Uitstel kabinetsnota vertraagt loonoverleg Zaak Bloemehove voor rechter Judy zoekt P in Carter en Ford nog overeind na laatste voorverkiezingen Arabische ministers willen vredesmacht voor Libanon C.N.V.- militairen dreigen overleg op te schorten tropisch Leven in mei 0,4% duurder Breuk in PPR DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur. J. J Hallewas - Chef-redacteur Wim Buijteweg irtenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, kwartaal 38.27, jaar 149.15; losse nummers. 55 cent Woensdag 9 juni 1976, 66e jaargang no. 20446 (rt Rap< Jvertent Braziliaans Braziliaanse muzikanten geven vanavond een gala op Ned. II om 20.50 uur. Om 19.05 uur „Jane" - een meisje in haar eigen wereld en om 21.50 uur acupunctuur. Op Ned. II om 21.15 uur korte film „Bronbeek." Warm tot zeer warm Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Maximum temperaturen circa 30 graden, maar in de middag aan de kust bij wind van zee minder warm. Morgen: zon: 4.21-20.59. Maan: 19.02-03.05. Schev. hoogw.: 0.57-13.30. Laagw.: 8.53-21.31. Illlllll (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De nota's van de regering over de bezuinigingen in de overheidsuitgaven en de sociale verzekeringen en over de structuur van de Nederlandse economie laten nog steeds op zich wachten. Als gevolg daar van kan het centrale loonberaad tussen regering, werkgevers en werknemers deze week niet worden gehouden. De ministerraad heeft gisteren weer vergaderd over de zoge naamde 1-percentsoperatie om tot forse bezuinigingen te ko men. Aanvankelijk zag het er naar uit dat als resultaat hiervan vandaag een brief aan de Twee de Kamer zou worden gestuurd. De besprekingen binnen het ka binet waren gisteravond echter nog niet helemaal afgerond. Als gevolg daarvan kwam de brief van de regering vandaag niet bij de Tweede Kamer. De verwach ting is nu dat er morgen een stuk naar de Kamer zal worden gezonden. Pas als werkgevers en werkne mers duidelijkheid hebben over de bezuinigingsoperatie van de regering, kunnen zij samen rond de tafel gaan zitten om te praten over de loonontwikkeling na 1 juli. Vermoedelijk zal dan vol gende week de eerste ronde van het centrale loonoverleg tussen regering, werkgevers en werkne mers worden gehouden. De tijd dringt, want de vakantietijd na dert. Voor het centrale loonoverleg is ook de uitkomst van het kamer debat van deze week van belang. De Tweede Kamer behandelt een wijziging van de wet op de loonvorming die de regeing in staat moet stellen zo nodig in de loonontwikkeling na 1 juli in te grijpen. De vakbeweging heeft er sterk voor gepleit dit kamer debat uit te stellen tot ne het centrale loonoverleg. De werkge vers menen echter dat de parle mentaire behandeling van die wetswijziging snel achter de rug moet zijn. De regering moet na melijk na 1 juli ook de formele bevoegdheid behouden om even tueel in de lonen in te grijpen, als werkgevers en werknemers het samen niet eens kunnen wor den. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft bedenkingen tegen de wetswijziging en stelt zich achter de Federatie Nederlandse Vakbeweging op. Het ziet er ech ter naar uit dat een meerderheid van de Tweede Kamer vandaag en morgen haar fiat aan de wets wijziging zal geven om de rege ring de bevoegdheden tot ingrij pen aan het loonfront te laten behouden. KLINIEK BLIJFT OPEN (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr. Andreae gaat medisch coördinator A. S. van den Bergh van de Bloemenhovekliniek in Heemstede dagvaarden. Deze wordt ervan verdacht dat hij onlangs bij een Duitse vrouw de zwangerschap van meer dan drie maanden heeft afgebro ken zonder dat daartoe een klemmende noodzaak bestond. De direkteur van de kliniek, F. Kause zal worden gedag vaard wegens medeplichtigheid. Beiden zullen tevens verder worden vervolgd in een uit 1974 daterende zaak. De raadslieden van de medisch coördinator en de direkteur hebben hiertegen inmiddels bezwaarschriften ingediend bij de rechtbank Haarlem die door de raadkamer (in besloten zitting) op dinsdagmiddag 15 juni zullen worden behandeld. De hulpverlening in de Bloemenhovekliniek gaat intussen gewoon door. Nu er strafvervolging tegen leiding en artsen is ingesteld verwacht men geen inval van de politie meer. Het Tweede Kamerlid Roethof (PvdA) meent dat met deze gang van zaken de weg wordt vervolgd, welke de Tweede Kamer enkele weken geleden aangaf. Toen werd er een motie aangenomen, waarin minister Van Agt werd gevraagd het oordeel van de onafhankelijke rechter in te roepen. De minister wilde daar toen niets van weten. !Ste<por iphifenslag ident Ford lezweken on- het gewicht een aantal igheidsagen- 14) die zich op ■n hebben ge- wpen uit vrees een aan- Het ge- jrde op de tste dag van campagne Ford in toen htbij het ge- ht van de pre- lent een foto- Blampje ex- kleerde. De bgrafe werd ^het gebeurde i,s ^bervraagd. Bij ver^ verkiezingen verej Ohio hield ec0M zich staan- uant agan. tegenover WASHINGTON (Rtr/UPI) - Het moet vreemd gaan wil in november de strijd om het Ameri kaanse presidentschap niet gaan tussen presi dent Ford en oud-gouverneur Jimmy Carter van Georgia. Dit lijkt een gerechtvaardigde conclusie na dc laatste voorverkiezingen in drie belangrijke Amerikaanse staten: Ohio, New Jersey, en Californië, die