„VAN HANEGEM IN DEZE VORM KUNNEN WE NOG NIET MISSEN" Knobel lette pas in tweede helft het sein op groen Knobel: „Dit België durfde tenminste" Oppassen voor de Tsjechen ORANJE LIEF VOOR NIEUWE BELGISCHE COACH „Bewust gekozen voor behoudender concept voor rust" ZIJDELINGS LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) BRUSSEL Over een punt wa ren de Oranjespelers het roerend met elkaar eens: dat het in Brus sel al goed te merken viel dat Raymond Goethals het roer heeft overgegeven aan Guy Thijs. Bondscoach George Kno bel zei het treffend: „Hier en daar mankeerde er nog wel iets aan het Belgische spel. Toch was er in vergelijking met wat de Belgen in Rotterdam lieten zien een levensgroot verschil. Dit België durfde tenminste te avonturieren. Het waren nu ten minste niet tien schoothondjes die zich bij het doel van Pfaff opstelden". Johan Cruijff: „Dit Belgische elftal moet nog groeien. Het heeft echter mogelijkhe den. Nu hebben we tweemaal vrij gemak kelijk gewonnen, maar de wedstrijden die we straks opnieuw tegen België moe ten spelen, in de voorronden voor het wereldkampioenschap, kunnen een ander verloop krijgen. Dit België heeft beslist meer inhoud dan het België van Goet hals". Guy Thijs hoopt tegen de tijd dat de wedstrijden in de voorronden actueel worden klaar te zijn met zijn selectie. „Dit was de eerste aanzet", aldus Thijs. „Iedereen heeft kunnen zien dat we nog niet in alle linies uitgebalanceerd zijn. We hebben echter voldoende materiaal om naar die verbetering toe te kunnen wer ken. Ik zeg niet dat we Nederland van Argentinië 1978 weg houden, maar ik durf wel te stellen dat we het niet zo gemakkelijk weg zullen geven als in deze twee wedstrijden". Come back In het Nederlandse kamp ging de meeste aandacht uit naar Wim van Henegem en diens come back na een afwezigheid van drie wedstrijden. Over zijn vervanging, tien minuten voor het einde, door Jan Peters zei Van Hanegem: „Ik heb zelf om die vervanging gevraagd. Ik had een diepe vleeswond op mijn scheenbeen. Het leek me beter om er maar uit te gaan. Waarom iets forceren met PSV—Feye- noord voor de deur". Hij was over zijn heroptreden in Oranje niet geheel tevreden. „Waarschijnlijk heb ik de afgelopen dagen toch wel onder grote druk geleefd. Ik wilde me perse waar maken, en hoewel ik weet dat ik verdienstelijk gespeeld heb, is het toch niet helemaal geworden wat ik ervan verwacht had". George Knobel was het daar allerminst mee eens. „Van Hanegem heeft uitste kend gevoetbald. Hij heeft precies ge daan wat ik van hem wilde zien. Van Hanegem in deze vorm kunnen we nog niet missen. Houdt hij die vorm vast, dan is hij er straks in Joegoslavië ook bij. Problemen met Feyenoord of niet, ik stel de sterkste mensen op. En verder geen gezeur". Van Hanegem, gebogen over doelman Pfaff, die Knobel (in deze vorm) beslist niet wil missen. (Van onze sportredactie) BRUSSEL Tsjecho Slo wakije vormt voor Neder land het laatste obstakel op de weg die moet leiden tot revanche op West Duitsland in het eindtoer- nooi van het Europees lan- denkampi oenschap in Joe- go Slavië. Een opgave, waar niet te lichtvaardig over gedacht moet wor den. Bondscoach George Knobel realiseerde zich dat terdege. "Tsjecho Slowaijke mag niet onderschat worden", reageerde Knobel meteen nadat hij vernomen had dat de Tsjechen zich via Rusland hadden geplaatst voor het eindtoernooi in Belgrado en Zagreb. "Sinds Vaclav Jezek, de oud-trainer van FC Den Haag, daar werkt gaat het goed met het Tsjechische voetbal. Je ziet dat ook aan de resultaten. Na enkele magere jaren manifesteert Tsjecho Slowakije zich steeds beter. We moeten er dan ook niet bij voorbaat van uitgaan, dat die finale plaats al binnen is". Knobel kent het Tsjechi sche voetbal nauwelijk. "De