Walter Godefroot hield Van Springel van record JAN ALING VIERDE WRAAK EN JUBILEUM Arie Hassink greep zege in de Kempen RUDI LUBBERS VIJF KEER NEER VERRASSENDE ONTKNOPING BORDEAUX-PARIJS Met zege in Zwolle LE1DSE C0URAN1 POISSY De 32-jarige Walter Godefroot bleef na zijn tweede triomf in de monsterklassieker Bordeaux-Parijs, waarvoor hij bijna dertien en een half uur onafgebroken op het keiharde smalle xadel van zijn racefiets moest zitten, bescheiden zoals altijd. „Het is niet slecht ge gaan", zei hij, „en ik heb veel te danken aan Herman van Springel en mijn ploegmakker Verbeeck. Zij hebben veel kop- werk gedaan". Walter Godefroot, die de laatste 60 van de 577 kilometer alleen aan de leiding had gereden en vier minuten en 14 seconden voorsprong opbouwde op Van Springel, ontnam de brave Her man een illusie. Van Springel zou bij een zege recordhouder van de monsterrace zijn gewor den. Hij won driemaal, in '70, "74 en 75, maar zag geen kans daar de voor het record beno digde vierde overwinning aan toe te voegen. Dat kwam door de ploegentac- tiek, die de „IJsboerkes" Gode froot en Verbeeck, in het zwak bezette rennersveld van zestien, perfect ten uitvoer brachten. Verbeeck en Godefroot, zijn twee ijzersterke rouleurs. Hun plan kon haast niet mislukken. De enige tegenstand, die de bei de Belgen ontmoetten, kwam van Herman van Springel, die volkomen vervuld van het aan staande record niet bepaald slim reed. In plaats dat hij het duo Verbeeck—Godefroot het zware werk liet doen, reed hij zelf veel en hard aan de leiding. Uitstekend In de finale profiteerde Gode froot ervan, al moet ook gesteld worden dat hij zelf ook een uitstekende indruk maakte. Door zijn zege in Bordeaux-Pa rijs maakte Walter Godefroot in een klap zijn seizoen goed. De organisatoren hadden de winnaar van deze 73e editie van de monsterklassieker 25 con tracten voor criteriums met een behoorlijke gage in Frankrijk in het vooruitzicht gesteld. Gode froot had zich met Frans Ver beeck goed voorbereid op deze wedstrijd, waarin in het tweede deel voor het eerst achter 125 cc motoren (inplaats van de der- nies) gereden zou worden. Hij had overigens geen slecht voor seizoen. Hij werd tiende in Mi laan - San Remo, achtste in het eindklassement van de Ronde van België, waarin hij een etap pe won, achtste in de Ronde van Vlaanderen, vijfde in Parijs Roubaix, vijfde in de Waalse Pijl en derde in het kampioen schap van Ziirich. Naast de tweede etappe van de Rond van België won Walter Godefroot wedstrijden in Oostakker en op 9 mei in Boxmeer (Nederland). ideaal De 577 kilometer tussen Bor deaux (de start was precies om middernacht Nederlandse tijd) en Poissy bij Parijs verliepen Roger de Vlaeminck eist de etappezege in de Ronde van Italië voor zich op. zonder enige incidenten, al ver wachtten de organisatoren een nieuwe demonstratie van Fran se drukkers van het blad Le Parisien Liberé. Die bleef echter uit Ook wer den de renners niet, zoals in '74, door de politie een verkeerde weg op gestuurd. De weersom standigheden waren ideaal. Het was mooi weer, maar toch niet te warm. Na een kwartiertje rust in Ruf- fec, waar de renners zich ontde den van de nachtkleding en iets luchtigers aantrokken, begon Bordeaux-Parijs pas goed. Twintig kilometer nadat de gangmakers in koers waren ge komen demarreerde Frans Ver beeck en bleef 110 kilometer voor de overige renners uitrij den. De achtervolging werd ge leid door Van Springel. Hij moest wel, want Godefroot was een ploegmakker van Verbeeck en deed op dat moment geen kopwerk. Toen Verbeeck werd ingelopen had Herman van Springel zijn beste krachten al verbruikt Maar toch gaf hij zich niet over en bleef het tem po hoog houden. Maar Walter Godefroot, die hem rustig volg de, sloeg zestig kilometer voor het einde toe. Hij was weliswaar ook niet zo erg fris meer, maar had toch nog wat reserves over