nvaller Rob Eras legde basis voor groots springsucces Aken DRESSUURPLOEG ZELF VERBAASD OVER DERDE PLAATS GRAND PRIX LYMPISCHE KWALIFIKATIE VRIJWEL ZEKER B0NAVENA VERMOORD Basketbalbond loopt vooruit op besluit NOC ALI TE ZWAAR VOOR PLATFORM an onze speciale verslaggever) AKEN Het Nederlands Olym pisch comité krijgt er een aantal dure klanten bij. Want het kan bijna niet anders of woensdag avond zal in Den Haag de beslis sing vallen dat voor het eerst sinds 1948 eindelijk weer een "pringruiterequipe aan de zo merspelen van dit jaar gaat deelnemen. Want de derde plaats die de landenequipe Rob Eras, Henk Nooren, Hans Hórn en Anton Ebben zaterdag tijdens het veertigste CHIO van Aken - wist te bereiken moet goed, zijn voor Olympische tickets. Want wat niemand voor mogelijk had gehouden, gebeurde toch in deze landen wedstrijd voor. elf ploegen. Het werkelijk formidabel rijdend Italië en het verras send hoog in het klassement komende Frankrijk waren weliswaar niet te bena deren, maar hippische grootheden als Duitsland en Amerika alsmede Engeland werden toch maar op een achterstand geplaatst. En daarnaast zorgde ook nog eens de dressuurequipe voor vuurwerk door in Aken eveneens derde te worden. Het NOC kan een charter gaan afhuren het vervoer van alle paarden en ruiters. Direct na de landenwedstrijd ontbrak feitelijk alleen nog maar de champagne. Voor de rest waren zaterdag alle ingre diënten aanwezig voor een geweldig feest. „Om deze prestatie kan het NOC niet meer heen", waren de eerste woor den van Dé Stehouwer, voorzitter van de Nederlandse hippische sportbond. En rui- terchef d'equipe Ben Arts: „Mensen, wat ben ik blij dat de gok die we hebben gedaan zo goed is afgelopen. Tot zater dag heb ik iedereen gezegd dat men in geen enkel parkoers risico's mocht ne men. Al onze troeven moesten op de landenwedstrijd worden gezet, dat was groot risico, maar door de geweldige Op rozen Maar had Rob Eras reeds in de eerste manche bewezen dat hij het uitermate zware parkoers met zijn vaak bokkende Iwan F goed aan kon (hij startte met negen strafpunten), in de tweede en naar zo dikwijls blijkt beslissende manche zette hij (de man die pas in de ploeg kwam omdat nationaal kampioen Johan Heins geblesseerd was) Nederland opeens op rozen. Want waar later nog slechts drie man in slaagden, waaronder Olympisch kam pioen Mancinelli, presteerde de volkomen ontspannen en waarlijk erg geconcen treerd rijdende Eras het toch nog maar even. Iwan F ging foutloos over alle loodzware hindernissen en de nul die toen voor Nederland genoteerd werd, was de basis voor het daarna steeds duidelijker aftekenend succes. Henk Noo ren voegde met Jagermeester nog vier strafpunten aan het totaal toe en Hans Horn kwam met zijn uiteindelijk weer eens op volle toeren draaiende Codex eveneens tot een score van vier strafpun ten. Voldoening Hans Horn had in de eerste manche een ravage aangericht op het parkoers, maar dat weerhield Nederland niet van het behalen van een derde plaats. eendracht hebben we de opdracht vol bracht", riep een dolgelukkige Ben Arts uit. En hij wees onmiddellijk in de richting van Rob Eras, de 22-jarige ruiter uit Helvoirt, die met zijn paard Iwan F voor de meest opvallende prestaties zorgde.' Rob Eras werd de belangrijke schakel in de ploeg en uiteindelijk ook nog eens de man die de geweldige ondergang van West-Duitsland, Engeland en Amerika wist in te leiden. Want mocht Nederland de eerste manche met een zesde plaats en 21 strafpunten afsluiten, pas daarna kwam het echte grote werk van de Oran jemannen en Rob Eras vervulde