Ook voor Vikenti Basko kwam man met hamer GIMONDI BEHIELD LEIDING IN GIRO Niki Lauda devalueert Grand Prix BOET VAN DULMEN NA FRAAI GEVECHT ZEGE IN TUBBERGEN Langerijs in ziekenhuis Fout organisatie kost „leider" trui ULESTRATEN Vikenti Basko, dienstplichtig kor poraal in het Russische leger, heeft het afgelopen weekeinde met ijzeren hand geregeerd in de „berge tappe" van Olympia's ronde door Nederland. In de beruchte Koninginnerit, die over de toppen ging van de gevreesde Keuterberg en de Adsteeg, was Vikenti Basko oppermachtig. Na een solo van 100 kilometer, waarin zijn voorsprong uitgroeide tot 1.43 minuten, had de hoekige Rus nog 26 seconden op de concurren tie over. De oranje trui bleef in het bezit van Henk Mutsaars, die na twee zenuwslopende achtervolgin gen de aanvallen van de Amstelrenners Leo van Vliet, Arie Hassink en Adri van Houwelingen met meesterhand afsloeg. De prijs voor de strijdlustigste renner' kwam wel terecht bij Basko, die door zijn solorit de Nederlandse amateurtop te ver staan gaf met grote plannen naar de Olympische spelen in Montreal af te reizen. Basko. in 1972 werd hij door een valpartij in de amateurronde van Neder land uitgeschakeld, steekt mo menteel in een groeiende vorm. De Russische temporijder, die ook deel uitmaakte van de 100 kilometer achtervolgingsploeg bij de laatste wereldkampioen schappen wielrennen in België, bracht in de recent verreden ronde van Marokko twee etap pezeges op zijn naam. Ook in de komende dagen zal Basko, ge steund door wegkampioen Gali- nauskas en de tijdritspecialist Gousseinov, een gooi doen naar de oranje leiderstrui, die nu nog de frele schouders van superat leet Henk Mutsaars siert. Amstelploegleider Herman Krott had zijn renners de op dracht gegeven direct in de aan val te gaan om de in Schijndel verloren leiderstrui te herove ren. Na 25 kilometer lanceerde Leo van Vliet de eerste aanval. De in de groene trui gestoken Amstelrenner uit Honselersdijk nam bij de beklimming in Sle- naken een kleine voorsprong en kwam zelfs 20 seconden voor het zwoegende peloton over de Zuidlimburgse heuvels. De voorsprong en de kracht van het 20-jarige wielertalent uit het Westland bleken ontoereikend te zijn om „geschiedenis" te ma ken. Voorin In de afdaling streek het pelo ton, waarin de grote vedetten steeds voorin zaten om onmid dellijk te kunnen toeslaan wan neer er een renner in de aanval ging, weer op de vluchter neer. Via Wittem, Gulpen en Valken burg trok het langgerekte pelo ton naar de Keuterberg, die met een stijgingspercentage van ruim 20 procent zelfs door wielerkeizer Eddie Merckx wordt gevreesd. Duwend, schreeuwend en om hulp roepend kropen de ver moeide amateurs tegen de Lim burgse berg van de eerste cate gorie omhoog. De Keuterberg was voor veel renners te veel. Aan de top stapte Arie Versluis, de etappewinnaar van zaterdag, over in de bezem wagen. In de afdaling raakte oranjetrui-dra- ger Henk Mutsaars bij een val partij betrokken en liep een achterstand op van ruim één minuut. De ijzersterke coureur uit Schijndel vocht terug en bracht negen afvallers, die te vermoeid waren om enig kop- werk te doen, op eigen kracht terug in het peloton, waaruit de Rus Basko inmiddels was gede marreerd. Het voortzeulende pe loton brak in „duizend stuk ken". De slag was gevallen. Vikenti Basko danste als een engeltje over de heuvelrug in het zonnige Zuid-Limburg. Ach ter zijn rode tricot probeerden de overgebleven renners het ho ge tempo te volgen. Bij elke beklimming werd de voor sprong van de klimspecialist uit Minsk groter. De 27-jarige mili tair, die vorig jaar zijn studie aan de sportacademie van Minsk met succes voltooide, bleef de bergetappe, waarin Amstel graag de hoofdrol had opgeëist, met ijzeren hand rege ren. Eenzaam