voor een demarrage en het vast houden van zijn voorsprong. Herman van Springel verzette zich wel, maar was in de finale helemaal leeggereden al kon hij zonder veel moeite zijn tweede plaats vasthouden. Illusie Van Springel was een illusie armer. Een tweede plaats telt immers niet in de wielersport. Maar voor hem was veel erger dat hij het record, dat hij nu nog met Wim van Est moet delen, niet heeft verbeterd en is het de vraag of hij volgend jaar op 35-jarige leeftijd nog kracht genoeg heeft om het met succes opnieuw te proberen. Walter Godefroot zal geen po ging doen het record te breken. Hij heeft tenslotte pas twee keer de monsterklassieker gewonnen. De eerste keer was dat in '69. Niettemin vestigde Godefroot een record. Hij reed veruit de snelste tijd van na de oorlog en kwam 40 seconden voor het tijd schema in Poissy aan. Het goe de weer en de nieuwe motoren hebben Godefroot geholpen om het record-gemiddelde op 42 ki lometer en 907 meter te bren gen. Alleen de Belg De Caluwe was in 1935 sneller, maar toen mochten de renners een gedeel te van het parcours achter grote motoren afleggen. Walter Godefroot verklaarde na afloop dat hij het slechts heel even moeilijk had gehad. Bij het aanbreken van de dag. Gode froot: „Dat was een vreselijk moment De dag begint en je moet nog zo'n verschrikkelijk eind rijden. Dat is ontmoedi gend, maar als je daar eenmaal doorheen bent en de zon begint lekker te schijnen, dan heb je er geen last meer van. Verder heb ik nergens last van gehad". Sportief gezien gebeurde er in de eerste drie etappes van de Ronde van Italië helemaal niets. De Belgische sprinters vonden dat allemaal best, want zij verdienen bij de massa sprints hun geld. Nadat Patrick Sercu vrijdag de eerste beide halve etappes had gewonnen en Roger de Vlae minck zaterdag de tweede etap pe op zijn naam schreef, was gistermiddag in Palermo weer een andere Belg, Rik van Lin den, aan de beurt Opnieuw een Belgische overwinning in Italië en ook een Belg in de leider strui. Patrick Sercu nam het rose tricot van zijn landgenoot Roger de Vlaeminck over. Beide renners hebben in het algemeen klassement precies dezelfde tijd en hebben ook evenveel punten verzameld. Maar omdat Sercu al twee overwinningen boekte tegen De Vlaeminck pas één, mag Sercu de leiderstrui aan trekken. Het was verwonderlijk dat gis termiddag het peloton vrijwel compleet op de eindstreep in Palermo afstormde. Acht kilo meter voor het einde namelijk moest de Monte Pellegrino be klommen worden. Eddy Merckx plaatste daar een aanval. Hij kwam ook als eerste boven voor Francesco Moser, maar in de afdeling kwam het gehele pelo ton weer bij elkaar en kon Rik van Linden zijn eerste etappeze ge boeken. (ANP) Gerrie Knetemann heeft zijn eerste overwinning behaald na de longontsteking, die het seizoen voor hem leek te bederven. Gisteren in de ronde van Made ontsnapte Knetemann drie kilo meter voor het einde uit de kop groep van vier renners. Zijn ploegmakkers Jan van Katwijk en Dieter Thurau zorgden er mede voor dat Knetemann bui ten het bereik bleef van de vier de man uit de groep, Roy Schui ten. De strijd in Made werd beslist door een aanval van Thurau, die later gezelschap kreeg van Knetemann, Jan van Katwijk en Schuiten. Na iets meer dan vijf tig kilometer werd het veld „ge dubbeld" door de vier ontsnap ten. Een tegenaanval van Zoetemelk, Vianen, Priem, Hoogendoorn, Schipper en Haritz slaagde niet volledig. De zes konden hun ronde achterstand niet goed ma ken omdat de rijders uit de ploeg van Knetemann de vaart in het peloton hoog hielden, waardoor de jachtgroep bleef hangen. PARIJS Twee Belgische be roepswielrenners, Wilfrjed We- semael en Paul Wellens, zijn voor de periode van 20 mei tot en met 19 juni voor wedstrijden in Frankrijk geschorst, omdat zij zich tijdens de eerste etappe van de Tour Indre et Loire ge durende twintig