'„College jaagt bedrijven uit Leiden weg D'66 ZET LINKSE COALITIE VOORT BANKSTELLEN ZITELEMENTEN WANDKASTEN LEDEREN FAUTEUILS dr Nietszeggend werk van Ben Akkerman in de Lakenhal „LINKS" BUNDELT KRACHTEN TEGEN WITKALKEN DOOR GEMEENTE WERKGROEP FIETS: Fietsvoorzieningen op Lammenschansplein LEIDEN De werkgroep Fiets-E.N.W.B. wil dat er fiets voorzieningen worden aangebracht op het Lammenschans plein. In een brief aan de gemeente Leiden wordt er op gewézen dat er nu voor de fietsers een gevaarlijke en ingewikkelde situatie bestaat die nodig verandering behoeft. Op het Lammenschansplein moet nu door fietsers onnodig worden omgereden en overgestoken. Bijvoorbeeld: fietsend vanaf de Rooseveltstraat richting Lammenschansweg -West moet men hier vier maal oversteken. Het openstellen van het fietspad op de Trekvlietbrug in twee richtingen voorkomt het oversteken, aldus de werkgroep Fiets. Eenzelfde situatie als bij de Trekvlietbrug wordt aangetrof fen bij de Lammebrug. Ook hier zal openstelling van twee fietspaden op de brug voor het fietsverkeer in 2 richtingen veel ongemak verhelpen, meent de werkgroep. Volgens Fiet- s/ENWB zal in alle gevallen slechts het veranderen of verwijderen van verkeersborden nodig zijn. Mogelijk zal het fietspad op de Trekvlietbrug wat verbreed moeten worden. Wegens o.a. geringe TRANSPORTSCHADE worden teqen uiterst lage prijzen (taxatie) contant verkocht, enkele met chromen .en houten (o.m. palissander) onderstellen. Bezichtiging en afhalen (ook op zaterdag) CODAN-GEBOUW Energieweg 13 - Zoeterwoude (Rijndijk) Industrieterrein Grote Polder, bij Heineken Brouwerij 8 )ud-internatio- ïals komen naai 'LEIDERDORP - Morgenmiddag drie uur vindt op het RCL Jportpark "De Bloemerd" eer jvenement plaats dat, met de op 354 augustus te houden receptie J'jen absoluut hoogtepunt moei [jaan vormen van de festivitei en ter gelegenheid van het 50- Jirig bestaan van de Leider lorpse voetbalvereniging. Dan reedt een sterk team van de lud-internationals aan tegen de ^rste keuze van RCL. Het ge- jjeel zal vanzelfsprekend muzi- j^al worden omlijst. .Jurgerlijke stand n jfclDEN - Geboren: Tanja dr v C. F. n Qesens en N. W. van der Steen: Frank rplJbert zn v J. F. M. Potters en J. G. M de Rijt; Pieter zn v P. W. G. Bedijn UetiL J.van den Eijkel. Zijlfhuwd: M. M. P. Voge en A. Verweij; E. JJ Yspol en U. E. Colin; A J J. van e L1mmelen en I H. Doove; J J. C. A. M. en J. A M. Freriks; J. H A. en T Verschoor; J. J. van de Putte W G. Segaar; J. Zee en C. J. Hassing; blJiW. Rijsdam en A. Feitsma: R. vSn vapveren en C van den Oord; H. J. E. Vken en L M. Boon van OsUde; J. W. movers en J. W. Boter, P Hasselbach, geb. 23 apr 1909 A. Sira, geb. 20 apr 1906 man; C. Borst, geb. 20 ian 1915, man; A. G. pping, geb. 12 feb 1907 echtgenote van: n. .1 Pplprs .EIDEN De jongerengroep :ie Lord's Folks verleent zon- om kwart voor elf mede- rking aan de eucharistievie- met het thema „Drievuldig- Héeid" in de Leonarduskerk-aan Leidse Haagweg. arj Niet lede- n kijkt de Lakenhal Ameri- llaway had rijvat er giste- ilijk mee, kundige lieg kreeg kracht nwa Bours. LEIDEN De Leidse afdeling van D'66 denkt er nog niet aan de linkse samenwerking met de PvdA te verbreken. Dat bleek gisteravond op een ledenvergadering van de democraten. Daar werd een motie aangeno men die behelst dat de samen werkingsovereenkomst, zoals die met de PvdA voor de verkie zingen van 1974 werd gesloten, met een clausule wordt aange vuld. Deze