Zelfs Majorca heeft een ha WIE DE ZEE DE RUG TOEKEERT VINDT PAS HET ECHTE SPANJE DE BAARLES HEBBEN NU 00K 'N GRENSPAAL Via de luchtbrug van het mas satoerisme trekken elk jaar opnieuw zo'n honderdduizend bleekgezichten uit de lage lan den naar Majorca, de blaren trekkende oase in de Middel landse Zee. De meeste van hen onderhouden een dage lijkse pendeldienst van ho tel/appartement naar strand v.v. en daarmee doen ze deze vermaledijde toeristenfuik toch onrecht. Want achter de smalle kuststrook, waar de zonnebrandolie naast de olijf olie het meest gebruikt wordt ligt een stil, onherbergzaam en nauwelijks ontdekt Major ca, dat de onbetaalbare troef kaart „rust en ruimte" nog stevig in handen heeft. Helaas leert de ervaring, dat slechts een enkeling van de gelegenheid gebruik maakt om dit grootste Baleareneiland echt te leren kennen. Voor de meesten is Majorca een syno niem van luieren en zand hap pen. Badman, ben ik al bruin. En als het niet anders kan met duidelijke tegenzin naar een strandtent wandelen om een bocadillo con jamon (broodje ham) en een cuba libre (cola met rum) te halen. Koning toerist De bevolking van Majorca vindt die oeverloze luiheid al lang best, want negentig pro cent van de Majorcanen leeft direct of indirect van het toe risme en ziet de geachte bruin- werkers liever op een kluitje dan her en der verspreid over zijn eiland. De angstige vraag was alleen, wanneer de vakan tieganger nou eindelijk eens zou zijn uitgekeken op die goudgele stranden en Majorca zou inruilen voor een nieuw, toeristisch wingewest. Welnu, zover is het dan einde lijk gekomen. De traditionele boekingsgolven, die Spanje (en met name Majorca) jaar in jaar uit overspoelden zijn in de afgelopen maanden uitge bleven en de meeste toerope- rators houden handenwrin gend rekening met een daling van Spanje-reizen, die zal schommelen tussen de 30 en 50 procent. Het zit er zelfs dik in, dat enige van hen aan het einde van het seizoen met hun hoofd vast in de faillisements- strop zullen zitten en de va kantiepij p aan Maarten moe ten geven. ■Nu er bij de Nederlanders een duidelijke tendens is om nieuwe gebieden te gaan ver kennen zouden we daarom een lans willen breken voor Major ca. Het onbekende Majorca met name. Voor 99 van de 100 vaderlanders derhalve een splinternieuw vakantieland. Het trotse Baleareneiland mag overigens blij zijn, dat het toe ristisch manna niet langer zo overvloedig uit de strakblauwe hemel komt vallen. In 1975 kwamen er nog 4,5 miljoen vakantiegangersnaar Majorca, waarvoor de grootste lucht vloot aller tijden moest wor den ingezet (elke minuut daal de of steeg er in de zomer van vorig jaar een vliegtuig op). Als slechts een fractie van dit heirleger het binnenland zou zijn ingetrokken dan waren de problemen niet meer te over zien geweest. De wegen in het hart van het eiland zijn van het boerse één-twee-drie in Godsnaam-type en daarbij kronkelen ze zich nog via steile-wandbochten langs berg en dal. En je moet er ook niet aan denken, dat een handige Spanjaard op het idee had kunnen komen om in vloegen- de vaart allerlei pittoreske pleisterplaatsen te bouwen. Daarmee zou het vonnis over Majorca definitief zijn geveld en zou het eiland gedoemd zijn om als toeristengetto voort te leven. Niet denkbeeldig Dat die vrees niet eens zo denkbeeldig is kan men zien in de hoofdstad Palma, die naast zijn schilderachtig cen trum in de schaduw van de Links: Dat kan je op een ontdekkingstocht door