alstublieft jribtenaren ïeer in de pas iet andere erknemers YjAg^Jjezin^ich dit weekeinde Bertha Hartog gearresteerd CNV neemt genoegen met geringer inkomen Ixplosie legt sfaltfabriek ozenburg in as Nieuwe directeur- hoofdredacteur benoemd In politiek conflict over Bloemenhove kliniek \AR Massagraf in Dordrecht gevonden UITLOKKING TOT MOORD Dreigende sfeer op mavo in Oude Wetering Vrijdag 21 mei 1976,66e jaargang no. 20432 lapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune lenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Hardheid 10 Deel 1 van Hardheid 10 op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.55 uur Gebrs. Hammond. Televizier om 22.45 uur met o.m. hartpatiën ten. Ned I om 20.55 uur Onder be handeling. om 22.00 uur Open boek met o.a. Hannes Meinkema en om 22.45 uur Eerlijk niet. Wisselvallig Perioden met zon, vooral in het binnenland plaatselijk een bui, mogelijk met onweer. Matige tot vrij krachtige wind. Maximumtemperaturen van 13 tot 17 graden. Morgen: Zon: 04.35-20.37 Maan: 01.47-13.54 Schev. hoogw.: 9.46-22.19 laagw.: 5.14-17.59 HAAG (ANP) De voorsprong in salariëring die ambtena- nomenteel hebben vergeleken met werknemers in het bedrijf- n, zal in de toekomst waarschijnlijk teniet worden gedaan, van de vijf centrales van overheidspersoneel hebben zich ren, zij het onder bepaalde voorwaarden, akkoord verklaard labinetsvoorstellen dienaangaande. foorstellen hielden een aantal veranderingen in in het zoge- ide trendbeleid. Dat wil zeggen in de wijze waarop de ambte nsalarissen worden aangepast aan de salarissen in het bedrijf- (n Volgens de methode van aanpassing die momenteel wordt nteerd, komt de honorering van de ambtenaren in bepaalde ihten hoger uit dan die van de overige werknemers. De stellen beogen deze onbillijkheden weg te nemen. De centrales de plannen van het kabinet hebben onderschreven zijn de is-katholieke centrale van overheids- en semi-overheidsperso- de christelijke centrale van overheids- en onderwijzend perso en het algemeen comité van overheidspersoneel, èntrale van hogere functionarissen bij overheid en onderwijs de voorstellen zonder meer van de hand gewezen. De CHA dat daardoor het overheidspersoneel in salaris juist verder aan achterlopen bij de loonontwikkelingen in de particuliere !r. Ook het ambtenarencentrum had tegen essentiële elementen voorstellen overwegende bezwaren. JllllllUllllimilllllllllllllll In New York is gis teren een tentoon stellingshal geo pend waarin de meest merkwaardi ge recordpogingen zullen worden on dernomen. Om de opening luister bij te zetten gaf een aantal recordhou ders een demon stratie. Naast 's we relds snelste snel tekenaar en de re cordhouder kussen trad ook op de Amerikaan Vernon Craig die er aan spraak op maakt wereldrecordhou der te zijn op het gebied van liggen op een spijkerbed. Illlllllllllllllllllllllllllllllll De raad van commis sarissen van Wester pers BV heeft de heer J. J. Hallewas met ingang van 1 september a.s. be noemd tot directeur- hoofdredacteur van Het Binnenhof en de Leidse Courant. Hij volgt in die funktie de heer F. J. Plug op, die op dezelfde da tum de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt. De be noeming tot hoofdre dacteur is geschied in overleg met de re dactie, op advies van het bestuur van Wes terpers BV. De heer J. J. Halle was (47), geboren in Amsterdam en woon achtig te Wassenaar, begon zijn journalis tieke loopbaan in 1947 bij het toenma lige dagblad "De Tijd". In 1960 trad hij in dienst van dag blad "Het Binnen hof' aanvankelijk met Amsterdam als standplaats. Vier jaar later volgde zijn aanstelling tot alge meen redactiechef en in 1973 zijn benoe ming tot adjunct- hoofdredacteur van "Het Binnenhof' en de "Leidse Courant" welke bladen in 1965 een samenwerkings verband zijn aange-, gaan binnen Wester pers BV. been onzer verslaggevers) "BURG F.en serie ex- gevolgd door een uit- brand hebben vanmor- je asfaltfabriek van de Ne- Wegenbouwunie in jtlekgebied volkomen ver- l De schade wordt geschat 1 miljoen gulden. Er heb- [p zich geen persoonlijke on tken voorgedaan, perste explosie deed zich jiorgen om kwart over ze- Ivoor tijdens het lossen van ikwagen. Over de direkte lak is nog niets bekend, ir rften vermoedt dat er er- b een lek is ontstaan, waar- r de uiterst brandbare stof fen waarmee in de fabriek wordt gewerkt, vlam hebben ge vat. De enorme vuurzee tastte diverse andere opslagtanks aan, waardoor nog een serie explo sies volgden. De mensen die op het terrein werkzaam waren, slaagden erin zich bijtijds in veiligheid te stel len. Enorme rookwolken dreven vanuit het Botlekgebied over de Waterweg richting Vlaardingen. Om negen uur had men het vuur onder controle. Het gaat hier om een middelgro te asfaltfabriek met een produk- tie van ongeveer 100 ton per uur. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Voorlopig zal geen justitiële actie worden ondernomen tegen de Bloemehove-kliniek in Heemstede. Minister van Agt (Justitie) zal zich namelijk dit weekeinde eerst diepgaand willen beraden. Dat was het resultaat van de vergadering die de ministerraad gisteren heeft gehouden. In de nacht van woensdag op donderdag had minister Van Agt onder aandrang van zijn colleg's aan de hoofdofficier van Justitie in Harlem al laten weten voorlopig geen actie tegen de abortuskliniek in Heemstede te ondernemen. Gister middag liet de minister met nadruk naar buiten brengen dat hij zijn standpunt over een in de Tweede Kamer aangenomen motie handhaafde en die motie niet zou uitvoeren. In de vergadering van de ministerraad heeft hij van zijn collega's echter het advies gekregen zijn standpunt rustig te overwegen. Diverse gezichtspunten werden naar voren ge bracht die de minister de komende dagen zal bestuderen. Die gezichtspunten bevatten suggesties om uit het conflict te geraken, zonder al te veel gezichtsverlies voor mr. Van Agt. De minister weet zich in zijn harde standpunt gesterkt door de christen democratische kamerfracties. Zou minister Van Agt de Bloemenhovekliniek verder helemaal ongemoeid la ten, dan betekent dat voor de minister gezichtsverlies, maar ook voor de hem steunende christen-democraten. Zij zullen dat moeilijk kunnen verwerken. Anderzijds nemen de progressieven deze zaak zeer hoog op. Zij zijn van oordeel dat de minister ten onrechte zijn fiat aan een actie tegen de abortuskliniek heeft gegeven. Van Agt zou zich geen loyaal bondgenoot hebben getoond, door opeens het vervolgingsbeleid te verscherpen. „Als wij dit over onze kant laten gaan", zo wordt in progressieve kring gezegd, „dan kunnen ook andere klinieken worden vervolgd en wordt de klok teruggedraaid." Tijdens een paar dagen van rust zou mogelijk een aanvaard bare oplossing voor het conflict kunnen worden gevonden, zonder al te veel gezichtsverlies voor Van Agt. Maar ook zonder het risico van een politiek conflict. Wanneer de minister echter bij zijn standpunt blijft dan wordt in Den Haag gevreesd dat de minister niet te handhaven zal zijn en een breuk in het kabinet niet kan worden voorkomen. De taxatie is dat het voorlopig zover niet zal komen. NE velstorm De wervelstorm heeft 10.000 mensen op I 7 Filippijnse eiland Luzon da- "ps gemaakt. Twee kinderen gevolg van de overstro- gen omgekomen. Öep Prins Carlos Hugo Bourbon Parma, de verban- Spaanse troonpretendent, llllllllüjft alle democratische gezinde e politieke groeperingen 'egingen opgeroepen een locratisch pakt' te sluiten. STAAT WEL GEK ZO'M HRLVE) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DORDRECHT - Bij het bou wrijp maken van een terrein in de binnenstad van Dordrecht is een middeleeuws massagraf ge vonden. In een put lagen de schedels en beenderen van en kele honderden mensen. Zij zijn met een graafmachine naar bo ven gebracht. Op de algemene begraafplaats van Dodrecht zijn ze opnieuw begraven. Verondersteld wordt, dat het de stoffelijke resten van de slach toffers van een pestepidemie be treft. Twee schedels zijn opge stuurd naar het gerechtelijk la boratorium te Rijswijk om de ouderdom te bepalen. De ar chiefdienst van Dordrecht stelt een onderzoek in. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllll ADVERTENTIE 'n hele dag eindeloosss genieten wassenaar (kamperen kan ook) Hollandse Nieuwe is er weer SCHEVENINGEN/IJMUIDEN De eerste Hollandse Nieuwe is er weer. De SCH 6 „Alida" van rederij Arie van der Zwan was het eerste schip, dat vanmorgen vroeg aan de Scheveningse havenka de afmeerde met de in de Noordzee gevangen haring. De landelijke haringrace is gewonnen door een andere Scheveningse trawler, de SCH 108 „Onderneming II" van rederij Vrolijk. Dit schip met aan boord zeventig kantjes nieuwe haring liep vanmor gen in alle vroegte de haven van IJmuiden binnen. De eerste haring kostte vanmorgen ongeveer vier gulden per stuk. Verwacht wordt dat voor en na het weekeinde de prijs zal zakken van drie tot twee gulden. BERGEN OP ZOOM De poli tie van Bergen op Zoom heeft de 39-jarige Bertha Hartog en twee van haar vrienden, de 27- jarige Adri J. en de 26-jarige Adri B. gearresteerd wegens uitlokking van moord op de echtgenote van Bertha. Dat had moeten gebeuren met een pis tool. De man die de moord zou uitvoeren, de 20-jarige Jan B., heeft zich echter teruggetrok ken en heeft zelf de plannen bekend gemaakt door er in zijn dorp over te praten. Bertha Hartog werd 26 jaar ge leden bekend omdat haar Indo nesische pleegouders haar had den uitgehuwelijkt aan een Ma- leise dorpsonderwijzer. Bertha's ouders, die hun kind in de Japanse bezettingstijd uit het oog hadden verloren, slaagden erin het huwelik ongeldig te la ten verklaren en Bertha naar Nederland te halen waar zij vijf jaar later trouwde met Johan W. Zij is inmiddels moeder van tien kinderen. De hele geschiedenis werd weer opgërakeld in Jan van Hillo's programma „De tijd stond even stil". Hierdoor is Bertha zo over stuur geraakt dat zij zich onder psychiatrische behandeling moest laten stellen. In deze tijd zouden de plannen om haar echtgenoot Johan te doden zijn' ontstaan. Het huwelijk was de laatste tijd niet goed meer. klaagde erover dat hij te veel gekregen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het CNV wil in het sociaal-econo misch beleid voorrang geven aan de bestrijding van werkloosheid en inflatie. Het wil daarom genoegen nemen met een geringe of zelfs geen verbetering van inkomens en het aanvaardt, dat de overheid in het kader van afspraken meer dan een jaar de mogelijkheid moet hebben om zonodig maatregelen te nemen tot beteugeling van alle inkomens. Dit staat in het ontwerp sociaal-politiek program ma voor de jaren 1977-1981 dat het CNV gisteren heeft gepresenteerd en dat „Sociale groei" heet. Als het door de achterban wordt aanvaard, zal dit programma als leidraad dienen vop»- het beleid van het CNV. Het CNV hoopt ook, dat de politieke partijen er rekening mee zullen houden bij het vaststellen van hun programma's. Het CNV stelt wel enige voorwaarden: iedereen moet bijdragen aan de loonkostenbeperking, winst moet worden omgezet in werk, werknemers dienen een rechtmatig aandeel te krijgen in het onderne mingsvermogen en op het investeringsbeleid. Het CNV erkent dat er, gezien de economische situatie, keuzes zullen moeten worden gemaakt op het terrein van de sociale voorzieningen. Een vermindering van de sociale uitgaven zal naar de mening van het CNV vooral moeten worden be reikt door maatregelen die voorkomen dat mensen gebruik moeten makf n van sociale voorzieningen. Demonstrerende leerlingen voor de Mavo. LEIDEN De sfeer op de Paus Johannes de XXIII-mavo in Oude directie een is vandaag uitermate gespannen. Leerlingen proberen opnieuw de school binnen te dringen om de directeurskamer te bezetten. De deuren werden vanmorgen echter hermetisch geslo ten, waarbij alleen toegang werd verschaft aan de scholieren die les hadden; de leerlingen die onlangs hun eindexamen hebben afgelegd werden geweerd. Het personeel van de school heeft van de directieeen zwijgplicht opgelegd gekregen. De directie van de school ging gisteren door de knieën voor wat betreft het omstreden ontslag van leraar Hans van Ulden. Onder druk van leerlingen, ouders en leraren besloot men de leraar een vaste aanstelling te geven. Op dat moment werd de gistermorgen begonnen bezetting opgeheven, maar tijdens een gisteravond gehou den vergadering besloten de leerlingen een nieuwe bezetting uit te voeren om de directie tot aftreden te dwingen. De directie wist dit vanmorgen nog te verhinderen door de potentiële bezetters de toegang te weigeren en het gebouw hermetisch af te sluiten. (Zie *-rder pagina 4) Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1