EARL BELL MET POLSSTOK OVER 5.67 METER Schutter: Ik zou nu willen weten of ik naar Montreal ma< Kanoers stelden teleur bij selectiewedstrijden GESTUURDE TWEE IN UITSTEKENDE VORM STIJGENDE VORM MIEKE STERK Drie wereldrecords HERMENS HIELP QUICK AAN WERELDRECORD Matige roeiwedstrijden in Duisburg I rasas?::-. va. ara yaKmanaaitbsmtiatucs&ssBSSsr^ Renate Stecher, Carla Bodendorf, Marlies Ólsner en Maritta Bloss (van links naar rechts) waren blij met hun wereldrecord. DEN HAAG Achtenveertig dagen voor het begin van de Olynpische Spelen in Montreal werden dit weekeinde liefst drie wereldre cords en een Europees record verbeterd. In Karl Marx Stadt bij de Oostduitse Olympische kwalificatiewedstrijden stootte Marianne Adam 21,67 meter met de kogel een wereldre cord en op de 4 x 100 mete dames verbeterde het kwartet Marlies Olsner, Renate Stecher, Carla Bodendorf, Maritta Blos eveneens het wereldrecord. De loopsters waren met 42,50 seconden eenhon derdste sneller dan het Oostduitse kwartet, dat op 8 september 1974 in Rome Europees kam pioen werd. Hoogtepunt van de wedstrijden in Wichita was het wereldrecord polsstokhoog van de Amerikaan Earl Bell, die over 5,67 meter wipte. In Warschau imponeerden de Polen Wla- dyslaw Kozakiewicz en Tadeusz Slusarski, die voer een Europees record polsstokhoogsprin gen zorgden met een sprong over 5,62 meter. Bij de wedtrijden in Karl Marx Stadt volgde het ene hoogtepunt na het andere. Op de 800 meter dames bleven zes loopsters onder de twee minuten. Elfi Zinn won in 1.58.1 voor Doris Gluth, die overigens dezelfde tijd kreeg toegewezen. Van dezelfde breedte was de 1500 imeter waar Christiane Stoll won in de beste wereld seizoentijd van 4.05.9. Renate Stecher bleef op de 100 meter met 11.10 seconden slechts driehonderdste seconde verwijderd van het op haar en die van Wyomia Tyus staande electronische wereldrecord. In Gateshead stootte Geoff Capes (GB) 21,55 meter met de kogel. Filbert Bayi met 3.32.2 wereldrecordhouder op de 1500 meter, won de 1500 meter in de snelste wereldseizoentijd van 3.34.8. Rusland heeft in München de tweedaagse atle tiekwedstrijd tegen West-Duitsland gewonnen. Bij de heren zegevierden de Russen met 148 tegen 115 punten en bij de dames was het verschil 26 punten: 139 tegen 113. In een gelijktijdig gehouden wedstrijd tussen de damesteams van West-Duitsland en Bulga rije wonnen de Westduitse dames met 76-58 punten. PAPENDAL Eltjo Schutter heeft op Papendal zijn Olym pisch examen gedaan. Het is echter de vraag of het Neder- landsch Olympisch Comité op 30 juni de score van 7700 pun ten, die hij enkele weken gele den bij het nationale kampioen schap tienkamp behaalde en de 7629 punten van afgelopen weekeinde in de tienkamp in terlandwedstrijd tegen Oost Duitsland, Zwitserland en Bel gië voldoende zal achten om uitzending naar Montreal te rechtvaardigen. De 22-jarige Nijmegenaar brak ditmaal met zijn gewoonte om in elke tienkamp zijn totaal te verbeteren. Schutter bleef 71 punten achter op de 7700 pun ten, waarmee hij het nationale record van Eef Kamerbeek eindelijk uit de recordboeken schrapte. Omdat het NOC en de KNAU ten aanzien van Mont real niet van limieten willlen weten maar een goede klasse ring tussen internationaal er kende tienkampers van veel meer belang achten, moet Schutter zeker de kans krijgen om zich op Olympisch niveau te meten. Schutter bleef namelijk net 205 punten achter op een internationaal erkende tienkam per als Rudiger Demmig (O-Dld) en 201 .punten op een andere Oostduitser, Siegfried Stark, die enkele weken geleden onder heel wat betere omstadigheden in eigen land een totaal van 8280 punten scoorde, een prestatie die enige tijd de beste van dit seizoen was. Een punt in het voordeel van Schutter is verder dat hij zich op twee van de drie werpnum- mers (kogel en discus) verbeter de ten opzichte van zijn nationa le record. De regen die zaterdag tegen