Kabinetscrisis ireigt nog steeds erpleegster l Den Haag oodgeschoten CHU wil met PvdA best in een kabinet Vakbondsman voorspelt oorlog9 jvo bezorgd over militaire icht landen Warschaupact Aardschok verwoest Russische stad lonflict over gelden „Geven voor leven" weer opgelaaid *£idóe@ou4£i/rit fenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J Plug - Adj hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W, C. Leune lies (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Zaterdag 22 mei 1976,66e jaargang no. 20433 Thriller .iriller Als de nacht valt, op •Hed. II om 20.25 uur. jNed. I deel 2 van Hardheid 10. IZondag: Ned. I spel Twee op de wip om 20.15 uur. Doe. Orono- que om 22.10 uur. Ned. II om 18.35 uur Kinderen van 47A en om 21.05 uur De cowboys in Beginjaren van de film. Iets hogere temperaturen. Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit West tot Zuid. Maximumtempe raturen omstreeks 17 graden. (Van onze parlementaire redaktie) en Haag Het kabinet-Den Uyl is vanmiddag jnieuw in het Catshuis in Den Haag bijeenge- )men om te proberen alsnog een compromis i vinden over de levering van kernreaktorenon- ïrdelen door Nederlandse bedrijven aan Zuid- frika. De urenlange besprekingen over deze eftig omstreden kwestie hebben gisteren niet It overstemming geleid. De ministers gingen e afgelopen nacht om half één uiteen, nadat 5t beraad in een onwrikbare stelling was afge raken. e spanning nam gisteren in de loop van de avond toe, toen [kend werd dat minister Lubbers van ekonomische zaken, e evenals de ander confessionele bewindslieden voorstan- \r is van de levering aan Zuid-Afrika, met aftreden dreigde. VP-fraktieleider Andriessen sprak even later van een „ui- rst precaire" situatie zonder uitzicht op een compromis. Dlgens politieke kringen zou premier Den Uyl vervolgens tbben geprobeerd om bij wijze van compromis de gehele vestie terug te spelen naar het parlement. Lubbers zou deze uitweg echter resoluut hebben afgewezen. Voor hem zou het nu een kwestie van buigen of barsten zijn. Als Lubbers opstapt betekent dat een regelrechte crisis, omdat dan de andere confessionele ministers hem zouden volgen. Onzekerheid bestond er overigens over de stellingname van minister Boersma van sociale zaken. De anti-revolutionaire bewindsman zou evenals AR-fractieleider Aantjes een kabi netscrisis willen vermijden. Hoe somber de situatie rond het kabinet is, bleek gisteren ook uit de verklaringen van premier Den Uyl in een pauze van de ministerraadsvergadering. De minister-president sprak van „ernstige politieke moeilijkheden". Hij zei, dat zowel voor- als tegenstanders erg zwaar aan hun standpunt tillen, somber voegde hij daaraan toe: „Ik weet niet of het kabinet eruit komt." Over de kwestie-Bloemenhove is gisteren niet meer gepraat. Minister Van Agt van justitie zal zich hierover dit weekeinde verder beraden en komende maandag zijn konklusies aan de ministerraad voorleggen. De komende week zal voorts het overleg over de struktuurnota van minister Lubbers van ekonomische zaken en de bezuinigingsoperatie worden voort gezet. Vooral over de nota van Lubbers zijn de meningen ook sterk verdeeld. Een grote brand heeft gisteren de asfaltfabriek van de Nederlandse Wegenbouwunie in Rozenburg vernield. De brand ging gepaard met talrijke explosies en een grote rookontwikkeling (links). De schade van de verwoesting (rechts) wordt geschat op 2.5 miljoen gulden. IA AG De uit Wateringen afkomstige leerling-verpleegster Gijsberta van Adrichem (21) is gisteravond op de hoek Nieuwstraat en de Groenmarkt in Den Haag met pistool- om het leven gebracht. Het meisje moet een hooglopende bben gehad met haar moordenaar die