200 JAAR 33.000 doden AMERIKA VAN ZEKER TIEN JAREN GUATEMALA KRIJGT HULP NIET VOORGESCHOTELD WEDEROPBOUW ZAAK .George Washington Sffl - De bevrijder van Amerika. patrouille van Washington nam hem ge vangen, maar hij „ontsnapte" en keerde bij de Hessen terug en hing er een ver haal op over de treurige toestand van het leger aan de andere kant van de Delawa re. Intussen had hij Washington ingelicht, dat de Hessen helemaal geen trek hadden om in de winter in actie te komen, maar wel van plan waren, de kerstdagen fees telijk door te brengen. Toen is Washington met 2400 man in de nacht de Delaware overgestoken, terwijl de rivier vol ijsschotsen was. Hij bereikte de overkant en overviel in de morgen schemering Trenton. In een uur was alles beslist, De Hessen waren uit elkaar geslagen, hun comman dant was gesneuveld en 900 Hessen wer den in een lange stoet als krijgsgevange nen door Philadelphia gevoerd. Toen kwam Cornwallis met zijn hoofd macht in actie en probeerde Washington tegen de rivier te drukken. In die omstan digheden was een terugtocht achter de Delaware onmogelijk. Washington liet de wachtvuren om zijn kamp nog eens flink opstoken en vertrok toen in alle stilte in een wijde boog om de voorhoede van de nieuwe troepen van Cornwallis heen. sloeg bij Princeton drie Engelse regimen ten uit élkaar en marcheerde snel verder naar het noorden, waar hij zich in de heuvels verschanste en de aanvoerwegen naar New York bedreigde. Cornwallis trok toen ook terug om New York te dekken. De stoutmoedigheid van Was hington, de traagheid van de Duitse huursoldaten, die gedwongen waren dienst te nemen, en de uitgestrektheid van het oorlogsterrein, waardoor het aan kwam op het kiezen van de beste strate gische posities, dat waren wezenlijke ele menten in deze oorlog en zij komen in dit verhaal naar voren. Maar het gevolg van deze winterveldtocht was bovenal, dat de Amerikanen weer vertrouwen kre gen en dat de vrijwilligers naar het leger van Washington stroomden. Op 4 juli viert de Verenigde Staten het tweede eeuwfeest van de onafhankelijkheid. 0e ontwik kelingen, die tot deze gebeurtenis hebben geleid, stellen wij in een serie korte artikelen aan de orde. Vandaag: de man die het succes van de Amerikanen belichaamde: George Washington. Eerdere artk- kelen in onze edities van 1, 8 en 15 mei. :hte ?nnen een vanaf ners nerken, lan [raag n als zal hij graagte te zuiveren. Hoe ze 114 miljoen dollar hebben geschonken voor hulpverlening en wederopbouw (Nederland twee maal 1 miljoen voor hulpverlening en 470.000 voor wederopbouw). Nee, in Guatemala geen kwaad woord over de gringo's. Met de aardbevingsramp in noord-Italië vlak voor onze drempel is het goed te bedenken dat er 12.000 kilometer verderop in een ontwikkelingsland (inko men per hoofd van de bevolking 320 dollar per jaar) in 32 seconden 33.000 doden vielen en voor 3 miljard dollar schade werd aangericht, toen een nurkse aarde even de schouders optrok. Om 3 uur in de ochtend van 4 februari was dat. De heer Brouwer, Nederlands zaakgelastigde in Guatemala: „Als de beving acht seconden langer had geduurd, zou dat de totale vernietiging van het land betekend hebben. Dan nog raakten er op een bevolking van 5 miljoen meer dan een miljoen mensen dakloos. Van mijn eigen huis is berekend dat het eerst een zwaai van een meter naar links en vervolgens een zwaai van een meter naar rechts heeft gemaakt. En dat was tenminste een woning die gebouwd was volgens de voorschriften op een drijvend