IJsselmeervogels als „kamikaze-piloten"... „Domme goals" zetten Noordwijk op verlies 'S Twee bekers voor Mercasol-jeugd Elfhonderd deel nemers in Nacht van Koudekerk Winst Ajax Leiden UVS in halve finale tegen Wilhelmus Rijsbergen schiet sportzaak open I 0 Nog hoop voor De Danaïden Quick Boys uitgeschakeld te LEIDSE COURANT Van onze sportredactie LEIDEN Mercasol is twee nationale bekers rijker. Zowel de jongens- als de meisjesjunio ren van Leidens sterkste bas- ketbaivereniging veroverden dit afgelopen weekeinde de be ker. De Mercasol-jongens moesten gisteren in de Amsterdamse Apollohal aantreden tegen het Velsense Akrides. De strijd ging de eerste tien minuten redelijk gelijk op in deze door vijfhon derd toeschouwers goed bezette hal. Toen nam Mercasol, met als uitblinkers Erik-Jan Berendsen, Peter Paul Maassen en Tony Lamping voor de eerste maal af stand. Via 25—26 snelde Leiden naar een 36—27 ruststand. In de tweede helft zakte Mercasol, wat minder geconcentreerd even terug (43—48) maar een juist geplande time-out bracht Leiden opnieuw een ruime voor sprong: 4357. Die voorsprong kwam in de laatste twee minu ten toch nog in gevaar. Gehol pen door vreemde arbitrale be slissingen kwam het felle Akri des nog terug tot 55—57. Het, ondanks alles duidelijk betere Leiden gaf de beker evenwel niet meer uit handen. De meisjes van Mercasol ver sloegen zaterdag AMVJ met 5042. Tot de rust hielden beide teams elkaar volledig in even wicht (25—25), maar in de twee de helft was het AMVJ dat defi nitief leek toe te slaan: 34—28. Met de binnenkomst van coach Paul Rosdorff (in eerste instan tie verhinderd) veranderde de situatie direct Mercasol geloof de er weer in, scoorde twaalf punten op rij en gaf die marge niet meer uit handen. Topscoor- sters: Ria de Wit en Hanneke Vreeburg (resp. 15 en 14 pun ten). (Van onze sportredactie) KOUDEKERK - Ongeveer elf honderd voetballers hebben dit jaar deelgenomen aan de „Nacht van Koudekerk". Dit evenement, dat voor de derde maal werd georganiseerd, om vatte in totaal 86 wedstrijden, die vanaf vrijdag 18.00 uur tot zaterdagavond omstreeks 10 uur werden gespeeld. Koude kerk zelf won het toernooi voor eerste-elftallen, vddr resp. Alp- liense Boys, Hazerswoudse Boys en Alphia. De lagere elftallen van de deel nemende verenigingen konden door punten te verzamelen in hun poules ballen winnen. In totaal wonnen Koudekerk en Hazerswoudse Boys er zes, Ber- nardus vijf en Woubrugge drie. De opening van de nacht van Koudekerk, die in totaal door 4000 mensen werd bezocht, werd feestelijk verricht toen de kinderen van Koudekerk 1000 ballonnen oplieten. Aan deze ce remonie was ook het „ludieke" strafschopnemen van het colle ge van B en W óp drie bestuur sleden van Koudekerk verbon den. De heren Van Oosten, Pa lings en Schrier moesten kans zien om de penalty's van me vrouw Lalarge en de heren Swaan en Van Bostelen te stop pen. Gedurende het gehele evene ment stond er een feesttent op het terrein, waarin continu een disco voor muziek zorgde. LEIDEN In een uitermate spannende wedstrijd heeft het eerste cricketelftal van Ajax een overwinning op het Rotter damse Sparta behaald. Het felle bowlen en het scherpe fielden van het eerst-fieldende Ajax liet Sparta na 55 overs niet verder komen dan 119 runs. Voor de wickets zorgden Frits de Jongh die met 