clausule roept een soort recht van ruggespraak in het leven in die gevallen, waarin de vertegenwoordiger van deze partij in de raad. B. Oosterman (tevens wethouder namens PPR en D'66) het op een zwaarwe gend punt niet eens is met de meerderheid in het progressief college. In dat geval zou hij zo'n punt kunnen voorleggen aan het gemeenschappelijk fractiebe- raad. De wethouders zouden dan verplicht worden het resul taat van deze terugkoppeling naar de achterban af te wach ten, alvorens over het betrokken punt een beslissing te nemen. Met deze suggestie, die inmid dels door PvdA en,PPR is over genomen, willen de Leidse de mocraten zich indekken voor de toekomst. Gisteravond bleek duidelijk dat weliswaar nu nog niet zal worden gebroken („Er zijn in het afgelopen half jaar aanzienlijk minder wrijvings punten geweest dan de periode daarvoor"), maar dat deze mo gelijkheid in de toekomst wel aanwezig blijft.) Met name rond het vraagstuk van het wel of niet bebouwen van de Stevens- hofjespolder verwacht D'66 de nodige moeilijkheden, die wel eens tot zo'n stap zouden kun nen leiden. De partij is een blijft een fel tegenstander van deze „tweede Merenwijk". Wethouder Oosterman zei gisteren te vre zen dat het hek dan helemaal van de dam is. „Het bouwen in de Stevenshof betekent een ui tholling van de binnenstad en het uitlokken van verdere ont wikkelingen als een Leidse Baan en nog veel meer duistere gevolgen Bovendien lost het de woningnood van Leiden niet op: je trekt alleen maar rpensen van buiten de stad aan." Oosterman zag veel meer heil in het bou wen op andere plaatsen en dacht met name aan het terrein in de Leeuwenhoek, wanneer is komen vast te staan dat de nieuwbouw van het AZL op de ze plaats definitief van de baan Omdat met name de plannen voor de Stevenshof een zaak is die D'66 zwaar op de maag ligt, zou hierover eerst in een ge meenschappelijk fractieberaao gediskussieerd moeten worden voordat B en W in een bepaalde richting koersen. Inspraak De wijze waarop het college met de inspraak omspringt blijft ook voor D'66 moeilijk te verteren. Met name het zonder overleg met „de Kooi" doorgaan van de bouw van de Sumatrabrug om dat anders een subsidie zou worden verspeeld, had wethou der Oosterman (die in de raad tegenstemde) zich nogal aange trokken. Hij gaf wat dit betreft oppositieleider Driessen gelijk toen hij (onder meer in de Leidse Courant van afgelopen zaterdag) het college ervan be schuldigde over de inspraak heen te lopen. Sommige D'66-ers vonden gisteren dat er maar snel ernst gemaakt moest wor den met het instellen van wijk raden, om zo de inspraak te re guleren. Anderen wezen echter op de bezwaren van de hoge kosten die deze instellingen met zich mee zullen brengen en stel den „dat je de PvdA toch niet kan verbieden onbetrouwbare leden te hebben", daarbij doe lend op wethouder Waal die zijn beloften aan wijkkomité's niet altijd zou nakomen. Loco-burgemeester en mevrouw Van Aken brachten gisteren een bezoek aan de heer en mevrouw W. Berk-de Heij, die hun diamanten huwelijksfeest vieren. Het echtpaar woont sinds de trouwdag aan de Leidse Herenstraat 135. Namens de gemeente werd het diamanten paar een bloemstuk aangeboden. Vertraging bij uitkeringen bijstand LEIDEN Bij de gemeentelij ke sociale dienst van Leiden is enige vertraging ontstaan bij de afwikkeling van de bijstand suitkeringen. Door een technische storing bij de verwerking van de cheques bij de PTT hebben