OMWEGEN DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN |ony Curtis als odse „Godfather" vierden Dieren worden weer langs de }/eg gezet en wachten af.... Echternach-gangers wat er te vieren viel RECTOR VREEBURG NAAR DE LODEWIJK; PASTOOR SAERS NAAR DE VEEN EN (MISSCHIEN) DEKEN VAN NOORT NAAR OEGSTGEEST Vorig jaar werd in de Lotto en de Toto ruim 100 miljoen gulden aan prijzen uitgekeerd. Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók rijk worden. JDAG 11 JUNI 1976 19f DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie 1 u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Ongeveer 240 Nederlanders hebben van 7 tot en met 9 juni deelgenomen aan de 25 ste Nationale Bedevaart naar Echtemach. Ik had gisteren contact met een deelnemer, die net weer op adem was gekomen na zijn thuiskomst. Ik kreeg de feiten te horen, heet nieuws bovendien. Eerst de sprekende feiten: het aantal „springende" bedevaar- gangers ditmaal in Echternach, in Luxem burg (waarbij het graf van de vaderlandse apostel Willibrord in het oog werd gehou den), was ongeveer 6500. Dat zijn.jonge en oude mensen die al springend de zegen des hemels afroepen over hun geestelijk en lichamelijk heil. Daarbij gaat men hoogst waarschijnlijk uit van de overweging, dat „dansen bidden is met de benen". Niettemin, zo vernam ik, waren er buiten die Nederlanders, zeker 10.000 lieden die meeliepen om te bidden of muziek te ma ken in grote fanfarekorpsen. Daarenboven had je nog dit jaar minstens 40.000 toe schouwers, die het bidden en springen aan anderen overlieten, maar volstonden met het in dichte rijen omzomen van de proces sie-route. „De belangstelling neemt nog elk jaar toe," volgens mijn bedevaartganger, geconcentreerd rond Willibrords graf in de basiliek-abdijkerk van Echternach. Bij die Nederlanders was deze keer ook kardinaal Alfrink, oud-aartsbisschop van Utrecht. Het was ontzettend warm, maar prachtig weer. Alles ging erg devoot, ondanks de massale belangstelling. Ik vermeld hier (tussen de vele vrome bedrijven) het gezongen Credo van de Ne derlanders bij Willibrords graf in de kryp- te, bij welke gelegenheid een Oegstgeeste- naar met eer werd omgeven. Dat was Alphons Schlatmann (84), die een van de stichters en organisatoren is van de Neder landse Echternach-bedevaart. Al 25 jaar is hij daarvoor in touw. Genoeg reden voor groothertog Jan van Luxemburg om hem te verlenen het lidmaatschap in de Orde van de Eikenkroon, een wereldlijke onder scheiding. Schlatmann kreeg bovendien nog een boek (dat hem eveneens werd overhandigd door mgr. Hengen'van het bisdom Luxemburg), een bibliofiele uitga ve van het eeuwenoude „Scriptorium van Echternach". Nu heb ik me laten voorschrijven, dat de Orde van de Eikenkroon in 1841 werd gesticht door onze koning Willem II, die eveneens groothertog van Luxemburg was. Toen in 1890 zijn zoon Willem III het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, werd de Orde overgenomen door de Lu xemburgse groothertog. Het is niet wereld schokkend, maar het devies van de Eiken kroon-orde is nog steeds „Je Maintien- drai", „Ik zal handhaven", waartegen het Luxemburgse standpunt in die jaren geen enkel bezwaar wenste aan te voeren. Het teken was: Een vierarmig, in goud gevat, kruis van wit email, met in het hart een groen schild, en beladen met een gouden „W" onder een gesloten kroon. Eigenlijk gewoon een „Nederlandse" onderschei ding, waarmee Alphons Schlatmaan danig verguld was. De motivering was: erken ning van zijn werk tot bevordering van de toenadering tussen Echtemach en Neder land. de Nederlandse bedevaartgangers kregen nog meer te verwerken. Mijn verslaggeven de pelgrim: „Behalve de geestelijke dingen kreeg ook het gepaste plezier de aan dacht". Dat gebeurde o.a. tijdens een rit naar La Rochette, waarbij in de bus beta melijke verstrooiing werd gevonden. Maar niet zonder een kort lof in La Rochette, omdat rector Vreeburg in de buurt was. Zonder rector Vreeburg geen (kort) lof, want de Heer moet blijven geprezen. Woensdag werd een afscheidsmis geconce lebreerd. Hier kreeg rector Vreeburg bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest een kazuifel aangeboden vanwege de Ne derlandse pelgrimsgroep, en een zeker be drag erbij. Kortom, het was volgens mijn ooggetuige alles bijeen een boeiend „mid deleeuws" festijn: een levend en vast ge loof, dat ook aan het eind van de 20ste eeuw standhoudt, met gemijterde wij-bis schoppen en abten uit de hele