vreest uitbarsting f onder kleurlingen 4 NIEUWE KANSEN OP Pee|b.ra"d '„STAAKT VUREN" Carter kan bijna niet verliezen N Londense politie 4 Werkloosheid nauwelijks gedaald ingolezen isen dood -huurlingen moeilijk te bedwingen IN LIBANON Essayist en dichter Paul Rodenko overleden Zanger met persoonlijkheid brengt Amerikaanse liedkunst Fiscusschuld berooft studenten van muziekarchief iONDERDAG 10 JUNI 1976 LEIDSE COURANT in< A r?r~ LONbEN, (Rtr/AP) De betrekkingen tussen de jonge zwarte immigranten en de Londense politie zijn slecht, zo heeft sir Robert Mark, hoofd van de Londense politie gisteren in zijn jaarverslag bekend gemaakt. De militante kleurlingen worden gewelddadiger, zoals blijkt uit de rellen in het Pinksterweek- einde na de moord op een 19-jarige Sikh door blanke jongeren. De spanningen tussen de verschillende bevolkingsgroepen zijn ontstaan nadat een geheim rapport van het ministerie van buitenlandse zaken, waarin werd voorspeld dat binnenkort een groot aantal Aziaten naar Engeland zal emigreren, in handen gevallen van de ultra-rechtse politicus Enouch Powell, een uitgesproken tegenstander van dergelijke immigratie. Veel llllllllllllllllllllllllllllllllll Eist tafel -ri In Eist nam gisteren vrijwel de gehele jé* bevolking deel aan een openluchtmaal- - tijd, die ter gelegen heid van het 1250- jarig bestaan van J het stadje was georganiseerd. De Elstenaren lieten het zich prima sma ken. Illlllllllllllllllllllllllllllllll PAGINA 13 Twee doden bij treinongeluk 't HARDE (ANP) - Een 31-jarige vrouw uit Vaassen en een 35-ja rige vrouw uit Epe kwamen gisteren om het leven toen hun personenauto tegen de interci- tytrein Randstad-Groningen botste. Een vrouw was op slag dood, de ander is na aankomst in het ziekenhuis overleden. ,In de trein vielen geen slachtof fers. Het voorste treinstel van de in tercity werd zo zwaar bescha digd dat het in 't Harde moest achterblijven. De reizigers van de trein, die stampvol was, kon den met een volgende trein ver der reizen. Het treinverkeer op de Veluwelijn ondervond een vertraging van anderhalf uur. Britten vrezen dat de nieuwe golf van immigranten de kans op werk nog kleiner zal maken. Kleurlingenleiders, politiefunctionarissen en opvangambtena- ren vrezen dat het op korte termijn tot een uitbarsting kan komen, wanneer de aanvallen op immigranten niet worden beëindigd en problemen als discriminatie op het werk, bij de huisvesting en het onderwijs niet worden opgelost. De misda digheid in de zwarte getto's van Londen neemt snel toe, en de jonge kleurlingen klagen van hun kant over het uitlokken van gevechten door vooral jonge agenten. De recrutering van kleurlingen voor de Londense politie is op een mislukking uitgelopen: er zijn slechts 40 kleurlingen onder de 21.000 Londense politiemannen, en ook zij worden gewantrouwd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid is sinds eind april nog nauwelijks verbeterd. Het aantal volledig werklozen daalde eind mei weliswaar met ruim 10.000 tot 189.500, maar andere factoren zorgden ervoor dat toen toch nog 222.800 personen (mannen zowel als vrouwen) tot de geregistreerde arbeids reserve behoorden. De andere factoren zijn: de seizoencorrectie ;enPlutonium ook in andere uit. handen lunl de Greenpeace Founda tion, die de bescherming jvan het milieu voorstaat, heeft in Vancouver be kendgemaakt dat zijn orga- iet nisatie gratis 31 gram zui vere plutonium was aange boden met als doel de we reld te tonen dat dit ra dioactieve materiaal niet langer meer in handen is van regeringen alleen. Hunter zei dat was voorge steld dat de stichting het plutonium naar Vancouver moest brengen, waar de Habitat-conferentie wordt gehouden, „om krachtig duidelijk te maken aan de landen van de wereld wel ke de ware problemen van het menselijke overleven op aarde zijn". Maar omdat de stichting niet de verantwoording wil de hebben van het bezitten van plutonium wegens het risico dat dit in verkeerde handen kon vallen, was het aanbod niet aanvaard. Pro-nuntius mgr. Felici lam afscheid EN HAAG Met een zeer Uk bezochte receptie in het Jiouw van de pauselijke nun- ituur heeft de diplomatieke ^tegenwoordiger van de Hei- Je Stoel in Nederland, pro- mtius