In 4 jaar 7,8 miljard bezuinigen MES VOORAL IN SOCIALE VOORZIENINGEN alstublieft, Mysterieuze beroving Ingreep op lonen blijft mogelijk 200.000 nieuwe arbeidsplaatsen V- r. F. C. ominicus 1 verkeer jfiigekomen Zesjarige wil zeurteken invoeren I li Eeidae <3owia/nt Donderdag 10 juni 1976, 66e jaargang no. 20447 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur Wim Buijteweg Henties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Walvisvangst De moeilijke vangst van een walvis op Ned. I om 19.30 uur. Om 21.50 uur film „Voorjaar" van Joh. v. d. Keuken over maatschappelijke problemen. Op Ned. II om 19.30 uur stomme films en om 22.00 uur de Schut ters. Minder warm. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxi mumtemperaturen van 30 graden tot 20 graden in het zuiden door afkoeling. Morgen: Zon: 4.20-21.00. Maan: 20.10-03.52. Schev. hoogw.: 1.49-14.22. Laagw.: 9.45-22.19. N (Van onze parlementaire redactie) Den Haag - De regering wil het overheidsbeleid zo ombuigen, dat in 1980 in ieder geval 7,8 miljard gulden minder wordt uit gegeven. De rijksbegro ting moet drie miljard la ger uitkomen, dan bij on gewijzigd beleid. Bijna vijf miljard moet „gesne den" worden in de uitga ven voor de sociale voor zieningen. Deze pijnlijke operatie heeft in ieder ge val één duidelijk richt punt: de lonen van hen, die zo'n 26.000 gulden per jaar verdienen, mogen er per jaar netto 1,5 procent op vooruitgaan. De regering laat dit weten in de lang uitgebleven nota over de be- ileidsombuigingen bij de overheids uitgaven en de sociale voorzienin gen. Gelijk met de nota over de beleidsombuigingen heeft minister Lubbers (Economische Zaken) van middag zijn nota over de structuur van de Nederlandse economie uit gebracht. In de laatste .week voor de zomervakantie zal de Tweede Kamer een debat wijden aan deze forse operatie van de regering. De zogenaamde bezuinigingsnota die nu is uitgekomen is het resul taat van een vorig jaar in de Twee de Kamer aangenomen motie-An- driessen (KVP). Daarin werd aan gedrongen op beperking van de uitgaven. In de Miljoenennota-1976 had de regering vorig jaar septem ber al gezegd dat de stijging van de collectieve lasten in de komende jaren beperkt moet blijven tot één percent. De regering wil het beleid tot be perking van de uitgaven' voeren gelijk met maatregelen om de werkgelegenheid te verbeteren en de inflatie te bestrijden. De plannen, aldus de regering kun nen alleen slagen als ze worden gedragen door brede groepen in de samenleving. Daarom worden deze plannen gezien in samenhang met op handen zijnde wetsontwerpen tot hervorming van de Onderne mingsraden, de totstandkoming van Vermogensaanwasdeling, de Grondpolitiek, de Huurprijs-vast stelling en het zo sturen van de investeringen dat daarmee arbeids plaatsen worden geschapen en an dere maatschappelijke eisen wor den gediend. In de nota aan de Tweede Kamer wordt tegelijk meegedeeld dat dit jaar onmogelijk meer bezuinigin gen kunnen worden gevonden. De werkloosheid blijft grote zorgen baren. Daarom wil de regering de investeringen stimuleren en ook subsidies voor loonkosten geven. Doelgerichte maatregelen zullen worden getroffen om de produkti- viteit te bevorderen en sommige bedrijfstakken te versterken. Het regionale stimuleringsbeleid wordt versterkt. Er wordt een „nieuw in strument" ingevoerd om de bedrijf sinvesteringen te sturen. Die invoe ring gebeurt per 1 april 1977. In de overgangsfase wordt de investe ringsaftrek voor bedrijfsgebouwen met ingang van heden verhoogd tot 2 x 12 percent en die voor outillage (machines) tot 2 x 8 percent. Dit, om de bedrijfsuitbreidingen een „zetje" te geven. Nadere maatregelen op het gebied van de arbeidsmarkt zullen nog volgen. Het financieringstekort voor het rijk zal fors oplopen. In de eerste jaren zal monetaire (geldscheppen- de) financiering nodig zijn. De re gering meent dat de daaraan ver bonden risico's voor lief moeten worden genomen. De regering wil de BTW-verhoging per 1 oktober laten doorgaan, maar de opbrengsten ten goede laten ko men van 1977. De tijdelijke lasten verlichtingen in de loon- en inkom stenbelasting en de sociale premies worden voortgezet. In een eerste reaktie op de bezuini- gings-noia heeft het Christelijk Na tionaal Vakverbond laten weten, dat de nota te laat gekomen is. „Twee dagen voordat het loonover- leg begint met zo'n pakket maatre gelen komen is voor het C.N.V. teleurstellend. „En wat gaat de re gering precies doen met het „ar beidsvoorwaardenbeleid?" Volgens