25 jaar „behoorlijk katholiek priester" Bollenstreek zeer in trek bij vakantiewerkers RECTOR ALBERT VREEBURG: Vreeburgs ruzie met de paus.... DEN HAAG Meer dan 1100 jongens en 800 meisjes werkten vorig jaar in de zomervakantie in de bollenstreek rond Lisse. Zij vormden ongeveer een kwart van alle scholieren in ons land die met bemiddeling van de arbeidsbureaus een vakantie- baan kregen. Ook dit jaar trachten de bureaus weer te bemiddelen. Met een vergunning van het minis terie van Sociale Zaken mogen ook uitzendbureaus jongeren beneden de 18 jaar in de zomervakantie ter beschikking stellen, zoals het ministerie het noemt. Daarnaast zijn er tal van scholieren die hun eigen boontjes doppen: zij zoeken zelf vakantiewerk bui-' ten bemiddelaars om. Verscheidene arbeidsbureaus haken hierop in. Vorig jaar lagen op veertien van deze bureaus de vakatures vrij ter inzage. Een baantje kon worden uitgezocht zonder tussenkomst van een bemiddelaar. Dit jaar zal dit ook op ongeveer evenveel arbeidsbureaus mogelijk zijn, aldus het ministerie. Of er veel baantjes voor scholieren zijn, kon het ministerie van Sociale Zaken niet meedelen. Feit is wel, dat de vraag naar vakantiewerkers in fabrie ken en werkplaatsen vorig jaar was teruggelopen. Ook nu moeten de scholieren niet al te grote verwachtingen hebben, aldus het ministerie. Wat voor werk mogen studenten en scholieren in hun vakantie tijdelijk verrichten? Het ministerie geeft antwoord op deze vraag: „Werk, dat tot de normale bedrijfsvoering behoort, d.w.z. werk, dat wordt overgenomen van vaste krachten, die met vakantie zijn, of werk dat door bepaalde omstandig heden (het seizoen) extra mankracht vergt, bijvoor beeld in land- en tuinbouw." Voor de studenten en scholieren gelden dan de. wettelijke bepalingen voor het minimum(jeugd)loon. Dit komt er op neer dat zij in het algemeen aanspraak kunnen maken op het minimumloon per uur, dag of week dat voor hun leeftijd geldt. Ze moeten wel meer dan eenderde van de gebruikelijke arbeidstijd werken. Scholieren moeten tenminste vijftien jaar zijn om in de vakantie te mogen werken. Wie nog geen achttien jaar is moet een arbeidskaart hebben die op de gemeente-secretarie is te verkrijgen. Wie vijftien jaar is maar geen tien jaar volledig dagon derwijs heeft gevolgd heeft er geen nodig en mag slechts lichte werkzaamheden verrichten. Jongeren onder de achttien jaar mogen ook niet overal en op alle tijden worden ingezet. Ze mogen bijvoorbeeld niet werken tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's morgens in fabrieken en werkplaat sen, niet tussen acht uur 's avonds en acht uur 's morgens in horecabedrijven, niet na zevenen 's avonds in winkels en niet na zessen 's avonds in kantoren. In verpleeginrichtingen mogen ze geen nachtdienst doen: tussen elf uur 's avonds en vijf uur 's morgens. Vakantiewerkers staan doorgaans wat vreemd te genover hun tijdelijk werk. De kans op ongevallen is bij hen groter dan bij werkende jongeren in het algemeen het geval is. Het Veiligheidsinstituut en de Arbeidsinspectie hebben een zogenaamde veilig heid-instructiekaart samengesteld, met het oog op een zo veilig mogelijke arbeidssituatie voor de scholieren. De kaart is verkrijgbaar bij het Veilig heidsinstituut, dat in Amsterdam staat. In hun tijdelijke vakantiebaan zijn de studenten en scholieren verzekerd krachtens de sociale wetten. Ze betalen de gebruikelijke premies en kunnen dan ook aanspraak maken op bijvoorbeeld ziekengeld als ze tijdens hun werkperiode ziek worden. Over het- loon is de vakantie werker loonbelasting verschuldigd. Teruggave ervan is in het algemeen mogelijk, maar dat duurt een tijdje. Begin volgend jaar moet dan een zogenaamd T-biljet