Bewoners Julianastraat vrezen schade aan hun huis Oud-Hollandse kamer Lakenhal weer open VERBETER KWALITEIT WERKGELEGENHEID TOUR DE FRATS IN GELDNOOD zz-workshop Hot DONDERDAG 10 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 In het Waaggebouw is van daag de tensoonstelling „Beeld en Straatbeeld" geopend. De expositie geeft een overzicht van hetgeen de laatste tien jaar ^an kunst ter verfraaiing van het stadsbeeld is vervaar digd. Aan de hand van ma- Kunst-op-straat tentoongesteld quettes, foto's, ontwerpteke ningen en tfia's wordt de be zoeker getoond wat er zoal aan kunst in de straten van Leiden en de omliggende ge meenten te zien is De tentoon stelling duurt tot 10 juli. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met zaterdag van elf tot zes uur en op donderdag ook van zeven uur tot half tien. De toegang is gratis. Bewoners commissie Sophiastraat-zuid wil vaart achter Provinciale streekcommissie: LEIDEN De Streekcommis- 1.) De mogelijkheid om indus- sie Zuid-Holland-West van de trie in Leiden te vestigen zal Provinciale raad voor de ruim- vergroot worden en de toegan- telijke ordening van de provin- kelijkheid van de stad wordt cie heeft gisteravond zoals ver- verbeterd. wacht besloten uit de zes va- 2.) De recreatiemogelijkheden in rianten bestaande nota „Alter- Zuid-Holland-West worden uit- natieven en Varianten", afkom- gebreid door het strand beter stig van Gedeputeerde Staten bereikbaar te maken, de wegen van Zuid-Holland, alternatief C hiertoe aangelegd zullen echter te verkiezen, zij het met enkele buiten de dorpskernen om moe- bezwaren en kanttekeningen. ten lopen. Ook denkt men aan Alternatief C zal volgens de bossen omdat Zuid-Holland wat commissie moeten resulteren in te kaal zou zijn. een „functiehandhaving" t.a.v. 3.) De verkeerssituatie bij de de werkgelegenheid en de stads- Hoge Rijndijk (Leiden-Alphen) vernieuwing en een „functiever- dient verbeterd te worden door sterking" t.a.v. het regionale aanleg van Rijksweg 11, hoewel verzorgingsapparaat. Voor de niet vergeten mag worden dat werkgelegenheid wil dit zeggen het milieu hierdoor schade zal dat deze kwalitatief wordt ver- lijden. beterd; kwantitatief gezien zal Gezien de toekomst zal trou- de werkgelegenheid zich alleen wens het gehele wegverkeer in maar aan de bevolkingsaanwas Zuid-Holland-West aan een na- aanpassen. Bij de stadsvernieu- dere beschouwing onderworpen wmg zal de nadruk vooral op moeten worden, het wonen komen te liggen. 4.) Bij womngbouw zal men er De commissie heeft bij zijn be- rekening mee moeten houden of sluit rekening gehouden met de er geen waardevolle agrarische bestaande plannen voor het ge- grond verloren gaat. (bijvoor- bied die er als volgt uitzien: beeld in Voorhout). Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren Sigrid drv K K. Dorrepaal en E. J. A. Maas; Josan drv. R van Zijp en J. J. H van Loenen. Andreas WUlem zn.v. W. Vijfvinke) en E. M. Duijzer; Annegreet dr v P Ouwehand en D. van den Oever; Pascal zn.v. J van Oosten en S. M. Valckx. Jurgen Rudolf zn.v. A. Vuijk en F. T H. van Raemdonck. Yvette drv. H. P Taverne en J Bal. Jeroen Ivo zn.v F. D. Brons en M M Heijnsbroek; Daruelle Yolande drv J Zwaan en A. E H. Bommezijn. Michel Sasa zn.v. W J van den Berg en N. Jankovic; Susanna Marieke dr v. K. de Graaf en M. Bakker. Marco Johannes Hui- bertus zn.v. D. de Vries en C. C. A van der Voorn; Suzan Wilhelmina Kenman dr.v. E Guzel en J J. M. van Duijn. Naufra dr.v G. Saab en C. Duneux; Mar jolein Melanie dr.v. H. C. C Scharten en L J M. Reuses; Pepijn Willem zn.v. E P Weijzen en Y A. Jongmans; Patrick Johan nes Petrus zn.v. H. G. M. Verhoosel en M I. Velthuysen; Martine Neeltje dr v C. E Blom en G. A. M. Kouwenaar; Nathalie dr.v. C. Vermeulen en E. Hoogendoorn. Cornells