Lubbers dreigde met aftreden Tegen karate Bob levenslang geëist AANSLAG OP 5E VS-LEGERKORPS IN FRANKFORT Bemanning Urker kotter gevonden Kamer ongerust over openbaar vervoer Syrië houdt luchtmacht tegen Libanon gereed WOENSDAG 2 JUNI 1976 LEIDSE COURANT Na 36 uur dobberen in rubberboten (Van een onzer verslaggevers) URK De vier bemanningsleden van de Urker viskotter „Wilco" de UK 62, zijn gevonden. Zij werden gisteren ontdekt, dobberend in twee rubberbootjes door de Franse treiler „La Croix de Fief". De Urkers hebben 36 uur op zee rondgezwalkt. De Wilco is zondag kort na middernacht gezonken. De bemanning had ontdekt dat er een vrij groot gat in het ruim was ontstaan. De oorzaak van deze averij is nog niet achterhaald. Er zou ook nog brand op het schip geweest I zijn. Na de eerste noodsignalen kwam onmiddellijk een zoekaktie op gang. Schepen en vliegtuigen konden echter niets vinden, waarschijnlijk door de dichte mist. De bemanning zelf heeft een aantal vrachtschepen gezien, waarvan enkele zeer dicht bij waren. Zij werden echter niet door de schepen opgemerkt. Ook de raketten die zij afvuurden toen er een vliegtuig overkwam, waarschijnlijk een van de patroullevlieRu^-n van de Franse Marine dat aan de opsporing deelnam, -ëh-n als gevolg van de mist niet opgemerkt. De vier schipbreukelingen, die in een opmerkelijk goede conditie verkeren, zijn door de Franse treiler naar St. Malo gebracht. De vier bemanningsleden zijn: schipper W. Kramer (41), R. Wijnands (28), en de broers H. (31) en A. Brands (28). Er was geen vijfde man aan boord, zoals aanvankelijk werd aangenomen. Bij de familie rands in Urk werd gistermiddag onmiddellijk de vlag uitgestoken, toen het goede nieuws bekend werd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De openbare vervoersbedrijven varen nog steeds in de mist. Onvoldoende weten zij wat ze wat betreft de dekking van hun financiële tekorten aan toe zijn. De regering moet daarover zo gauw mogelijk didelijkheid bieden. Hiertoe moet een wettelijke regeling worden uitgewerkt. De vier bemanningsleden van de Urker kotter Wilco, veilig aangekomen in de Franse haven van Namens PvdA en PPR vroeg het kamerlid Van der Doef, om zo'n wettelijke regeling tijdens het debat in de Tweede Kamer over de beleidsnota's vfan mi nister Westerterp en staatssecre taris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) over: het goederen vervoer, het personenvervoer, de tekorten van het openbaar vervoer in een aantal gemeen ten, de verkeersveiligheid en het parkeerbeleid. Een paar weken geledn waren deze nota's al aan de ord geweest in openbare commixsievergaderingen. Van der Doef wilde wel eens precies weten wat nu eigenlijk de criteria van de minister zijn voor het beleid van de gemeen telijke vervoersbedrijven. Tus sen de regering en die bedrijwu uit een negental grote steden zijn besprekingen geweest over de dekking van de financiële tekorten. Onder bepaalde voor waarden wil het rijk die tekor ten volledig voor zijn rekening nemen. Van der Doef vroeg zich af wat die voorwaarden zijn. Daartoe diende hij een motie in. Hij pleitte daarin ook een stelsel van doeluitkeringen aan ge meenten voor verkeer en ver voer, zodat de t?ekorten voor rekening van het rijk komen. In een wet zou volgens de motie, een en ander moeten worden uitgewerkt. Volgens hem zitten de gemeenten in een dwangposi tie. „Ze moeten een marge blij ven houden voor een eigen be leid." Hij wees er verder op dat bij het streekvervoer onrust is ont staan. Vooral in het noorden van het land. Er moet namelijk rekening mee worden gehouden dat een deel van de avondritten en ritten op zondagen wordt stopgezet, omdat er te weinig passagiers zijn. Hiertegen be staan ernstige bezwaren. Enige andere kamerleden con stateerden dat er in het ver voersbeleid een pas op de plaats wordt gemaakt. Wat teleurstel lend, zei chakel namens ARP, KVP en CHU. „Er is helaas geen geld beschikbaar. De mi nister kan ook niet verder gaan dan zijn financiële mogelijkhe den." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Lub bers van Economische Zaken is tijdens het kabinetsoverleg over de omstreden order aan Zuid-Afrika nadrukkelijk van plan geweest af te treden. Een principieel „neen" van het ka binet zou voor hem onverteer baar zijn geweest. De uiteind elijk gekozen weg, om de be slissing over de nucleaire or der te coördineren met de be sluitvorming in de Verenigde Staten, vond hij tenslotte reëel, „hoewel ik wist dat er beduidende risico's aan vast zaten voor de bedrijven". Voor de televisie verklaarde de minister gisteren, dat het erg spijtig is dat de Neder landse bedrijven naast de or der hebben gevist. „Ik kan me de bittere teleurstelling voor stellen". Lubbers heeft uiteindelijke vrede genomen met het kabi netsbesluit, hoewel hij per soonlijk nog steeds op het standpunt staat, dat het kabi net niet duidelijker achter het bedrijfsleven is 'gaan staan. Dit eigen standpunt heeft de minister niet alleen in een brief aan het bedrijfsleven kenbaar willen maken, maar ook in de Kamer willen verde digen. Voor beide zaken heeft het kabinet echter een stokje gestoken, hetgeen Lubbers erg hoog schijnt te hebben opge nomen. Voor de televisie ver klaarde de minister gisteren, dat KVP-fractievoorzitter An- driessen en enkele geestver wante ministers hem maandag jj. hebben kunnen bewegen in het kabinet te blijven, omdat er nog andere belangrijke za ken op de agenda staan. De Tweede-Kamerfractie van de PPR heeft in een brief aan Franse parlementariërs een beroep op hen gedaan geen actieve medewerking te verle nen aan de uitvoer van nu cleaire reactoren naar Zuid- Afrika. De Franse oppositie partijen is verzocht ook „kei hard" te gaan vechten om te proberen het Franse rege- ringsbesluitlerug te dringen. De speciale commissie van de Verenigde Naties die zich be zig houdt met de strijd tegen rassendiscriminatie heeft een dringend beroep gedaan op Frankrijk niet mee te werken aan de voorgenomen levering van kernreactoren aan Zuid- Afrika. Woordvoerders van zowel de regeringspartijen als van de oppositie hebben in de Eerste Kamer kritiek geleverd op de gang van zaken rond de kre dietgarantie. Volgens hen, had het bedrijfsleven eerder moe ten worden medegedeeld, dat er geen krediet-garantie zou worden gegeven. Men vond dat door de houding van de regering grote schade aan het bedrijfsleven is toegebracht. Verscheidene Afrikaanse lan den hebben verbolgen gerea geerd op de Franse beslissing om de reactoren te gaan leve ren aan Zuid Afrika. Zij stel len, dat Parijs partij heeft ge kozen voor Afrika's vijand. Het Zwitserse bedrijf Brown Boveri, dat deel uitmaakte van het Amerikaans-Nederlands- Zwitserse consortium dat kan didaat stond voor de Zd-Afri- kaanse order, heeft als uit vloeisel van de jongste ontwik keling besloten niet meer met de RSV te zullen samenwer ken. Het kabinet zou welwillend staan tegenover de eisen van het bedrijfsleven om ter com pensatie van de mislukte order andere orders te ontvangen. Terlouw D'66 Kabinet moet nuchter blijven DEN HAAG (ANP) Fractievoorzit ter Ter louw (D'66) is van mening, dat de besluitvorming van het kabinet zo nuchter mogelijk moet zijn en dient plaats te vinden met inachtneming van democratische spelregels. Dit bleek gisteravond, tijdens een spreek beurt van dr. Terlouw voor de Haagse afdeling van zijn partij. Dr. Terlouw besprak het kabinetsbe raad van de laatste dagen. „In dat beraad past niet, dat een paar staats secretarissen van PvdA en PPR drei gen met aftreden, daarin past niet dat de minister-president op grond daar van de discussie heropent, daarin past niet een met zijn portefeuille zwaaien de minister van economische zaken, daarin past niet de dreigende taal van de kant van de PPR", aldus Terlouw. Hij meent dat het kabinet er goed aan zou doen minder het oor te laten hangen naar zijn achterban en zich meer gelegen te laten liggen aan een normale besluitvorming binnen het kabinet. Assads