gisteren zijn gehouden. Ford en Carter boekten beiden duidelijke over winningen in Ohio, Ford won New Jersey onbetwist, terwijl ook Carter in New Jersey voldoende afgevaardigden achter zich zou ver zamelen. Californië, de grootste Amerikaanse staat met verreweg de meeste afgevaardigden naar de conventies, leverde gemakkelijke over winningen op voor de republikeinse tegenkan didaat Ronald Reagan en de democratische gouverneur Jerry Brown. Morris Udall, die na Carter de meeste afgevaardigden van de demo craten verzamelde, gaf vanmorgen de strijd op nadat hij in Ohio door Carter was weggevaagd. Jimmy Carter die bij 17 voorverkiezingen de overwinning behaalde en daarmee een nationa le bekendheid verwierf, beschikt thans over ruim 1000 afgevaardigden naar de conventie die in juli de democratische presidentskandi daat moet aanwijzen. Er zijn echter 1505 stem men nodig voor de kandidatuur. De verslagen Udall noemde Carter „een gezonde kandidaat voor de nominatie" en men veronderstelt dat hij met zijn aanhang zich achter Carter zal scharen. Gouverneur Brown van Californië die pas op het laatste moment in de verkiezingsra ce kwam, acht de overwinning van Carter evenwel een nog niet besliste zaak. Bij de republikeinen heeft Ford, de eerste niet-gekozen president in de Amerikaanse ge schiedenis, nu de steun van 959 afgevaardigden, tegen Reagan 868. Voor de overwinning op de conventie zijn 1130 stemmen nodig. id hun stem uit in Los Angeles, zeker van de LUNTEREN (ANP) - Het hoofdbestuur van de bij het CNV aange sloten Christelijke Ver eniging van Militairen (CVM) overweegt het georganiseerd overleg met minister Vredeling van Defensie op te schorten. Het CVM-be- stuur voert daarmee een motie uit die gisteren op de algemene verga dering van de vereni ging in Lunteren met een grote meerderheid werd aangenomen. CVM-voorzitter G. E. Baas liet weten dat het georganiseerd Overleg tussen de militaire be langenvereniging en de minister nauwelijks staat kan maken op de naam „overleg". Keer op keer worden belangen verenigingen geconfron teerd met voldongen fei ten waarover niets te overleggen valt. lis IK. ME 'BEWEES Y Dte.'jaA IK TRAHSPiREWE^i) "0 'ij herland laat 'n hittegolf over r°er)h heen gaan. ymp faWWNAAR tkDERLAuiT) t Cl a's je met deze temperaturen qrtifmaal je werk wilt doen. CAIRO (UPI/AP) De spoedconferentie van Arabische ministers van buitenland se zaken in Cairo heeft vanochtend be sloten een symbolische Arabische vre desmacht naar Libanon te sturen om er het Syrische invasieleger te vervangen en heeft er bij de ruziënde partijen op aangedrongen onmiddellijk een wapen stilstand in acht te nemen. De Syrische president Assad zou met een wapenstil stand ingestemd hebben. Ondanks Syrisch en Jordaans voorbe houd besloten de ministers verder een bemiddelingsploeg van vier leden naar Damascus en Beiroet te sturen om „vei ligheid en stabiliteit te bevorderen". De ploeg bestaat uit de secretaris-gene raal van de Arabische liga Machmoed Riad en de afgevaardigden van Bahrein,, Algerije en Libië. Van links-islamitische en Palestijnse zij de is gisteravond te Beiroet meegedeeld dat de Syrische opmars op Beiroet is vastgelopen, dat de invallers zelfs zouden zijn teruggedrongen in de bergen ten oosten van de hoofdstad en over het algemeen „geen centimeter meer opschie ten". Hetzelfde zou het geval zijn met het optrekken van de Syriërs naar de in het zuiden gelegen havenstad Sidon, waar binnen, volgens andere berichten, zware straatgevechten zouden woeden. De hoofdstad Beiroet is vrijwel geheel van de buitenwereld afgesloten, omdat alle communicatieverbindingen gestoord zijn. Aan de Israëlische kust genieten badgasten van de zon, terwijl patrduilleboot de wacht houden met het oog op de gebeurtenissen in DEN HAAG (ANP) De kosten van het levensonderhoud zijn in de maand mei 0,4 procent gestegen, zo heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek bere kend. Dit betekent dat het leven sinds decem ber 1975 precies 5 procent duurder is geworden, aldus het ministerie van Eco nomische Zaken. Duurder werden: aard appelen, koffie, rundvlees, elektriciteit, kinderschoenen, verpleging, tweedehands auto's en benzine. Goedkoper werden ondermeer verse groente, eieren en dames- en meisjeskle- ding. DEN HAAG De „linkervleu gel van de PPR" waarvan de kern door de werkgroep Radika- le Politiek wordt gevormd, zal uit de partij treden en aanslui ting zoeken bij de PSP. De onte vreden PPR-leden willen samen met de PSP proberen om de linkse krachten in ons land te bundelen op basis van een ge meenschappelijk „minimum-pro gramma van actie voor socialis me en zelfbeheer", zo staat in een uitgegeven verklaring. De grote promotor van deze actie is het onlangs afgetreden PPR-Tweede Kamer lid Pier van Gorkum. Hij en zijn mede standers, die menen 35% van de partij achter zich te hebben, willen tot een links alternatief komen voor het kabinet-Den Uyl. Het ongenoegen over het beleid van dit kabinet bestaat al geruime tijd maar bereikt zijn climax nu er beslissingen gaan vallen over voor deze regeerperiode wezenlijke zaken. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw "n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam adres woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1