7 voor 48 de boventoon voerde. Ton Eldering 1—29 en Erik Spruyt 2—23. Er werden door de Leidenaars maar liefst 7 vangen vastgehou den, waarvan wicketkeeper Wim Molenaar 3 stuks. Ajax wist het totaal van Sparta voor 8 wickets te passeren. Topscorer werd Erik Spruyt met 25 runs. Jan Wolter IJssel de Schepper 20. Na een stand van 58 voor 6 zorgde Ernst Oudshoorn met 22 runs voor degelijk herstel: 84 voor 8. On der onnoemlijke spanning wis ten Jaap van Dorp 15 not out, en Wim Molenaar 19 not out de welverdiende zege binnen te sle pen. Van onze sportredactie LEIDEN De Leidse hoofd klasser U.V.S. speelt morgen in de halve finale van de strijd om de KNVB-beker tegen Wilhel- fnus uit Den Haag. U.V.S. ver wierf zich een plaats bij de laat ste vier van het district West 2 dank zij een 1-0 overwinning op eerste-klasser Gouda. Midden velder Mattie Kantebeen teken de voor het enige Leidse doel punt. Het duel tegen Wilhelmus wordt verspeeld op het terrein van Wilhelmus. Aanvang acht TOCH NOG FAVORIET VOOR ZATERDAG-TITEL LEIDEN Donderdag a.s. is overigens om vijf uur nog et loo Leiden een nieuwe sportzaak worden open„geschoten": Fe) Ho rijker. Wijnand Sloos, nu al vele noorder Wim Rijsbergen zal d ip jaren vaste keus in het doel van met enige gerichte trappen vi )ol hoofdklasser UVS. opent dan, tig ballen met zijn handteken^ om vier uur „zijn" sportzaak op er op het plein opjagen, het Vijf Meiplein. De zaak zal Van onze sportredactie SPAKENBURG Scheidsrechter Brou wer uit Drachten. Hij was voor alles wat Noordwijk was de grote zondebok. Ook voor John Eelman. De immer nuchtere, altijd relativerende Noordwijk-oefenmees- ter was kwaad. Vergat in zijn boosheid ook z'n persoonlijke regel nooit commen taar te geven op een scheidsrechter. JHeb je ooit wel eens tien Noordwijkers om een scheidsrechter zien staan? Nou dan. Van daag wel. En neem dan van mij maar aan dat er echt wel iets moet zijn gebeurd-." Eelman ging terug naar die eenendertigste minuut van de tweede helft. Een stormach tig aanvallend Noordwijk leek hard op weg de in de eerste helft opgelopen 2—0 achter stand volledig weg te werken. Invaller Arie Weyers had al beheerst voor 2—1 gezorgd toen Jan Willem Bogers al even beheerst IJsselmeervogels-doelman Jos de Feyter met het zwakke rechterbeen passeerde. Arbiter Brouwer wees al naar het midden. Een signaal van z'n (neutrale) grensrechter weerhield hem en onmiddellijk werd een vrije schop aan de Vogels toegekend. Brou Cor Vreugdenhil (zittend op de voorgrond) zal door arbiter Brouwer buitenspel worden gegeven. De door Jan Willem Bogers (tweede van rechts) ingeschoten bal zal evenwel in de andere hoek verdwijnen, waardoor „strafbaar" buitenspel op z'n minst twijfelachtig moet worden genoemd Van onze korfbalmedewerker LEIDEN - De DANAÏDEN is nog steeds hoofdklasser! Dit kan geconcludeerd worden na de uitslagen van de wedstrijden de laatste ronde. De Danaï den verrichtte zelf de krachttoer om van Blauw Wit te winnen (910), maar nog belangrijker was het duidelijke verlies van Rohda bij Deto (7—3). Deze uit slagen in de stand verwerkt hebben geleid tot het gelijk eindigen van de twee eerder ge noemde ploegen. Evenals de zege was het weer meespelen van Yvonne Devilee een grote verrassing. Sinds de zaalcompetitie had de wel meer nukken vertonende speelster slechts één