omtrekt St. Willibrord was in die streken er de grond legger van. Hij wordt nog steeds geprezen en als heilige voorspreker vereerd. PACTN 3 Adjudant Niemeyer (links) en wachtmeester Onink met de vondelingetjes. Tmte betekent vaak: meer ruzies, wrok- gedrag. baldadigheid, luide radio, op ende agressie. Het wil ook zeggen, dat vakantieperiode is begonnen. Hetgeen r een aantal van onze mede-stervelin- inhoudt, dat de overlast bezorgende en het veld moeten ruimen. Gisteren een aardige hond of een vertederende s, maar vandaag (als we op weg zijn r onze zonnige vakantiebestemming) stuk narigheid, waarvan je je kunt Dat gebeurt dan ook. Zoals giste- in de gemeente Alkemade, in de buurt Rijpwetering, waar iemand doodnuch^ drie zwarte hondjes en een koddig flekt poesje zomaar in een weiland zette, EN ervan af te zijn. Vier wezentjes, amper i maand oud. Dag moeder..., het zijn ar dieren. En wij hebben wel wat an- !n 's aan het hoofd. chtmeester E. P. Onink van de rijkspoli tie. groep Alkemade, trof ze gistermorgen om een uur of tien aan, bezijden provincia le weg 5 (Roelofarendsveen-Leiden) in een stuk weiland. Onink was net op surveillan ce en had ergens een karweitje te doen. Hij hield een passerende automobilist aan die op zijn verzoek de beestjes bracht naar de politiepost aan de Populierentraat in „de Veen". In de bijkeuken kregen ze melk, met wat stukjes brood, op advies van de geraadpleegde dierenarts. De hondjes (één met een bouvier-achtig snuitje, maar ze waren alle drie vrij duidelijk van een ,,vuilnisbakkenras"-afkomst) en het wanke lende poesje waren wat bibberig zonder moeder maar wel levenslustig. Wacht meester Onink had al gauw een besluit genomen: hij nam ze mee naar huis. Maar iedereen die de diertjes herkent, kan bij de Populierenstraat aankomen, als er ten minste een goed tehuis wacht. Adjudant J. Niemeijer, groepscommandant van Alkemade, had er behoorlijk de smoor in. „Hier moet paal en perk aan worden gesteld. Wie de diertjes herkent, kan bij ons aankomen. Want hier is kennelijk een strafbaar feit gepleegd. Aan deze praktij ken, die in het zicht van de vakantie de kop opsteken, moet een einde komen. Het is ergerniswekkend en mensonwaardig om je op deze manier van je huisdieren te ontdoen. We hebben het wel eerder meege maakt, maar dan waren het meestal grote re honden. Tegen vakantietijd gebeurt dit wel meer. Maar die kleine beestjes kunnen zichzelf nog niet eens redden. Het is stijl loos, zonder meer. Wie voor deze schepsel tjes een goed tehuis heeft, kan altijd bij ons terecht. Wachtmeester Onink is er nu aj verzot op, maar wie hem een stukje zorg uit handen kan nemen is welkom", aldus adjudant Niemeijer. Binnen het pastoraat in deze regio vallen binnenkort enkele mutaties te verwachten. De plaatselijke gelovigen zijn al door hun respectieve herders op de hoogte gebracht, maar de goegemeente eromheen is volgens mij nog zo onkundig (van de feiten) als lammeren. Zo kwam mij ter ore (het wordt een rubriek, die de kerk binnen de wereld haalt, zoais het hoort) dat pastoor G. van Leeuwen van de parochie van Maria Presentatie te Roelofa- rendsveen aan emeritaat toe is. Dat wil zeggen, dat hij de 65 jaar heeft bereikt. Pastoor Van Leeuwen glipt dus de ziel zorg uit. Ik ga logisch verder: hij moet bijgevolg een opvol- ger krijgen, ook al zijn de priesters die tegen een derge lijke taak zijn opgewassen met breed meer gezaaid. Nu trof het, dat een soort „ket tingbrief" op touw was gezet. Door bijvoorbeeld rector Al- bert Vreeburg, die onlangs zijn zilveren priesterfeest alom heeft gevierd. Rector Vree burg, die vruchtbare connec ties heeft met o.a. de Lode- wijksparochie te Leiden, gaf daar onlangs al aan pastoor Saers te kennen: „Zeg, als jij weggaat, geef me dan een seintje". Pastoor Saers is de zes kruisjes inmiddels gepas seerd en heeft best zin in een plattelandsparochie. Het is al lemaal nog met officieel, maar het zit er dik in, dat begin ugustus pastoor Saers naar toelofarendsveen verhuist eri .at op zijn plaats in Leiden .ector Vreeburg pastoor van de St. Lodewijk wordt, een kerk, die volgend jaar overi gens 500 jaar bestaat. In de parochie van Maria Pre sentatie was inmiddels een „profiel" van de nieuwe pas toor geschetst. Pastoor Saers: „Nou, daar viel ik dan meteen buiten, want men wilde een figuur tussen 40 en 45 jaar. Over een paar maanden liggen de pastorale kaarten aldus ge schud: rector Vreeburg als pastoor van de Lodewijk, pas toor Saers