Omleidingsroute Turfmarktbrug wordt gewijzigd „Het is ook nooit goed" Witmakers' dreigen door te gaan Financiële situatie peuterspeelzalen in Leiden penibel Gastarbeiders met stille trom vertrokken V erkeersmaatrégelen in Maredorp-oost Recreatiegebied-Noord krijgt opknapbeurt DINSDAG 1 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel LEIDEN De omleidingsroute, die was ingesteld om de gammele Turfmarktbrug te ontlasten, zal op 1 juli worden gewijzigd. Na een proefperiode van drie maanden blijkt de huidige omleidings route niet te voldoen. De winkeliers van de Steenstraat zijn met name niet gelukkig met het feit dat de bussen aan beide zijden door de straat denderen. Zij stellen dat de Steenstraat onbegaan baar wordt en dat de klanten hierdoor wegblijven, hetgeen zij nu reeds kunnen merken aan een teruggang van de omzet. Tijdens een vergadering van de Verkeerscommissie gistermid dag werd een nieuwe omlei dingsroute, die de instemming van de winkeliers heeft, onder de loep genomen. De bussen zouden evenals het overige ver keer stad-uit worden geleid over de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt Een probleem dat hier om de hoek komt kij ken is dat de walmuren bij een dergelijke verkeersgeleiding zul len moeten worden gestut De muren bevinden zich in dermate slechte staat dat zij zullen kun nen bezwijken onder het ge wicht van de bussen. De heer Tonkens van de dienst Gemeentewerken stelde dat er drie mogelijkheden waren om de walmuren te beschermen. 1. Het slaan van heipalen over der tig meter langs de Beesten markt. Dit werk neemt twee a drie weken in beslag en zal on geveer veertig mille kosten. 2. Het aanbrengen van een stalen damwand. Hiervoor heeft de dienst Gemeentewerken even veel tijd nodig. De kosten zullen vijfenzeventig mille bedragen. 3. Het vernieuwen van de walmu ren. Dit kost honderdtwintig mille. Het werk neemt vier vijf maanden in beslag en is derhal- De Turf markt me- t op de voor grond de oorzaak van alle proble men: de gammele Turfmarkt brug mIUï.. ve geen korte-termijn-oplossing. De heer Houtman (SGP/GPV) stelde voor de mogelijkheden een stalen damwand te huren te onderzoeken. Volgens hem zou dit aanmerkelijk goedkoper zijn, aangezien de omleidings route een tijdelijke maatregel is. Over anderhalf jaar zal immers de Turfmarktbrug vernieuwd zijn. Ook vroeg het commissie lid zich af of het niet eenvoudi ger zou zijn de Beestenmarkt te asfalteren. „Hierdoor zullen de trillingen afnemen", zo stelde hij. De heer Tonkens betwijfel de of deze maatregel afdoende zou zijn. Door een Steenstraat-winkelier werd er nog op aangedrongen de gewijzigde omleidingsroute met ingang van 1 juni te laten ingaan. „We jagen onze klanten weg. Velen durven zich niet eens meer met de fiets over de Steenstraat te wagen met al die bussen. Ook het wandelen wordt er niet gezelliger op. Wie beweert dat het aantal ongeluk ken op de Steenstraat wel mee valt, praat zonder er verstand van te hebben. Ik zie bijna dage lijks een ongeluk gebeuren." Wethouder Waal wilde van het pleidooi van de winkelier niets horen. „We komen binnenkort met een definitief voorstel, waarin de suggesties van 'de heer Houtman zullen zijn ver werkt", aldus de wethouder. ANONIEM TELEFOONTJE AAN L.C. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het witverven van de deuren van de woonnui- zen van burgemeester en wethouders is niet onze laatste daad. Wij zullen doorgaan. Tot de Leidse dienst gemeente werken stopt met het witverven van affiches en muurkran ten". Aldus gistermiddag een anonieme jongeman in een telefoongesprek met de redactie van de Leidse Courant. De „witmakers" staken hun acties pas, als er een eind komt aan de censuur op affiches en muurkranten. „Wij willen gewoon affiches aanplakken maar, als dat dan persé niet kan, moet de gemeente aanplakborden plaatsen", zo stelde de anonieme beller, die toegaf nauwe contacten te onderhou