kwam Vikenti Basko ia 87 kilometer voor de tweede naai aan de voet van de ge- /reesde Keuterberg. Met de sou plesse van een atleet en met de elegance van een koorddanser uit het beroemde Russische staatscircus, balanceerde Basko tussen de honderden toeschou wers door op de pedalen bij de beklimming van de steile Keu terberg. Zijn voorsprong groei de toen uit tot 1.43 minuten. Gezien Op dezelfde Keuterberg demar reerden de Amstelrenners Arie Hassink en Leo van Vliet uit het achtervolgende groepje. Van Vliet moest de ontsnap ping wegens materiaalpech (lekke band en een vastgelopen schakel in de ketting) afbreken, waarna ook zijn ploeggenoot Arie Hassink het „avontuur" voor gezien liet De twee teleurgestelde Amstelrenners lieten zich in de groep, die uit 31 renners bestond, terug vallen en probeerden met afwisselend kopwerk de achterstand op de Russi sche vluchter ongedaan te maken. In Ulestraten, waar de karavaan nog twee ronden van ruim zes kilometer moest rijden, eiste de „bekende man met de hamer" zijn tol. De doodvermoeide Rus Basko zag zijn voor sprong van ruim één mi nuut teruglopen tot 26 se conden. De finishlijn was voor hem precies op tijd getrokken. Fons van Katwijk (Soka) won de sprint van de ach tervolgers voor de militai re renner Ad van der Steen, de Deen Jacobson, Peter Kuijs en de Amstel renners Arie Hassink en Leo van Vliet. WIL VAN DER PLAS Tevreden glimla chend passeert Vikenti Basko de finish. Zijn in spanningen werden be loond. EIJSDEN Elke organisatie heeft zijn schoonheidsfoutjes. Ook die van Olympia's ronde door Nederland. Zaterdag werd Adrie van Houwelingen Amstelna afloop van de tweede etappe van Schijndel naar Eijsden gehuldigd omdat hij nog steeds in de oranjetrui stak. Bij het bestuderen van de finishfoto ontdekte de jury dat Van Houwelingen in het peloton was gefinisht, en niet in het groepje achtervolgers, waardoor Henk Mutsaerts, die in Eijsden vijftiende werd, in de oranje leiderstrui terechtkwam. Van Houwelingen was toen reeds naar het hotel in Valken burg vertrokken. De fout werd aan de start van de bergetap. pe Eijsden-Ulestraten goedgemaakt SCHIJNDEL -— De winnaar van Olympia's ronde 1975, de Noordhollander Hans Langerijs, die als één van de favorie ten gold voor deze amateurronde, is door een valpartij vlak voor de aankomst van de eerste etappe is Schijndel uitge schakeld. Langerijs had bij de valpartij een gebroken neus en een hersenschudding opgelopen, zodat hij de strijd op doktersad vies moest staken. Langerijs werd na afloop van de eerste etappe ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is volgens een communiqué van Olympia's organisa tie „bevredigend". Van Linden en Basso op weg naar een derde en tweede plaats. Terni (Ita) De Belg Patrick Sercu heeft gisteren de tiende etappe van de ronde van Italië gewonnen. Felice Gimondi, die zowel zaterdag als gisteren in het peloton over de finish ging, behoudt de leiding in het alge mene klassement. Ook dit weekend was er weinig opwin ding in de ronde. De negende"etappe van Bagnoli naar Roccaraso, die zaterdag verreden werd, was nog de interessant ste. De Italianen Fabbri en Caverzasi wisten een voorsprong van negen minu ten op het peloton op te bouwen, maar bij de finish die gewonnen werd door Fabbri, was de voorsprong nog maar vier en een halve minuut. De sprint van het peloton werd gewonnen door Schoenma ker. Zaterdagavond maakten de officials uit dat Basso en Van Linden elkaar hadden vastgehouden en geduwd, waar voor ze voor straf onder aan de lijst van het algemeen klassement werden geplaat st. In Breighton (Eng) won de Engels Ian Hallem de eerste etappe van de rol van Engeland. Tweede werd de Pool i J Brzezny. De beste Nderlander was G( Minneboo, die als tiende eindigde. Leo