51: Strijd in Libanon enigszins geluwd Weer drie ton voor Italië viaamse dagbladgroep staat op instorten inaasappelsap moet haargroei op gang brengen Volgende week collecte Rode Kruis $jj),aat consumenten werknemers 159: \ieebeslissen S: ver broodprijs Verpleegster verdient het best in academ. ziekenhuis VS-regering voor levering reactoren aan Zuid-Afrika /jEi jpAG 21 MEI 1976 LEIDSE COURANT 'ERIMENT IN ENGELAND: HER 3n van mEN Bent u damajs» Wanhoop dan vrijf gewoon w \maal per week koffielepel sinaas- Vj tlsap over uw ach- oofd en wacht het Itaat af. In een e tijdspanne krijgt jowe manen. U gelooft er niet in? Vraag het dan even aan mevrouw Hazel Johnson, een huis vrouw van Desbury in het Noordengelse graafschap Yorkshire en de Zuidafrikaanse firma Outspan in Lon den, want die weten er alles van. Mevrouw Johnson heeft een vriendin, die er 25 jaar geleden achter kwam, dat je met sinaasappel sap als het ware haar kunt kweken op een biljartbal. Die dame is een ama teur-bioloog. Zij ont dekte, dat haargroei bevorderd kan worden door ascorbinezuur (vi tamine c). De gemak kelijkste manier om dat zuur te bekomen, is het uitpersen van een sinaasappel. Daar aan dankt het nieuwe haargroeimiddel zijn ontstaan. .In het kader van haar campagne voor de openbare erkenning van de sinaasappel- kuur heeft mevrouw Johnson een publiek experiment op touw gezet, waaraan deelge nomen werd door acht vrijwilligers van Dews- bury. Deze kaalwor- dende heren bewerk ten geregeld hun sche del met sinaasappel sap. De gunstige resul taten van het experi ment verschenen in de plaatselijke kranten. Zo is de firma Out span er achter geko men. Zij vond de nieu we haargroeikuur een heel goed middel om meer Zuidafrikaanse sinaasappels te verko pen. Outspan wist Ha zel Johnson ertoe te bewegen een tweede experiment op touw te zetten in Londen, waar zes kaalwordende he ren 26 weken lang de sinaasappelkuur toe pasten. Twee ervan, een ac countant en een valu tahandelaar, verbon den aan de Londense beurs, stelden nadien tevreden vast, dat hun schedel geen kale plek ken meer vertoonde. Een andere vrijwilliger maakte evenwel zijn beklag over het feit, dat hij niet alleen meer haar op zijn hoofd, maar ook op zijn schouders en boven aan zijn rug gekregen had... ECHT (ANP) - De idprijs zal in de toekomst ten worden vastgesteld in Imenlijk overleg tussen knemers, werkgevers en lumenten en overheid. stellen de voedingsbonden NW, NKV en CNV in nota „Belangrijke zaken reg naar een sociaal beleid bakkerij", dat gisteren in jpenbaarheid is gebracht. I {overleg over de broodprijs l volgens de bonden open- zijn evenals de gegevens lot een bepaalde prijsont- ^^^Jteling leiden. Voorgesteld |^Ht de broodprijs te laten ^^^Btellen door een bedrijf sta- -*d waarin alle betrokken iperingen zijn vertegen- en dat als kern heeft huidige bedrijfsschap voor [bakkersbedrijf De Neder- fse Bakkerijstichting die als platform voor overleg de broodprijs functio neert, kan volgens de bonden worden opgeheven. In hun nota uiten de vakorga nisaties felle kritiek op de naar hun oordeel vaak onaan vaardbare werkomstandighe den in de ambachtelijke bak kersbedrijven. De werkne mers, zo wordt gesteld zijn net als de gebouwen en de machi nes hulpmiddelen van de on dernemer die ondergeschikt zijn aan het doel, de omzet te vergroten ten koste van ande re bedrijven en de mensen die daarin werken. De praktijk heeft volgens de vakorganisa ties geleerd dat de onderne mers in deze bedrijfstak niet in staat zijn om orde op eigen zaken te stellen. Om die reden