den met diverse Leidse groepen als onder meer de „Muur- krant" Uit de dreigementen van de jongeman bleek overduidelijk, dat het waarschijnlijk is dat de woningen van burgemeester en wethouders het in de komende weken nog eens zullen moeten ontgelden. Mogelijk zijn ook andere acties te ver wachten. Ook bij deze eventuele andere acties zal de wit kwast gehanteerd worden", aldus de anonieme actievoerder. Leidse harmonie succesvol LEIDEN De Katholieke Leidse Harmoniekapel is dit weekeinde uitermate succesvol geweest tijdens een groot fede ratief bondconcours in Waterin gen. De Leidse kapel onder leiding van dirigent D. L. van Ooyen won de dagprijs voor de beste muzikale prestatie, de wissel- prijs voor de beste prestatie in de eerste afdeling, de eerste - prijs met totaal 292,5 punten en promotie naar de afdeling „Uit muntendheid". Burgerlijke T Stand ^van Werkhoven; Caroline Joyce d.v. XempH en S.Weeda; Bastiaan z v. J. P Rooperen en J. C. M Koek, Christis C. van As en 0. Bos: Thamara Petra - J. de Vries en G. Abdulla; Isabella C d.v. O. S Duindam en A. Varkevisser; .-mine d.v. C. van Duijn en J. Guijt jacoba d.v. T. Langmuur en A A "d. v. A. J. Schoordijk en A. Y. KIl Arie z. v. H Ke.izer en M. M Sébastien Mark z v. FL F. M. L. J. Dowling; Marnje Kirsten d.\ - en M. M. Oosthof; Stephanie c M. M. van Zanten; Franciscus Nicolaas z.v. C Marilène Thèrése Barbara d v. c' J. J. Eijgerv raam en A. M. H. H. van de Kasteele; James Andrew z v. B. Jackson en S. E Davies. Gehuwd; W. C. Verhoeven en P. Wijsman. Overleden: H. A Wiepjes geb. 24 mei 1944 man; S. Oe Jongh geb 18 juni 1898 man; S. E. van der Drift geb. 18 mei 1S"S dochter Hazenoot geb. 23 okt 1914 echtgenote v De Leidse politie was in vol ornaat uitgerukt om de ontruiming in goede rustige banen te leiden. LEIDEN Met betrekkelijk stille trom zijn de buitenlandse werknemers giste ren toch nog uit de Derde Groenesteeg vertrokken. Gisteravond herinnerde slechts een grote hoop puin er aan dat de pandjes Groenesteeg 43 en 45 hadden bestaan. Zoals bekend verkeerden de pandjes in dermate slechte staat dat de gemeente tot sloop moest overgaan. Er zaten gaten in muren en vloeren en de ratten hadden vrij spel. Ondanks deze erbarmelijke toe standen hadden de buitenlandse werkne mers gedreigd met actie wanneer de pan den zouden worden ontruimd .Toen er gistermorgen twee overvalwagens van de politie en twee grote vrachtwagens van de dienst Gemeentewerken in de steeg arriveerden lieten de buitenlanders ech ter zonder veel protest hun huisraad op de vrachtwagens laden. Een deel van de buitenlandse werknemers zal zijn intrek nemen in het voor hen verbouwde pand aan de Hooigracht, een ander deel is vertrokken naar familie of vrienden Drie panden aan de overzijde van de gesloopte panden werden gistermiddag dichtgetimmerd. Het ligt in de bedoeling op korte termijn te starten met nieuw bouw ten behoeve van buitenlandse werknemers in de Groenesteeg PEUTERS GAAN DE STRAAT OP LEIDEN Ongeveer vijfhonderd Leidse peuters, hun ouders en de leiders van achttien peuter speelzalen houden morgen in het .Jeugddorp" aan de Voorschoterweg een demonstratieve bijeen komst. Dit om de aandacht te vestigen op de penibele financiële situatie waarin de peuter speelzalen in Leiden zich bevinden. Tussen tien en elf uur zal wethouder Tesselaar van samenle vingsopbouw een petitie worden aangeboden, die ondertekend is door de ouders van de peuters en de leiders van de speelzalen. Hierin wordt het college van b. en w. verzocht op korte termijn financiële middelen ter beschikking te stellen om vijfendertig peuterleidsters in dienst te kunnen nemen. De aktie is een logisch gevolg van het in maart van dit jaar verschenen rapport van de Werkge meenschap Kindercentra Leiden, waarin de nood klok voor de peuterspeelzalen werd geluid. Met name de peuterspeelzalen in de clubhuizen „De Zevensprong" en „Groenoord" blijken het