keer in het tweede gespeeld. Ook Ciska Peters was in uiterste nood opgetrommeld, en al dan niet geblesseerd had ze bovendien geen gemakkelijke middag contra Anneke de Rid der. De Danaïden had een lang zame start. De Amsterdamse Zebra's leidden na, 12 minuten spel met 2—0 en voorlopig kon de Hensen-twaalf niets anders doen dan de achterstand tot een punt beperkt houden. Dat lukte vrij aardig en toen Nap bij 5—3 weer eens vlamde ging het er voor De Danaïden allengs meer naar uitzien dat er iets kon ge beuren. Na drie kwartier leidde de Leidse ploeg dan ook al met 5—6, en de beslissende slag werd vlak na het keren gesla gen. Binnen 5 minuten was de Leidse voorsprong opgevoerd naar 5—9 en dat was een ruime basis om op te werken in de resterende 40 minuten. Ruim bleek echter een relatief begrip, want 13 minuten verderop het 7—9, en de spanning naar een climax toen Bk na Christiaans' vierde g' der ging met het afbreit de Leidse voorsprong. 1 maal goed spelende De den hield echter verdi kleinst mogelijke over. Scoreverloop: 1—0 Pel Wolde; 2-0 Ellen Muld. Gerard Nap; 3—1 Fred 3—2 Cees Christiaanse; Joost Leonard; 43 Hans Leek; 5-3 Henk 54 en 5—5 Gerard Nap; Cees Christiaanse; Rust. Cees Christiaanse; 5—8 lemon; 5—9 Ciska Kees Schaap; 7—9 Jennie per; 7—10 Cees 8—10 Joost Leonard; 9—10 ter ten Wolde. Protest afgewezen De mogelijkheid, dat De den eventueel zonder te hoofdklasser zou blijven, de baan, zo meldde cretaris en aanvoerder Nap. Het protest, dat had ingediend tegen de Rohda onjuist genomen worp, is namelijk niet lijk verklaard omdat het drievoud, maar in zou zijn ingediend. De omtrent wie er met tier mee moet naar de gangsklasse zullen Rohda Danaïden dus toch moeten gaan Waar en wanneer de wordt gespeeld is nog niet kend. Van onze sportredactie LEIDEN Quick Boys is in de achtste finale van de strijd om de KNVB-beker uitgeschakeld door De Zwervers. Honderd en - twintig minuten lang hielden Quick Boys en De Zwervers elkaar in evenwicht: 1—1. De noodzakelijk geworden serie strafschoppen besliste De Zwervers met 32 in zijn voor deel. Een sterk aanvallend Quick Boys verwierf zich in de eerste helft wel een groot overwicht zonder zich veel kansen te creëren. In de 28ste minuut leek Ben de Waal de strijd echter toch in het voordeel van Quick Boys te gaan beslissen, maar zijn stuitte af op de paal. Vlak de pauze kwam Quick BifOO goed weg, toen een schot vanl* Deh Zwerverspelers Charley Bfcrel veld het doel temauwernc ie^ miste. Na de pauze zakte Quti, Boys terug en werd het al sp dig met een 0—1 achtersta •a] geconfronteerd, toen Bosv wel raak schoot. Het slotoff sief van de Katwijkers level uitstekende kansen op. Tien i nuten voor tijd trok Jaap Hei huisen vanaf 11 meter de sc< |- j gelijk. In de noodzakelijk A. worden verlenging konden 1 m de ploegen geen aanslag nv doen op de evenwichtige I stand. .ol wer later: „Een duidelijk geval van buiten spel... Eelman: „Dat is aardig verzonnen. Natuur lijk. Vreugdenhil lag op de doellijn op het moment dat Bogers in schoot Maar dat heeft die scheidsrechter toch ook gezien? En niet bestraft Hoe die man er dan toch nog toe komt dat doelpunt, zonder overleg met z'n grensrechter wegens buitenspel ai te keuren, begrijp ik dan echt niet" Het was niet alleen dat afgekeurde doel punt dat in Noordwijk-kringen de term