fundament. Daar komen de meeste mensen in dit land helemaal nooit aan toe". De tweede verdieping van het Palacio Nacional, ingeklemd tussen het dolgedraaide verkeer van de 6-de en 7-de Avenida. Een schitterende zaal met gebeeldhouwd plafond, kroonluchters en fresco's. Normaal vergast de president van de republiek, generaal Kjell Eugenio Laugerud Garcia, hier be zoekende staatshoofden op een receptie of spreekt hij vanaf het balkon zijn onderdanen toe. Zeg maar; de Burgerzaal van het paleis op de Dam. Nu is de immense statigheid van de ruimte herschapen in een kantoor vol chaos. Kriskras door elkaar bu reau's, archiefkasten, telefooncellen. Ambtenaren, secretaresses, schrijfmachines alles geleend van andere ministeries. Schietklare soldaten in de mar meren gangen. Hier zetelt het geïmproviseerde hoofdkwartier van het al even geïmproviseerde Comité voor Nationale Wederopbouw. De grote baas is brigade-generaal Ricardo Peralta Mendez, tot voor kort nog kolonel, maar voor de gelegenheid tot een meer indrukwekkende rang gebombardeerd (Brouwer: „iets heel gewoons in Guatemala"). Het wachten op hem duurt drie uur en twintig minuten, op zich ook al niets bijzonders voor wie in Centraal Amerika een hoogwaardigheidsbekleder te spreken wil krijgen, maar in dit geval dubbel vergeeflijk, want de man heeft nogal niet wat aan het hoofd (Brouwer: „Sinds 4 februari zijn er in Guatemala nog eens meer dan 1600 aardschokken geregi streerd; vanmiddag was er nog een met een kracht van 4,6 op de schaal van Richter, gelukkig in een Dat is: „Gewijd aan de herinnering van John Honeyman, die Washington en het „continentale" leger (d.w.z. het leger van „Continental Congress") diende als een spion. Drink uit de fontein van de vrijheid; laat het nageslacht de vrijheid erven". En nu het verhaal. Washington had zich in de winter van 1776 op 1777 terugge trokken achter de Delaware. Het was slecht gegaan in het afgelopen jaar en hij zag de toekomst donker in. De Engelse bevelhebber lord Cornwallis had zich in zijn winterkwartieren terug getrokken en in Trenton een bezetting gelegd van 1500 Hessen. De Engelse troe pen waren nl. voor een deel geleverd door Duitse vorsten, die zich er voor lieten betalen en hun onderdanen dwon gen, de Britten te dienen. Honeyman was een veehandelaar, die slachtvee leverde aan de Engelsen en deed alsof hij voor hen spionneerde. In werkelijkheid stond hij in dienst van Washington, maar dat wist niemand. Een onbewoonde streek"). Generaal Peralta zelf, als de duistere ingewanden van het Palacio Nacional hem eindelijk hebben afgescheiden: „We kunnen op geen stuk na voorspellen wat er nog zal gebeuren. Nu de regentijd is aangebroken, zal de verscheurde aarde verder gaan werken. We rekenen op aardver schuivingen en overstromingen, op lawines. We zullen nationale rampen krijgen van allerlei aard". Zijn eerste woorden. Arm, arm Guatemala waarvan de naam zoveel betekent als: Land dat de regenboog zijn kleuren geeft. „Ónze problemen liggen vooral in het financiële vlak", vervolgt generaal Peralta. „Ik zal u hetzelfde zeggen wat de president en ik ons volk steeds voorhouden. Het geld ligt niet op de trap van ons Nationaal Paleis. We hebben het moeten zien te lenen in binnen- en buitenland en we hebben daar voor de wettelijke mogelijkheden moeten creëren. Dat is nu allemaal rond. Eindelijk kunnen we de illy kwam San Rafael Las Floras aan de los Esclavos één brug te ver. Tijdens de m Arnhem had hij zijn eerste ervaringen bij de Amerikaanse genie. Hij overleefde en uiteindelijk bracht zijn lange carrière n Guatemala om te helpen na de verschrikke- Aardbevingsramp van 4 februari. Ip San Ra- |:|.as Floras werkend aan het herstel van een |5ffrver de Rio de los Esclavos werd hij getroffen ien neerstortende ijzeren balk. Hij was op .