Karner (Oost) won de ronde t Neder-Oostenrijk. De Nederlander i Jonkers werd derde. Winnaar werd de Italiaan Bnaern Giacomelli met een Maréeefl Toyota. Hij had 39 minuten juiui 35,86 seconden nodig. De Welwee duitser Bertram Schaefer wèeefl met een Ralt-BMW tweede bent 39.55.44 en de Brit Stephen Sfligdi werd met een March-BMW d de in 40.03.62. In een wedstrijd voor Rena| 5-Elf eindigde de Nederlanr Ron Kluit als vierde. De Fral man Michel Marze werd eerf Hij legde de 66,240 km af in* minuten en 19,74 seconden middelde snelheid 89,679 km [f uur). Kluit had een tijd 45.47,98 nodig. Uitslag: 1. Niki Lauda (G Ferrari de 78 ronden (258, km) in 1 uur, 59 minuten 51,47 seconden (gemidde m snelheid 129,321 km pier uur) m Jody Scheckter (Zaf) TyrfM] 2.00.02,60; 3. Patrick DepailH (Fra) Tyrrell 2.00.56,31; 4. op ronde Hans-Joachim Stu (Wdl) March; 5. Jochen Mi i (Wdl) McLaren; 6. Emerson 1^1 tipaldi (Bra) Copersucar; 7. T^P Pryce (eng.) Shadow, 8. JdBl Pierre Jarier (Fra) Shadow twee ronden), 9. Carlos Pi (Bra) Martini Brabham, 10. 1 chel Leclerc (Fra) Williams. ER Stand wereldkampioenschap: Is i 1. Lauda 51 punten, 2. Regazftnd ni (Zwi) 15, 3 Depailler Ijst Scheckter 14, 5. Mass 10, 6. Liet fite (Fra) 7, 7. Hunt, Nilsstanl (Zwe) en Stuck 6, 10. Reu i d mann (Bra) 4. ud ADENAU Toine HezemansCcfl met de Australiër Schenken pril een Porsche Turbo RSR twe#n geworden in de 1000 kilometH I race op de Nürnburgring, tLOOl lend voor het wereldkampioi '00 schap merken. De zege gi ed naar de Westduitse-Oostenrijl e, BMW-equipe Krebs-Quester, rai een voorsprong van een kleien vier minuten op Hezemans ?ge Schenken had. ere Na vier van de tien wedstrijd e i tellend voor de wereldtitel vote Porsche met 70 punten het kl oo sement aan. BMW is met us punten tweede en Ford den e De hoop van Porsche op e elf nieuwe triomf werd na zev 'er van de 47 ronden al verstoo let De wagen van de Westduits 'e Jochen Mass en Jacky Ic fed werd toen door een defect a 'en de stroomverdeler uitgescl e i keld. «t Gijs van Lennep, die met We Westduitsers Hart wig Bertrai en Jürgen Kannacher in e eg1 Porsche Turbo reed werd vi >0v de, eveneens met twee rond W| achterstand. TUBBERGEN Van de internationale wegraces in Tubbergen, die zaterdag door 20.000 toeschou wers werden gadegeslagen, was de race in de 350cc-klasse de mooiste. De Australiër John Dodds begon snel, maar moest in de derde ronde .plaatsmaken voor het duo Takazumi Katayama uit Japan en Boet van Duimen. De Nederlander bracht de start-en-finish-tribune keer op keer in beroering wanneer hij op het lange rechte stuk voor de laatste bocht zijn machine naast die van Katayama bracht. De Japanner wist deze aanvallen tot drie keer toe af te slaan. De vierde maal drukte Van Duimen echter door en dat ontlokte een stormachtig applaus. Katayama gaf niet op en er volgden nog drie spannende ronden, alvorens de Japanner met een vastloper moest opgeven en Boet van Duimen als overwin naar over de eindstreep ging. Boet van Duimen wilde in de 500cc-klasse een tweede overwinning boeken en vertrok als een der eersten. In de eerste ronde ging hij onderuit en na nog twee ronden moest Van Duimen met een verbogen rempedaal van zijn machine het renners- kwartier opzoeken. De leiding was vanaf de eerste ronde voor Marcel Ankone. De overwinning van de Oldenzaler kwam daarna niet meer in gevaar Deze race was beduidend minder snel dan de voorgaande, hetgeen veroorzaakt werd door de regen. Piet van der Wal werd in de 500cc-klasse tweede, voor Dick Alblas en de Zwitser Mueller. Eerder op de dag was de kwartliter-race verre den, die een buitenlandse aangelegenheid was. Katayama passeerde in de derde ronde de Fin Pekka Nurmi en zegevierde voor de Scandinaviër en de Noordier Tom Herron. Henk