£eidóe (Bomo/nt Vakbeweging: geen nieuwe loon-ingreep Intensief beraad over Bloemenhovekliniek DIENSTPLICHT NAAR 18 JAAR Judy zoekt Hap uit muur vervangt brood Minister schikt zich niet zonder meer" Voorstel staatssecretaris EK-VOETBAL MOGELIJK OP TV ANDRE VAN DUIN INWONER VAN RIJNSATERWOUDE Minimum-loners ook bezuinigen Examenwerk spoorloos II IS Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune ■(Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers. 55 cent Donderdag 3 juni 1976, 66e jaargang no. 20442 Landverhuizers Italiaanse landverhuizers naar Amerika in de VPRO-serie op Ned. I om 20.20 uur. Om 21.00 uur Monty Python en om 21.50 uur EO-film over de liefde van een filosofie-student. Op Ned. II om 19.05 uur Terra Africa en om 21.35 uur Fiesta Gitana. Wolkenvelden Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Matige aan de kust nu en dan krachtige Maximumtemperaturen van 12 tot 15 graden. Morgen: Zon: 4.23-20.53. Maan: 11.15-00.12. Schev. hoogw.: 6.53- 19.23. Laagw.. 2.43-15.03. ROTTERDAM (ANP) Het is een dwaling van de Nederlandse overheid te denken dat brood nog steeds basisvoedsel is. Pa tat, nassiballen, en kroket ten zijn veel meer basis voedsel geworden en heb ben een groot gedeelte van de broodconsumptie ver drongen. Dit zegt dr. Pasman, de scheidende directeur van het Meneba-concern en hij vindt het dan ook niet juist dat de overheid bovenge noemd argument hanteert om de broodprijs kunstma tig laag te houden. De heer Pasman zei dat hij zich schaamt tegenover zijn buitenlandse realties voor het feit „dat we hier zulke milimeters zijn, dat een broodprijsverhoging soms m de ministerraad op de agenda staat". Volgens Pas man zit men in het buiten land niet zo te „milimeteren over tiende centen". Hij concludeert: „de brood prijs, dat is de Nederlandse versie van Peyton Place ellende op ellende.. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Federatie Nederlandse Vakbeweging blijft zich verzetten tegen een ingrijpen in de loonvorming per 1 juli. In een brief aan de Tweede Kamer heeft zij gevraagd volgende week geen Kamerdebat te houden over de voorgestelde wijziging van de wet op de loonvorming. De vakbeweging wijst die wijziging met kracht af. De FNV handhaaft haar eis dat iedere werknemer na 1 juli een prijscompensatie moet krijgen van 102,— bruto per maand. Uitgangspunt moet volgens de vakbeweging blijven dat werkgevers en werknemers over de vaststelling van de lonen vrij onderhande len. In de brief aan de Kamer heeft de FNV haar principiële bezwaren tegen de wet op de loonvorming uiteengezet. Zij blijft uitzien naar de indiening van een wet op de inko mensvorming, waar niet alleen de lonen maar alle inkomens onder vallen. Een praktisch bezwaar tegen het volgende week te houden debat in de Kamer over een wijziging van de wet op de loonvorming is dat dit debat voorafgaat aan het overleg van F.N.V. wil uitstel van Kamerdebat regering, werkgevers en werknemers over de loonontwikkeling na 1 juli. In haar1 brief vraagt de FNV dat overleg niet met een Kamerdebat te doorkruisen. De Federatie Nederlandse Vakbeweging ver klaart zich ook tegen een verlenging van de huidige loonstop met een maand tot 1 augus tus. Zij vindt dat de wet minimumloon en minimum-vakantietoeslag niet gewijzigd moet worden. Voorstellen van minister Boersma (sociale zaken) om de indexering in die wet te veranderen worden afgewezen. Gevreesd wordt dat als een wijziging van de wet op de loonvorming wordt behandeld vóór het loonoverleg van werkgevers en werkne mers, de ruimte voor vrije onderhandelingen minimaal zal zijn. Daarmee zou het overleg niet worden gediend. In een toelichting op de brief aan de Tweede Kamer zei de voorzitter van de FNV, W. Kok. het vervelend te vinden dat het overleg van regering, werkgevers en werknemers over de loonontwikkeling na 1 juü nog steeds niet op gang is gekomen. De vakbeweging wil dat overleg laten afhangen van de regeringsnota's over de noodzakelijke bezuinigingen en over de structuur van de Nederlandse economie. Als