naam Jezek zegt ech ter al genoeg", oordeelde Knobel. "Ik heb begrepen dat Jezek de Tsjechen op de Nederlandse manier laat voetballen. Hij schijnt daar trouwens ook de men sen voor te hebben. Juist daardoor is deze tegenstan der uiterst gevaarlijk". Rapport Knobel zou vandaag uitge breid geïnformeerd wor den over het Tsjechische voetbal. In de loop van de dag keerde Arie de Vroet, de rechterhand van Kno bel, terug uit Kiev waar hij op de tribune zat bij Rus- land-Tsjecho Slowakije (2- 2). Knobel: "De Vroet is na Jong Rusland-Jong Oranje in Rusland gebleven om die wedstrijd te kunnen zien. Ik verwacht van hem een gedegen rapport over het Tsjechische voetbal op dat wij straks in Joego Sla vië niet voor verrassingen komen te staan". Ook spelers waarschuwden voor te groot optimisme. Aanvoerder Johan Cruijff: "Tsjecho Slowakije zit niet voor niets bij de laatste vier. Je moet van goede huize komen om Rusland uit te schakelen. Daarom moeten we oppassen. Het zal niet de eerste keer zijn dat een favoriete ploeg struikelt". Johan Neeskens: "We zul len goed op onze tellen moeten passen want een land dat Rusland uitscha kelt, is per definitie een sterke voetbalnatie. /Trou wens, wat dat betreft spreekt de nederlaag van Jong Oranje in Moskou boekdelen. We zijn nog niet in de finale. Toch geloof ik dat we er komen. Wij wil len nu eenmaal weer alle maal graag tegen West Duitsland spelen". Van Gooi steekt de hand op ten teken dat zijn vrije trap doel heeft getroffen. Schrijvers is te laat en België leidt. BRUSSEL Het Nederlands elftal is lief geweest voor Guy Thijs, de nieuwe bondscoach van de Bel gen. Het debuut van de opvolger van Raymond Goethals verliep niet al te desastreus, een stuk gunstiger in ieder geval dan het slotakkoord van Goethals in Rotterdam. De met vijf debutanten opererende witte duivels hielden de schade beperkt tot een verlies van 2—1. Cijfers waarvoor Thijs tevoren getekend zou hebben. „Want", verklaarde de man die het destructieve aanzien van de Belgen moet gaan veranderen, onomwonden: „Het is natuurlijk nooit leuk om met een grote nederlaag te moeten beginnen. Laten we eerlijk zijn, alles wees er op dat Nederland andermaal met erg grote cijfers zou gaan winnen. Niet alleen omdat Knobel nu eenmaal meer klasse in huis heeft dan ik, maar ook omdat de Belgen met maar liefst vijf nieuwe spelers het veld ingingen". Johnny Rep omspeel! doelman Pfaff en staat op het punt Oranje naast de Belgen te brengen. Het wonderschone doelpunt van Johan Cruijff (rechts) die de bal met een formidabele lob en ongelooflijke precisie over Pfaff in het net laat ploffen. Juist die vijf nieuwe spelers weerhielden het Nederlands elf tal van een nieuwe, flonkerende voetbalshow. Niet dat die debu tanten (Pfaff, Renquin, Dalving, Wellens en Verheyen) van die wondervoetballers zijn, maar het nieuwe België maande Oranje tot waakzaamheid. Bondscaoch Knobel later: „Het is een logische zaak dat een team met vijf nieuwe spelers gaat proberen verrassend uit te halen. Wij hebben de Belgen die kans niet willen geven. Vandaar dat we vooral in de eerste helft heel bewust voor een wat be houdender concept hebben ge kozen. Met slechts Rep en Ren- senbrink in de spits en Cruijff als vierde middenvelder". Misplaatste bedachtzaamheid van George Knobel, want hoe wel België in zijn totaliteit on getwijfeld een betere indruk maakte dan in Rotterdam, was iedere vorm van vrees aan Ne derlandse kant volkomen over bodig. Oranje handelde daar echter niet naar, met als gevolg een slaapverwekkende eerste helft waarin het Nederlands elf tal tot vervelens toe de bal liet rondcirkelen op het middenveld, zonder ooit werkelijk de intentie te hebben de kortste weg naar het doel van Pfaff te zoeken. Vrije hand Pas in de tweede