Angelo Felici gisteren Scheid genomen. Binnenkort rtrekt hij naar Portugal, )ar gij, zoals gemeld, be- emd is tot nuntius. t gehele Nederlandse episco- Bt, dat overigens al eerder ie week tijdens de bisschop- iconferentie afscheid had ge nen, was aanwezig, evenals dinaal Alfrink. n het kabinet Den Uyl was onder andere minister Van Stoel van Buitenlandse Za- i. Ook namen tal van ambas- eurs en gezanten afscheid i mgr. Felici, die vice-deken J s van het corps diplomatique. )E AND A( Reuter) Tiendui- nden Angolezen zijn gisteren lor de straten van Loeanda (trokken terwijl zij de dood- taf eisten voor dertien buiten- hdse huurlingen, tegen wie prgen in de Angolese hoofd- i Bd een proces begint. - i betogers droegen borden m{Jk de opschriften: „Dood aan huurlingen" en „Huurlingen jengen rouw en ziekte voor het Sk". en degenen die op aanvullende wepken of op sociale werkvoorzieningsobjectlen ge plaatst zijn, in afwachting van een herplaat sing in het vrije bedrijf. Dit betekent dat 170.900 mannen en 51.900 vrouwen nog werkloos zijn. Daar tegenover staat d_pt sinds eind april de vraag naar arbeidskrachten met 1700 is toegenomen en hierdoor eind mei op 53.800 kwam. „De conjuncturele opleving zet zich weliswaar geleidelijk voort, maar toch niet zodanig dat de werkloosheid afneemt", al dus een toelichting van het Ministerie van Sociale Zaken. Het aantal langdurig werklozen blijft toene men: 69.600 mannen en 17.700 wouwen. Deze toename doet zich vooral voor in Zuid en Noord-Holland, in Utrecht en in Zeeland. In deze categorie is echter het aantal werklo zen beneden 19 jaar opvallend gedaald. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Duizend hectare al verwoest DEURNE (ANP) - Oe brand die gistermorgen in het Brabantse j BEIROET (AP) Volgens de Deurne is uitgebroken heeft al berichten uit Libanon zijn Sy- zeker duizend hectare peetgebied rië en de Palestijnse guetrilla- 2e! ï'A"?™e.e_rk°_T" i beweging in Libanon het eens over een nieuw bestand. De sen die het vuur bestrijden heb- 1 ben de verschillende brandhaar den ingesloten. Omliggende be langrijke bospercelen worden voor het vuur berschermd. Als het nog langer droog blijft is de kans groot dat het vuur diep de grond intrekt. In dat geval zal de peel waarschijnlijk langdurig blijven branden. Soortgelijke bran den in het verleden konden pas worden bedwongen na aanhou dende regenval. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll christelijke leiders zijn echter nog verdeeld over het zenden van een pan-arabische vredes macht naar Libanon, waartoe de ministers van de Arabische Liga besloten hebben. Radio Beiroet, het station dat m Moslim-handen is, meldde van morgen dat president Hafez As sad van Syrië zijn naar schat ting 12.000 manschappen in Noord-, Oost- en Zuid-Libanon opdracht heeft gegeven bij het aanbreken van de dag een be stand in acht te nemen. Een functionaris in Damascus heeft gezegd dat de Syrische troepen zich gisteren al aan het bestand hielden. De strijd is geluwd nadat de Arabische ministers van buiten landse zaken, die gisteren in Cairo een spoedvergadering be legden, een resolutie hadden aangenomen waarin zij de se cretaris-generaal van de Arabi sche Liga Machmoud Riad op dracht gaven een Arabische vre desmacht voor Libanon te vor- Naar wordt verwacht, zal Ria de komende 48 uur aan het hoofd van een delegatie naar Damas cus en dan naar Libanon vlie gen om de zaak rond te krijgen. De Libanese christenen hebben de resolutie echter verworpen. President Soeleiman Franjieh meende dat de Arabische lan den niet het recht hebben het lot van Libanon te bepalen zon der daarbij Libanezen te raad plegen. In een boodschap, die door een christelijk radiostation werd uitgezonden, liet Franjieh weten zich met alle nationale en internationale middelen tegen Arabische interventie te zullen verzetten. WASHINGTON - (Trt/UPI) - Oud-gouverneur Jimmy Carter van Georgia kan nu vrijwel zeker zijn van de Democrati sche kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap. Na de"'laatste voorverkiezingen van deze week in de belangrij ke staten Ohio, New Jersey en Califomië heeft hij de steun gekregen van de belangrijke partijbons Richard Daley, bur