[dood. De bevolking heeft de brug „Willy" nd. Willy als eerbetoon voor hem, maar tor de duizenden militairen uit de Verenigde i die het land in de dagen van zijn zwartste terzijde stonden. En ze klaarden de Ij die bliksemse gringo's, hoor je allerwege in tala prijzen. massaal en met het zwaarste materiaal ingevlo- had de wegen weer begaanbaar op het ik dat de katoenoogst was binnengehaald en •erscneping naar de kust moest worden ver katoen, samen met koffie en suiker het aamste exportartikel van het land. Cynici lande; nu beginnen te meesmuilen. Ze zullen erop dat de multinationale gigant van Amerikaan- mii-sprong United Brands in Guatemala de be- onbetjjkste' vinger in de pap heeft. De Amerikanen haèn eralle belang bij om de oogsten zo snel steviijk weg en dus de wegen zo snel mogelijk te krijgen, zullen ze betogen. Kijk maar, zullen retvloobpen, de vrachtwagencombinaties berstens vol die 28 in rollen over botervers asfalt en kraaknieuwe dijen naar de havensteden, maar de meer dan i Bruiiljoen daklozen "kleumen 's nachts nog steeds :othethten bij elkaar, terwijl de regentijd toch al is bben ballen en een deugdelijke huisvesting broodno- t meemaakt Zie je niet, zullen ze verwijten, de hut daropbouw van de luxe hotels (het toerisme is Iers nae export van landbouwprodukten de tweede groei hstenbron van het land) is in volle gang, maar elgefi >ebeurt er voor de arme Indianen van Chimalte- it. Dab, van Sacatepéquez, van Quiché of van Jutia- n met sers npaal waar alleen moet je er in Guatemala neef! mee aankomen. Normaal zijn de gringo's voor ans scheldwoord voor Amerikanen) nauwelijks foldeifd, maar nu herinnert iedereen zich in dank- hoe ze onmiddellijk na de ramp met hun de k^sale C-15's tientallen veldhospitalen hebben ater i%ngevlogen, tienduizenden gipsverbanden, hon- duizenden tenten. Hoe ze de dreigende gesel e kuSepidemieën hebben uitgebannen door conse- Sc\t bun vlammenwerpers te richten op de stapels Ve%j en door de waterleidingen te herstellen en n Wall gev. i alaijg -ssele. rjgr|jj Zoals in het vorige artikel is meege- opni( deeld, vond het eerste gevecht tussen de troepen van de Engelse regering en de Amerikaanse opstandelingen plaats op 19 april 1775 bij Lexington. De oorlog was sterk wisselend van ka- rakter, maar op 10 oktober 1781 capitu- leerde de hoofdmacht van de Engelsen onder bevel van Lord Cornwallis te I Yorktown in Virginia aan de Chesapea- ke Bay, omdat verder verzet tegen de verenigde Amerikaanse en Franse troe- I pen niet langer mogelijk was. Daarmee was de oorlog in Amerika feitelijk afge- I lopen en in 1783 erkende Engeland offi cieel de onafhankelijkheid van de der tien Verenigde Staten. Het succes in de strijd hadden de Ameri kanen vooral aan twee dingen te danken: aan de bekwaamheid van hun aanvoer der George Washington en aan de krach tige steun van de Fransen, die in 1778 zich met de Verenigde Staten hadden verbonden, nadat al eerder Franse vrij willigers onder Lafayette naar Amerika waren overgestoken om de Amerikanen te helpen. Frankrijk wilde revanche voor de nederlaag in de zevenjarige oorlog. George Washington is voor de Amerika nen de nationale held geweest. De Neder landse