Nederlandse bijdrage legering VS-troepen in Duitsland i een voor het volk ronk: Hulp aan uba gaat door Verbetering van werkgelegenheid Zuid-Holland zet niet door HERHALING „ANGOLA" NIET UITGESLOTEN 4 u j AMERIKA NA DE ZONDEVAL: 1JJDAG 11 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ik b 1 "1 rTH pRUSSEL (ANP) Nederland zal bijdragen in de kosten van de legering van een Amerikaanse bri gade bij het Westduitse Bremerhaven. Dit heeft ^jninister Vredeling (defensie) gisteren gezegd in de vergadering van de NAVO-defensieministers in Brussel. )e omvang van de Nederland- ie bijdrage hangt mede af van je eventuele bijdragen van an- (ere landen. „Het is logisch lat de Verenigde Staten en Vest-Duitsland een deel van |e kosten dragen, maar het is ian politiek belang dat de le gering geen Amerikaans-Duit se aangelegenheid wordt", al dus minister Vredeling. Zon der zich uit te laten over cij fers sprak hij over een bijdra ge „in overeenstemming met de grootte van ons land." Minister Vredeling stond ui terst gereserveerd tegenover het AWACS-project, het uit rusten van vliegtuigen met electronische apparatuur om de landen van het Warschau pact in de gaten te houden. Zijn Engelse en Westduitse collega's echter zegden op de eerste dag van deze NAVO- vergadering elk vier miljoen toe voqr een „aanloopfonds", voornamelijk bedoeld om ver dere studies te financieren. De Amerikaanse luchtmacht heeft al een dertigtal van deze toe stellen besteld, ter waarde van 11 miljard gulden. Het is nog niet duidelijk of de Ameri kaanse regering verwacht dat de Europese landen eveneens 30 toestellen zullen aanschaf fen, of dat zij graag zou zien dat de NAVO-partners op een andere manier in het project deelnemen. Ir. Vredeling waarschuwde er voor dat gebeurtenissen zoals zij zich in Angola hebben voorgedaan, namelijk actieve deelneming aan gevechten door Cubaanse, met Russische wapens uitgeruste troepen, vatbaar zijn voor herhaling. Hij sprak in dit verband niet over Joegoslavië, hetgeen zijn Engelse ambtgenoot Mason, wel deed. Mason heeft erop gewezen, dat de Russen door het uitblijven van een krachti ge westelijke reactie op Ango la, wel eens de neiging zouden kunnen krijgen „dichter bij huis" dergelijke operaties te ondernemen. Hij doelde daar mee op het Joegoslavië na de dood van Tito, wanneer bij voorbeeld Kroatische afschei dingsbewegingen de hulp van het buitenland kunnen naroe pen om de Joegoslavische fe derale republiek te ontbinden. Alle ministers maken zich zor gen over de voortdurende groei van de Russische militai re macht, aldus minister Vre deling. Men neemt aan dat elf tot dertien procent van het Russisch Nationaal Produkt aan defensiedoeleinden wordt besteed. HAAG (ANP) Minister Pronk van ontwikkelingssamen- jng is niet van plan bij de begrotingsvoorbereiding voor 1977 ling te houden met stopzetting van de hulp aan Cuba. Hij dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de lde-Kamerleden Van der Mei en Kruisinga (CHU). linister is het niet eens met de suggestie van de CHU-ers dat pgola een communistisch regime heerst. De interventie van ubanen in dat land is voor de minister onvoldoende aanleiding ^ilp te stoppen. Wel zou opnieuw overwogen kunnen worden alp aan Cuba kan doorgaan, als dit land elders in Afrika zou Aeniëren. Op de IGI-conferentie (de intergouvernementele voor Indonesië) die de afgelopen twee dagen voor de negen- Ie keer bijeen was in Amsterdam, heeft minister Pronk (als litter van de conferentie) Indonesië ongeveer 1.120 miljoen r toegezegd. Het Nederlandse aandeel zal 45 miljoen dollar agen. rdachte moord Chinees meisje geleverd aan Nederland 13SSEL (ANP) De 22-jarige Chinese kok C.H., die ervan wordt iacht het 18-jarig meisje Sau-Fan Cheung uit Hongkong te pen vermoord, zal door de Belgische politie aan de Nederland- Ostitie worden uitgeleverd. stoffelijk overschot van het Chinese meisje werd op 15 maart jn wegberm bij