G.S.: woonwagenbewoners stonden in hun recht 5 eh TUINSTADWIJK EIST VERKEERSMAATREGELEN LEIDEN IN BEROEP TEGEN VERNIETIGINGBESLUIT AC „Renovatie is geldverspilling" Droomgevoel bij mime in Pieterskerk Reconstructie Rijnsburgerweg begint maandag Schoolsportdag Johannes XXIII' liep gesmeerd VRIJDAG 21 MEI 1976 LEIDSE COURANT 9 Wille oncou n (in dl (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn niet akkoord gegaan met het standpunt van de gemeente Leiden om het verstrekken van een leenbijstand aan woonwagenbewo ners afhankelijk te stellen van het hebben van een legale standplaats. Zij hebben het besluit van de gemeente Leiden om woonwagenbewoner J. J. Bos geen leenbijstand te verlenen, omdat deze niet kon aantonen een legale standplaats te hebben, vernietigd. Dit besluit van het college van b en w van Leiden om het verlenen van een leenbijstand (renteloze lening voor de aan schaf van een nieuwe woon wagen) te koppelen aan het hebben van een legale stand plaats, was in februari van dit jaar aanleiding voor woonwa genbewoners om grote acties op touw te zetten. Zoals be kend hebben zij toen zes we ken lang het Stadhuisplein be zet gehouden, om de gemeente Leiden ervan te overtuigen dat het onjuist was een dergelijk besluit te nemen. De acties waren ook bedoeld voor het verkrijgen van kleine re kampjes in de regio en om het voormalig kampschoolter- reintje tijdelijk te trekken bij het woonwagencentrum aan de Leidsevaart. G.S. menen dat het besluit van b en w van Leiden in strijd is met de rechtszekerheid en het beginsel van evenwichtig bestuur. Zij zijn tevens van mening dat Leiden voorbij is gegaan aan een aanzienlijk groter belang dat de heer Bos heeft bij een adequate huisves ting. Verder achten G.S. het besluit van de gemeente Leiden in strijd met de Algemene Bij standswet om aan de verstrek king van bijstand voorwaar den te verbinden waaraan de heer Bos niet kan voldoen. „B en w van Leiden stellen dat de heer Bos illegaal op het woonwagenkamp staat, maar zij hebben zelf medewerking verleend bij het verkrijgen van de thans door de heer Bos bewoonde kampeerwagen en Wethouder Oosterman: „Leiden gaat in beroep". hebben de huur van deze wa gen voor hun rekening geno men. Burgemeester en wet houders legaliseren de stand-- plaats door het verstrekken van de leenbijstand niet ver der dan zij reeds hebben ge daan," aldus Gedeputeerde Staten. De heer Bos diende op 29 ok tober 1975 een aanvraag in voor het verstrekken van een leenbijstand. De Commissie Bijstandverlening Woonwa genbewoners adviseerde de leenbijstand te verstrekken. Het college van Leiden wilde echter slechts tot verstrekken overgaan als de heer Bos kon aantonen dat hij een legale standplaats had. Hierop dien de de heer Bos een bezwaar schrift in. De commissie voor bezwaarschriften adviseerde het bezwaar gegrond te ver klaren, maar het college ver klaarde, ondanks het advies, het bezwaarschrift ongegrond. Een van de overwegingen van het Leidse college was, dat het woonwagenkamp aan de Leidsevaart al overbezet was. Kroon De gemeente Leiden heeft aangekondigd in beroep te gaan bij de kroon. Wethouder Oosterman (C.R.M.) wil eerst uitzoeken of dit beroep schor sende werking heeft of niet. Hij hoopt dat het besluit van G.S. niet betekent dat Leiden direct leenbijstand moet ver strekken, want voordat de kroon een uitspraak doet zal een aantal problemen waar schijnlijk opgelost zijn. Moge lijk worden immers in de regio dit jaar nog enige kleine kampjes gerealiseerd, waar door de overbezetting op het Leidse woonwagenkamp ver dwijnt. Als beroep bij de kroon geen schorsende werking heeft, voorziet de wethouder echter grote problemen: „We weten niet waar die nieuwe grotere woonwagens op het Leidse kamp moeten staan. De ge meente is van mening dat voor die wagens