,Westeuropese" handbaltitei Idem Hellas Prince Poona melkkoetje voor Zweed Lars Sward uitsland te terk voor rgentijnse iames Limburgia recht op plaats in betaald voetbal Man-paard contra man-fiets Panatta voor eerst sinds vijftien jaar Italiaans kampioen •rPRïBiaiSi "Tweede keus" van polocoach Trumbic paste zich goed aan Ceulemans de beste Bert Bergsma achttiende in vijfkamp A 14 LEIDSE COURANT/rii an onze handbalmedewerker) IASTRICHT Sinds gistermiddag is Idem lias in het bezit van de officiëuze „Westeurope- titel" voor landskampioenen. In een door het jaar bestaande Mosam georganiseerde zaal- ndbaltoemooi bleef Idem Hellas maar liefst f Westeuropese landskampioenen de baas. Een ignifieke prestatie die alleen nog een extra ipel drukte op het feit dat de ploeg van Jan ma dit hele seizoen van alle grote internatio- le toernooien tot de competitie toe absoluut Igeslagen is. Haagse verwachtingen waren niet hoog gespan- n, want tot de deelnemers behoorden Eintracht nden (W.D.), .F. Polisens (Zwe), H.G. Kopenhan- n, allen landskampioenen, en het nationale team IJsland, Jong Oranje, Guthmuth Berlin (2e in |j).) en E.C.-finalist Mora-Swift. Coach Jan Alma s dan ook zeer verrast dat zijn ploeg de eerste dstrijd tegen Guthmuth gelijkspeelde (12—12). verwachtingen die dat resultaat wekte kregen ti domper toen Mora-Swift in de andere poule [en Eintracht Minden óók gelijkspeelde (88). Iden zijn de wedstrijden in voorronden van een •*iJrnooi interessant, maar zaterdagmiddag was ar een uitzondering op de tweede wedstrijd van >m was tegen de Zweedse kampioen en halve-fi- List Europa Cup I.F. Polisens Stockholm. Na een it aarzelend begin met tot vlak voor rust nog 1—1 stand, showde Idem haar kunnen en won Haagse ploeg met 8—5. IJsland wonï/,/,halve fTassend met 64 van Eintracht Minden en g, >ra-Swift versloeg de Franse kampioen. Hellas Swift werden hoog aangeslagen voor plaatsing de halfe finale. Daarvoor moesten eerst nog de jende morgen de laatste voorwedstrijden wor- SBtn gespeeld. H.G. won van Mosam en Guthmuth Vbn op het nippertje met 11—10 van Polisens. Hellas zorgde voor de grootste overwinning ¥mr het wat uit de toon vallende Avanti Femina 264 van het veld te vegen. Mora won met van IJsland, de zogenaamde tussenronde bleek de handbal- 't van Idem Hellas, dat overigens Ingrid van jpen door een blessure verder moest missen, werd van de Zwitserse kampioen met ruime Iers gewonnen: 10—2. IJsland ontdooide steeds meer en zorgde voor de eerste verrassing van de dag door H.G. Kopenha gen te verslaan. Vervolgens werd Mora-Siwft ge wipt door het efficiënt, maar onsmakelijk handbal- spelend Guthmuth (8—11). Polisens herstelde zich en won van Eintracht Minden (1011) na verlen ging, waar door de Zweedsen zich met Idem Hellas, IJsland en Guthmuth plaatsten voor de halve-finale. Hellas leek een makkelijke wedstrijd te krijgen, omdat het tegen IJsland moest spelen, maar het tegendeel bleek waar. IJsland had bij de rust al een 5—4 voorsprong en briedde tot algehele verba zing tot 8—5 uit. Toen, zo gedecideerd als maar kon, greep Ellen de Jong driemaal drastisch in en met een sprongschot van Mieke Pottuyt daar achteraan betekende dat Idem met 0—8 de leiding had genomen. Die ga/ zij niet meer uit handen en het werd 10—9 voor de kampioen van Neder land. Polisens redde het tegen Guthmuth, mede dank zij de steun van het publiek: 12—10 voor de Zweedsen. In de finale trad Idem Hellas dus voor de tweede keer aan tegen Polisens. De eerste ontmoeting had weliswaar een Haagse overwinning tot ge volg, maar de Scandinavische ploeg had al tegen Guthmuth en Eintracht laten zien veel meer te kunnen. Het nam dan ook in de eerste minuten alle initiatief en scoorde de eerste twee doelpunten van de finale. Idem