Progressieven komen met uitgewerkt plan voor onderzoek van grote wapenaankopen NAIROBI NAAR VRIJBLIJVENDE ONDERHANDELINGSAFSPRAAK NEDERLAND GARANDEERT AVO "PASSEND AANDEEL Duitse milieuwet juist stimulans tot lozing in Rijn Opstel beloond met jaar Amerika Arabische winst ppp Euro-landen ^)OK ONBETAALDE kULP NODIG IN GEZONDHEIDSZORG SI 1IRIJDAG 21 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tdfslands dreigement tegen Engeland 13-21M SPEEOI 'vinrudèLO (ANP De NAVO moet een geza- er. watnlijk verdedigingssysteem in stand hou- ung.terfi en Nederland zal een passend aandeel r Tel de NAVO blijven leveren. Dit verklaar- minister Van der Stoel gisteravond na i.prstj eerste vergadering van de ministers van t.k. Tejitenlandse zaken van de Noordatlatische- rdragsorganisatie in Oslo. leveinister Van der Stoel wilde niet zeggen of land i geruchten juist waren 'dat andere minis- ts hierop verrast gereageerd hadden. :h. een kinderhand is gauw gevuld", ipte hij. defensiebijdragen was donderdag een de grote factoren in het overleg van de .VO-ministers, dat voornamelijk ging de betrekkingen tussen oost en west. /lucht",inister Kissinger vermeed extra nadrukke- A Lfc het door president Ford afgeschafte >f tel. jgrip "ontspanning", door te spreken over ede door kracht". Hij vestigde wel de ïdacht op de steeds groeiende militaire nOste kracht van de Sowjet-Unie. Minister Van der Stoel zei na afloop dat de uitdaging van het communisme niet alleen met militaire middelen moet worden beant woord, maar dat ook in de gaten moet worden gehouden dat het communisme "haarden van onrecht probeert te exploite ren voor eigen doeleinden". Evenals de Noorse premier bij de officiële opening van de zitting had gedaan wees ook minister Van der Stoel erop dat de noord- zuidverhouding, de verhouding tussen rijke en arme landen, de aandacht verdient. "Ik hoop niet dat de Unctad-conferentie in Nai robi eindigt zonder dat er een perspectief wordt geboden aan de ontwikkelingslan den", zei hij. Tijdens een afzonderlijk onderhoud met mi nister Kissinger heeft de Nederlandse be windsman gesproken over de wenselijkheid van blijvend nauw contact tussen de Ver enigde Staten en de Europese gemeenschap pen. Dat vooral omdat Nederland per 1 juli voor een half jaar het voorzitterschap van de EG-ministerraad gaat bekleden. Voorts is gesproken over de situatie in zuidelijk Afrika, maar "niet over de mogelij ke levering van reactorvaten aan Zuid-Afri- ka" Dat onderwerp is door mij noch door Kissinger aangeroerd, aldus minister Van der Stoel. Over de uitlating van de IJslandse minister Agustsson, dat de kabeljauwoorlog met En geland binnen zes maanden moet zijn opge lost of dat anders IJsland de NAVO-basis zal sluiten, verklaarde minister Van der Stoel dat de IJslandse minister op het le vensbelang van de visserij voor zijn land had gewezen en dat de Britse minister Cros- land daar de belangen van Hull en Grimsby, twee Britse vissershavens, tegenover had gesteld. "Ieder dreigement wordt nog geen werkelijkheid", zo luidde het commentaar van minister Van der Stoel. Prijswinnaar Geert Brander met de Amerikaanse ambas sadeur K. Gould. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De 17-jarige Mavo-scholier Geert Willem Brander uit Franeker ontving gisteren uit handen van de Amerikaanse ambassadeur K. Gould in Den Haag, de eerste prijs van een opstelwedstrijd, die onder Nederlandse sch olieren georganiseerd was ter gelegenheid van de 200-jarige onafhankelijkheid van de Verenigde Staten. De opdracht was een opstel te schrijven over de samenwerking en hulp tussen Nederland en Amerika in de afgelopen 200 jaar. De prijs die Geert Brander kreeg aangeboden is een jaar onderwijs aan een AmerikSanse highschool. De wedstrijd was georganiseerd door de Nederlandse afdeling van „Youth for understanding", een vereniging die zich ten doel stelt de goede betrekkingen tussen Amerika en andere landen te. bevorderen, wat zij ondermeer wil bereiken door een jaarlijk se uitwisseling van jongeren tussen Amerika en andere landen. Andere prijswinnaars, onder wie Mariza Attinger (15) uit Delft, kregen elk het boek „America" van de auteur Allister Cook, aangeboden. vissol RoJ van Stanford j-2469 P'een 'linke ^^ckerd Vier |r lang is Pen de weer 'eest om Ko- gebarentaal eur' te brengen, die een 10 van 80-85. ongeveer -=HD gebarente- en kan nog woorden TlTe< 'l C r' j te ..I Alle J ADVERTENTIE 9 UXEMBURG (ANP) - De Eu- j-Arabische dialoog, die de af- US. Vlopen drie dagen in Luxem- vand- ijrg is gehouden is vanmorgen, D« (-aanmerkelijk later dan voor- Jwij*. en, geëindigd. In het met veel d00rtoeite tot stand gekomen slot- mmuniqé, wordt het woord GLAS scussie vermeden: beide par- 'ordt d jen „brachten hun opvattin- 'eld n over alle aspecten van de [en G aloog, waaronder ook de poli- 32916 ekc kwesties naar voren" en egden hun opvattingen uit heeft ,er Palestijnse kwestie en crisis in het Midden-Oos- n". Alles bij alles is de dia- og zeer ten gunste van de rabieren verlopen. iue ^et was een Palestijn, dr. Naja- el Din Dayani, die bij de lening van de dialoog de Euro- ABAR >se deelnemers vroeg nu eens i niet udelijk te maken wat zij be- koffii )eieri als zij zeggen dat het ijks Ar alestijnse volk recht heeft op |e M|?en nationale identiteif'.Dit antwoord kwam niet, omdat de Europese woordvoerder alleen datgene mocht zeggen waarover alle negen het eens zijn. De Arabieren eisen praktische stap pen in plaats van een vage ver klaring. Frankrijk en Italië hebben dit "recht op nationale identiteit" vertaald in "recht op een vader land", maar andere landen waaronder Nederland hebben tot nu toe geweigerd te zeggen wat zij ,met deze uitdrukking bedoelen. De dialoog had volgens de oor spronkelijke opvatting moeten gaan over economische, techni sche en culturele samenwerk ing. Het uiteenzetten van politie ke standpunten in de openings verklaring was bedoeld als een concessie aan Arabische zijde. Maar de Europeanen hadden niet verwacht dat gedurende dne dagen vrijwel uitsluitend over politiek zou worden ge sproken. inderdaad prima stofzuigers 'n9 IREDA (ANP) De burenhulp van 'froeger dient omge zet te worden in een oort wijkhulp. Doen 'ij dat niet, dat zou e dienstverlening in e gezondheidszorg 'el eens net zo snel chteruit kunnen - aan als de dienst- ),9 erlening van de TT en andere over- leidsorganen". De voorzitter van de irovinciale contact- leurei Toep Noord-Brabant de nationale zie- tenhuisraad, de heer W. C. de Haan, zei dit vanmiddag in Breda op de ledenvergade ring van de contact groep. Hij kwam tot deze uitspraak door zijn opvatting, dat aan dacht moet worden besteed aan de mens in de gezondheids zorg en dat in veel gevallen meer bege leiding en opvang moet worden gebo den. Mogelijkheden van thuis ziek zijn en thuis sterven zouden verder moeten wor den uitgewerkt. Maar daar zal zoveel mankracht voor no dig zijn, dat er een wanverhouding ont staat tussen het aan tal zorgverleners en het aantal zorgvra gers. Daarom zal vol gens de heer De Haan in de toekomst ook niet meer alles kunnen worden gere geld via betaalde hulp en organisaties. Er zal weer een dui delijke bereidheid moeten komen, zei hij, iets voor een an der te doen zonder dat dat direkt finan ciële gevolgen heeft. Hannie van Leeuwen voorzitter van beroepskeuzewerk AMERSFOORT (ANP) - Het tweede-kamerlid voor de AR mevrouw Hannie van Leeuwen is gekozen tot voorzitter van de Nederlandse vereniging Be roepskeuzewerk (NVB) die de belangen behartigt van de parti culiere beroepskeuzebureaus. Zij volgt prof. dr. S. Wiegersma op, die haar installeerde op de ledenvergadering van de NVB die gisteren in Amersfoort is gehouden. Prof. Wiegersma verklaarde overtuigd te zijn van het grote belang, dat er in Nederland par ticuliere voorlichting bestaat. Een ieder moet het recht en de mogelijkheid hebben zich voor advies voor de beroepskeuze te wenden tot een orgaan dat „niet tevens een instituut is ten dienste van de school, de stu ring van de arbeidsmarkt, een arbeidsorganisatie of vakvereni ging en dat daardoor ook ande re belangen moet dienen". (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG PvdA, PPR en D'66 hebben de volksvertegenwoording gisteren een uit gewerkt plan voorgelegd voor het instellen van een parlementair onderzoek naar de gang van zaken rond een aantal grote wa penaankopen in de afgelopen jaren. Het gaat hierbij niet alleen om de spektakulaire vliegtuigaankopen (Starfighter, F-5 en F-16), maar ook om de aanschaf van andere grote wapens, zoals het 35 mm-luchtdoelge- schut en de standaard-fregatten. Het plan is opgesteld door de kamerleden Waltmans (PPR), de Vries (PvdA) en Van Mierlo (D'66). Motief voor hun initiatief is dat sinds enige tijd twijfel is gerezen over de vraag of het parlement de kontrole op het aankoopbeleid van de regering wel op gepaste wijze uitoe- fent, of kan uitoefenen. In een brief die aan de vaste defensiecommissie van de Tweede Kamer is voorgelegd, zeggen ze, dat daar naast in ruime kring onzekerheid is ontstaan over de vraag of de bestaande procedures van besluitvorming wel waterdicht zijn te gen ongewenste béinvloeding. Volgens het drietal is het de plicht van het parlement ervoor te zorgen dat daarover zekerheid ontstaat. Tegen die achtergrond achten zij een parlementair onderzoek (en quête) noodzakelijk. Het zal van de reacties van de andere Kamerfracties afhangen of de drie parlementariërs een initiatief-voor stel voor het houden van zo'n onderzoek zullen indienen. Volgende week woensdag wordt daarover in de defensiecommissie overlegd. De drie kamerleden merken in hun brief op, dat het onderzoek niet haar grond vindt in de kortelings geuite beschuldigingen over ongeoorloofde béinvloeding van de besluit vormingsprocessen rond wapenaankopen. "Het onderzoek heeft een geheel ander per spectief dan dat van de commissie-Donner. Gegevens uit het rapport van die commissie die voor het inzicht in de besluitvormings processen relevant kunnen zijn, zullen uite raard bij het onderzoek van de enquete-com- missie kunnen worden betrökKen", aldus de brief. De kamerleden menen, dat wil het parle ment een helder inzicht verkrijgen in het proces dat aan grote defensie-aankopen voorafgaat, antwoord moet komen op een hele reeks vragen. Zo moet er duidelijkheid komen over de relatie tussen de overheid en de industrieën die belang hebben bij defensie-orders, de wederzijdse kontakten en de wijze waarop de selektie van kandida ten voor defensie-opdrachten plaatsvindt. Ook moet de rol van de NAVO en buiten landse regeringen worden doorgelicht. Ver der moet er antwoord komen op de vragen op grond van welke overwegingen een be slissing om een bepaalde aankoop te doen wordt genomen en wie daarbij het initiatief Volgens de progressieve kamerleden zal de parlementaire enquête-commissie hiertoe onder meer deskundigen van het ministerie van defensie en de krijgsmachtonderdelen moeten horen, alsook vertegenwoordigers van andere departementen en