:Mes in sociale voorzieningen Gssinger in Santiago rijn over zijn „eigen kan tevreden achtertuin Drama wacht vakantiegangers Frankrijk: droogte, drukte en kampeerproblemen Onderwijs, Waterstaat en V olkshuisvesting leveren grootste aandeel Nieuwe wegen gezocht bij hervormde en gereformeerde samenwerking Missie en zending bij ont wikkeling van grote waarde Mil j ardenbezuinigiiig op overheidsuitgaven KERK EN WERELD KORTE METTEN MINISTER PRONK: FRANSE ZUSTER NAAR VIETNAM VOOR HULP AAN PROSTITUÉES BERG ATHOS BLIJFT ALLEEN VOOR MANNEN )7( (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG De grootste beperkin gen in de uitgaven moeten volgens de regering worden aangebracht bij de sociale voorzieningen. Bij die keu ze heeft de regering zwaar laten we gen dat de uitkeringen van de sociale voorzieningen zich explosief hebben ontwikkeld. In haar nota aan de Tweede Kamer over de beleidsom buigingen schrijft de regering dat die uitkeringen sinds 1963 iedere vier jaren vrijwel zijn verdubbeld. die explosieve groei zou doorgaan, zou jteeds meer van wat er wordt verdiend, in de sociale voorzieningen gestopt moeten worden. Dan zouden niet alleen de overheidsuitgaven in de knel komen, maar zou er helemaal geen ■uimte zijn voor verbetering van inkomens, ■let is duidelijk, zo schrijft de regering, dat de forse stijging van de sociale uitgaven moet worden omgebogen. Daarbij moet worden be lacht dat bezuinigingen in deze sector voor de ■olie werkgelegenheid minder nadelige effecten heeft dan besnoeiingen in de directe overheids uitgaven. Onder sociale voorzieningen worden hier ver staan de verplichte sociale varzekeringen, de uit publieke middelen gefinancierde pensioen voorzieningen. de complementaire sociale voor zieningen, de uitvoering van de bijstandswet en de daarop gebaseerde groepsregelingen. Gemeend wordt dat in 1980 in vergelijking tot de huidige ontwikkeling voor rond 5 miljard gulden in de sector van de sociale voorzienin gen moet zijn „omgebogen". Met name in de gezondheidszorg dienen de kosten minder ver te stijgen. Een miljard minder wordt in 1980 genoteerd voor kinderbijslag en kinderaftrek. De uitvoering van de bijstandswet mag 250 miljoen minder kosten. Daarbij gaat het niet zozeer om een beperking van de directe bij standsuitkeringen als wel om het overhevelen van de kosten van instellingen die nu uit de bijstandswet worden gefinancierd. Correcties op de indexering in de uitkeringen enz. moeten in 1980 de kosten met 1.2 miljard drukken. Het betreft hier een correctie op de overcompensa tie Nu stijgen de sociale uitkeringen sneller dan de lonen, wat door de correctie ongedaan wordt gemaakt. In de voorzieningen ten behoeve van werkne mers en van overheidspersoneel worden even eens beperkingen aangebracht. Hierbij gaat het o.a. om scherper criteria voor het begrip „pas sende arbeid" en voor de arbeidsongeschikt heid. De arbeidsongeschiktheidsuitkeringen zullen worden verlaagd van 90 percent tot 86 percent van het dagloon. Er wordt in aanspraken een onderscheid gemaakt tussen kostwinners en niet-kostwinners. In het algemeen worden als met-kostwinners aangemerkt mensen die bij hun ouders inwonen. De uitkeringen voor deze mensen zullen op ongeveer 70 procent van die van kostwinners liggen. De beperkingen in deze werknemers-voorzieningen bedragen in totaal ruim 1.2 miljard. De vermindering van de uitgaven in de gezond heidszorg,met 1.5 miljard heeft o.a. betrekking op beperking van de bouw, doordat pier dui zend inwoners minder ziekenhuisbedden nodig zullen zijn. Verder zal een scherpe controle op verstrekkingen, prijzen en tarieven worden toe gepast. De