s Regering stopt miljarden in werkgelegenheid Judy zoekt kennismaking reelbom in stadhuis -Rotterdam Veel kritiek op bezuinigingsnota Politie staat voor raadsel in zaak „Lockheed-koffer Betrapt op drug-bezit Stevin Groep schort besluit over Chileense actviteiten op r>r> ZeXdm&o Vrijdag 11 juni 1976, 66e jaargang no. 20448 lapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg tenties (excl. BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers. 55 cent Noem de tjoen Vanavond een nieuw spelletje van de TROS, „Noem de tjoen", geleid door Jan Theys, op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.00 uur ..Music all in" met o.a. Gladys Knight. Op Ned. II om 21.30 uur „De onzichtbare man". Droog en tamelijk zonnig Droog en tamelijk zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit ui teenlopende richtingen. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden, maxima omstreeks 22 graden. Morgen: Zon: 4.20-21.00; Schev. hoogw.: 1.49-14.22. Maan: 20.10- 03.52; laagw. 9.45-22.19. jOTTERDAM (ANP) Boze leden van de actiegroep „Redt ^Mtendrecht" hebben gistermiddag in de raadzaal van het ^Htterdamse stadhuis hun ongenoegen over het beleid van ^^gemeenteraad tot uitdrukking gebracht door de raadsleden grote schaal met „meelbommen" te bestoken. raad kreeg het in plastic zakken verpakte meel naar zijn ifd nadat de overgrote meerderheid had ingestemd met de breidingsplannen van een meelfabriek op Katendrecht. De iegroep protesteerde daartegen omdat zij meent dat de iriek het leefmilieu in de wijk aantast. Het in de zaal idgestrooide meel zorgde voor een enorm tumult. Raadsle- i probeerden zich ertegen te verweren door onder de iken te kruipen, maar slechts weinigen slaagden er in zich oende te beschermen. Eén raadslid kreeg meel in de ogen moest zich onder behandeling laten stellen. De vergadering d na het incident voortgezet in de burgerzaal van het ihuis. Daar sprak burgemeester Van der Louw zijn teleur- ling uit over het ondemocratisch gedrag van de meel- liers. 'Pi'Maltin II. wassenaar (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - In de strijd tegen de werkloosheid wil de regering per jaar 3.5 miljard gulden uittrekken voor het stimuleren van bedrijfsin vesteringen. Gehoopt wordt dat dan tot en met 1980 daar mee 200.000 nieuwe arbeids plaatsen tot stand zullen ko men. Desondanks zal de werkloosheid hoog blijven en in 1980 nog altijd zo'n 150.000 mensen treffen. Een 'hard beleid' is nodig om in ieder geval zoveel mogelijk werkgelegenheid tot stand te brengen. Dat schrijft minis ter Lubbers (Economische Zaken) in zijn uitvoerige, uit vier delen bestaande nota over de selectieve groei. In deze nota stippelt de rege ring haar denkbeelden uit over de koers voor de econo mische groei. Behalve de 3.5 miljard voor de inver- steringen wordt 1.25 miljard uitge trokken voor bijdragen aan de socia le verzekeringen en aan bijzondere maatregelen op het gebied van de arbeidsmarkt. De investeringen zullen worden ge stimuleerd via premies, die per 1 april 1977 de investeringsaftrek gaan vervangen. Dan treedt namelijk een 'nieuw instrument' in werking: een speciale investeringsrekening bij de Nederlandse Bank. Van de aanvul lende steunmaatregelen wordt het meeste geld (70 percent) besteed voor het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen. Bijna 30 percent gaat weg aan loonkostensubsidies, waar mee tijdelijk bedrijven worden ge holpen die door hoge loonkosten in moeilijkheden dreigen te komen. Een extra complicatie bij de inzet van alle krachten ter stimulering van de economische groei is echter, dat in de komende jaren de milieu-aan tasting ongedaan moet worden ge maakt. In de tweede helft van dit jaar zal een afzonderlijke nota over het regionale economische beleid worden uitgebracht. Daarin komt de verhouding van de regionale werkge legenheid tot de ruimtelijke ordening nader in bespreking. Voor het regio nale beleid wordt als steun aan indi viduele bedrijven 100 miljoen uitge trokken. Minister Lubbers vindt het noodza kelijk dat diepgaand wordt onder zocht wat de samenhang van ver schillende onderdelen van het beleid is met de economische groei. Onvol doende is bekend over de effecten DEN HAAG/UTRECFT (ANP) De bezuinigingsplannen van de regering de zogenaamde één procent operatie zijn zowel door werkgevers als werknemers negatief ontvangen. De voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren de heer Jy van Dijck, noemt deze plannen zelfs schandelijk, want zij tasten de