de avond viel heeft Schut ter waarschijnlijk een verbete ring van record gekost. Op de gladde aanloop kwam hij bij het hoogspringen niet hoger dan 1,88 meter en de kou verhinder de ook een goede 400 meter zoals voor enkele weken, toen hij 48.7 liep. De klokken bleven nu staan op 49.6. Winst boekte Schutter verder op polshoog Over duizend kilometer NIJMEGEN De Nijmeegse atletiekvereniging Quick is erin geslaagd een wereldrecord te lopen over duizend kilo meter estafette. In 72 uur, 22 minuten en 24,3 seconden, slaagden de lopers, bij wie zich ook Jos Hermens bevond. Hermens die weer eens in de kleuren van zijn oude club liep, voltooide zijn 25 kilometer iedere loper voltooide een dergelijke afstand in een uur, 23 minuten en 23,5 seconden, onder het officiële nationale record. Of dit record, dat gistermorgen om zes uur bij harde wind werd gelopen erkend zal worden is twijfelachtig. Het startschot van deze kilometer estafette is donderdag gelost door de minister van justitie, Van Agt, die ook tijdens de poging enkele malen blijk van belangstelling gaf. Tijdens wedstrijden in Vught hebben de juniorenatleten Hans Jansen (Prins Hendrik) en Kees Verspaget (Hac Helmond) uitstekende prstaties geleverd. De 17-jarige Hans Jansen kwam bij het polsstokhoogspringen tot 4.45 meter. De een jaar oudere Kees Verspaget bereikte bij het hoogspringen 2,11 meter. Een van de nummers op Papendal die voor Eltjo Schutter gunstig verliep was het polsstokhoogspringen. (4,70) en de 1500 meter. „Ik zou nu eigenlijk best graag willen weten of ik naar Montreal mag. Dat komt je verdere voorberei ding alleen maar ten goede. Ik ben er nu van overtuigd dat dit seizoen nog een totaal van ruim 7900 punten haalbaar is. Het liefste zou ik dat in Montreal bereiken". Een aankomend talent is de jon ge Henk Kort. De Groninger, die bij de nationale titelstrijd derde werd met een totaal van 6763 punten, vergaarde nu 6929 punten, waarmee hij de tweede Nederlander in werd. De meerkamp landenwedstrijd op Papendal was ook een exa men voor Mieke Sterk. De Ne derlandse recordhoudster, die in het winterseizoen nogal lang durig is geplaagd door blessu res, was enkele weken geleden bij de strijd om het nationale kampioenschap vijfkamp nog niet voldoende met haar trai ning gevorderd om zich Sylvia Barlag van het lijf te houden. Mieke Sterk moest de titel toen dan ook afstaan. De onmisken bare stijging in vorm heeft zich het afgelopen weekeinde voor gezet. Weliswaar kwam Mieke Ste nog niet in de buurt van ha nationale record (4440 punte maar met nog enkele weki training moet die prestatie verbeteren zijn. Mieke Ste toonde haar groeiende voi vooral bij het hoogsprmgi (1,71 meter) en de 200 met< waarop zij na een vinnig di met de Oostduitse wereldi cordhoudster Burglinde Poll met eentiende seconde acht stand in 23.9 seconden finish De Nederlandse recordhoudst kwam uiteindeiijk uit op totaal van 4362 punten, dat ga was voor de derde plaats acht de twee Oostduitsen Burglira Pollak (4681) en Andrea Seegi (4393). In het landenklasseme won Nederland van Zwitserlai met ruim 900 punten. Oa Duitsland, dat slechts met vijfkampsters was verschene haalde geen totaal omdat Chri tina Laser door een hoofdwoi opgelopen bij het hoogspringe gisteren niet meer aan de s'~ verscheen. ZAANSTAD Eén dezer dagen glijdt bij het kantoor van het Nederlands Olympisch Comité de voordracht van de kanobond in de bus. Om geen onrust te wekken (aldus voorzitter Jos Verwilligen, die per slot van rekening in zijn 25-jarige ambtstermijn al menige storm over zich heen heeft moeten laten gaan) zijn de namen van de gegadig den nog niet vrij gegeven. Maar veel te gissen valt er niet. Verwilligen: „Normaal gesproken zouden de resultaten van 1975 hebben moeten meetel len. Helaas hebben we die niet Dus moeten we alles gooien op deze vier wedstrijden". Dat laatste slaat dan op de reeks Amster dam, Bydgosczc, Gent en