het binnenland van Majorca overkomen: een plotselin ge ontmoeting met een boer, die eerst boven zijn walmende sigaar wantrou wig de schade opneemt om daarna een duik te nemen in het familievat met wijn. Rechts: Een geliefkoosd tijdverdrijf in de binnen landen is een massale bar becue op het erf van een patriciërshuis. machtige kathedraal wanstal tige betonpuisten heeft gekre gen: bunkers voor de toean blanda. De gouverneur van het eiland zegt nu: „Dit zal nooit meer gebeuren. Een Spanjaard blameert zich niet voor de tweede keer". Maar helaas is een Spanjaard soms stotend- vergeetachtig en kan hij vanwege een opstekende goudkoorts toch weer op hol slaan. Gelukkig is er buiten Palma ook in de hoogzomer genoeg ruimte vooi* ontdekkingstoch ten. In de plaats Andraix bij- 'voorbeeld - ten Westen van Palma - waar de bevolking zijn eigen cultuurschatten zorgvuldig in ere houdt. De inwoners stammen recht streeks af van de Arabieren, die hier in vorige eeuwen heb ben gegrasduind en dat willen ze weten ook. Ze moeten bij voorbeeld niets hebben van de rest van de eilandbevolking en geven hun ja-woord bij voor keur aan een familielid. In de rest van Majorca over heerst duidelijk de warmbloe dige Catalaanse volksziel. De vurige Catalaanse edellieden namen indertijd dé eiland- wacht van de Arabieren over en hun nazaten steeds in de ciërshuizen, hand tegen de zijn geplakt. Deze bezitters leven brengst van hun pachters op hun beurt geacht hetzelfde te loon krijgen zij geen salaris maar een de oogst. Wie door de trekt heeft kans om de echte ner te leren kennen ne, die vanuit een het strand of vanaf cher de bewoners Hij zal dan merken, echte Majorcaan met kijkt uit de boom verkeerd staat zal hij tenlander met graagte lot overlaten. Maar als de maal is rond met gezicht. Het ware gezicht van dat je alleen ontdekt, eerst de moeite hebt om door te dringen hart van het eiland. enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOUR BELGIE GAAT TERUG NAAR DE NATUUR België, dat in voorgaande jaren met verbluffend succes via een nationale kastelen-actie toeristen over de slotbrug lokte, probeert in de komende maanden zijn landschappen, parken en tuinen aan de geachte buitenlandse clientèle te slijten. Als smakelijke lokvogel hebben de Belgen alvast een Nederlandstalige folder gebakken, waarin beschrijvingen en schitterende kleurenfoto's zijn opgenomen van 22 parken en kasteeltuinen en van een zestigtal plaatsen in het fotogenieke land. Deze folder kan men gratis krijgen bij het Nationaal Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7 in Amsterdam, telefoon 020—251251. PS: mocht u toch van plan zijn om binnenkort de grens over te wippen en bent u daarbij ook nog een onverbeterlijke wielerfanaat dan is het goed om de datum van 29 juni met rode letters in de agenda te noteren. Op die dag vindt in Leuven de start plaats van de Ronde van Frankrijk. En waar heeft de immer dorstige Belg vertrek- en aankomstpunt van de eerste ploegentijdrit gesi tueerd? Jawel, op het terrein van de hoppige brouwerij Artois. Dat wordt dus een sportief gebeuren volgens het recept pappen en nathou den. De tijdrit begint om half negen 's morgens en wordt verreden in de kromme ellepijpen van de Leuvense binnenstad. Het vertrek van de eerste rit naar Verviers is om twaalf uur 's mid- Voordeel in voorjaar De gemeente Klaus in het Oos tenrijkse Voralberg voor de vierde maal sinds 1969 uitge roepen tot het milieuvriende lijkste dorp in