worden ingevuld en ingestuurd. Het is verkrijgbaar bij de inspectie van de directe belastingen. JRDAG 22 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ch ij sven.l Dem-j veel[ enigi g bal o ijzen I plaat i E-ji n betfc i heeft div illJZOf bijv vani iï:' bod n, opl voetïDEN Hij doet niet open in hemds- jwen. Ook al is de temperatuur vrij aan de Zouterwoudse singel. Volgens "■"■■aanzienlijk lange tijd bestaand mode- ■Htfoon voltooien het zwarte vest en het irte colbert rond de zwarte bef de har- ie met het witte boord. Hij is „in ïan", zoals dat eens heette. Neemt [beslist niet kwalijk, dat ik „gehemd" ichijn. „Ik zou het vreemder hebben jnden als u onthemd bij me kwam." i ouders noemden hem 51 jaar geleden srtus, Albert doorgaans. Drs. A. M. E. Vreeburg, rector, nu 25 jaar priester de H. Roomse Kerk, de laatste jaren uitzonderlijke figuur aan het worden, ïvonds laat staat Albert Vreeburg, ~^ster als zodanig, te wachten op de bus hem naar het station moet brengen, hèt brevier in de hand. De rechter- id, naar ik meen me te herinneren. Dan it hij op weg naar Vogelenzang, naar Tiltenberg, waar hij slaapt bij de zus- S Carmelitessen van het Goddelijk Hart, nt 's morgens vroeg staat hij dafer weer het altaar. „Waarom zou ik het me $Élf leilij ker maken door de eerste trein chten te halen?" het huis is het koel. Het licht gaat op het trapgebied. Tegen een wit zijwandje ngt een groot kruis: lijkbleek corpus op i rode, versierde achtergrond. Dat was is het kruis van dr. Alphons Ariëns, een in die vele kruisen te dragen had in zijn gen. Boven, in de zitkamer, lijkt alles rmaal. Niet overdreven religieus van •ichting. Is het old finish, waarin ik kom zitten? Ik weet het niet Wel heb ik een inemend uitzicht op een melkgele Maria n Lourdes, die naast een opgezette wa- rhoen op een kast met kwasi dorstige rten in rijk houtsnijwerk staat. Maar aan i andere zijde hangt net zo goed een j-eproduceerd kinderkopje in donkere iidelijke tinten. Tegenover een soort vo- ïfkaars op een koperen kandelaar (af- imstig uit afgedankt kerkmeubilair, „dat ng staat bij mij beter dan bij een anti- zit rector Albert Vreeburg. Niet -teer in het bezit van de volle haardos, ;.:-,jaar dat geeft mij de gelegenheid te be- enken. dat dit wel een optimale kruin- inhering moet zijn. 7 denkt maar", zou Albert Vreeburg on- twijfeld hebben gereageerd, als hij mijn lerlijke besluiping had geconstateerd, fterlijkheden laten hem koud. Zoals hij aag tegenwerpingen van mensen dat priesterboordje uit de tijd is over heen laat gaan. Mensen moeten niet eren over die nog spaarzame iesterboordjes en zwarte jassen en over lenboeken onder de arm. „Overigens ïft die priesterdracht me alleen maar ?1 wat contacten opgeleverd op m'n rei en trekken." Ik krijg thee en een verre spiritueel koekje, et voor rector Vreeburg obligate rijtje: lij is Leidenaar, zat op het on-roomse Itedelijk Gymnasium („ik heb acht oud- ti^oolgenoten die predikant van verschil- wee^nde pluimage zijn geworden"), studeerde t erg" aan de Leidse universiteit, wilde dokter vorden maar ontdekte bijtijds zijrl „late •jvax[oeping". Hij werd na zijn priesterwijding in Wassenaar gisteren belde dezejiog een oud-parochiane van 84 hem op om geje feliciteren en studeerde klassieken en zotude geschiedenis te Nijmegen. Er was vantMuurlijk meer> dat ik zou kunnen memo- ,em-feren- maar daarmee krijg je nog geen oofcichets van Vreeburg, priester. De contou- ciën[en< het profiel, moeten scherper. Pas als hart °P de tong komt, krijg je daarvan Enig beeld. Ik mag evenwel niet voorbij- •enj.jjaan aan het feit dat de rector sinds jaar djgeen dag geestelijk vader is van de Carmeli- aak. lessen in Vogelenzang. Zijn feest vierde