iabobank „Alkemade" werd jaar geleden uit nood geboren In Woubrugge eet men een kostelijk „paaltje van Croiset" igSympathiek pleidooi voor ontspoorde jongeren CHINEES 47 Scherpe tanden in alle standen LKV De Spartaan verdedigt zijn Nederlandse titel Pupillentoernooi Roodenburg EI ijtlJDAG 21 MEI 1976 LEIDSE COURANT DOOR mi'n omwe9en door stad en land kom 'k 9raa9 mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie •ON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. k en ieb je geld. dan doe je won- ren; heb je 't niet, dan is het londeren". Een levensfiloso- die mijn schoonvader ooit i toen nog vrije dochter irhield, tengevolge waarvan ■n aantal spanningen in ons en steeds vitaal blijven. De- klaarblrjkelijke omstandig- ;id, waaraan de mens niet intkomt, speelde te allen tijde, aan het begin van deze toen een Duitse burge- ieester Raiffeisen uit solidari- dtsgevoelens ten aanzien van minder bedeelden, de fi- Orzittejiancieel zwakkeren, uit bere gening hutje bij mutje ging eggen. Want samen doe je neer dan alleen. Raiffeisens deëen vonden her en der een rruchtbare bodem, waarin de nonetaire ranken wortel kon- len schieten. Ook in ons land ipende men kasboeken en be- ;on erin te schrijven. In de Veenstreek bleef men niet ach ter, althans enkele pientere nannen staken de koppen bij een en op 21 mei 1901 dat varen fis vandaag op de kop af 75 oordigajaar geleden werd de 'Coop- van njeratieve Boerenleenbank te dat zijAlkemade, de buurten Rijpwe- ijk in jjtering, Oud Ade en Kaagdorp, zullen jopgericht. Een feestelijk feit, Idat gisteren door de financiële /entarisnazaten en voortzetters va- ïsen. Asi een lucratieve gedachte ge- eventuavierd werd. s van inmiddels is het, na allerlei 'ken dojvvederwaardigheden en een fu- ligen aisie, via de Coöperatieve Raif- 3en. Hfeisenbank „Alkemade" de efinitiejRabobank „Alkemade" gewor emeenjden. Niemand die zich daar iserveejaan stoort Als de penningen shuis. [maar verzekerd zijn. En dat 3 het azijn ze inderdaad. De cijfers imodal leren het. Ten kantore van di- ?renigij|recteur C. N. A. van der Poel leiden (vernam ik meer van een en :ombii)| ander. „In Rijpwetering kwam een aaide eerste van de drie Alkema- :n. [dese banken, die in Roelofa- rond ejrendsveen en Oude Wetering duw. Hl zijn van een jongere datum, jaat va Het werd een bank, uit „nood" kosten geboren: voor elkaar en met _J elkaar. Dat was ook de sociale gedachte achter de hele Raif- feisen-organisatie. Een ge- i dachte, die later een beetje naar de achtergrond is ge drongen, deels door de concur rentie. Want het staat als een paal boven water: als je geen omzet hebt, kun je wel inpak ken. 'Het is vechten, ook voor ■enigiAeen bank, om je aandeel in de risteli markt te houden. De mensen eeft e G. egeve ireidic en nii De jubilerende Rabobank zijn veel frequenter bij de bank betrokken, ze zijn ook meer rentebewust geworden. Het is al lang niet meer het „plattelandsbankje" van stelle ger, maar een instelling die er. Tij professioneel binnen het grote houdei geheel geleid wordt" In 1901 zag het daarna nog niet naar uit. Een groot aantal Alkemadenaren was in het huis van Jan van der Hulst in Oud'Ade aanwezig om de op richting „eener Coöperatieve Boerenleenbank" te bespre ken. Door het hoofd van de openbare school te Rijpwete ring, C. van der Hurk, werd gewezen op het nut van een dergelijke bank. Zijn woorden hadden succes: 42 aanwezigen tekenden het ledenregister. De overigen verwijderden zich daarop op verzoek, waarna de eerste Algemene Vergadering werd gehouden. Van der Hurk bracht het veel verder dan aanstoker van een „geldrots" in Alkemade, later werd hij directeur van de Centrale Bank in Utrecht. De eerste kassier, dat was Van dei- Hurk, kreeg een jaarwedde van 50 gulden. Voor velen werd de bank een zegen, zeker in slechte econo mische omstandigheden. Na het eerste jaar draaien sloot de winst- en verliesrekening met een verliessaldo van 120 gulden en het balanstotaal be droeg 15.300 gulden. De Boe renleenbank werd een bank, „waarin allen die er binnen gaan, veilig zijn voor stormen welke er op bankgebied woe den, hun zuurverdiende spaar- duiten veilig bewaard en een gastvrij