De Zaan, die de kano-kalender voor de meimaand vulden. Twee dames en drie heren hebben zich daar regelmatig in de finales gevaren: Ans Stor- mink in de kl 500 meter, de dpvolgster van de Olympishe medaille winnares Mieke Jaa- pies en Nel Broekstra-Spelstra, die samen met Ans in de k2 uitkomt. Het Twents/Frie se duo wist op de woelige Zaan een tweede plaats te grijpen achter de ongenaakbare Russinnen Korsjoenov/Tsjikareva. Bij de he ren zijn het Arend Bloem en Lo Jacobs in de k2 500 meter en Tjeerd Tilkema op de kl 500 en 1000 meter. Het zal waarschijnlijk de meeste moeite kosten om Tilkema door de sluis van het N.O.C. te loodsen. De Enschedese kanovaar der eindigde twemaal als vijfde. Met vooral op de 500 meter een forse achterstand op de Belgische wildwaterspecialist Gaitan Frys. De plaatselijke favorieten Bloem en Jacobs de één kruidenier in Wormer, de ander aannemer in Krommenie, lieten minder zien dan verwacht. Dat zou nog wel eens moei lijkheden hebben kunnen geven met het N.O.C. als niet chef de mission Bram Leeu wenhoek met eigen ogen had kunnen zien, hoe Bloem/Jacobs op hun meest geliefde afstand door een fikse boeggolf van een wegvarende speedboot werden geremd. „Dat heeft ons zeker een lengte gescheeld", foe terde Bloem, toen het tweetal in vierde positie drijfnat over de finish ging. Het meest zat hem nog dwars, dat Paul Hoek stra, nu varend onder Belgische vlag, in de laatste meters sneller was geweest. „Voor hetzelfdegeld worden ze eerste", was de optimistische mening van chef d'equipe An ten Geurts, die aangezien de bond negen trainers in zes jaar tijd heeft versleten zich nu zelf maar met de voorbereiding bezighoudt. Dezelfde Geurts protesteerde voordien tegen het feit dat Bloem/Jacobs er in de series van de k2 1000 meter er werden uitgevaren. Hij beschuldigde de twee Spaan se ploegen ervan combine te hebben geva ren, maar de kamprechters gingen daar niet op in. „Wat de Spanjaarden deden, was volslagen onreglementair", aldus Geurts, „maar de jury durfde niet in te grijpen. Vroeger heb ben ze wel eens ploegen gediskwalificeerd. Het gevolg was dat het jaar erop een aantal landen verstek liet gaan". Trainer Het ziet er overigens niet naar uit dat de kanobond binnenkort weer over een vaste trainer zal kunnen beschikken. „Ik wou dat. daar niet zo over gepraat wordt. Het gaat toch goed zo", aldus voorzitter Verwilligen. Na de Spelen gaat de bond op zoek naar een professionele kracht, die zich geheel aan de kanosport zal dienen te wijden". Voor 36.000,- per jaar plus autovergoeding moet dat toch lukken", aldus de bondsvoorzitter. Hij denkt daarbij aande Cios-opleidingen in Sittard en Overveen, waar sinds kort de kano-specialisatie is ingevoerd. Karei Muys, de langzamerhand legendarisch geworden kano-coach uit de zestiger jaren, die naar Duitsland vertrok, staat overigens nog altijd bovenaan het verlanglijstje, maar of deze coach veel trek zal hebben er financieel op achteruit te gaan, wordt in Nederlandse kanokringen betwijfeld. Bloem en Jacobs door tegenslag geplaagd. Zij werden door een boeggolf van een speedboot gehinderd. DUISBURG Op de slechts matig bezette roeiwedstrijden in Duisburg hebben Nederland se ploegen wisselende resulta ten behaald. De lichte roeiers lieten het totaal afweten. De dames behaalden een overwin- ning in de vier met stuurvrouw en twee tweede plaatsen. Veel ploegen kwamen wel in de fina les, maar er waren geen Oost bloklanden naar Duisburg ge komen, zodat deze resultaten enigszins geflatteerd zijn. Laga won in de gestuurde vier een derde plaats, maar deze uit slag is weinig zeggend want op het moment dat de eindstrijd werd gevaren stak een storm met regen gepaard op die bo- vendien schuin over de baan ging, waardoor alle ploegen op volgorde van de hun boei bin nenkwamen. De in de voorwed strijd geroeide tweede tijd ach ter de Westduitse farbervier, zegt meer over de kracht van de