van Hopeloze Ciska Jansen vo met verspringrecord „Fuifroeiers" van Laga vestigden wereldrecord op honderd kilometer 6.53 METER OP PAPENDAL GAMES „Mentale nederlaag" Björn Borg in Parijs Voetbalteam Wales jaar uitgesloten SPAANS AVON TUUR GERRIE MÜHREN >UiNJ-»JiKXjAü 10 JUiNl 197Ö LEIDSE COURANT PAGINA 15 Voor het eerst in haar carrière passeerde Ciska Jansen de 6.50 meter en verbeterde haar record met zes centimeter. Daar zal het volgens haar trainster niet bij blijven. r APEN DAL - Met een glorieus record gisteravond op Papendal ceft Ciska Jansen een zwarte periode bruusk afgesloten. De jnsterdamse atlete bedwong de emoties na haar verrassende erte-sprong van 6.53 meter goed, maar haar vreugde was groot, n dat mocht dan ook wel na een eindeloze blessuretijd. „Ik heb tt hopeloos ingezien. Zo erg dat ik alles, dus ook Montreal een aar weken geleden van me heb afgegooid". [et is waarschijnlijk het geheim geweest van de plotselinge Doruitgang, waarmee Ciska Jansen zich zeker mag wanen van ;n plaats in de Olympische ploeg. Met de blessure ging ook de ijn over en ontspannen leefde de atlete naar het moment waarop »n van de laatste Olympische kansen moest worden verzilverd. )p Papendal, waar de omstan- Jigheden voor verspringen in fik geval ideaal waren, was hèt noment. Na de derde sprong, oen Ciska Jansen het veld ver- pringsters al aanvoerde met :.21 meter dirigeerde trainster bini Bom haar pupil een voet laar voren met de aanloop. IJ- ëlijk zeker voldeed de atlete lan de opdracht. Het resulteer de in de volgende reeks spron- en: 6.40, 6.52 (Nederlands re- n 6.53. Een serie waar lenige gereputeerde buiten- ïdse atlete trots op zou zijn. ook Ciska Jansen die met gulle lach drie dagen nervo- eit van zich afwierp. „Ik voel- mijn bloed sidderen. Het hoest er uitkomen vandaag". j,n Dini Bom nog vreugdevoller: lik wist dat het ging gebeuren, (laar deze dag hebben we toege werkt. Steeds was ik maar bezig net motiveren". [)nzeker (et laatste was hard nodig na iet hopeloze verleden van de 1-jarige atlete. Zij werkte har- Ier dan ooit naar Montreal toe. voelde zich ook sterker (door gewichttraining) maar de bles sure leek een einde te maken aan wat een voortreffelijk sei zoen moest worden. „Ik wist dat ik enorm veel kracht had, alleen was ik bang dat het er te laat uit zou komen. Ik werd onzeker." Tot de dag, waarop zij besloot alle besognes van zich' af te werpen, gisteren plukte zij daar de vruchten van. Ciska Jansen redde met haai" voortreffelijke prestatie de Papendal-Games, de wedstrijd die in het kader van het 75-jarig jubileum van de KNAU als groot internationaal festijn was aangekondigd ver diende die naam nauwelijks. Aan de ene kant was dat te wijten aan het wegblijven van vedetten als Emiel Puttemans en Karei Lismont, anderzijds had de organisatie de wansitua- tie kunnen zien aankomen met op de wedstrijdkalender één dag eerder de rijkelijk gedoteer de wedstrijden in West Duits- lanck Daarom werd de tien kilo meter, die toch de finale van de avond had moeten worden, een Jos Hermens heeft de kop al genomen. Voor Mati Musa (213), Rombaux (82) en Gaston Roelants begint een hopeloze strijd. De laatste zou zelfs opgeven. matte solorace van Jos Her mens, waar het publiek nog warm voor liep ook. De tijd (29.04.8) wond de Nederlandse topatleet zelf in ieder geval niet op. Hij had niet anders ver wacht. Al voor de wedstrijd had Hermens laten weten door ver koudheid niet in staat te zijn tot een explosie. Gevaar Hij beschouwde de strijd op Papendal als een trainingen dat werd het ook. Op papier had Gaston Roelants voor enig ge vaar kunnen