THEO SMIT WOEDEND NA SPRINTNEDERLAAG ^Wielart: Montreal kan ik nu beter vergeten I,,Teruggekeerde" Langkruis op een been halve finalist Mexicaan Ramirez maakte einde aan zegereeks Taroczy Twee Nederlandse zeilers terug naar Plymouth Ans Smulders triomf come-back "i VRIJDAG II JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA II ^Vechtpartij met moeite voorkomen Tl, REMGAETEN De 24-jarige Belg Freddy Maertens heeft Ronde van Italië isteren ook de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland, een it van Morat naar Bremgarten over een afstand van 181 kilome- tr, gewonnen. Maertens won de spurt van het peloton voor de -Jlederlander Theo Smit, die zich door de winnaar dermate gehin- trd voelde, dat hij Maertens na afloop van de etappe zelfs te jf wilde gaan. Officials wisten met moeite een vechtpartij te lorkomen. p Zwitser Gilbert Bischoff so- prde 124 kilometer lang door it Noordzwitserse land, waar- Ij 2ijn maximale' voorsprong ijna vijf minuten bdroeg. Na- at hij uiteindelijk was ingelo- tn. ontsnapten zeven renners, «der wie René Pijnen en Roy chuiten, die na een voorsprong in 1.10 minuut negen küome- T voor het einde toch werden ruggehaald. De eindsprint van et peloton werd door specialist reddy Maertens gewonnen, jor een later woedende Theo mit. Ie Nederlanders Fred itompel- irg en Fedor den Hertog, die /ankelijk op de deelnemer- ijst stonden, kwamen gister- iorgen niet aan de start, ddy Maertens behield de lei- in het algemeen klasse- V& jent, waarin Kuiper en Pronk fï:Llet een zesde en zevende plaats Vt'Jf beste Nederlanders zijn. Uitslag eerste etappe: 1. Freddy Maertens "(Belg) 181 kilomter van Morat naar Bremgarten in 4 uur 29 minuten en 11 seconden, 2. Theo Smit (Ned) z.t, 3. Sid Barras (GB) z.t, 4 Geert Malfait (Belg) z.t., 5 Karl-Heinz Bohnen (W.Dld) z.t., 9. Piet van Katwijk (Ned) z.t, 18. René Pijnen (Ned) z.t, 21. Wil van Helvoirt (Ned.) z.t, 23. Hennie Kuiper (Ned) z.t, 33. Henk Prinsen (Ned.) z.t, 38. Roy Schuiten (Ned.) z.t., 42. Tino Tabak (Ned.) z.t., 50. Bert Pronk (Ned.) z.t. 70. Cees van Dongen (Ned.) z.t Algemeen klassement: 1 Freddy Maertens (Bel) 4 uur 34 minuten en 20 seconden, 2. Dietrich Thurau (WDld) op 3 seconden, 3. Miche, Pol- 1 entier (Belg) op 10 seconden, 4. Hugh Porter (GB) op 11 seconden, 5. José Pesarrodona (Spa) z.t., 6. Hennie Kuiper op 12 seconden, 7. Bert Pronk z.t, 10. Roy Schuiten op 16 seconden, 16. Wil van Helvoirt op 20 seconden, 37. René Pijnen op 30 seconden, 46. Henk Prinsen op 37 seconden, 52. Tino Tabak op 38 se conden, 53. Theo Smit op 39 secon den, 61. Piet van Katwijk op 43 seconden, 76. Cees van Dongen op 54 seconden. De roze leiderstrui, die de Belg Johan Demuynck in de eerste van de drie bergetappes door de Dolomieten aan Felice Gi- mondi wist te ontnemen, is gis teren in de twintigste etappe van de Ronde van Italië niet in gevaar geweest. De rit van Vigo di Fasse, over de 2047 meter hoge Manghen en de 1631 meter hoge Bondone, werd gewonnen door de Italiaan Luciano Conati, die samen met zijn landgenoot Enrico Guadrini bijna twee minuten voorsprong had op een kopgroep, waarin alle favorieten uit het algemeen klassement. Slechts Eddy Merckx, di^, geteisterd door he vige pijnen acht minuten op de winnaar van deze etappe ver loor, en Roger de Vlaeminck, die op moest geven, ontbraken in de voorste gelederen. Johan Demuynck, die in dit voorjaar de Ronde van Roman- dië won, verloor met Roger de Vlaeminck en Ronald de Witte twee ploegmakkers, maar de monstreerde zo goed met de sterksten mee te kunnen gaan