Actievoerende ouders zoeken belastend materiaal tegen Mavo-directeur Woning niet onbewoonbaar COMMISSIE HUISVESTING BEJAARDEN Avonddriedaagse Zoeterwoude telt 750 deelnemers HISTORISCHE DORPSTOREN VOORSCHOTEN GEOPEND Klederdracht verplicht op Katwijkse touristenmarkt Katwijkse wijken bundelen krachten VERENIGING PIETERS WIJK OPGERICHT RUIMTENOOD VICTORSCHOOL MOGELIJK OPGELOST u rv/iiN i WOENSDAG 2 JUNI Iy7ti ROELOFARENDSVEEN/OUDE WETERING - „Al jarenlang boterde het niet erg op de mavo in Oude Wetering. Niemand van ons heeft daar eigenlijk bij stil gestaan. De problemen hebben zich opgestapeld als de wolken van een dreigend onweer. Veertien dagen geleden is het noodweer losgebarsten en heeft de bouwvallige mavo-schuur ineen doen storten. Nu zitten we met de puinhopen, die zo snel mogelijk moeten worden opgeruimd." Met deze karakteristiek van de tumultueuze ontwikke lingen, die zich de afgelopen weken op de rk-mavo Johannes XXIII in Oude Wetering hebben afgespeeld, leidde de voorzitter van het aktiecomité, de heer Van Leeuwen, gisteravond de bijeenkomst van ouders in. Ongeveer 70 ouders van de 350 ouderechtparen waren naar de Alkeburcht gekomen, om de verantwoording van het kort na de bezetting van de school gevormde aktiecomité van verontruste ouders te aanhoren. Directe aanleiding voor de bijeenkomst gisteren was een brief, die het aktiecomité vorige week maandag aan het stichtingsbestuur van de r.k.-mavo had ge schreven. In die brief eisten de ouders het vertrek van de directeur en de onderdirecteur, de heren De Visser en Snijders. Het antwoord van het schoolbestuur was weinig zeggend: „Wij zijn onder de indruk van uw bezorgdheid en we respecteren die. Ten aanzien van uw eisen en de achtergrond ervan zouden we gaarne nog een nadere toelichting ontvangen, liefst schrifte lijk." Voor de heer Van der Meer van het aktiecomité was de inhoud van deze brief aanleiding om op te merken: „Ze vragen ons hun de wapens in handen te geven, om de heer De Visser te kunnen ontslaan. Heel voorzichtig kan ik stellen, dat ik de indruk heb gekre gen, dat enkele bestuursleden blij zouden zijn, als wij flinke druk zouden kunnen uitoefenen, om directeur De Visser te ontslaan, want er zit voor het mavobestuur een enorme procedure aan vast, om een door het bestuur zelf benoemde directeur te ontslaan." Vissers fouten Door het aktiecomité is inmiddels, in overleg met de 20 leraren op de mavo (de heer Zaal: „Een aantal punten hebben we niet van onszelf, maar//,£ï,Hijzele- doorn, ook van de leraren"), een hele waslijst met fouten en foutjes van directeur De Visser opgesteld. Een willekeurige greep hieruit: Samenwerking tussen directie en docenten is erg slecht. Vroegere leraren als de heren jzeledoorn, Van Veen en Van der Geest zijn door de directie „weggepest". Het aanbod van de vertrekkende leraar Handelswe tenschappen de heer Masteling, om volgend jaar de huidige derde klassers naar het eindexamen te begelei den is door de directie afgewezen. Vanaf maart zijn de lessen aardrijkskunde niet meer gegeven wegens ziekte van de docent Door de directie is niet voor vervanging gezorgd. De directie van de mavo heeft een slecht contact met de hoofden van de lagere scholen in Alkemade. Door de directie worden initiatieven voor buiten schoolse activiteiten ernstig ontmoedigd. Adjunctdirecteur Snijders heeft sinds februari zijn leerlingen geen godsdienstles of maatschappijleer gege ven. De school wordt niet goed schoongehouden, ondanks dat er per jaar 40.000 gulden voor wordt uitgegeven. De aansluiting op een Havo blijkt buitengewoon moeilijk te verlopen. De directie zou onvoldoende controle houden op de zwaarte en de gerichtheid van het programma. Alsof de lijst nog niet groot genoeg is, wil het aktieco mité ook van de ouders zelf nog aanvullende gegevens ontvangen. De heer Van der Meer: „We willen een dossier maken met de hulp van de ouders. We willen hun ervaringen in de afgelopen jaren graag vastleggen en het dossier doorsturen naar het ministerie, de inspectie