Raadsels rond motieven van Zuid-Af rika Nadine vrij; jacht op ontvoerders FASCISTEN SCHIETEN TEGENSTANDER DOOD BIJ VERKIEZINGSBIJEENKOMST fCVP mag vertrouwen ARP en CHU niet beschamen ,Bij stadsvernieuwing corporaties inschakelen" Britse schepen trekken zich bij IJsland terug PARTIJRAAD KOERST NAAR CDA Jnctad akkoord Gallup: Carter kan Reagan en BEDRIJFSLEVEN: DOORWERKEN FOUTEN ZULLEN 5 iet conferentie rondstoffenfonds Ford verslaan j [DAG 31 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 5 Weeroverzicht MEXICO-STAD (Reuter) In Mexico is losgeld werden gehouden in de Belgische Nadine Chaval, de dinsdag ontvoerde gemeenschap in Mexico, en ook in scholen dochter van de Belgische ambassadeur, en kantoren in Mexico zijn spontane inza- gistermorgen vroeg vrijgelaten- Het 16-ja- melingsacties georganiseerd. Voor het huis rige meisje, door haar ontvoerders afgezet van de familie Chaval stonden honderden bij de woning van de Turkse ambassa- mensen in de rij om een bijdrage te stor- deur, was ongedeerd. ten. De Mexicaanse regering, die zelf steeds De ontvoerders waren volgens de politie onderhandelingen met guerrilleros heeft guerrillastrijders van de „communistische geweigerd, heeft zich niet verzet tegen het 23 september-liga". Ze hadden gedreigd uitbetalen van de losprijs. De achtervol- het meisje te zullen doden als geen losprijs ging van de 16 verdachte guerrilleros was van 800.000 dollar werd betaald. Haar moe- opgeschort om het leven van het meisje der heeft gezegd dat de eisen zijn ingewil- niet in gevaar te brengen, maar is thans ligd. Ambassadeur Chaval kreeg na de weer in volle gang. Nadine verkeert overi- ontvoering een lichte hartaanval. gens in goede gezondheid. De ontvoerders, die aanvankelijk een los- Kort na de ontvoering liet de „communisti- geld van 800.000 dollar eisten, zijn uiteinde- sche liga van de 23e september" weten dat lijk akkoord gegaan met de 5,1 miljoen de ontvoering van Nadine op een „militaire pesos (408.000 dollar ofwel plus minus één vergissing" berustte. Het doelwit van de miljoen gulden) die de familie Chaval bij- actie was eigenlijk Nadine's vader, de Bel een wist te brengen. Inzamelingen voor het gische ambassadeur in Mexico. Nadine Chaval, vrijgelaten na het betalen van het losgeld. an onze parlementaire redaktie) EN HAAG Bij de stadsvernieuwing kunnen ijkbewoners en huiseigenaren het initiatief ne en tot de oprichting van «een corporatie. Een kende stadsvernieuwingscorporatie kan op alle &dige ambtelijke hulp rekenen. Staatssecretaris chaefer en minister Gruyters (volkshuisvesting i ruimtelijke ordening) schrijven dat. in een ►elichting op het ontwerp-wet op de stadsver- leuwing, dat vandaag bij de Tweede Kamer is igediend. o'n stadsvernieuwingscorporatie kan de gemeen- nogal wat werk uit handen nemen. De „commer- e" moet daarbij buiten de deur worden gehou- ïn. De „wijk" krijgt in ieder geval alle kans, ldus staatssecretaris Schaefer, om in de operatie adsvernieuwing het initiatief te nemen, en deel van de vaak hoge kosten der stadsver nieuwing komt ten laste van de gemeenten. Vooral de grote gemeenten stuiten daarbij dikwijls op ernstige moeilijkheden. In de nieuwe wet worden oplossingen voor de financiële problemen aange dragen. Wanneer de minister de plannen tot stads vernieuwing heeft goedgekeurd, kan het Rijk voor honderd percent bijdragen in het verschil tussen kosten en opbrengsten die verbonden zijn aan stadsvernieuwingsplannen. Nader moet nog wor den uitgewerkt wat in dit geval precies onder kosten en opbrengsten moet worden verstaan. Om de gemeenten meer zekerheid te geven over' de financiële haalbaarheid van stadsvernieuwings plannen zal het rijk zich al in een vroeg stadium verbinden tot het verlenen van steun. Er zal een coördinatiecommissie stadsvernieuwing worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers van verschil lende ministeries zitting zullen nemen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De zes Britse fregatten en vier burgerlijke defensieschepen, die zich in de 200 mijl-zone ter hoogte van IJsland bevonden om er de 42 Britse treilers te beschermen tegen aanvallen van IJslandse kanonneerboten, hebben het betwiste gebied gisteravond verlaten. De treilers blijven nu alleen achter. Op verzoek van de regering in