gemeester van Chicago, van de verslagen gouverneur van Ala bama, die steeds gereed heeft gestaan een Democratische kandidatuur te aanvaarden als de conventie van de Democra ten in juli het niet eens zou kunnen worden over een kandi daat. In Alabama verklaarde Wallace dat „de mensen Carter schijnen te wensen. Ik geloof dat hij de kandidaat zal zijn". Hij deelde mee dat de 169 gedelegeerden die hij achter zich had verza meld, nu Carter zullen steunen. Carter beschikt daarmee over 1370 afgevaardigden van de 1505 die hij volgende maand in New York nodig heeft om geko zen te worden. Carter heeft al gesproken met senator Henry Jackson die over 248 gedelegeerden kan beschik ken. Humphrey die 67 afgevaar digden achter zich weet, al is hij geen kandidaat, heeft toegege ven dat Jimmy Carter nu 'vrij wel zeker' de kandidaat van de Democraten zal worden. Humphrey verklaarde: 'Ik zal alles doen wat in mijn vermo gen ligt om ervoor te zorgen dat de Democratische partij zich verenigt achter de kandidaat die door de Democraten op de Con ventie wordt gekozen. Ik zal geen toestemming geven voor enige politieke activiteit met het j associatieve beelden. Roden- oog op het priesterschap ten j ko's gedichten kenmerken zich behoeve van mij. i door een eenvoudig woordge- Alleen gouverneur Brown van 'y— - Califomië geeft het niet op. In elke staat waarin ik heb deelge- nomen, heeft Jimmy Carter In zijn woonplaats Zutphen is in de nacht van dinsdag op woensdag de dichter en es sayist Paul Rodenko op 55-ja- rige leeftijd aan een maag bloeding overleden. Rodenko werd op 26 november 1920 in Den Haag geboren als zoon van een Russische vader en een Engels-Nederlandse moe der. Paul Rodenko werd bekend als de woordvoerder en theo reticus van de Vijftigers, de naoorlogse literaire generatie die voor een vernieuwing in de literatuur zorgde. Deze groep experimentelen verliet de tot dan toe gangbare literaire pro- cédé's en schreef gedichten vol bruik met een sterke verbeel dingskracht. In diverse van zijn gedichten speelt zijn ge boorteplaats Den Haag een be langrijke rol. Ook als essayist deed Paul Rodenko zich kennen als een strever naar vernieuwingen. Kort geleden nog verscheen van hem de essaybundel „Op het twijgje der indigestie", waarin een aantal essays en polemieken uit de periode 1946-1974 is bijeengebracht. Rodenko betoogt daarin, dat de kunst in wezen destructief is, omdat ze ontstaat waar de geldende regels worden over schreden. Zijn kunstenaar schap wordt daarin geplaatst in het teken van het zoeken naar een nieuwe mens en een nieuwe wereld. In deze laatste bundel is ook de inleiding opgenomen op zijn boek „Gedoemde dich ters", een bloemlezing uit het werk van de Franse groep der „poètes maudits" uit het einde van de vorige eeuw. In 1954 verzorgde hij de eerste bloem lezing uit de Nederlandse ex perimentele poëzie onder de titel „Nieuwe griffels, schone leien". Bekendheid bij een groot pu bliek kreeg hij met zijn boek jes vrijmoedige erotische ver halen, die ontleend waren aan de „1001 nacht". In deze diver se malen in grote oplagen her drukte bundeltjes vertelde hij de liefdesverhalen na in een humoristische en bijtende stijl. Rodenko, die Slavische talen en psychologie studeerde in Leiden en aan de Sorbonne in Parijs, verzorgde bovendien een aantal vertalingen uit het Russisch. JAN NIES gedelegeerden van Illinois loren. De democratische nomi-"' zal burgemeester Daley straks natie is nog een open zaak, al- j eveneens Carter laten steunen. dus de jonge Brown. j betrokkenen, negen Engel twee Amerikanen, een Ier een Argentijn, werden in fe- fuari gevangen genomen. Zij jllen worden berecht wegens In aandeel in de Angolese bur- Jroolog, waarin zij aan de zijde feden van het nationale front de bevrijding van Angola, 'NLA, dat uiteinde Werspit moest delven. AMSTERDAM Een belastingschuld van 140 gulden is een in Amsterdam wo nende en studerende studente in de musi cologie danig opge broken. Een deur waarder legde beslag op 80 zeer kostbare muziekbanden, die het resultaat zijn van jarenlange stu dies in Israel. Ook het materiaal van 6611 radio, een gas- haar inmiddels over- comfoor en een leden muziekdocent wandmeubel. Deze werd in