Jacob Carl Theodoor zn.v. C. T renovatie LEIDEN De bewonerscom missie Sophiastraat-zuid heeft het college van b en w met klem verzocht spoed achter de renovatie van 43 woningen aan de Sophiastraat-zuid te zetten. De woningen zijn in beheer bij de Leidse Woningstichting, die de bewoners had toegezegd dat half mei met de renovatie zou worden begonnen. Thans is meegedeeld dat de werkzaamheden „,na de bouw vak" beginnen. In een brief aan b en w stelt de bewonerscom missie dat met een dergelijke mededeling toch nog een slag om de arm wordt gehouden. „Wij willen er bij u op aandrin gen om zo snel mogelijk de stukken, die reeds lang in uw bezit zijn ter goedkeuring voor te leggen aan de provinciale di rectie. Dit om verdere vertra ging en leegstand van de wissel woningen te voorkomen", aldus de bewonerscommissie. Toos Harteveld onderscheiden LEIDEN Mevrouw Toos Har teveld van de Leidse Stieltjes straat heeft een onderscheiding ontvangen in verband met haar bijzondere verdiensten in het jaar van de vrouw. De onderscheiding, bestaande uit een plastiek met het em bleem van het jaar van de vrouw, werd haar uitgereikt door mevr. Veldhuyzen-Van Zanten, bestuurslid van het Na tionaal Comité van de interna tionale organisatie. Mevrouw Harteveld, die onder meer actief lid is van de Vrou wenbond NW. kreeg de onder scheiding in het bijzonder voor haar werk aan de V.O.S.-cursus. LEIDEN De Oud-Hollandse kamer m het stedelijk museum „De Lakenhal", waarin tot voor kort de administratie van het museum was ondergebracht, is weer geopend voor het publiek. De staf en de directie van de „Lakenhal" zijn sinds kort gehuisvest in het pand Oude Singel 28. waar vele jaren de huismeester van het museum in heeft gewoond. In het najaar zal ook de bibliotheek in dit pand worden geopend voor het publiek. Telefonisch blijven zowel museum als de staf bereik baar onder telefoonnummer 144044. In de bovenzalen van het mu seum is van 25 juni tot 29 augustus een keuze te zien uit het zo uitgebreide bezit aan portretten van het museum. Doorgaans zijn niet zo heel veel voorbeelden van portret schilderkunst in het museum opgesteld: in een vaste opstel ling wordt dit al gauw wat monotoon. Bovendien zijn tal van portretten anoniem of ge schilderd door minder beken de of minder goede kunste naars. De geportretteerde zijn doorgaans Leidse notabelen. Naast elk portret zullen de levensbijzonderheden worden vermeld van de betrokkenen. Traditiegetrouw zullen m de zomermaanden in de Singel zaal schilderijen van Floris Verster en enkele tijdgenoten worden tentoongesteld. Door ruimtegebrek worden werken uit de periode 1800-1950 het grootste deel van het jaar in het depót opgeborgen. i LEIDEN De organisatie van de „Tour de Frats" kampt met financiële moeilijkheden. De kosten van dit jaarlijks terug kerend evenement voor jeug dige fietsers worden geraamd op tien mille. De bijdragen van de sponsors zijn niet toe reikend. „Dat is eigenlijk al jaren zo", aldus de heer J. Vervoorn, een van de organisatoren. „Tot nog toe legden we zelf het resterende bedrag erbij. Dit jaar willen we proberen met vrijwillige bijdragen de zaak financieel rond te krijgen." Deze bijdragen wórden inge wacht op gironummer 3167989 tn.v. de penningmeester van de „Tour de Frats", de heer J. Vervoorn. „Dé Tour" gaat op 26 juli in Arnhem van start. De finish is op 4 augustus in Leiden. De tocht gaat over Venlo naar België. Daar zullen de deelne- mertjes mogelijk een dag ver blijven. De terugtocht gaat door Brabant De verrichtin gen van de wielrenners zullen nauwlettend worden gevolgd door radio en televisie. Maximaal 96 jongens en meis jes uit heel Nederland van tien tot veertien jaar kunnen aan de „Tour de Frats" deelne men. Belangstellenden kunnen zich melden bij de heer Ver