tehuis vinden, wan neer zij hongeren en dorsten naar een crediet dat hun ar beid zal bevruchten", zoals ie mand van de Centale Bank bij het zilveren feest van de bank in Alkemade zijn uitdrukte. Dat was toen het balanstotaal 845.000 gulden bedroeg en de reserve 21.000 gulden. Toen het „goud" de bank omstraalde, in 1951, waren de cijfers 2.800.000 en 74.000 gulden. In de Stads gehoorzaal in Leiden werd toen massaal feestgevierd. Een onvergetelijke avond rond een „krachtige, kerngezonde spaar- en credietinstelling". Op 21 mei 1976 zo blijkt uit de eerlijke cijfers worden we geconfronteerd met mam moetgetallen: balans totaal 33 miljoen gulden, eigen reserve van boven de 2 miljoen, mooie bankgebouwen en een bijna 100 procent relatie in het werkgebied van de bank in de drie buurten. En zo weet het bestuur „de bank is blij vend in beweging". In 1959 werd het nieuwe ge bouw in Rijpwetering betrok ken. Toen kwam ook de heer Van der Poel als directeur in functie. In 1972 werd, tenge volge van de blijvende bewe ging, opnieuw uitgebreid, na dat in 1970 in Kaagdorp een volledig geoutilleerd bijkan toor tot stand was gekomen. Directeur Van der Poel: „Het bijzondere facet van deze bank is wel de gemoedelijk heid, die zoveel mogelijk be waard is gebleven. Inderdaad: onze relaties hebben wij hier zowat huis aan huis. Allen kre gen van ons een persoonlijke attentie: een kruikje rosé, voor zover ze „bereikbaar" waren. De verderop wonende relaties b.v. in Amsterdam of in Gouda stuurden we een mooie doos bonbons. Alles bij een duizenden: ons rekenin genbestand beloopt ongeveer 4500 aan spaarrekeningen en ca. 1100. Rekeningen COU RANT. Onze collega-banken in de kring Rijn en Gouwe ontvingen eveneens een atten tie". /&,£,v.d. Gisteren werd het 75- jarig bestaan van de Rabo bank „Alkemade" gevierd met een besloten receptie in *t Kompas te Kaag-dorp, waarna diner-dansant. „We hebben nog een eigen gezicht", aldus directeur V.d. Poel, „over de balie wordt ook nog wel eens over wat anders gepraat Er is nog een persoonlijk contact bij Gemeentesecretaris H. J. Hoogenboom van Woubrugge en mevr. Van Barneveld bekijken de Tournedos-Creiset van 't Oude Raedthuys, die wcrdt geserveerd dcor eigenaar A. Buchernhcrnen. De aardstralen, de vervaarlijke en gevaarlijke trillingen die de weggebruikers in de buurt van de Woubrugse „Kruisweg" zo veel rillingen hebben bezorgd, zijn voor iemand die erg goed thuis is in „architectuur" voor lekkerbekken, aanleiding geweest er een aangeklede salade uit te slaan. Deze deskundige op het terrein van het verfijnde eetgenot is de heer A. J. M. Buchernhornen, eigenaar van 't Oude Raedt huys te Woubrugge. Daar kón je al voortreffe lijk consumeren maar sinds de inval van de heer Buchernhornen is het aan tafel gaan er nog aantrekkelijker op geworden. „Enfin, u kent de geschiedenis al rond onze burgemeester en de heer Croiset", zo friste de kookspecialist mijn geheugen weer even op: „Het eerste afschrikwekkende paaltje werd door sceptici, die niet in bijgeloof geloofden, verwijderd. Daarop kwam een nieuw paaltje, even afschrikwekkend, naar Max Croiset hoop te. Ditmaal in paddestoelvorm en in meerdere kleuren uitgevoerd. Dit „paaltje van Croiset", dat de trillingen er moet uitkrijgen, inspireerde me ergens. Hoe het allemaal zit met die ondefi nieerbare krachten weet ik niet, maar ik zag in gedachten wel een nieuwe schotel verrijzen. Ik mag wel zeggen, dat ik meende die schotel te moeten creëren. Dat is dan geworden de „Tournedos Pilier de Croiset", eenvoudig ver taald: biefstuk Paaltje van Croiset". De heer Buchernhornen liet met het sappige paaltje omstandig zien, zoals hij ook zijn gasten helemaal verlekkerd naar de schepping laat kijken. En wat zien we daar allemaal? Een zilveren plateau met daarop vakken van gekar telde randen in geelwitte puree. In het midden een paar bladen sla, waarop de „gecreëeerde" biefstukjes of tournedos rusten. Rond deze hoofdzaken bevinden zich binnen de pureevak- jes pommes parisiennes ofwel Parijse aardap peltjes, elders weer groene tuinboontjes en aan de andere kant van het gespoten walletje groe ne doperwtjes en oranje worteltjes. Allemaal boeiende