en het bestuur van de mavo." ..Ik heb zelf nooit moeilijkheden met De Visser gehad Uit nieuwsgierigheid ben ik naast de beerput gaan staan, die nu is opengegaan en ik kan u verzekeren: hij stinkt." Ontslag de school moeten komen. De stichting zal moeten worden omgebouwd tot een vereniging, waarin de ouders als leden stemrecht hebben om het bestuur te kiezen. Daarnaast zullen er leraren, leerlingen en ou- der-vertegenwoordigingen moeten komen, die tesamen in een federatief verband onderling overleg kunnen plegen. In de huidige opzet maakt het stichtingsbestuur zelf een voordracht voor een nieuw bestuurslid. Het ministerie van onderwijs hoeft dan alleen de voor dracht goed te keuren en het nieuwe lid is benoemd. De Johannes XXIII heeft ook nu al een oudercomité, dat onder voorzitterschap van bestuurssecretaris Ver meulen echter nog nooit bij elkaar is geweest (ook niet na de bezetting van de mavo: „We komen wel weer bij elkaar als het wat rustiger is"). Smeulende puinhopen Als er voldoende materiaal op tafel ligt, zal de uit elf mannen en vrouwen bestaande groep van verontruste ouders een selectie maken van de „hardste" en „meest bewijsbare" argumenten. Daarmee zou het mogelijk moeten zijn om directeur Visser te ontslaan. Zo heet het dan officieel overigens niet, want hij zou „uit zijn functie moeten worden ontheven". Dat betekent, dat directeur De Visser van zijn mavo zal verdwijnen, zonder dat er sprake is van aangetoonde schuld. De Visser zal na zijn eventuele ontheffing wachtgeld krij gen. Ook het aktiecomité is van mening dat een belangrijk deel van de onrust op de Oude Weteringse mavo niet te wijten is aan opzettelijke fouten van directeur De Visser. Voorzitter Van Leeuwen: „Mijnheer De Visser heeft erg veel diploma's en hij mag in bijna alle vakken lesgeven, maar hij is gewoon geen goed manager; hij kan geen team leiden. Toen de school nog klein was ging het nog wel, maar toen de school uitgroeide, liep hij hopeloos vast. Dat is de laatste weken wel gebleken, want niemand van de leraren en leerlingen staat achter zijn beleid." Ook het bestuur van de Mavo heeft, als de ouders, die gisteravond in Alkeburcht aanwezig waren, hun zin krijgen, de langste tijd de touwtjes in handen gehad. Er zal namelijk een nieuwe opzet van het bestuur van Het figuurlijk ineenstorten van de Mavo in Oude Wetering, eens de trots van wat er in Alkemade ook op het gebied van voortgezet onderwijs mogelijk was. heeft verschillende consequenties. Een flink aantal ouders is al bezig geweest om hun kinderen op mavo's in Leiden en Alphen in te schrijven. Tot op dit moment hebben de meeste ouders nul op het request gekregen, want volgens de directies van de scholen zitten de meeste bomvol. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat een aantal niet is afgewezen. Ten aanzien van de aanvoer van eersteklassers is de situatie nog somberder. Volgens het aktiecomité heeft een hoofd van een lagere school (van Leeuwen: „Naam wil ik niet noemen"), in Oud Ade of Rijpwetering verklaard, dat geen van zijn zesde klassers naar de mavo in Oude Wetering zal gaan. Voornaamste argu ment van dat hoofd is, dat het niveau van de mavo niet hoog genoeg zou zijn. Ook de LTS en de huishoud school in Oude Wetering schijnen meer aanmeldingen te hebben gekregen, dan vóór het conflict was voorzien. Een poot aantal leraren van de mavo zijn aan het solliciteren, waardoor de kans bestaat dat er het komend schooljaar met een gebrek aan leerkrachten - zal worden begonnen. De „storm" heeft dus nogal wat consequenties, die het aktiecomité met zijn zwart boek over directeur De Visser en de handtekeningenaktie onder de ouders hoopt te herstellen. Opvallend is wel, dat gisteravond verschillende ouders (ook in het aktiecomité) verklaren zelf nooit problemen rond hun kind met directeur De Visser te hebben gehad. Volgens leraar Korenhof is er de afgelopen jaren echter zoveel intern gelijmd, dat er niets meer te lijmen valt. Als dat zo is, dan kan iedereen rond de Oude Weteringse mavo slechts met Van Oldebarneveldt op het schavot zeggen: „Maak het kort." JAN VERHAAR Ongeveer 500 Noordwijkerhoutse bejaarden genoten gisteren van de jaarlijkse uitgaansdag, 's Morgens om negen uur was men vertrokken in een lange stoet van particuliere personenauto's. Oe reis voerde de oudere ingezetenen van Noordwijkerhout door Zuid-Holland en Utrecht naar Avifauna in Alphen waar na het borreluurtje het diner werd geserveerd. Er was ook gelegenheid tot dansen zodat van een feestelijke en geslaagde dag kon worden gesproken. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De commissie voor wel zijnszaken is gister avond akkoord ge gaan met een nieuwe opzet voor de com missie voor bejaar denhuisvesting. Na een aanvullend voor stel van de Stichting Rhyndael zal deze gaan bestaan uit een vertegenwoordiger van de gemeente Koudekerk, een van Hazerswoude, twee vertegenwoordigers van de gemeente Koudekerk, een van Hazerswoude, twéé vertegenwoordigers van de stichting be jaardenzorg uit deze plaatsen, een repre sentant van de art sen, twee wijkver pleegsters en een maatschappelijk wer ker aan te wijzen door de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Mid den Rijnland. De di recteur van Rhyndael zal als adviserend lid worden toegevoegd. 99 Boete voor rit in kneus DEN HAAG/ALPHEN - Het rijden met een gammele auto is een 32-jarige fabrieksarbeider uit Alphen gisteren duur komen te staan. De Haagse rechtbank legde de Alphenaar die zich had voortbewogen in een ogen schijnlijk mooie auto, die echter bij nader inzien niet meer bleek te zijn dan een waardeloos wrak, voor mankementen aan de uitlaat, remmen en banden een totaal aan boetes op van 425 gulden, waarvan 325 gulden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. ZOETERWOUDE Voor de wandel-avonddrie- daagse die volgende week op 9-10 en 11 juni wordt gehouden voor kinderen van 6-12 jaar zijn in totaal 750 inschrijvingen binnengekomen. Ruim 100 hier van zijn afkomstig van leiders. De organisatie is in handen van de vier oudercomités van de plaat- stelijke basisscholen. Leerlingen van de le en 2e klas lopen 5 km. de overigen 10 km. Het vertrek is om 18 uur vanaf de Aloysiusschool aan de Schenkelweg. De laatste 1 avond vertrekken de deelnemers aan de 5 km. om 18.30 uur. Aan het einde van de route verzamelen allen zich dan in de Veldzichtstraat bij de Sjaloom- school om vandaar met de drumband VIOS naar het sportpark „Haasbroek" op te trekken voor de medaille-uitreiking. Op iedere route zal er een EHBO-er aanwezig zijn en de „bezemwagen", zal regelmatig rondrijden om eventuele uitvallers mee te nemen. VOORSCHOTEN Voor het eerst in de na-oorlogse geschie denis zal aanstaande zaterdag de historische dorpstoren in Voorschoten voor het publiek te bezichtigen zijn. Van 10—12 uur bestaat er de mogelijkheid de toren te beklimmen. De toegang is gratis, maar het aantal bezoekers is beperkt. De toren is niet berekend op het tegelijk verwerken van grote aantallen mensen. Getracht zal worden het carillon eveneens voor bezichtiging open te stellen. De klokken hiervan dragen de namen van de Voorschotense buitenhuizen. Aanstaande zaterdag zijn er behalve de torenbezichtiging nog meer dorpsactiviteiten. In de muziektent op de Voorstraat is er ook van 10—12 weer een postzegelruilbeurs en tot 13.00 uur kunnen de kinderen weer naar hartelust „Winkeltje spelen" op de ruilbeurs voor kinderen voor het Ambachts- en Baljuwhuis. Voor de hele kleintjes is er zaterdagmorgen tussen 10 en 11.30 uur in de Lindehoeve weer kindersoos. De horecabedrijven zullen zaterdag de Voorstraat weer van de nodige terrasjes voorzien en in de middaguren zal een muziekgezelschap de muziektent bevolken. KATWIJK Standhouders op de binnenkort te houden „Toeristenmarkt" worden verplicht om in klederdracht de waren aan de man te brengen. De serie van tien toeristenmarkten, te houden in de Princestraat, begint op 17 juni met een officiële opening om 19.00 uur. I> commissie „Toeristenmarkt" presenteerde gis teren haar programma aan