achten zij het noodzakelijk dat een studiecommissie m het le ven wordt geroepen, bestaan de uit werknemers, vakbonds bestuurders en wetenschaps mensen die een sociale sane ring van het bakkersbedrijf voorbereidt. den in op zeven ïevoegden ■HAAG (ANP) Een van Ken lessen op mavo, havo wordt wegens gemis eraren of lekalen niet ge- i of gegeven door een on- igde. Dit is af te leiden uit oorlopige cijfers die het raai Bureau voor de Statis- a heeft gepubliceerd over de and bij het Algemeen g. (gezet Onderwijs op 1 sep- i er vorig jaar. L il stonden voor de leraren 101 wekelijkse lesuren ge- Daarvan werden er lekactie t SCI t >tei lessen door 126.674 door onbevoegden gege ven, 14.632 niet gegeven, 15.250 waren zogenaamde studielessen en 145.038 lesuren gingen op aan: diensteenheden, taakeenhe- den, experimenteeruren, reisu- ren en vrijgestelde uren. Het vraagstuk van onbevoegde leraren is het grootst in klas 4 en 5 van de havo en klas 2 tot 6 bij het VWO. Van alle vakken staat muziek er het slechtst voor: 39 procent van alle lessen worden door onbevoegden ver- BEIROET (AP—Reuter) De gevechten tussen moslims en christenen in Libanon zijn gisteren aanzienlijk afgenomen. Volgens veiligheidsfunc tionarissen zijn 79 mensen om het leven geko men bij botsingen tussen christenen en moslims of linksgezinden en palestijnse guerrillastrij ders. Naarmate de dag vorderde, liep het aantal gewelddadigheden echter aanzienlijk terug. Volgens radio Beiroet, dat beheerd wordt door de linkse moslimtroepen, is er „een definitieve verbetering in de veiligheidstoestand te bespeu ren." Dit zou komen door de vooruitgang, die de tot president gekozen Elias Sarkis heeft ge boekt bij het verzoenen van de elkaar bestnj den- de groeperingen. In Syrië zijn verscheidene honderden onder wie leden van de regerende Baath-partij en legerofficieren, aangehouden omdat zij kritiek hadden geoefend op de rol van de Syrische regering in Libanon. Dit is gisteren in welinge lichte kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet vernomen. In totaal zouden in de afgelopen weken 300 tot 400 mensen zijn gearresteerd. Velen van hen waren aanhangers van generaal Salah Jedid, een vroegere adjunct-secretaris-ge neraal van de Baath-partij, die in het verleden bij verscheidene gelegenheden het niet eens was met president Assad. Volgens deze critici is de rol van „politieman" die Syrië ten aanzien van Libanon op zich heeft genomen, in strijd met de beginselen van het land. Op Rijksweg 15. ter hoogte van Gor- kum, is gistermid- ar jacht bij rschelling HELLING (ANP) He itere van de Koninklijke ne hebben gisteren ten en van Terschelling ge- de bemanning van jacht Anita. Opvarenden dit Nederlandse jacht had- gemeld dat het vaartuig ende was. Zij lieten in het Ibericht weten dat zij het gingen verlaten en vroe- verd een zoekactie op touw waaraan ook een redding en een reddingsvliegtuig de marine deelnamen, maar werd niets waargenomen, licht hadden de opvarenden de juiste positie opgegeven, er op de avond werd het van de lucht uit ge kt. hydrografisch opnemings- luig van de marine, de On- aagd en het schip van de ht, de Tjerk Hiddens, zullen macht blijven zoeken naar rlevenden. dag de bestuurder van een vrachtwa gen uit Weert zwaar gewond geraakt toen hij met zijn wagen op een an dere vrachtwagen botste, die voor een stoplicht stond te wachten. Met man en macht wordt hier gewerkt om de zwaargewonde chauffeur uit de in gedrukte cabine te bevrijden. 