home-refereeopgang deed vinden. Ook de inconsequente wijze van leiden bracht Brouwer die naam. Frans van de Veen, de halverwege de tweede helft gewis selde Noordwijk-voorstopper: „Dat hij mij een waarschuwing geeft is misschien nog wel terecht Maar dat Jaap van Kesteren er een krijgt omdat hij een bal wegtrapt en verder niemand van IJsselmeervogels, is belachelijk. Die jongens gingen er als kamikaze-piloten in. Kijk alleen maar naar Cor Vreugdenhil. Die ligt wel mooi hele maal open. Maar daar wordt niets van gezegd..." Met Noordwijk was ook aanvoerder Cees Spaanderman woedend. „Die lui hebben toch niet gevoetbald? Vanaf het eerste moment zijn ze als gekken gaan buffelen. Liepen zij te kleunen. Maar wij worden gepakt Nee, die scheidsrechter heeft voor ons de wedstrijd kapot gemaakt En Eelman tot slot, tussen de kreten van de nog geblesseerde Kees Karstens („We zijn bestolen") en Vreugdenhil („We heb ben ze wel bang gemaakt") door: „Ik reken nu op drie wedstrijden. Qua voetbal kun nen we ze toch makkelijk hebben? enige wat ze doen is lange trappen voren geven. Nee, Noordwijk kan die titel nog mocltC loos pakken. Maar dan moet er in p volgende wedstrijden wel gevoetbald woT"' den." En toch nog wat glimlachend: „lijvee jongens weten dat er wat recht molden worden gezet. Vandaag is het elftal nJffipj deze nederlaag, en deze scheidsrecht*iP>j puur onrecht aan gedaan-." )omb\ jagPa' appel van zijn grensrechter besliste scheidsrechter Brouwer uit Drachten evenwel dat het strafbaar was. Op de foto rechts komen (v.l.n.r.) Ruud Bröring, Jaap van Kesteren, Cees Spaanderman en Piet Alders hem vertellen dat het niet de juiste beslissing lijkt. Jos de Feyter (rechts) ziet het allemaal wat angstig aan. De 1-0 was daar, het goede voet bal van Noordwijk-zijde weg. Met die eerste geslaagde coun ter van IJsselmeervogels dron gen zich ook direct de eerste botsingen op in dit bij vlagen bikkelharde treffen. Vreugden hil kwam Evert de Graaf voor de eerste maal met een gestrekt been tegen en trapte na, Frans van de Veen vloerde de opge rukte Aalt Kok en ontving het „geel". In de dertigste minuut kwam het slechts met twee spitsen opererende IJsselmeervogels aan het tweede doelpunt. Jan Vedder nam een door hem uit gelokte vrije schop zelf. Henk de Graaf kopte, volledig vrij staand op de paal en Evert de Graaf was aanwezig om het kar wei af te maken: 2-0. De tweede helft was volledig voor de rood witten Met Arie Weyers als geheim wapen in de ploeg gehaald voor Ben Barten werd het initiatief gezocht en gevonden. IJsselmeervogels trok zich nog meer terug in eigen verdediging en bepaalde zich tot gevaarlijke uitvallen. Vogel-trai ner Pierre Stevenaart over die, voor een thuisclub „laf' aan- De enige treffer van Noordwijk in de maak. Doelman Jos de Feyter van IJsselmeervogels en Sjoerd Boot zullen de bal beiden missen. Arie Weyers (links op de achtergrond) zal het leer vervolgens beheerst in het doel werken. doende tactiek: „We konden niet anders, ook in de eerste helft niet. We moesten onze topscorer Jaan de Graaf (wegens droeve familie-omstandigheden; red) missen, waardoor we wel be houdend moesten spelen. En in de tweede helft werd er door ons te laconiek gespeeld, te wei nig initiatief getoond". Hoe dan ook: Noordwijk bouw de een groot veldoverwicht op, creëerde zich ook veel goede