vertegenwoor digers van Nederlandse en buitenlandse wa penfabrikanten. ADVERTENTIE inderdaad prima diepvriezers Elisabeth niet met Concorde naar Amerika LONDEN (AP) Koningin Eli zabeth II heeft ervan afgezien voor haar komende staatsbe zoek aan de Verenigde Staten gebruik te maken van de Con corde, aangezien dit zou kunnen leiden tot protesten van tegen standers van het supersonische verkeersvliegtuig. Aangezien de Franse president Valery Giscard d'Estaing voor zijn huidige bezoek aan de Ver enigde Staten wel de Concorde gebruikt, zal het Britse besluit ongetwijfeld kritiek uitlokken Maandag beginnen British Air ways en Air France geregelde vluchten op de Verenigde Sta ten (Washington) met de Con corde voorlopig voor een proeftijd van 16 maanden. Naar meer menselijke ingenieur MIDDELBURG, (ANP) - De huidige samenleving wordt ge kenmerkt door een overheersing van de moderne techniek. Die overheersing is zo sterk gewor den dat de nadelen en proble men daarvan meer in het oog springen dan de voordelen. Een studie in de techniek leek tot voor kort een goede deur naar de toekomst, maar nu geven studenten en ingenieurs uiting aan hun onrust. Er zal meer aandacht voor de natuurlijke creativiteit van de ingenieur moeten zijn. Dit zal een minder dynamische ontwikkeling van de techniek tot gevolg hebben, maar zowel de natuur als de mens komen dan meer tot hun Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie, het houten gebouw van de Amerikaanse doorlaatpost bij de Berlijnse Muur en symbool uit de tijd van de koude oorlog, is gisteren afgebroken om plaats te maken voor een. nieuw en groter gebouw. Sinds 1961 was Checkpoint Charlie de enige internationale doorlaatpost voor buitenlanders die per auto of te voet naar Oost-Berlijn gingen. Het voorstuk van het oude gebouw zal naar een museum gaan. (Van onze correspondent) BONN Een stimulans om schadelijke afvalstoffen onge zuiverd in de Rijn Je lozen, zo noemen deskundigen de nieuwe milieu-wet, die gisteravond door de Westduitse Bondsdag is aangenomen. Met deze kritiek veroordelen zij de regering van Bonn, die een aanvankelijk bruikbaar wetsontwerp zo ver waterde, dat het voor de zuiver ing van de Rijn amper nog van betekenis is. In brede kringen wordt de nieuwe wet als een schandaal en een kapitulatie van de regering beschouwd. In het eerste ontwerp had het kabinet een belasting voorge steld, volgens welke industrie en gemeenten 40 DM per zoge naamde „afvaleenheid" moesten betalen. Deze eenheid komt overeen met de hoeveelheid af valwater, die een enkele burger per jaar produceert. Onder druk van de industriewet is de belasting echter niet alleen tot 12 DM verlaagd, maar werd bo vendien als termijn van invoe ring het jaar 1981 in plaats van dit jaar bepaald. Volgens de deskundigen zullen industrie en gemeenten er nu de voorkeur aan geven hun afval water direct in de Rijn te lozen, omdat hen dit goedkoper komt te staan dan zelf zuiveringsin stallaties te bouwen. Bij een be lasting van 40 DM zouden zij namelijk om economische rede nen gedwongen zijn geweest zelf voor het zuiveren van hun afval water te zorgen. Bij haar overwegingen heeft de regering zich laten leiden door het motief, dat er thans op de eerste plaats voor werkgelegen heid gezorgd dient te worden. Al te kostbare maatregelen zou den volgens haar de concurren tiepositie van de Duitse indus trie hebben geschaad. De mi lieu-deskundigen staan daaren tegen op het standpunt, dat juist de bouw van zuiveringsinstalla ties de meest zinvolle werkver schaffing is. Zij wijzen de regering er ook op, dat West-Duitsland de groot ste bevuiler is van de Rijn en daarom grotere verplichtingen dan andere landen heeft. Veel Russen dakloos na L2I Aardbeving ST MOSKOU (UPI) - Ten minste 1 p 10.000 mensen zijn dakloos ge- 2 worden en een onbekend aantal lid. 