hij denfti i" Sittard, waar hij enkele weken lang het kapittel van de congregatie heeft bege- leid. „Ze vierden me daar in de spraak van zelf acht taalgebieden: het is immers een in ter aar nationale congregatie. Zo kon ik mijn wej inaam eindelijk eens verbasterd horen in dat Kroatisch: Vriborski of iets dergelijks." i Kerkelijk werk Rector Albert Vreeburg, de zilveren priester, vertoefde in 1959 met leerlingen van het St. Adelbert-college te Wassenaar een paar weken in Rome. Men belandde in de St. Pieter. De heer Vreeburg had het zo ver gekregen, dat hij de Mis mocht lezen op het graf van St. Petrus. „Daar stelde ik me wonderveel van voor, ik had me er helemaal op voorbereid. Het was 's morgens 7 uur. Maar voorlopig kwam ik niet aan bod, want een ander was „wederrrechtelijk" nog met een Mis bezig. Het liep een kwartier uit en ik raakte wat uit m'n gewone doen, was een beetje geïrriteerd. Eindelijk was bet zo ver. Het ging goed, tot even vóór de prefatie. Daar begon opeens iemand achter mijn rug hardop bet Pater Noster te bidden. Niet zomaar een beetje luid, maar keibard. En er volgde een hele rozenkrans. Even keibard. Dat liet ik niet op me zitten en ik kondigde even bard en eroverheen de prefatie aan: „Per omnia saecula saeculorum..." Het ging hard tegen hard. Na de mis, toen inmiddels alles weer wat rustiger was geworden in die crypte, hoorde ik van mijn leerlingen, dat het paus Johannes was geweest met wie ik vol gebedsvrucht in de clinch had gelegen... Johannes had namelijk de gewoonte, de 6e van elke maand op bet graf van zijn voorganger Pius XII het rozenhoedje te komen bidden. Het was toen inderdaad de 6e. Een paus had me dwarsgezeten." Dat was rector Vreeburgs eerste en laatste conflict met de paus van Rome. Nog dezelfde dag werd bij op de Via Appia ontvangen door Gina Lollobrigida, de filmster. Ze gingen samen op de foto, betgeen later bij Rotterdams bisschop thuis tot enkele schalkse opmerkingen aanleiding gaf. me vraagt ach, laat dat Confrontatie er maar uit dan hoor ik nog niet bij Confrontatie. Verder reik ik graag de hel pende hand aan zielzorgers die een beroep op me doen, zoals in de Petrus- en Lode- wijkparochie bijvoorbeeld." Rector Vreeburg verplaatst zich kwiek; ik tekende zijn gang al in de aanhef. Hij heeft geen auto. Daar heeft hij ook geen behoef te aan. „Ik zit liever een uurtje in de bus, lees dan een goed boek of hou m'n litera tuur bij. Vaak moet ik grote afstanden afleggen, dan kan ik in de trein m'n werk voorbereiden. Ja zeker, daar zegt u een waar woord: ik sta met mijn brevier op en ga ermee naar bed. We hebben thans een veel gevarieerder brevier dan vroeger.' Trouwens, wat gebeden betreft vind ik dat de Kerk altijd nog de mooiste teksten heeft. Hou me ten goede, maar geïmprovi seerde gebeden, zoals met name tekstgroe pen die samenstellen, draaien altijd in een klein kringetje rond. Dat valt me dikwijls op. Je kunt ook niet tegen de „officiële" teksten van de Kerk op, want in drie jaar tijd kom je er zowat de hele Schrift in tegen." „Vrije tijd? Ach, mijn werk is zo geva rieerd, dat het soms een ontspanning voor me is. Het één is ontspannend voor het ander. Ik doe mijn arbeid graag, ik geloof dat dit alleen maar gunstig kan zijn. Va kantie vind ik heerlijk. Dan loop ik veel. Het is de eerste dagen dan wel even wen nen als ik niets om handen heb. Ook retraites geef ik ertussen door, waardoor ik veel contacten in het buitenland gekre gen heb. Binnen het werk van alledag heb ik mijn relaties met de reformatie, die zijn veel opener geworden. Zo werk ik plezierig samen met ds. Pannekoek (die pas ook jubileerde), Ned. Herv. wijkpredikant Ook preek ik weieens om ze uit de nood te helpen in de