inkomens in de vrije medische beroepen dienen te worden gematigd - afge remd wordt de toeneming van het aantal func ties van algemene ziekenhuizen. Getracht zal worden het verbruik van geneesmiddelen te beperken. De huidige kinderbijslagen en de -af trek zullen opgaan in een nieuwe kin derbijslagregeling, die zal worden ge differentieerd naar inkomen, gezins grootte, leeftijd der kinderen. In be ginsel zal de bijslag worden gegeven voor kinderen tot 18 jaar. Afschaffing van meervoudige kinderbijslagen wordt bestudeerd. In het algemen zal de bijslag dus worden bepaald naar de hoogte van het inkomen, in samen hang met de gezinsgrootte. De beperkingen in de uitkeringen op het terrein van de sociale voorzienin-" gen moeten nog nader worden uitge werkt en in wetsvoorstellen worden gegoten. Het parlement moet zich er dan nog over uitspreken. onze correspondent Ri- rd Gott :nos Aires De moordaan- ;en op vooraanstaande La- samerikaanse nationalisti- e officieren en politici zijn r de afgelopen drie jaar zo rijk geworden dat bij politie waarnemers het gevoel be te groeien dat er iets gaan- s in de zin van Operatie Denix. eratie Phoenix was een door CIA gefinancierd program van moordaanslagen dat tij de oorlog in Vietnam rd georganiseerd met de be lling om de leiders van de ïtkong te elimineren. In de en dat dat programma liep ien vele duizenden leden de Vietkong op midden- en ^fckaderniveau vermoord door ^politiemacht van het regiem Saigon. De opleiding en tech- :he bijstand van de politie- »eht werden verzorgd door de ILH pelikanen. 1 geweld in Latijns-Amerika >dak hijnt in het wilde weg plaats »inden. Iedere dag opnieuw 3oc-Jmt er weer nieuws van poli- moord, moordaanslagen, rteling en gevangenhouding, iral uit de zuidelijke landen ili, Argentinië en Uruguay, verontrustende kant van de ik is dat vooraanstaande „ge- 3tigden", mensen die de capa- :it hebben om een volk te gireren en te verenigen in T ien campagne om weerstand te lieden tegen de bezettings- tuk-macht, één voor een worden k neergeknald. Iet meest recente slachtoffer - een lange lijst van politieke Moordaanslagen in Latijns- merika sinds de val van Salva- or Allende in september 1973 is generaal Juan Jose Torres, esident van Bolivia van 1970- hij verdween dinsdag 8 juni zijn huis in Buenos Aires en Densdag 9 juni werd zijn lijk vonden. eneraal Torres probeerde her- irmingen door te voeren in Dlivia. Hij wilde arbeiders en leren de kans geven voor hun ening uit te komen, maar zijn _J wind werd omvergeworpen een bloedige staatsgreep die aatevond met steun van Brazi- De opvolger van Torres, gene raal Banzer, is nog steeds aan de macht. Torres was een van de weinige mensen die in staat geacht konden worden een bondgenootschap tot stand te brengen om Banzen weer uit de macht te ontzetten. Een andere figuur die een rol zou hebben kunnen spelen in een nieuw na tionalistisch Bolivia was gene raal Zenteno Anaya. Hij werd vorige maand in Parijs ver moord. Zijn onbekende moorde naars beweerden aanhangers van links te zijn, maar het is even waarschijnlijk dat het een free-lance moordpeloton was dat optrad namens de Boli viaanse regering - of de CIA. De moordenaars van Zenteno beweren dat zij ook kolonel Ra mon Trabal, het vroegere hoofd van de militaire inlichtingen dienst van Uruguya, hebben ge dood. Trabal werd in Parijs ver moord in december 1974. Kort tevoren had hij nog laten weten dat hij de linkse militaire revo lutie in Portugal steunde,.' Hij zou een dergelijke omwenteling ook wel in Uruguay willen zien. Tijdens-het onderzoek in Parijs werd er geen enkele aanwijzing of spoor gevonden dat erop zou