zorgen, maar de enige gereputeerde Belg die zijn inschrijving wel nakwam, presteerde het na enige kilome ters rustig uit de strijd te stap pen. Onder luide aanmoedigin gen werkte Hermens aan een solo die alleen maar kon leiden tot een matige tijd. Trainer Jan Vos: „Pas over zes weken moet zijn top komen en dat gebeurt ook wel". Geen topprestaties dus van Jos Hermens eri daarmee vormde hij eigenlijk geen uitzondering. Hoogspringer Ruud Wielart kwam met 2.15 meter wel in de buurt van een topverrichting, maar hij moest de eerste plaats laten aan de Westduitser Wolf gang Killing, die 2.18 meter sprong. Voor de rest moesten belangrijke prestaties bij gebrek aan buitenlandse sterren komen van de Nederlandse Olympische kandidaten. Alleen Ciska Jan sen slaagde met cum laude. Met een sprong van 1.83 meter kon Ria Ahlers geen hoogtepunt van het hoogspringen maken. Ria Stalman kwam bij het discus werpen ook niet tot een explo sie. Haar serie met als maar worpen boven de 56 meter be looft nog wel wat. Bea Wiarda van Horror uit Sneek zette een traditie voort en bracht het Nederlands jeugdre- cord op 53,34 meter. Weer 46 centimeter verder dan vorige week. Evert Hoving gelooft na gister avond met meer in Montreal. Hij sloot zijn come-back af na een langdurige blessuretijd met een triomf op de 800 meter, maar de tijd (1.50.1) viel ook hem tegen. Hoving nuchter: „Ik geloof niet in wonderen". Het was typerend, maar ook verheugend dat jeugdatleten (Koen Gijsbers en Wibo Lelie veld) met tijden van resp. 1.52.4 en 1.51.6 in de buurt bleven. Verheugd was ook Mieke Sterk met haar 13.4 op de 100 meter horden onder hevige pijn gelo pen. „Ik ga onmiddellijk naar dokter Strikwerda", riep de at lete, die de hoop op Montreal nog niet heeft opgegeven. Op de tribunes keek toevallig Bram Leeuwenhoek mee. En hij lette namens het NOC alleen maar op prestaties. KEES KOOMAN Belangrijkste uitslagen: Dames 200 meter: 1 Hannah Alfryie (Ghana) 23,7 sec., 2. Trudy Wunde- rink (GAC) 24,2. 1400 meter: 1. Grace Bakari (Ghana) 53,5 sec. (Belg) 2.05.0, 5. Riet Kruiswijk (AV40) 2.07.0. 1500 meter: 1 Bernadette van Rooy (Belg) 4.16,1, 2. Deirdre Bagle (Terl) 4.16,2, 4. Joke van Gerven (De Spar taan) 4.17,1. 100 meter horden: 1. Mieke Sterk (Atmodes) 13,4 sec., 2. Annemarie Pira (Bel) 13,5, 3. Elisabeth Bruce (Ghana) 13,8. Hoogspringen: 1. Ria Ahlers (De Sperwers) 1,83 meter, 2. Annemarie Pirra (Bel) 1,83, 3. Wanda van der Molen (ADA) 1,80. 4. Mirjam van Laar (Achilles Top) 1,80, 5. Mieke van Doom (De Spartaan) 1,80, 6. Annemieke Bouma (De Spartaan) 1,75. Verspringen: 1. Ciska Janssen (Sa- gitta) 6,53 meter (Nederlands record), 2 Rola Koekoek (ADA) 6,18 m, 3. Rith Howel (Gbr) 6,16. Discuswerpen: 1 Ria Stalman (Spar ta) 56,78 meter, 2. Bea Wiarda (Hor ror) 53,34 (Nederlands Jeugdrecord). Speerwerpen: 1. Lida Berkhout (DEM) 53,82 meter, 2. Elly van Beu- zekom (Castricum) 53,10 m. HEREN 100 meter: 1. Sam Monsels (Sur) 10,4, 2, Raymond Heerenveen (PEC) 10,5, 3. Daniel Philips (Ghana) 10,5, 6. Ron van Wilgen (Sparta) 10,8. 1400 meter: 1. Chris Allemeersch (Belg) 48,0 sec., 2. Raymond Heeren veen (PEC) 48,1. 800 meter: 1. Evert Hoving (AV NOP) 1.50.1, 2. Sven Erik Nielsen (Den) 1.50,3, 3. M. de Gruyter (Belg) 1.50,6. 1500 meter: 1. Danny Malan (Z. Afr.) 3.36,9, 2. Jerry Kiman (Ierl) 3.42,0. 3. Klaas Lok (Phoenix) 3.42,3. 