J Ld$ Vegas —Vitusdans om gouden \kalf in ei b moordend saahete woestijn rhuizir fien- en bu nder garai van C ELSTEGR LEIDEN-- on 12546«Q|MA armde ber9|||| oor inboee vs. n bij ien oo hoevet /57 GAS Op het moment, dat de bolle k zesduizend Amerikaanse dollars ver- Taadt alleen een nerveuze tic bezijden itelsnor, dat de klap hem niet is ont- eengedoken zit hij achter één van de afels in de immense gokhal van hotel Buiten dampt Las Vegas na een ol ongein. Veertig graden op de asfalt- f en dertig in de schaduw. Een passende juut voor een total loss in spe. >ier heeft de roulette alweer in beweging /en tevoren heeft hij met een bliksem- iweging het groene slagveld aangeharkt. - het onbewogen, alsof hij van gemeente- Pffh stadsplantsoen onderhoudt. De vrou- ^^Tter de speler proberen hem alsnog met fluister van de afgrond weg te lokken, weten£?pi^ ^jft hij aansturen op zijn finan- rekkeli3^'"' intern/ draaiende schijf spatten lichtvonken •rrespo Rode en zwarte cijfers rennen ademloos Frans r' rand van de kleine valkuil. Faites vos ly the game. De man kijkt naar de stapel es, grijpt dan een handvol en schuift ze Aan I midden. Hij doet het ongeïnteresseerd tamelr,grootvader, die met zijn kleinkinderen t het vlooienspel speelt t een jdertig moet ditmaal zijn geluksnummer bij 0f Zorgvuldig plaveit hij het vierkant vol e, blauwe en groene schijven. Als dat is plamuurt hij er ook nog tien op de nt sch De croupier kijkt naar de glanzende V00r in zijn handpalm, verlegt vandaar lang- Draak. |n peinzende blik naar de man. Een satyr i, die weet: zo gêwonnen, zo geronnen. nme lach aarzelt rondom zijn mondhoe- hoog, brekend geluid valt het balletje ^Vonde later op de schijf. Het ketst tegen ren tentakels, zoekt dan radeloos een weg W b ronddolende cijfers. Het schiet door de «5g, dan weer laag als een steilewandrij- 3endans duurt precies veertig seconden, lette draait steeds langzamer, het balletje nu speels over de glimmende horden, 'even bij de 28, verslikt zich bijna bij de ^H^n blijft glanzend liggen voor nummer 35. er bij en ik kijk er naar. Ik kijk naar n die gaapt als de croupier zijn bank rt en stapels met fiches in zijn richting Zijn hark fungeert nu als baanschuiver zaalfduizend vijfhonderd dollars. In nau- één minuut heeft de speler het. casino Flamingo-hotel dat aanvaardbare werk- afhandig gemaakt. Hij neemt niet moeite om de fiches na te tellen. Duizend of minder maken voor hem blijkbaar verschil. Hij maakt een gebaar van en begint de fiches in zijn zakken Als zijn colbert vol is schakelt hij zijn broekzakken in. Daarna verlaat hij bultenaar de zaal. Het is vijf over drie /zoele, doordeweekse dag in april 1976. van Flamingo is in de zaal achterge- heeft het spel al die tijd vanaf een gadegeslagen: een slanke, beschei- een intrigerend grijze waas aan van zijn verdienstelijk geboetseerd heeft geglimlacht, toen de-man zesdui- verloor, hij glimlachte ook, toen de briefjes van honderd uit zijn bank stem is zacht, komt eigenlijk nauwe- het geratel van de honderden gokkas- éénarmige bandieten van Las Vegas, uit. die man", zegt hij bescheiden, „hij zit big business in San Francisco. Hij heeft 6000 verloren en 12.500 gewonnen. guy. En morgen, misschien over- gt hij het geld weer netjes bij me Zekerheid van Flamingo weet op dat moment, gokt, want hij is aangenomen om te spelen. De achttien miljoen be- die dit jaar in de kokendhete zandbak verwacht worden weten het ook, egen beter weten in blijven ze ademloos Dp een schouderklopje van het geluk. In De filosofie van Ash Reshnick is sindsdien onver anderd gebleven: „Zorg, dat de luidjes zich op hun gemak voelen in Las Vegas. Geef ze bijna voor niks te eten. Dat vinden ze prachtig, maar voor het casino is het de grote winner. Een