trok zich niets aan van het onspor tieve gedrag van het publiek om openlijk Polisens aan te moedigen (Hellas wordt in Limburg gezien als de ploeg die idool Mora-Swift onttroonde) en vond er juist' een ekstra prikkel in. Mieke Pottuyt begon een reeks van vijf doelpunten van Idem. gevolgd door een schitterende break afgerond door Joke Ruisch met daarna doelpunten van Ellen de Jong (2x) en Marja Noldus. Dat betekende 5—2 bij de rust, want nog voor het wisselen stopte de voortreffelijk spelende doel vrouwe Els Wete- rings een strafworp. Na rust kwamen met name de afstandschutsters aan de beurt zodat de over winning al minuten voor het einde was verzekerd. Het werd 10—5 voor „Westeuropees-kampioen" Idem Hellas. ERDE PLAATS IN BOEDAPEST 0EDAPEST De gedwongen Iwezigheid van de basisspelers troboer, Thoonen, Keman en uunk en van de wisselspeler iieuwenhuizeri bij het toernooi m de Tungs Ramcup in Boeda- est (beroepsbezigheden en exa- ieos verhinderden hun af te lizen), heeft de mogelijkheden ran waterpolo-coach Trumbic >et betrekking tot Montreal in erruimd Tot zin tevredenheid azt eeft e Joegoslavische coach ;n unnen constateren, dat de Wfjweede keus zichuitstekend wi eeft aangepast en dat de ko- le Kende weken elk van de gega- Sdigden zal moeten vechten voor zijn plaats in de Olumpische ploeg. Na twe <Ia twee overwinningen en twee gelijke spelen leed het Neder lands team zaterdagavond zijn eerste nederlaag. Hongarije toonde zich te geroutineerd voor de jonge Nederlandse ploeg en won met 5—2 (9—1, 3—0, 1—1, 1-0). Trumbic heeft in Boedapest de beschikking gehad over slechts twee inzetbare wisselspelers Dat heeft zich in de laatste wedstrijd enigszins gewroken. Het natio nale zevental was te vermoeid om het zwakke Canada met gro tere cijfers terug te wijzen dan 4-2 (1-1, 1-1, 1-0, 1-0), waardoor Cuba, dat in de ope ningswedstrijd werd verslagen, nog net voor Nederland beslag kon leggen op de tweede plaats in de eindrangschikking. Routi nier Jan Evert Veer was de grote man in deze laatste ont moeting. Hij maakte drie van de vier doelpunten, waarvan het laatste uit een strafworp. Eindstand: 1. Hongarije 6 12 (14-13): 2. Cuba 6 8 (35—32); 3. Nederland 6 8 (27—24); 4. Roemenie- 6 6 (27—29): 5. Ver. Staten 6 5 ('(25M828); 6. Mexico 6 3 (18-28); 7. Canada 6 (17-36). «-•»r* "W? Kees Verkerk heeft buitenom de hele meute gepasseerd en gaat zegevierend op de eindstreep af. WASSENAAR - Twee onbe twiste hoogtepunten waren er gisteren op de Wassenaarse baan Duindigt: de dravers Gold Cup met 22 1/2 mille aan prij zen en de ren om de Grote Prijs van Den Haag met een totaal prijzenbedrag van bijna 32 dui zend gulden. Voor deze ren wa ren drie paarden uit het buiten land speciaal naar Duindigt ge komen. Dat waren de vierjarige Priestlaw van de Engelse trai ner Armstrong, die voor de helft eigendom is van de Neder lander Huug Zuiderent uit Hoogerheide. Verder de Duitse topper Perfekt en het Engelse, maar uit Zweden afkomstig paard Prince Poona met Jockey Lars Sward. Laatste combinatie won deze ren over 2500 meter met groot vertoon van macht. Enkele tientallen meters voor de eindstreep keek de jockey al om, waar de tegenstanders ble ven. In de laatste bocht nam Prince Poona de leiding en deed toen wat zijn jockey wilde. Prin ce Poona is een enorm paard, waarmee afgelopen donderdag in Brussel gewonnen werd en toen ook met een straatlengte voorsprong. Op de tweede plaats eindigde Alan Jones met Pristlaw voor Elder Statesman met Kevin Davies. Op de vierde plaats kwam Perfekt. Het grote geld ging dus weer naar het buitenland. Burgemeester Schols van Den Haag reikte na de ren aan de eigenaar, trainer en jockey van het winnende paard Lars Sward een zilveren legpenning uit van de gemeente Den Haag en