prestige op spel BEIROET (AP) Syrië heeft voor zijn luchtmacht de alarmtoe stand afgekondigd om zo nodig zijn thans in Libanon staande troepen te kunnen steunen, zo is in Arabische diplomatieke kringen vernomen. I Tevens verluidde in linkse Liba- i nese kringen dat Syrische troe pen de in het in het zuiden liggende havenstad Sidon zou- dat de Syrische troepen er op verzet stuitten in het noorden, oosten en zuiden aldus meldden de diplomaten. staande olieraffinaderij van de moedelijk geen divisie van in maatschappij Medreco (Medit- totaal 15.000 man plus 2000 terranean Refinery Company) tanks sturen zonder daarbij in handen hebben. voor bescherming uit de lucht te zorgen." XI.„ Hij zei verder: „Syrië meent 't MIG-21 en Soechoi, gereed helemaal. Assad wil zijn expedi- i staan om in Libanon tussenbei- tie in Libanon tot een goed de te komen zodra bekend werd einde brengen of de verzetsstrij ders of linkse troepen aldaar daar nu voor of tegen zijn. Zijn prestige en vermoedelijk zijn re gime staan op het spel." Gistermorgen vroeg waren Syri sche troepen de grens overge trokken in het uiterste noorden en het oosten, respectievelijk in de disirikten Akkar en Beka'a en zij waren daarbij niet op verzet gestuit. Volgens palestijnse bronnen wa ren de Syriërs vanmorgen bezig op de voornaamste wegen'Pa lestijnse verzetsstrijders en le den van de linkse Libanese mili taire formaties te ontwapenen. Rookverbod openbare gelegenheden in Italië ROME Met ingang van vandaag is in Italië de op papier nogal streng aan doende wet van kracht ge worden die het roken ver biedt op elke besloten openbare plaats. Met uit zondering van de bioscoop eigenaars verwachten wei nig Italianen dat op een strikte naleving van de wet kan worden toegezien door de reeds overbelaste politie. De wet geldt uitsluitend voor plaatsen die niet vol doen aan de voorgeschre ven normen van luchtver versing of circulatie of waar deze normen nog niet officieel zijn goedgekeurd. Het rookverbod is van kracht in bioscopen, thea ters, besloten ruimten die gebruikt worden voor openbare bijeenkomsten, danszalen, musea, biblio theken, galerijen, leeszalen, wachtlokalen op stations, vliegvelden en in zeeha vens, gangen van zieken huizen en scholen, openba re bureaus en openbare vervoermiddelen. Overtreders kunnen wor den bestraft met boetes van 35 tot 350 gulden. KNVTO laakt Duits beleid goederenvervoer Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het KNVTO, het verbond van transporton dernemers, is zeer teleurgesteld over het mislukken van het Duits-Nederlandse overleg be treffende een vergroting van het aantal vergunningen voor het goederenvervoer over de weg. Volgens het KNVTO zal het beperkte aantal vergunnin gen tot grote problemen leiden. Nu al zijn vele vervoerders met in staat voldoende transporten naar Duitsland te verrichten omdat het aantal vergunningen niet toereikend is. Het KNVTO wijst er op dat dit eenzijdige Duitse regeringsbesluit de be heersing van de Nederlandse vervoerscapaciteit doorkruist en zelfs ondermijnt. Bovendien acht de organisatie de Duitse houding in strijd met het EEG- vervoer beleid. Ook in de Tweede Kamer bleek men verbolgen dat de Duitse regering per vier weken slechts 45.000 ritmachtigingen wil ver strekken voor het goederenver voer over de weg. Volgens een VVD-woordvoerder is er be hoefte aan 58.000 machtigingen. De Kamer dringt er bij de rege ring op aan al het mogelijke te doen om een groter aantal los te krijgen. Dierproeven alleen na vergunning overheid DEN HAAG (ANP) - De Twee- de Kamer heeft gisteren inge stemd met de nieuwe wet op de dierproeven. Volgens deze wet mogen proeven met gewervelde dieren alleen genomen worden, nadat er van overheidswege een vergunning verstrekt is. De proeven moeten in het belang zijn van de gezondheid en de voeding van mens en dier. „LID JOEGOSLAVISCHE GEHEIME DIENST" AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. L van den Berge, heeft gisteren wegens drie moorden, twee