die nota's begin volgende week komen, zou het overleg al eind volgende week van start kunnen gaan. Van een onzer verslaggevers HAARLEM/HILVERSUM Minister Van Agt van Justitie beraadt zich thans op wat hem in de kwestie van de Bloememhovekliniek te doen staat. Hij is nogal pijnlijk ver rast door de sterke geruchten, als zou de Haarlemse officier van Justitie, nadat de verze geling van de kliniek destijds door bezettende vrouwen ver broken was, toen hebben la ten uitkomen, dat het justi tieel beslag op de apparatuur van de kliniek daardoor opge heven zou zijn. De minister heeft gisteravond zowel deze officier van Justitie als de Amsterdamse procu reur-generaal Hartsuiker voor overleg bij zich ontboden. Dit gebeurde, nadat de raadkamer van de Haarlemse rechtbank gisteren had uitgesproken, dat het bezwaarschrift van het be stuur van de kliniek tegen het beslag niet ontvankelijk was. „De rechtbank acht het beslag opgeheven op het moment, dat het bestuur zijn bezwaar schrift indiende", aldus de mo tivering. Deze motivering ont leent haar kracht aan het ver breken van de justitiële zegels en mogelijk ook aan de toespe ling destijds van de officier van Justitie mr. Andreae, dat daarmee het beslag opgeheven zou zijn. De bezettende vrouwen heb ben vannacht de kliniek verla ten in afwachting van wat er thans te gebeuren staat. De kliniek werkt weer normaal. Minister Van Agt is in geen geval van plan het erbij te laten zitten. „Ik moet mij eerst goed beraden. Of ik mij mu- reel verantwoord acht in te grijpen, is een zaak, waarover ik nog nadenk. Maar het is zeker niet zo, dat ik mij zonder meer schik in de nu ontstane situatie", zei hij gisteravond in de politieke tv-rubriek van de Nos „Den Haag Vandaag". De minister liet ook uitkomen, dat hij lang niet alleen uit kringen van CDA-verwante Nederlanders positieve reak- ties krijgt. „Ook leden van an dere partijen hebben solidari teitsverklaringen afgelegd. Honderden zo niet duizenden". De fractieleider van DS'70 in de Tweede Kamer dr. Wr Drees jr. zou vandaag de mi nister over de Bloemehovekli- niek-affaire interpelleren. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Staatssecretaris Van Lent van Defensie overweegt om de dienstplichtige leeftijd van 19 op 18 jaar te brengen. Een dergelijke maatre gel zou aanzienlijke besparingen ople veren op de Defensie-uitgaven. De be windsman heeft deze gedachte gisteren naar voren gebracht in een vergadering met de Defensiecommissie van de Tweede Kamer. Het is niet te verwachten dat het parlement verla ging van de dienstplichtige leeftijd gemakkelijk zal accepteren. In het recente verleden is een dergelijk voorstel op veel weerstanden gestuit in de Kamer. De staatssecretaris Van Lent heeft de gedachte nu geopperd in het kader van de bezuinigingsoperatie rond de overheidsuitgaven. De wedde van dienst plichtige militairen is sinds kort gekoppeld aan de minimum-jeugdlonen. Verlaging van de dienst plichtige leeftijd zou derhalve de loonkosten aan zienlijk drukken. De staatssecretaris lanceerde enige weken geleden het voorstel om in het kader van de besparingen gehuwde kostwinners van de dienstplicht vrij te' stellen. Ook deze maatregel zal niet zonder meer door de Kamer worden geslikt, omdat sommigen vrezen dat dit tot onrechtvaardigheden zou leiden. BROOD Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS gaat waarschijnlijk de vier voetbalwed strijden, die in Zagreb en Belgrado worden gespeeld in het kader van de Europacup voor landenteams, rechtstreeks uitzenden. 