Airbus A-300 Rode Kruis op reis met gehandi capten ÏESULTAAT VAN SAMENWERKING EUROPESE /LIEGTUIGINDUSTRIE Een dagje Engeland- varen Transavia Holland heeft de Airbus op 14 mei in gebruik genomen. LEIDSE COURANT/" PAGINA IS ROTTERDAM/ YORK „Deze dag is me net zoveel waard als zondag dertien kruisjes goed in jde toto. Dat ik dat nou mag meemaken...". De verbouwereerdheid over het feit, dat het lot hem nu ook eens gun stig gezind is, staat nog op zijn gezicht te lezen. Wat verdwaasd glijdt zijn blik over de rimpel loze oppervlakte van de Noordzee, naar de ein der waarachter langzaam de zon verdwijnt. De zee, die hij alleen maar kende van horen zeggen. Ni» zit hij er boven op. „Dat ik dit toch mag meemaken..." Hi] was een van de vijfenveer tig gasten van North Sea Fer ries die de oversteek van Rot terdam naar Hull mochten meemaken, onder het wakend oog van een groot' aantal Ro- de-Kruisvrijwilligers. Mensen die allen in meer of mindere mate lichamelijk gehandicapt zijn, zelden of nooit een uitje hebben, werden deze week plotseling Engelandvaarders. Twee nachten en een dag te gast van North Sea Ferries; ze zouden onvergetelijk worden. Uit het hele land waren ze afkomstig. Ze keken na het inschepen dinsdagmiddag, wat onwennig om zich heen. Al die luxe van zo'n schip, die loun ge, dat vreemde geld. Het was allemaal wat verwarrend. Het mag dan ook niet verwonder lijk worden genoemd, dat ie mand. zwaaiend met een En Winkelen in York. gels pondbiljet vroeg: „Ober, hoeveel pfennig zitten er nu in zo'n dollar". Slechts een enkeling liet van meet af aan duidelijk weten, dat hij er alles uit zou halen wat er in zat. De meesten za ten echter stilletjes hun eerste indrukken te verwerken. En dat terwijl de tros nog niet was losgesmeten en de reis nog moest beginnen. Een paar mensen zagen er uit of ze weer moesten leren van de dingen te genieten, want de laatste heuglijke gebeurtenis was al weer zo lang geleden. Maar het zou allemaal veranderen, na een nacht slapen in een hut aan boord van de Norstar, die in het donker stampend zijn zeemijlen achter zich liet. Een rustige zee, die nacht. Geluk kig. zeiden de meesten. „Wel nee", zei een oud-z Zelfbediening in he! restaurant aan boord van de Norstar. En kon men zichzelf niet bedienen, dan stond altijd een Rode-Kruisvrijwilliger klaar om een handje uit te steken „Zo'n schuit moet schomme len". Maar de zee was kalm geweest. Geen zeeziekte dus en de zorgen, voorlopig, op zij gezet. De dag was begonnen. De dag waarin zij met de Blij de Rijder (de Nederlandse Ro de Knusbus) een lange tocht zouden maken door het prach tige Zuid-Engeland. Door een landschap dat er uit ziet alsof het er al jaren zo bijligt. Waar eeuwenoude eiken geen plaats hebben hoeven maken voor vierbaans-autowegen en even min zijn gesneuveld bij de ruilverkaveling. Ze staan er in de akkers, op de weilanden. De koeien grazen er wel om heen en de schapen zoeken er hun schaduwrijk plekje. Dwars door Yorkshire ging het, op weg naar York, een oud vestingstadje, veilig tus sen de nog steeds overeind staande stadswallen. Een klein leger Britse vrijwilli gers stond klaar om waar no dig hulp te bieden. En die hulp werd in dank aanvaard. Want er moest gewinkeld worden; de Britten zouden weten dat hun valuta de laatste jaren fiks in waarde is gedaald en dat de „continentalen" daar listig gebruik van zouden ma ken. Of er werd alleen maar geke ken naar al dat vreemde, al die kneuterige kleine huisjes en het verkeer dat maar steeds van de verkeerde kant kwam. „Maar ik zat goed. Mij kon niets gebeuren. Want ik had een politieman als begeleider", zo kwam er een terug. Een kniesoor die er op let, dat hij. alleen maar oog hebbend voor wat York te bieden had, het Britse Rode-Kruis-msigne op het donkerblauwe uniform, niet had opgemerkt. De copieuze maaltijd, die zeer onderschattend met lunch werd aangeduid, vormde het afscheid van York. Nou