Beiroet te beschieten met granaten en raketten. om de orde en stabiliteit in Libanon te herstellen. Honderd Soedanese militairen arriveerden per vliegtuig op de luchtha ven van Beiroet De Libische en Algerijn se eenheden naar schatting samen 1.000 manschappen vanuit Syrië Libanon binnentrokken zullen ook deel uitmaken van de Arabische vredesmacht. (Van onze correspondent BONN In West-Duitsland is een vluchteling ondergedoken uit vrees naar Oost-Duitsland ontvoerd te zullen worden. Cri minele kidnappers kunnen na melijk een vermogen aan de 26-jarige Werner Weinhold ver dienen nu de justitie van de DDR op zijn hoofd een premie htvaart bindt d aan met ch'aakprijzen teOL (ANP) De 49 jartmaatschappijen die iderland vliegen willen y0lg|d maken aan de afbraak waarmee zij elkaar be teren. B«ben een aantal werkgroe- 12,-,1 het leven geroepen die i nagaan in welke mate ixteisproken tarieven worden Daarnaast dienen de joepen met voorstellen te om de ontduiking te be- i(R Een en ander gebeurt aandringen van minis- van verkeer die erii^edreigd met ingrijpen gerhand als aan de com- ?1 ongezonde situatie in aiitvaart-wereld geen eind bepaalde routes, met %ie naar het Verre Oos- laken bijna alle lucht- zich aan kéfing van de tarieven fi- iet THOLIEKEN LEN EEN -AFHANKE- ORD-IERLAND de 1 (Reuter) Austin i, voorzitter van Noord- ds voornaamste katholie- sociaaldemocratische ar- (S.D.L.P.) heeft be- emaakt dat zijn partij een Noord-Ierland =nb\eft. melijk verrassende stand» s de laatste tijd wel meer gereerd maar meestal onbetekenende politieke ten. Bovendien is vooral igument van de financiële Jnet Groot-Brittannië voor lesten nog altijd steekhou- ati zei dat de stap naar ankelij kheid niet onbezon- fi gedaan moet worden. jugsyndicaat Vhruikte —tiling Stones tDEN (AFP) Volgens de c „Daily Mirror" heeft een (syndicaat de laatste Euro tournee van de „Rolling- Is" gebruikt om op uitge- i schaal verdovende mid- te smokkelen. De „stuff verborgen in de instru- n van de heren. 'ins de „Daily" passeerde "lasj encocaïne zonder de douane van de negen fn die de groep aangedaan ?ns V SALISBURY, (UPI) Guerilla- strijders die de Rhodesische grens zijn overgestoken vanuit bases in Zambia, hebben een tweede zwart front geopend te gen het blanke minderheidsregi me in -Rhodesië. Tot nu toe ope reerden vrijwel uitsluitend gue- rillastrijders vanuit Mozambi que met zijn 1120 km lange grens met Rhodesië. Voor hun bestrijding heeft Rhodesië al ge deeltelijke mobilisatie afgekon digd. De regeringswoordvoerder in Salisbury heeft geen nadere bij zonderheden over het tweede front bekend gemaakt, maar van militaire zijde is vernomen dat de gerillastrjders uit Zam bia verantwoordelijk zijn voor de recente sabotage aan twee vliegtuigjes in het vakantieoord Bumi Hüls in het noordwesten. De militairen waren voorbereid op een noord-westelijk front, nadat president Kaoenda van Zambia de guerillastrijders ba ses in zijn land had aangeboden om vandaaruit in actie te ko men. Minister van defensie Pie- ter van der Byl van Rhodesië heeft onlangs verklaard dat in Rhoedesië ongeveer 1200 gueril lastrijders opereren en dat er ongeveer 8000 in opleiding zijn in Mozambique en Tanzania. Het Rhodesische leger is onge veer 40.000 man sterk, maar het merendeel van hen zijn part-ti me soldaten. De leider van de Afrikaanse Nationale Raad ANC, Joshua Nkomo, heeft gisteren de weste lijke mogendheden ervan be schuldigd hun steun aan het bewind in Salisbury voort te zetten. Er worden wapens gele verd en Rhodesisch chroom wordt gekocht door de Verenig de Staten, aldus Nkomo. Koninklijke haring Het traditionele vaatje Koninginneharing mocht koningin Juliana vanmor