daarna van dichtbij op haar afvuurde. Zij bezweek ter plekke. Van de dader, enkele getuigen een korte gedrongen figuur, ontbreekt nog etpartij vond gisteravond rond negen uur plaats. Volgens getuigen stond het slachtoffer tegen'een muur geleund toen met wie zij stond te praten plotseling zes kogels op haar {ie. Per GG en GD werd zij naar het Westeinde-ziekenhuis iracht waar zij door enkele collega's werd herkend, ia het drama stelde de Haagse recherche een grootscheeps ;k in dat tot op dit moment nog geen resultaat heeft :rd. Op de plaats van de schietpartij vonden rechercheurs ;n. kwart over negen, een kwartier na het drama, werd op de pan de Anna Paulownastraat en de Kortenaerkade een ge Haagse chauffeur aangehouden. De man beantwoordde door enkele getuigen van de moord opgegeven signalement, rd overgebracht naar het bureau aan de Jan Hendrikstraat mocht dit nauwelijks een kwartier later alweer verlaten liddels was gebleken dat hij niets met de zaak te maken TRECHT Als er nieuwe loonmaatrege- n worden afgekondigd zonder dat er een aidelijk inkomens- en prijsbeleid is, kan it volgens de heer Sjef Janssen van de dustriebond NKV worden gezien als een gemene mobilisatie voor een oorlog. Sjef inssen is de voor het loon- en arbeidsvoor- aardenbeleid verantwoordelijke bestuur- ;r van de industriebond NKV. Hij zei stermiddag in Utrecht op de vergadering Ïan de centrale raad van de bond, dat zo'n oorlog vooral op bedrijfstaksniveau te ver wachten is. De onderhandelingsvrijheid is al gedurende een lange periode door'allerlei maatregelen beperkt geweest en volgens Janssen zullen nieuwe ingrepen in tal van sectoren explosieve ontwikkelingen tot ge volg hebben. Aktie roept reactie op, zei hij. Iedereen probeert ons plat te praten over noodzake lijkheden, behalve wanneer het gaat om meer werk, meer greep op de vrije beroepen en een strakker prijsbeleid. Hij vindt dat de overheid moet inzien, dat zij als hoedster van het algemeen belang niet opnieuw een zijdig de werknemers aan de ketting kan leggen. De onderhandelaars van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging hebben geen vrij heid om bij het centraal overleg te praten over mogelijke voorstellen van de overheid over een lastenverlichting inplaats van de normale prijscompensatie. De heer Janssen zei, dat ze in dat geval terug moeten naar de federatieraad van de FNV, dus naar de bonden, om na te gaan of het overleg op basis van dergelijke voorstellen kan worden voortgezet. ADVERTENTIE >ekt de angrijkste dstrijd 1 het jaar D.O.S.R.—OUDEWATER op het terrein van Floreant te Boskoop. Aanvang 14.30 uur. Vertrek supportersbus om 13.45 uur. Entree 2.,*. Kinderen 1,-. NIEUWE BEMANNING DE EENDRACHT Een 33-koppige bemanning van jongens en meisjes is gisteravond van Schiphol vertrokken om met een Nederlandse gaffelschoener „De Eendracht" deel te memen aan de tweejaarlijkse „tallshiprace", die dit jaar wordt gehouden in het kader van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. De groep, variërend in leeftijd van 17 tot 30 jaar. monsterde aan aan boord van een Fokker F 28 Fellowship van Martinair om vanuit Tenerife met De Eendracht naar Bermuda te zeilen. De reis loopt over een traject van 2500 mijl en zal waarschijnlijk drie tot vier weken gaan duren. De Eendracht zal bemand worden door onder (van links naar rechts) Ronald de Nijs (30 j.) uit Voor burg, Coos Versteegh (22 j.) en Erik van der Zee (18 j.) uit Den Haag en Tineke Mulder uit Lisse. De vaste bemanning komt uit Lisse. Met het vertrek van de nieuwe bemanning wordt de 38-koppige ploeg uit de eerste race afgelost. De laatste, derde race gaat uiteindelijk naar New York. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De CHU was, is en zal bereid zijn om in het CDA met de PvdA regeringsverantwoordelijkheid te dragen. Maar dat is dan geen principiële keuze, maar een praktische, omdat we willen streven naar een zo breed mogelijke basis voor een regering. We willen ook ruimte laten voor de verkiezingsuitslag en zoveel mogelijk punten uit ons pro gram realiseren. Dat zei de voorzitter van de CHU, baron van Verschuer, vanmorgen bij de opening van de algemene vergadering van zijn partij. Van Verscuer was er zonder meer van overtuigd dat de algemene vergadering „ja" zou zeggen tegen één kandidaten lijst van het CDA bij de volgende verkiezingen. De scheids muren tussen CHU, KVP en ARP moeten worden geslecht Samen trekken wij op naar een nieuwe plaats die Christen- Democratisch Appel (CDA) heet aldus van Verschuer. „Er is geen weg terug". Waardering had hij voor het ontwerp-program van het CDA. Met het program van uitgangspunten had hij meer moeite. Dit was voor hem te veel de grootste gemene deler uit de drie christen-democratische partijen. Van Verschuer juichte een verdergaande samenwerking tus sen de kamerfracties van KVP, ARP en CHU toe. Wij verwachten van de kamerfracties een gemeenschappelijke christen-democratische lijn, zei hij. De fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, dr. Kruisinga zei dat de CHU niets moet hebben van geconcen treerde acties tegen de christen-democratische ministers Lub bers en Van Agt, om welke reden die acties ook worden ondernomen". Volgens dr. Kruisinga voeren socialisten en liberalen acties tegen de beide bewindslieden. Volledige tandheelkundige hulp voor 40.000 kinderen UTRECHT Ongeveer een der de van de kinderen die zich aanmelden voor het zogenaam de „dertienjarigenplan" komt in aanmerking voor volledige tandheelkundige hulp voor re kening van het ziekenfonds. Dit blijkt uit een ontwerp-advies dat volgende week woensdag door de ziekenfondsraad zal worden behandeld en waarin wordt voorgesteld, de aanmel dingstermijn in bepaalde geval len te verlengen. Het 13-jarigenplan houdt in, dat kinderen die een geldig sane- ringsbewijs hebben zich in het kalenderjaar waarin zij dertien jaar worden door een tandarts kunnen laten onderzoeken. Als daarbij blijkt dat de toestand van hun gebit aan bepaalde ei sen voldoet, kunnen ze vanaf dat moment aanspraak maken op volledige tandheelkundige hulp, dat wil zeggen op meer en duurderdere behandelingen dan die waarop het „gewone" zie kenfondspakket recht geeft. ADVERTENTIE AVRO'S TORPOR DISCOSHOW in Het Blesse Paard Stompwijk ZONDAG 23 MEI AANVANG 20.30 UUR j De Navo-raad blijft er van ligd, dat de geallieerde regeringen i voortgaan op de weg naar ont- ig, met handhaving vande sa- ing en de kracht van hun bondge- ap. Dit staat in het communiqué Isteren is uitgegeven aan het slot i bijeenkomst van twee dagen in e hoofdstad Oslo. j wordt echter opgemerkt dat een ttijke en duurzame ontspanningspo- plechts mogelijk is, als alle betrok- faten zich matigen in hun onderlin ge betrekkingen en ten aanzien van hun optreden in andere delen van de wereld. De Navo-ministers geven verder uiting aan hun bezorgdheid over de aanhouden de groei van de militaire kracht te land, ter zee en in de lucht in de landen van "het pact van Warschau, een groei die kennelijk het niveau te boven gaat dat gerechtvaardigd is voor defensieve doe leinden. Als deze ontwikkeling zich voort zet, kan dit leiden tot een bewapenings wedloop van gevaarlijke afmetingen, al dus het communiqué. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns. luistert aandachtig naar vragen die hem gisteren werden gesteld na de vergadering van de NAVO-raad in Oslo. Btitie ontbiedt bestuur en staf Bloemenhovekliniek ERDAM (ANP) De procureur-generaal in Amsterdam mr. 4 Hartsuiker heeft de voorzitster van het bestuur van de ing Bloemenhovekliniek in Heemstede, mevr. mr. A. Gouds- c directeur van de kliniek F. Kause, de medisch coördinator, r A. S. van den Bergh en de advocaat van de kliniek mr. maandagmorgen voor een gesprek op zijn parket in dam ontboden. Die zelfde maandagmorgen heeft de inspecteur van de volksgezond heid in Noord-Holland de twee artsen onder wie dokter Van den Bergh ontboden die de Duitse vrouw hebben behandeld die een klacht bij de Heemsteedse politie heeft ingediend over haar behandeling in de kliniek. De inspecteur voor de volksgezondheid heeft advies gevraagd aan twee medici, dr. Van Os en prof. Kloosterman. MOSKOU (AP) Vanuit alle delen van de Sovjet-Unie wordt momenteel hulp gestuurd naar Centraal Azië dat vier dagen geleden werd getroffen door een vrij krachtige aardbeving. Pas nu worden via de officiële Sovjet-pers details bekend van de enorme verwoestingen die 18 mei werden aangebracht. Volgens de Russische functionarissen zijn bij de aardbeving doden en gewonden gevallen en zijn zeker 10.000 mensen dakloos gewor den. Het getroffen gebied is nog steeds voor toeristen en buiten landse journalisten afgesloten. Uit de berichtgeving valt op te maken dat de 13.000 inwoners tellende stad Gazli nagenoeg geheel is verwoest. De aardbeving had hier een kracht van 9 op de 12 graden tellende schaal van Medwedew. Gazli is een van de voornaamste Russische producen ten van aardgas. De produktie ligt waarschijnlijk sinds de ramp stil. Volgens het blad Komsomolskaya zijn 106 personen in ziekenhuizen opgenomen. 2.543 gezinnen zouden in de buurt van Gazli in tenten en caravans verblijven. RONINGEN - Het con- ict over de bestemming zn de bijna 70 miljoen nlden die in 1974 via de ctie Geven voor Leven [erden ingezameld is op- ieuw opgelaaid. De lichting Koningin Wil- elmina Fonds (KWF) lijft afwijzend te staan egenover de compromi soplossing, die in decem ber van het vorig jaar tussen onder meer de drie bij de zaak betrokken kinderartsen en de ver eniging Koningin Wilhel- mina Fonds werd bereikt. Men kwam toen overeen dat de centra in Rotter dam, Amsterdam en Gro ningen elk op 18,2 mil joen gulden zouden mo gen rekenen, waarvan per centrum direct 6,5 mil joen beschikbaar zou ko men. De vereniging KWF had deze oplossing in een brief aan de besturen en contactpersonen van de plaatselijke KWF-afdeling bekend gemaakt. De stichting KWF, die belast is met de bestemming van de ingezamelde gelden, houdt echter vast aan het plan om de centra niet meer dan 6,5 miljoen te geven. Zo'n bedrag zou dan ook beschikbaar zijn voor andere centra dan die in Rotterdam, Amster dam en Groningen. Daar naast zouden alle centra dan nog geld kunnen ver krijgen voor speciale on derzoekprojecten. Deze oplossing is voor het be stuur en de directie van het Academisch zieken huis in Groningen niet aanvaardbaar. Drs. J. A. de Vries, een van degenen die de actie Geven voor Leven voer den en hoofd van het be handelcentrum in Gronin gen heeft verklaard zeer teleurgesteld te zijn over de gang van zaken. Hij meent dat het bedrag van 6,5 miljoen gulden on voldoende is als men de zaak goed wil aanpakken. „Wanneer ons niet meer mogelijkheden worden geboden zullen wij van het gehele plan afzien. Na de actie Geven voor Le ven is het aanbod van kinderkankerpatiënten gestegen, maar wij heb ben er nog geen kamertje bijgekregen." En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam: adres: woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar naam adres L woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1