kunnen wijzen dat zijn moorde naars aanhangers van links wa ren. De verdenkingen wezen in de richting van de regering van Uruguay of de CIA. Buenos Aires was ook het to neel van de spectaculaire moor daanslag op generaal Carlos Prats in 1974. Generaal Prats was opperbevelhebber van de strijdkrachten onder Allende. Hij was één van de twee figuren in Chili van voldoende formaat en met voldoende prestige om leiding te kunnen geven aan een progressieve coalitie die in een toekomstig stadium de macht van de Pinochet-junta zou kun nen aantasten. Hij ging in bal lingschap in Argentinië en werd samen met zijn vrouw in zijn auto opgeblazen, 's avonds op weg naar huis. In het huidige klimaat is het weinig verrassend dat de Chi leense ballingen zich ongerust maken over de vraag hoe ver de arm van hun geheime politie kan reiken, en of het niet nood zakelijk is dat de Latijns-Ameri kaanse ambassadeurs in Semi- ballingschap in Europa meer lijfwachten in dienst nemen. Maar wie is nu eigenlijk verant woordelijk voor deze toestand? Is er sprake van een samenzwe ring of is het puur toeval dat de progressieve nationalisten die in het begin van de jaren '70 een straaltje hoop brachten voor Latijns-Amerika nu siniste re scherpschutters tegenover zich vinden? De man die dat zou moeten weten is Henry Kissingêr, die nu Juan Torres in Santiago aangekomen is om de jaarlijkse bijeenkomst van de Verenigde Staten Latijnsa- de ministers van buitenlandse merikaanse politiemensen in zaken van de Organisatie van terroristische taktieken. Op poli- Amerikaanse Staten bij te wo- tieacademies in Washington en nen. Als hij zo eens uitkijkt over in Texas krijgen zij hun oplei- het Latijns-Amerikaanse toneel ding in de technieken van de vanuit het Chili van Pinochet contra-terreur. Al jaren lang geneert hij zich misschien, maar worden deze technieken toege- hij heeft alle reden om tevreden past in kleine landjes die buiten te zijn. het nieuws blijven, zoals Guate- De luiken zijn afgesloten over mala. Het kan dan ook nauwe- het hele Latijnsamerikaanse lijks verbazing wekken dat ze schip van staat. Er is een stabili- nu op grote schaal elders toege- teit tot stand gebracht tegen een past zouden worden, hoge prijs. Al jaren lang traint Copyriht The Guardian (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Drie maanden geleden lan ceerden de Franse directie voor het ver keerswezen en de politie een alarmeren de bekendmaking, nl. dat het te laat was om tijdens de zomervakantie een bloed bad te voorkomen. Als gevolg van de verwachte veel grotere vakantie-uittocht dan ooit tevoren, zullen de grote ver keerswegen dermate verstopt zijn op een groot aantal vakantiedagen, dat het aan tal verkeersongelukken schrikbarend zal stijgen. Met computors is zelfs het aan tal dodelijke ongevallen berekend, maar niet bekend gemaakt, doch het zou ang staanjagend zijn. Begin maart bleek het al te laat om het getij nóg te keren, omdat nagenoeg alle vakantiegangers (méér dan de helft van de inwoners van Frankrijk) en de buiten landse vakantiegasten en doorreizenden hun plannen gemaakt hadden en niet konden of wilden wijzigen en omdat de zoveelste maal bewezen werd, dat vakan- tiespreiding in Frankrijk even onmoge lijk blijkt als met open mond te slikken. Sedert deze alarmkreet zijn er nu in de laatste weken nog twee elementen bij gekomen, die elk verstandig mens zouden moeten bewegen desnoods liever thuis op westen van het land al tot waterrantsoe nering moeten overgaan, de oogst is i een rekord-uittocht van toeristen zal lei den.) zijn flat of in zijn tuin vakantie te houden dan de meest afschuwelijke ongemakken