gen uit handen van mevrouw J. P. van der Harst-Baak ontvangen. De haring is afkomstig van de motorhektrawler „Monica Vlaardingen 99". Mevrouw v.d. Harst is de echtgenote van de schipper van de „Monica". Han Lammers wordt landdrost (Van onze correspondent) AMSTERDAM Volgende week zal de benoeming bekend worden gemaakt van oud-wethouder, thans raadslid van de hoofdstedelij ke gemeenteraad voor PvdA, Han Lammers tot landdrost van de Zuidelijke IJsselmeerpolders. De functie van Lammers, die begin dit jaar na een conflict over het al dan niet aanblijven van zijn collega Roel van Duyn, zijn omvangrijke portefeuille van stadsontwikkeling inleverde, is te vergelijken met die van een commissaris van de koningin. Ofschoon in en rondom Lelystad nogal* wat bezwaren tegen Lam mers eventuele benoeming zijn gemaakt, is de aanstelling thans nog een kwestie van formaliteit. Gisteren is hij medisch gekeurd. Verwacht wordt, dat Lammers nog deze zomer als landdrost in functie zal treden. Karen Quinlan helemaal van machines af MORRISTOWN - Karen Ann Quinlan, het meisje wier artsen op aandringen van haar plee gouders en via gerechtelijke tussenkomst besloten de machi nes die haar in leven lieten af te sluiten, is overgebracht naar een verpleegafdeling van het St. Clara's ziekenhuis in de Amerikaanse staat New Jersey. Tijdens het transport, waarbij ook de pleegouders van Karen Ann aanwezig waren, was ze niet verbonden met machines. Karen Ann Quinlan ligt al sinds 15 april van het vorig jaar coma. Haar ouders wilden dat zij een waardige dood zou ster ven en dwongen de artsen door tussenkomst van de rechtbank de haar in leven houdende ma chines af te sluiten omdat er voor haar geen enkele hoop meer bestond. In de afgelopen maand is zij regelmatig van de machines af geweest, soms wel' een week lang. In medische kringen wordt er op gewezen dat zij ook zon der de machines nog wel jaren door kan „leven". ARNHEM (ANP) De Arnhemse politie die een derdak gevonden in een pension. Zondagmiddag onderzoek was begonnen naar de onverwachte verschenen daar om kwart over een twee mannen verdwijning zondagmiddag van een 19-jarige Tje- die gebroken Duits spraken. Zij gaven zich uit ch, die enkele dagen eerder zonder pas en bezittin- voor leden van Amnesty International. Even, later gen in Arnhem was aangekomen, heeft vanmorgen verdwenen zij met de Tjech. Tot vanmorgen had van de Koninklijke Marechaussee bericht gekre- men geen spoor van de jongeman kunnen vinden, gen dat er op de weg Berg-Emmerik een papier De jongeman was uit zijn land gevlucht omdat is gevonden, dat het eigendom van de Tjech is. hij moeilijkheden verwachtte. Zijn ouders waren in 1972 uit de communistische partij gezet en zijn De Arnhemse politie had hem het papier gegeven broer had enige tijd in de gevangenis gezeten, ter legitimatie. Met de inmiddels ingeschakelde Omdat hij niet in dienst wilde heeft hij zich tijdens Interpol probeert men het spoor te volgen, aldus een vakantie in Joegoslavië van een reisgezelschap de Arnhemse politie. losgemaakt en is liftend naar Nederland gekomen, De jongeman had via Amnesty International on- waar hij om asiel heeft gevraagd. van 100.000 mark heeft gezet. beschuldigt beschuldgt hem er van op 19 december van het vorige jaar bij zijn clucht naar de Bondsrepubliek twee Oost duitse grenssoldaten te hebben vermoord. Reeds onmiddellijk na de schietpartij verlangde de Oostduitse justitie de uitlevering van Weinhold. In plaats van hie raan gehoor te geven bereidde de Westduitse justitie een proces tegen hem voor nadat hij zich- arrest, maar tot grote veront waardiging van de autoriteiten in de DDR werd hij vorige week door een rechtbank te Essen op vrije voeten gesteld. Bij hun beslissing gingen de rechters ervan uit, dat de Oost duitse justitie geweigerd had de verlangde bewijzen voor haar beschuldiging tegen Weinhold naar Essen op te sturen. Boven dien bepaalde zij, dat Winhold uit noodweer gehandeld had. zelf bij de politie had gemeld.