ruim drie honderd mensen vijf dagen lan ger op hun uitkering moeten wachten. Gewoonlijk bereikt de cheque hen aan het begin van de week, maar de PTT had de storing pas donderdag verhol pen en is toen als nog tot ver zending per expresse overge gaan. Een aantal schrijnende gevallen heeft de GSD intussen weten op te lossen door enkele noodbeta- lingen te verrichten. KORTWEG LEIDEN Maandag 14 juni houdt de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden haar maandelijkse filmlunch in het trefcentrum van WKL, Hoog landse Kerkgracht 4 (ingang Koppenhinksteeg). Om 12.30 en 13.30 uur wordt er een film ver toond over een tweejarig meisje dat in een ziekenhuis wordt op genomen. De film laat zien wel ke problemen een kind daarbij moet doorstaan. Belangstellen den zijn van harte welkom bij de WKL. LEIDEN „De schilderijen en tekeningen van Ben Akkerman zijn abstract, voor wat ze te zien geven was wel een aanleiding maar ze stellen biets voor. Ook aan abstracte vormen valt er weinig af te lezen: een enkelei stippellijn, een enkele arcering, een enkele verschuiving van licht naar donker, alles steeds op een vierkant of ruitvormig vlak." Het voorgaande is een deel van de inleiding tot een tentoonstelling van Akkermans werk in de Lakenhal. In die inleiding wordt de kijker op het hart gedrukt de beschilderde ruiten en vierkanten, die Akkerman momenteel in de Lakenhal toont, toch vooral als schilderijen aan te zien. Natuurlijk zijn het schilderingen, wanneer men een plank met verf besmeert al of niet gekleurd, en dan natuurlijk wel als verver-technisch handwerk. Dan is dat natuurlijk een schildering, maar het gaat dan toch wel een beetje ver om te constateren dat een met verf bestreken stuk hout, wit of in kleur, zonder verdere tekening of andere kleurden) aan geprijsd kan worden als beeldende kunst, ook al is het project verf-technisch nog zo vakkundig bewerkt. ftigj Men kan dan met veel omhaal van woorden wijzen minimimillm°p het feit dat "recht vaa voren" dus als vlak gezien, Akkermans schilderijen juist iets minder abstract (zijn) dan abstrakte kunst in zijn extreme vormen. Bijvoorbeeld zoals die van de constructie ve richting, dat wel kan zijn. Daarvoor is het verloop van lichte naar donkere toonwaarden te suggestief, is de arcering niet vlak genoeg, is een vlak soms niet vlak genoeg, is de enkele lijn in een vlak juist niet regelmatig genoeg ten opzichte van dat vlak. Er treden verschuivingen op die de harmonie van de kompositie of van het vierkante vlak juist! genoeg ontregelen om haar in alle diskretie van een onbelangwekkende volmaakt heid te redden. En tenslotte komt men dan tot de wijsgerige eindconclusie dat „Akkerman een kunstenaar (is), die vanuit landschappelijke en ruimtelijke ervaringen kwam tot een kunst, die niet alleen abstrakt is, maar in zijn trouw aan het materiaal ook konkreet een eindpunt, dat in elk schilderij nog met het begin moet worden verzoend," (einde citaat). Het is nu aan de kijker om voor zichzelf uit te maken of hij dat allemaal begrijpt. Wie pogingen daartoe wil ondernemen kan in de Lakenhal te recht tot 26 juni. WILLEM PRINS AAN DE KAAK GESTELD LEIDEN Een groot aantal linkse organisaties, actiegroepen en partijen in Leiden hebben de handen ineen geslagen in de strijd tegen het witkalken van hun affiches door de ambtenaren van de gemeentelijke reinigingsdienst. Middels een opgericht „solidan- teitsfront geen censuur op de muur", wilden zij bereiken