Rotterdam aangetroffen. Het meisje bleek met jouw te zijn gewurgd. Antwerpen werd de kok opgepakt tijdens een razzia die de je in een aantal Chinese restaurants hield. Hij werd aangehou- omdat hij illegaal in België verbleef en daar werkte zonder tinning. Via een tolk deed de Chinees het verzoek in België ogen blijven, maar dat werd door de rechtbank in Antwerpen wezen. •tluchtbrug ÏRWARRING OVER AANTAL t HELPEN PATIËNTEN (Van een onzer verslaggevers) VERSUM Het is niet dui- jk hoeveel Nederlandse patiëten maandelijks kun- worden geopereerd in het 'ldvermaarde St. Lukeshos- I in het Amerikaanse Hous- ens een tv-uitzending van »'s Achter het Nieuws gis- plan ntac en bis preW HAAG (ANP) onaldet inbegrip van pas 2,6 miljard gul- spaarrente heb- Nederlanders itrudg jaar ongeveer eden miljard gulden raac^aard, zo blijkt ziji cijfers van het ni, 8. Hun gezamen- I spaartegoed be- e beeg eind vorig jaar ijver miljard gulden. Heilifiet jaar daarvoor ,1 miljard ge- teravond verklaarde de Ameri kaanse Chirurg Denton Cooley dat maandelijks 50 patiënten kunnen worden geholpen. Een adjunct-directeur van dit hospi taal kwam echter maar aan de helft van dat aantal. Elke opera tie zal 8500 tot 9000 dollar gaan kosten. Nederlands appeltje voor de dorst steeds groter ijver mu ja Heilihet ja, Ivenjd 2,1 gene Pntk__ spaard en in 1973 be droeg het spaargeld een kleine vier mil jard gulden. De stijging van het spaartegoed heeft zich in de qerste vier maanden van dit jaar voortgezet. Er werd ruim 2,5 miljard gul den meer op de bank gezet dan opgeno men. In de eerste vier maanden van 1974 was dit verschil 1,2 miljard gulden. SELECTE ILLEGALE WAPENS elast inw HAAG (ANP) Mensen die zonder vergunning vuurwapens ondttnmitie in him bezit hebben, krijgen tussen zaterdag 20 juni derzaterdag 3 juli de gelegenheid deze goederen in te leveren Dverder dat daaruit strafvervolging zal voortvloeien. Men kan varrvoor terecht bij alle rijks- en gemeentepolitiebureaus in dalerland. leen za' minister van justitie heeft dit in een mededeling aan alle !^^ieposten laten weten. Men zal zijn wapentuig anoniem kunnen veren, maar als er prijs op wordt gesteld kan men een (angstbewijs krijgen na een afstandsverklaring te hebben on- tekend. Voor de ingeleverde wapens zal justitie geen vergoeding en. 'isti-^ister Van Agt heeft tot deze actie besloten omdat het „niet jaarpmvang te schatten" illegale wapenbezit hem zorgen baart. Hij j ®IPt dat op deze manier terug te dringen, ook al is het maar dati beetje. con-|den die in de genoemde periode worden betrapt op illegaal penbezit zullen overigens niet vrijuit gaan. Zij krijgen een ^^ces-verbaal. W I m vf ,Held" Kojak Ook Telly Savalas zal binnenkort niet ontbreken in het wassenbeelden museum Madam Tussaud in Londen. De beeldhouwer van het museum, Stuart Smith, neemt hier de maat van het hoofd van de beroemde acteur, in ons land beter bekend als Kojak. Als het klaar is. zal zijn wassen gelijkenis worden bijgezet op de afdeling „helden". Broodprijs bejaarden verhoogd HILVERSUM (ANP) Het broodgeld voor bejaarden, die in een bejaardentehuis wonen, zal worden verhoogd: van 55 gulden per maand tot 71 gulden per maand voor alleenstaanden en voor echtparen wordt de uit kering 142 gulden. De verhoging gaat in op 1 juli met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar. Bovendien zullen de uitkeringen worden geïndexeerd, wat inhoudt dat prijsverhogingen van invloed zullen zijn op de uitkering. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft dit gisteravond toe gezegd in het televisieprogram ma „De Omdudsman". Subsidie voor speeltuinen te klein' DEN HAAG (ANP) De 200.000 gulden die staatssecretaris Meijer (CRM) heeft toegezegd om de Nederlandse speeltuinen te verbeteren, vindt de NUSO (Nederlandse Unie van Speeltuinorgani saties) veel te weinig. Met die twee ton kunnen maar 40 speeltuinen worden veranderd tegen een totaal van 700, zo meent de NUSO. De Unie had om de veranderingen gevraagd na een werkbezoek aan Duitsland en Denemarken. „Nu moeten moeders allerlei acties voeren, zoals het ophalen van kranten, om het geld voor die veranderingen bij elkaar te krijgen. En dat gaat weer ten koste van het kind", meent de heer J. C. F. Hanekamp, voorzitter van de NUSO. De NUSO wil de speeltuin een heel ander aanzien geven, waarbij men de speeltuinvorm in Denemar ken wil opvolgen. Daar kunnen kinderen met dieren spelen en is de inrichting flexibel. Er zou ruimte moeten zijn voor allerlei zaken, zoals het kunnen bouwen, dieren houden en verzorgen en met water spelen. Ook denkt het NUSO aan het nabootsen van heuvelachtig terrein. Tevens zou plaats moeten zijn voor zeepkisten en skelters, die door de kinderen zelf gebouwd en onderhouden moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag „De lichte verbetering op de Zuidhollandse arbeids markt wil maar niet doorzetten", aldus de heer J. Westhoff, hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening in de provin cie Zuid-Holland gisteren in Den Haag naar aanleiding van de cijfers van de gewestelijke arbeidsbureau's over de maand Het aantal mensen zonder werk daalde in de hele provincie met 1209 personen, iets minder dan in mei 1975, en is volgens de heer Westhoff vrijwel geheel toe te schrijven aan seizoeneffecten. Die doen zich volgens hem voor al voor in de bouw en de hore ca. „Een normaal verschijnsel in deze tijd van het jaar". Het percentage van de mannelij ke beroepsbevolking dat werk loos is komt daarmee op 3,9 Archeologische vondst Ar cheologen hebben in Sowjetrus- sisch Centraal Azië de resten opgegraven van een weelderig versierd gouden kostuum dat vermoedelijk ruim tweeduizend jaar geleden gedragen werd door een edelman. De resten bestaan uit 500 gouden figuur tjes die het kostuum ooit heb ben verlucht. Ze lagen in een grafheuvel op een bouwterrein 20 kilometer van Alma Ata, de hoofdstad van de republiek Ka zakstan. procent. Landelijk bedraagt het gemiddelde 5,2 procent Uit het overzicht van het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening blijkt dat de werkloosheid on der de jeugd bij de meisjes het grootst is. Vaak kunnen zij met een MAVO-diploma op zak in de administratieve sector niet aan de slag. Hoewel er in de bouw 3500 men sen zonder werk zijn, blijkt aan de grote vraag naar geschoolde timmerlieden en metselaars niet voldaan te kunnen worden. Dit illustreert volgens de heer West hoff eens te meer. dat mensen die een vak verstaan in tijden van werkeloosheid veel minder kwestbaar zijn. De groep die langer dan zes maanden werkloos is, neemt nog altijd toe. Deze is voor 44 procent terug te vinden in de handels- en kantoorsector. Naar spreiding van de werk loosheid komt Rotterdam er het ongunstigst af. In die stad is 5,62 procent van de mannelijke beroepsbevolking werkloos. „Vernielingen aan voormalig huis Van Agt schandalig" DEN HAAG (ANP) - De Twee de-Kamerfractie van de PvdA is er verontwaardigd over, dat tegenstanders van de anti-kraa- kwet het afgelopen weekeinde in G roes beek grote vernielin gen hebben aangericht aan een woning, waarvan de demon stranten dachten, dat minister Van Agt van justitie er nog woonde. In een verklaring zegt de frac tie, dat het verplaatsen van de politieke discussie naar openlijk geweld tegen politieke tegen standers niet ernstig genoeg kan worden afgekeurd. De fractie, die in de Kamer tegen de anti- kraakwet heeft gestemd, meent, dat hiermee het bereiken van doelstellingen langs wettige en democratische weg alleen maar kan worden bemoeilijkt Bonden tegen inkrimping busdiensten UTRECHT (ANP) De ver- voersbonden NW, NKV en CNV zullen hun leden in de diverse ondernemingsraden van busondernemingen adviseren de plannen van minister Wes terterp (verkeer) af te wijzen. Zoals bekend wil de minister die busdiensten in de avonduren en in de weekeinden