*, omdat volgens de Westduitse Tijdens het onderzoek bleef hoge raad de vrijheid van bewe- Weinhold vijf maanden in voor- ging voor alle Duitsers geldt. Wie hieraan met geweld gehin derd wordt, aldus het oordeel, heeft het recht zich met gebruik van wapens te verzetten. Weinhold zelf is er niet zeker van of hij inderdaad de beide grenssoldaten doodgeschoten heeft. Wel geeft hij toe bij zijn vlucht met twee soldaten in een vuurgevecht gewikkeld te zijn geweest. Aangezien hij zelf sol daat in het Oostduitse leger was. beschikte hij over een ma chinegeweer, dat hij na zijn vlucht bij de politie afgeleverd heeft. regering beschikt over Oud-hoofdredacteur van spionage beticht regering concrete aanknopings punten die doen ver moeden dat de oud- hoofdredacteur van het familieweekblad Quick', Heinz van Nou- huys in de jaren '50 zo- hebben het materiaal waarover dat blad zei te beschikken op de redak- tie nagetrokken en in or de bevonden. Tegen van Nouhuys loopt een justi tieel vooronderzoek diensten heeft gewerkt, detail, ingebracht door waarbij zal wórden vast- het andere grote Duitse gesteld of er termen wel voor oostelijke als De beschuldiging tegen familieblad, Der Stern. Voor strafvervolging westelijke inlichtingen- Van Nouhuys is, saillant Hoge funktionarissen aanwezig zijn. ARNHEM (ANP) Het Duits- Nederlands-Belgisch project op de electriciteitsrekening Kalkar zal bij de verwachte werd behandeld ging men nog ingebruikneming in 1981 onge- uit van 1,6 miljard gulden veer 750 miljoen gulden duur- bouwkosten. Nu gaat men uit der zijn dan oorspronkelijk was van een bedrag van 2,3 miljard, berekend. In 1973, toen in de De overschrijding wordt veroor- Tweede Kamer de zogenaamde zaakt door de opgetreden infla- Kalkarheffing van drie procent tie. Ook is rekening gehouden met de toekomstige geldont waarding. De Samenwerkende Electriciteits-Produktiebedrij- ven en de Nederlandse regering zullen samen de overschrijding in die verhouding voor hun re kening moeten namen, zo ver klaarde gisteren ir. J. H. Bak ker, directeur van de SEP. Akties tegen dreigend ontslag bij Etna Breda BREDA (ANP) Bij Etna in Breda is een comité dat van de 700 werknemers er 191 ontslagen zullen gevormd dat akties gaat ondernemen, als de worden. De vakbonden willen pas met de direktie Etna-direktie haar plan doorzet op 18 juni bij het gaan praten over een sociaal plan wanneer ze de arbeidsbureau ontslagvergunningen aan te vragen garantie hebben dat er geen gedwongen ontslagen voor personeelsleden van de gieterij. Het aktieco- vallen en wanneer de werkgelegenheid van de mité bestaat uit werknemers, vakbondskaderle- overige personeelsleden geen gevaar loopt De den en bestuursleden van de industriebond NVV direktie is hier echter niet op ingegaan, en NKV. De bonden hebben de direktie laten weten zich Wanneer het bedrijf op 1 juli sluit betekent dit, met „alle middelen" te zullen verzetten. De Amerikaanse filmproducent van Hongaarse afkomst Adolph Zukor is gisteren op 103-jarige leeftijd in Los Angeles overle den. Zukor, die zonder één cent op zak in 1889 van Hongarije naar de Verenigde Staten emi greerde, werd in 1917 directeur van „Paramount". Dit bedrijf groeide uit tot één van de groot ste filmproductiemaatschappij en ter wereld. In 1948 kreeg Zukor een speciale Oscar. Koffie wordt weer duurder Van een onzer verslaggevers