oo EDEk I Legendarische prestatie van 'basketballers èr ALOM WAARDERING VOOR NOOREN Er staat een echte auto voor u klaar: De Alfetta Hans Koot won matte wielerstrijd ZEILERS REVANCHEERDEN ZICH OP ALLE FRONTEN :UBA NAAR NEDERLAAG GESPEELD Afscheid van Jastremski SPEURWERK DETECTIVES SUCCESVOL noteert u eve PIERROT luba 'KiJUAü a MEI 197Ö LEIDSE COURANT PAGINA 11 FIA Breeduit lachend en zwaaiend nam de lerlandse basketbalploeg afscheid. De 1500 toe- ihouwers brachten het team een staande ovatie »t de ploeg uit het zicht was verdwenen. Het EBEWI, LEN IG INK Kees Akerboom had een belangrijk aan-i eel in de overwinning van de Nederlandse asketbalploeg tegen Cuba. ongelooflijke was gebeurd. Nederland had het grote Cuba, vierde tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap 1974 op Porto Rico en der de tijdens de Olympische Spelen van München, verslagen. In een wedstrijd, die van de eerste tot en met de laatste minuut bleef boeien en van Nederlandse zijde vaak schitterend basketbal toonde, zegevierde Oranje met 86—83. Men kan zich afvragen, waar de mogelijkheden van deze ploeg ophouden. De overwinning op Canada en het nipte verlies tegen Bulgarije waren al tot de verbeelding sprekende prestaties. Deze topprestatie tegen Cuba nog altijd een klasse team als in München en op Porto Rico is zonder meer de meest aansprekende verrichting die een Nederlands basketbalteam ooit heeft geleverd. Het geheim van het succes school in de drie-twee-zone verdediging, die de ploeg met uitzondering van de eerste minuten de gehele wedstrijd speelde. Van de eerste minuten hield Nederland de atleti sche Cubanen goed bij. Het verschil werd nooit groter dan zes punten en in de achtste minuut gaf Toon van Helfteren Nederland met een gave afstandstreffer zelfs een voorsprong: 20—18. Het verschil bleef gedurende de rest van de eerste helft miniem. Dan weer leidde Nederland, dan weer gaf het scorebord een gunstige score voor Cuba aan. Zo was het ook bij rust: 4442, nadat Jimmy Woudstra, die na drie minuten de aan de arm en het rechterdijbeen geblesseerde John van Vliet had vervangen, voor de laatste drie Nederlandse punten had Nederland ging, zo mogelijk, nog beter spelen. Akerboom en vooral Woudstra, die van Sheridan geen minuut rust kreeg en na afloop volkomen leeg was, scoorden regelmatig. In de twaalfde minuut liep Nederland plotseling uit. Een paar missers van Cuba werden knap beantwoord: 73—68 via de zeer nuttige Herman Pluim en Kees Akerboom. Maar Cuba kwam terug. Twee minuten later was de stand weer gelijk (73—73) en het publiek maakte zich op voor een uiterst boeiende finale. Het werd via Pluim. Ombre en opnieuw Pluim 78—73. Nog slechts 90 seconden waren er te spelen toen het verschil zelfs zeven punten (84—77) was. De wedstrijd leek beslist maar Roberto Herrera en Pedro Chappe scoorden en brachten Cuba op 84—81. Met nog zestien seconden mocht Nederland de bal in het spel brengen. Vasthouden was de eis. Maar dat lukte niet. Cuba nam de bal over en Domec scoorde (84—83). Nog was Nederland de winnende ploeg en twee seconden voor het einde bepaalde Akerboom de eindstand zelfs nog op 86—83. Een vreugdedans was luttele tellen later het gevolg. Cuba was bedwongen en daarvan had niemand ook maar een moment durven dromen. Nederland kan nu op de tweede plaats eindigen. Daarvoor moet dan wel van Hongarije worden gewonnen en moet Canada Roemenië verslaan. Scorers Nederland: Woudstra 29. Akerboom 26. Ombre 8. Pluim 7, Van Helfteren 6. Dekker 4. Sikking, Harrewijn en Van Vliet ieder 2. Topscorers Cuba: Roberto Herrera 18. Thomas