hoogleraar R Brugmans heeft van hem eens deze karakterschets gege ven: „Hij, die met Franklin de bevrijder van Amerika is. was in 1732 in Virginië gebo ren een man van uitstekende bekwaam heden en een edel karakter, bij uitstek geschikt voor de taak van legercomman dant. Hij was waardig en hoffelijk in den omgang, zijn manieren waren een voudig en zonder aanmatiging, zijn be scheidenheid en de verheven kalmte van zijn geest bewezen een volledige zelfbe heersing. zen een volledige zelfbeheersing. Hij was, gelijk een tijdgenoot het uit drukte, de eerste in oorlog, de eerste in vrede, maar bovenal de eerste in de harten zijner landgenoten". In dit korte bestek is het weinig zinvol, een verslag te geven van het wisselend verloop van de oorlog. Liever beperken wij ons tot een episode, die in sommige opzichten wel typerend is voor de oor logsomstandigheden. De rivier de Delawara scheidt de staten Pennsylvania en New Jersey. Aan de westelijke oever ligt Philadelphia (Penn.) en iets verder stroomopwaarts aan de overzijde Trenton (N.J.). In de tijd van Washington was Philadelphia een stad met 20.000 inwoners en Trenton niet meer dan een dorp (nq is het een stad met 100.000 inwoners). Gaan we nog 13 km verder stroomop waarts, dan vinden we aan weerskanten van de rivier een park. het Washington Crossing State Park. Hier is de plaats, waar Washington met 2400 man in de nacht tussen de eerste en de tweede kerstdag in 1776 de Delaware is overge stoken, terwijl de rivier met ijsschotsen was bedekt. Het park aan weerszijden van de rivier heeft een aantal monumenten, maar het merkwaardigst vonden wij een fontein met het volgende opschrift: Dedicated in Memory of John Honeyman, who served Washington and the Continental Army AS A SPY Drink of the Fount of Liberty, Let Posterity inherit Freedom. schouders onder de wederopbouw zetten. Ik begrijp het ongeduld van de slachtoffers. Ik begrijp dat ze snel nieuwe woningen hadden willen hebben. We hadden het zelf ook sneller gewild, maar er zijn grenzen. Iedereen wil alles tegelijk en dat kan niet. Onze nationale bank was niet in staat de benodigde gelden op te brengen. Daarom zijn in eerste instan tie alleen de ergste crepeergevallen geholpen met snelle leningen uit eigen middelen. Inmiddels heeft de president de banken bevolen harder op te gaan schieten. Maar anderzijds blijft hij tegen zijn volk herhalen: niemand mag verwachten dat ie mand anders jouw werk doet. Ga niet met de armen over elkaar zitten. Bouw zelf. Als je zelf je best doet, dan kun je pas rekenen op de regering. En bedenk dat de wederopbouw niet een zaak is van een dag of een jaar. We zullen zeker tien jaar nodig hebben. En we zullen niet alle problemen voor alle mensen tegelijk op kunnen lossen. We missen ge woon het benodigde geld. Maar zelfs al hadden we het... Dan zouden we nog steeds niet genoeg mate riaal en mankracht hebben om huizen en scholen en ziekenhuizen te bouwen, om wegen en energie systemen aan te leggen, om de landbouw weer op de been te helpen. Het doet ons zelf ook pijn, maar we kunnen de wederopbouw niet verwezenlijken door met de toverstaf te zwaaien. We kunnen geen konijn uit de hoge hoed halen. Ons probleem is niet terug te brengen tot oploskoffie in het kopje en kokend water erover. Óns volk moet redelijk en geduldig zijn en zich niet de hoofdrolspeler voelen in een nationaal drama. Het moet de durf hebben in te zien: ja, we hebben een sterke regering met een groot creatief vermogen, maar de regering