Den Haag De koffieprijzen gaan vrijwel zeker op korte ter mijn met mogelijk een kwartje per half pond omhoog. „Gezien de prijsexplosie op de wereld markt de afgelopen maanden kan een verhoging op de Neder landse markt niet uitblijven", aldus vanmorgen een woord voerder van de Nederlandse Vereniging van Koffiebranders en Theepakkers. In februari deed de koffie op de wereld markt 1 per pound, momenteel rond de 1.40. WASHINGTON (AP) Veel van 's werelds belangrijkste landbouwgebieden blijven lijden aan ongunstig weer en voornamelijk aan een tekort aan regen. Ernstige droogtepro blemen blijven voortduren in Californië en andere delen van de V.S. alsmede in West-Europa, Oost-Centraal China en Zuid-Australië. De droogte in Europa was ietwat verlicht door sporadische regenval in het oosten maar bleef heersen in het noordwest- In Londen bijvoorbeeld was in mei maar 36 percent van de normale regenval geconstateerd na een nog droger april waarin dat percentage maar 19 had bedragen. In Afrika was het regenseizoen in zuidoost Nigerie slecht ingezet en in de westelijke Sahel viel ook niet veel van belang. De Franse boeren vrezen na wekenlange droogte en hitte in Bretagne werd het heetste voorjaar sedert 1884 geregi streerd - een oogstcatastrofe van nog niet te voorziene omvang. Minister van landbouw, Christian Bonnet, verklaar de dat de toestand kritiek wordt als er in de komende dagen geen regen valt Sedert meer dan 30 jaar werd in Frankrijk niet een zo droog voorjaar geregistreerd. De sterk op de export gerichte landbouw vreest moeilijkheden daar de velden er ten dele als een woestenij uitzien. Ook de weidedie- ren lijden onder het watergebrek wat reeds tot achteruitgang van de melkproduktie heeft geleid. De departementen in het noorden en westen zijn het sterkst door de droogte getroffen. Daar viel rond 70 procent minder neerslag dan gewoonlijk in dit jaargetijde. Het waterpeil van rivieren en meren zakt voortdurend. De bevolking werd opgeroepen hun auto's niet te wassen en zuinig te zijn met het spuiten van de tuinen. In sommige gebieden werd het sproeien van tuinen zelfs verboden. Vooruitzichten voor zondag. Eerst droog en zonnig, later meer bewolking en kans op re gen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 3—12 Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. De Bilt: Het weer in onze omge ving zal geleidelijk minder be stendig worden. Een hogedruk- gebied boven Skandinavië, dat voor zomerse Pinksterdagen zorgde en in het midden van de week zelfs voor een tropische dag, is van de weerkaart ver dwenen. Doordat de luchtdruk in zuid-Europa hoog bleef, is de wind in onze omgeving uit het westen gaan waaien. Fronten systemen van de oceaan zullen op den duur tot ons land door dringen. Warm zal het daarom in de komende dagen niet meer wor den, terwijl de regenkansen te gen het weekeinde geleidelijk toenemen. De warmtegolf van de afgelo pen week beperkte zich tot mid den- en zuid-Europa. De hoogste temperaturen werden gemeten in zuid-Engeland, noord-Fran krijk en in ons land, waar het op vele plaatsen 30 en 31 graden werd. Ondanks het hogedrukge- bied is het in Skandinavië koel gebleven. In het zuiden van Noorwegen en Zweden werd het niet warmer dan 20 tot 22 gra den, in het noorden en in Fin land was ongeveer 15 graden het maximum. In noord-Europa zal het weer aan de koele kant blijven. In zuid-Europa daaren tegen is de warmte gebleven. Mede door de standvastigheid van de hoge druk in die gebie den zal het zonnig en warme weer daar nog enige tijd voort duren. Vhssingen Z.-Limburg Aberdeen Frankfort Genève Helsinki ïvbew' regenbui

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9