van Kessel was met een negende plaats de beste Nederlander, voor Hans Rebel, die onlangs van nationaal tot internationaal promoveerde en pas donderdag tot de races in Tubbergen werd toegelaten. In deze race deed zich een valpartij voor, waarbij onder anderen de Zweed Leif Gus- tafsson, de Fin Auno Hakala en de Oirschotse coureur Barry Zwetsers betrokken waren. De eerste twee konden vrij snel het ziekenhuis verla ten, maar Zwetsers had ernstige brandwonden opgelopen, toen zijn machine vlam vatte. De twee kleinste Solo-klassen waren een Neder landse aangelegenheid. Henk van Kessel stuurde zijn AGV-Condor in de 125-cc-klasse naar de eerste plaats, voor zijn landgenoot Roel Cornelis en de Westduitser Gerd Bender. Halverwege de wedstrijd in de 50cc-klasse nam Nico Polanen de leiding over van Gerrit Strikker en won resoluut. Strikker werd tweede, en Engelbert Kip derde. Gerrit Wolsink heeft gisteren in Meyel de kam pioensmotorcross in de 500 cc-klasse gewonnen. In de twee manches over 27 ronden en twee minuten werd hij achtereenvolgens tweede en eerste. Hij heeft met 176 punten de leiding in de strijd om het Nederlands kampioenschap. Stand Nederlands kampioenschap: 1. Wolsink 176 punten, 2. Sigmans 160 pnt., 3. Toon Karsmakers 157 pnt. MONTE CARLO Niki Lauda heeft het wereld kampioenschap der cou reurs 1976 nog meer ge devalueerd tot een for maliteit. De Oostenrijkse Ferrari-rijder, die dit sei zoen onweerstaanbaar is, won ook de Grote Prijs van Monaco zoals hij wil de. Met 36 punten voor sprong in de strijd om de hoogste eer bij de formu le 1-coureurs mag Ferrari halverwege het seizoen al rekenen op een prolon gatie van de titel. Bob Hayje is zaterdag in een autorace voor formule driewa gens in Monte Carlo met een Ralt Toyota als achtste geëind igd. Hij maakte over de 79,488 kilometer een tijd van 40 minu ten en 41,73 seconden. Niki Lauda overheerst de Grand Prix van dit seizoen. Ook in Monaco greep hij de eerste prijs. Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco kijken geamuseerd toe bij de prijsuitreiking. Boet van Duimen in fel gevecht gewikkeld met de Japanner Katayama die uiteindelijk uit zou vallen waardoor de Nederlander eerste werd. Lauda, snelste in de training, had toen de finishvlag viel elf seconden voorsprong op de Tyr rell van Jody Scheckter. De Fransman Depailler, die even eens met een Tyrrell derde werd, lag op meer dan een mi nuut. Alle overige concurrenten waren op tenminste een ronde gezet. De Oostenrijker bouwde zijn voorsprong geleidelijk op. Hal verwege de race had Scheckter al meer dan tien seconden ach terstand. Bijzonder moeilijk werd het voor de coureur uit Zuid-Afrika toen Lauda op het smalle én bochtige stratencir- cuit zes wagens kort na elkaar passeerde en Scheckter alle pro blemen had bij zijn pogen die prestatie te evenaren. Het was Lauda's vijfde overwin ning dit seizoen in de zes races tellend voor de wereldtitel die zijn gereden. Van de veertien wedstrijden die de Oostenrijker reed sedert hij vorig jaar in Monaco triomfeerde, won hij er maar liefst tien. Een dubbele zege van Ferrari lag zelfs in het verschiet toen Clay Regazzoni vijf ronden voor het einde eerst Depailler passeerde en vervol gens trachtte langs Scheckter te komen. In een haarspeldbocht raakte hij de vangrails wat hem kansloos maakte, tot teleurstel ling van de ruim 80.000 toe schouwers. De Nederlandse Boro, gereden door de Australiër Larry Per kins, slaagde er niet in zich bij de training te kwalificeren voor de race. De Braziliaan Aryon beleefde de vreemde sensatie dat zijn bolide in de formule drierace van Monaco ineens een stuk ging vliegen. Na een vlucht van zestien meter kwam hij met lichte verwondingen neer.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14