helft gaf Kno bel Oranje de vrije hand. Bel gië—Nederland werd daardoor meteen een stuk aantrekkelij ker, want spelers van het kali ber Cruijff, Van Hanegem en Neeskens hebben nu eenmaal te veel capaciteiten om zich ver plicht ie moeten beperken tot nietszeggende acties. Knobel la ter: „In de rust hebben we afge sproken weer hetzelfde spelletje te spelen als tijdens het wereld kampioenschap in West Duits land. Vandaar dat iedereen in de tweede helft toch nog heeft kunnen zien hoe je kansen kan scheppen en je tegenstander compleet dol kan draaien". Waarmee Knobel in feite aan gaf in de eerste helft op het verkeerde spoor gezeten te heb ben met de waakzame opstel ling van het Nederlands elftal. Een concept dat overigens ook nog door aanvoerder Johan Cruijff met vuur verdedigd werd. Cruijff: „Je moet altijd oppas sen voor een elftal dat zich kos te wat kost wil bewijzen. Je weet nu eenmaal van tevoren dat al die nieuwe jongens vooral in het begin als wilden tekeer gaan. Vandaar dat we afgespro ken hadden pas in de tweede helft voluit te zullen gaan. Te gen de tijd dat al die debutanten opgebrand zouden zijn, wilden wij toeslaan. De praktijk heeft geleerd dat het precies zo is uitgekomen als we verwacht hadden. België had in het laat ste kwartier helemaal geen greep meer op ons. Voor hetzelf de geld scoren we in de slotfase drie vier dolepunten" De beperkingen die het Neder lands elftal zich in de eerste helft doelbewust oplegde, waren echter des te vreemder, omdat zelfs het op halve kracht spelen de Oranje zich nog voldoende mogelijkheden verschafte om het debuut van Guy Thijs tot een barre ellende te maken. Ook nadat echter in het eerste kwar tier eerst Cruijff en vervolgens Neeskens, die een strafschop miste, dicht bij een doelpunt waren geweest, bleef het teken vanaf de kant om alle remmen los te gooien, uit Onnodig voor een kopbal van Wim van Hanegem bekwaam over de lat had getikt, beging Suurbier ge heel onnodig even buiten het strafschopgebied een overtre ding. Van Gooi deponeerde de vrije trap op knappe wijze ach ter Piet Schrijvers. Het Nederlands elftal stelde zich na die treffer nog voorzichtiger op dan het daarvoor reeds ge daan had. Cruijff en Van Hane gem bleven de bal risicoloos rondspelen. Oranje kwam pas in de tweede helft los. Amper had coach Knobel het sein op groen gezet of Rep brak al door. Zijn solo eindigde met een schit terend schot dat buiten bereik van Pfaff op de paal belandde. De actie van Rep vormde de inleiding tot een sterk offensief. Na twintig minuten was het eindelijk zo ver. Nadat eerst Maurice Martens het geel kreeg geoffreerd voor het op onregle mentaire wijze neerleggen van Cruijff, bracht deze Rep in stel ling, die Pfaff met een schitte rende inzet geen schijn van kans gaf: 1—1. Het was aan doelman Pfaff te danken dat het nog tot tien mi nuten voor het einde duurde voordat België definitief op ach terstand werd gezet, nadat Rep, Cruijff en Willy van de Kerkhof nog goede mogelijkheden ha'd- den gemist. Wonderschoon Op wonderschone wijze scoorde Cruijff toen na een pass van Ruud Krol uit een onmogelijke hoek. Pfaff later: „Eigenlijk kan het helemaal niet wat Cruijff deed. Hij gaf die bal echter zoveel kromming dat ik vol strekt kansloos was". En Cruijff: „Tijdens de training lukt het me nog wel eens om zo'n doelpunt te maken. In de wedstrijd zelf gaat het echter altijd een stuk lastiger. Nu was dat balletje echter precies op maat. Met een fraaie boog zeilde de bal om Pfaff heen het doel België was stormrijp. Volkomen uitgeblust zelfs. Nederland pro fiteerde er echter niet meer van, want meer dan een schot van Rensenbrink op de paal zat er niet in. Guy Thijs: „Ik hield mijn hart vast in dat laatste kwartier. Als koek sneden die Hollanders