kilometer door een auto hebben laten voort trekken. Zij kregen bovendien een boete van zestig gulden. Destijds werden zij al uit de betreffende wedstrijd gezet. Van onze verslaggever ZWOLLE De plesante plooi op het gezicht van Jan Aling liep van oor tot oor. Nadat hij in de laatste meters van de ronde van de IJsselmond iedereen achter zich had gelaten, had de renner uit de jonge, naar erkenning hunkerende EBO- ploeg er plezier in en dat hij de kwantitatieve evermacht van Ti Raleigh en Frisol samen leverden deze ploegen bijna de helft van het deelnemersveld tot een farce had gemaakt. „Iedereen heeft kunnen zien hoe sterk onze ploeg is. Maar kennelijk zijn wij niet goed genoeg voor de Proftoer door Nederland, want die wil ons niet hebben", schamperde de in het Brabantse Bladel neergestreken Drent, die zaterdag zijn eerste prof triomf en tegelijk zijn honderste overwinning in totaal op zijn erelijst kon bijschrijven. Jan Aling heeft het gevoel, dat die nieuwe EBO- ploeg wordt miskend, ja zelfs wordt tegengewerkt. „In de Ronde van Sardinië hebben we vreselijk sterk gereden en ook in Spanje hadden we halver wege uitstekende klasseringen. Eric Jacques, stond bovenaan maar werd toen gediskwalificeerd om dat hij doping gebruikt zou hebben. De Spanjaar den kregen daarmee hun zin, terwijl zij zelf met tien keer zoveel doping rondrijden". Geheel in overeenstemming met de verwachtingen ging de ronde van de IJsselmond onder weg zwaar gebukt onder de benauwende overmacht van Ra leigh en Frisol. Tot de laatste vijftien kilometer vonden de mannen van Post en Liebregts elkaar in een voortreffelijke coo-peratie, maar met de finish in zicht laaide de onderlinge rivaliteit uite raard hoog op. In de buurt van Hattemmerbroek y i leek de zoveelste demarrage van Frisols Fedor c( Hertog uit een groepje met Aad van den Hcaa (vorig jaar winnaar) en Gerrie Knetemann en J Alings ploeggenoot Johnny van der Weeken, einp* lijk succes op te leveren. e nd Belofte Op 1500 meter voor de streep strandde de s» van de „eeuwige" belofte echter, toen hij wai achterhaald door de uit de achterhoede overal wipte Bert Pronk van Raleigh met in diens spcll Jan Aling. Aling later: „Toen Den Hert™ ontsnapt was, moest Raleigh in de achtervolgii Toen Pronk wegsprong, ben ik direct achter h» aan gegaan. Pronk heeft mij ongewild 1 ■Den Hertog gebracht". m In de boeiende laatste meters sloten nog tim renners aan, van wie Theo Smit, momenteel eÊ I van 's werelds snelste sprinters, als een van laatsten. Door het tempo hoog te houden, vo< kwam Aling dat Smit nog naar voren kon sch ven, om zich in de strijd om de eerste plaats mengen. Aling, die in de beslissende meters *n i het vuile werk" alleen had moeten opknappen, h desondanks nog zoveel kracht dat hij de aam van Cees Priem kon weerstaan en zodoende eerste proftriomf en tegelijkertijd de enorme 1 H gang van Raleigh en Frisol kon bewerkstellig? B „Wat is er mooier dan die honderste overwinnil* a' te behalen in een klassieker en dan ook nog ri .Vi je geboorteplaats", vroeg Jan Aling zifmi ----- d)PP VELDHOVEN Arie Hassink ging gisteren in Veldhoven als winnaar van de omloop van de Kempen over de streep, een klassieker die Has sink ook al eens in 1971 op zijn naam had gebracht. Daarmee nam Hassink als een vertegen woordiger van de Amstelploeg wraak voor de zware nederlaag die zijn equipe donderdag in de ronde van Midden Nederland had geleden. Het bleef niet bij een eerste plaats want Hassink zijn ploeggenoten Van Vliet, Van Houwelingen en Ter Harmsel werden respectievelijk vierde, vijfde en zesde. Na ruim 60 kilometer brak het peloton in deze omloop in stukken. Voorop klom een groep van zestien waarin een aantal favorieten. Hans ton- ek Koot, de winnaar van vorig jaar en afgeloptdii donderdag in Midden Nederland miste echter I la; slag en zette daarom een kilometers lange achtatk volging