'Mggi eren VERMOND (ANP) - Een i evrouw uit Roermond as 23 september vorig ur bij de Sociale Dienst in de gemeente komen ertellen, dat haar man aar en haar kind had ver- Hen. Zij had geen geld om fin te leven en kreeg dus en bijstandsuitkering, thans is de gemeente 'rachter gekomen, dat de rouw en kind heie niet had verlaten, maar als matroos werkt op een baggermachine in Den Üaag en hooguit onregel matig thuis komt. Omdat de vrouw inmiddels ten on rechte f 7000 aan bijstand suitkering had ontvangen, kreeg zij van de politie ook log een proces-verbaal we gens valsheid in geschrifte. Christen-democra ten tegen samenwerking communisten ROME (AP) De Italiaanse Christen-democratische partij heeft gisteren opnieuw beves tigd, dat zij een coalitie met de communisten zal afwijzen, on gehinderd de uitslag van de op 20 en 21 juni te houden algeme ne verkiezingen. Woensdag verklaarden de com munisten nog dat zij geen rege ring willen vormen zonder de deelname van de christen-demo craten en gaven zij uiting aan de hoop dat de door katholieken gesteunde partij haar standpunt opnieuw in overweging zal ne men als de verkiezingsuitslagen bekend zijn. Britten moeten Rhodesië verlaten LOESAKA De Britse ambas sade ia Loesaka heeft alle Brit se staatsburgers in Rhodesië aangeraden terwille van hun eigen veiligheid het land te ver laten. De Britse regering zegt niet meer in staat te zijn de gebruikelijke consulaire bij stand te blijven verlenen aan Britten in Rhodesië. De regering in Londen heeft ook laten weten dat de naar schatting 155.000 Rhodesiërs die een verblijfsvergunning voor Engeland bezitten, op een enke le uitzondering na op elk ge wenst ogenblik naar Engeland kunnen vertrekken. De uitzon deringen worden gemaakt voor degenen die nauw betrokken zijn geweest bij het Rhodesische regeringsapparaat. Israëlische bus bekogeld JERUZALEM (API Een aan- tal Arabische jongeren heeft gisteren in Jeruzalem een Israë lische personenbus met stenen bekogeld. De chauffeur vuurde enkele schoten in de lucht om de Arabieren te verspreiden en een provisorische wegversper ring af te breken. In de meeste steden op de wes telijke Jordaanoever is de toe stand na drie dagen van botsin gen met Israëlische troepen wat kalmer geworden. De sfeer blijft echter gespannen en de burgemeester van Toelkarm heeft gewaarschuwd voor ver dere Arabische protesten tegen het vestigen van Joodse neder zettingen op de westelijke Jor daanoever. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren opnieuw een gift van 300.000 gulden kunnen overmaken voor de hulpverlening in het onlangs door aardbevngen getroffen Noord-Italië. Dat deelde de heer O. Cramwinckel, directeur Buitenland van het Rode Kruis gisteren mee aan de voor avond van de nieuwe landelijke inzamelingsactie die tussen 25 mei en 5 juni wordt gehouden onder het motto: „Bouw mee... geef! Zoveel u kunt". Aan Guatemala, dat dit jaar eveneens het slachtoffer werd van aardbevingen, kon na de eerste gift van anderhalf miljoen gulden een bedrag worden overgemaakt van twee miljoen gulden ter financiering van 1455 houten noodwoningen. Bin nenkort zal tevens een watertank-truck ter waarde van 40.000 gulden worden geleverd. Vorig jaar heeft het Rode Kruis voor 1,75 miljoen gulden hulp kunnen bieden na calamiteiten iri het buitenland. De landelijke inzamelingsactie 1975 leverde een record bedrag van 6,2 miljoen gulden op waarvan alle binnenlandse activitei ten die het Rode Kruis ontplooit worden gefinancierd. To die activiteiten behoren bijvoorbeeld snelwegambulances die op tien plaatsen in het land gedurende het weekeinde klaar staan om te hulp te schieten