kleuren bijgevolg. Naast de schotel worden opgesteld vier bakjes met kruidenboter, eveneens verschillend van kleur: knoflook, pa prika, kerrie en naturel. Een bak gemengde salade erbij en een bakje met compóte. Voila, fini, dat is de hele schotel die overigens gecom pleteerd wordt met een stokbrood. Daar was waarempel de heer Buchernhornen bijna het pièce de résistance vergeten. „Da's waar ook, de typerende aankleding van de tournedos. Neemt u me niet kwalijk. Kijk, dan ziet u boven elk biefstukje een half geel ei, waarin een „hakelet", gewoon een hakelet (dat is een pluim op een stokje), een rode kers vastprikt En daarmee heeft u de hele creatie ten voeten uit. Ik heb er behoorlijk succes mee, er al zó veel verkocht Voorlopig hou ik 'm op de kaart". Daarom: óp naar het Oude Raedt huys, waar u zult genieten van de kleuren die u ziet en van een uitgelezen tournedos. De prijs houden we in hei midden; zo'n paaltje van Croiset doet elk budget onmiddellijk vergeten. TRIANON; Les Valseuses (18) met Gérard Depardieu en eanne Moreau. Regie: Bertrand Blier. Valseuses" verwijst niet zo naar jonge mensen die wal- door het leven gaan als rel naar min of meer uit de and gesprongen knapen die als ;n wals door het leven gaan. en stoomwals, wel te verstaan," lar voor stoom afblazen is reinig ruimte. De letterlijke 'ertaling is een schuttingequiva- „niet zo aardige jon- |ens". Natuurlijk is het ter ie- ';rs beoordeling om te bepalen vat aardig is en in zijn totaal leemt regisseur Bertrand Blier - die ook het oorspronkelijke loek schreef het voor zijn ioofdfiguren op. loe Jean-Claude en Pierrot zo [eworden zijn, blijft in het mid- hoe dan ook, we zien twee weinig scrupuleuze jongens die er op los leven. Ze provoceren leden van de gevestigde orde, voorzien stelend in hun onder houd en pikken auto's aan de lopende band. Een begrip als liefde lijkt hen in eerste instan tie vreemd te zijn, hun seksuele behoeften daarentegen groot, soms op het perverse af. In enkele uitlatingen geven ze wel een soort verklaring van hun levensstijl. Nog het duide lijkst in de woorden: „Als ze ons met rust laten, zijn we met sim pele dingen tevreden". In de fragmentarisch opgezette film komen Jean-Claude en Pierrot telkens weer terug bij het onge compliceerde wezentje Marie- LUXOR: The Chinese boxer (18) met Wang Yu en Lo Leh. Regie: Wang Yu. april 1973 werd in Den Haag de eerste Chinese vechtfilm vertoond. Nu twintig maanden later opnieuw in het Passage ;r zijn we aan nummer 47 toe. Wéér met de zo onschuldig uitziende Wang Fu die er echter in de tussentijd wat bij heeft willen leren en nu ook tekent voor het scenario en de regie, die net zo langzaam is dat je alles ook de harde klappen goed kunt volgen. Chinese boksers hebben niets in te brengen tegen Japanse karate- vechters. De rebel Tiao Erh importeert er drie om zich op zijn oude leermeester te wreken. Het resultaat is dat meester met zijn hele klas wordt uitgemoord. Behalve dan Lei Ming, die harde handen kweekt door ze in gloeiende stalen kogeltjes te duwen en dan bloedig wraak neemt, Hoe hij plotseling óók een volleerd zwaardvechter is geworden vertelt de film niet. Zoals er in „The j ^Chinese boxer" wel meer niet wordt verklaard. Ange, die echter bij hen sek sueel niet aan haar trekken komt. Langzaamaan wordt de toeschouwer door het tweetal ingepalmd, maar. aanvankelijk toch niet erg betrokken. Een mooie scène in een trein met een jonge moeder en een baby werkt wel vertederend, maar dat gevoel is weer snel voorbij. Als de wat oudere Jeanne (Jean ne Moreau) net uit de gevange nis komend hun pad kruist, wordt het anders. Er groeit een gevoel van warmte tussen het drietal (wordt er een gebrek aan moederliefde gesuggereerd?) maar plotseling pleegt Jeanne op veelbetekenende wijze zelf moord. Dan halen de „valseu ses" Jeanne's zoon Jacques uit de gevangenis op, die als groen tje Mane-Ange voor het eerst bevredigt. Als Jacques echter een moord begaat ontvluchten ze hem en de politie. Weer verder, weer nieuwe avon turen. Via de inwijding van het meisje van zestien in hun leven spatroon eindigt de film als het drietal in een auto „zomaar er gens" naar toe rijdt. Het