pogingen tot moord en een poging tot doodslag tegen de 28-jarige Joe goslavische karateleraar Slobodan M. LE VENSLANGE gevangenisstraf geëist. De Joegoslaaf had op eerste kerstdag 1973 in Amsterdam drie van zijn landgenoten met revolverschoten om het leven gebracht, twee Joegoslavische vrouwen ernstig ver wond en de hem achtervolgende Amster damse agenten beschoten. In eerste instantie was de karateleraar, die bekend stond als 'Karate Bob' na een eis tot levensslang door de rechtbank tot acht tien jaar veroordeeld. Begin van dit jaar, na een uitgebreide behandeling voor het ge rechtshof, waarbij ook de door de verdachte aangevoerde politieke achtergronden (hij zou een lid zijn geweest van de Joegoslavi sche geheime dienst) uitvoerig waren door genomen werd de dagvaarding op juridische gronden nietig verklaard en werd de zaak terug verwezen naar het openbaar ministe rie. Bij de aanvang van de zitting deelde presi dent B. van der Waerden mee, dat de recht bank, anders dan bij de eerste zitting twee jaar geleden, aannemelijk acht dat de zaak van Karate Bob politieke achtergronden heeft. „Uit een aanvullend onderzoek is ge bleken, dat de verdachte een bepaalde op dracht die hij als agent van de Joegoslavi sche veiligheidsdienst had gekregen, niet heeft uitgevoerd en daarom mocht hij aan nemen dat zijn leven in gevaar was. Dit wordt ook bevestigd door een schietpartij op 24 december. Wat de rechtbank betreft behoeft de politieke kant van de zaak niet verder uiteengezet of bewezen te worden," aldus mr. Van der Waerden. Het hof besteedde in hoger beroep meer aandacht aan de politieke kant van de zaak. Op formele gronden verklaarde het hof de dagvaarding nietig en verwees de zaak terug naar de rechtbank. Anders dan bij de eerste behandeling - S. vreesde toen op weg van het Huis van Bewaring naar de rechtbank door de Joego slavische geheime dienst te worden geliqui deerd - verscheen Karate Bob gisteren wel op de zitting van de rechtbank. In plaats van twee parketwachten zaten ditmaal ech ter twee in blauwe overalls gestoken politie mannen bij hem in de verdachtenbank en was er verscherpte bewaking in de rechts zaal ingesteld. Desondanks kroop S. later weg in de diepe vesterbank van een van de ramen van de zaal, omdat hij op het balcon van de rechtszaal enkele Joegoslaven ont dekte die hem naar het leven zouden staan. De rest van de zitting bleef hij daar zitten. 3root was de ravage die in Frankfurt door twee afzonderlijke bome: s werd aangericht. Nieuwe terreurgolf op komst (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Vier jaar nadat de Baader-Meinhof-be- weging met bomaanslagen in geheel Duitsland angst en schrik hebben verbreid, zijn anarchisten een nieuwe golf van terreur begonnen. In Ham burg mislukte een moordaanslag op de rechter Herbert Schmidt en in Frankfort werden door twee enorme explosies zestien mensen gewond, van wie twee ernstig. Evenals in mei 1972 gold het bij deze laatste aanslag wederom het hoofdkwartier van het vijfde Amerikaanse legerkorps. Een van de bommen explodeerde in de garderobe van de officierskanti ne en slechrs aan een toeval is het te danken, dat hier niet tientallen doden zijn gevallen. Óp het moment van de ontploffing, tegen half twee 's middags, was de anders op deze tijd vol bezette kantine nagenoeg verlaten. Het gevolg was, dat er slechts twee bezoekers gewond werden. De tweede bom hadden de terroristen in het kantoor van de reinigingsdienst van het Ameri kaanse leger geplaatst. Terwijl ook dit normaal volledig bezet is, bevond daar zich op het moment van de aanslag niemand. De kracht van de explo sie was echter zo groot, dat een dikke muur volledig verbrijzeld werd. Veertien mensen, die zich de gang naast het kantoor bevonden, werden door de rondvliegende stenen en bomsplinters gewond. Kort na de explosie konden amerikaanse soldatn drie jongemannen arresteren. Zij werden later overgegeven aan de westduitse politie Tweede- Kamercommissies