dat een overwinning in de 59e Ronde van Italië behalve ver- Uitslag twintigste etappe: 1. Conati (Ita) 170 km van Vigo di Fassa naar Terme di Comano in 5 uur, 13 minu ten en 38 seconden, 2. Guadrini (Ita) z.t, 3. Caverzasi (Ita) op 1.58, 4. Moser (Ital) 5. Gimondi (Ita), 76. Bal (Ned) op 22.14. Algemeen klassement: 1. Demuynck (Belg) 109 uur, 17 minuten en 7 seconden, 2 Gimondi (Ita) op 25 sec; 3. Bertoglio (Ita) op 32 sec., 4. Moser (Ita) op 1.53 minuten, 5. Baronchelli (Ita) op 2.02, 88. Bal 3.11.55. Zoetemelk elfde De Fransman Alain Mesiet heeft gisteren de eerste etappe van de Midi Libre, een etappe wedstrijd voor beroepsrenners in Zuid-Frankrijk gewonnen. De rit ging van La Grande Mot te naar Mende over 172 kilome ter. Joop Zoetemelk was met een elfde plaats de beste Neder lander. Freddy Maertens juicht en Theo Smit protesteert. De Nederlander maakte zich even later zo kwaad, dat een vechtpartij met moeite kon worden voorkomen. Uitslag eerste etappe: 1. Alain Mesiet (Fra) de 172 km in 5.24,27 (met boni ficatie 5.24,22), 2. Michel Perm (Fra) z.t (5.24.24), 3. Walter Planckaert (Belg) 5.24.45 (5.24.43), 4. Noel Hau- vieux (Fra) z.t. (5.24,44), 5. Willy Teir- Ellffeland linck (Belg) z.t, 11. Zoetemelk (Ned) z.t. 49. Vianen (Ned) 5.33,25, 55. Ad. Gevers Ned) 5.38.15, 72. Wim de Waal (Ned) 5.52.11. IJsboerke Colnago, de ploeg van Frans Verbeeck, heeft giste ren de proloog van de Ronde van Luxemburg, een ploegentij drit over 6,3 kilometer, gewon nen. Van de vier Nederlandse ploegen was Ti-Raleigh de snel ste. Uitslag proloog: 1. IJsboerke Colna go 7 minuten en 22 seconden, 2. Polen 7.29 minuut, 3. Ti-Raleigh (Ned) 7.30 minuut, 4. Nederland 7.33 minuut, 5. Flandia (Bel) 7.39 minuut, 8. De Ondemerping-Gouda (Ned) 7.42 minuut 9. Frisol (Ned) 7.51 minuut. Met Ryszard zurkowski niet de Ronde van Engeland in de tien de etappe andermaal een Pool se winnaar, maar de leidende positie van de Brit Bill Nickson werd nit bedreigd aangezien hij zich met zijn landgenoot Joe Waugh in de voorste gelederen bevond. In deze rit, die van Scarborough naar Darlington over 106 kilo meter dwars door het gebied met de moerassen van Noord Yorkshire ging, werd de groep van 54 renners andermaal uit elkaar gescheurd. De kopgroep, met alle favorieten en de Neder lander Ad Tak, bestond uit elf renners, van wie Szurkowski vlak voor de finish in Darling ton wegsprong. Tot op de streep bleef èe Pool op kop, maar zijn achtervolgers waren inmiddels zo dichtbij gekomen, dat de ge hele groep van elf renners de zelfde eindtijd kreeg. Ad Tak werd tweede voor de Tsjech Pr- chal. De overige Nederlanders moes ten weer flinke verliezen incas seren, Smits en Van der Meer werden op ruim vier minuten gereden, Gaby Minneboo op meer dan acht minuten en Ma- thieu Dohmen zelfs op vijftien en een halve minuut. In het algemeen klassement is Ad Tak de beste Nederlander met de achtste plaats, op 5.06 minuut PETER POST SELECTEERDE TOURPLOEG AMSTELVEEN Ploegleider Peter Post van Ti-Raleigh heeft al negen renners aangewezen voor de Ronde van Frankrijk, die op 24 juni in Parijs Plage van start gaat. De negen renners, die, mits zij hun vorm kunnen vasthouden, zeker zijn van deelneming aan de Tour zijn: Hermie Kuiper, Bert Pronk, José de Cauwer (Belg), Gerrie Knetemann, Jan van Katwijk, Piet van Katwijk, Gerben Karstens en Aad van den Hoek. Voor de tiende en laatste plaats in zijn Tourploeg kiest Post uit Ettienne van der Helst(Belg), Cees van Dongen en Ko Hoogendoorn. Uitslag bende etappe: 1. Ryszard Szurkowski (Pol) 106 kilometer van Scarborough naar Darlington in 2 uur. 53 minuten en 21 seconden, 2. Ad Tak (Ned), 3. Jiri Prchal (Tsj), 4. Bill Nickson (GV) .5. Bernt Jo hansson (Zwe), 12. Henk Smit (Ned) op 4.18 minuut 14. Johan van der Meer (Ned.) op 8.19 minuut 52. Ma- thieu Dohmen (Ned) op 15.28 minuut Algemeen klassement. 