daarin de hoofdrol. Amerika (16 strafpunten), Engeland (16), Frankrijk (13 3/4), West- Op dat moment werd alleen nog maar met voldoening gesproken over het werk van Rob Eras die inderdaad, zoals Hans Horn vrijdag al had gehoopt, alle steken had opgevangen die Horn liet vallen. Want met een totaal van 24 strafpunten richtte Horn in de eerste manche een ware ravage op de hindernissen aan. Maar omdat de beste drie resultaten van de uit vier man bestaande ploeg tellen, bleef Nederland door de eerste gescoor de resultaten van Henk Nooren (8 fou ten) en Anton Ebben (4 fouten) nog volledig in de race. Maar toen Hans Horn zich in de tweede manche volledig revancheerde voor zijn eerdere „ramptocht" was het duidelijk dat Nederland de Olympische tickets al Henk Nooren leverde zijn bijdrage in bezit had. Want de Amerikaanse, En gelse en zelfs de superieur geachte West- duitse ruiters, gingen fout op fout stape len. Overduidelijk werd toen pas dat het standpunt van chef d'equipe £rts, die alle paarden voor de landenwedstrijd spaarde, goed was. Want de landen die tijdens de eerste dagen van Aken bijna alle individuele hoofdprijzen hadden ge wonnen, struikelden nu stuk voor stuk. Het bewijs lag er: ook de krachten van superpaarden zijn aan beperkingen on derhevig. En daardoor klom Nederland niet alleen verrassend hoog in het klassement. Ook de Italiaanse equipe met onder andere Mancinelli, Orlandi en Raimondo d'In- zeo en de eerder deze week ook al niet op de voorgrond tredende Fransen, sloe gen eveecs hard toe. Dressuurpaard van Ina Swaab dood in stal AKEN Zaterdagmid dag werd de in Aken aanwezige internationa le dressuurwereld plot seling opgeschrikt door het bericht dat het ver maarde dressuurpaard van de Zweedse Ina Swaab in de stal was overleden. Ina Swaab, echtgenote van de Nederlandse dressuurruiter John Swaab, komt al vele ja ren voor Zweden uit in alle grote internationale toernooien. Tijdens de Olympische Spelen van München veroverde zij met Zweden de bronzen plak in de landenwed strijd. Haar paard Casanova, ondanks het feit dat hij reeds 21 jaar oud was, genoot een geweldige re putatie in de dressuur wereld. Zaterdagmorgen had Casanova er belang rijk toe bijgedragen dat de Zweden, uiteindelijk vierde achter Neder-^ land, toch nog zo hoog' in Aken konden eindi gen. (Van onze speciale verslag gever) AKEN De Nederlandse dressuurequipe in Aken zat zelf een beetje in met het verrassende resultaat in de Olympische Grand prix tijdens het 40ste CHIO in Aken. Natuurlijk was het uitgangspunt ge weest om zaterdag een re sultaat te boeken dat enig uitzicht zou bieden op af vaardiging naar de spelen van Montreal, maar dat de Limburger Jo Rutten (Hun- sel) de Utrechtse Marjolein Greeve en de Blaricumse Loeky van Olphen met zo'n opvallende prestatie een derde plaats in het landen- klassement zouden verove ren, verbaasde uiteindelijk toch wel vriend en vijand. De achterstand op West- Duitsland, dat ontegenzeg gelijk weer in Montreal de dienst gaat uitmaken en het als tweede eindigende Zwit serland, was wel groot, maar de manier waarop de equipe in Aken wist af te rekenen met Zweden, De nemarken en Frankrijk was toch vrij overtuigend. Het Nederlands jurylid bij de dressuur, J. Pot, *die overigens tijdens de Olym pische Grand Prix geen punten heeft kunnen uitde len, omdat zijn plaats in de juryhokjes ditmaal werd ingenomen door mannen en vrouwen die ook in Montreal dit onderdeel van de uitermate zware dres suur strijd zullen beoorde len, had evenwel een eerlijk oordeel over het werk van de ploeg van de invaller chef