als herder van Ma ria Presentatie En veel min der officieel moet me nu toch van het hart, dat ook (volgens vrij serieuze geruchten) voor zien zou zijn in de vacature- Kooymans in Oegstgeest. Met vrij stellige zekerheid wordt hier en daar beweerd, dat de deken van Leiden, dr. Leo van Noort, Kruisheer, tot pastoor van de Oegstgeestse Willi- brordparochie zal worden be noemd. Over dergelijke benoe mingen kun je tegenwoordig vrij onverveerd speculeren. Dat is een uitvloeisel van de alom geroemde vrijheid en in spraak. De bisschop heeft nog niet gesproken, maar de „randfiguren" des te meer. leidse ('ol rant $rv LxOR Strafpatrouille in de onderwereld (18), met I Curtis en Anjanette Comer. Regie: Menahem Golan. Iroom Maffia-films is voor- I nog niet op z'n eind. Deel I van The Godfather komt Jn en inmiddels hebben de ivoodse breinbazen niet Jzeten. Iemand moet geroe- Tiebben: Waarom al die Ita- jse Maffrosi. Tenslotte had fck notaire Ierse (Machine- ^Kelly) en ioodse gangsters ;!er Landsky). Vandaar dat r enkele oorlogsfilms be- Israëlische regisseur een tegenhanger van De liader op het doek mocht fen met in de hoofdrol nie- I minder dan Tony Curtis naam bovendien Bernie l^artz). i speelt Louis Lepke Bu- een onderwereldfiguur e jaren '30-'40 in New York i geduchte concurrent van heden als Lucky Luciano en Alberto Anastasia. „Lepke" groeit op in achterbuurten en jeugdgevangenissen onder de keiharde handen van politie mannen tegen wie hij dan ook een steeds zwartere haat gaat koesteren. Lepke meldt zich bij de bende van Little Augie, en o.a. door drastisch een tegen strever uit het raam te duwen, verwerft hij zich een reputa tie en uiteindelijk een eigen „fa milie". Lepke trouwt een respectabel joods meisje, sluit met Luciano een verbond dat tot het New Yorkse Syndicaat leidt, kan moordend en afpersend een for tuin vergaren, tot hij zichzelf in blinde woede vergeet. Hij over schat zijn macht en het is niet de politie die hem te pakken neemt, maar de concurrentie die hem dwingt zich over te geven aan Hoover en zijn FBI in ruil voor rust in de onderwereldoor log. Lepke is de allereerste gangster die (in 1944) op de elektrische stoel sterft (voor het eerst dat ik zo'n executie trou wens zo gedetailleerd op film zag). Wat hardheid betreft heeft re gisseur Golan duidelijk het een en ander van voorgaande gang sterfilms geleerd. Maar zijn film heeft méér kwaliteiten. De fi guur van Lepke en zijn dubbel leven thuis blijven aanvaard baar, het verhaal heeft vaart plus een met weinig middelen tot stand gebrachte sfeerteke ning. Opvallendste variatie in het schietwerk: Twee bendes ra ken slaags in een bioscoopje waar dan net op het doek een gangsterfilm vertoond wordt. Waarschijnlijk het eerste vuur gevecht in stereo. BERT JANSMA Tony Curtis als de historische gangsterleider Lepke Buchalter in moeilijkheden. Laatste film van knokker Bruce Lee CAMERA The way of the dragon (18) met Bruce Lee en Nora Miao. Regie Bruce Lee. Met „The way of the dragon" valt het laatste optreden te be wonderen van Bruce Lee, de ex-Hollywood beul, die na een min of meer succesvolle China- carrière onder dubieuze omstan digheden aan zijn eind kwam. „The way of the dragon" mag dan wat beter verzorgd zijn dan soortgenoten, de Amerikaanse inbreng kan Bruce Lee toch niet redden. De intrige speelt zich af rond een Chinees eethuis in Rome, maar in feite komt het neer op een tegen elkaar opbieden van de drie voornaamste Oosterse krachtsporten: karate, hap-ki-do en kung-fu. Natuurlijk is als leek geen enkel onderscheid tus sen de verschillende vechtspor ten te maken, al begrijp je, dat Bruce Lee met zijn „Chinese i boxing" wel zal triomferen. In zijn interlock je is hij een zeven voudig wereldkampioen karate j en een Koreaans meester in I hap-ki-do te sterk en te slirp af 1 One flew over the cuc- poli nest. Met Jack Nicholsen in eu^klemmende rol van patiënt in lanpsychiatrische inrichting (18). ja :ht)io Tarzoon. de schande n aüe jungle. Belgische tekenfilm lorf volwassenen, met een kni- ten.; EN VERDER. met corrupte chefs van de CIA, een dienst waartoe hij ook zelf behoort. (18). poog naar ..Fritz de kat", waarin REX Het beest in de vrouw. De een schriele Tarzan de hoofdrol ondertitel „haar erotische liefdes- speelt. (18) honger werd duur betaald," zegt TRIANON De 3 dagen van de al voldoende over inhoud en kwali- Condor. Robert Redfort in gevecht teit (18) Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5