1. Bill Nick son 34 uur 19 minuten en 1 seconde, 2. Joe Waugh (GB) op 5 seconden. 3. Sven-Ake Nilsson (Zwe) op 18 seconden, 4. Jan Brzezny (Pol) op 3.13 minuten, 5. .Jiri Prchal (Tsj) op 4.58 minuten, 8 Ad Tak (Ned) op 5.06 minuten, 17. Henk Smits op 12.44 minuut, 21. Johan van der Meer op 19.16 minuut 34 Mathieu Dohmen op 31.05 minuut 49. Gaby Minneboo op 55.35 minuut. pTEN TUE OOK BU BESTE VIER SPRINTERS OOK VILAS UITGESCHAKELD i\ AMSTERDAM De derde dag van de baankam- H lioenschappen voor amateurs is zonder verras- Uiing, zonder spanning ook trouwens, gebleven in (iet Utrechtse stadion Galgenwaard. Ben ten Tije, Lau Veldt, Gerrie Möhlmann en de „teruggekeer- le" Rini Langkruis plaatsten zich voor de halve finales sprint De enige surprise was eigenlijk de tngst van Veldt voor Langkruis, sinds twee we ten terug uit de tropen, in de halve finales sprint De clubtitel achtervolging wordt in de eindstrijd Uitgevochten door de Zwaluwen met Ponsteen en Stamsnijder en Olympia met Nieuwenhuis en Loe- Fesijn. Het sprintersveld, zonder juniorkampioen Sjaak Pieters, was arm. Het bestond uit niet meer dan tlf deelnemers maar feitelijk slechts uit drie sprin ters bij wie Ger Möhlmann zich aansloot als halve finalist. Möhlmann liet daarom de halve finales fan het clubkampioenschap achtervolging schieten en maakte zich daardoor niet populair bij zijn ploeggenoten, die weinig animo hadden om van- Bvond nog eens met Alcmaria om de derde prijs te gaan strijden. Protest Möhlmann moest het aanvankelijk in de halve finales van de sprint opnemen tegen Langkruis. Ben ten Tije tegeD Veldt. Lau Veldt echter diende een protest in tegen die indeling waarna de wedstrijdcommissarissen de indeling van de hal ve finales veranderden in Ten Tije-Möhlmann en Veldt-Langkruis. De confrontatie die Langkruis, de kampioen van 1973 en 1974 op de eerste avond van de sprintkam pioenschappen in Utrecht had was niet boeiend. Hij heeft zich op een been in de halve finales kunnen rijden, net als de andere drie halve finalis ten. Langkruis heeft zich nog niet uit kunnen leven, hoewel hij uiterst geprikkeld aan de start kwam omdat hij meende door bondscoach Mahn weirug loyaal behandeld te zijn. Uitslagen kwartfinales sprint: Ten Tije wint in twee ritten van Langstraat (12,4 en 12,1 seconden over de laatste 200 meter); Veldt wint in twee ritten van Zuydweg (12,2 en 11,8); Möhlmann wint in twee ritten van Geserick (14,1 en 13,2); Langkruis wint urtwee ritten van Schoen (14,0 en 12,9). Halve finales clubkampioenschap achtervolging: eerste rit De Zwaluwen (Ponsteen, Van Egmond, Albersen, Stam- snijder) halen De Adelaar (Bongers De Brouwer, Stuur) na 2800 meter in in 3.40,0. Tweede rit: 1 Olympia (Nieuwenhuis, Loevesijn, Schoen, P. Ruiter) 4.53,3, 2. Alcmaria Victrix (Kos, Slot, Duin, Rood) 4.54,7. Amateurstayers over 30 km (bijprogramma): 1. Pronk achter gangmaker Koch 24 minuten en 56 seconden, 2. Venix (Stakenburg), 3 Van den Broek (Zijlaart). Ben ten Tiie (links) behoort tot de vier renners die de sprinttitel gaan betwisten. Parijs De Hongaar Balacs Taroczy, die eerder de Tsjech Jan Kodës en de Amerikaan Arthur Ashe uitschakelde, heeft evenals de Argentijn Vilas de reis van de internationale tenniskampioen schappen