van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport kreeg Prince Poona een prachti ge deken. Jockey Sward: „Ik ben geen moment bang geweest. Het is niet mijn eerste overwinning op Duindigt. Het paard was erg fris aan de start De ren op Hemel vaarsdag in Brussel heeft hem goed gedaan. Daarvóór had Prince Poona ook makkelijk ge wonnen in Denemarken en Zwe den". Voor de 39-jarige Lars Sward betekende dit zijn 71e overwinning als eigenaar, trai ner en jockey. Aan de vijfjarige Prince Poona die nu ruim ze ventienduizend gulden won, heeft hij een behoorlijk melk koetje. Kees Verkerk won de Dravers Gold Cup. Vorige week nog in Zweden en ondanks de zware reis was Kees toch weer in glansvorm aan de start. Eige naar Van der Lubbe vóór de start: „Ik hoop dat Kees de vorm nog heeft. Het is natuur lijk altijd afwachten. Maar er is goede hoop, afgelopen dins dag stond hij in Wateringen al weer speels met Jupiter D in de wei, en dat zijn natuurlijk goede voortekenen". Om te winnen moesten pikeur Gerard van Eykelenborg en Kees Verkerk echter wel alle registers opentrekken. Immers, Joop van Leeuwen, de man op de sulky achter de Zweedse im port Top Flakt, haalde een hu zarenstukje uit, waardoor Jojo Buitenzorg met Jan van Dooye- weerd bijna de overwinning in de schoot kreeg geworpen. Toen de paarden - slechts zeven in totaal - over de 2625 meter de laatste rechte lijn in kwamen ging Tok Flakt aan de kop van het peleton. Even heeft het er naar uit gezien dat Top Flakt ook zou gaan winnen. Op de laatste honderd meter verliet Top Flakt echter zijn plaats aan de reling. Er viel een groot gat en Jan van Dooyeweerd had met Jojo Buitenzorg genoeg durf om in dat gat te duiken. Toen ontstond plotseling nog strijd met Kees Verkerk, die alles buitenom had gedaan en op een zekere overwinning af ging. De laatste meters ging het enorm hard en Kees Verkerk kon Jojo Buitenzorg nog net voorblijven. Joop van Leeuwen kwam met Top Flakt op de derde plaats, maar was zeker hoger geëindigd als hij Jojo Bui tenzorg de doortocht had ver hinderd. Een andere troef in het veld, de Amerikaanse hengst Worthy Dean, kwam met Cees de Leeuw op de vierde plaats. Aan de start maakte het paard een fout. Cees de Leeuw: „Ik ben best tevreden met deze vierde Prince Poona met Lars Sward gaat als eer ste over de finish. plaats. Maar bij de start ging het natuurlijk helemaal fout Toen de vlag viel, kon ik met Worthy Dean niet wegkomen, omdat ik op het gras verbleef. Maar zijn draf was gelukkig weer goed. Als hij die fout niet aan de start had gemaakt dan was hij zonder twijfel verder gekomen. Een startfout goed maken als Kees Verkerk op de kilometer op deze afstand 1.20 loopt is natuurlijk ook voor Worthy Dean onmogelijk. Ook de Supertrioren was een behoorlijk spektakel. Rober We- temans zegevierde verrassend met Jewel. De Haagse jockey had een uitstekend koersinzicht Lismora met jockey Launchbu- ry vloog als een pijl uit de boog bij de start weg, bouwde een grote voorsprong op en leek niet meer te kloppen. Jewel met We- temans ging het eerst achter Lismora aan en klopte de vier jarige merrie vlak voor de fi nish. Lismora moest zelf de tweede plaats nog afstaan aan High Tree met Frans Vandeu ren. ARTHUR VAN RIJSWIJK Oostende Raymond Ceule mans is in Oostende wereld kampioen driebanden gewor den. In de finale versloeg hij de Japanner Nobuaki Kobayashi met 6037 in 33 beurten. Daardoor eindigde de Belg met een beter algemeen gerruddele dan de Japanner, die evenveel winstpunten had: 1.500 tegen 1.305. Eindstand is. 1. Ceulemans (Bel) 20 12 1.500; 2. Kobayashi (Jap) 2011 1.305; 3. Komori (Jap) 16 11 1.238; 4. DufeteUe (Fra) 16 9 1.133; 5. Suguimizu (Por) 14 10 1.030. HEIDENHEIM - De Westduit ser Walter Esser heeft gisteren in Heidenheim de moderne vijf kamp om het internationale kampioenschap van West Duits land gewonnen. Hij had een totaal van 5322 punten. Zijn landgenoot Gerhard Wer ner werd met 5307 punten twee de en de Tsjech Bohumil Star- novsky eindigde met 5208 pun ten als derde. Bert Bergsma was met de achttiende plaats de be ste Nederlander met 4774 pun ten. Van der Woerd (4523) werd 26e. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Hilversum krijgt op zijn drafpiste een spectaculair evenement op dinsdagavond 6 juli. Wielrenner René Pijnen zal aantreden te gen een draver. Hoogstwaar schijnlijk zal de Amerikaanse vierjarige merrie Speedy Volita zijn tegenstander zijn. De af stand is bepaald op 1000 meter. René Pijnen zal starten op het asfalt naast de baan en het paard op de sintels. De titanen strijd tussen man en fiets en paard en man wordt gesponsord met een bedrag van tweedui zend gulden. De ontmoeting vindt plaats in het kader van de feestviering rond het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse pi keursvereniging. Wijda Mazereeuw seconde sneller HOOGKARSPEL - Wijda Ma zereeuw heeft zaterdag bij wed strijden in Hoogkarspel het Ne derlands record 25 meterbaan op de 2000 meter schoolslag verbeterd. Zij finishte in 2.36.4, een volle seconde binnen de tijd, die zij bij de winterkampioenschappen in Utrecht (2.37.42) van dit jaar liet afdrukkea Mi Hj gj i lende y Ic eet alu gesel#* ERLIJN West-Duitsland is Is tweede land na Neder- ind bijgeschreven op de ere- jst van wereldkampioenen in et dames-hockey. Twee doel- islunten van de oudste speelster f de Duitse ploeg, de 36-jarige iudrun Scholz, op jeugdiger i eftijd Duits kampioene ver- iringen, beslisten de finale te- si Argentinië van het toernooi i Berlijn, dat door meer dan t 000 toeschouwers werd bijge woond. federland, dat de titel verdedig- e, maar deze vrijdag al op ramatische wijze verloor door m nederlaag „op strafballen" igen Argentinië, eindigde op de erde plaats door voor de twee- maal in het toernooi België verslaan, ditmaal met 1—0 oor een doelpunt uit een straf- ush van Nel van Kollenburg in 30e minuut van de eerste t. Met negen doelpunten ;rd Nel van Kollenburg daar- topscorer van het toernooi, tweede ontmoeting tussen federland en België was aan zienlijk minder van niveau dan 't eerste, die onze landgenoten iet 4—3 wonnen, na in de weede- helft een voorsprong vin 3—1 uit handen te hebben ïgeven. owel de kwaliteit als de span ing ontbrak nu. Het was vrij- eel een gelijkopgaande strijd, e elft. die Nel van Kollenburg vijf mi nuten voor de rust met een strafbal besliste: 1—0. Zowel Nederland (negen) .als België (zeven) wist uit de strafcorners geen winst te halen. Over het behalen van het brons paste dan ook na deze magere prestatie een gepaste bescheidenheid. Voor Nederland speelden Joke Dragt, Suzan Bekker, Lisette Sevens, Maria Fikkers, Toos Bax, Anneke van Puffelen, Mie ke Groen (Maria Strijbosch), Jo sé Poelmans, Marjolein Gouka, Marlies Jansen (Kathy Wouden berg) en Nel van Kollenburg. Eindstand: 1. West-Duitsland, 2. Argentinië, 3. Nederland, 4. Bel gië, 5. Spanje, 6. Frankrijk, 7. Mexico, 8. Zwitserland, 9. Italië 10. Nigeria. UTRECHT Het Nederlands Hockey-elftal heeft zaterdag middag op het kunstgrasveld van Kampong in Utrecht een oefenwedstrijd tegen de Bata vieren met 5—1 gewonnen. Het duel duurde 3 x 30 minuten. De stand na de eerste periode was 1—2. Na het tweede half uur was de score in evenwicht: 3—3. Voor het Nederlandse team scoorden Geert van Eyck (3), Bolhuis (strafcomer) en Kra- nenberg. Bij de Batavieren zorg den Weerstra, Mundt (2 x uit een strafbal) en Van Geel (straf- Nel van Kollenburg (geheel rechts) op weg naar het doelpunt in het duel tegen België. corner) voor de