tabé dan. Terug naar de Norstar En in tegenstelling tot de avond daarvoor, waagden en- kelenzich nu ook aan de speel tafels. het bingospel en de gokautomaten. „Ach, voor zo'n keertje.. Maar dit is wel eens wat anders. Met onze Rode- Kruisafdeling zijn we een paar jaar geleden wel eens met de bus een tochtje gaan maken. Maar dap kom je natuurlijk niet zo ver Dat was wel fijn hoor, maar dat kan* hier toch niet aan tippen. Helemaal naar Engeland Wie had dat ooit gedacht En hij draait zich weer om. om zijn laatste mun ten in de automaat-met-die- ene-arm te werpen. Een dek lager zitten de rrunder goklustigen iedere indruk, alle ervaringen, brokje voor brokje na te kauwen. „Oh, het was heerlijk", verzucht een dame in een rolstoel „Maar het moet allemaal nog een beetje bezin ken. Want het is zoveel. Ik moet "net allemaal nog eens op een rijtje zetten Misschien vol gende week; dan kan ik er over vertellen. Maar nu ben ik doodmoe. Ja. het is ver moeiend hoor, zo'n dag Ook door de zenuwen. Want het is me een onderneming, als je de afgelopen twintig jaar nooit de deur bent uitgeweest..." LONNEKE VAN KOOT Interieur van de Airbus. H tuigbouw „Aerospatiale" (een van de deelnemers in het Air busproject) onderhandelt met de Amerikaanse Boeing-fa- brieken over samenwerking. De onlangs tot president van Aerospatiale benoemde gene raal Jacques Mitterrand (broer van de Franse socialistische vliegtuig kan van 200 tot 34 oppositieleider Francois Mit terrand) verklaarde een dezer dagen in Parijs dat het de bedoeling is dat de Aerospa tiale machines van Boeing gaat bouwen en dat de Ameri kaanse fabriek de Europese luchtbus gaat maken voor de Verenigde Staten. United Air- passagiers vervoeren. lines (een van de grootste luchtvaartmaatschappijen ter wereld) zou veel belangstelling voor het Europese toestel heb ben. De tweemotorige A-300 (de Amerikaanse General Electric CF6-50 c motoren hangen in gondels onder de vleugels), die meer dan 53 me ter lang is en een spanwijdte heeft van circa 45 meter, heeft een kruissnelheid van 900 km per uur. Het toestel is ontwor pen voor de korte- (B2-versie) en middellange (B4-versie) af stand. Dit in tegenstelling tot de Amerikaanse giganten als de Lockheed Tristar, DC-10 en Boeing-747, die m de eerste plaats zijn bedoeld voor het intercontinentale vervoer. Transavia, die een 1-300 B4 (waarin plaats is voor 314 pas sagiers) heeft besteld, vliegt voorlopig met een Airbus van het type A-300 B2, die eigen dom blijft van de fabriek. Af hankelijk van de indeling biedt de Airbus plaats aan 200 tot 345 passagiers. Airbus-In dustrie is overigens van plan een hele „familie" van lucht- bussen op de markt te bren gen. In eerste instantie wordt daarbij gedacht aan een B4 vrachtversie en een kleiner passagierstoestel, de 1-300 B10, die plaats biedt aan 250 lucht reizigers. Met de werkzaamheden aan de Airbus verdienen momen teel zo'n 22.00C Europeanen in ae verschillende aan het pro ject deelnemende landen hun dagelijks brood. De Franse vliegtuigfabriek Aerospatiale (de vroegere Sud. Aviation, die onder meer grote naam maak te met het Caravelle-straalver- keersvliegtuig) is de ontwerp- leidster van het Airbuspro ject. De Engelse Hawker Sid- deley Aviation in Chester fi nanciert afzonderlijk een deel van het programma en is ver antwoordelijk voor de bouw van de vleugel. In ons land zorgt Fokker-VFW op Schip hol en in de Drechtsteden voor de produktie van de bewegen de vleugeldelen, terwijl in West-Duitslaftd zelfs een apar te maatschappij is opgericht onder de naam Deutsche Air bus. Daarin werken samen VFW-Fokker in Bremen en de MBB-fabrieken in Ottobrunn, die op zichzelf al een combina tie vormen van Messerschmitt, ULOUSE In de Franse stad Toulouse is bus-Industrie gevestigd, de combinatie van Eu- ese vliegtuigfabrieken die gezamenlijk de Euro- e luchtbus A-300 bouwen. Onder de slogan •morrow's plane today" tracht men