10.000 meter: 1. Jos Hermens (KNAU) 29.04,8, 2. E. Rombaux (Bel) 29 19,0, 3. Bennie McDaid (Ierl) 29.23,4, 4. Musa Madini (Soedan) 29.34,2, 5. Piet Waaning (De Spar taan) 29 42.2. Hoogspringen: 1. Wolfgang Killing (Wdl) 2.18 meter, 2. Giinther Ziemer (Wdl) 2.15, 3. Paul Poaniewa (Fra) 2.15, 4. Ruud Wielart (Haarlem) 2.15. Hinkstapspringen: 1 Luc Carlier (Bel) 16,33 meter (Belgisch record), 2. Roy Sedoc (AAC) 15,53. urert CftARIJS Björn Borg kan zijn ■-^V>p op een derde achtereen- (olgende titel van Frankrijk legraven. De 25-jarige Italiaan Idriano Panatta versloeg de 10-jarige Zweed in de kwartfi- tales met 6—3 6—3 2-6 7—6. let was pas de tweede keer in l ijn carrière dat Borg op 'de anen van Roland Garros een lederlaag leed. Borg verklaar- ie na afloop momenteel men ial 'erg moe te zijn. „Ik had gedurende de partij voortdurend moeite me te con centreren. Daar komt bij dat de hier gebruikte ballen me niet erg bevallen." De Zweed gaat zich nu prepareren op Wimble don. Panatta zei: „Ik geloof dat Borg net zo goed speelde als een jaar geleden. Ik dacht dat ik de par tij kon winnen toen ik de eerste set gepakt had. Ook na de derde set, die ik verloor, raakte ik nog niet in paniek." Naast Panatta bereikte de Ame rikaan Eddie Dibbs de halve finales. Hij versloeg de Span jaard Manuel Orantes met 6—3 3—6 6—3 63. „Ik dacht zo dat ik op het ogenblik beter speel dan ooit", sprak Dibbs ver heugd. „Niet dat ik een nieuw element in mijn spel heb, ik heb alleen veel aan zelfvertrouwen gewonnen." Uitslagen: Herenenkelspel kwartfinales: Adriano Panatta (Ita)Bjórn Borg (Zwe) 63 63 26 7—6. Eddie Dibbs (VS) —Manuel Orantes (Spa) 63 36 63 63 Damesenkelspel, kwartfinales, Sue Barker (GB)Regina Marsikova (Tsj) 3—6 6-2 8-6 Virginia Ruzici (Roe)—Miloslava Ho- lubova (Tsj) 61 63 Herendubbelspel, halve finales. Brian Gottfried/Raul Ramirez (VS Mex;—Patrice Dominguez/Francois Jauffret (Fra) 7,—5 6—1. UEFA GAF KNVB BOETE Bern - De Europese Voetbalunie, de UEFA, heeft gisteren in Bern verklaard, dat Walés niet mag deelnemen aan het volgend Euro pees kampioenschap voor landenteams. De UEFA strafte Wales naar aanleiding van de ongeregeldheden tijdens de wedstrijd Wa- les-Joego Slavië in de kwartfinale van het zelfde toernooi op 22 mei in Cardiff. De voetbalbond van Wales heeft vier dagen om tegen deze straf in protest te gaan. Dinsdag in Milaan had. het controlecomitee van de UEFA alle rapporten over de wed strijd doorgenomen. De UEFA beoordeelde de incidenten als bijzonder gevaarlijk. De toeschouwers hadden vele voorwerpen op het veld gegooid. Drie keer waren zij in grote getalen het terrein opgekomen. Het spel moest onder andere voor vijf minuten worden onderbroken, toen scheidsrechter Rudi Glöckner een doelpunt van John Tos- hack had afgekeurd wegens gevaarlijk spel. De UEFA sprak over een dreigende houding van het publiek ten opzichte van het leiden de trio, dat door politiemensen naar de kleedkamers moest worden geëscorteerd. De secretaris van de voetbalbond in Wales, de heer Morris, vond de straf financieel gezien erg zwaar. "Bovendien wordt onze opbouw hier door verstoord", verklaarde hij, "het zou best kunnen, dat wij het slachtoffer zijn van de slechte naam, die het Britse voetbal heeft. Het is pas de eerste keer, dat Welsh- supporters bij Europees voetbal over de schreef gaan". Zwitserse francs (ongeveer 1100 gulden) op gelegd. Deze strafmaatregel is genomen om dat op 22 mei in Brussel tijdens de wed strijd Belgie-Nederland was geconstateerd dat Nederlandse supporters vuurwerk had den afgestoken. De Schotse voetbalbond kwam er met een waarschuwing van af. Op 12 mei was in het Hampdenpark te Glasgow tijdens de wed strijd Saint Etienne - Bayern München (fina le Europa Cuptoernooi voor landskampioe nen) ook vuurwerk ontstoken. Voorts legde de commissie, onder voorzitterschap van de Italiaan Alberto