de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. komt de nota in belangrijke mate tegemoet aan wat verwacht mocht worden. Maar het is nu aan het parlement, om de voorstellen in de nota stuk voor stuk op hun eigen waarden te be kijken aldus de K.V.P. Mr. Aantjes van de A.R.P. vroeg zich gisteravond bezorgd af, of het voorgestelde nieuwe kinderbijslag- systeem wel een goed systeem is. De C.H.U. betreurt het, dat het kabinet niet al dit jaar met de bezuinigingen kan beginnen, terwijl de V.V.D. meent, dat de regering de problemen opnieuw vooruit schuift. Zie verder pagina 9 De top drie van de bezuinigingsoperatie (van l.n.r. premier Den Uyl en de ministers Boersma en Duisenberg) tijdens hun toelichting op de nota. Vier miljard van Planbureau nog niet verwerkt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering heeft bij het uitwerken van har bezui nigingsplannen nog geen reke ning gehouden met de door het Centraal Planbureau mogelijk geachte besparing van vier mil jard gulden in de sector gezond heidszorg. Het Planbureau ge looft dat een vermindering van de uitgaven met vier miljard mo gelijk is omdat de huidige ramin gen van de kosten van gezond heidszorg in de komende jaren, te hoog zijn. In de nota waarin de regering de nodig geachte be zuinigingen uit de doeken doet schrijft zij dat er voorshands geen redenen zijn om de uit gangspunten waarop zij zich tot nu toe baseerde te wijzigen. Niet temin mag worden aangenomen, dat de suggestie van het Planbu reau alsnog zal worden onder zocht. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering be houdt ook na 1 juli de bevoegd heid om zo nodig in de loonont wikkeling in te grijpen. Dat zou moeten gebeuren, wanneer het loonoverleg tussen werkgevers en werknemers niet tot overeen stemming leidt. De regering had in het eerste halfjaar de bevoegd heid een loonmaatregel af te kon digen. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil die bevoegd heid ook in het tweede halfjaar van 1976 laten voortbestaan. De tweede kamer verklaarde zich daartoe gisteren bereid door in te stemmen met enkele voorgestelde wetswijzigingen. Tevens besprak de kamer een voorstel van minis ter Boersma (Sociale Zaken) om het minimumloon in het tweede halfjaar van 1976 met een lager percentage aan te passen en die achtstand dan later in te halen. Zonder moeite wilden de KVP, ARP, CHU, WD en enkele kleine rechtse partijen de regering de bevoegdheid laten houden om ook in het tweede halfjaar in de loonontwikkeling te kunnen in grijpen. Tegenstand kwam even wel van CPN en PSP. De PvdA wilde nu geen definitief standpunt geven. Zij wilde, zo zei de socialist Van der Doef, mee werken aan het wetsvoorstel on der voorwaarde dat het kabmet de inhoud van een eventuele loon maatregel aan de kamer voorlegt. Eerst wil de PvdA afwachten wat de voorstellen van de regering" zijn ten aanzien van het inko mensbeleid, de vermogensvor ming en de investeringen in het bedrijfsleven. Die voorstellen zul len uiteindelijk bepalend zijn voor de houding van de PvdA. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil voor 1980 in ieder geval 200.000 nieuwe arbeidsplaatsen schep pen. Het kabinet heeft hiervoor een pakket ontworpen voor de gerichte premiëring van gewen ste investeringen. Minister-presi dent Den Uyl zei dit gisteravond in een toelichting op de maatre gelen tot ombuiging van de uit gaven. Het kabinet wil morgenavond al het overleg met werkgevers en werknemers over het loonbeleid na 1 juli beginnen. Matiging van de lonen acht het kabinet drin gend geboden om de Nederlandse economie gezonder te maken. In een toelichting op de rege ringsplannen schrijft het kabinet: het ligt dan ook voor de hand, dat de beleidsvoornemens in samen hang moeten worden gezien met nog nader te nemen maatregelen, die het inkomensbeeld bepalen: prijzen en tarieven, inkomensbe- heersing van vrije beroepen, openbaarheid van inkomens en fiscale maatregelen. Gehoopt wordt op de medewerk ing van de werknemers bij het beleid tot matiging van de inko mens. Daartoe stelt het kabinet een verruiming van de medezeg genschap van de werknemers in het vooruitzicht. De regering heeft verder het plan om belangrijke steun te geven aan bedrijfsinvesteringen op voorwaarde dat die investeringen ook werkelijk nieuwe arbeids plaatsen tot stand brengen. C. Dominicus, de beken- .Igeleerde, is gisteravond ten verkeersongeval in zijn nplaats Den Haag om het in gekomen. Het hoogbejaar- slachtoffer (91) kruiste on- vacht de trambaan bij het flespaleis om het fietspad ie rijden. Hij werd