afschaffen, die minder dan tien passagiers per rit tellen, tenzij daar zwaar wegende bezwaren tegen zijn. De vervoersbonden hebben gro te bedenkingen tegen het voor nemen van de minister. De norm van tien passagiers zal er volgens de bonden toe leiden, dat, afhankelijk van de streek, 25 tot 95 procent van de lijn diensten in de avond en het weekeinde zal verdwijnen. Daardoor zullen grote delen van ons land verstoken blijven van openbaar vervoer, wat ook ge volgen zal hebben voor bijvoor beeld het reizen per trein. Bo vendien zouden er honderden arbeidsplaatsen door verdwij nen aldus de bonden. Demonstratie dienstplichtigen tegen veroordeling ZUIDLAREN (ANP) - Ongeveer 100 militaire dienstplichtigen uit Zuidlaren, 't Harde, Wezep, Ha- velte en Assen hebben gister avond in Zuidlaren gedemon streerd tegen de veroordeling door de krijgsraad van 46 van hun collega's. 42 kregen twee weken en één week voorwaarde lijk Nieuwersluis, drie kregen één week en twee voorwaarde lijk en één werd vrijgesproken wegens een protest tegen de oe fening Boemrang die deze win ter in West-Duitsland is gehou den. Zij vreesden toen onder andere bevriezingsverschijnse len. (Van onze correspon dent Jonathan Steele) WASHINGTON - De andere vrouw in het le ven van Jimmy Carter staat in vele opzichten dichter bij hem dan zijn eigen vrouw. Dezelfde brede glimlach, dezelfde zachte stem, de serene zelfverzekerdheid, het zelfde gemak om over "mijn papa" en "liefde" te praten en de gave om op intieme wijze te kun nen praten tegen een zee van anonieme ge zichten: Ruth Carter Stapleton, een jongere zuster van Jimmy Car ter en moeder van vier kinderen, een volleerde spreekster in het open baar, vroeger een erken de Zuidelijke schoon heid die op de middel bare school Meikonin gin was en nog steeds mascara en nagellak ge bruikt, en vooral een zelfverzekerde geloofs- genezeres. Tien jaar geleden, kort nadat Jimmy Carter zijn eerste cam pagne voor het gouverneur- 'schap van Georgia verloren had, liepen zij en Jimmy op een dag door de bossen te wandelen toen hij opeens te gen haar zei: "Jij en ik, wij zijn. allebei Baptist, maar wat is het toch dat jij wel hebt en ik niet?" "Jimmy", antwoord de zij, "door mijn lijden en pijn bereikte ik uiteindelijk zo'n dieptepunt dat ik alles moest vergeten wat ik was. Waar het in religieuze termen op neer komt is volledige over gave. Ik ben van Jezus, met alles wat ik ben." Hij zei toen: "Ruth, dat wil ik ook." Kort daarna zei Carter van zichzelf dat hij was herboren en tot "innerlijke rust" was geko men. Twee weken geleden kwam Ruth Stapleton voor een lunchbijeenkomst naar de Na tionale Persclub in Washing ton om daar te praten en vra gen te beantwoorden over haarzelf en haar broer, over as:V'- de achtergrond die hem zo sterk gemaakt had en over de dag waarop hij huilde. „Als ik een zuster had die geloofsge- nezeres was, dan zou ik haar opgesloten houden tot na de verkiezingen", fluisterde ie mand voor zij begon. Na afloop dacht hij daar anders over. Het was een briljante politieke voordracht. Zij zei herhaaldelijk dat Jim my nooit iemand tot een gods dienst zou dwingen. Alles wat hij als President zou kunnen zijn was een voorbeeld voor het volk. Het is belangrijk dat de President een man van God is, maar alleen maar in die zin dat God liefde is, begrip, eer lijkheid, oprechtheid en inte griteit. Zelfs als Jimmy dit jaar zich niet kandidaat ge steld zou hebben, dan zou godsdienst volgens haar nu toch een belangrijk punt zijn. Het doel van haar religieuze activiteiten is om psychologie aan te wenden bij het ontdek ken en naar boven halen wat mensen verdrongen hebben en dan het geloof aan te wenden om hen te genezen. "Je moet vroeg of laat de verdrongen rommel in je leven naar boven halen. Gooi dan het negatieve eruit, zodat je het positieve kunt doen." In de hoogst mo ralistische Amerikaanse sa menleving is Carter de eerste dit jaar die ingezien