Herrera 17, Scot 16 en Chappe 13. De stand is: 1. Bulgarije 4-8, 2. Roemenië 4-6, 3. Nederland 4-6, 4. Cuba 4-6, 5. Canada 4-6, 6. Hongarije 4-4. staa IPfijs i, Zoe UTRECHT Eindhovenaar Hans Koot van de Jan van Erp-ploeg sloeg op 25 kilometer van de finish van de 22ste Ronde van midden Nederland zijn slag. Bij de heuvels van Maara demarreerde Koot uit een kopgroep van negen man en mede dank zij de assistentie van zijn ploeggenoten Gerrie van Gerwen, Piet van Leeuwen en Peter van der Kruys, bleef de voorsprong tot de eindstreep in het Utrechtse stadion Galgewaard gehandhaafd. Het was het slot van een matte wedstrijd. Op de opnieuw erg winderige Lekdijk tussen Wijk bij Duurstede en Vrees wijk slaagde een groep van 19 man onder aanvoering van Arie Hassink, Peter van der Kruys en Hans Koot erin weg te springen en deze groep had zoveel kwaliteit in zich, dat de achterblijvers kansloos waren. In Rhenen, bij de Grebbe- berg, kwam er opnieuw een afscheiding en weer, waren de Van Erp-mannen de aanstichters. Op het moment dat Has sink lek reed en gesteund door zijn ploegmaten Van Houwe- lingen, Ter Harmsel en Hilberink trachtte terug te komen, gingen Koot en zijn makkers in verhoogd tempo tot de aanval over en daartegen hadden de Amstelrijders geen verweer. In de buurt van Maarn sprong Hans Koot weg en werd met ruim een halve minuut voorsprong op Jan Bakker, die de strijd om de tweede plaats in een fel sprintduel met Gerrie van Gerwen in zijn voordeel besliste eerste. De uitslag: 1. Hans Koot (Eindhoven). 185 kilometer in 4 uur 15 minuten en 42 seconden, op 38 seconden: 2. Jan Bakker (Eenrum), 3. Gerrie van Gerwen (Olland), op 1 minuut en 31 seconden: 6. Piet van Leeuwen (Zoetenvoude), op 4.42: 15. Leo van Vliet (Honselersdijk). Hans Koot op weg naar de overwinning. De laatste kilometers van de Ronde vanMidden-Nederland legde hij alleen af. Henk Nooren springt met zijn paard Funest over de sloot. Nooren behaalde een eervolle derde plaats. MET FUNEST NAAR DERDE PLAATS AKEN Henk Nooren, het grootste Nederlandse hippische talent van de laatste jaren, nam er extra de tijd voor om zijn paard „Funest" de waardering te geven die deze 8-jarige Frans gefokte ruin ook verdiende. Want tijdens de derde dag van het 40ste CHIO in Aken, was het Henk Nooren die voor het eerste Nederlandse succes zorg de. Kwam de 21-jarige Nooren al tijdens de kwalificatie-strijd voor de Nordrhein-Westfalen prijs dinsdag tot een vijfde plaats, gisteren verbeterde de ruiter uit Dalfsen zich nog eni ge plaatsen. Achter de Ier Eddy Macken met Boomerang en de nog altijd regerende Italiaanse Olympisch kampioen Graziano Maneinelli met Labella, die in een barrage om de eerste twee vette prijzen streden, pakte Henk Nooren de derde positie. Voor Henk Nooren had er zelfs meer ingezeten, wanneer hij in de eerste manche van de finale niet op de een na laatste hinder nis een onnodige fout had ge maakt. De stijlsprong mislukte net en die 4 strafpunten hielden hem uit de barrage. Want al ging Nooren in de tweede man che vlekkeloos over alle 13 hin dernissen. Eddy Macken en Maneinelli maakten toen ook geen fout. Maar Nooren's foutloze par cours bracht hem in het eind klassement wel direct een aan tal plaatsen omhoog, want bela gers als Hartwig Steenken met Erie, de Amerikanen Buddy Brown en Kathy Kusner en de Zwitser Francis Racine vielen juist ver terug op het moment dat Nooren aan zijn onstuimige opmars begon. „Ik wilde ten koste van alles revanche nemen voor de fout die ik in de eerste manche opliep. Ik kwam voor die steilsprong niet goed uit en zelfs met wat