beslag geno- laatste vier in goede men. staat verkérende arti kelen brachten teza- j Voor veel re- Icensenten i heeft de Ame rikaanse tenor Paul Sperry I zaterdag Wolfs I „Italiaans Liedboek" met 1 Elly Ameling i meer of min- der bedorven, i Hoewel ook ik I moeite had met stem en stemgebruik, i was voor mij Uo;ïa*'FWAL spronkelijkheid is muzikaal met gemakkelijk te benaderen. Far- well wist hoe hij het moest doen en Sperry weet hoe hij het moest brengen. Ook Sperry's persoonlijke vond st: de zetting van Lester Trim ble van een sublieme vertaling van een werkelijk unieke Spaanse ballade uit de 14e eeuw tekent deze zanger als een ar- tiest van formaat. En Ives' pa- Sperry al dade- triottistische „They Are There" lijk niet zo- hebben deze week van een zan- maar een zan- geres heel wat bleker en zwak- ger. ker gehoord dan gisteren van Sperry die waarlijk beeldend en bezwerend voordroeg. En wat nu Sperry's Stem be treft: misschien is hij wel meer bariton dan tenor en zitten daar de moeilijkheden met de reso nans in de hoogte en in het forte. Want er is óók een prach tig pianissimo in laagte en mid denstem, en er zijn meer kwali teiten, ook in het stemgebruik. In John Constable had Sperry in elk geval een ideaal begelei der. J. KASANDER Er zaten in zijn voordracht zo «SKSffltS IDAME SYBIL THORNDIKE de landgenote dat ik bereid was j daarvoor vokale hebbelijkheden j zich in haar woning men slechts 50 gul- heeft afgespeeld. De De deurwaarder nam den op. verder mee: een ste reo-bandrecorder met bijbehorende bo- De ravage in de wo- vriend zei vooral ont- I steld te zijn over de inbeslagneming van j niet in waarde een schrijfma- ning werd gisteren uit te drukken chine, een tv-toestel. opgemerkt door de luidsbanden. 'oor "kouwelijke" soldaten 3 weken Nieuwersluis phem (ANP) - Wegens ondermeer him weige- -ög om op het appèl te verschijnen zijn gisteren I dienstplichtig militairen van de Adolf Nassau- izeme in Zuidlaren veroordeeld tot drie weken leuwersluis, waarvan één week voorwaardelijk. soldaten hielden enige tijd geleden een protest- Jtie omdat zij bang waren dat een aangekondigde grootscheepse oefening in Duitsland onder te bar re weersomstandigheden zou plaatsvinden. Drie andere militairen die eveneens aan de actie deelna men maar gehoor gaven aan een bevel om weer aan het werk te gaan zijn tot drie weken Nieuwer sluis waarvan twee weken voorwaardelijk veroor deeld. Eén dienstplichtige werd vrijgesproken. de koop toe te nemen. Nu Sperry gisteren in zijn eentje in Diligentia de Amerikaanse lied kunst met grote overtuigings kracht verdedigde, heb ik nog meer bewondering gekregen voor zijn herscheppingsvermo gen. Sperry begreep dat een avond louter onbekende Amerikanen voor ons moeilijk verteerbaar zou zijn. Met enkele rake, vaak geestige informatie wist hij op voorbeeldige wijze het ijs te bre ken. Ethelbert Nevin, die in de tweede helft van de vorige eeuw als Amerika's Schubert fungeer de is in zijn romantiek vaak wel wat al te sentimenteel, maar voor Arthuur Farwell die rond 1940, toen hij 70 was, veel tek sten van Emily Dickinson heel geserreerd toonzette, kreeg ik- diep respect. Dickinson is een heel groot dichteres (in ons land door bij voorbeeld Vestdijk en Ter Braak erkend) en haar oor- Londen Dame Sybil Thorndi- ke, die algemeen beschouwd werd als een van de grootste en veelzijdigste actrices van haar tijd, is woensdag op 93-jarige leeftijd in Londen overleden. Een van haar grootste rollen was de titelrol in Saint Joan van Shaw in 1924. In 1904 debuteer de zij als beroepsactrice en in 1909 trad zij voor het eerst op in Londen. Van 1914 tot 1918 was zij verbonden aan de Old Vic, waar zij o.a. de travestierol- len Prins Hal in Hendrik IV en de nar in Koning Lear speelde. Zij speelde tal van rollen in klassiek en eigentijds Engels en niet-Engels toneel en maakte veel tournees door Amerika en Europa. Enkele malen trad zij op in films, o.m. in Alfred Hitchcocks Stagefright. AMSTERDAM (ANP) De hoofdre dacteuren van Else- viers Magazine en de kranten De Stem en De Limburger kun nen geen beroep doen op een verscho ningsrecht om in de zogenaamde KGB-af- faire bun bronnen niet te hoeven noe men. Dat vindt de rechter