aangere- I door een tramwagen van 8 en overleed ter plaatse, i Dominicus promoveerde in I in Leiden tot doctor in de jerlandse taal- en letterkun- Hij was leraar in Kaapstad laf later les aan het Grotius :um, de Zeevaartschool en Nederlands Lyceum. k Dominicus schreef vele stu- •\boeken voor het middelbaar lerwijs en talrijke artikelen .1 [dagbladen en tijdschriften, genoot landelijke faam om streven tot het zuiver hou- van de Nederlandse taal. Ssario De secretaris gene- 1 van de verzetsbeweging Po- de voormalige Spaan- [Sahara, Sased el Ouali, is idag gedood door Mauretani- veiligheidstroepen toen de jisario een aanval deed op de wdstad Nouakchott. El Ouali b aan het hoofd van een com- pdo-eenheid van de Polisario spectaculaire aanval met rtieren en machinegeweren i het centrum van de Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: - woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een he' <parapluie naar: naam: adres: woonplaats: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 39-jarige Engelsman Tom Ravensdale, die dinsdagnacht in de Haagse binnenstad omver gereden is en beroofd van zijn diplomatenkoffertje, blijkt naar Nederland te zijn gekomen omdat hij aan de commissie-Donner inlichtingen wilde verstrekken over de Lockheed-affaire. De man, die meende dat hij documenten in zijn bezit had die mogelijk van belang konden zijn in deze affaire, zou gistermorgen een gesprek hebben met de secretaris van de commissie-Donner, mr. Kist. De Haagse politie, die nog geen spoor van de daders heeft, houdt het overigens niet voor uitgesloten dat de Engelsman het slachtoffer is geworden van een gewone roofoverval. „Wij hebben nog geen idee in welke richting we de dader van de aanslag moeten zoeken", aldus een Ravensdale zegt zich van het gebeurde niets te kunnen herinneren. Over de inhoud van de diplomaten-koffer zegt hij: „Er zaten vertrouwelijke papieren in. In hoeverre die voor de commissie-Donner van belang zouden kunnen zijn kan ik niet beoordelen. Maar in elk geval wil ik er verder niets over zeggen. Er was afgesproken dat deze kwestie vertrouwelijk behan deld zou worden, en ik wil die vertrouwelijkheid niet verbreken", aldus Ravansdale. De Engelsman was met de commissie-Donner in contact gekomen via de fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, dr. J. Terlouw. Deze had de zichzelf schrijver noemende Ravensdale gesproken enkele weken voordat in het blad Daily Mirror een bericht verscheen dat het Wereld Natuurfonds in 1969 een anonie me schenking van anderhalf miljoen had ontvangen. Deze anonie me schenker zou Prins Bernhard zijn. Later maakte een Londense bankier zich bekend als de gulle gever. De secretaris van de commissie, Mr. Kist, heeft verklaard dat hij gistermiddag van de 20-jarige zoon van Ravensdale hoorde, dat de afspraak van gistermorgen niet had kunnen doorgaan als gevolg van de overval, die op de Fluwelen Burgwal had plaatsgevonden. Of er een nieuwe afspraak met de Engelsman is gemaakt wilde de heer Kist met meedelen. De Haagse politie beschikt over een gedeeltelijk signalement van de man, die dinsdagnacht uit de donkere, op een Mercedes lijkende auto waardoor de Engelsman was aangereden, gesprongen is om Ravensdale zijn diplomatenkoffer afhandig te maken. Volgens het gedeeltelijke signalement is de dader een mah van 40 tot 45 jaar, 1.90 meter lang, fors postuur, met donkerblond kort haar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De zes-jarige Bart-Jan Schokking uit Reeu- wijk is niet tevreden met het uitroepteken en het vraagte ken. Hij wil ook het „zeurte ken" invoeren en daarom klom hij in zijn pen en schreef een brief aan minister J. A. van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen. .Mijne heren", schreef Bart- Jan. „Ik heb het vraagteken en het uitroepteken al geleerd, maar ik zou zo graag met le zen en schrijven het zeurteken willen hebben en ik heb er zelf .een verzonnen hier is het. Vindt u het een goed teken? Wilt u het dan aan de mensen van heel Nederland zeggen? De minister vindt het zeurte ken een leuk idee en meent dat heel veel mensen dit teken goed kunnen gebruiken, „maar", zo schrijft hij aan Bart-Jan terug, „een vraagte ken gebruik je expres, iede reen kan dan zien dat jij iets vraagt. Dan wil je ook dat iedereen ziet dat jjj iets vraagt. Ma&r als je zeurt, wil je dat niet. En als iemand een zeurte ken ziet, dan denkt hij gelijk: dat is gezeur, dat hoef ik niet te lezen, en dan is alles voor niets geschreven."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1