Delftenaren. Opkomende storm slechts op de vierde plaats. Een tegenvaller was de derde plaats van Nereus in de twee zonder stuurman en vooral de elf se conden achterstand op de West duitsers van Royen en Strauss. De bronzen roeiers van Notting- Ingrid Munneke-DllSSeldOrp ham moesten ook nog de Joego- slaven ruim voor laten gaan. Nautilus dat nog een keer wilde kanen Matthews en Froebenhill. proberen Nereus te verslaan, Ook de Nereus vier zonder met eindigde opnieuw enkele lengtes Koper, Vermeulen, Oudt en „ve- achter de Amsterdammers en teraan" Luynenburg maakte kan Montreal nu wel helemaal een goede indruk met een derde opgeven. Het Duitse skiffidool plaats achter Noorwegen en Kolbe zegevierde met grote West-Duitsland. overmacht maar ook op dit Erg teleurstellend kwamen de nummer was weinig allure. De lichte roeiers voor de dag. De Zweed Svensson werd tweede skiffeurs Doorn en Brouwer en de Belgische veteraan de werden respectievelijk vijfde en Mombreux eindigde met geringe zesde in de finale, waarin de achterstand als derde. Wim van onbekende Italiaan Esposito Schelven die deze Belg kortgele- won. Onze twee lichte vieren, den in Gent overtuigend had zonder die tot de eindstrijd verslagen, finishte als vijfde met doordrongen, eindigden op de grote achterstand. De beste Ne- laatste plaatsen, achter drie derlandse prestatie werd ver- Westduitse ploegen, richt door de gestuurde twee Bij de dames triomfeerde de van Dudok van Heel. Van de Nereus Orca/Triton-vier en was Pas en Van Vianen hadden tweede plaats voor de dubbelt- reeds tijdens de wedstrjden op wee van RIC (Hellie Klaas- de Bosbaan getoond in uitste- se/Andrea Vissers) en voor In- kende vorm te zijn en verbeter- grid Munneke-Dusseldorp in de den het baanrecord van Van Skiff. Maar ook bij de dames Nes en Suselbeek. was de internationale concur- Op de Wedaubaan kwamen zijn rentie niet sterk. Nereus/Orca/- zaterdag ook tot een nieuw Triton seconden voorsprong op baanrecord. Op de tweede dag de Westduitse vier en enkele eindigden zij als tweede achter lengtes op Groot-Brittannië. de fenomenaal roeiende Amen- RIC werd zeer ruim verslagen ■mm kon door een ongunstige boei niet winnen door de Noorse ploeg en bleef de Canadese meisjes net voor. Canada toonde zich met een overwinning in de twee zonder en derde plaatsen in de dubbel- twee en dubbel-vier een duide lijk opkomende natie in het Olympische jaar. Ingrid Munne- ke kon op voor de haar ongun stige boei niet winnen van de Duitse Gabriële Toader. Alle zes skiffeuses eindigden in de eind strijd binnen de vier minuten. ALPHEN AAN DEN RIJN De kwantiteit won het overdui delijk van de kwaliteit. Ook de traditionele Hollandia-wedstrij- den, dit weekeinde in Alphen aan den Rijn gehouden, hebben hun tol moeten betalen aan de Olympische voorbereiding van de Nationale roeitop. De orga nisatoren mochten dan vol trots vermelden dat met meer dan 300 inschrijvingen een nieuw record was gevestigd in de roemruchte geschiedenis van Hollandia alle Olympische kan didaten hebben de toeschou wers rond de oude rijn gemist. Er verscheen zelfs geen e elite ploeg bij de dames aan start. De open Westduitse pioenschappen die gelijkti op de Wedaubaan van Duis werden gehouden waren oorzaak van. De top mocht dan ontbreken spanning was rond 's M naarsburg wel degelijk aan' zig. Dat werd onder meer be zen in het hoofdnummer, w voor zich helaas maar t ploegen hadden aangemeld, elite acht van Nereus/Okea had in Njord zijn enige tel stander in een race over meter. Het werd een langdui strijd, waarin Nereus/Okea maar uiterst langzaam een k ne voorsprong opbouwde. Na eerste kilometer bedroeg verschil nog geen halve len Die marge werd behouden 500 meter voor de finish. T pas roeide de formatie de Lei naars op afstand. Nereus tf met drie overwinningen, dui lijk de sterkste vereniging in elite nummers.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18