geen plaats is op het kamp. De bewoners zullen hun wagens mogelijk neerzet ten op de weg naar het kamp en dan zie ik tijdens de zomer maanden spanningen ont staan," aldus de wethouder. Leiden is overigens druk bezig met het bij elkaar rapen van 165.000 gulden voor voorzie ningen op het voormalig kampschoolterrein, dat vlakbij het woonwagenkamp is gele- De woonwagens die enkele maanden geleden stonden bij het Leidse stadhuis. gen. Dat terrein moet een tij delijke oplossing bieden, tot dat elders in de regio kampjes zijn gereaüseerd. £r zijn con tacten met het ministerie van C.R.M. om de benodigde gel den bijeen te krijgen. Ook de gemeente zelf zal een deel van de inrichtingskosten moeten dragen. „We zijn doende om de begroting door te kammen en geld te zoeken om het Leidse aandeel bij elkaar te brengen," aldus de heer Oos terman. Een zware opgave, omdat reeds veel instellingen veel minder geld hebben ge kregen uit Oostermans porte feuille. Volgens de advocaat van de woonwagenbewoners, de heer Spijker, heeft het besluit van G.S. geen schorsende werking en moet de gemeente Leiden tot het verstrekken van de leenbijstand overgaan. Hij zal daartoe een aanvraag namens zijn cliënt indienen. Het college van Leiden heeft overigens twee dagen nadat de beslissing van G.S. viel, een leenbijstand geweigerd aan de heer R. de Jager, omdat hij onder meer geen legale stand plaats heeft. Een deel van de vijftig bewoners van de Tuinstadwijk die gisteren een hearing van de PvdA in hun Reveil wijk bezochten om hun wensen kenbaar te maken. lueno ils 01 o Ge 00 Té erie ;che Ier va t Anti Van een onzer verslaggevers. LEIDEN De bewoners van de Tuinstadwijk willen dat de ;emeente ernst maakt met het nemen van een aantal verkeers- oaatregelen voor twee verkeersaders in hun wijk; de Herenstraat in de Lammenschansweg. Deze wens kwam gisteren naar voren ?rigen»p een hearing die de Partij van de Arbeid voor de vierde maal in d< n de wijk organiseerde. ;n kei de b« Wethouder Waal van verkeer »n. E kreeg het vuur gisteren na aan jzondide schenen gelegd. „Waarom stieve wel geld voor een sierbestrating ctiviti van de Haarlemmerstraat waar Inter geen auto meer door komt de we geen maatregelen op de Lam- altij menschansweg, waar in korte tijd twee doden te betreuren vielen, en op de Herenstraat, vad waar dit elke dag weer dreigt" 3d), vjzo vroegen de Tuinstadwijkers zich af. Zij wezen de wethouder op een bestaand plan voor de afwikkeling van het verkeer op Herenstraat, dat al in 1973 werd ontworpen door de winke liers aldaar. „Tot op heden heb- echter niets meer FHUIf gehoord", was een niet onbeken de klacht van de bewoners. Volgens hen legde de gemeente lllllllll zijn prioriteiten op verkeersge bied duidelijk verkeerd. „Het dienstencentrum in de Heren- ïeD straat, waarvan vooral veel be- I jaarden gebruik maken, wordt lail vrijwel onbereikbaar door alle geparkeerde auto's". Overste ken is volgens de omwonenden levensgevaarlijk. Wethouder Waal bestreed dit en stelde dat er elders in de stad veel meer ongelukken gebeuren en dat hij daar zijn prioriteiten Crist wild0 leggen. Wel zegde de wet houder toe te zullen bezien in hoeverre het oversteken van de Lammenschansweg veiliger kan .worden gemaakt door het aan leggen van tunnels of het schep pen van beveiligde oversteek plaatsen. Voor het overige ver wees Waal naar het komende verkeerscirculatieplan, waarin .ook de Herenstraat zal zijn op genomen en wel als een belang rijke fietsroute naar de binnen stad. Waal zag het autoverkeer stad het liefst van de Lammen schansweg gebruik maken. Renovatie Renpvatie Heet hangijzer in de Tuinstad- wijk is en blijft de renovatie. In een deel van de wijk is men al bezig, een ander deel wordt bin nenkort aangepakt. Zoals wij eerder deze week al meldden hebben de wijkbewoners