rechtspositie van de ambtenaren „eenzijdig" aan. „Het NW-jongerencontact heeft „met verbijstering kennisgenomen van de suggestie van de regering, om binnen de sociale voorzieningen een onder scheid te maken tussen kostwinners en niet-kostwinners". De bezuinigingsnota, die van 22 tot en met 24 juni in de Tweede Kamer ter discussie staat, wordt door de werkgeversorganisaties NCW en VNO beschouwd als een „verloren kabinetsperiode". Beide organisaties noemen de aanpak van de bezuinigingsoperatie een eenzijdige vertaling van de „noodzakelijke verbreding van het draagvlak van de collectieve voorzienin gen". Ook de Katholieke Bond van Overheidspersoneel (Kabo) oordeelt afwijzend over de gehele nota. De Kabo zal deze voorstellen in het georganiseerd overleg /net wemtrouwen" benaderen. Intussen is bekend geworden, dat het wetsontwerp Vermogensaanwasdeling op of kort na 21 juni ingediend zal worden. De vakbonden hadden als eis gesteld, dat met de bezuinigingsnota tevens het ontwerp VAD zou moeten verschijnen. Daarnaast is er het wetsontwerp ondernemingsraden, eveneens een eis van de vakbonden. Het CNV heeft dit ontwerp „een politiek compromis" genoemd. van allerlei beslissingen voor de werkgelegenheid. Zo is de studie over de Randstad, die het karakter van een metropool gaat aannemen, van groot belang voor bijvoorbeeld de werkgelegenheid die in Gelder land en noord-Brabant nodig is om de overloop uit het westen op te vangen. De vooruitzichten voor de jaren na 1980 zijn zeker niet gunstig. Tussen 1980 en 1985 zullen 100.000 nieuwe arbeidskrachten een plaats m het bedrijfsleven willen veroveren. De kansen dat er voldoende nieuwe ar beidsplaatsen kunnen worden ge schapen, zijn echter niet groot. Mi nister Lubbers noemt dat te meer bezwaarlijk, omdat de beroepsbevol king in de jaren na 1980 sterker zal groeien dan in de jaren zeventig. Nu al moeten daarom zo gunstig moge lijke voorwaarden worden gescha pen, o.a. voor de vestiging van bui tenlandse bedrijven. De minister wijst erop dat het veel omvattende beleid alleen kans van slagen heeft, als de stijging van de arbeidskosten beperkt blijft. Voor de middelmatige termijn is voor werk nemers met een inkomen van zo'n 26.000,- gulden een zekere verbete ring echter als uitgangspunt de nul lijn (geen netto verbetering) voor werknemers met een inkomen van 20.000,- gulden. Werknemers met een groter inkomen moeten al naar ge lang dat inkomen een groter offer brengen. Zo'n offer, aldus de minis ter, betekent een belangrijke winst voor de werkgelegenheid. Miljoenen- schade Enkele branden gis teren in ons land hebben voor ettelij ke miljoenen gul dens schade ver oorzaakt. In Breda bijvoorbeeld, waar in het winkelcen trum Bisschopshoe ve een hevige brand woedde, liep de schade op tot zeker twee miljoen gulden. ADVERTENTIE 'n hele dag eindeloosss genieten .v.ï kamperen kan ook En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel Daarom even gauw "n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: Herdershond valt Leidse agenten aan LEIDEN - Agenten van de Leidse politie zijn gisteren aan gevallen door een herdershond, die in de afgelopen dagen waar schijnlijk vier schapen heeft doodgebeten. De agenten wis ten de aanval van de hond af te weren door het pistool te trekken en het dier met een schot te verwonden. De bloe dende hond vluchtte daarop en is tot op heden nog niet gevon den. De politiemensen waren giste ren naar de eigenaar van de hond op het sloopterrein aan de band met de doodgebeten scha pen op weilanden in de directe- omgeving van het sloopterrein. Kort na hun aankomst werden zij door het dier aangevallen. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond bij een ge richte controle op het bezit van verdovende middelen in het koffiehuis Way-Out aan de Ou de Rijn vier Leidse jongeman nen en een man uit Oegstgeest aangehouden. In totaal werden 32 mannen en tien vrouwen onderzocht. Een van de aangehoudenden bleek een handelaar te zijn. De leef tijd van de arrestanten varieert van 15 tot 23 jaar. Van een onzer verslaggevers Den Haag De Stevin Groep heeft alle besluiten over het in de toekomst eventueel hervatten van activiteiten in Chili opgeschort totdat ze uit ge sprekken met regering en gemeente besturen een duidelijke mening heeft kunnen vormen over het werken in Chili. Zoals bekend wil een aantal Neder landse gemeentebesturen( waaronder Groningen, Haarlem en Rotterdam) het verlenen van opdrachten aan de Stevin Groep afhankelijk stellen van de vraag of