Londen, zullen de Britten voorlopig hun netten niet meer uitwerpen. De verliezen, die de treilers op die manier leiden, worden vergoed door de Britse staat. De regering-Callaghan, die al sinds woensdag van de voorbije week hoopt op een overeenkomst met IJsland, probeert een gunstig klimaat te scheppen voor nieuwe Brits-IJslandse on derhandelingen, die vandaag in Oslo begonnen zijn. Zij worden gevoerd door de Britse minister van buitenlandse zaken, Crossland en diens IJslandse ambtgenoot Agustsson. De onderhandelingen zouden een einde kunnen maken aan de nieuwe kabeljauwoorlog, die afgelopen oktober begon nadat IJsland beslist had z'n visserijgrens op 220 mijl afstand van de kust te brengen. Het is een „oorlog", die de Britten enorm veel geld kost en die zij in geen geval kunnen winnen. De internationale conferentie inzake zeerecht zal vermoedelijk in september IJslands grens van 200 mijl officieel erkennen. De Bilt Morgen zal het op de meeste plaatsen droog weer zijn met wat hogere tempeaturen. Boven de oceaan handhaaft zich een vrij krachtige westelijke stroming. De depressies die hie rin naar Europa worden ge voerd blijven echter vrij noorde lijk van Nederland. Fronten van de depressie komen echter dicht in onze omgeving. Zo trok van morgen een front met wat regen over ons land naar Duitsland. Een warmtefront, dat vandaag over zuid-Engeland lag, blijft in onze omgeving. Omdat het front weinig actief is zal de aanwezig heid ervan slechts blijken door wolkenvelden waaruit vrijwel geen regen valt Zomerse tempe raturen kwamen gisteren alleen voor in het Middellandse Zeege bied. - Vooruitzichten voor woensdag: in het algemeen veel bewolking, maar slechts hier en daar wat regen. Iets hogere temperatu ren. Vooruitzichten in cijfers: voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 12. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procenL Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. (Van onze correspondent Frans Wij- nands) ROME— Alle neo- fascistische verkie- zings-propagandabijeenkomsten in Italië zijn voor enkele dagen verboden. De minister van binnenlandse zaken heeft dit verbod afgekondigd na de fatale schietpartij in Sezze Romano, een stadje van 20.000 inwoners, ongeveer zestig kilo meter ten zuiden van Rome, waar vrij dagavond een twintigjarige communis tisch georiënteerde student werd doodge schoten door neo-fascisten. Het slachtoffer, Luigi de Rosa is gisteren op indrukwekkende wijze ten grave ge dragen in Sezze, dat in de loop van de recente historie een sterk anti-fascistisch karakter heeft gekregen. Het neo-fascistische parlementslid San- dro Saccucci die bij de schietpartij aan wezig was, is inmiddels langdurig door de justitie verhoord. Er is een officeel gerechtelijk onderzoek tegen hem geo pend, onder meer op beschuldiging van medeplichtigheid tot moord en poging tot doodslag, schieten in het openbaar en verboden wapenbezit Hij is inmiddels uit de partij gestoten en zijn kamerlidmaat schap is opgeschort De 43-jarige Saccucci heeft een uiterst dubieus verleden. Als ex-parachutist was hij militair advi seur van de prins Borghese, die in 1970 een overigens mislukte staatsgreep in Italië heeft willen uitvoeren. Saccucci is diverse malen vervolgd ge weest. Omdat hij intussen in de rijen van de MSI- de neo-fascistische partij in Italië - was opgenomen en dankzij zijn lidmaat schap van de Kamer de bijbehorende parlementaire onschendbaarheid genoot, heeft hij tot nu toe langdurige gevange nisstraffen kunnen ontlopen. De enige zoon van de Italiaanse christen democratische eerste-minister Aldo Moro heeft zich geschaard onder degenen, die de Italiaanse katholieken oproepen niet meer te stemmen op de christen-demo cratische partij. De 17-jarige Giovanni Moro, die deel uitmaakt van de militante katholieke groepering „februari 74", is een van de ondertekenaars van een manifest, waarin de christen-democratische partij er om. van wordt beschuldigd, dat zij het geloof heeft misbruikt als politiek instrument en gedurende de 30 jaar die zij aan de macht is geweest „de armen en dg men sen die op de rand van de armoede leven aan hun lot te hebben overgelaten." I Treinongeluk Het aantal doden als gevolg van een treinbotsing gisteren tussen twee exprestreinen, 125 kilometer ten zuidwesten van Taipeh (Taiwan), be draagt vijfentwintig. Het aantal gewonden schat men op 139, waarvan er zeker zestig zwaar gewond zijn. mis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen ngeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm iaWgestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: ^onaer posizegei naar —a Antwoordnr. 