"Uitzet: geen dingen kopen Uie eigenlijk niet nodig zijn Palmen gedijen het best in een vochtige sfeer Tegels lijmen op de vloer I.EIDSF. OI R ANT I'M.IN K U MI e Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Advies, een instelling van de Nederlandse ereniging van Huisvrouwen bestaat dit jaar een halve eeuw. Ze is vrijwel de oudste >nsumentenorganisatie ter wereld, die grondige onderzoeken verricht en op de proppen kwam iet het wettig gedeponeerde keurmerk „Goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Y^uisvrouwen". Het jubilerend instituut kreeg op de Internationale Huishoudbeurs de P.F. \Ujlokkerpenning, een onderscheiding voor personen of instellingen die zich bijzondere verdienst- li verwierven voor de Nederlandse huisvrouw. plangs boog het I V.H A. zich idermeer over de aanschaf n. >or het pasbeginnende huis- 0f nid</n Mensen die gaan hu- en. stellen meestal lijsten op in de cadeautjes die welkom jn Daarop komt veel servies led voor Dit is verkrijgbaar i porselein, aardewerk, steen- >cd. Porselein heeft een dieh- nerf en scheurt niet. Stuk en verfijnder ziet het eruit in het grover, plomper aar- werk met zijn poreuze nerf. t veel sneller kapot gaat Gruzelementen ■ardewerk dat valt ligt mees- ■1 in gruzelementen, porselein Merleeft het soms. Bovendien Moten er van aardewerk snel Mukjes af. Maar sommige ■ensen staan op de leuke vor men en kleuren van modern aardewerk en die moeten het dan ook beslist kopen Steen goed als Keulse potjes en Wed- gewood (duur) lijkt op aarde werk. maar kost meer. Bij de aankoop van serviesgoed is het verstandig rekening te houden met de mogelijkheid tot aanvulling. Men kan het best van tevoren vragen of het regelmatig wordt aangemaakt, want. wat men ook koopt, er gaat gauw iets in scherven. Tierelantijntjes maken schoonmaken soms een hels karwei, niet alle afmetingen gaan in de afwasmachine, uit stekende oren en knoppen sto ten makkelijk af, schenkkan nen zijn het aardigst als ze ook echt kunnen schenken, kopjes blijven beter op een schoteltje staan als hierop een richeltje •of uitholling zit. In advertenties en ook in de winkels probeert men de ko pers ertoe te verleiden een heel glasservies te kopen. Het staat enorm leuk in een kast, als men er ruimte voor heeft. Handiger is glazen te kopen die men echt gebruikt. Kristal is natuurlijk mooier dan glas. maar wie losse handjes heeft kan beter een glas van 1,50 kopen (of cadeau vragen) dan een pronkstuk van 15,—. Mi nimum aanschaf is 6 limona deglazen, 6 bierglazen, 6 wijn glazen en 6 borrelglazen. Tegenwoordig zijn er wijngla zen in de handel, die ook voor sherry en andere apentiefjes te gebruiken zijn. Bestek is een aanschaf ,die erin hakt. Best gebruik is een cassette te laten samenstellen door goede gevers. Vraag iedere oom en tante een zilveren lepel of vork. Als er een het goed meent geeft hij misschien een soep- of aardappellepel. Men vult zo gaandeweg de cassette aan zonder er zelf een cent voor uit te geven Beter dan 4 theepotten krijgen en 6 prul- lebakken. waarvan er niet een je eigen smaak is. Zilver voor de cassette is het duurste ma teriaal Het buigt en krast, bo vendien poetst men zich een aap als men het mooi glanzend wil houden. Verzilverd Verzilverd bestek is goedko per; het wordt bedekt met een zilverlaag. Als op een verzil verde vork 100 staat, betekent dit dat 100 gr. zilver is ge bruikt voor het verzilveren van 12 couverts (lepel en vork). Verzilverde spullen moeten ook gepoetst worden. Roestvast metaal is erg popu lair. Men geeft het in moderne Zweedse vormen (zilver trou wens ook), maar er komt geen poetslap aan te pas en het kan in de afwasmachine. Hout zit in de lift als lemmet of steel voor bestek. Houdt het ver van de afwasmachine. Als er bergruimte genoeg is hoeft men zich alleen om de inhoud van de cassette te be kommeren. Moderne keukens hebben vaak een overzichte lijke bergruimte. Voor op de cadeau- lijst. De midi-foetsie nu ook met plat deksel om hem in de keuken bijvoor beeld onder het aanrecht te plaatsen. Ook handig onder bureau, in de slaap- of hobbykamer. VAN^nnffiuiT TEKST: Tiny Francis Voor de theezakjes, zodat ze met druipend op het aanrecht worden gelegd. (Zenith produkt) ket bestaat uit 6 lakens. Een fijne uitzet bestaat uit ge noemde lakens, 12 slopen. 