's omgekomen ten gevolge van ■Mple aardbeving van maandag in ■fhet Centraal-Aziatisch deel van >de Sowjet-Unie. Radio Moskou ■■önthulde gisteren voorts ^H«at het gebied dezelfde dag werd getroffen door aardver schuivingen, veroorzaakt door overstromingen. Uit het radiobericht blijkt dat de aardbeving veel groter scha de heeft aangericht dan in eer- re officiële meldingen werd ingegeven. Niet alleen is Oez bekistan erdoor getroffen, maar ook de naburige republieken Tadjikistan en Turkmenië. De rootste schade heeft de stad lazli, ten westen van Tasjkent, Tgelopen. 2-Zits wild leren bankje. mooi,origineel! Bij Hulshoff NAIROBI (ANP) Nu geen overeenstemming mogelijk lijkt over het grondstoffenplan van de ontwikkelings landen, sturen de industrielanden op de Wereldhandels conferentie in Nairobi aan op een afspraak om te onderhandelen over een gemeenschappelijk fonds voor het financieren van buffervoorraden, die ten doel heb ben de internationale markten voor tien belangrijke grondstoffen te reguleren. De Nederlandse delegatie acht het waarschijnlijk, dat een ontwerp-resolutie zal worden ingediend, waarin afspraken staan over dat fonds en over een tijdschema voor de onderhandelingen. Dat tijdschema zou betrekking hebben op onderhande lingen over individuele grondstoffenovereenkomsten, die met behulp van buffervoorraden marktregulerend moeten werken. een dergelijk besluit om te onderhandelen over een gemeenschappelijk fonds en over een tijdschema voor de onderhandelingen over individuele grondstoffenover eenkomsten. De landen, die zich tot nu toe tegenstander van een gemeenschappelijk fonds tonen (Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Engeland, Japan) zullen waarschijn lijk onder voorbehoud met de onderhandelingen instem- Hoe de ontwikkelingslanden er tegenover zullen staan, is nog helemaal de vraag. Ze zullen het ongetwijfeld een wel erg vrijblijvende afspraak vinden. Overigens heerst er ook onder de ontwikkelingslanden geen eenstemmig heid over het grondstoffenplan, dat op deze conferentie is voorgesteld. Er is namelijk een aantal ontwikkelings landen dat netto-importeur van grondstoffen is en deze landen zouden meer moeten gaan betalen voor de door hen in te voeren grondstoffen. Als eerste westerse land heeft Noorwegen een bepaalde bijdrage toegezegd voor het gemeenschappelijke fonds, namelijk 25 miljoen dollar. Dit is een zeer royaal gebaar, want 25 miljoen dollar is ongeveer drie maal de bijdrage die Noorwegen volgens de berekeningen van het Unctad- secretariaat schuldig zou zijn. De Nederlandse bijdrage is berekend op 16 miljoen dollar. Nederland en Dene marken hebben tot nu toe alleen maar toegezegd te zullen deelnemen als het gemeenschappelijk fonds tot stand komt. De onderhandelingen over een mogelijke regeling voor de sterk gestegen schulden der ontwikkelingslanden zaten ook donderdag nog steeds vast. De schuldeisers (de rijke landen) willen wel van geval tot geval bekijken, waar verlichting kan worden geboden, maar ze vrillen geen algemene regeling treffen en ze willen ook geen schuldenconferentie houden want die zou ook over een algemene regeling gaan. De ontwikkelingslanden houden aan een algemene oplossing vast. Origineel wildieren bankje, lekker lui, eigentijds ontwerp f1953,- Den Haag. Rijswijk. Leiden. Rotterdam, Leidschendam. Eindhoven. Zwolle - Anders Denken over Wonen: Het Totale Interieur, de voordelige Interieur-Hypotheek, de 5 laar volle garantie

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7