349. Leiden. LGIQSG U0Ur3llI ARP en CHU. Een ontwerpresolutie vanuit de Partijraad waarin een terughoudend standpunt werd ingenomen, werd snel wegge werkt De indiener wilde dat onder aandrang van voorzitter Vergeer wel doen, als de drie kamerfrakties maar heel ernstig naar de ene lijst toewerken. Leverde de groei naar het CDA geen enkel probleem op, dat was wel het geval met de „veiligheidsklep" die wordt ingebouwd voor het geval de ARP in september niet tot de ene lijst zal besluiten. De KVP wil dan een „noodprocedure" op gang brengen en zich bij de volgende verkiezingen als een open. christen-democratische partij aan de kiezers presenteren. Dat zou dan iets nieuws moeten zijn, om het voor de kiezers zo aantrekkelijk mogelijk te maken. In verband daarmee wordt ook gedacht aan een nieuwe naam, zoals Christen-Democrati sche Partij (CDP). Over die noodprocedure had het dagelijks bestuur eveneens een resolutie aan de Partijraad voorgelegd. Deze werd uiteindelijk vervangen door een ontwerp van profes sor Maeyer. Zijn ontwerp was voorzichtiger gesteld en had minder het karakter van een stok achter de deur ten opzichte van vooral de ARP. Deze resolutie werd met slechts vier onthoudingen aangenomen. Uitgangspunt is dat het partijbestuur voorbereidingen moet treffen, om ervoor te zorgen dat aan de volgende verkiezingen een Christen-Democratische Partij deelneemt „Met anderen of zonodig alleen" zou zo'n Christen-Democratische Partij opgang gebracht moeten worden. (Van onze parlementaire redaktie) tfijmegen De Partijraad van de KVP heeft zaterdag opnieuw aten uitkomen, dat het CDA er niet snel genoeg kan komen, jnaniem werd een resolutie aanvaard waarin werd geconclu- jeerd dat in belangrijke mate is voldaan aan de voorwaarden ,io roet ARP en CHU tot één gemeenschappelijke kandidaten- jjst bij de volgende verkiezingen te komen. Het partijbestuur ;rd gemachtigd om te zijner tijd een definitieve beslissing die ene lijst te nemen. enkeling kwam met een kritisch geluid en vroeg zich af inderdaad de politieke praktijk geen enkele belemmering die ene lijst meer vormt. Maar er werd gewezen op de :iende samenwerking tussen de kamerfrakties van KVP, ibk« i 'oijz1 er k arlij IROBI (Rtr/AFP) De wereldhandelsconferentie in Nairobi, van TAD 4, is akkoord gegaan met een programma van onderhan- ngen tussen rijke en arme landen die zouden moeten leiden brek wn vérreikend akkoord over faire prijzen en stabiele grond- oern fenmarkten. De conferentie ging met algemene stemmen ak- nl met ®en resolutie waarin werd aangedrongen op het houden jzom een conferentie over de vorming van een gemeenschappelijk 2 sp b ter financiering van de aanleg van buffervoorraden. Deze ven érentie zou niet later dan maart volgend jaar bijeen moeten i in «en- De VS, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Japan onthiel- he b zich van de mededeling dat zij zich vrij achtten al dan niet i een dergelijke conferentie deel te nemen. stemming betekende een ne- laag voor het plan van minis- Kissinger voor de oprichting een grondstoffenbank, die tussen persoon zou optr.-den multinationale onderne en ontwikkelingslanden enerzijds en natio- anderzijds te voorko- Walker van Jamaica namens de ontwik dat de grondstof- was", een keerpunt internationale betrekkin- krachtig applaus te nadat minister Pronk na mens 16 westelijke landen een verklaring had voorgelezen waarin werd gezegd dat de grondstoffenresolutie kan leiden tot meer gelijkwaardigheid in de economische betrekkingen en waarin alle leden van UNC TAD werden opgeroepen zich te concentreren op de doeleinden en de mogelijkheden van de re solutie, in plaats van op de be perkingen daarvan. Over het schuldenprobleem van de arme landen is een akkoord bereikt dat voorziet m een ge sprek op korte termijn over al gemene richtlijnen voor regeling van het probleem, waarna de problematiek van land tot land zal worden behandeld. I WASHINGTON (Reuter) - j i Jimmy