slach toffer te worden van de beperkte financiële midde len die beschikbaar zijn. „De Zevensprong" moet het doen met één vaste kracht, die uit eigen middelen wordt betaald. Bij „Groenoord" heeft men de beschikking over een peuterleidster die werkzaam is in WSW-verband. In totaal hebben de achttien speelzalen, die mor gen gesloten zullen zijn, vijf door rijk en gemeente gesubsidieerde vaste krachten, vier vaste krachten, die uit eigen middelen worden betaald, twintig vrijwilligers en eenentwintig peuterleidsters, die een uitkering in het kader van de WSW ontvangen. Voor een groot deel draaien de peuterspeelzalen op de WSW-krachten (veelal kleuterleidsters, die niet aan de slag kunnen komen). In feite wordt hiermee een oneigenlijk gebruik gemaakt van de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening). In januari van dit jaar maakte minister Boersma van sociale zaken reeds bezwaar tegen het inschakelen van WSWers in onder meer peuterspeelzalen, aange zien de regeling in de eerste plaats is bedoeld voor gehandicapten. Spoedig na de uitspraak van mi nister Boersma werden enkele aanvragen voor werkloze kleuterleidsters in Leiden afgewezen. Voor het komend seizoen is er een noodoplossing gevonden in de „interim maatregel jeugdige werk lozen". De peuterspeelzalen kunnen met deze rege ling subsidie krijgen om werkloze kleuterleidsters die net van school komen aan te trekken voor de periode van één jaar. Hiermee zijn de peuterspeel zalen niet uit de problemen, aangezien het slechts een tijdelijke oplossing is, die de continuiteit van de speelzalen in gevaar zal kunnen brengen. LEIDEN Met ingang van 1 juli is de Voldersgracht alleen vanaf de Van der Werffstraat bereikbaar. Maredorp-oost krijgt twee invalswegen, vanaf de Pelikaanstraat en de Lange Mare. De Druckerstraat en de G re venstraat krijgen eenrichtingverkeer in de richting van de Van der Werff straat. De Verkeerscommissie kon gisteren akkoord gaan met de verkeersmaatregelen, zoals deze door wijkarchitect Barkema werden voorgesteld. Minder tevreden bleek men met zijn suggestie het eenrichtingverkeer van de Oude Vest tussen de Pelikaanstraat en de Voldersgracht om te keren. De heer Van Dronkelaar van de afdeling Stedebouw stelde dat door de laatstgenoemde maatregel de verkeerscirculatie in gevaar kwam. De panden aan de Oude Singel zouden alleen via een grote omweg (over de Langegracht) bereikbaar zijn. Als groot voordeel van zijn maatregel noemde de heer Barkema het feit dat het verkeer eerder wordt gedwongen de City Ring te nemen, in plaats van allerlei sluipweggetjes. LEIDEN Het recreatiegebied in Leiden-Noord zal dit jaar nog worden aangepakt Het ge bied, dat wordt begrensd door de Marnixstraat en de Pieter Bothstraat aan de ene en het volkstuinencomplex „Ons Bui-' ten" en de woningen van de „Hoven" aan de andere kant, is in de loop der jaren, mede door de slechte grondgesteldheid, in verval geraakt. De opknapkos- ten worden geraamd op 645.000 gulden. Het ministerie van CRM zal in het kader van het experimentele beleid met be trekking tot de openluchtre creatie binnen de bebouwde kom een subsidie van 400.000 verlenen. De raadscommissie voor de volkshuisvesting kon gister avond haar voorlopige goedkeu ring aan het plan hechten, op voorwaarde dat voordat met de uitvoering van de werkzaamhe KOSTEN MEER DAN ZES TON Leidse auteurs op schrijversfestival JiEIDEN In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vrijdag 4 juni het eerste ^Leidse schrijversfestival gehouden. Aan deze lite raire avond werken de Leidse auteurs J. M. A. Biesheuvel, Martin 't Hart, Anton Korteweg, Han nes Meinkema en Boudewijn M. I. Büch mee. De auteurs zullen op dit festival voorlezen uit eigen werk. Voor de aanwezigen bestaat gelegen heid tot het stellen van vragen. Het succes van de avond zal medebepalend zijn voor verdere literaire activiteiten in het Leids Vrijetijdscentrum. De