d'equipe Jan van Krogten. „In Montreal zal men wel niet tot de medail lewinnaars doordringen, want bijvoorbeeld Rusland, dat niet in Aken aan de start verscheen, zal onget wijfeld voor Nederland gaan eindigen. Maar een plaats onder de eerste vijf ligt helemaal binnen be reik, want ik heb wel ge merkt dat er uit Amerika en Canada beslist geen equipes komen die qua breedte zo sterk zijn als Nederland". De dressuurploeg is de laatste maanden onder lei ding van trainer Piet Out- hout hard aan de slag ge weest. Vele maanden werd in het trainingscentrum van Boogerd in het Gel derse Oosterhout getraind. „Maar omdat de dressuur in Nederland een zuiver amateuristische tak is, moest ik volstaan met zo'n vier dagen per kwartaal, maar tijdens die dagen is harder gewerkt als ooit te voren", oordeelde een ent housiaste Piet Outhout za terdag. En Jan van Krogten, de man die pas een week voor Aken werd belast met de algehele leiding van de ploeg, omdat de feitelijk aangewezen chef d'equipe Nijland zich plotseling af meldde omdat hij zijn va kantie in Frankrijk niet wilde onderbreken, zei la chend: „In de voorberei ding is alles organisato risch dan wel niet 100 pro cent geweest, maar de ma nier waarop de équipe in Aken getoond heeft, wat men waard is, toont toch wel een geweldige brok mentaliteit". En over het aanvaarden van het plotseling op zijn schouders gekomen chef d'equipeschap, formuleer de Van Krogten, die nu zeker ook recht moet heb ben om mee naar Montreal te gaan: „Ik wilde de dres- suurmensen niet in de steek laten. Ze hebben het toch al zo moeilijk bij hun sport". Vooral het werk van Jo Rutten, tot voor kort in Ne derland een weinig zeggen de naam op dressuurge- bied, was in Aken opval lend. Een zevende plaats in het individueel klassement van de Grand Prix had men de Limburger met zijn paard Banjo beslist niet bij voorbaat toegedacht Het Zweedse jurylid Gustav Nyblaeus, ook over enige tijd in Montreal aanwezig, beoordeelde de internatio naal debuterende Rutten zelfs nog een plaatsje ho ger. De 1503 punten die door Rutten werden vergaard, de 1440 punten van Marjo lein Greeve (elfde in het persoonlijk klassement) en de 1429 punten van Loeky van Olphen (goed voor een dertiende plaats) brachten een totaal van 4372 punten op het scorebord. Voldoende om Zweden, dat als vierde eindigde, op een achterstand van 101 punten te plaatsen. West Duitsland (5046 punten) en Zwitser land (4682 punten) zijn vooralsnog ver buiten be reik. „Maar Nederland be schikt over zo'n jonge ploeg, zowel qua mensen als paarden, dat er de ko mende jaren nog een be langrijke verbetering in de prestaties zal volgen", is de stellige mening van jurylid Pot. Voor Yvonne Dehnert (1340 punten) en John Swaab (1121 punten) waren in het individuele klassement van de Grand Prix uiteindelijk de 20e en 24e plaats wegge- legd. VIRGINIA CITY De Ar gentijnse zwaargewicht bokser Oscar Bonavena is bij een incident doodge schoten. Robert Galli, de sheriff van Washoe (dichtbij Virginia City), vertelde dat de 33-ja- rige bokser, die zevende staat op de wereldranglijst in het zwaargewicht, be trokken was bij een inci dent met een bewaker van de Mustang Ranch. De politie heeft de 31-jarige Willard Ross Brymer gear resteerd op grond van po ging tot doodslag, in ver band met het incident bij de Mustang Ranch. Bonavena heeft tegen de meest befaamde zwaarge wichten gebokst, inclusief wereldkampioen Moham med Ali. Ali sloeg hem in 1970 in de vijftiende ronde, knock-out tijdens een ge vecht waar geen titel op het spel stond. Bonavena werd gezien als één van de