tegemoet te gaan, om van mogelijk of bepaalde streken al mislukt, zelfs als het Van de droogte en het gebrek aan drink- zelfs waarschijnlijk letsel, materiële scha- nu nog overvloedig zou gaan regenen, water zullen de vakantiegangers, die de of nog erger maar niet te spreken. Maar terwijl er (in genoemde gebieden, West-Frankrijk voor hun verblijf gekozen Andermaal zijn de computers ingescha- maar zeker niet overal in Frankrijk) al hebben, vermoedelijk het meest te lijden keld en hebben bevestigd wat alle ex perts al vreesden en waarvan de meesten overtuigd waren: de kampeerterreinen zullen dit jaar de caravans en tenten niet kunnen verwerken. Reeds verleden zo mer zag men wanhopige toeristen die hun tenten op trottoirs opzetten, omdat De situatie is dientengevolge zodanig, dat Maar terwijl er (in genoemde gebieden, West-Frankrijk voor hun verblijf gekozen maar zeker niet overal in Frankrijk) al hebben, vermoedelijk het meest tö HiWen niet meer genoeg water voor de bewoners hebben. Daarentegen heeft het is, dreigt er een ramp als deze zomer de zuiden van het land meer geregend dan toeristentoevloed het bevolkingsaantal daar enorm doet toenemen (soms hon derdvoudig). degenen die van het vreemdelingenver keer en toerisme leven, een ongekend gunstig seizoen tegemoetgaan. Maar als rijwegen een plaats moeten zien te krij- gevolg van allerlei zich opeenhopende omstandigheden dreigt dit hoogseizoen elders letterlijk geen plaats te vinden was, maar dit jaar dreigen de tenten en zekere streken zelfs op Inderhaast heeft het commissariaat voor toerisme tachtigduizend nieuwe kampeer plaatsen in gereedheid gebracht, maar ook dat zal (omdat de meeste in niet al te druk door toeristen bezochte streken liggen) de druk maar weinig kunnen verlichten. En de kampeertarieven zijn met zes franks verhoogd. Bij dit alles komt de rampzalige droogte, die erger is dan Frankrijk sedert ruim een eeuw gekend heeft. Als gevolg daar van, is men in enkele gebieden in het eveneens een ramptijd te worden. Er zijn, hoewel de globale berekeningen voor de vakantieperiode niet openbaar gemaakt normaal, maar daar dreigen de meeste verkeersopstoppingen, de meeste onge vallen, en het gebrek aan accommodatie, met name aan kampeergelegenheid, zal juist daar dramatisch zijn. De verkeerspolitie heeft al maanden gele den gewaarschuwd dat in juli en augus tus op zekere dagen ermee rekening ge houden moet worden, dat d'e afstand tussen Parijs en Lyon (minder dan 500 km) de automobilist tien uren zal kosten, En de autobaan die beide steden ver bindt, is een van de modernste van Euro zijn, toch de waarschijnlijke cijfers aan pa. Voor het overschrijden van de Spaan doden en gewonden als gevolg van ver- se grens bij Le Perthus moet op gemid keersongelukken voor de eerste vier da- deld twaalf uren oponthoud (hoogstwaar gen van augustus gepubliceerd: méér dan schijnlijk in ziedende zon) gerekend wor 300 doden (80 per dag) en een minimum den, terwijl de verkeersweg tussen hel van 7000 gewonden. (De cijfers hebben Parijse bekken en de grensovergang naar op de eerste 4 dagen van augustus be- Spanje in het westen verkeersopstoppin- trekking, omdat het begin van die maand gen van letterlijk bumper-aan-bumper zal met een weekend samenvalt, hetgeen tot kennen van 600 km lang. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministeries van onderwijs en wetenschap pen, verkeer en waterstaat en volkshuisvesting zullen de grootste bijdrage leveren aan de miljardenbezuinigingen die de regering de komende jaren op de overheidsuitgaven wil aanbrengen. Volgend jaar zal er één miljard gulden minder worden uitgegeven dan oorspronkelijk was geraamd, in 1980 drie miljard minder. De drie departementen zullen samen ongeveer de helft van deze besnoeiingen voor hun rekening nemen. De welzijnssector en de pot voor ontwikkelingshulp zijn zoveel mogelijk gespaard. De regering heeft bij de ingrepen geprobeerd de negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid zo beperkt mogelijk te houden. Premier Den Uyl merkte gisteravond op, dat het regeringsprogram met als kernpunt de bescherming van de zwakken in de samenleving in grote lijnen onaangetast is gebleven. - De ambtenaren, waaronder ook de militairen en de leraren, zullen de gevolgen van de bezuinigingsoperatie wel enigszins voelen in hun loonzakje. Minister Duisenberg (financiën) zei, dat er geen sprake zal zijn van salarisverlagingen maar wel van een beperking van de salarisstijgingen. Ook zullen minder promoties en bevorderingen zijn te verwachten. Dit zal onder meer het geval zijn bij defensie. Op onderwijsgebied zijn de besnoeiingen vooral gezocht in de sfeer van het wetenschappelijk onderwijs. Investeringen in deze tak zullen verder worden beperkt. Het personeelsbeleid zal meer worden afgestemd op het algemene ambtenaren be leid. Verder zal de uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht voor 17-jarigen met een dag (tot twee dagen) tot augustus 1978 worden uitgesteld. De bezuiniging op de onderwijsuitgaven zal in 1980 bijna een half miljard gulden bedragen. De bezuinigingen op de defensie-uitgaven gaan niet ten koste van de Nederlandse bijdrage aan de Navo. De benodigde besparingen (70 miljoen in 1977, 200 miljoen in 1980) moeten onder meer worden verkregen uit beperking van bevorderin gen, verruiming van de vrijstellingsregeling voor dienstplicht voor gehuwde kostwinners en wijziging van de ziektekosten voorzieningen voor militair personeel. Bij verkeer en waterstaat zullen minder werken op het gebied van de zogenaamde „natte waterstaat" in uitvoering worden genomen. Verder is besloten de investeringspot van de PTT op het peil van 1975 te handhaven. Bij volkshuisvesting zullen besparingsmaatregelen worden getroffen in de sfeer van de huursubsidies. Vertraging in het spreidingsplan voor de rijks diensten zal ook besparingen opleveren. Overzicht van de bezuinigingen in de verschillende beleidssec toren (in miljoen guldens): 1977 1980 Algemeen bestuur 16 86 Defensie -70 200 Justitie en Politie 37 118 Verkeer en Waterstaat 202 432 Economische Zaken 15 40 Energiefonds •-- 167 Landbouw en Visserij 12 52 Onderwijs en Wetenschappen 136 497 Academische ziekenhuizen 60 170 Welzijnssector 40 145 Volkshuisvesting 171 465 Spreiding rijksdiensten -108 Ontwikkelingssamenwerking 70 50 Wetenschapsbeoefening 11 35 Personeelsuitgaven 100 420 In deze tabel zijn de bedragen uitgedrukt in het loon- en prijspeil dat is verwerkt in de meerjarenramingen volgens de miljoenennota 1976. Bij het streven naar samen werking tussen de hervormde kerk en de gereformeerde ker ken is niet zozeer de situatie van vandaag belangrijk, maar de mogelijkheden van de toe komst. De bedoeling van het „Samen op weg" is inderdaad samen te zoeken naar niéuwe wegen, waarlangs beide ker ken elkaar in de toekomst kunnen vinden. Dit uitgangspunt heeft het werk beheerst van de geza menlijke interimraad „Samen op weg", ingesteld na de eerste gezamenlijke vergadering van de hervormde en ereformeer- de generale synoden in 1973 in Utrecht. Op 17 en 18 septem ber zal opnieuw een dergelijke gezamenlijke vergadering in Utrecht worden gehouden. Ter gelegenheid daarvan werden gisteren op een persconferen tie drie rapporten gepresen teerd, bestemd voor deze