12 baddoeken, 12 washandjes. 6 bonte keukendoeken, 12 thee doeken, 3 vaatdoekjes, 1 tafel laken, 2 ontbijtlakens, 6 ser vetten, 2 stel pannelappen Bij gebruik van dekbedden wordt de helft van het aantal lakens vervangen door dekbedover trekken Wat erbij komt of wordt gekregen is meegeno- Wat de keukenuitzet aangaat bedenk tevoren goed wat in de pannen moet worden gekookt Koop nooit een set. maar kies een formaat voor het juiste doel (ook een soeppan). Neem een maatbeker die doorzichtig is en probeer of bij een afdrui prek het bestek er niet door heen valt. Bij de goedkopere soorten is dit geen uitzondering. Verder moet het metaal op alle plaat sen goed geplastificeerd zijn, anders gaat het roesten. Ander punt: zowel de diepe als de platte borden moeten erin kunnen staan zonder om te kiepen. dig aan mode onderhevig is, hoeft niemand meer voor 30 jaar lakens in de kast te heb ben. Volgend jaar wil men weer iets nieuws. Minimum aanschaf lakens en slopen: 1 stel in gebruik, 1 stel in de was, een stel in de kast. Hoes lakens zijn voor onderlaken het handigst. Er zijn verkoop methodes, waarbij meisjes een hele uitzet wordt aangeboden Evenals tegen het kopen per catalogus heeft het IVHA hier tegen bezwaren Er zijn altijd produkten bij waarover ze nooit gepiekerd zouden heb ben ze te kopen. Men kiest van een plaatje, de werkelijkheid is soms ontnuchterend Men is aangewezen op een bepaalde hoeveelheid (meestal te veel). In principe is men ook niet goedkoper uit en er is geen vergelijkingsmateriaal zoals in de winkel. Vier stel Wanneer gebruik wordt ge maakt van een wasserij is het wel handig 4 stel lakens te hebben, omdat een lakenpak- De palm is een oud beestje. On der de voorwe reldlijke „palmae" vindt men al pal men van het steenkolentijd- perk tot aan de tertiaire vormin gen met grote waaiervormige bladeren De palm is een boomvor- mig gewas vaak met een onvertak te houtige stam, die in een wuiven de bladerkroon uitloopt. In de grond een bundel wortelvezels. Er zijn honderden soorten, in de keerkringlanden maakt men er palmwijn van. Met 236 geslach ten en meer dan 3400 v&naties be hoort de palm tot de belangrijkste sier- en gebruiks planten van tropi sche landen: da delpalm, Phoenix cocospalm. sago palm, rotanpalm (stoelenraf- fiapalm. Eind 19e eeuw trof men geïmporteerde soorten in vrijwel elke serre of „sa lon", als overscha- zijn geweest, is de den hem geweldig, boom. Palmen moet ze veel te duwing van een palm met een mo- Je hebt ze van groeien langzaam; drinken geven en fluisterhoekje. Uit degolf tot in vele 2,- (in petieterig het duurt jaren veel sproeien. Het de vergetelheid interieurs ge- formaat) tot voordat ze groot best gedijen pal gehaald na jaren- spoeld. Vooral 100,- a 300,- zijn, daarom de ,men in een vochti- lang verguisd te jonge mensen vin- als een kamer- hoge prijs. Men ge atmosfeer. Koop pannen voor velerlei doeleinden. Het is haast ouderwets gewor den om tegels met behulp van een 15 mm. dikke specielaag tegen de wand te zetten, bij voorbeeld in de keuken. Te genwoordig worden ze ge lijmd. Voor vloeren ligt dat anders. Echte tegels moeten tot nu toe worden gezet op de gebruikelijke wijze met het ge volg dat in de hoogte enkele centimeters (de specielaag voor vloertegels is dikker) no dig zijn-. Daardoor hadden hobbyisten te kampen met drempels en combinaties met andere soorten vloerbedek king. De tegels sluiten daar mee niet mooi aan. Een nieuw systeem (te zien m het Rotter damse Bouwcentrum) maakt het mogelijk dat hoogtever- gelijmd Hierop wordt met een schil aanzienbjk terug te bren- getande spaan de latex-ce- gen mentspecie gestreken. Door een speciaal latexbind middel aan het cement toe te voegen is inplaats van een hardwordend bindmateriaal een elastische massa verkre gen. Hiermee kan men tegels op een houten vloer aanbren gen. Voorwaarde is dat die vloer geen gebreken heeft en dat slechte gedeelten moeten worden vervangen en gelijk gemaakt, zodat hij er „als nieuw" uitziet. Dan wordt met behanglijm een 4 mm dunne kunststof schuimplaat op de vloer aangebracht, die tegen het verschuiven moet worden Vlug de tegels erop gelegd en na de verharding de voegen met dezelfde specie