de Airbus, case voor één Europese luchtvaartindustrie de man te brengen, hetgeen vrij aardig lukt. Bölkow en Blohm. Deutsche Airbus is verantwoordelijk voor de bouw van het overgro te deel van de romp en tevens voor de gehele staart. Verder is de door de staat gesteunde Spaanse vliegtuigindustrie Ca- sa bij het project betrokken. De in Duitsland, Engeland. Nederland en Spanje vervaar digde onderdelen worden met een 43 meter lang en bijna vijftien meter hoog transport vliegtuig, Super Guppy ge naamd, naar Aerospatiale in Toulouse gebracht, waar de eindmontage plaats heeft, ter wijl de toestellen tenslotte in Hamburg in de maatschappij- kleuren worden geschilderd en het gewenste interieur wordt ingebouwd. Het Amerikaanse transport toestel Super Guppy, waarvan de romp een middellijn heeft van bijna acht meter, is door Aerospacelines in Santa Bar bara in de Verenigde Staten gebouwd. Ter vergelijking die- ne dat de romp van de Boeing- 747 jumbojet ruim zes meter breed is. De Europese luchtbus, die op 28 oktober 1972 de eerste vlucht maakte, is sinds 23 mei 1974 in gebruik bij luchtvaart maatschappijen. Air France was de eerste die het toestel inzette en wel op de lijn Pa- rijs-Londen. Momenteel vlie gen, behalve Transavia, ook Korean Airlines, Germanair, Lufthansa en Trans European Airways (een dochteronderne ming van Rotterdamse tour operator Christoffel) al met de Airbus, die verder is be steld door Indian Airlines, South African Airways en de Franse binnenlandse lucht vaartmaatschappij Air Inter PETER VINKEN op heden zijn er 34 exem- en van dit milieutechnisch erne en op de toekomst ;hte toestel verkocht, ter- het aantal opties 23 be- igt. Vóór het eind van dit hoopt men een fors aantal die opties te hebben omge- definitieve orders en ens woordvoerders van nis-Industrie kunnen prak- i alle opties nu al als vaste rachten worden be- mwd. Maar zelfs als al die 'Pties omgezet zouden wor- in bestellingen heeft men e ontwikkelingskosten van Airbus nog lang niet uit. .rvoor dienen zo'n 350 tot exemplaren (het zoge- I mde break-even-point) van 2 tweemotorige Europese ibojet voor de korte- en dellange afstanden aan de n te worden gebracht, zien de toekomst echter r zonnig in", zegt de char- nte „Europese" Barbara icht op het hoofdkwartier i Airbus-Industrie te Tou- se/Blagnac in zuidwest- inkrijk. „Met de Airbus 100 hopen we de basis te jben gelegd voor een suc- irijke Europese luchtvaart- lustrie. Het toestel behoort de minst lawaai-veroorza- nde straalverkeersvliegtui- i en is bovendien zuinig in verbruik van brandstof, 'ee punten die heden ten ;e van enorm belang zijn", us Barbara Kracht. Die milieuvriendelijkheid van de Airbus was voor de Neder landse chartermaatschappij Transavia een van de door slaggevende redenen het toe stel aan de vloot toe te voegen. Het betekent dat voor deze machine geen beperkende maatregelen gelden bij nachte lijke starts en landingen op Schiphol, wat voor een char tervliegbedrijf van enorm be lang is. Transavia Holland is daarmee nu de eerste Neder landse luchtvaartmaatschappij die sinds vorige week met de Airbus vliegt. Sinds medio mei vorig jaar heeft de directie van Transavia de vraag bestu deerd, welke machine zij aan haar vloot zou moeten toevoe gen. Een machine, die zowel voor passagiers als voor vracht kan worden ingezet, die een op de doeleinden van Transavia afgestemd bereik heeft, die milieutechnisch mo dern en op de toekomst is gericht en die een goede aan sluiting vindt bij de Boeing- vloot van de maatschappij. „De combinatie Airbus/Boeing wordt, ook internationaal, be schouwd als een ideale combi natie, die een maximale flexi biliteit en convertibiliteit ga randeert", aldus Transavia-di- recteur Hanrath. Dat ook Airbus-industrie de Airbus/Boeing-combinatie ge slaagd zou vinden, blijkt wel uit het feit dat de Franse staatsonderneming voor viieg- V

Leidse Courant | 1976 | | pagina 19