'Het gaat om de wedstrijden Nederland-Tsjechoslowakije (woensdag 16 juni), Duitsland-Joegoslavië (woensdag 16 juni), de strijd om de derde.en vierde plaats (zaterdag 19 juni) en de uiteindelijke finale op zondag 20 juni. De finale wordt gespeeld in Belgrado. Ook de Duitse tv zendt deze wedstrijden uit. De Amerikaanse president Gerald Ford heeft giste- In een redevoering voor het Congres zei Juan ren in Washington de Spaanse koning Juan Carlos Carlos dat het hoofddoel van zijn bewind is om en zijn vrouw Sophia officieel verwelkomd in de ervoor te zorgen dat iedere Spanjaard volledig in Verenigde Staten. Het Spaanse vorstenpaar maakt de gelegenheid wordt gesteld aan politieke activi- zijn eerste buitenlandse reis sinds Juan Carlos na teiten deel te nemen, de dood van generaal Franco de troon besteeg. RIJNSATERWOUDE Komiek André van Duin is sinds gister middag inwoner van Rijnsaterwoude. Hij kocht de monumentale watermolen in de Heilige Geestpolder aan het Braassemermeer, waar onlangs nog de televisie-opnames werden gemaakt voqf „Brainwave". De molen is gerestaureerd en valt onder Monumentenzorg. Dit impliceert, dat de vermaarde theaterpersoonlijkheid de molen zorgzaam moet onderhouden en eens per maand de wieken moet laten draaien. Daartoe heeft hij zich al verzekerd van de hulp van een echte molenaar. De verhuizing naar Rijnsaterwoude vindt plaats in de laatste week van juli. Bomans' ,,Erik" misschien als film op tv Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - Naar verluidt gaat de TROS-televisie „Erik en het klein insectenboek' van Godfried Bomans verfilmen. Het zou de bedoeling zijn er een televisieserie van te maken, die in het winterseizoen 1977/1978 op het scherm moet komen. Met de erven van Godfried Bomans zou overeenstemming zijn be reikt. De serie zal worden geregis seerd door Hank Onrust, die onlangs met zijn „Ivoren toren" moest stoppen. De TROS wil de geruchten niet bevestigen. „Erik of het klein insectenboek" is Bomans' bekendste en meest verkochte boek. Het was zijn tweede boek, na zijn debuut „Pieter Bas", verscheen in 1941 en haalde in het eerste jaar al direct tien drukken. Het verhaal speelt rond een jongetje, dat via een droom terechtkomt in de wonderlijke dierenwereld van het schilderij boven zijn bed. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll De zanger Frank Si natra krijgt een wel verdiende kus van zijn verloofde Bar bara na een optre den van .The Voice' op een diner dat ter ere van gouverneur Carey van New York in het befaam de Waldorf-Astoria- hotel werd gege- lllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Boers ma en staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken vinden dat ook de werknemers die het mi nimumloon ontvangen een bij drage moeten leveren in de ma tiging waarmee beoogd wordt inflatie en werkloosheid te be strijden. Zonder specifieke maatregelen zou het minimumloon per 1 juli van dit jaar met ruim vijf pro cent stijgen, terwijl het juist de bedoeling van de regering is, dat alle lonen dit jaar minder stijgen dan waartoe de prijsstij gingen op zichzelf gezien aanlei ding zouden geven. De bewindslieden willen het mi nimumloon per 1 juli minder laten stijgen dan normaal het geval zou zijn en dit effect op 1 januari 1977 weer ongedaan maken. Deze maatregel moet tevens worden gezien in het licht van de noodzaak de ontwikkeling van het minimumloon gelijkma tiger te maken. Ook een aantal uitkeringen krachtens de sociale wetten vallen onder deze maat- De minimum-loner gaat er dit jaar ondanks de maatregel toch iets op vooruit. De bewindslie den wijzer erop, dat deze voor uitgang zeker in vergelijking met de overige inkomensgroe pen nog aanzienlijk te noemen KERKRADE (ANP) De kans is groot, dat 55 leerlingen van een mavo in Kerkrade opnieuw examen moeten doen in scheikun de of natuurkunde. Hun examenwerk is namelijk spoorloos ver dwenen sinds leraar J. Muytjens verleden week met de spullen onder zijn arm de deur uitging om een leraarsbijeenkomst in Maastricht bij te wonen. Aanvankelijk werd aangenomen dat een andere leraar, die de bijeenkomst bijwoonde, per abuis het examenwerk had meegeno men. Maar nu de stukken nog steeds niet terecht zijn, heeft het schoolbestuur alarm geslagen en alle leerlingen van een mogelijk herexamen op de hoogte gesteld. Ook de politie is ingeschakeld omdat rekening wordt gehouden met diefstal. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats STUUR als dank 'voor de moeite JUDY naar: naam: woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1