is niet God Almachtig". Generaal Peralta schudt het moede hoofd als hij eraan denkt dat er alleen in de hoofdstad Guatema la City al 36 000 nieuwe woningen gebouwd zullen moeten worden. Anderzijds zegt hij bemoedigd te worden door het feit dat er op het platteland 11.000 huizen zijn verrezen sinds het wederopbouwplan op 13 maart van start ging. Nogal wat bronnen echter bestrijden dit laatste gegeven. „Het platteland? De hulp wordt juist verleend in de stad. Daarbuiten valt er niets van te merken. Je ziet alleen veel zieke en vervuilde kinderen. Er is geen water. 3000 men sen moeten met één latrine doen. Ze kraken finca's boerderijen van grootgrondbezitters) omdat ze alles verloren hebben en van wanhoop niet weten wat te doen. Daar krijgen ze van de brandweer één keer per week water. Dokters zijn er niet die blijven in de stad omdat ze daar meer geld kunnen verdienen. De gezondheidszorg berust bij een paar katholiëke zusters". De zegsman die dit beeld schetst is een aankomend ingenieur, student aan de San Carlos Universiteit Hij behoort tot de zeer kleine elite in Guatemala die Engels spreekt en houdt als vrijwilliger in de getroffen gebieden toezicht op de aanleg van sanitaire voorzieningen. De 10 dollar die hij krijgt voor- zijn hulp bij vertaalwerk uit het Spaans, wil hij beslist niet besteden aan een cadeau tje voor zichzelf of zijn vrouw. „O nee, ik zal er een sancocho mee kopen (gordeldiervlees, gerooster de duifjes en avocado) voor de kinderen van San Christina waar ik op het ogenblik werk. Ze hebben bolle buikjes van de honger". Generaal Peralta heeft andere bijdragen in zijn hoofd en andere bestemmingen ervoor. „De totale wederopbouw zal 11 miljard 400 miljoen dollar vergen", zegt hij. „Ruim 4 miljard voor 2000 scholen en 135 middelbare scholen. 2 miljard 300 miljoen voor 15 ziekenhuizen, 18 klinieken en 18 gezond heidscentra. 2 miljard 39 miljoen voor de telecom municatie, daarbij inbegrepen 53 nieuwe postkanto ren. 2 miljard 500 miljoen voor 48 aquaducten die binnen 30 maanden klaar moeten zijn. 227 miljoen voor 4 markten met abatoirs. 930 miljoen voor 69 overheidsgebouwen. 2 miljard 900 miljoen voor 32 nieuwe rioolsystemen die binnen 24 maanden klaar moeten zijn. Jaja, het is allemaal wat, maar 3 miljoen mensen zullen straks profijt hebben van al deze voorzieningen. De wederopbouw zal doorwer ken in de niet getroffen gebieden. Iedereen gaat er beter op worden. Ons doel is wederopbouw zonder produktieverlies. Onze leus luidt: Guatemala esta en pie Guatemala er bovenop". Nog meer cijfers? 32 seconden beefde de aarde en in één klap had Guatemala er 20.000 weeskinderen bij. Ze geven zaakgelastigde Brouwer kopzorgen en hij wil graag uitleggen waarom. „Ik krijg uit Neder land veel aanvragen voor adoptie, maar dat zit er echt niet in. De wens om hier een kind te adopteren, is uitzichtloos noteert u dat gerust. Ten eerste zegt de overheid: die 20.000 wezen bestaan niet, en ten dele klopt dat nog ook. Ze zijn eenvoudig opgegaan in andere families. De traditie van de Indianen 70 percent van de bevolking is Maya wil dat men geen kinderen afstaat. De gezinnen zijn toch kinderrijk: eentje erbij speelt geen rol. En mocht er al sprake zijn van adoptie, dan kiest men nooit Europa, maar altijd Amerika. De kans dat de kinderen weer uit Amerika terugkeren en voor de Maya-traditie behouden kunnen blijven, is name lijk groter. De Maya's zijn een zeer traditioneel volk". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17