gokker, die zijn gekookte ei voor nop op zijn bord krijgt, is altijd bereid om zich als tegenpres tatie aan de speeltafel leeg te laten schudden. Voordat je het zelf weet heb je je geld er al weer dubbel en dwars uit". Gomorra En wederom is men geneigd om Ash, goeie, trouwhartige Ash gelijk te geven. In Las Vegas, het kokendhete Gomorra van de twintigste eeuw, wordt nu jaarlijks tachtig procent van het staats- inkomen van Nevada 6 1/2 miljard dollar bijeengeschraapt op de goktafels. Het plaatselij ke kantoor van Western Union, de telefoon- en telegraafgigant, is 24 uur per dag open en kan nauwelijks het aantal telegrammen verwerken, dat wordt aangeboden door gokkèrs, die platzak en draadloos hun geldvoorraden aanboren. Ook de banken van lening in de woestijnstad maken overuren: kunstgebitten met gouden tanden, bril monturen en automobielen vormen de geliefkoos de onderpanden. Van de 300.000 inwoners van Las Vegas zijn er 50.000 voor hun broodwinning direct afhankelijk van de casiono's, hotels, motels, sauna's, dubieu ze massage-salons en drugstores. Zij verdienen gouden salarissen, maar die verdwijnen moeite loos in de muilen van de één-armige bandieten of op de speeltafels. In Las Vegas worden de echtscheidingen aan de lopende band uitgespro ken; de stad heeft het record van het hoogste aantal zelfmoorden ter wereld stevig in de gema nicuurde knuistjes. Ondertussen gaat de dans om het gouden kalf in verhoogd moordend tempo door: over enkele maanden zal het hotel Marc Anthony, de laatste droom, die heremiet-miljardair Howard Hughes verzilverde, zijn deuren openen: met zijn 2300 kamers en casino ter grootte van drie voetbalvel den zal hij het MGM Grand Hotel met zijn 2100 kamers en casino ter grootte van twee voetbalvel den in de schaduw drukken. In Carson City, de staatsgevangenis van Nevada, draait het casino op volle toeren. Als de winnaars zijn uitgebromd kunnen ze hun verdiende fiches bij de gevangenisadministratie inwisselen tegen baar geld. Over de Strip acht asfalt-lianen naast elkaar jagen de auto's dag en nacht het fata-morgana van het geluk achterna. Faites vos jeux. Twee mijlen noordwaarts huilen de jakhalzen. LEO THURING de superluxe paleizen op de Strip Flamingo, Stardust, Dunes, Hacienda, Frontier, Landmark, Circus-Circus, Aladin en MGM of verder op in het met meer dan twee miljoen lampen en 70 kilometer neonbuis in brand gezette gokghetto Downtown verdubbelen ze hun inzet gestadig. Het is een brede golfslag, die uiteindelijk wegebt aan de kant van de speler. Onvermijdelijk komt het moment, dat men zijn laatste dollar, zijn laatste nickle op de offertafel gooit. Dan pas is de vraatzucht van de Mammon gestild. Het is allemaal keurig geregeld in Las Vegas, bij de ingewijden beter bekend als Lost Vegas of Lost Wages. Zelfs Peter Knegjens, bescheiden gokker van Jan de Witt moet het snuivend toegeven: „Alles draait hier om geld, maar ik moet zeggen, dat het je uiterst hoffelijk afhandig wordt gemaakt. Je wordt uiterst sjiek leegge schud. Het heeft wel stijl en allure, deze Vitus dans rondom het gouden kalf". Knegjens, als toeristische verspieder van Necker- mann-Nederland neergestreken in de Nevada- woestijn heeft 240 dollar verloren en er 180 terugverdiend. Hij heeft er een lange hete dag en een nog langere klamme nacht over gedaan. Tegenover hem aan de speeltafel zat al die tijd een Noorse zeeman, die na vier uur 30.000 dollar had verdiend en na 22 uur stomdronken en met een baard van twee dagen door volkomen vier kant gemodelleerde veiligheidsagenten werd af gevoerd. Tijdens zijn definitieve afgang dreigde hij voortdurend van zijn kruk te tuimelen, maar de serveersters, die hem voorzagen van gratis whisky duwden zijn kapseizend lichaam steeds