nog al wat bezwaren tegen de renova tie. Ook gisteren kwamen deze op tafel. „Een grof sociaal schandaal", vond een van de aanwezigen de renovatie. „Weg gegooid geld". Volgens hem komt de renovatie de bewoon baarheid van de huizen hele maal niet ten goede en komt er helemaal niets terecht van de vrijwillige basis waarop deze zou plaats vinden. „De bewo ners worden omgepraat door de Welzij nsraad, de woningbouw verenigingen en de architect; waar blijft onze eigen in spraak?", zo vroeg de man zich af. Een andere aanwezige wees op het vele werk dat sommige be woners van de Tuinstadwijk in de loop der tijden aan hun hui zen hadden verricht. Van zijn eigen woning wist hij met stel ligheid te beweren dat deze in een veel beter toestand verkeer de dan de gerenoveerde huizen. Wethouder Verboom vond ech ter dat het bij de renovatie niet om individuele belangen gaat maar om een gemeenschapsbe lang: „Het gaat ook om de men sen die na u in uw woning komen te wonen, u woont daar tenslotte ook niet eeuwig". Overigens bestreed de wethou der dat er bij de renovatie spra ke zou zijn van ompraten. „U houdt het volste recht om de renovatie te weigeren", aldus Verboom, iets, dat een aantal bewoners van de Tuinstadwijk ook zeker van plan zijn. Een ander bezwaar van de aan wezigen was de lange tijd die het opknappen van de huizen in beslag neemt. „Voor mensen op leeftijd is 6 tot 7 maanden veel Voetballen Aan één wens van de bewoners van Tuinstadwijk gaat de ko mende tijd zeker iets gedaan worden: het scheppen van een gelegenheid tot voetballen in de wijk. Door de bewoners werd hier gisteren om gevraagd. Er zijn weliswaar twee gelegenhe den tot voetballen: de speeltuin en het grasveldje aan de Stad houderslaan. Het laatste ligt echter permanent bezaaid met hondevuil en van de beheerder van de speeltuin mogen de jon gelui uit de wijk niet van het terrein gebruik maken om een balletje te trappen. Volgens hem zou het veel te gevaarlijk zijn voor de kleine kinderen die van de speeltuin gebruik maken en zou hij last krijgen met de ouders als hij de speeltuin ten behoeve van de voetballende jeugd een uurtje eerder zou sluiten. Ook het 's avonds openhouden achtte hij niet mogelijk omdat dan een portier nodig zou zijn, waarvoor geen geld beschikbaar is. Ge volg: de jeugd uit de Tuinstad wijk is aangewezen op de straat als voetbalterrein. Daar moet verandering in ko men, vinden hun ouders, en dat waren de socialistische raadsle den en wethouders gisteren ei genlijk wel met hen eens. De vraag is alleen: waar kan er gevoetbald worden? Volgens sportwethouder Tesselaar, in wiens portefeuille tevens de speeltuinen thuis horen, kan de speeltuin best opengesteld wor den voor de voetballende jeugd. De stelling van de beheerder als zou de bond van speeltuinen zoiets verbieden, achtte de wet houder onjuist. Hij gaf te ken nen gaarne bereid te zijn in te gaan roeien tegen de bond om de openstelling van de speeltuin ook voor de voetballende jeugd te bewerkstelligen. KORTWEG LEIDEN De eerste Leidse EHBO-brigade reikt dinsdag 25 mei om acht uur in de grote zaal van de Bevrijdingskerk de, di ploma's uit aan de geslaagde cursisten van de EHBO-cursus '75-76. LEIDEN De Baptistenge meente in Leiden houdt volgen de week evangelisatie-bijeen komsten in de Vredeskerk aan de Vollehovenkade 21. Elke avond vanaf acht uur vinden evangelisatiebijeenkomsten plaats. Maadag treedt Willa Dor- sey op, dinsdag het Grand Ca nyon College Choir, vrijdag de Oman Brothers en zaterdag Bill Thomas en de BBC Combo. Het Grand Canyon College Choir treedt dinsdag op voor de Chr. mavo in Leiderdorp. Vrij dag treden de Oman Brothers 's middags op in het bejaarden centrum „Robijnzicht" in Lei- LEIDEN De vereniging van belangstellenden in de Lakenhal houdt op woensdag 2 juni haar algemene