kleine correcties was Funest niet meer goed over de wit-blauwe balken te krij gen" wilde Nooren nog wel ver duidelijken. Voor Henk Nooren, die naast Funest ook nog altijd Jager- meester op stal heeft staan, zal het overigens geen probleem zijn met welk paard hij morgen in de landenwedstrijd uitkomt. „Voor dat laatste, zware werk is Funest nog niet sterk genoeg", is de stellige mening van Noo ren. Jagermeester komt dus in de landenwedstrijd uit, „want" vervolgt Nooren, „zo'n wedstrijd als nu, hoewel er toch wel het een en ander van zo'n paard wordt gevraagd, kan Funest nog net aan. Verder wil ik beslist niet met hem gaan". De problemen waren voor Henk Nooren gisteren niet zo groot. Wel voor Hans Horn die met zijn tweede paard Winnetou een groot aantal hindernissen in Aken geschonden achter liet. „Een ware ramp", noemde Hans Horn zijn tocht over de hinder nissen. „Winnetou was volkomen onbe stuurbaar. Ik had een zwaarder bit voor Winnetou gepakt, maar hij bleef maar met z'n hoofd schudden. Ik kreeg hem met onder controle". Met liefst 20 1/2 fout (ook nog voor tijdsover schrijding) werd Hans Horn voor de tweede manche uitge schakeld. „Ik moest iets aan Winnetou doen, want eerder in Aken bleek al dat er wat mis met hem was. Maar met een zwaarder bit zijn de huidige problemen met Winnetou niet op te lossen. Dat heb ik nu met veel schande moeten ondervin den". De derde Nederlander die in de Nordrhein Westfalen Preis uit kwam, Rob Eras, werd de weg naar de beslissende tweede manche net ontnomen. Hij kwam in tijd precies 0.3 sec. tekort om zich onder de beste 15 te plaatsen. De sloot van 4.30 meter kwam Eras met Iwan F. niet onge schonden over en toen bij de 4 strafpunten, nog driekwart punt kwam wegens tijdsoverschrij ding, viel het doek voor Eras. Chef d'equipe Ben Arts pro beerde de jonge Eras nog wel in de „finale" te praten, omdat de Nederlanders hadden gezien dat de Spanjaard Cervera 8 in plaats van de hem toegewezen 4 strafpunten had gemaakt, maar de jury gaf geen gehoor aan dit protest „Jammer", was het enige com mentaar van Rob Eras. „Voor mij is Aken echter nog niet voorbij. Elke dag gaat het beter. En ik reken er zelf al een beetje op dat Ben Arts me in de lan denploeg zal zetten". Na hetgeen Rob Eras thans in Aken heeft laten zien, kan Ben Arts ook bijna niet anders meer beslis sen. Helmut Schön tipt Oranje (Van onze correspondent) BONN De grote favoriet voor het Voetbalkampioen schap van Europa is volgens de trainer van het Westduitse elf tal Helmut Schön, Nederland. Hiermee heeft hij echter niet alle hoop voor een zege van zijn eigen team opgegeven. Integen deel, want hij is van mening, dat de Duitsers er steeds weer profijt van trokken, wanneer de anderen de favoriete rol toebe deeld kregen. In dit verband wijst hij op de finale van de wereldkampioen schappen, waarbij de Nederlan ders ook als favorieten golden, maar de Duitsers met de punten gingen strijken. Desondanks is Schön's bewon dering voor Oranje oprecht: „De Nederlanders zijn weer on-i gelofelijk sterk. Alleen het re-I sultaat tegen België (5—0) toont al aan hoe gevaarlijk zij zijn. In namen, en Johan Cruyff heeft weer zijn topvorm van de we reldkampioenschappen be reikt." Over zijn eigen spelers is Schön daarentegen minder tevreden: „Ons elftal van 1972 was beslist attractiever. Toen was 't het grote jaar van Gunter Netzer, die een stempel op ons spel drukte." het elftal bevinden zich nog acht spelers, die aan de finale deel- Snelheidssport eist weer dode STOCKHOLM - Bij een speed- waywedstrijd in de buurt van Stockholm heeft zich