vullen. Hetzelfde kan men doen met betonvloeren. Groot voordeel is dat de tegels bij verhuizing opneembaar zijn en de onder- vloer vrij van ongerechtighe den achterblijft. De vloerdikte van de nieuwe vloer bedraagt 5 mm plus de dikte van de tegel. Niet alleen is die dus nu veel dunner, maar ook het contactgeluid (lopen) wordt ge dempt. Ongelijke vloeren zijn te egaliseren met ee van hetzelfde product ,\7T f$5uske en Wiske De Blinkende Boemerang ^(Het beest van Ploemanac Paulus de Boskabouter- 'aulus had zijn bezem nu toch even an de kant gezet. Omdat hii Oehoe- i'oeroe liever niet binnen liét in zijn 'toffige kamertje, stapte hij zelf naar I luiten, keek de oude uil doordrin- end aan en zei: "dus Eucalypta is BV ook aan het bezemen? Dan moet het wel een vreselijk vieze troep zijn in dat hutje van haar.' 'Maar dat soort bezemen bedoel ik helemaal niet,' legde Oehoeboeroe uit. 'Ik bedoel dat ze aan het duvelen is met haar bezem. Of donderjagen, of hoe noem je zoiets min of meer Toen ging Paulus een licht op. 'Aha, ik snap het,' riep hij uit. 'Je bedoelt dat ze als een echte heks weer eens wil vliegen op haar bezemsteel!' LUCKY LUKE - DE WITTE RIDDER Dargaud S.A. - 1975 Agenda-Bioscopen Donderdag 10 juni Circustheater 20 15 Holland Festival opvoering Of micè and men (Neder landse Operastichting) Congresgebouw 20.30 Holland Festi val-voorstelling An evening o' comedy (Edmond Curley. Divided We Stand USA) Dillgentia 20.30 Holland Festival-con cert Concord String Quartet Grote Kerk) 12.45 Orgelconcert Krijn Koetsveld. Theater Aan de Haven 20.30 Prepara- dise sorry now (Try-out voorstelling De Appel) (J) Vrijdag 11 juni Congresgebouw 20.30 Holland Festi val-voorstelling An evening of comedy (Edmond Curley. Divided We Stand. USA) Toneelzaal 20 15 Internationaal Fol kloristisch dansensemble Baiuta 20 15 Holland Festival-concert Barok muziek in het 18de-eeuwse Amerika Circustheater 2015 Holland Festival- optreden Hei Nationale Ballet mmv het Nederlands Balletorkest o.lv. An dre Presser Oude Kerk Scheveningen 20 15 Hol land Festival-concert Nederlands Ka merorkest o.l v Szymon Goldberg, sol Jane Manning sopraan Kloosterkerk 20 15 Concert Gerard Akkerhuis orgel, Sylvia Schluter alt en Abbie de Quant fluit Abdijkerk Loosduinen 2015 Orgel concert Ben Fey (J) Theater Aan de Haven 20 30 Prepara- dise sorry now (Try-outvoorstelling De Appel) (J) Zaterdag 12 juni Congresgebouw 20 30 Holland Festi- valconcert Concertgebouworkest o.l v Jean Fournet. sol Daniel Wayenberg Toneelzaal 20 15 internationaal Fol kloristisch dansensemble Baiuta Circustheater 20 15 Holland Festival voorstelling The Old Glory (American Place Theatre) Theater Aan de Haven 20.30 Prepara- dise sorry now (Try-outvoorstelling De Appel) (J) Openluchttheater Zuiderpark 20 30 De knecht van twee meesters (Toneel- aroep Toessteen) Diligentia 20 00 Haags Instrumentaal Jeugdensemble o.l v Hans van den Bijhaard Poppentheater Frank Koom- an-14.30 De klokkemuis Park Kasteel Oud Poelgeest (Oegst- geest) 13 00 Muziekmanifestatie ..Moet |e horen Zondag 13 juni Dillgentia 20 15 Holland Festivalcon- cer van Engelse en Italiaanse vocale en instrumentale muziek vari rond 1600 door Renè Jacobs counter-tenor, Toyohiko Satoh luit en Ton Koopman clavecimbel en virginaal (J) Gemeentemuseum 14.30 Concert Workshop conservatoriumstudenten Poppentheater Guldo van Deth 14 30 De verdwenen prinses Maandag 14 juni Dillgentia 20 15 Holland Festivalvoor- stellmg Een grappige oude man. solo toneel Bernard Droog (J). LEIDEN LUXOR (tel 121239) Lepke (18) 14 30. 19. 21 15. zo 14 15. 16 30. 19. 21.15. CAMERA (tel 124919) The way of the dragon (18) 19. 21 15. Popeyes grote lachparade (a l.) za. wo 14 30, zo 14, 16.15: Tramlijn Begeerte (18) vr. za 23 30 LIDO (tel 124130) One flew over the cuckoos nest (18) 14.30. 19, 21.15, zo 14.30, 16 45. 19.21.15 STUDIO (tel 133210) Tarzoon. de schande van de jungle (18) 14.30, 19, 21 15 zo 4 30, 16 45, 19, 21 15 TRIANON (tel 123875) 3 dagen van de Condor (18) 14.30, 19. 21 15 zo 14.30, 16.45, 19, 21.15. REX (tel 125414) Het beest in de vrouw (18) 14 30, 19, 21.15; Sneeuw witje en de zeven dwergen (a lza. wo 14 30: Flossie (18) za. vr 23 30.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11