verg- dering. Bovendien brengen het „Week- bulletin van het persbureau van de Nederlandse hervorm de kerk" en „Kerkinformatie" het maandblad van de infor matiedienst van de gerefor meerde kerken in Nederland deze week een gemeenschap pelijk nummer uit, waarin op de gezamenlijke vergadering handzaam wordt ingespeeld en dat in grote oplaag wordt verspreid. De interimraad van deputaten heeft drie werkgroepen inge steld, die nu elk een nota heb ben uitgebracht over respec tievelijk „Kernen van belij den", „Samenwerking plaatse lijk vlak" en „Kerkordelijke aangelegenheden". Deze zullen op de gezamenlijke synode in september worden behandeld. Deze nota's zullen nog worden gevolgd door een verslag, waarin bepaalde beleidsvoor stellen zullen worden gedaan. Voorts wordt er momenteel een enquête gehouden binnen beide kerken over de samen werking. Tot nu toe waren er maar toevallige gegevens be schikbaar. Er zijn al meer dan duizend reacties binnen. Samen met reacties van ge spreksgroepen, die gewerkt hebben met het boekje „Te gek om los te lopen" hoopt men een goed beeld te krijgen over hetgeen er leeft rondom de samenwerking. Overigens heeft genoemd boekje al de onverwacht grote oplage van zeventienduizend stuks be reikt. Er is geen sprake van stil stand in de oecumenische dia loog en helemaal geen terug gang. Dit heeft de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Potter in Bonn gezegd. Tussen de wereldraad en de katholieke kerk bestaat er een grote ma te van samenwerking op alle terreinen. De oecumenische vooruitgang is daar waar hij moet zijn: op het plaatselijke vlak, zei Potter. Ook in vele theologische kwesties is er overeenstemming, met name in de gesprekken over het doopsel, de eucharistie en de ambtsvraag in de kerken. Paus Paulus heeft dr. R. Eij- sink, vice-voorzitter van de katholieke stichting Gezin en Jeugd te Rotterdam, tevens lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van de Heilige Grego- rius de Grote. Een Britse interkerkelijke commissie heeft bij Bet Vati- caan aangedrongen op versoe peling van de regels bij ge mengde huwelijken tussen rooms-katholieken en anglica nen. Men wil vooral, dat rooms-katholieken niet langer verplicht worden hun kinde ren in het r.k. geloof op te voeden. De kerk zou moeten volstaan hen voor het huwe lijk te herinneren aan hun verantwoordelijkheden ten opzichte van de godsdienst. De commissie, die na acht jaar met haar rapport kwam, verzoekt het Vaticaan voorts toe te staan, dat een gemengd huwelijk wordt gesloten, het zij in een rooms-katholieke, hetzij in een anglicaanse kerk. De bisschop van Stockholm, John E. Taylor, heeft om ge zondheidsredenen de leiding van zijn diocees neergelegd. Mgr. Taylor stamt uit de Ver enigde Staten. De Engelse televisiemaat schappij Granada is bezig een serie te vervaardigen met als onderwerp „Christendom in Noord-Europa". Middelpunt daarin zal de Heilige Bonifa- tius zijn, wier dertienhon derdste geboortedag in 1980 gevierd zal worden. Opnamen worden in heel West-Europa gemaakt, onder meer in Ne derland. De serie zal in 1977 in vele landen worden ver toond. „Bij de Nederlandse ontwik kelingssamenwerking wordt een dankbaar gebruik ge maakt van de mogelijkheden, die particuliere organisaties, zoals missie, zending, vakbon den en andere niet-commer- ciële instellingen bieden". Aldus schrijft drs. J. P. Pronk, minister van Ontwikkelingssa menwerking in het Informatie bulletin 1-2-1 van de r.k. kerk provincie. „De betekenis voor de Neder landse ontwikkelingsinspan ning van de inschakeling van particuliere organisaties wordt vooral bepaald door de mate waarin die