deTijd Straatroof vervangt jankoverval d®)ENE _ïi\\ ïen jaar geeist voor weevoudige doodslag Jong geleerd is oud gedaan EISÜiëRS Donald Duck geen geestesprodukt van Walt Disney Pit in Denim-wit! 8rrs=',39- v i 4 Moerdijkbrug weer gesloten Als je opeens die prima leren bank ziet staan met 30%korting, is t handig om een geld - voorraadje te hebben.' Met n NMB Service-krediet." wUKkdaij iu JUiNi iy/b LEIDSE COURANT RECHT (ANP) Banken zijn bij overvallers de laatste jaren eds minder in trek. Hetzelfde geldt voor postkantoren, posta- tschappen en kantoren van de Amsterdamse Gemeentegiro, ïrentegen wordt er steeds meer straatroof gepleegd en zijn iendbureaus, winkels en kantoren in toenemende mate de dupe overvallers. Dit blijkt uit cijfers van het ministerie van ;itie. t betreft bankovervallen liep het aantal terug van 47 in 1973 33 vorig jaar. Het aantal overvallen op postkantoren liep terug i 57 naar 48. Straatrovers sloegen in 1973 10 maal hun slag in 1975 was dat aantal 16. gens de heer G.P. Korten- ■st, voorzitter van de Algeme- Commissie Beveiliging Ban en Postkantoren, is de te- gang van het aantal overval- te danken aan de betere -eiliging van de objecten. Het rendeel der bedrijven heeft stil alarm en een pantsergla- scherming tussen publiek en soneel. Bij sommige banken jij de kassier helemaal geen 1 aanwezig. Dit geld wordt een buizenpost-systeem van elders uit het gebouw aange voerd. Mocht een bank of postkantoor toch het slachtoffer worden van een overval, dan heeft het per soneel de duidelijke instructie om niet de held uit te hangen, aldus mr. Kortenhorst. Ook het geldtransport gaat op een ui terst beveiligde manier. De tota le kosten die door de banken aan beveiliging worden uitgege ven, bedragen vijftien miljoen gulden per jaar. De stoom is weer van de politie ke ketel. Eerste getuigenis daar van vormen de weekbladen deze week. Of het moet het gedach ten verstrooiend, sudderend war me weer van de laatste dagen zijn, dat hun redacteuren zo'n ratjetoe van onderwerpen ingaf. De Haagse Post brengt op de voorpagina ditmaal zelfs een -met de kop tegen de muur ram mende Donald Duck, mede om te bewijzen dat de wereld van deze bioscooplokeend erg wreed is. Elsevier komt met breed la chende minister Van Agt op de voorplaat. In tegenstelling tot dat "vrij breed" is dan de kop die luidt: "Het geweten van Dries van Agt" De tijd schreeuwt het uit: "Lubbers blijft, maar wil weg". De Groe ne laat de Italiaanse communis ten nog eens nadrukkelijk ver klaren dat zij "geen verandering willen door bureaucratisch in grijpen" en Vrij Nederland ten slotte neemt het Duitse regime op de korrel met zijn Berufsver- bote. Behalve Donald Duck speelt dit kabinet - of beter gezegd het al of niet vallen daarvan - een hoofdrol in de Haagse Post. In zet de nota-Lubbers. Maar wat dan? "De P.v.d. A. kan niet opnieuw met de KVP in zee als zij tenminste prijs stelt op enig zelfrespect en op behoud van minimale geloofwaardigheid. Een meerderheid voor de pro gressieven zit er niet in, temeer niet omdat de vakbeweging al twistend niet tot een eenslui dend stemadvies zal komen. Re geren met de WD op puur zakelijke basis met het oogmerk de KVP eindelijk kapot te ma ken zou een alternatief kunnen vormen. Jammer, beide achter bannen zijn daar nog lang met rijp voor. Blijft over een restau ratie van de oude liberaal-con fessionele coalitie die dankbaar profiteert van de onvolprezen puinruim-activiteiten van Den Uyl." De Bloemenhovekliniek komt eveneens aan de orde. Ditmaal verwijst de arts Aart Gisolf alle praatjes erover naar het rijk der fabelen. De grootste onthulling deze week is wel dat Donald Duck