mogelijkheden. Slechts een werd er benut. Nadat Albert Spaanderman Vogel-doelman Jos de Feyter op zijn kwalitei ten had getest en Bogers even eens de vuisten van De Feyter had gevonden was het „good- old" Arie Weyers die in de 29ste minuut „eindelijk" wel succes had. De Feyter miste de bal uit een hoekschop van Van Keste ren. Weyers ving de bal op en tikte beheerst in: 2-1. Een kwartier van niet aflatende spanning volgde. Was IJssel meervogels voor de goal van Weyers nog enige malen gevaar lijk doorgekomen (Constant Smit toonde z'n klasse door ver en goed uit te lopen) na die treffer restte de thuisclub slechts paniekvoetbal. Noord wijk, dat inmiddels de ten twee den male gewaarschuwde Van de Veen voor Piet Alders had ingewisseld kwam nog erg dichtbij de gelijkmakende tref fer. Bogers scoorde, maar zag zijn doelpunt wegens hinderlijk buitenspel van Vreugdenhil af gekeurd, Vreugdenhil en Ab Spaanderman knalden in, maar vonden Aalt Kok tot tweemaal toe reddend op de doellijn en ook een tweede poging van Spaanderman deed de bal via Bram de Graaf niet in, maar over het doel verdwijnen. John Eelman, buiten de kritiek op scheidsrechter Brouwer en IJsselmeervogels om: „We had den ondanks alles de partij nog moeten beslissen. Kansen zijn er zeker geweest". Die kansen nu zullen in het tweede treffen om het lands kampioenschap bij de zaterdag amateurs (zaterdag a.s. 18.30 uur op het Noordwijk-terrein) wel moeten worden benut. Een derde treffen tussen Noordwijk en IJsselmeervogels zal dan moeten gaan beslissen over de ware kampioen. Het moet vreemd lopen wil die kampioen niet Noordwijk heten. GERT-JAN ONVLEE Van onze sportredactie SPAKENBURG Tien minu ten heeft Noordwijk zaterdag in het eerste treffen om het landskampioenschap van de za terdagamateurs tegen IJssel meervogels getracht via goed voetbal de punten te pakken. Tien minuten probeerde Noord wijk via vernuftig combinatie spel over (voornamelijk) linker spits Jan. Willem Bogers IJssel meervogels tot capituleren te dwingen. Toen echter sloop de irritatie in de roodwitte elf van trainer John Eelman. Toen bleek ook hoe verrast dit Noordwijk was over de manier waarop IJsselmeervogels, een stevig bikkelend IJsselmeervo gels dit Noordwijk wenste aan te pakken; de tegenstander geen meter ruimte geven en zelf via counters toeslaan. Met de komst van de irritatie (Vreugdenhil contra de grof tac kelende Evert de Graaf; Frans van de Veen tegen hoogst irri tante Jan Vedder) verdween de nauwkeurigheid uit het spel. Nauwkeurigheid die pas na de hervatting, toen Noordwijk via krachtvoetbal van het zuiverste soort een geweldig offensief in zette, weer enigszins terug kwam. Inmiddels keek datzelfde Noordwijk evenwel al tegen een 2-0 achterstand aan. Twee „domme goals" (Eelman) die zonder de al genoemde irritatie- verschijnselen hoogstwaar schijnlijk wel zouden zijn uitge bleven. „Domme goals" ook die Noordwijk tegen de Vogels af hield van een toch wel verdiend winstpunt. Het eerste doelpunt werd in de tiende minuut een feit. Soli van Bogers waren voor Bröring en Vreugdenhil net niet met tref fers bekroond toen Henk de Graaf de bal hoog richting Noordwijk-doel plaatste. Links achter Jaap van Kesteren miste de bal en Peter de Graaf knalde onhoudbaar voor Constant Smit

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16