dit aannemingsbedrijf projecten onderhanden heeft in lan den met een rechtse dictatuur. Daarbij is Chili met name genoemd. In een brief aan alle medewerkers schrijft de raad van bestuur van de Stevin Groep overigens dat de activi teiten in Chili in 1972 zijn gestart, dus tijdens het bewind van de linkse presi dent Allende. „Het werken op de inter nationale markt wordt praktisch on mogelijk als de circa 40 landen waar we thans actief zijn ieder op hun beurt naar Nederlandse politieke maatsta ven moeten worden beoordeeld", al dus de brief. Tom Ravendale zoöloog, journalist of schrijver? In ie der geval we! dichtbij de Lockheed-affaire, althans vol gens zijn eerder afgelegde verklaringen. Van een onzer verslaggever DEN HAAG De Haagse politie kan nog steeds geen touw vastknopen aan de volgens haar toch wel merk waardige zaak van de 39-jarige Engelsman Tom Ra- vensdale, die woensdagmorgen vroeg op de Fluwelen Burgwal van zijn diplomatenkoffer werd beroofd. Zoals bekend werd de Engelsman, die Zichzelf getuige noemt in de Lockheedzaak, door een auto omver ereden op de dag dat hij een afspraak had met de secretaris van de commissie Donner, mr. Kist. De buitenlander, die in gezelschap was van zijn 20-jari- ge zoon, liep bij de beroving een hersenschudding op en werd opgenomen in het ziekenhuis aan het West einde. Gistermiddag heeft hij het ziekenhuis verlaten. De Engelsman en zijn zoon, die momenteel logeren in het Promenade Hotel, zijn gistermiddag uitvoerigdoor de Haagse politie gehoord. Op het hoofdbureau deed hij officieelaangifte van mishandeling en beroving. Volgens de politie hebben de verklaringen die hij gistermiddag aflegde geen nieuw licht op de zaak geworpen. Enquête duidt op flinke opkomst bij verkiezingen AMSTERDAM (ANP) - Zeven tig procent van de ondervraag den bij een enquête van het Nipo zal volgend jaar bij de kamerverkiezingen zeker naar de stembus gaan. Vijftien pro cent zei "waarschijnlijk" te zul len stemmen. Zeven procent gaat misschien niet stemmen, vijf procent zeker niet. De Ni- po-ondervragers kregen van drie procent geen antwoord. Van de ondervraagden bleek 34 procent van mening dat de ver kiezingsuitslag grote invloed zal hebben op de manier waarop het land geregeerd wordt 44 procent verwacht weinig in- j vloed, 13 procent denkt dat de uitslag "praktisch helemaal j geen invloed" zal hebben. Negen procent van de ondervraagden i gaf geen oordeel. Beer In het bergachtig gebied bij Sapporo in Japan zijn giste ren twee Japanners door een beer doodgebeten. Een derde Japanner die door de beer werd aangevallen, is verdwenen. De politie stuurde negen jagers uit, die de beer doodschoten. Sappo ro ligt op het eiland Hokkaido in het noorden van de Archipel. Vrijheidsbeeld Vijftien Viet- namveteranen die dinsdagavond het vrijheidsbeeld in de Ne- wyorkse haven hadden bezet' om kracht bij te zetten aan ei sen over verhoging van hun pensioenen, zijn gisteren door de politie verwijderd en voor ondervraging meegenomen naar een bureau van de kustwacht. Meisje gestoken Den Haag De Haagse recherche heeft vanmorgen een 30-jarige man zonder beroep aangehouden, die wordt verdacht van poging tot dood slag c.q. zware mis handeling. De man stak gistermiddag op de Regentesselaan na een ruzie over een vermeende verkeers overtreding een 18- jarig miesje met een schroevediaaier tweemaal in de rech terwang. Het meisje moest in het zieken huis aan het West einde worden behan deld, waar de won den met tien hechtin gen werden gedicht -Het meisje maakte, omdat zij vond dat de auto te hard reed een opmerking. Vol gens de man zou het meisje hem een fles naar het hoofd ge worpen hebben. Slaan of doodvriezen HONG KONG (Reu ter) Twee Britse alpinisten hebben een gedwongen nacht op de Mount Everest overleefd door elkaar constant oorvijgen te verko pen. Om niet in slaap te vallen en dood te .vriezen hebben ze el kaar toen in hun sneeuwhut onafge broken klappen toe gediend wat ze misschien stiekum toch al eens hadden willen doen. De volgende ochtend hebben ze veilig en wel hun basiskamp bereikt. Wasserij-chef schopt vrouw LEIDEN - Een 44-jarige Leidse vrouw is gistermiddag mishan deld door de chef van een Leidse stomerij. Zij heeft alt hans hiervan aangifte gedaan bij de Leidse politie. De mishandeling zou een gevolg zijn geweest van de ruzie ove* een te stomen broek tussen het slachtoffer en de chef. De was serij-chef zou haar daarop enige trappen in de buik hebben gege ven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1