Evang. Lutherse kerk aan de Hooglandsekerkgracht. Ik strijk ze daar niet tegen de haren in, dat doe ik nergens en nooit; maar ik kan er open en onbevan gen over het evangelie praten. Dat wordt kennelijk op prijs gesteld, men vraagt me geregeld. Ik vind dit een fijne vorm van oecumenische beleving." Ook op de „begaafden-flat" Cronestein heeft jubilerende rector Vreeburg te ma ken met een oecumenische bijbelgroep. Dat doet hij samen met ds. Vlijm, geref. studentenpredikant ,Jk zie vaak mensen van Cronestein in de Petrus zitten. Het wantrouwen tegen priester of dominee is weg; ze worden serieus genomen. Dat is een prettig voordeel. Ik mag misschien wel stellen, dat ik me erg verwant voel met het rechtzinnige in de reformatie. Tegen woordig lopen de scheidslijnen niet meer langs de kerken, maar er dwars doorheen; ik heb eerlijk gezegd meer op met een rechtzinnige predikant dan met een vrijzin nige priester soms. Met alle verdrietigheid van dien, want zo zijn we het toch nooit gewend geweest, nietwaar?" Getekend Rector Albert Vreeburg is een man die rustig maakt, niets zet hij tegen iets op. Het gaat bij hem vanzelf, omdat zijn motor steeds blijft lopen. Zijn doen en laten zijn„vanzelfsprekend" geworden, omdat, hij niet buiten de consequenties van zijn geloof om kan. Albert Vreeburg is ook een getekend man. Zijn overtuiging werd al vroeg gehard op de „neutrale" school die zijn geest klassiek begon te vormen. Maar een groot stempel, onuitwisbaar, werd op zijn wezen gedrukt door pastoor (mgr.) Beukers van de Petrusparochie. „In hem een man van diepe overtuiging en begif tigd met een zesde zintuig om met jeugd om te gaan vond ik het ideale priester beeld. Een man van gebed ook. Ik geloof daarin. Ik vind. dat ook tegenwoordig de priester een man van gebed moet zijn. Hoe kan ik verkondigen, als je niet probeert het eerst eventjes te verwerken?" Zilveren rector Vreeburg voor zijn woning aan de Zoeterwoudse singel. Hij heeft het over de jeugd; hij kent haar, vooral vroeger had hij ermee te maken. Vreeburg was een der oprichters van het Adelbert-college in Wassenaar. „Nu ga ik incidenteier met de jongeren om, maar ik heb nog veel contact met ze. Ik heb niet louter te maken met de „oudere garde". Hoe komt u daarbij? Dan bent u waar schijnlijk nog nooit in de Lodewijk ge weest. Dan kunt u zien, dat het niet waar is. Bij de lijdensmeditaties is de kerk voor een kwart deel bezet met jonge mensen. Dat is toch niet zo gek, zou ik zeggen. Ze horen er allemaal bij. Ik ben wel van oordeel, dat de jeugd pas kan „meekomen" als de volwassene achter haar staat. Jeugd is nogal eens teleurgesteld in de ouderen. Laatst zei een jongen tegen me: „...ja, maar staat er tenminste nog helemaal achter." Als ze alleen maar horen van schoppen tegen iedereen en alles in de Kerk, wat wil je dan?" „Rooms en katholiek zijn niet te scheiden. Algemeen christendom is een abstractie, je bent altijd aan een Kerk gebonden. Je kinderen algemeen christelijk opvoeden, gaat niet. Wel zijn er nuances; die maakt de Kerk zelf. Dat is logisch, we zijn geen slaven. Maar schoppen tegen de paus. Dat zou je bij Philips eens moeten doen, zeg....