van Frankrijk niet gehaald. Taroczy, de enige ongeplaatste speler, die de laatste acht had bereikt, heeft gisteren zijn huis wel zo duur mogelijk verkocht. Pas na drie en een half uur capituleerde Taroczy tegen de Mexicaan Raul Ramirez: 64 6—7 6—2 16 57. Het was geen beste partij. Taroczy had vooral problemen met zijn backhand en Rarrurez maakte ook veel vergissingen. De Mexicaan Raul Ramirez zal in de halve finales aantreden tegen i Harold Solomon. In de andere partij ontmoet de Italiaan Adriano J Panatta de Amerikaan Eddie Dibbs. Beide duels staan voor morgen i op het programma. „Als ik langs Solomon weet te komen heb ik een goede kans het toernooi te winnen", zei Ramirez gisteravond, „nu Björn Borg is uitgeschakeld, voel ik me in mijn element". De partij tussen Solomon en Vilas duurde 2 uur en 50 minuten. Vilas moest zijn zoveelste teleurstelling incasseren sinds eind 1974. Toen veroverde de Argentijn de Grand Prix Masters titel in Mel bourne. Solomon bracht Vilas ten einde raad door onverstoorbaar de moeilijkste ballen te retourneren. Als Vilas probeerde de slagwisseling aan het net af te maken werd hij steevast gepasseerd. Herenenkelspel, kwartfinales: Harold Solomon (VS)Guillermo Viias (Arg) 61 06 76 61. Raul Ramirez (Mex)Balasz Taroczy (Hon) 46 76 26 61 75. Damesdubbelspel, halve finales: Fiorella Bonicelli/Gail Lovera (Uru/Fra)Regina Marsikova/Renata Tomano- va (Tsj) 2-6 7-5 6-2. Damesdubbelspel, halve finales: Kathy Harter/Helga Masthoff (VS/WDl)-Linky Boskoff/IIeana Kloss (ZAf) 6—2 3—6 10-8. Herendubbelspel, halve finales: Fred Macnari/Sherwood Stewart (VS)—Juan GisbertTManuel Orantes (Spa) 76 64 PLYMOUTH Kees Roemers met Bollemaat IV en André de Jong met Aquarius hebben de strijd gestaakt in de transatlan tische zeilwedstrijd van Ply mouth naar Newport op Rhode Island. De deelnemers hebben te kampen met zwaar weer en dus harde wind. De stuurinrichting van de Aqua rius geraakte in het ongerede, waardoor schipper De Jong ge dwongen is terug te keren naar de Engelse haven. Roemers gaf de strijd tegen de elementen op omdat hij averij kreeg aan de tuigage. Er zijn nu nog vier Nederlanders in de strijd: Dijk stra met Bestevaer, Kasemier met Byglia, Veenemans met Py- thers en Jukkema met Hesperia. In totaal zijn er van de 126 gestarte schepen, nog 121 in de race. Op kop vaart na ongeveer duizend van de drieduizend mijl te hebben afgelegd, de Frans man Alain Colas, die als favo riet de haven van Plymouth ver liet Yvon Fauconnier in zijn drie master ITT Oceanic zou thans vermoedelijk honderd mijl ach terliggen op de favoriet zijn landgenoot Colas. SPORTWERELD TH UN Tijdens internationale schietwedstrijden in Thun (Zwi) de Nederlandse ploeg op de achtste plaats geëindigd op het onderdeel standaard geweer (300 meter). De Nederlanders verzamelden 2020 punten. AMSTERDAM Een Ameri kaans damessoftballteam, the Sun City Saints, maakt een tournee door Nederland. Gister avond is in Amsterdam een wedstrijd gespeeld tegen jong Oranje, dat met 7—1 verloor. HAVANA De Rus Boris Goelko heeft het Capablanca schaaktoernooi, dat in Cienfue- gos (Cuba) werd gespeeld, op zijn naam geschreven. Hij be haalde 10,5 punt uit veertien partijen en bleef zijn landgenoot Joeri Razoevajev en de IJsland se grootmeester Gudmundur Si- gurjonsson een half punt voor. Volleybaltoernooi Leski-Wassenaar (Van onze sportredaktie) DEN HAAG De Wassenaarse volleybalvereniging Leski-Was senaar houdt zaterdag voor de zevende maal haar jaarlijkse toernooi. In totaal zullen 149 ploegen deelnemen, waarvoor op het