Barbe, de'Franse voetbal bond een boete van 2000 Zwitserse francs op omdat de spelers van het Franse UEFA team onlangs tijdens het eindtoernooi in Hongarije voortdurend met foutieve rug nummers gespeeld hadden. Contract bij Betes? (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Scheidend Ajacied Gerrie Mühren is giste ren in gezelschap van zijn vrouw Grietje naar het Spaanse Sevilla afgereisd om met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid een driejarig con tract te tekenen met de plaatse lijke vereniging Betes. De on derhandelingen verlopen nogal vlot, omdat het bestuur van Ajax geen al te hoge transfer som voor zijn nog steeds geta lenteerde technicus wenst te bedingen. Het stelt zich op het standpunt, dat Mühren na negen jaar trou we dienst recht heeft in de na dagen van zijn carrière een graantje uit de vette Spaanse ruif te pikken. Mühren is in de tweede helft van dit seizoen nauwelijks door Michels meer opgesteld. Dat stak de Volendammer zo zeer, dat hij enige weken geleden onomwonden verklaarde, bij Ajax te zullen opstappen. Zij contract loopt per 30 juli af, evenals dat van Michels. De technisch begaafde voetbal ler kreeg in de laatste wedstrijd van deze competitie - het sleutel duel tegen FC Twente voor een plaats in het Europacup III-toer- nooi - gelegenheid voor eigen publiek nog eenmaal zijn kunst en te vertonen. In c/c loop van de komende jcken Maan ons tweehonderd duizend ieestjes te wachten. Zo'n tweehonderdduizend jonge mensen krijgen te horen dal ze geslaagd zijn. Reden voor vrepgde. Want dal is een goed geluid. Voor iedereen. Ook voor de naast huren. Zolang de hoeraslemming TOULON. In het internatio nale jeugdtoernooi voor landen ploegen tot 23 jaar. m Toulon, zijn gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: Bulgarije - België 2-1 en Portugal - Fin land 6-0 DELFT De laatste loodjes wogen dit keer niet bet zwaarst Op de kant begeleid door een tweehonderd joelende supporters legde de acht van Laga het laatste gedeelte van een honderd kilometerrace af. Met elke haal kwam de finish weer enkele meters dichterbij, werden de aanmoedigingen nog luider. En onder de vrolijke tonen van een hoempa-orkest ging Laga tenslotte over de streep en vestigde met een tijd van 8 uur, 52 minuten en 38 seconden tevens een wereldrecord. Wedstrijd leider Toon Kamps: Het is de eerste keer in de geschiedenis van de roeisport dat een dergelijk evenement gehouden wordt. Wij aarzelen dan ook niet om hier van een wereldrecord te spreken. En zo kwam om kwart over zes voor Laga een einde aan een jnaurtelgangdie reeds in de vroege morgen een aan vang had genomen. Op een tijd waarop studenten soms naar bed plegen te gaan of zich tenminste nog een keer omdraaien, verzamelde men zich nu op het terrein van de Leidse roeivereniging Asopos teneinde een race over hon derd killometer uit te vechten met Njord en Aegir Een even ement ter gelegenheid van het eeuwfeest van Laga. Be schermvrouwe Layla van Vlo ten van de „Lange Afstand Laga Lustrum Acht" kortweg Lalla: „Het leek ons wel een leuk idee. We bestaan honderd jaar, waarom dan niet hetzelf de aantal kilometers geroeid?" Het idee werd in een vrolijke bui geboren en vervolgens met uiterste zorgvuldigheid uitge werkt. „In eerste instantie zou alleen Laga roeien. Daarna meldden' zich Aegir en Njord vrijwillig aan". Voorwaarde om in de acht plaats te mogen nemen was dat men in de categorie van de fuif roeiers viel. „We wilden er geen jon gens bij hebben die erg fana tiek getraind hadden. Dan zou den de krachtsverhoudingen immers niet meer gelijk lig gen." Stuurman