dat de burgers van Leiden gratis geïnformeerd kunnen blijven via de verschillende affiches op de muren. In een verklaring van het solida- riteitsfront wordt de verant- wbordelijkheid voor de „cen suur" gelegd bij het college van burgemeester en wethouders. „Merkwaardig is het dat de wet houders uit het college op de zaterdag ijverig met hun collec tebus rammelen voor Vietnam, Angola, of Chili, terwijl ze van achter hun bureautafels de ge meentearbeiders er toe aanzet ten, de affiches die de collectes aankondigen, onleesbaar te ma ken", zo wordt gesteld. Vandaar de gezamenlijke stellingname om deze „kliedercampagne" te stoppen. Het is de bedoeling dat in de komende tijd ook illegale affiches voorzien van de leus: „Geen censuur op de muur" in de straten zullen verschijnen. Bij het eerste plakken hiervan zijn deze week al twee illegale plakkers door de politie gever baliseerd. De organisaties die zich achter deze actie hebben geschaard zijn: Anti Vrijwilligersleger Ko- mitee, BHW, BOA, BVD, Chili Front Leiden, 1KB, KWJ, LAS, Leids Spanje Komitee, NW- jongeren, MAN, Medisch Comi té Nederland Vietnam, Muur- krant Leiden, Palestina Komi tee, PPR, PSP, Socialistische Partij, Steunkomitee Strijdkul- tuur, StichtingLeidse Filmhuis, Wij Vrouwen Eisen en WIB. PAGINA 3 BELEID WETHOUDER WAAL LiüiiDbK CGUKAm a LEIDEN Het beleid van wethouder Waal van ruimtelijke ordening werd gisteravond fel aangevallen door leden van de raadscommissie economische aangelegenheden. Dit gebeurde tijdens een gezamenlijke vergadering met de commissie voor ruimtelijke ordening over het i college-voorstel een voorbereidingsbesluit te j nemen voor het terrein tussen de Zijl en de Sumatrastraat, waar thans enkele bedrijven zijn gevestigd. Het college wil dit voorberei- "T dingsbesluit nemen om „ongunstige" ontwik kelingen te voorkomen. Leden van de raads- j commissie meenden, dat het gemeentebestuur door hun beleid de werkgelegenheid binnen Leiden sterk benadeelt en „bedrijven weg- f J jaaet". Zoals bekend rust sinds 1934 op het bewuste q terrein een woonbestemming. Wanneer de Be- tonmortelcentrale, die er thans ondermeer is gevestigd, zal verhuizen, overweegt het college een nieuwbouwplan voor het terrein te ontwer pen. En juist daar wringt de schoen bij de raadscommissie voor economische aangelegen heden. Zij vindt dat de wethouder van ruimte lijke ordening, gesteund door zijn raadscom missie, hiermee het zoveelste bedrijf uit Leiden 1 wegjaagt, zonder alternatieve ruimte aan te bieden. „Ons geduld is op", stelde de heer Van Duyn (WD) namens de meerderheid" van de raads commissie economische zaken. „De laatste twee jaar is er alleen maar beknibbeld op „onze" industrieterreinen. Wij eisen vervangende grond binnen de grenzen van Leiden". De neer Bleijie (CDA) verweet zijn collega's van ruimte lijke ordening dat zij genoeg ruimte beschik baar willen stellen voor woningbouw en recrea tie, maar dat zij nog nooit uit zich zelf met een plan ter bevordering van de werkgelegen heid zijn gekomen. De laatste paar jaar is drie hectare van de inmiddels zo schaarse Leidse grond aan be- drijfsbestemming onttrokken. Enige tijd gele den heeft de heer Van Baren (PvdA) op dezè verontrustende ontwikkeling gewezen. Hij dien de een motie in waarin hij stelde dat voor elke meter grond die aan bedrijven wordt onttrok ken dezelfde ruimte elders in de gemeente moet worden beschikbaar gesteld. Deze motie is door het college van b en w