vetlederen jo- delland biedt in samen werking met Montafon en Da laas in het Klostertal geva rieerde en voordelige voor jaarsarrangementen aan. Ze ven overnachtingen, vrij en tree voor de minigolf, wande ling met gids, plattegrond en „gastenkaart" kosten 600 schil lingen (kamer met ontbijt), 870 schillingen (kamer met half- pension) en 1095 schillingen (kamer met volRension). Voor een handvol zilverlingen extra kan men ook nog 50 keer schieten in het Gildehuis (op wie wordt er niet bijverteld) of een excursie maken naar de dwergrepubliek Liechtenstein. Op safari in Denemarken Het mooiste Safaripark van Denemarken; Knutenborg op Lolland, heeft zijn poorten weer geopend. Het park, aan gelegd in typisch Engelse stijl, wordt omgeven door een acht kilometer lange muur van twee meter hoog, die honderd jaar geleden door 300 morren de horigen van Graaf Knuth gemetseld is. De huidige graaf Adam Knuth en zijn vrouw Helle Stangerup, die de lange winteravonden besteedt aan het schrijven van detectivero mans heeft het bezit der voor vaderen omgetoverd tot een privé-prairie met giraffen, an tilopen, zebra's, neushoorns, kamelen, dromedarissen en apen. Voor de jonge bezoekers is er een kinderboerderij. schoolvakanties benutte voor zijn ongehoorde uitluchten. Nu hij echter de mammoetwet wat hem betreft buiten wer king heeft gesteld snelt hij op stevige zevenmijlslaarzen door de wereld en werpt hij de ene gids na de andere op de markt. Hij heeft er inmiddels, al 21 op zijn naam staan en heeft daarmee de andere be reisde doctor van Egeraat (van de boterzachte G) tot een brabbelende amateur gedegra deerd. Ditmaal verrast hij het volk gelijk maar met twee reisgid sen: Portret van Oostenrijk en Portret van Wenen en Omge ving. Twee voortreffelijke wegwijzers, waarin pietepeu ter Dominicus als vanouds geen bemoste steen onvermeld laat en geen gevelsteen over het hoofd ziet. Trecht merkt zijn uitgever Gottmer dan ook op de achterflap op: „Oosten rijk bezoeken zonder Domini cus? Nee, niet verstandig". En wederom is men geneigd om de uitgever gelijk te geven. Portret van Oostenrijk en Por tret van Wenen en Omgeving. Door dr. J. Dominicus. Uitge verij J. H. Gottmer in Haar lem. Harz half uur dichterbij Het vanouds populaire vakan-- tiegebied de Harz in midden- Duitsland ligt deze zomer voor automobilisten een half uur dichterbij: naast de autobaan via Hannover kan men nu ook gebruik maken van de gloed nieuwe autobaan Ruhrgebied- Kassel. Vorig jaar werd het laatste deel van de snelweg tussen Soest en Haaren geo pend, waardoor een snelle ver binding is ontstaan van Ober- hausen via Essen en Dort mund naar Kassei. Van Kassei is het daarna nog een krap uur rijden naar Hahnenklee: in totaal een rit van minder dan vijf uur. Het vakantiedorp Hahnenklee, een schitterend, bergnest, is vooral bij Nederland een favo riete vakantiebestemming ge worden sinds de opening van het fantastische Ferienpark Hahnenklee. In dit vrijetijd- sparadijs uitermate ge schikt voor de hele familie, inclusief de hond vindt men naast hypermoderne apparte menten een zwembad van Olympische afmetingen, een minigolfbaan, diverse restau rants, een discotheek, super markt en trimbaan. Ferien park Hahnenklee is opgeno men in de reisprogamma's van zes Nederlandse touropera tors, die behoren tot de Hol land International Groep. Zeeland zit in de lift Het aantal recreatieve gver- nachtingen in Zeeland is in het toeristische kwakkeljaar 1975 met ruim 9,5 