Er land Tegel berg van Laga: Het meeste wat wij getraind hebben is dertig kilometer.Wedstrijd leider Toon Kamps: .Tiet komt bij dit soort uithoudingsslagen toch op mentaliteit aan. Als je na 25 kilometer al op je voor ganger zit te schelden moet je er nog 75. Komt zoiets later in de wedstrijd voor dan praat je elkaar er wel doorheen. Start In ieder geval was iedereen 's morgens nog vol goede moed. Met de uiterste nauw keurigheid werden de achten op hun startplaats gemanoeu vreerd Aegir nog een paar centimeter achteruit") Layla van Vloten: „Wil je voor er kenning van een record in aanmerking komen dan moet alles zeer secuur gaan. Achter de achten zetten zich eveneens de twee volgboten in beweging. Aegir, de avond te voren was de ploeg gevormd, bleef ogenblikkelijk achter, terwijl Laga en Njord gedu rende de eerste vijfentwintig kilometer de strijd gezamen lijk aanbonden. Toen sloeg La ga toe en nam men de kop om die vanaf dat moment niet meer af te staan. Terwijl de roeiers, - voor Laga werd de acht bemand door Arnoud Jan Tuinhout, Bas Hendriksen, Charles Tanger man, Herman Buss, Wim Hoe- bee, Maarten Tichler, Pieter Kapteijn, Anthony de Bruin en stuurman Erland Tegel berg, zich in een stug tempo door de ongeveer 11 a 12.000 slagen heenwerkten, had men op de beide volgboten even eens de handen vol. Vanuit de „Zeebeer" werden talloze li ters bouillon per speedboot naar de roeiers getranspor teerd. De maaltijden beston den uit yoghurt en komkom mer. Arts Erik Bijloos: Alle maal licht verteerbaar spul. Het zou funest kunnen zijn de jongens iets anders te geven. Het beste is om tijdens zo'n tocht maar met flinke regel maat iets te drinken. Grondig Hoe grondig de organisatie van Laga was werd vooral door de beide volgscbepen on dervonden. Bruggen die voor de lage achten geen proble men opleverden, waren soms voor beide boten onneembare hindernissen. Nandor Neumann, de stuur man van de Zeebeer: „Van de week is het hele traject nog eens gereden en hebben wij alle brugwachters gevraagd om hun medewerking te verle nen." Het resultaat was op merkelijk. Zodra de boot in zicht kwam repte men zich onmiddellijk het verkeer stil te zetten en de boot voorrang te verlenen. Een van de coaches: „Ach, soms moest je zo'n man wel eens een doos met glazen in zijn hand stoppen om hem over enkele bezwaren heen te helpen. Het voornaamste was dat het allemaal soepeitjes verliep. Anders is het volstrekt onmogelijk om de boten bij te houden." Dat er desondanks in zo'n hoog tempo gevaren moest worden dat de boeggolf een vissersboot van zijn paal spoelde en bewoners van woonboten soms ook niet al te vriendehjk keken, verheugde alleen maar de hilariteit aan boord. Nandor Neumann: „Je weet dat je' eigenlijk te hard gaat Maar wat moet je an ders?" In Leidschendam begon ten slotte de victorie. Tegemoet gefietst door enthousiaste sup porters kromde men nog eens extra de rug. Na afloop was het eerst een kwartier handen schudden. Niemand sprong echter in het water, iedereen was te vermoeid. Een uitge bluste Wim Hoebee: Dat was eens maar nooit meer, wat een verschrikking.Dokter Erik Bijloos („gezien de omstandig heden is iedereen opmerkelijk fit") waarschuwde tegen al te grote uitspattingen wat betreft eten en drinken en buiten was men driftig op zoek naar het dwergnijlpaard Hugo de Hip- po dat het water van de Vliet boven het touw van de oppas ser verkoos, Pieter Kapteijn zal het voor een groot deel ontgaan zijn. In de bestuurs kamer van Laga lag hij onder uit gezakt in een stoel al te slapen. PAUL HOVIUS

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15