literaire avond begint om acht uur. De toegang sprijs bedraagt twee gulden. den wordt begonnen, een hoor zitting voor de bewoners wordt gehouden. Het reeds in het gebied aanwezi ge schooltuincomplex zal aan de noordoostzijde zodanig worden aangepast, dat een rechthoekige vorm wordt verkregen. Hier door kan de jaarlijkse grondbe werking - ploegen - gemakkelij ker worden uitgevoerd. Op de plaats, waar vroeger een verkeerstuin en een rolschaats- baan waren, wordt nu een rui me speelweide aangelegd. De in {le speelweide aanwezige vijver wordt verbeterd en vergroot. Er zullen vissen in worden uitgezet Een terreingedeelte kan in de wintermaanden dienst doen als ijsbaan. In het plan zijn recreatieve rij wiel- en wandelpaden opgeno men. Het rijwielpad loopt vanaf de Pieter Bothstraat in de rich ting van de toekomstige Gooi meerlaan. In later stadium kan het pad worden doorgetrokken naar de Merenwijk. De aan te leggen wandelpaden zijn alleen voor voetgangers. In het zuidoostelijk deel van het gebied is ruimte voor de aanleg van een parkeerterrein. Bezoe kers van het nabijgelegen sport complex en volkstuinders van „Ons Buiten" kunnen hiervan gebruik maken. De plaats, vormgeving en capaciteit wordt pas in later stadium bepaald. Een en ander is mede afhanke lijk van een tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan, waar voor een plan in voorbereiding. LEIDEN „Je doet je best voor de bewoners en dan schijnt het op het laatste nip pertje nog niet in goede aarde te vallen", zo klaagde een ge tergde wethouder Verboom gis teren tijdens een vergadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting. Aanleiding van zijn klacht was de brief van de bewonerscommissie Sophiastraat-noord, waarin een lagere huur voor het binnen kort onder handen te nemen nieuwbouwcomplex in de Sop- hiastraat wordt bepleit. Vol gens een berekening van de ge meente zullen de toekomstige bewoners 395,- per maand huur moeten gaan betalen. In de brief stelt de bewonerscom missie alleen met het nieuw- bouwplan akkoord te gaan, wanneer de huren tussen 220,- en 260,- komen te liggen. „Ik zal mijn beste beentje voor zetten bij het ministerie maar ik kan geen garantie geven dat de huren niet boven 260,- ko men", aldus de wethouder. Ook secretaris Akse zag het somber in: „De minister zal zich onget wijfeld beroepen op de indivi duele huursubsidie en de huur- gewenningspremies. Hierdoor zullen de bewoners echt niet veel meer huur hoeven te beta len, dan zij nu al doen"". Dat werd betwijfelddoor de heer Duyvestein (PvdA). Hij vreesde dat de huren binnen de kortse keren zullen worden ge bracht op het peil waarop ze volgens de regeling zouden moe ten zijn (5,7% van het geïnves WETHOUDER VERBOOM OVER HUREN SOPHIASTRAAT: teerd kapitaal). „Ik heb 20 voor beelden bij de hand van de nieuwbouwwoningen aan de Willem de Zwijgerlaan", zo stel de het commissielid. Mevrouw v.d. Zande (PSP) bracht naar voren dat aan de bewoners aan vankelijk was beloofd dat de huren niet veel hoger zouden worden dan die van de gereno veerde woningen. „De bewoners zijn daar mee akkoord gegaan omdat hen was beloofd dat de nieuwbouwhuizen beter geiso- leerd zouden worden en dat ze iets ruimer zouden zijn." De nieuwbouwplannen zullen in ieder geval worden uitgevoerd. „Wanneer bewoners van Noord weigeren in de nieuwe huizen te gaan zitten, moeten wé ergens anders belangstellenden van daan halen. We hebben geen machtsmiddelen ter beschikking om de bewoners te dwingen. Hiermee zal wél de voortgang van de rehabilitatie in Noord worden gestagneerd", zo stelde de wethouder. Hij zei bovendien dat hij de afkeer van sommigen tegen een nieuw huis niet be greep. „Een gerenoveerde wo ning houdt haar gebreken. Het is net als bij een oudere vrouw, die naar de Schoonheidsspecia list is geweest Na een tijdje zie je de rimpels weer, want het blijft een oudje."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3