commissaris die een onderzoek instelt naar de affaire, me vrouw mr. E. Van Schaardenburg-Lou- we Kooymans. De advocaten van de hoofdredacteuren zullen tegen deze uit spraak in beroep gaan. De drie journa listen zijn kort gele- V erschoningsrecht journalisten van de hand gewezen den aan een voorlo pig getuigenverhoor onderworpen nadat in hun bladen mede delingen waren ge daan over Nederlan ders die als KGB- agenten zouden ope reren. Een van hen zou het PSP-Tweede Kamerlid Bram van der Lek zijn. Deze acht dat een beledi ging en wil schade vergoeding. Vandaar het onderzoek van de rechter-commissaris en haar wens de bronnen van de jour nalisten te kennen. Inmiddels heeft ook de in de publicaties niet met name ge noemde drs. Maarten Abeln uit Amster dam laten weten dat hij zich als KGB- agent herkenbaar ge maakt acht. Hij voelt zich eveneens in zijn goede npam aange tast Callagher overleeft motie LONDEN (Reuter) Met 309 tegen 290 stemmen is woensdag avond in het Britse Lagerhuis een motie van wantrouwen tegen de labourregering van Callagher verworpen. De motie was ingediend door de in oppositie zijnde conservatieve partij. DEN HAAG (ANP) Als de door de regering gedachte reor ganisatie van de politie in Ne derland tot stand komt, zullen er 24 provinciale korpsen en een aantal centrale diensten ko men. De minister van Justitie zal dan de landelijke diensten beheren en de minister van Binnenlandse Zaken zal de re gionale politie onder zijn hoede krijgen. Tijdens een mondeling overleg met een Tweede Kamercommis sie weerlegde minister Van Agt (justitie) de vrees dat de centra le diensten de nationale politie Binnenkort 24 provinciale politiekorpsen zou gaan overwoekeren. „Bij de centrale diensten gaat het om het verrichten van dJe s'pecifie- ke diensten van de brede politie taak, waarvan gebleken is dat ze het best op landelijke schaal kunnen worden verricht," aldus de bewindsman. CORTES KRABBELT TERUG MADRID (UPI) De Cortes, het Spaanse parlement, heeft gisteren voor een onverwachte tegenslag voor de hervormings plannen van de regering gezorgd. De Cortes besloot een wijziging van het wetboek van strafrecht, waardoor politieke activiteit niet langer strafbaar zou zijn, terug te verwijzen naar de commissie, voor het aanbrengen van amende menten. Eerder op de dag had de Cortes met 338 stemmen voor, 91 tegen en 24 onthoudingen een wet aanvaard voor de legalisatie van politieke partijen, uitgezonderd communisten, anarchisten en af scheidingsbewegingen. Gisteravond had het logische vervolg op die wet in stemming moeten komen. Door wijziging van het wetboek van strafrecht moest politieke activiteit ook feitelijk mogelijk worden gemaakt. Volgens de geldende bepalingen kunnen politieke activiteiten en het vormen van politieke partijen worden gestraft met maximaal 20 jaar gevangenisstraf. Opleiding commando's BRUSSEL (ANP) De ministers van defensie van de zgn. Eurogroep van de NAVO hebben gisteren in Brussel gesproken over de mogelijkheid de opleiding van artilleristen en commando's in West-Duitsland te concentreren. De Nederlandse commando's, die thans in Roosendaal worden getraind, en het personeel dat het meuwe 105-mm geschut zal bedienen, zouden in de toekomst hun opleiding moeten ontvangen in een gemeenschappelijk opleidingscentrum van de Europese NAVO-landen. De artillerieschool zou worden gevestigd bij Idar- Oberstein. Waar de commando's zouden worden getraind, is nog niet bekend. Veiligheidsraad door Israël geboycot NEW YORK (Reuter) Israël heeft gisteren een bijeenkomst geboycot van de Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie waaraan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO werd toegela ten op dezelfde voorwaarden als een lidstaat van de Verenigde Naties. De Verenigde Staten waren de enige, die hun stem uitbrachten tegen een uitnodiging aan de PLO op deze basis. Aangezien de bijeenkomst een van procedurele aard was, werd de Amerikaanse stem niet als een veto beschouwd. Frankrijk, Engeland en Italië onthielden zich van stemming. De elf andere leden van de Veilig, heidsraad gaven hun stem aan verlening van de status va*» aan de PLO.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13