ledenvergadering in het stedelijk museum. Aan de orde komt onder meer de be stuursverkiezing. Aftredend, maar herkiesbaar zijn de heren prof. mr. J. Pijpperda Wierdsma en A. Koningsveld. De vergade ring begint om vijf uur. LEIDEN Mime-theater en haar verwante vormen is thea ter waarbij het accent vooral op idee en technische uitwerking valt. Dat gaat zeer zeker op voor het Bewegings Theater, dat deze dagen experimenteert met de ruimte van de Pieterskerk. Men heeft er goed rond gekeken, ideeën opgedaan en probeert met de verwezenlijking ervan in de kerkruimte bij de toeschou wer soms een esthetische bele ving, soms meer een droomge voel, dan weer desoriëtatie te weeg te brengen. De toeschou wer is vooral aangewezen op zijn gezichtsvermogen; af en toe ook wordt zijn gehoor aange sproken. Prachtige beelden hebben we gisteren gezien, van kleine zwar te mensjes "met meubels tussen kerkpilaren doorrennend, van op en neer gaande meters lange banen linnen, van vreemd bewe gende en met goed beklede sta ketsels, van fraaie belichtingen in de kerk. Vreemde ervaringen hebben we opgedaan met een groepje toeschouwers in een „gondel" bij de intree, met een groepje toeschouwers wijn wor den om de onwezenlijkheid in kerkbanken, met alle toeschou wers door de kerk wandelend. Het Bewegings Theater heeft in de Pieterskerk mooie ideeën ge had en ze doorgaans technisch goed uitgevoerd. Hoogstens had in het eerste voor tribunes ge speelde deel de afstand tussen publiek en spelers niet doorbro ken moeten wordenhom te handhaven; hoogstens had de techniek hier en daar nog min der zichtbaar moeten zijn; hoog stens had men het publiek nog vaker beklemmend kunnen iso leren Het gevaar van al dit soort thea ter is over-esthetisisme, zodat we uiteindelijk alleen nog maar naar mooie dingen zitten te kij ken. Dan zijn we niet ver meer van de kitsch. Gelukkig was dat gisteren niet het geval. Men had goed gedoseerd. Ook humor was aanwezig in een sterk aan de slapstick verwante vorm: geen gesproken woord, afstand, gebruik maken van herhaling. En waar gelachen kan worden is de ijle schoonheid doorgaans afwezig. paui van der plank LEIDEN De reconstructie van de Rijnsburgerweg begint maandag. In verband met het werk zal het verkeer in de komende maanden over één rijbaan geleid worden. Zoals bekend, heeft de ge meenteraad op 15 maart beslo ten tot de aanleg van geasfal teerde busbanen op de Rijns burgerweg tussen Houtlaan en viadukt, alsmede op het Sta- keer - zij het met enig opont houd - gebruik blijven maken van het Stationsplein en de Rijnsburgerweg. Het verkeer wordt in beide richtingen steeds over de rijbaan geleid, tionsplein. De aanleg busbanen gaat gepaard met een herindeling van de weg, aanpassing van kruispunten de waar niet wordt gewerkt. Daar zijn twee smalle rijstroken aangelegd. Verder geldt ter plaatse een inhaalverbod en de installatie van nieuwe een stopverbod (behalve i dingen opbreken en de aanwe- waar de aannemer aan het zige riolering verleggen. Daar- werk is kan niet geparkeerd na worden de rijbanen voor worden. Wielrijders en brom- het bus- en autoverkeer j fietsers op de Rijnsburgerweg falteerd en de parkeer stroken, moeten afstappen en van het fietspaden en trottoirs op- troittoir gebruik maken. Er nieuw bestraat. Tenslotte zul- wordt voor gezorgd, dat Aca- len de nodige wegmarkeringen demisch Ziekenhuis en Station worden aangebracht. Het bereikbaar blijven. De ver werk wordt in vier, elkaar schillende verkeersmaatrege- overlappende, fasen uitge- len worden overigens met de voerd. nodige borden en tekens aan- Tijdens het werk kan het ver- gegeven. Economisch wel en wee Aan de Haven 26 is per mei 1976 i.p.v. de v.m. aardappel- handel Zandvliet, „Robbers" hengel en dierenbenodigdheden Eis 1,5 jaar voor inbraak met bedreiging (Van onze