organisaties de ba sis van de samenleving berei ken en plaatselijke initiatieven op gang brengen en uitbou wen", aldus de minister. Zij bereiken vaak sneller de basis van de samenleving in de ontwikkelingslanden dan het geval is bij hulp van over heid tot overheid. Dergelijke organisaties maken het ook mogelijk dat de Nederlandse overheid ontwikkelingsgelden beschikbaar stelt voor de be volking van landen waar geen overheidshulp mogelijk is, zoals Chili. Het is volgens minister Pronk met name de kwalitatieve ei gen inbreng van missie en zen ding die bepalend is bij in schakeling in de Nederlandse hulpinspanning en niet de ei gen financiële inbreng. Vooral die kwaliteit heeft geleid tot het zogenaamde medefinancie ringsprogramma, waarbij (ont- wikkelings) activiteiten particuliere organisaties als missie en zending mede wor den betaald door de Neder landse regering. Het belang daarvan moge, al dus minister Pronk, ook blij ken uit de omvang van het bedrag dat daarvoor beschik baar is, namelijk dit jaar hon derd miljoen gulden. Ook in ternationaal komt de aandacht steeds meer op ontwikkelings hulp via particuliere organisa ties. „Dat het Nederlandse me definancieringsprogramma daar af en toe model voor staat is niet alleen een ver dienste van de Nederlandse overheid, maar ook in hoge mate van de particuliere orga nisaties", aldus drs. Pronk. Zuster Francoise Vander- meersch, een Franse religieu ze gaat in juli op uitnodiging van de minister van gezond heid naar Vietnam om mee te werken aan een project voor de rehabilitatie van om streeks een kwart miljoen prostituées in dit vhoegere oorlogsgebied. Bij een voorbereidingsbezoek aan de Verenigde Staten en Canada heeft zij gezegd te ho pen dat westerse landen en kerken zich nieuwe inspannin gen gaan getroosten om deel te nemen aan de wederop bouw van het Zuidoostaziati- sche land. Vier jaar geleden ging zij naar Vietnam voor een studie van de situatie van de politieke gevangenen onder het toenma lige regiem in Saigon en infor meerde daarover de Pax Christi-conferentie in Turijn. Zij bezocht herhaaldelijk Viet nam, vooral voor „Fraternité Vietnam", een internationale christelijke organisatie voor hulp aan de politieke gevange nen van destijds. Na reizen door Zuid- en Noord-Vietnam begon zij het maandblad „In- fo-Vietnam" om vooral de vele vluchtelingen uit Vietnam in Frankrijk voor te lichten over wat werkelijk aan de gang was. De berg Athos, sinds negen eeuwen het kloosterschierei land in Griekenland, blijft vrouwen weren. Het parle ment in Athene verwierp deze week een wet die pleitte voor gelijkheid van man en vrouw op de berg Athos, in overeen stemming met de grondwet „De vrouwen zullen er niet dood van gaan als ze de berg Athos niet mogen betreden", zei afgevaardigde Christos Grammatides van de Unie van het Centrum. „Ier slot van rekening mogen wij ook niet in vrouwensauna's, en schoon heidssalons komen" Dimitros Zakynthinos zei. sprekende voor de regering, dat het wetsontwerp moest worden afgewezen omdat aan neming een oude traditie en een afspraak tussen Grieken land en de orthodoxe klooster- staat zou schenden. „In de tiende eeuw deed zich er een schandaal voor, toen enkele nomadenherders hun vrouwen en kudden mee naar Athos brachten. Het gevolg was dat niet alleen vrouwen maar ook dieren van het vrou welijke geslacht in 1070 de toe gang tot Athos werd ontzegd", aldus Zakynthinos. In Athos wonen nog ongeveer duizend, meest oudere, monni ken. Het zijn er ooit meer dan 20.000 geweest, maar de be langstelling voor het monastie ke leven is sterk afgenomen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9