moederlijk terug. Geen moeite was hen te veel. Pas toen de zeeman geen dime meer in zijn zak had keerden ze hun pluchen konijnenstaarten naar hem toe en trokken ze zich terug uit de vuurlinie. En Ash Reshnick zag voor de zoveelste maal, dat het goed was. Ash de geweldenaar, grijnzen de gorilla in fancy-dress. Vandaag draagt hij een groene broek, geel kakelbont Hawaiihemd," cre- me-kleurige schoenen met gouden gespen. Hij heeft zich genesteld achter een tafel in de coffee shop van hotel Aladin waarvan hij vice-president is. Hij wenkt een serveerster, geeft haar een bemoedigend tikje tegen het achterwerk en vraagt om een telefoon. Hij krijgt er twee, een rode en een witte. Vanaf dat moment wordt hij onophoudelijk gebeld. De gesprekken voert hij op een joviale schreeuwtoon van patsers onder elkaar. Tussen die bedrijven door vertelt Ash grommend en schaterlachend zijn successtory. Slechts on derbroken door kreten als „hey honey" en „hallo darling" in de richting van de serveersters, die met het oog op de zomerse temperaturen gesto ken zijn in een nauwsluitend badpak. Als ze te dicht in zijn buurt komen volgt weer dat bemoe digende tikje tegen het zitvlak. „Ik ben een arme sloeber", zegt Ash, „een jongen uit Brooklyn met ouders, die geen luis hadden om dood te drukken. Later werd ik beroepsbas ketbalspeler. Ik was groot voor mijn leeftijd, ik had spieren, begrijp je. Je verdiende in die tijd 100 dollar per wedstrijd. Nu krijgen de boys er twintig, dertigduizend per keer. Ik gun het ze. Achteraf heb ik zelf toch ook niet gek gegokt". Je bent geneigd om hem gelijk te geven. Ash is momenteel één van de grote bonzen in Las Vegas, die een worstdikke vinger in de financiële pap heeft. Hij is dikke vrienden met Mohammed Ali, die hem trouw elke week opbelt. „Voor mij, voor zijn trouwe gabber Ash heeft Ali hier in Las Vegas gebokst om de wereldtitel". En gisteren heeft hij nog geluncht met Sinatra, Frankie the Voice, die a raison van 280.000 dollar een weekje optreedt in het pompeuze theater van Césars Palace. „Frank is ook een grote gabber van me", zegt Ash, „toen ik nog basketbal speel de droeg hij altijd mijn koffertje. Dat vond hij een eer. Later hebben ze hem de toegang tot Nevada ontzegd omdat hij zich te openlijk met figuren uit de onderwereld ophield. Ja, wat wil je in een stad, die geregeerd werd door de Cosa Nostra. Waar gehakt wordt vallen spaanders. Waar op zo'n grote schaal gegokt wordt als hier in Las Vegas gebeuren automatisch vreemde dingen. Maar ik zweer je, dat Frankie geen vlieg kwaad doet. Hij heeft indertijd gezworen dat hij nooit meer één voet in Las Vegas zou zetten. Maar ik heb hem persoonlijk teruggehaald. Ik heb gezegd: „Frank, ouwe jongen, jij bent een te grote trekpleister. We kunnen je niet missen op de Strip". Ash was ook het brein, dat voor de Amerikaanse beroepsgokkers een luchtbrug sloeg naar de spookstad in de Woestijn. Hij kent ze van haver tot gort, hun namen zitten in zijn kaartenbak. Via zijn stromannen in New York, Chicago en andere grote steden in Amerika deed hij de „junkets" zijn genereuze aanbod: gratis vlieg tocht, eventueel ook voor moeder de vrouw, gratis suite in een hotel op de Strip, gratis eten en drinken en gratis toegang tot de shows. De enige voorwaarde van zijn kant was, dat de deelnemers minimaal 15.000 dollar in de knip moesten hebben, als ze van het aanbod gebruik maakten. In 1960 daalde voor het eerst een heirleger van king size gokkers op het McCarran-vliegveld neer. De trip kostte de casinohouders 26.000 dollars, wat later een verantwoorde investering bleek te zijn geweest. Toen de heren afreisden lieten ze meer dan 200.000 dollar in de Nevada-woestijn achter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13