voorn Van Hogendorpstraat 36a of bij de heer Lindenhoff. Oude Rijn 8. f WERKZAAMHEDEN NIEUWBOUWPLAN IN OKTOBER VAN START LEIDEN De bouw van veertien wo ningen op het nu nog open terrein aan de Julianastraat start half oktober. De werkzaamheden zullen ongeveer tien maanden in beslag nemen. De wonin gen, die deels in twee lagen worden opgetrokken, maken deel uit vaA een plan dat werd opgesteld ter vervanging van de af te breken woningen in de Sophiastraat. Bijna tweehonderd wo ningen in deze straat zijn zo slecht dat zij niet kunnen worden gerenoveerd. Op dezelfde plaats zullen naar schat ting honderddertig nieuwbouwhuizen verrijzen. Voor de ongeveer zestig gezinnen die niet meer inl de Sophiastraat terecht kunnen, is alternatieve woonruimte op het terrein aan de Julianastraat en op de Langegracht gevonden. Gisteravond konden de toekomstige bewoners en de omwonenden van het terrein hun zegje over het door de gemeente opgestelde nieuwbouwplan voor de Julianastraat doen. Van deze gelegenheid werd onder leiding van oud-wijk-comitélid Cavé driftig gebruik gemaakt. Allereerst werd het parkeerprobleem aangesne den. Het terrein, dat braak ligt sinds de rug-aan-rugwoningen, in de vijftiger jaren werden afgebroken, wordt behal ve door de jeugdige Leiden-noord-bewo- ners ook gebruikt door hun ouders om er de auto te stallen. Deze parkeermoge- li jkheid komt nu te vervallen. Geagiteerd merkten de bewoners op dat er voor het aan de Waldeck Pyrmont- straat gevestigde garagebedrijf wel par keerruimte was gereserveerd, maar dat Duivenvereniging Oud zeer kwam weer boven toen de vraag aan de orde kwam wat er zou moeten gaan gebeuren met de vracht wagen van de duivenvereniging, die dag en nacht een deel van het terrein in beslag neemt. 'Ook dit vervoermiddel zal naar een plaats langs de stoep moe ten verhuizen. Ongeveer een maand ge leden zijn de bewoners van de Juliana straat en de Herensingel bij de kroon in beroep gegaan tegen het verlenen van een voorlopige hinderwetvergun ning aan de duivenvereniging, die haar clubhuis op een binnenterreintje tussen de Herensingel, de r.k. kerk en de Julia nastraat heeft. De feestjes die in het clubhuis worden gehouden bezorgen de omwonenden veel overlast. De bewo ners voelden zich bedreigd door de agressieve houding van de leden van de duivenvereniging, die volgens hen geen van allen buurtbewoners zijn. Gister avond stonden omwonenden en duiven vereniging evenwel schouder aan schouder tegenover de gemeente, die hen, zo bleek allengs uit de discussie, van hun parkeerplaatsje wilde beroven. Een belangrijker punt dat door enkele bewoners werd aangehaald was de mo gelijke schade die het heien van palen voor de nieuwbouwwoningen aan hun huizen zou toebrengen. De heer Went- holt van de gemeente verzekerde hun dat mogelijke schade zou worden ver goed. Er zullen foto's worden genomen van de rond het terrein liggende huizen voordat de bouwwerkzaamheden star ten. Met deze foto en een foto achteraf waarop duidelijk te zien is dat het huis is verzakt of dat er scheuren in de gevels zijn ontstaan, kunnen de bewo ners van de gemeente schadevergoeding eisen. „Dat zal evenwel niet nodig zijn", aldus een zelfverzekerde heer Wentholt. „Het is gebleken dat het heien van palen geen invloed heeft op de omlig gende huizen, hoe gammel die ook zijn". dergelijke procedure zal uw huizen pas echt in gevaar brengen, vooral door het inklinken van de grond". Speelplaatsjes Zwart op wil Hiermee kon hij de bewoners niet over tuigen. De heer Uffink wenste van de gemeente een verklaring „zwart op wit" dat gebreken, ontstaan tijdens de werk zaamheden op kosten van de gemeente zullen worden hersteld. De heer Went holt stelde wel dat de schade alleen kan worden vergoed wanneer deze geduren de de werkzaamheden