zodra dat nodig is; het welfarewerk; het jeugd- en jongerenwerk en de „telefooncirkels". Een telefooncirkel bestaat uit een groep mensen, die elke dag even contact met elkaar hebben. Dit is voornamelijk bedoeld om eenzame mensen enigszins uit hun isolement te halen. Wanneer de telefoon niet wordt opgenomen, wordt de leiding van het Rode Kruis gewaarschuwd, die dan poolshoogte gaat nemen. Voor de toekomst werkt het internationale Rode Kruis aan een standaardisering van hulppakketten, speciaal van medica menten. Ook zal het Rode Kruis zich meer gaan bezighouden met ontwikkelingssamenwerking, indien mogelijk in overleg met de overheid en organisaties als de Novib. DE BILT Voor diegenen, die in de komende dagen naar re genval van betekenis uitzien, zijn de vooruitzichten niet erg hoopgevend. Wel zullen er van daag nog hier en daar buien vallen, maar daarna herkrijgt het weer zijn zonnige en droge karakter. De temperatuur zal plaatselijk de 20 gr. overschrij den. Zomers weer met temperaturen van 25 tot 30 gr. zal gedurende het weekeinde alleen op het Ibe risch schiereiland voorkomen. In het overige deel van Zuid-Eu ropa zullen zonnige perioden worden afgewisseld door buien. Dit zal ook het geval zijn in de Balkan-landen. In Duitsland, Frankrijk, België en op de Brit se-eilanden ondergaat het weer evenals bij ons enige verbete ring, waarbij de temperaturen geleidelijk hoger zullen worden In Scandinavië blijft het onder invloed van een daar aanwezig hogedrukgebied mooi weer, waarbij het kwik vooral in Zwe den hier en daar tot 25 gr. zal oplopen. Gedurende de afgelopen dagen, werd door het opdringen van oceaanstoringen de warmte uit West-Europa verdrongen. Op veel plaatsen zijn de max. tem peraturen nu meer dan 10 gr. lager dan in het begin van de week. Vooruitzichten voor zondag: Droog en overwegend zonnig. Enige stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp.: omstreeks 9 graden Max. temp.: omstreeks 18 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Frankfort Genève Kopenhagen UTRECHT (ANP) Leerlingen in particuliere ziekenhuizen ontvangen ongeveer 10 procent min der netto-salaris dan hun collega's in academische ziekenhuizen. Bij gediplomeerden kan het ver schil oplopen tot 15 procent. Na promotie wordt het verschil kleiner; bij salarissen boven de zie kenfondsgrens (ruim 30.000) is het ongeveer 7 procent. Dit is uitgerekend door de door de overheid en het ziekenhuiswezen in 1973 ingestelde werkgroep „bruto-netto uitkomsten salariëring verplegend personeel". Drs. G. Horbach, directeur van de Nationale Ziekenhuisraad, vermeldt deze gegevens in het blad „Het Ziekenhuis" van de NZR. Een kwart van de 191.000 werknemers in de ziekenhuiswereld is in dienst bij overheidszieken- huizen. De in de praktijk vastgestelde verschillen tonen volgens drs. Horbach aan, dat de particulie re ziekenhuizen bij de werving van personeel in een nadelige positie verkeren. Hij zegt dat de salarisverschillen ook een belemmering kunnen vormen bij het aangaan van samenwerkingsver banden tussen particuliere en overheidsziekenhui- In gemeenteziekenhuizen blijken de netto-salaris sen tussen die van de particuliere en de academi sche ziekenhuizen in te liggen. Alles bij elkaar genomen liggen de totale loonkosten per perso neelslid in de particuliere ziekenhuizen gemiddeld 14,5 procent lager dan in de overheidsziekenhui- BRUSSEL (ANP) Een van de voor naamste Belgische krantengjoepen, de Standaardgroep, staat aan de rand van de afgrond. De belangrijkste vennoot schap van deze groep, de NV Periodica, is