helemaal met het geestespro- dukt van Walt Disney is. Voor de fans dan nog een interessant verslag over vijf dagen Rolling Stones. Elsevier vraagt zich deze week af of minister Van Agt zelf toch liever de Augustinus van het CDA is, die met zijn "belijdenis sen" de boer op gaat om het ethisch reveil te bewerkstelli gen, dat dit land naar zijn in zicht als eerste vereiste behoeft. Misschien heeft hij de kwellin gen van het ministerschap "dat een mens toch wel beschadigt" willen doorstaan, en voor dat reveil dienstbaar willen maken om bij zijn christen-democra tisch apostolaat van des te meer succes verzekerd te kunnen zijn. De minister vindt niet dat hij zelf harder geworden is, maar de vanzelfsprekendheid, het ge brek aan huiver waarmee abor tus wordt uitgevoerd is veel gro ter geworden, zegt hij. Boven dien: "Er functioneert een kli niek die vele tientallen, men schat een honderdtal, vergevor derde zwangerschappen per week verbreekt. Dat brengt mij tot de constatering dat niet ik Zoveel strenger ben geworden, maar de feiten zoveel baarlij- ker". De Nederlandse arrestant in het buitenland heeft maar een er barmelijk leven. En er zitten officieel zo'n 350 Nederlanders gevangen in den vreemde. Dat zouden er ook best 500 kunnen zijn want er is nog te weinig bekend daarover. Om de noden van die Nederlanders in het bui tenland enigszins op te vangen, gaat nog deze zomer een vol waardig fulltime bureau buiten land - samenwerkingsvorm van justitie en reclassering - aan het werk. Het arbeidsterrein schijnt onafzienbaar, zegt Elsevier. De Groene vraagt zich af hoe de communisten Italië uit het slop willen halen. De zaak ligt simpel: als de christen-democra ten niet worden weggevaagd dan zullen de communisten er mee moeten samenwerken. Over de ondernemers zeggen de Italiaanse communisten: "De ondernemer moet volledig vrij zijn om zijn bedrijf op te bou wen en economische keuzen te maken. Niemand moet de on dernemer verplichten om de ene dan wel de andere technologie toe te passen of op de ene dan wel de andere plek te investe ren. Maar als de ondernemer gebruik maakt van collectieve voorzieningen dan moet de ar beidersbeweging erop toezien dat de produktie ook aan de collectiviteit, aan de gemeen schap dus, ten goede komt. De stille kracht van Soeharto is het Nederlandse kapitaal en de Nederlandse kennis. Vandaar dat er binnen de universiteiten en hogescholen steeds meer kri tiek los komt op Nederlandse leveringen aan Indonesië. Lubbers wil weg en desondanks blijft hij. Want zegt hij: "Zo'n stap zou wel gevolgen hebben. En ik vind trouw aan een be gonnen zaak, aan een ploeg waar je mee samenwerkt, een heel belangrijke zaak. Als ik me de laatste weken wat in de steek gelaten voelde was dat nog geen reden om dan zelf ook maar ontrouw te worden aan het ka binet". Mr. Harm van Riel, ex- senator dmdat hij het niet meer eens is met het VVD-beleid inza ke abortus, praat uitgebreid over eten en drinken, geen arti kel voor de modale werknemer, dat is duidelijk. Kerk en Jeugd heet een nieuwe serie in De Tijd. Ditmaal de eerste aflevering: monoloog of dialoog. Een uitspraak van pas tor Jan Nieuwenhuis: "Als jon- hen volslagen nutteloos is. Ze herkennen in wat er in de kerk wordt gezegd en gedaan abso luut niets van wat hen zelf bezig houdt". Vrij Nederland geeft een achter grond van de Berufsverbote, en noemt het sarcastisch: het zus- ter-partijsyndroom van de Ne derlandse socialisten, zet gou verneur Jimmy Carter in het zonnetje, laat van de Regionale Omroep Noord en Oost weinig heel. gaat kijken op de Amster damse Zeedijk en interviewt Anton Koolhaas. Uitspraak van de laatste: De grote