noodlot wil dat de twee jongens in het begin aan deze auto een mecha nisch defect hebben veroor zaakt Het knappe van „Les Valseu ses" is dat het publiek zich in de toch niet alledaagse levens wandel van de twee (of drie) hoofdpersonen kan inleven. Ze komen door kleine herkenbare trekjes ondanks alles sympa thiek over. Vooral de rol van Gérard Depardieu als Jean- Claude overtuigt in dezen. Waarom de film echter twee uur moet duren wordt niet duidelijk. Het open einde bedoelt geen afronding te zijn en had daarom veel eerder kunnen komen. Wallis de Vries. Fragment van Les Valseuses REX: Hete nachten van Dracula (18) met Howard Vernon en Brit Nichols. Toen Bram Stoker in 1897 zijn Graaf Dracula schiep, kon hij ondanks al zijn fantasie onmo gelijk vermoeden dat hij inder daad een min of meer onuitroei baar wezen op het ondermaanse zette. Jess Franco wilde weer eens een film maken en voegde met „Hete nachten van Dracu la" zijn versie aan de schier eindeloze reeks toe. Weer stond de vale oude Graaf uit zijn doodskist op om in sa menwerking met een beeldscho ne dochter de overgeproportio- neerde hoektanden zonder me dedogen in blanke vrouwenhal- zen te planten. Een tamelijk on nozele politiecommissaris pro beert nog wel naar logische ver klaringen voor al deze "myste rieuze moorden te zoeken, maar al waren er enige lijnen in het geheel te bespeuren geweest, dan nog zouden zij door Jess vaardig zijn weggeregisseerd. Daarbij kregen we de indruk dat er nogal wat geknipt was. Wat over bleef waren eindeloze- lesbische-vrij scènes op schone pianoklanken en Franco's voor liefde om de camera schuin om hoog te richten. Het is niet waarschijnlijk dat de traditione le dood van Dracula dit keer een definitieve zal zijn. Zo machtig is Jess Franco niet Knarsetandend zal de Graaf in zijn kist op een betere regisseur wachten. P.W.d.V. Prolongaties LIDO: One flew over the cuckoo's nest (18) met Jack Nicholson en Louise Fletcher. Regie: Milos For- man. STUDIO: Love and death (14) met Woody Allen en Diane Keaton. Re gie: Woody Allen. CAMERA: La béte (18) met Sipa Lane en Lisbeth Hummel. Regie: Walerian Borowczyk. (Van onze sportredactie) LEIDEN De finale van het Nederlands clubkampioenschap gewichtheffen zal morgen in de speelzaal van Hercules in Dordrecht verspeeld worden. Het Leidse LKV De Spartaan, kampioen van de afdeling A, zal dan zijn vorig jaar behaalde titel verdedigen. De tegenstanders van LKV De Spartaan zijn Helios Simpel- veld (afdeling B) en Atlas Nij megen (afdeling C), dat kan sloos geacht moet worden. De deelname van Helios Simpel- veld is nog onzeker, omdat deze vereniging voor de wed strijden van morgen een start verbod opgelegd heeft gekre gen. De verenigingen, die aan de finale deelnemen moeten namelijk gezamenlijk de kos ten van de scheidsrechters en de zaalhuur voor hun rekening nemen. In de afgelopen jaren heeft Simpelveld echter niet aan zijn financiële verplichtin gen voldaan. Simpelveld zal dus alleen het plankier kun nen betreden, wanneer het voor zaterdag die achterstalli ge betalingen aan het bonds- bestuur heeft voldaan. LKV De Spartaan zal het in deze finale zonder Arie Swa- gers moeten stellen. De gebles seerde Swagers zal vervangen worden door Fred Marijt Het team van LKV De Spartaan, bestaat verder uit Mat Annee- ze (middengewicht), Theo San ders (middengewicht). Herman Filippo (licht zwaar) en Dirk van 't Riet (midzwaar). Her man Filippo zal een poging ondernemen om het trekre- cord van Smeekens, dat mo menteel op 123,5 kilogram staat te verbeteren. LKV De Spartaan gaat weg op een schema van 850 kilogram. Dat totaal moet reeds na twee beurten gemaakt zijn. Bij een overwinning in deze driekamp behaalt LKV De Spartaan voor de zesde maal in succes sie de Nederlandse titel. LEIDEN Voetbalvereniging Roodenburg houdt donderdag 27 mei (Hemelvaartsdag) een groot toernooi voor pupillen van acht en negen jaar. De voetbal lertjes strijden om de „Kooi- cup". Roodenburg houdt het toernooi voor de vijfde maal. Vorig jaar ging de cup naar Docos. Het toernooi begint om negen uur; rond vijf uur wordt de prijsuit reiking gehouden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5