- Werken zonder te schoppen, dat is de basis van een goeie teamgeest en een goeie collegialiteit, voor ons als katholieke pries ters." Het kerkelijk werk van Albert Vreeburg om eindelijk de koe maar eens bij de hoorns te vatten speelt zich af binnen de officiële organen der Kerk. De rector ziet zich nog niet voor muren geplaatst: „Leiden is de enige plaats van belang waar geen aparte groepen en groepjes zijn. Dat vind ik een verdienstelijkheid van de gees telijkheid in deze stad als u begrijpt wat ik bedoel de mensen zo te begeleiden, dat ze kunnen vinden wat ze zoeken. Het is zeker geen werken in de „diaspora", ik ken geen categorieën. Wel heb ik als princi pe: alle katholieken die me vragen, daar kom ik bij. Ik wil niet ingedeeld worden. Ik werk voor Onze Lieve Heer, voor de mensen en voor mezelf. Als Confrontatie Hiernamaals Om me de waarheid te zeggen: de rector is erg geschrokken van een enquête in Elsevier. De helft der katholieken gelooft niet meer in een hiernamaals. .Mijn hemel, maar dan zaagt men een poot onder het geloof weg. Dan zijn een heleboel dingen in het leven zinloos geworden, het klooster leven bijvoorbeeld. De verrijzenis van Christus geeft een antwoord op de vraag, dacht ik zo. Of niet? Gooi je dat overboord, dan houdt de christelijke zaak op en kun je duidelijk overschakelen op een humanis tische levensvisie. Waar ik overigens res pect voor heb, hoor. Liever een overtuigde humanist, dan een slappe christen. Je moet een overtuiging respecteren. Veel humanis ten houden er voor honderd procent een ethisch leven op na. Bij een godsdienst ga je van een openbaring uit. Je moet niet alles uit menselijke categorieën willen her leiden, met menselijke maatstaven meten. Het geloof staat of valt met' het geloof in Christus als de zoon van God. Daarna is het niet zo moeilijk meer...." Zo staat het ongeveer in het (niet „officie- Ie") eucharistische gebed: „Wij danken u voor deze onvergetelijke mens, die alles gedaan en geleden heeft wat menselijk is..." „Prachtig", roept rector Vreeburg uit; „maar dat heeft Antonius van Padua oo- k...Men heeft een zekere angst voor alles wat mystiek is, geloof ik. Waarom die goddelijkheid verdoezelen? Of gelooft men daar niet meer in? Het is phobie gewoon, men is bang voor wat niet tastbaar is. Maar dat hebben de mensen klaarblijkelijk over het algemeen niet in de gaten." Je kunt natuurlijk ook nog de hedendaagse liturgie aansnijden met iemand als Albert Vreeburg. Hij ziet graag de gulden midden weg: „van exotische zijn we gegaan naar een praatliturgie. Daar moet wat tussen kunnen liggen, neem ik aan. Wat meer stilte ook, zoals men b.v. in Duitsland na de communie ingevoegd heeft. Stilte moet je kunnen horen, als u begrijpt wat ik bedoel." Maar ook voor de stilte is men vaak bang. „Ja, daar heb je het nou", valt de rector me bij. Ik zou best nog weleens iets van zijn hobby's willen weten. Daar val ik met mijn neus in de boter: „Grego riaanse en Anglicaanse kerkmuziek, dat is mijn hobby. Daar geniet ik van. Die mu ziek vormt een stuk geestelijke cultuur waar je koud van wordt. Daar zit nou mystiek in..." Tenslotte vraag ik rector Albert Vreeburg, of hij zich een„sterke figuur" acht. „Ik een sterke figuur? Och, kom nou. Dat zou de hoogste hoogmoed zijn. Ik heb de preten tie, een behoorlijke katholieke priester te zijn. Dat heb ik altijd erg serieus genomen, ja. We moeten met onze beperkte mogelijk heden datgene doen waarvoor we nota bene zelf gekozen hebben. Konsekwent proberen te wezen, met alle menselijke zwakheden vandien. Mijn dagelijks H. Mis is een feest Klinkt misschien wat thea traal, maar het is zo. Zo begin ik prettig aan mijn werk, geïnspireerd. Daar put ik wellicht ook kracht uit Ach, als je goed getrouwd bent vraag je je ook niet steeds af: waar halen we die kracht vandaan. Ik zou niet anders willen. Een duidelijke zaak voor me, u kent dat wel: als ik opnieuw kon beginnen, werd ik weer priester. Als je het naar je zin hebt, zit je goed." TON PIETERS Rector Vreeburg: „Ik doe mijn arbeid graag." Op zondag 23 mei kan men rector Vree burg complimenteren in de Lodewijkskerk na de mis van 11 uur. Op Hemelvaartsdag, 27 mei, in de Petruskerk na de mis van 10.30 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5