sportcomplex aan de Prinsen weg 35 velden worden uitgezet. Aanvang van de wed strijden is om negen uur. PAPENDAL Ans Smulders is weer terug van weggeweest. Na een blessureperiode van enkele maanden kwam de turnster van PSV uit op onderlinge wedstrijden, die in de sporthal van Papendal werden afgewerkt. De Eindhovense vergaarde in de zevenkamp (de verplichte- en keuzestop voor Montreal werd afgewerkt met uitzondering van de verplichte vrije oefening) een totaal van 63.90 punten. Ans Smulders was half maart tijdens de wedstrijd tegen Roemenië na een val van de brug ongelijk geblesseerd geraakt. Joke Kos van Klimóp uit Heiloo eindigde als tweede met 63.65 punten. De eerste zeven turnsters van deze wedstrijden zullen in het weekeinde van 18 en 29 juni in Newcastle uitkomen tegen Engeland. Op aanraden van trainster Eva Bartha zal de wat oververmoeid geraakte Momque Bolleboom het enige tijd rustig aan doen. 1. Ans Smulders (PSV) 63.90 punten, 2. Joke Kos (Klimop) 63.56, 3 Jeanette van Ravenstijn (PSV) 63.15, 4. Carla Braan (St. Maritius) 62.56, 5. Ans Dekker (Klimop) 61.95, 6. Gerrie van Soeren (Excelsior) 61.70, 7. Karin Stubbe (Excelsior) 61.00, 8. Monique Bolleboom (Pro Patna) 60.90. TANCIC WEG NA CONTROVERSE MET KNAU ^^DEN HAAG Drag an Tancic heeft zich teruggetrokken als trainer van Mieke van Doorn en Ruud Wielart, de twee Ne derlandse Olympische kandi daten. voor het hoogspringen. De in West-Duitsland werken de Joegoslavische trainer kon vy> het woensdagavond na afloop lLL* van de internationale wed strijden op Papendal met ver- enwoordigers van de IAU niet eens worden over i financiële vergoeding. Na ;t gesprek, dat vrij emotio- «I verliep, deelde Tancic j^Mieke van Doorn en Ruud gy Wielart zijn besluit mede. ■g Dragan Tancic heeft Mieke f Jvan Doorn en Ruud Wielart '•naar de nationale recordhoog- te van respectievelijk 1,88 en 2.20 meter gebracht. De Joego- jslaaf wilde de komende weken fcij belangrijke internationale wedstrijden als begeleider van jiet duo optreden mede in ver band met het feit dat hij voor hen een trainingsprogramma heeft uitgestippeld, dat in 1980 Sij de Olympische Spelen in [oskou z'n bekroning moet rijgen. ■"■•Mieke van Doorn, die al ruim J331" onder leiding van Tancic in Erlangen traint en daarvoor haar studie aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag voor een jaar heeft onderbroken, raakte door de mededeling van Tancic zeer geëmotio neerd. Ook Ruud Wielart was onder de indruk. De atleet, die het laatste jaar veel volwasse- ner is geworden: „Voor mij hoeft het dan niet meer. Mont real kan ik beter vergeten." Ruud Wielart is onthutst door het vertrek van zijn trainer Tancic, door de KNAU in de hand gewerkt. „Zo hoeft Montreal van mij niet." Te gek Een andere reden voor het beslait van Tancic is dat bondscoach Wil Westphal elke vorm van samenwerking met de Joegoslaaf, die internatio naal als autoriteit op het ge bied van hoogspringen wordt beschouwd, weigert. Tancic: „Een gesprek is met Westphal onmogelijk. Hij ziet je een voudig niet staan. Het is toch te gek dat je over potentiële kandidaten als Mieke en Ruud niet eens overleg voor wat de traihing en begeleiding be treft, kunt hebben." Hes Grewer, voorzitter van de Nationaal Technische Com missie van de KNAU en ver antwoordelijk voor de begelei ding van de Olympische kan didaten vindt de verlangens van Tancic niet van belang. „We hebben twee Olympische coaches aangewezen en het is volstrekt onnodig dat er nu nog iemand bijkomt".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11