overgenomen. Van de heer Mentzij (PvdA) kwam de suggestie in ieder geval een strook van vijftig meter langs de Zijl te bestemmen voor bedrijven. Dat het college wil voorkomen dat er zich ongewenste ontwikkelingen zullen voordoen in de vorm van vestiging van zware industrie, kon hij goed begrijpen. „Geef de afdeling grondzaken instru menten in handen om een dergelijke ontwikke ling tegen te gaan", raadde hij wethouder Waai aan. „Maar ik zie niet in welke bezwaren er zouden zijn tegen de vestiging van voor de bewoners niet hinderlijke industrie". Bewoners Dit was wethouder Verboom van volkshuisves- Het bewuste industrieterrein met op de voorgrond de betonmortelcentrale ting niet met hem eens. „De bewoners van „De Kooi" hebben duidelijk te kennen gegeven dat zij woningen op het terrein willen en ik vind dat deze wensen van de bewoners moeten worden gehonoreerd. Het vestigen van welke industrie ook kan deze woonwijk om zeep helpen". De wethouder is thans met de directies van de op het terrein gevestigde bedrijven in onderhandeling over geschikte alternatieve ter reinen. De heer Bleijie (CDA) stelde als nadrukkelijke voorwaarde dat deze terreinen binnen de gren zen van Leiden moeten liggen. „Het is toch te gek dat een stad met honderdduizend inwoners zijn werkgelegenheid in andere gemeenten uit besteedt. Het zo vaak door de leden van ruimte lijke ordening verfoeide woon-werkverkeer wordt daardoor nog ee,ns extra geïntensiveerd". Van de zijde van ruimtelijke ordening werden dc aanvallen niet al te overtuigend terugge speeld. De heer Beijen (PPR): „Het is nog maar de vraag of er niet meer mensen uit de randge meenten naar Leiden komen om te werken dan andersom". De heer Ham (CDA) wenste ook wel eens uitgezocht te> zien hoeveel hectare grond er aan de woonbestemming ten behoeve van bedrijven zijn onttrokken, in antwoord op de opmerking dat 3 hectare bedrijfsgrond in Leiden verloren ging. Verhouding Ook wethouder Waal ging de verdediging niet al te best af. „Ik onderschrijf de gedachte dat er een goede verhouding tussen ruimte om te wonen, om te werken en om te recreëren moet worden gecreëerd. We moeten zien te voorko men dat de economie op de laatste plaats komt". Weliswaar gaf de heer Waal toe dat het verleidelijk is om te kiezen voor woningbouw, aangezien de gemeente dit zelf kan aanpakken. Het scheppen van ruimte voor bedrijven is in zoverre riskant dat men nog maar af moet wachten of er zich bedrijven zullen melden. Het verlossende woord werd door de PvdA-er Van der Horst gesproken. Hij stelde dat de tijd waarin gebekvecht werd over een eventuele nieuwe bestemming voor het terrein aan de Sumatrastraat in feite verspilde tijd was, aan gezien het hier nog slechts een voorbereidings besluit, dus een besluit waarin het maken van een bestemmingsplan wordt aangekondigd be treft. „Dit is dus een premature vergadering. Alles wat hier aan de orde komt, zou besproken moeten worden wanneer een bestemmingsplan op tafel ligt," zei hij. Overigens zal het voorbe reidingsbesluit wel worden genomen. Zes leden van de raadscommissies stemden voor, vijf leden verklaarden zich tegen en drie leden onthielden zich van stemmen. Aan het slot van de vergadering bood wethou der Waal alle leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening een bos rozen aan. Dit naar aanleiding van het feit dat de raadscom missie voor de vijftigste maal bijeen was.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3