de commissie eco nomische zaken, die uiteindelijk de goedkeu ring voor dit jaarlijks terugkerende evenement moest verlenen. De verplichting tot het dragen van klederdracht werd toegejuicht. In het verleden bleek een deel van de marktkooplieden niet te zijn in gegaan op de wens van de organisatie. Deze wens wordt nu eens verplichting, hoewel de leden van de commissie „Toeristenmarkt" zich nog niet bezig hebben gehouden met stellen van sancties, om de verplichting te onderstrepen. CHU-raadslid W. van der Plas betreurde het dat de organiserende commissie er nog steeds niet in is geslaagd om de toeristenmarkt zelf-be- druipend te maken. Voorzitter drs. A. J. van Raalte gaf toe dat destijds bij de le toeristen markt dit door de raadsleden was bedongen bij hun goedkeuring en benadrukte dit nog maals bij de afvaardiging van de commissie „Toeristenmarkt". Tijdens de toeristenmarkten op tien achtereen volgende donderdagen (van 2 tot 9 uur) worden wekelijks bijzondere evenementen georgani seerd. Zo komt er een standwerkers-concours, een visserijdag, een oude-ambachten markt en een presentatie van het Genootschap „Oud-Kat wijk". Momenteel hebben 49 standhouders zich voor de markten aangemeld. CDA-Leidschendam amendeert ontwerp-programma LEIDSCHENDAM Tijdens een besloten ledenvergadering in „De Haard" heeft het Leidschendamse CDA het ontwen) voor een landelijk program besproken en daarbij een groot aantal amendemen ten opgesteld. De amendementen betroffen het bejaar denbeleid, de samen werking in gemeente besturen (waarbij voorkeur werd uitge sproken voor een af spiegelingscollege), het ondernemingsbe leid en de bescher ming van leven en veiligheid van men sen. De vergadering was van mening dat grote aandacht moet worden besteed aan het beleid voor de m- flatiebestrijding. Wat het stelsel van sociale zekerheden betreft vroeg men zich af of in Nederland niet een aantal onbillijkheden zijn gegroeid. Betwij feld wordt of het ei gen woningbezit door de fiscale aftrek wel werd gestimuleerd als dit tot gevolg heeft dat een hogere belasting wordt gehe ven op het bezit vzn onroerend goed. KATWIJK De vier Katwijkse wijkverenigingen hebben beslo ten een overkoepelend orgaan in te stellen dat de gezamenlijke belangen van de vier verenigin gen zal behartigen. De reden om tot instelling van een dergelijk overkoepelend orgaan over te gaan is dat de vier verenigingen hun gezamenlijke belangen door gebrek aan samenwerking niet optimaal naar buiten hebben kunnen behartigen. Raadsleden hebben zelfs de volwaardigheid van de afzonderlijke wijkvereni- gingen in twijfel getrokken en zich afgevraagd of ze wel repre sentatief zijn voor de bevolking. Het is de bedoeling dat het over koepelend orgaan alleen op treedt als gesprekspartner wan neer het om zaken gaat die alle verenigingen aangaat. In de na bije toekomst gaat het overkoe pelende orgaan zich inzetten voor acties als wijkverfraaimg en het tegengaan van de honden op de stoep. De vier voorzitters van de wijkvereniging zitten in het bestuur van het overkoepe lende orgaan. Het correspon dentieadres is Boshuysenstraat 26, Katwijk aan Zee, tel. 15638. LEIDEN Het co mité voor de Pieters- en Academiewijk is een wijkvereniging geworden. Tot deze transformatie werd gisteravond met al gemene stemmen be sloten op een opval lend goed bezochte oprichtingsvergade ring. Het wijkcomité had de nieuwe vorm van georganiseerde in spraak verkozen bo ven de oude wijze, omdat men meende dat een wijkvereni ging een aantal dui delijke voordelen biedt in vergelijking met een comité. De bewoners kunnen er bijvoorbeeld lid van worden en op die ma nier een stukje in spraak verwerven. Zo kan men tegemoet komen aan de veelge hoorde klacht van in woners van een wijk over „het op eigen houtje werken" en „het zich bezig hou den met futiliteiten" van een wijkcomité. Een wijkvereniging biedt ook nog finan cieel voordeel: men is niet alleen van ge meentelijke subsidie afhankelijk. De nieuwe vereniging onder voorzitter schap van mr Th. Korthals