Overtredingen kwamen Feyenoord duur te staan L MJSI i PLOEG RECHT OP TITEL: ftftlNDHOVEN De progressieve bij .««fSV is voortgezet. Twee seizoenen gele- 79len de beker, vorig jaar het kampioen- chap, nu cup èn titel. Champagne in le Kleedkamer waar minister Van Doorn handen schuddend rondging. Er naast, in de kleedruimte van Feyenoord, Strakke gezichten, doodse stilte, sterk fstekena tegen de vreugde en de opge wondenheid bij PSV, dat in de recht streekse confrontatie met de medekan- ïidaat de ware kampioen was gebleken. De strategie van Feyenoord was gebaseerd op igressie en dat liep verkeerd af want PSV hiela aet hoofd koel, liet zich niet meesleuren in de laak te veroordelen overmatige felheid van Feye noord dat de straf daarvoor niet ontliep. Op net lelangrijke moment dat de stand 1-1 was, begin- Feyenoorders overtredingen op een afstand fan het doel van Treytel, die Willy van der Kuijlen wonder wel ligt. weemaal werd zijn enorme mal vervolgd met een doel punt. Voeg daarbij de fouten Jie de meestal betrouwbare •eytel maakte en de grote ttederlaag van de Rotterdam mers is verklaard, wat doel punten betreft. De taktiek van Kees Rijvers deed de rest, waarbij nog kwam dat Feye- poords Ad Zonderland zijn collega in de kaart speelde poor de voor velen onbegrijpe- ijke beslissing om niet Willy ffreuz meteen in te zetten naar Nico Jansen. Rijvers was er dolblij mee toen hij het vijf minuten voor het kapitale [duel hoorde. Rijvers: „Ik had !op Kreuz gerekend want hij was de laatste wedstrijden de man die Feyenoord naar beter [spel stuwde. Ik vond het niet verstandig van Zonderland hem eruit te laten". Zonder- land: „Nico Jansen paste tegen deze verdediging beter in ons geheel". Zonderland had gere- Icend op „zwaar spel", waar mee PSV geintimideerd had tunnen worden. Maar tegen een zichzelf zijnd en blijvend PSV is intelligentie meer I waard dan hardheid. En van Idat eerste bezit Kreuz meer dan Nico Jansen. Ontdaan van alle emoties, spanning, opwinding en inci denten op veld en tribunes resteerde een matige wed- strijd. Het was wèl een pure voetbalslag die het tribunevolk op de randen van de zitplaat- sen bracht. De Eindhovense aanhang had met angst en vrees de laatste berichten aan gehoord. Edström kon zeker niet spelen, Stevens die don derdag zijn kuitbeen had ge broken, evenmin. Maar de lie veling in de Brabantse equipe, Willy van der Kuijlen, was op gelapt. Dinsdags had hij een spiertje in zijn kuitbeen ge scheurd. Tot vrijdag kon hij :geen minuut trainen. Toen 'bleek dat hij in staat kon wor- !den geacht in het beslissende duel aanwezig te zijn, stelde Kees Rijvers zijn strategie op die echter vijf minuten voor de wedstrijd, toen Zonderland zijn formatie prijs gaf, werd doorkruist. „Ik had er natuur lijk ook rekening mee gehou den dat Nico Jansen zou spe len maar eigenlijk was Kreuz voor mij de vaste keus", aldus Rijvers, die pal voor het begin deze wijzigingen aanbracht: Pleun Strik op de rechtsach- terplaats, Kees Krijgh bij Nico Jansen, Jan Poortvliet bij Van Hanegem. Vooral Jörgen Kris- tensen schrok ervan. Hij won dan ook geen enkel duel van Strik, die een sterke partij ver tolkte. Enige dagen tevoren had Rijvers nog opgemerkt dat Strik mocht vertrekken omdat hij te oud was voor eredivisievoetbal. Deze fysiek sterke spelers behoorde met een prachtig spelende Willy van derKuijlen en de broers René en Willy van de Kerkhof, tot de besten bij PSV dat het i het prille begin tegen een gemakkelijker en minder ner veus Feyenoord even lastig kreeg. Verwarring Dat duurde een kwartier. Toen bleek dat Rijvers met het posteren van Renè van de Kerkhof als linkerspits een ge weldige greep had gedaan. „Van mij mag je het taktiek noemen", glunderde Rijvers later. Tegenover de weinig wendbare Schneider was René v.d. Kerkhof een levensgroot gevaar. De instelling van Feye noord werd op hem in de eer ste plaats bot gevierd. Eerst werd hij neergelegd door Van Hanegem, daarna door Van de Korput omdat Schneider hem met geen mogelijkheid kon •houden. René van de Kerkhof stichtte nog meer verwarring door vaak naar rechts af te zwenken en te wisselen met de r. Guy Francois, Adrie van Kraay, Peter Dahlqvist en Jan Poortvliet (v.l.n.r.) laten er geen twijfel aan bestaan hoe verheugd zij zijn. Eddy Treytel heeft het nakijken. Volkomen verslagen door het magnifieke schot van Willy van der Kuylen, waardoor PSV de leiding nam en de basis legde voor het kampioenschap, waarop Feyenoord het nakijken had. jeugdige Guy Francois. Rij vers: „Hij is nog niet zo ver om iemand uit de ploeg te spelen maar hij kon zijn kans krijgen omdat Stevens uit viel". Francois greep hem met beide handen, zowel op rechts als op links. PSV ging steeds nadrukkelij ker het initiatief nemen. Toen beging Treytel zijn eerste blunder. De man die vorig jaar de titel voor Feyenoord verspeelde door bij FC Am sterdam een simpel balletje door zijn benen te laten rol len, die in dit seizoen bij Roda JC de wedstrijd verloor waar door Feyenoord een riante kans op de leiding-alleen voorbij zag gaan, gooide giste ren geheel onnodig de bal uit in plaats van te trappen. Willy van de Kerkhof onder schepte de bal, liep ook voor bij Schneider alsof deze er niet was, zette voor en Willy van der Kuijlen joeg de half hoog voorgezette bal met de linkervoet hoog in het net Een wonderlijk schone treffer. Feyenoord dreigde te worden weggespeeld en Jan Everse overigens begingen PSV'ers ook overtredingen, anders zou men denken dat alleen Feye noord dat deed gepasseerd door René van de Kerkhof, ditmaal op rechts, beging een grove overtreding door de PS- Ver van achteren neer te ha len. Charles Corver, die in de ze hete strijd een merkwaardi ge rol speelde en zeker niet in topvorm verkeerde, toonde de gele kaart. Hij had dat al eer der moeten doen. In dit geval zou zelfs rood niet misstaan hebben. Grote consternatie bij PSV want René v.d. Kerkhof bleef liggen, drie minuten. Rijvers erbij, clubarts v.d. Brekel er bij, de verzorger, verontruste ploegmaten. Hij stond weer op. Pal daarna ontweek Nico Jansen de ijlings toegeschoten Pleun Strik maar schoot naast. Een van de goede kan sen later kregen De Jong en Van Hanegem ze ook die voor Feyenoord teloor gingen. Nogmaals mist° Nico Jansen toen Van Beveren had misge tast, Theo de Jongs inzet van de doellijn werd gewerkt en de omhaal van Nico Jansen op de paal afstuitte. Het duel was inmiddels op het grimmige af en dreigde Cor ver uit de hand te lopen. Hij zag geen kans de overgrote agressie van Feyenoord bin nen de perken te houden om dat hij te weinig afdoende op trad. Er ontstond een vecht partij op de tribune, Corver liet zich opgewonden gebaren van Treytel welgevallen en deed in de rust iets merkwaar digs. Corver stapte bij PSV de kleedkamer binnen en droeg de spelers op te voorkomen dat het publiek door hun ge dragingen nog meer op kook hitte zou komen. Hij doelde daarbij op het feit dat enige PSV'ers na harde ingrepen' van Rotterdamse zijde over de grond kronkelden. Later zei Rijvers: „Hij had in de eerste helft drie gele kaar ten moeten geven voor die schopperij van Feyenoord. Er is verschil in felheid van voetballen en felheid in agres sie. Dat eerste deden wij, het tweede deed Feyenoord. Maar wat wil je eigenlijk als de scheidsrechters voor aap wor den gezet. Jawel, ik bedoel met v.d. Korput. De tucht- commissie veroordeelt hem, dat lachertje van een commis sie van beroep, waarin nota bene een Feyenoorder zit (Van Nass, president-commissaris van stadion Feyenoord nv.t red) valt die man af'. Zonderland: „Hard? We wis ten dat we alleen met hard spelen hard werken hier een kans zouden hebben. We heb ben beide gedaan hoewel som mige spelers niet het uiterste hebben gegeven". Het optreden van Corver had tot gevolg dat PSV na de rust opvallend tam te werk ging. Rijvers: „Daarvan profiteerde Feyenoord". In Rotterdam 1-0 voor Feyenoord had de toen nog in dienst zijnde An to ni Brzezanczyk zijn taktiek al dus afgesteld: haal de snleheid uit PSV. Dat was gelukt. Zon derland vreesde eveneens die snelheid en had daar agressie tegenover gesteld. Even liet PSV zich daardoor verleiden, mede door Corver. Nadat Poortvliet met een fraaie be weging zich had vrijgespeeld maar naast had geschoten en Van Beveren een fel schot van Van Hanegem had gekeerd, werd de gelijkmaker geboren. Uit een vrije trap van Wim Jansen overigens al gauw door een „tik" niet