heeft dat op nationale schaal ditzelfde proces van het erkennen van schuld, van absolutie en her nieuwde toewijding, mogelijk respons zou vinden bij een breed publiek. Ruth stelt dat heel eenvoudig. Amerika heeft als land gezon digd. Watergate was de climax daarvan. Hoewel de mensen die bij Watergate betrokken waren schuldig waren als indi viduen, waren zij ook in zeke re zin zondebokken voor vele generaties. Alle Amerikanen waren erbij betrokken. "Ik zie ons nu als leeg na Watergate. Wij zijn een lege natie. Wij hebben een proces van gene zing nodig." Als Jimmy zich niet had opgeworpen om de verdeeldheid te genezen en de mensen weer bij elkaar te brengen, dan zou iemand an ders dat gedaan hebben. De tijd is er rijp voor. Ruth Stapleton vertelde over het gezin waarin zij en Jimmy waren opgegroeid. Hun vader, de oorspronkelijke pindano- tenverbouwecin Plains, Geor gia, die nooit zijn middelbare schoolopleiding afgemaakt had, was een man met een buitengewoon gedisciplineerde kijk op het leven, gedreven door een grote prestatiedrang, die zijn kinderen keer op keer weer voorhield: "Niemand op de wereld is beter dan jij." Achter dat koppige uiterlijk ging een "goed hart" schuil, maar pas na zijn dood ontdek ten Jimmy en Ruth hoe goed Papa dat verborgen gehouden had. De dag na zijn overlijden vroeg hun moeder hen om de buren langs te gaan om het nieuws bekend te maken. Zij wilde het niet over de telefoon doen. Ruth en Jimmy reden de stoffige weggetjes af en liepen dwars door velden en over karresporen naar blank en zwart. Zij kwamen bij wedu wen die hen vertelden dat hun vader in het geheim hun pen sioenen uit eigen zak had be taald. Zij kwamen bij jonge mensen voor wie hij had bijge dragen in de kosten van hun opleiding op voorwaarde dat ze dat Viooit aan iemand zou den vertellen. "Op weg terug naar buis zet ten we de wagen even aan de kant. Het was een van de wei nige keren dat ik Jimmy ooit heb zien huilen." Hij begon zijn eigen leven in ogenschouw te nemen. "Ruth, ik wil een man worden zoals mijn va der," zei hij. "Ik ga weg bij de marine." En dat deed hij ook. Hij kwam terug naar Plains en nam het beheer over de zaak van zijn vader over, hoewel hij in eerste instantie helemaal niets afwist van het verbou wen van pindanoten. "Maar vertel nooit tegen Jimmy dat ik dat gezegd heb." Hij deed de deur van zijn kantoor op slot en las alles over wissel bouw totdat hij vond dat hij klaar was om die deur weer te openen om met de zaak te beginnen. Moeder was even vastberaden als Papa. Maar zij was er niet bang voor en schaamde zich niet om haar medelijden in het openbaar te tonen. Daar ze een ervaren verpleegster was diende ze op 69-jarige leeftijd een aanvraag in om bij het vredeskorps te mogen dienen. Ze namen haar eerst een reeks psychiatrische tests af "om te zien of ze niet gek was", en toen zeiden ze dat ze nooit door de medische keuring heen zou komen omdat ze een gezwel in haar keel had. Ze ging weg en liet dat gezwel operatief verwijderen. Daarna had het vredeskorps geen keus meer en moest haar wel accep teren. Op de vraag waarheen ze den uitgezonden wilde wor den zei ze: naar een land met een warm klimaat waar de mensen een donkere huids kleur hebben. Zij zonden haar toen naar India. Ruth Carter Stapleton kwam pas laat toe aan haar eigen levensmissie. Verwend door haar vader die vond dat "klei ne meisjes" (zij had ook kun nen zeggen "kleine blanke meisjes in het Zuiden") niet hoefden te werken of beslis singen te nemen, trouwde ze met een jongen die nog geen twintig was toen ze zelf pas dertien was. Op dat huwelijk volgden 17 "non-communica tieve jaren" totdat ze haar praktijk van geloofsgenezing begon. Nu reist ze, vanuit haar huis in Moord-Carolina, het hele land rond om met indivi duele mensen of groepen te praten en bijstand te geven aan alcoholisten, eenzamen en gedeprimeerden. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7