procent gestegen tot bijna acht miljoen. Daar mee is Zeeland één van de meest populaire vakantiege- massi venie |>ljk d Verse 1 - 1 aams bieden van de lage lande: nu worden. Schouwen-Duivei dat was met driekwart mirsprc overnachtingen de onbettjkste koploper. Daarnaast haen ei watersport de wind steviijk de zeilen: via de Zeeuwse te k: zen kwam een pretvlooèpen provincie binnen, die 28 n ro cent groter was dan dijen i 1974. De sluizen bij Bruifljoen die toegang geven tot het hten velingenbekken hebben Maller jaar zelfs 72 procent meemaali ziervaartuigen geschut daropb 1974. De Nederlanders nae ex 59 procent van deze groei Instei hun rekening, de Belgen >ebei den met 25 procent. Dab, vï kwamen de Britten met procent en de Duitsers nfcaal procent. Inmiddels heefl me« provincie Zeeland voorans eerst een speciale folderfd, i mengesteld, waarin infomleid wordt gegeven over de k^sale teit van het zwemwater ifcnge provincie. Kaarten geven duiz dat de donkergroene kuslepit rond de Oosterschelde, ScJt hu wen-Duiveland, het Ve%, er meer en een deel van Wali ren nog steeds beschikt prima zwemwater. De gev, lijke kuststroken in alaq^ rend rood aangegeven v men in de Westerschelde— de Belgische grens, in Hf buurt van Terneuzen en F* sen Vlissingen en Borssele. kaart, die wordt verspreid 7 een oplaag van 75.000 exijr plaren, zal elk jaar opni(°®* worden uitgegeven. Op 4 april'1976 was het einde lijk zover: na een eeuw van smartelijk wachten kregen Baarle-Nassau en Baarle-Her- tog, vermaledijde smokkel- nesten op de wip tussen Ne derland en België een eigen grenspaal. Voor de bevolking vormde dit meer dan voldoen de aanleiding om uit te rukken met de plaatselijke harmonie, de majoretten en grensbewo ners in het zondagse pak. De paal, symbool van scheiding en onverbrekelijke lotsverbon denheid, kreeg voet aan de grond aan de voet van de sto koude St. Remikerk en werd eendrachtig onthuld door bur gervader Leestmans van Her tog en burgervader Hoogen- bosch van Nassau. De direc teur van het Kadaster heeft inmiddels laten weten, dat de „Paal van Baal" officieel op de landkaart zal worden ge plaatst en op die manier een eeuwigdurend merkteken zal zijn van dé Siamese tweeling. De doctor weet niet meer van ophouden Sinds de Neerlandicus dr. J. Dominicus zijn klassikale le raarspet aan de hoge wilg heeft gehangen kent zijn reis lust geen grenzen meer. Toen hij de Alkmaarse jeugd nog op Vondels versvoeten door de vaderlandse literatuurtuin liet marcheren had hij de boek handelaren weliswaar oök al keer op keer verrast met zijn reisgidsen over de meest uiteenlopende vakantie-oases, maar toen kon men nog veron derstellen, dat hij de lange Chandris Zeereizen heeft zijn succesvol opererende cruisevloot uitgebreid met de even spectaculaire als eerbiedwaardige „Victoria" een sneeuwwitte waterlady, 188 meter lang en bijna 24 meter breed. Het meet 14917 brutoregistertonnen, heeft 7 dekken en beschikt over 243 superluxe hutten, waarvan er vele de afmeting hebben van een koninklijke bal- Cruisen in stijl van koningin Victoria zaal. Uiteraard met eigen bad en toilet en voorzien van kamerbreed tapijt. Voor dit varend gerief moet men wel zo'n 300 gulden per dag betalen. De Victoria maakt in de komende maanden cruises vanuit Venetië naar Griekenland, Egyi Israël em Turkije. Nederlandse reizig kunnen het schip enteren via een luc brug van Air France tussen Schiphol Venetië.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16