rechtbankverslagge ver) LEIDEN Een jaar en zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 20- jarige opperman uit Leiden, die zich moest verantwoorden we gens diefstal middels geweld pleging. Samen met vriend vrien, ver schafte verdachte zich in de nacht van 4-5 februari van dit jaar toegang tot een woning aan de Joubertstraat te Leiden. On der bedreiging met een mes, hielden zij drie bewoners van het pand in bedwang en roofden in die tijd o.a. een bandrecor der, platenspeler, hanglamp, tu ner en andere goederen. Toen zij de volgende dag die goede ren wilden verkopen ontdekten zij, dat er twee geluidsboxen ontbraken. Zij begaven zich op nieuw naar die woning, liepen naar binnen en haalden er de boxen weg. De president van de rechtbank sprak er diens verwondering over uit, dat betrokkenen geen alarm hadden gemaakt en de politie gewaarschuwd. Dat zou pas later zijn gebeurd. Verdach te zei dat hij en zijn vriend geld nodig hadden. Verdachte had die avond 10-12 glazen bier ge dronken. „Daar was dus wel geld voor", constateerde de pre sident. De andere verdachte zal op een later tijdstip terecht staan. Vonnis over 14 dagen. Aan de Breestraat 14 is per 8-12-75 café-bar „Entre Nous" opgeheven. Aan de Rijnsburgerweg 18 is per 15-4-76 Huize „Sybilla", ex- pl. van een bejaardentehuis, op geheven. Aan het Wagnerplein 36 is per 12-5-76 het praktijkadres gevestigd van Mevr. Velthoek- Mom, physiotherapeute, geko men van Brahmslaan 247. Aan de Lorentzkade 21 is per 3-5-76 „Nautima", agenturen op het gebied van uitrusting en in richting t.b.v. de scheepvaart, gevestigd. Aan de Oude Rijn 29-31-33 is per 28-12-75 de lampenfabriek van 't Hooft en Co B.V. opgehe ven. Aan de Haarl. straat 157 is per 1-2-76 i.p.v. parfumerie Apollo B.V. „Lucky Lady" kleinhandel in parfumerieën, gevestigd. Aan de Morsweg 28 is per 1-2-76 het sigarenmagazijn „De Spil" opgeheven. Aan de Milanenhorst 15 is per 1-5-76 het groepsspreekuur van de verloskundigen M.M. Olsthoom, A.M. Smit-Bollen en J. C. v.d. Ven-Lok gevestigd, gekomen van de Arendshorst. Tevens is hiergevestigd Stich ting Interkruis, consultatie-buro voor zuigelingen en kleuters. Aan de Middelstegracht 47 is per 14-5-76 in een leegstaand krot, het Jeugdhonk v.d. Evang. Christen Gemeenschap geves tigd. Burgerlijke stand L. C. Sijbesma; Linda, dr. v T. K. Brussee en J. R. M. Post, Peter, zn. v J W. Borrebach en J. A. M. de Keizer. Mano, zn. v E. A. Bonremans en T. H. van der Linden. GEHUWD: J. Hammelstein en G J. Sepcrs, J. A. O. Matahelumal en E. Y Ticoalu, G. J. G. Vernel en E. A. van Batenburg, P. van Waardhuizen en C. Zwanenburg, P Dl Bella en M, van der Reijden, R. L. Hooge- woud en D. G. Lepelaar, Z. S. Rotteveel LEIDEN Bijna honderdvijf tig leerlingen van de Paus Jo hannes XXIII-school hebben gisteren een schoolsportdag ge houden op het terrein aan de Apollolaan/Brahmslaan. De leerlingen werden 's morgens om negen uur door de Leidse Courant-bus opgehaald. In op tocht met fakkels gingen ze naar het sportterrein. De leerlingen van de derde, vierde, vijfde en zesde klas moesten vijf proeven afleggen. Voor de leerlingen van de eerste en tweede klas was er een aan- gepast programma. De proeven waren: hardlopen (60 m), ver springen, hoogspringen, kasie- en handbahverpen en een be- hendigheidsproef. Tussen het afleggen van de proeven door konden kinderen deelnemen aan allerlei spelletjes. Vijftig ouders waren op het sportterein te vinden om ervoor te zorgen dat een en ander ges meerd verliep. De kinderen kre gen op het einde van de dag een diploma en een vaantje uitge reikt Voor de eerste- en tweede klassers was er een door de school gemaakt diploma. De an dere leerlingen kregen het lan delijke schooldiploma lichame lijke geoefendheid.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3