Carter, de belangrijkste j kanshebber voor de Democrati- I sche kandidatuur voor het I Amerikaanse presidentschap, kan president Gerald Ford en diens voornaamste tegenstan- der bij de Republikeinen, Ro- nald Reagan, met gemak ver- slaan, aldus het resultaat van I een opiniepeiling van het insti- tuut-Gallup. i In een strijd met Ford zou de voormalige gouverneur van Georgia 52 pet. van de stemmen krijgen tegen Ford 40 pet. Te- genover Reagan zou Carter met nog forsere cijfers winnen 55 i tegen 37 pcL Van de onder vraagden had acht procent geen oordeel. De peiling dateert van de perio de 21-23 mei, toen Carter juist een serie tegenslagen bij de I voorverkiezingen moest incasse- ren. Het resultaat van de peiling I verschilde echter niet veel van een soortgelijk onderzoek tus sen 30 april en 3 mei. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat Carter aan het eind van de reeks van 31 voorverkie zingen op 8 juni kan beschikken over ten minste 1.100 afgevaar digden naar de democratische partijconventie. Om gekozen te worden zijn 1.505 stemmen no dig. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Minister Duisenberg van Finan ciën, de eerst verantwoordelijke bewindsman in de politiek gevoelige kwestie van de Zuida- frikaanse kern-order, heeft zich dit weekeinde gehaast, om de beschuldiging van VVD-frac- tievoorzitter Wiegel dat het afketsen van de order te wijten is aan het getreuzel van de Nederlandse regering van de hand te wijzen. Volgens Duisenberg is het ondenkbaar, dat bij een project, waaraan zes tot zeven jaar zal worden gewerkt, de overschrijding van een termijn met één dag de deur zou dichtdoen. De bewindsman suggereerde daarmee sterk, dat aan de Zuidafrikaanse beslissmg om de order aan een Frans consortium te gunnen, andere motieven ten grondslag liggen. AR-frac- tievoorzitter Aantjes, die voorstander was van Nederlandse medewerking aan het project, acht het eveneens mogelijk, dat Zuid-Af rika bewust de last van het mislukken van de order op Nederlandse schouders heeft willen leggen. Vanwege politieke motieven. Volgens Aantjes roept de Zuidafrikaanse be slissing een groot aantal vragen op, waarop duidelijk atnwoord zal moeten komen van de zijde van de regering. De verbondsraad van het Gereformeerd Poli tiek Verbond daarentegen zegt zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat er opzet in het spel is bij de „onjuiste taxatie van de termijnen die hier in het geding waren". Vol gens het GPV was dit immers de gemakkelijk ste manier om van deze netelige zaak af te komen. Ir. Stikker, lid van de direktie van Rijn-Schel- de-Verolme, is van mening, dat het afketsen van de order te wijten is aan het getreuzel van de regering. Volgens hem heeft het aanzien van het Nederlandse bedrijfsleven in het buitenland aanzienlijke schade geleden. In het buitenland zal grote twijfel kunnen bestaan bij toekomsti ge internationale partners om met het Neder landse bedrijfsleven internationale projecten aan te pakken. De fouten die gemaakt zijn, zullen volgens ir. Stikker op een heel lange termijn doorwerken. Het Verbond van Nederlandse ondernemingen en het Ned. Christelijk Werkgevers Verbond hebben een verontwaardigde brief naar de Tweede kamer gezonden. „Juist in een tijd waarin het vertrouwen van het bedrijfsleven in de overheid essentieel is voor de oplossing van grote sociaal-economische problemen, en juist in een situatie waarin de betrokken onderne mingen met grote maatschappelijke zorgvuldig heid hebben gehandeld, dient de handelwijze van het kabinet sterk te worden veroordeeld," aldus de ondernemers. De Zuidafrikaanse pers heeft met grote koppen het nieuws van de gunning van „de order van de eeuw" aan Frankrijk gebracht. De Franse minister van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat zijn land zeer scherpe controlemaatregelen heeft om erop toe te zien, dat de Franse nucleaire technologie alleen voor vredelievende doeleinden wordt gebruikt, zoals Zuid-Af rika heeft tosgezegd. Parijs wijst er ook op, dat Zuid-Afrika al kerncentrales heeft en dat het dus niet door toedoen van Frankrijk is, dat dit land over atoombommen gaat beschikken. Inmiddels beginnen in Frankrijk linkse kringen hun stemmen al te verheffen tegen de order.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5