door onze verdedi ging. Loopt de score in die pe riode op tot drie of vier doel- punten verschil, dan hadden wij niets te klagen gehad". Scoreverloop: 27. Van Gooi 0, 63. Rep 1—1, 79. Cruijff 1—2. Scheids rechter: Michelotti (Italië). Toeschou wers: 24.000. België: Pfaff; Van Binst, Dalving, Renquin, Martens; Cools René Ver heyen, Van der Eist, Van der Eijken; Van Gooi (66. De Tesie), Wellens. Nederland: Schrijvers; Suurbier, Rijsbergen, Van Kraay, Krol; W. v.d. Kerkhof, Neeskens, Van Hanegem (80. Peters); Rep, Cruijff, Rensen brink. ROB HARTOG Herkansing Hoe ontstellend moeilijk het is om een Olympi sche afvaardiging sa men te stellen, blijkt steeds meer. Naarmate de Spelen naderen, wori den op sommige fronten onverwachte prestatie! geleverd en aangezien het NOC voor de meeste sporten limieten heeft vastgesteld, kan men ei niet onderuit. Er wordei dan ook verwoede po gingen in het werk ge steld atleten (judoka' en boksers o.a.) aan zo veel mogelijk toernooien te laten deelnemen in de hoop dat er een presta tie wordt geleverd waar mee de betreffende be stuurders bij het NOC kunnen aankloppen. He is zeer begrijpelijk dal elke bond er prijs op stelt een of meer atletei af te vaardigen maar an derzijds zal er ook reke ning mee gehoudei moeten worden dat nie een enkel resultaat door slaggevend kan en maj zijn. En zo staan de ma rathonlopers er we voor. Geen van de drie die voor Montreal aanmerking kwamen - Vriend, Kalf en Veld konden zich in de strij< in Amsterdam handha ven. De eerste twee stap ten zelfs uit de race. Ei was echter nog een „ont snappingsmogelijkheid" Het NOC had ook be paald dat een marathon in de buurt van Base mee-bepalend zou (kun nen) zijn. Dus vertrek ken de marathonlopers zonder evenwel de Ne derlandse kampioen Van der Weijden, naai Zwitserland. Wat moe het NOC in hemelsnaam doen als het drietal daaii onverhoopt een resul taat behaalt dat aan de limiet voldoet. Is Am sterdam dan eensklaps doorgestreept? Zo niet dan is het zinloos ge weest hen naar Zwitsen land te sturen. Overi pE gens is het vrijwel on mogelijk dat de limiet - redelijke mogelijkheid om in Montreal bij de eerste vijftien te eindi gen wordt gehaald. Kortom, die trip naarmy Zwitserland is naar alle waarschijnlijkheid ge heel overbodig. Schitterend Tot grote vreugde van dot alles en iedereen dievai zich verbonden voeltvar met de hippische sport heeft de vaderlandse hei ruiteréquipe in Aken be-ho< wezen dat de hoogge gei spannen verwachtingen jj® gerechtvaardigd waren. Met een schitterendedei derde plaats in een veldïat dat beslist van Olympi-uit: sch-niveau is, heeft de^or ploeg zijn kandidatuui201 voor Montreal gesteld De Het was bepaald geenjer uitschieter van de ruile ters, die in eerdere con-j^ coursen eveneens zeeiw_ acceptabele resultatenLc behaalden. Daar Aken bepalend was, zal hetNe' NOC woensdag, als de^ beslissing moet vallen, |ez hoogstwaarschijnlijk na ne vele jaren een ruiter- ;er ploeg uitzenden. WeP" licht vergezeld van eenjj dressuurploeg, die Aken eveneens de derdeF plaats bereikten. Na vele magere jaren lijken vet-)( te(re) te zijn aangebro-ft ken. Een uiterst fraai en o bemoedigend succes. Kracht Overigens kwam de sportwereld ook op an der terrein het afgelo pen weekeinde aan zijn trekken. Er hoefde niet aan getwijfeld te wor den dat Nederland zich zou plaatsen voor het eindtoernooi om de Eu ropese titel voor voetbal landenploegen. Niette min een gelukwens waard. Er is gebleken dat het nationale team, dank zij mede de in hetfi'è buitenland vertoevende spelers, niets aan kracht heeft ingeboet. En daar aan werd, gezien de da lende internationale ver- Eii richtingen van het club-k voetbal, weieens getwij-N feld. gal Hel

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12