vergissing die Kroetsjev maakte was toen hij naar Indonesië kwam. Voor ons was Kroetsjev iemand die met zijn schoen op tafel sloeg in de vergadering van de Ver enigde Naties. Indonesiërs za gen in hem een onbeschrijflijk Een van de veruit belangrijkste bijdragen is echter het verslag van een bezoek aan het oude Saigon, nu Ho Tji Minhstad ge heten. Conclusie: de materiële wederopbouw van vooral het zuiden zal niet in een snel tempo plaatsvinden omdat de Vietna- mezen ondanks een nijpend te kort aan kapitaal en technisch geschoolde krachten hun land nimmer willen openstellen voor derde wereld immers bewezen dat ze het verschil tussen rijk en arm alleen maar vergroten. [STERDAM (ANP) De officier van justitie de rechtbank in Amsterdam heeft gistermid- 1 wegens een tweevoudige doodslag tien jaar rangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist en de 37-jarige, al twaalf jaar in ons land nende, Turkse winkelier Hasan A. Op 27 janua- heeft de Turk in zijn winkel in Amsterdam 36-jarige landgenoot Hasan Yatan en de jarige Hagenaar Cees den Ouden met pistool- ioten om het leven gebracht. officier van justitie, mr. H. E. van Renesse itte bewezen dat de Turk bewust en gericht had ehoten, in tegenstelling tot de verklaring van rdschte, dat hij niet wist hoe met een pistool te gaan en dat het wapen per ongeluk moet isan A. verklaarde gisteren ter zitting dat Yatan Den Ouden hem uit zijn enkele maanden roren geopende en goedlopende winkel hadden len zetten. Via chantage zouden zij hem hebben llen dwingen de zaak op hun naam over te hrijven. Bij een vechtpartij in de winkel zou het wapen afgegaan zijn toen Hasan ermee insloeg op een van zijn tegenstanders. Een wapendeskundige van de Amsterdamse politie demonstreerde gisteren dat het pistool niet onop zettelijk heeft kunnen afgaan. Juist bij dit type wapen moet zeer bewust de trekker worden over gehaald, aldus de deskundige. Volgens een psy chiatrisch rapport zou verdachte tijdens het gebeu ren sterk verminderd toerekeningsvatbaar zijn geweest. De officier wees dit van de hand: „Ik wil hoogstens gaan tot verminderd toerekenings vatbaar". Een beroep op noodweer wees hij bij voorbaat af, omdat er zich volgens hem geen situatie heeft voorgedaan die een dergelijk beroep zou wettigen. „Er zijn op de slachtoffers geen wapens aangetroffen. Zelfs geen mes", aldus mr. Van Renesse. De verdediger meent dat Hasan A. wel uit nood weer heeft gehandeld en pleitte voor ontslag van rechtsvervolging. „Mocht u het daarmee niet eens zijn, dan lijkt mij een korte gevangenisstraf op zijn plaats", aldus de verdediger tot de rechtbank. Uitspraak 23 juni. tollllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIlillllllllllllllll 'en prooi aan wilde dieren De cadeaus stromen binnen bij Koning Carl Gustaf van Zweden en zijn verloofde Silvia Sommerlath, die zaterdag 19 juni in het huwelijk zullen treden. Op de foto: premier Olof Palme (I.) overhandigt een geschenk namens het Zweedse volk. Voor Nederland zullen Prinses Beatrix en Prins Claus het huwelijk' bijwonen. Ook Belgisch protest tegen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI tweede ,,Rambouillet" IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKI'IIIIIIIIIIIH BRUSSEL (ANP) België heeft, zodra het had vernomen dat Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië de uitnodiging van de Amerikaanse president Ford, hadden geaccepteerd om de economische topconferentie te Puorto Rico bij te wonen, bij deze landen onmiddellijk en heftig geprotesteerd. Dat heeft de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Renaat van Elslande, gisteren in Brussel laten weten. België