Altes wil onder meer de te res taureren Pieterskerk een meer sociale functie geven. EHBO-feest in Drie Eendjes ZOETERWOUDE - Op het gro te feest dat gisteravond in de Drie Eendjes in Zoeterwoude werd gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de EHBO Zoeterwoude/Leiderdorp werd door voorzitter Pilanen in aanwezigheid van burgemester Detmers en Pastoor Schlatmann aan de 28-EHBO-cursisten, die in april voor hun examen slaag den het officiële diploma over handigd. Een en ander aange vuld met waarderende woorden van burgemeester en pastoor, die dit vergezeld deden gaan van een gevulde enveloppe voor 'net EHBO-bestuur. Op de foto de gediplomeerde EHBO-ers met hun twee docenten. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT De scholieren die aan het begin van het volgend schooljaar geen onderdak kunnen vinden in de nieuwe Viktorschool aan de Pilarenlaan, zullen worden ondergebracht in de voormalige huishoudschool; een gedeelte van de oude Sint Victorschool. De gemeente Noordwijkerhout is met het kerkbestuur overeengeko men dat de voormalige huishoudschool, met vier klassen, en de speelplaats voor 5000 gulden kunnen worden gehuurd. Tijdens de raadsvergadering van 25 mei was het college van mening dat het onderbrengen van leerlingen in dit pand tot de onmogelijkheden behoorde. Een bestaand vertrek wordt ingericht als koffiekamer voor het onderwijzend personeel en de toegang naar de school wordt verlegd van de Kerkstraat naar de Duin doornstraat. De raad zal morgenavond, tijdens een extra raadsver gadering, over het voorstel van het college beslissen. Ambulance- dief aangehouden NOORDWIJK - De Luchtha- venpolitie van Schiphol heeft dezer dagen een 26-jarige maga zijnbediende uit Delft aange houden en overgeleverd aan de Noordwijkse recherche. De man was er vorig jaar tussen uit geknepen nadat hij in een Noordwijkse garage een auto ambulance had gestolen. Het voertuig werd enige tijd later aangetroffen in een garage in Leidschendam, maar de verko per bleek daarna onvindbaar. Hongerstaking Dertig Russi- sch-Joodse emigranten zijn gisteren in Rome een honger staking begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis voor toelating tot de Verenigde Staten. Zij maken deel uit van een groep van 450 joden die zich eerst in Israël hadden gevestigd, maar die toen naar Italië kwamen in de hoop op een inreisvisum voor Ameri ka. Bergen-Belsen Onbekenden hebben in het weekeinde op de gedenkplaats van het vroe gere concentratiekamp Ber gen-Belsen vernielingen aan gericht. Er werden o.m. acht tien grafzerken omvergewor pen en bloemaanplant ver nield. PROVINCIE VERNIETIGT BESLUIT WASSENAAR WASSENAAR De Wassenaarse mevrouw J. C. Jongeneel mag van de Provincie in haar huis aan de Rijksstraatweg in Wassenaar blijven wonen. Gedeputeerde Staten hebben het verzoek van mevrouw Jongeneel om de onbewoonbaar verklaring van haar huis door de gemeenteraad te vernieti gen, gegrond verklaard. Zoals bekend ging mevrouw Jongeneel in beroep bij G.S. omdat zij van mening was dat niet de toestand van de woning tot de onbewoonbaarverklaring heeft geleid, maar de wil van de eigenaar om het af te breken en te verkopen. Dit bleek ook uit het bord dat aan de voorgevel is geplaatst van het eerste huis van de twee-onder-één-kapwoning.Zij was van mening dat de eigenaar alle gebreken aan het huis op eenvoudige wijze zou kunnen verhelpen. Of dit laatste nu het geval is of niet, de provincie verklaarde dat de woning van mevrouw Jongeneel niet bouwvallig is. Het college stelt dat de woning na dakverbetering en verwij dering van brandgevaarlijke houten binnenafscheidingen vol gens de woningwet voor bewoning geschikt is. Opmerkelijk gegeven daarbij was dat zowel de inspecteur van de volks huisvesting als het college van b en w deze mening niet was toegedaan. De eigenaar van de woning, de Intercontinental Estate B.V. kan nog bij de kroon in beroep gaan. Mevr. Jongeneel bij haar huisje aan de Rijksstraatweg

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4