treffers. keyhoofdklasser MEP uit Box- BOXTEL Frank van Rooy zal tel. Hij volgt daarmee Peter de met ingang van het volgende Bruin op, die naar Tilburg ver seizoen trainer zijn bij de hoe- huist ROME Adriano Panatta is de eerste Italiaan sinds vijftien jaar, die de open Italiaanse ten- nistitel op zijn naam heeft ge bracht. Hij versloeg daartoe in een allesvergende finale de als eerste geplaatste Guillermo Vi las met 2-6, 7-6, 6-2, 7-6. De 25-jarige gravelspecialist be wees zich dit weekeinde ondub belzinnig, nadat hij eerder deze week zijn plaats bij de laatste vier uitsluitend te danken bad aan het feit, dat Harold Solo mon op een kritiek punt van de baan liep. (Van onze sportredactie) COEVORDEN Limburgia had zich zaterdag al officieel gemeld bij het bestuur betaald voetbal van de KNVB als gegadigde voor een plaats in de betaalde sector. Gisteren verwierf de kam pioen van hoofdklasse C dit recht door in Coevor* den van Weber Germanicus te winnen dat is uitgeschakeld voor de algehele zondagtitel. Op Hemelvaartsdag had Weber Germanicus verlo ren van CW, met 4—1. Gisteren vertrok Limbur gia met een zege van 2—0 en daar de Limburgers tegen CW al met 2—2 gelijk hebben gespeeld, bezetten zij in elk geval de tweede plaats in deze kampioenscompetitie, wat voldoende is betaald voetbal te gaan spelen indien de club ook aan een aantal andere voorwaarden, door de KNVB te stellen, voldoet. De enige club die interesse heeft in betaald voetbal was kwalitatief zoveel beter dan Weber Germani cus, dat de zege normaal tot stand kwam. Deben en Van Wijk waren op het middenveld de uitblin kers bij Limburgia. Een fout in de verdediging gaf de Limburgers de gelegenheid door Deswijzen op 1—0 te komen, twee minuten na rust. Zeven minuten later strafte de excellerende linkerspits Heemskerk het te ver voor zijn doel staan van doelman Mellema af: 2—0. Er waren 4500 toeschouwers en scheidsrechter was Beentjes. Zaterdag won hij met 6-2, 6-4, 6-4 van John Newcombe en gis teren behield hij in de drieë neenhalf uur durende eindstrijd tegen Vilas zijn kalmte om op de belangrijke momenten toe te slaan. De finale van het heren-dubbel spel tussen John Newcombe/- Geoff Masters enerzijds en Raul Ramirez/Brian Gottfried ander zijds werd bij het begin van de vijfde set (elk dubbel had twee sets gewonnen) wegens de inval lende duisternis gestaakt Het prijzengeld werd over de vier finalisten verdeeld. Met verbluffend gemak heeft prof-wereldkampioen Björn Borg beslag gelegd op de hoofd prijs van 30.000 mark van het Grand Prixtoernooi in Dussel- dorf. In slechts 90 minuten vel de hij de open Amerikaanse kampioen Manuel Orantes met 6-2, 6-2, 6-0. De Roemeense regering heeft de tennisser Ilie Nastase terugge roepen. Waarschijnlijk omdat hij twee weken geleden weiger de te spelen voor de Davisbeker tegen Groot-Brittannië. Roeme nië verloor met 0-5. Nastase had verkozen in Honolulu te blijven om de finale van het WTT-kam pioenschap te spelen met zijn team Hawaï Leis. Nastase won vijf partijen en verdiende daar mee ongeveer 450.000 gulden. Volgens een woordvoerder van Nastases team zou de Roemeen inmiddels naar Boekarest zijn gevlogen. „Nastase was erg be zorgd. Hij was niet in staat te verklaren waarom hij werd te ruggeroepen. Zijn paspoort was verlopen en niet vernieuwd, maar dat kan nauwelijks de re den zijn", aldus de woordvoer der. Bij golt kun je soms m een moeilijk parket geraken als de bal op een wat minder plezierige plaats is terecht is gekomen. Dat overkwam mevrouw Zegger die vanuit de struiken verder moest Mevrouw Eschauzier verkeerde in wat prettiger omstandigheden. Zij mocht vanaf een glad gazon slaan. De dames waren deelneem ster aan het toernooi bij HGCC.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15