heeft in verband met dit feit om dringend EEG-overleg gevraagd en het heeft erop aangedrongen dat de ministers van buitenlandse zaken van de EEG, die zaterdag in Senningen in Luxemburg een onofficiële bijeenkomst houden, deze kwestie bespreken. België is van mening dat de betrokken landen de uitnodiging van de Amerikaanse president aanvaard hebben, zonder dat hierover vooraf, binnen de Europese gemeenschap, overleg is gepleegd. Dit, terwijl de onderwerpen die in Puorto Rico ter sprake zullen komen (het economisch herstel, financiële problemen, handel, energie en de betrekkingen met de ontwikkelingslanden) duidelijk onder de bevoegdheid van de Europese Gemeenschap vallen. Kortom, de Belgische regering is uitermate boos over het „onderonsje" dat zich op Puorto Rico zal gaan afspelen. IIROBI (Reuter) In de ordoostelijke woestijnprovin- i Kenia zijn vorig jaar 29 ri door wilde dieren opge ien. Dit blijkt uit een rapport n jachtopzieners dat gisteren in Nairobi is gepubliceerd. Twintig mensen werden een prooi van leeuwen, zes werden gedood door olifanten, twee door krokodillen en een door een hyena. illllllllllllllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIINIIIIIIIIIIIIIINimilllllllllll A Sportief v«t 29? A 1 ll I mantelspeoalst I Leiden: Haarlemmerstraat 163 aWinkelcentrum Leidsenhage H BESTRIJDING HARTZIEKTEN: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Wanneer wij kinderen van jongs af aan leren, dat roken, een verkeerde bloeddruk en vet eten op latere leeftijd de kans op een hartinfarct sterk vergroten, dan zal het percentage sterfgevallen aan hartziekten kunnen dalen. Daarom zullen wij het komende schooljaar aan lagere-schoolkinderen een duidelijke voorlichting gaan geven over de oorzaken van hart- en vaatziekten en de gevolgen daarvan. Aldus gistermiddag de heer P. J. H. Kierkels. directeur van de Nederlandse Hartstichting bij de presentatie van een onderwijspak ket voor de vijfde- en zesdeklassers van het basisonderwijs. Redenen om juist bij de jeugd te beginnen met voorlichting is volgens de heer Kierkels ondermeer het openstaan van kinderen voor informatie en het nog niet „vastgeroest zijn in riskant gedrag". Het onderwijspakket bestaat o.a. uit zogenaamde „lesbrieven". Deze kunnen bij de Hartstichting worden aangevraagd en hebben als inhoud: algemene informatie over hart- en bloedvaten, vaatziekten (hoe deze ontstaan en wat het gedrag ermee te maken heeft), de rol van verstandige voeding en het belang van frisse lucht en beweging. Middelpunt van het project is een hart van kunststof, (ontworpen door de Delftenaar Poppe van der Meer) waaruit zes „aders" ontspringen, in de vorm van pijpen. In het eind van drie pijpen is een diaprojector gemonteerd, waarop propaganda wordt ge maakt voor een gezonde levenswijze. De drie andere pijpen geven een drie-dimensionale inkijk in het hart. Het project is toepasselijk „Hartelijk" genoemd. DEN HAAG (ANP) - Zaterdag zal voor de tweede maal een oude overspanning van de Moerdijkbrug worden vervangen door een nieuw brugdeel. Het wegverkeer zal dan weer gestremd zijn van zaterdagochtend half zes tot zondagochtend omstreeks zes uur. Ge durende déze tijd is de rijksweg afgesloten bij Dordrecht en direct ten zuiden van de Moerdijk- brug. Er zijn twee omleidings- DEEL VAN WEEKEINDE routes vastgesteld, die worden aangeduid door oranje borden met een zwart nummer. Er is een westelijke route via Ha ringvlietbrug en Heine- noordtunnel. Deze heeft voor het verkeer uit Bre da en Roosendaal in de richting Rotterdam en Dordrecht het nummer 2. Voor het verkeer in de andere richting wordt de omleiding aangege ven met het