door de Brusselse rechtbank van koophandel failliet verklaard. Volgens ramingen heeft de groep een schuld van 1,5 miljard Belgische frank (ongeveer 100 gulden), gulden).. Het is vrijwel zeker dat de vijf kranten Tot de vijf kranten die op punt van 'verdwijnen staan, behoort de Vlaamse leidinggevende krant (progressief kath oliek) „De Standaard" met een oplage van ongeveer 60.000 exemplaren. De vier andere kranten (samen een oplage van rond de 325.000 exemplaren) zijn llHet Nieuwsblad", „Het Handelsblad", „De Gentenaar" en „De Landwacht". Gisterochtend nog werd er krantenpapier voor de drukkerij aangevoerd. Even later werd het papier weer opgeladen en afge voerd. Dat sterkt het vermoeden dat de vijf kanten op zeer korte termijn niet meer zullen verschijnen. Door het verdwijnen van de kranten zullen ongeveer 110 journalisten zonder werk komen. In totaal staat het werk van een 600 a 700 mensen op het spel. De ondernemingsraad van het bedrijf was tot gisteren nog niet op de hoogte ge bracht vein de ernst van de situatie. De NV Periodica is failliet verklaard omdat ze een achterstand had in betalin gen bij de Belgische dienst voor rijks- maatschappelijke zekerheid, en bij de belastingen. Bij de rijksmaatschappelijke zekerheid (pensioenen etc.) bedroeg de schuld ongeveer 15 miljoen gulden. Voorts had de drukkerij ongeveer vijf miljoen schuld bij de belastingen en ook was ze nog een half miljoen gulden aan BTW-betalingen schuldig. Twee miljoen extra voor werkgelegenheid jongeren Zuid-Holland DEN HAAG Om het creëren van arbeids plaatsen voor jongeren te sti muleren heeft de provincie Zuid- Holland een be drag van twee beschikking ge kregen van het ministerie van Sociale Zaken. Het is de bedoe ling dat het be drag al in 1976 besteed gaat worden. kunnen alleen gedaan worden voor die aanvul lende werkzaam heden, die zon der deze extra toelage niet ver wezenlijkt zou den kunnen wor- WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft besloten aan te dringen op inwilliging van het verzoek van General Electric Co, om twee atoomcentrales aan Zuid-Afrika te mogen leveren alsmede 1,4 miljoen pond verrijkt uranium, de brandstof voor de centrales. De omstreden transactie die een bedrag van 2 miljard dollar beloopt is de eerste waarbij kernapparatuur en materiaal bestemd voor Zuid-Afrika betrokken is. Zuid Afrika heeft het verdrag tot beperking van de spreiding van kernwapens niet getekend. Een regeringsfunctionaris in Washington heeft naar aanleiding van het besluit van het ministerie van buitenlandse zaken opgemerkt: „Indien men wil dat Zuid-Afrika een rol speelt bij het vinden van een oplossing voor de Rhodesische kwestie, dan kan men de Zuidafrikanen niet als outcasts behandelen." Een van de argumenten voor de beslissing van buitenlandse zaken was volgens deze zegsman dat Zuid-Afrika zonder veel moeite in West-Europa zou kunnen kopen wat het voor kerncentrales nodig heeft. En Westeuropese landen zouden minder strikte waarborgen voor het vreedzaam gebruik van het geleverde materiaal stellen dan de Verenigde Staten. De twee kerncentrales, die moeten komen bij Koeberg, 30 km van Kaapstad, zouden als bij-produkt ongeveer 1000 pond plutonium opleveren per jaar. Dat is voldoende voor de aanmaak van 100 atoombommen, zoals die voor Hirosjima en Nagasaki zijn gebruikt De Nederlandse regering zou, naar verwacht, vandaag nog beslis sen over een kredietgarantie voor de levering van kernreactoron- Pün-«ï^olHp.V»rnln>o »s»|,7.iid-Afrika

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9