Psychologisch rapport alleen voor betrokkene DEN HAAG (ANP) - De Twee de- Kamercommissies voor ambtenarenzaken en voor de verzoekschriften menen, dat al leen de sollicitanten naar een betrekking bij de rijksoverheid het over hen uitgebrachte psy chologische rapport in handen moeten krijgen. Zijzelf kunnen dan beslissen of zij op grond van dat rapport hun sollicitatie al dan niet voortzetten. Een en ander blijkt uit een voor stel aan de Tweede Kamer van de verzoekschriftencommissie. Aanleiding is een klacht van een man uit Dordrecht. Deze zou bij sollicitaties bij de rijksoverheid hebben ondervonden dat zijn privacy onvoldoende gewaar borgd was en dat via het psy chologisch rapport persoonlijke gegevens in handen van derden zijn gekomen. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken deelde de commissies mee, dat er nadelen zijn verbonden aan het toezen den van het rapport aan de betrokkene. Hondsdolheid breidt zich snel uit Parijs De Franse gezond heids-autoriteiten hebben be kend gemaakt bezorgd te zijn over de uitbreiding van de hondsdolheid onder dieren. Volgens de autoriteiten is de kritische grens van 10.000 ge vallen van deze ziekte over schreden. Statistisch gezien besstaat nu gevaar voor een hondsdolheidsslachtoffer onder de bevolking. BRITSE VISSERS ONTEVREDEN OVER KABELJAUW AKKOORD rï®.(Van onze correspondent Roger Simons) ap.; LONDEN De treilervissers van Groot- k", Brittannië zijn van mening, dat hun am eigen regering hen verraden en verkocht :us heeft. Tenminste 2000 vissers en 7000 ;rd mannen en vrouwen, die hun brood ver- >ek dienen wanneer de vangst aan land ge- ige: bracht werd, dreigen werkloos te wor- els den tengevolge van het in Oslo bereikt Iet I Brits/IJslandse visserij-akkoord dat een :ls.j einde maakt aan de in oktober begonnen derde kabeljauwoorlog. Groot-Brittannië en IJsland, twee bond-" genoten van de NAVO, zullen nu op nieuw diplomatieke betrekkingen aan knopen en elkaar niet langer bestrijden' in volle zee. De derde kabeljauwoorlog was de korste maar ook de duurste en de gevaarlijkste. Britse fregatten werden geramd en zwaar beschadigd door IJs landse kanonneerboten. De reparatiekos ten bedragen meer dan anderhalf miljoen pond. De Britse treilers liepen voor ruim 75.000 pond schade op. De in Oslo afgesloten tijdelijke overeen komst voorziet, dat dagelijks niet meer dan 24 Britse treilers hun netten mogen uitwerpen in de IJslandse 200 mijl-zone. Bovendien moeten zij buiten de door IJsland in kaart gebrachte conservatiege- bieden blijven. Jonge vis moet terug in zee geworpen worden en de Britse trei lers mogen de IJslandse kust niet dichter dan 20 mijl benaderen. IJsland beschouwt het akkoord van Oslo als een complete overwinning, terwijl de Britten zich volledig verslagen voelen. Het was al lang duidelijk, dat zij de derde kabeljauwoorlog niet konden winnen. De visserijgrens van 200 mijl staat op het punt internationaal erkend te worden. Vast tarief voor taxi-ritten voorgesteld DEN HAAG - Vastrit- prijzen voor taxi-ritten die vooraf betaald .moe ten worden. Dit ishet voorstel dat de PvdA-er Van der Doef gisteren deed aan de Tweede Ka mer tijdens het debat over verkeer en ver voer. Volgens hem werkt een dergelijk systeem pre ventief in tegenstelling tot het strafbaar stellen van het niet-betalen van taxi-ritten. Mevrouw Veder-Smit, woordvoerder voor de VVD, gaf als haar me ning dat de minister de strafbaarstelling op nieuw moet .bestuderen. „Gratis meerijden in een taxi is diefstal van ver voer" zo meende zij. Ook de KVP-er Corne- lissen (mede namens ARP en CHU) vroeg zich af of minister Vap Agt er wel juist aan haa gedaan om de strafbaar stelling van de hand te wijzen. Mevrouw Veder Smit gaf een aantal juridische mogelijkheden aan, die volgens haar strafbaar stelling mogelijk maken. Volgens de liberale woordvoerder zal het niet-betalen van een taxi echter geen misdrijf moeten zijn, maar een overtreding.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13