nummer 3. Een oostelijke omlei dingsroute gaat over de brug te Keizersveer en langs het verkeers knooppunt Gorinchem. Deze kan echter niet worden gevolgd door wagens met een asdruk groter dan dertien ton. De oostelijke route heeft voor het verkeer uit Rot terdam en Dordrecht in de richting Breda en Til burg het nummer 4 en voor het verkeer in om gekeerde richting het nummer 5. Kroatische verenigingen in Duitsland verboden BONN (DPA) De Westduitse minister van sche vereniging Drina" en het „Kroatische Na- binnenlandse zaken, Werner Maihofer, heeft tionale Verzet" naar het oordeel van de West gisteren twee verenigingen van Kroatische duitse veiligheidsautoriteiten verenigingen van extremisten in ballingschap verboden wegens militante nationalisten. het in gevaar brengen van de binnenlandse Het doel van beide organisaties zou zijn, omver- veiligheid van de bondsrepubliek. werping van de Joegoslavische staat en oprich ting van een nieuwe zelfstandige kroatische Naar in Bonn is meegedeeld, zijn de „Kroati- staat. Doodvonnis in Ierland DUBLIN (Reuter) Een recht bank in de Ierse hoofdstad Du blin heeft gisteren een jong echtpaar ter dood veroordeeld wegens moord op een politie agent bij een bankoverval. Ten zij de vonnissen nog in leven slang worden veranderd zullen Noel en Marie Murray op 9 juli worden opgehangen. Het echtpaar verklaarde zich niet schuldig aan het ten laste gelegde. Halverwege het proces, dat zes weken duurde, ontsloe gen ze hun advocaat en lieten weten dat zij, als anarchisten, verder niets meer met het pro ces te maken wilden hebben. Het vonnis kwam hen via luid sprekers in hun cellen ter ore. Voor permanente educatie Extra verlof bepleit (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het invoeren van variabele werktijden en de mogelijkheid van extra verlof worden bepleit in een rapport van het Centrum voor Staat kundige Vorming van de KVP. Dit rapport handelt over „we derkerend onderwijs, een stra tegie voor permanente educa tie". Het rapport verstaat daaronder het bieden van kansen op on derwijs tijdens de gehele leven sloop van de mens. Het gaat hierbij zowel om onderwijs in engere zin, als scholing en vor ming. Vooral kansarme groepen dienen gelegenheid te krijgen door extra verlof hun kennis te vergroten. Dat onderwijsverlof moet via de arbeidswetgeving worden geregeld. Gepleit wordt voor regionale sa menwerkingsverbanden tussen onderwijsinstelüngen, vormings instituten, volkshogescholen enz. om tot een zo goed mogelijk samenspel ten behoeve van het wederkerend onderwijs te ko men. Strafvervolging gevraagd wegens spotprent in Vrij Nederland DEN HAAG (ANP) - Het Tweede-Kamerlid Beuker (RKPN) heeft gisteren minister Van- Agt (justitie) schriftelijk gevraagd een strafvervolging in te stellen tegen de verantwoor delijke redacteuren van het weekblad Vrij Nederland, in verband met een in dit week blad geplaatste cartoon. „De strafvervolging is noodzakelijk om ons te beschermen tegen godslasterlijke pornografie", al dus het Kamerlid. Het gaat om een spotprent de cartoonist Yrrah in Vrij 1 derland van zaterdag 29 rr een obscene prent gesitueerd een kloosterkapel. „De afbeelding is als smalei godslastering krenkend v godsdienstige gevoelens en c halve strafbaar volgens het v boek van strafrecht", aldus heer Beuker in zijn vragen. *"n,sa- ■X* 'n Servicekrediet betekent: doorlof ;preekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste r het opgenomen bec' nals het reeds afgelos geldvoorraadje hebben. maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen 1 pgenomen geldvoorraadje opnemen,

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7