meer hon derd procent kopte Van Ha negem de bal prachtig vcor de voet van Vreijsen: 1-1. Het „geen woorden maar da den" van de tweeduizend Rot terdamse supporters schalde door het mudvolle stadion. Zes minuten duurde de vreugde- golf in de Rotterdamse harten. Toen beging Van Hanegem een overtreding en weer was René van de Kerkhof het slachtoffer. Van Hanegem die later onverwijld het veld uitge stuurd had moeten worden als Corver het had gezien. Toen lag René na een botsing op de grond en werd hij door Van Hanegem gemeen op zijn dij been getrapt. De inzet van de schoen was na afloop nog dui delijk te herkennen. Corver zag het niet, noch zijn grens rechter. Bominslag Toch kreeg Feyenoord de straf voor de vele overtredin gen, waarvan een flink deel evenwel niet werd bestraft Willy van der Kuijlen, wonder lijkerwijs kreeg hij erg veel vrijheid terwijl juist hij voor agressie als de dood is, pos teerde zich achter de bal voor de vrije trap die Van Hanegem had veroorzaakt Als een bominslag zoefde de bal naar Treytel die het leer niet vast kreeg, waarna Deij- kers PSV op 2-1 bracht. Geen enkel geluid meer van Rotterdamse zijde. Wel verhit te koppen bij de aanhang van PSV, dat homogener was maar ook kwaliteitvoller. In zijn betere dagen kon Wim van Hanegem een wedstrijd naar zijn en Feyenoords hand zetten. Hij kon temporiserend optreden. Dat is voorbij. Toch was de actieve en natuurlijk nog steeds technische Van Ha negem, met Rijsbergen en v.d. Korput het lichtpunt bij de Rotterdammers, van wie Sch neider, Nico Jansen ondanks het feit dat hij menig duel won van Krijgh, en Kristensen ver onvoldoende waren en de rest middelmatig, geen kampioen schap waardig. Dat gebeurde dan ook niet In het zinderende duel tussen twee ploegen die elkaar niet liggen en ook niet mogen, wat bepaald niet het aanzien van het vaderlandse voetbal ver hoogt was weer een overtre ding beslissend. Rijsbergen vergat zich tegenover Guy Francois. Het muurtje liet een gaatje en Willy van der Kuij len denderde de bal erdoor. Treytel liet de bal wegsprin gen, viel nog wel tegen het schot van Deijkers maar werd toen door Willy van der Kuij len verslagen: 3-1. De Eindhovense krijgsliederen rolden van de tribunes. Dolle vreugde overal, behalve in de Rotterdamse hoek waar het in-wit over de kaken was ge trokken. Voor Rotterdam was een droom voorbij. Risico Zonderland wisselde Schnei der voor Kreuz met nog twin tig minuten te spelen. Tegelijk zette Rijvers voor René van de Kerkhof de Brit Nick Deacy in. Feyenoord drong op. Het was misschien beter geweest als de ploeg van het begin af risico had genomen, alles of niets had gespeeld. Want risico was er aan verbonden. Een uitval van PSV betekende 4-1. Dahlqvist kort tevoren ge wisseld voor Van der Kuijlen die een trap tegen zijn toch al zwakke kuitbeen had gekre gen zette voor en Willy van de Kerkhof stond moederziel alleen voor Treytel. De enige genoegdoening die Van Hanegem toch wel toe kwam, ontging hem ook nog. Hij kwam alleen voor Van Be veren die de inzet uitlopend blokkeerde. Toen de klok 46 minuten en 16 seconden in de tweede helft aanwees, floot Corver af. Totaal gedesillusio neerd verlieten de Feyenoord ers het veld. PSV kreeg bloe men die bij de ereronde in het publiek werden geworpen. De ware kampioen had zich op zonneklare wijze gemanifes teerd. Alleen PSV had recht op de titel. Rijvers bleef achter met dit probleem: „Ik strijd al jaren tegen intimidatievoetbal, dat ik verwerpelijk acht We kun nen het alleen met zijn allen oplossen. Hoewel, het was in ons voordeel dat Feyenoord meer daaraan dacht dan aan voetballen". HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 19. Van der Kuijlen 1-0, 51. Vreijsen 1-1, 58. Deijkers 2-1, 63. Van der Kuijlen 3-1, 78. Willy v.d. Kerk hof 4-1. Scheidsrechter: Cor ver, Toeschouwers: 28.000 (uit verkocht). PSV: Van Beveren; Strik, Krijgh, Van Kraaij, Deijkers; Willy v.d. Kerkhof, Poortvliet v.d. Kuilen, (Dahlqvist); Fran cois, Lubse, René v.d. Kerk hof. (Deacy). Feyenoord: Treytel; Schneider (Kreuz), Rijsbergen, v.d. Kor put Everse; Wim Jansen, Van Hanegem, De Jong; Vreijsen, Nico Jansen, Kristensen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9