beste zwaargewichtboksers ter wereld, hoewel hij nooit een aanval op de wereldti tel heeft mogen doen. Al ingedeeld voor Hamilton MÜNCHEN Hoewel het Ne derlands Olympisch Comité nog moet beslissen over de deelneming van Nederland aan het voor-Olympische basketbal- toernooi in Hamilton, is de ploeg al ingedeeld in het toer- nooi-schema. Nederland speelt mits het NOC inderdaad „ja" zegt in groep b met Mexico, Zweden, Groot Brittannië, Spanje. Polen en Bulgarije. In groep a zijn ingedeeld: Israël, Brazilië, Joe goslavië, Tsjechoslowakije, Fin land en IJsland. Het voor-Olym pisch basketbaltoernooi begint op 22 juni en eindigt op 3 juli. ANTON EBBEN MÜNCHEN Bij de weging van zwaarge wicht Mohammed Ali in München is een gedeelte van het platform waar op deze gebeurtenis plaatsvond ingestort. Ali viel enkele meters naar beneden. Hij wist zich echter zonder hulp te bevrijden uit de over hem heen gevallen plan ken en bleef ongedeerd. Enkele mensen liepen lichte verwondingen op, een man moest in het ziekenhuis worden opge nomen. in het Nederlandse succes. 19 Het eerst van alles viel Engeland af in de race, ondanks het feit dat de sierlijk rijdende amazone Debbie Johnsey twee- maal foutloos bleef, kreeg deze equipe toch een totaal aantal strafpunten van 32 op de lijst. Zelfs prof springer Malcolm Pyrah ging in de gigantische slag ten onder. En Amerika kon met toppers als Dennis Murphy en o.a. Beddy Browne ook al geen vuist meer maken. De vierde plaats was op dat moment voor Neder land al zeker. Maar het kon nog meer worden. Maar dan had men wel de steun nodig van de Westduitsers en speciaal van Paul Schockemöhle, de laatste man j in de ploeg van vier. In de tweede man che had de Duitse ploeg al 28 strafpunten 1 bij elkaar gesprongen. Voor West-Duits land had de landenwedstrijd uiteindelijk |j een desastreuze afloop toen Paul Schoc kemöhle tot ontsteltenis van de ruim 25.000 op de tribunes drie hindernissen Lj sloopte. Nederland was ineens derde ge- I worden. Het was logisch dat NOC-official Schu wer, die zaterdag het hippisch spektakel in Aken zelf gadesloeg, later moest be kennen: „Als je met zo'n prestatie uit een dergelijk zwaar parkoers stapt, dan moet je wel naar Montreal worden ge zonden". De ruiters lachten voorlopig alleen maar wat. Hadden de grootste lol om het feit dat West-Duitsland volslagen naar de achterhoede was gestuurd. „En dat nog wel op een parkoers, dat speciaal op hen was afgestemd",verduidelijke een overge lukkige Rob eras nog eens. En Ben Arts tot slot: „In Montreal krijgen we met een heel andere parkoersbouwer te maken. Hier bouwde Brinckmann, die ook tij dens de Olympische Spelen van München dat werk deed, de hindernissen. In Mont real is dat de Engelse Carruthers. Dezelf de dame die het Engelse Hickstead voor - haar rekening nam. Haar parkoersen lig gen ons nog beter". En dat die woorden niet ongegrond zijn, werd enkele weken geleden nog bewezen, toen Nederland in hetzelfde Hickstead ook al een derde plaats in een landen wedstrijd pakte en Johan Heins in de Grote Prijs vierde werd. Desalniettemin is iedereen in de hippische wereld er wel van overtuigd dat voor Nederland de medaillekansen in Montreal niet al te groot zullen zijn. Want de in Aken met aanwezige landenploegen van Argentinië, Mexico en Canada zijn ook van grote kwaliteit. „Daar staat tegenover", aldus nationaal kampioen Johan Heins, „dat het weer mogelijk moet zijn in Montreal om die Fransen te' pakken. In Canada zie ik voor ons toch echt wel een beetje muziek zitten".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9