worden opge merkt. Volgens enkele bewoners was dit tijdsbestek te kort om de werkelijke schade op te merken. In dit verband werd de open riool, waarop alle huizen in noord nog zijn aangesloten, aange dragen. „Een verzakking merk je pas na een heel jaar", stelde een bewoner. De heer Wentholt meende dat de bewo ners pas echt aan de bel moesten gaan trekken bij de gemeente wanneer de riolering wordt gemaakt. Hiervoor moet een diepe sleuf voor een stalen dam- wand worden gegraven. Tevens zal veel water aan de grond worden onttrokken waardoor de grond zal inklinken. „Een In hoeverre er op de wensen van enkele bewoners om beschermde speelplaats jes voor kleine kinderen in te richten, zal worden ingegaan, moet nog worden bezien. De heer Piret, gemeentelijke stedebouwkundige, stelde, met instem ming van dë bewoners, dat er voorals nog alleen parkeerruimte zal worden ingericht. Dit met oog op het garagebe drijf aan de Waldeck Pyrmontstraat. Het bedrijf zal evenwel worden ver kocht De toekomstige bewoners zullen moeten beslissen of na de verkoop een deel van het terrein wordt ingericht als speelplaats. Overigens kwamen de toekomstige be woners weinig aan' bod. Op de valreep merkte een van hen teleurgesteld op dat hij de indruk kreeg dat de omwonenden de veertien huizen liever niet gebouwd zagen worden. Met name de heer Cavé ontkende dit ten stelligste, waarna hij vervolgde met de vraag waarom de gemeente niet naar een alternatieve plaats voor de woningen had gezocht Als suggestie droeg hij een terrein aan de Gabriël Metzustraat aan. Een lid van de planbegeleidingscommissie (de groep bewoners die zich in het bijzonder be zighoudt met de rehabilitatie in Noord) noemde dit een vorm van a-sociaal den ken. „De bewoners willen hier in de wijk blijven. Dus dan moet er hier een ruimte beschikbaar worden gesteld". gericht mede op initiatief van zuster Remmens. Ongeveer twintig bejaarden meldden zich als lid na een eerste op roep. Thans bezoeken zestig bejaarden regelmatig de Ro- manuszaal om er een spelletje te doen, om er te kaarten of om zo maar een praatje te maken. De soos is elke woens dagmiddag geopend. Bejaar den uit alle delen van Leiden en van alle gezindten zijn wel kom. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN Jazzliefhebbers nen tijdens de afsluitavond Hot House morgenavond /anaf half negen zelf musiceren. De stichting jazz-zolder Hot douse wil daardoor het publiek betrekken bij de jazz-rr Men houdt daarvoor e workshop, die wordt geleid door bassist Arnold Dooijeweerd. Iedere bezoeker kan meedoen aan de workshop, al dan niet met eigen instrument en kennis van muziek, mits hij maar tijdig aanwezig is. Voorafgaande aan de workshop worden twee jazz- I films vertoond. Later op de avond verzorgt het Herman de Wit Kwintet een optreden. Met deze avond besluit Hot House het zevende jazz-seizoen. Indien de workshop morgenavond suc cesvol is, dan overweegt men het tot een regelmatig terugke rende gebeurtenis te maken. De avond wordt gehouden in het „Eigen Huis" van Augustinus aan het Rapenburg 24. Mevrouw Lub gehuldigd gingen de feestvierders naar hun eigen „home", deRoma- nuszaal, achter de kerk. Hier nam mevrouw Lub vele felici taties waaronder die van loco- burgemeester Van Aken in ontvangst. De „bejaardensoos" werd op- LEIDEN De bezoekers van de bejaardensociëteit van de Hartebrugkerk hebben giste ren mevrouw Lub gehuldigd. Dit ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de be jaardensociëteit. Mevrouw Lub (80) is de enige nog levende oprichtster van de sociëteit Elke week is zij tus sen haar mede-soosleden te vinden. Het jubileumfeest be gon gisteren met een H. Mis in de Hartbrugkerk. Daarna De maquette van het nieuwbouwplan

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3