in. Hij moest ten slotte de tol voor zjon inspanningen betalen. her Twintig kilometer voor het einde brak het kaeli groepje door de voortdurende demarrages van Lf oj van Vliet in tweeën maar toch kwam het nieurom achttal niet compleet over de finish. Cor Tijze\ demarreerde in de straten van Veldhoven, Vr e< Gerwen ging er achter aan maar werd door ep. lekke band gestuit. Hassink maakte gretig gebru' van deze springplank, achterhaalde Tuit en ve sloeg deze gedecideerd in de sprint r€€ Dubbele zege van baanploeg ZURICH De nationale baan- selectie, door ziekte van Her man Ponsteen overigens niet in zijn sterkste samenstelling, heeft dit weekeinde in Zürich twee keer van de Zwitserse na tionale ploeg gewonnen. We gens regen werd de wedstrijd van zaterdag in de Oerlikon-hal gehouden. De tijden werden daardoor enigszins geflatteerd. Gisteren kon er wel buiten worden gereden, maar toen werden de prestaties beinvloed door de harde wind. In de hal reed de achtervol- gingsploeg, Nieuwenhuis, Slot, Möhlmann en Rietveld de vier kilometer in 4 minuten 30,4 se conden, buiten werd er bijna tien seconden meer gebruikt, 4.40,2. In de 1000 meter tijdrit kwam Ben ten Tije zaterdag tot een persoonlijk record van 1.09,9, in de wind reed Ten Tije 1.12,8. Beide ritten gingen voor hem verloren. Winst was er ook niet voor Peter Nieuwenhuis in de individuele achtervolging. Hij kwam uit op 5 minuten 14,6 seconden, tegenover de Zwitser se jeugd-wereldkampioen Diehl Bundi 5.03,6. De ploeg van bondscoach Frans Mahn haalde veel punten uit de sprint waar de nationale jeugdkampioen Pieters al zijn ritten won.. JOHANNESBURG De Nederlandse zwaargewicht bokser Rudi Lubbers heeft zaterdagavond in Johannesburg, door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde, verloren van de Zuidafri kaan Mike Schutte. Rudi Lubbers in het defensief in zijn gevecht tegen de Zuidafrikaan Mike Schutte die na drie ronden al winnaar was. De 25-jarige Schutte, die 119 kilogram weegt, liet er vanaf de eerste ronde geen twijfel over bestaan de strijd zo snel moge lijk te willen beslissen. In de eerste ronde ging Lubbers al tweemaal neer, maar de gong redde hem van verdere „mo- ker"-slagen van de imposante Zuidafrikaan. De tweede ronde was een herhaling van het ge beuren in de eerste ronde, en tot tweemaal toe kwam Lubbers na acht tellen maar moeizaam overeind. Vroeg in de derde ron de ging Lubbers weer neer en na 2 minuten en 35 seconden besloot de scheidsrechter de strijd te staken. De volgende tegenstander van Schutte zal de Belg Jean-Pierre Coopman zijn. Na dit gevecht zal worden beslist of Schutte eventueel tegen wereldkam pioen Mohammed Ali gaat uit komen. Door een k.o.-overwinning in de 15e ronde, op de Amerikaan Richie behield de Argentijn Victor Galindez zaterdag in Jo hannesburg voor 40.000 toe schouwers zijn wereldtitel in het halfzwaargewicht boksen. Het was de vijfde maal dat de Argentijn zijn titel met succes verdedigde. In de derde ronde liep de wereldkampioen een ernstige wenkbrauwblessure op, waardoor hij zwaar benadeeld werd, maar toch slaagde hij erin zijn tegenstander voortdurend onder druk te zetten. De beslis- i sende knock-out deelde Galin- j dez één minuut voor tijd uit. De Joegoslavische bokser Mate Parlov, op 3 juli uitdager van Europees halfzwaargewicht- kampioen Domenico Adinolfi, heeft vrijdagavond de eerste ne derlaag in zijn professionele loopbaan geleden. Parlov ver loor op punten van de Ameri kaanse Matthew Franklin in een gevecht over acht ronden. Roberto Duran uit Panama heeft gisteren zijn wereldtitel lichtgewicht boksen met succes verdedigd tegen de Amerikaan Lu Bizzarro. Duran sloeg zijn tegenstander in de 14de ronde knock-out Max Euwe ontving van wereldkampioen Anatoli Karpov een fraaie|ee samovar voor zijn verdiensten voor het wereldschaken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14