gisteren een ongeluk met dodelijke afloop voorgedaan. De Zweed Tommy Jansson kwam met een vaart van honderd kilometer in botsing met een concurrent. Hij liep daarbij zulke zware ver wondingen aan het hoofd op, dat hij tijdens het overbrengen naar het ziekenhuis overleed. Ander belangrijk punt uit de vergadering was het besluit in het nieuwe seizoen geen promo tie-degradatiewedstrijden meer vast te stellen. Degradatie en promotie zullen automatisch zijn. Bepaald werd dat de op bouw van de competitie voor het volgend jaar ongewijzigd zal blijven. Dat betekent eerst de wedstrijden om de NN-beker en daarna de gewone competitie. Dit jaar zal de winnaar van het bekertoernooi een geldprijs van 5000 gulden krijgen. UTRECHT Bob Jastremski gaat na drie jaar weg als coach van de nationale ijshockey-] ploeg. De ijshockeybond maak te gisteren in zijn jaarvergade ring te Utrecht bekend dat po-! gingen Jastremski voor nog een jaar te binden, geen succes had den gehad. De redenen waarom Jastremski vertrekt, werden niet onthuld, over de opvolging bestaan nog geen concrete plan- nen. ADVERTENTIE De Alfetta van Alfa Romeo. 1600of1800cc motor voorin. 5-Versnellingsbak met differentieel achterin. De Dion achterwielophanging. Perfekte wegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zónes. Topsnelheid boven 175 km/u. Garantie 12 maanden. Alfetta 1,6 -125 pk -17.990,- Alfettal,8 -140pk-19.790,- AlfettaGT-140 pk-21.490.- ®emec valkenburg (z.-h.) B.V. Autom. Imp. H.A. Maasland SESSSii* MADRID Een club een jaar voor Oostenrijkse scheids team van prive-de- alle Europese beker- rechter Linemayr en tectives, gehuurd toernooien is uitge- de Westduitser Gerd door Real Madrid, sloten. Muller neersloeg na hebben de man we- de halve finales van ten op te sporen, die Na een maand von- het toernooi om de er oorzaak van is ge- den de detectives de Europese beker voor weest dat de Spaanse 26-jarige ober, die de landskampioenen tussen Real Madrid komen nadat de ont- actie van de ober zal en Bayern München. moetin6 m een gelijk- Real het komende spel van 1—1 was seizoen naar schat- Op 31 mei wist de geëindigd. Hij kan nu ting 100 miljoen pese- man aan dp nnlitipbe- rekenen °P vervol- ta's, iets minder dan ging wegens het ver- vier miljoen gulden waking te ontsnap- storen van de open- minder inkomsten pen en het veld op te bare orde. Door de hebben. KIEL Joop van Werkhoven vierde zijn verjaardag. En de concurrentie heeft dat op de voorlaatste dag van de open Duit se kampioenschappen ondervonden. „Vandaag moet het gebeuren hadden we afgesproken", zei broer Robert, „en het is gelukt". Met een grandioze zege is de 470-zeiler zijn 27ste levensjaar ingegaan. Direct al namen Joop en Robert van Werkhoven de leiding. De Deen Lonberg, alsmede de Fransman Laurent, die later zou worden gediskwalificeerd, Guyader en de leider van de algemene rangschik king Follenfant hebben constant ge tracht de Nederlander zijn eerste plaats te ontnemen. Zij slaagden echter niet. Geert Bakker kwam vaster op de tweede positie in de algemene rangschikking bij de Solings door zeer verdienstelijk twee de te worden in de vijfde race. „Het was geen wedstrijd", mopperde Nederlands oudste Olympiër desondanks. Uitermate regelmatig was ook de zege die de Vollebregts - nu vierde in de algemene rangschikking - bij de FD's behaalden. Op driekwart van het eerste kruisrak veroverden zij de kop om die niet meer af te staan. Steeds groter werd de voorsprong van de tweeling. Geruime tijd heeft het er naar uitgezien dat ook Meyboom en De Vos zeer hoog zouden eindigen. Lang voeren zij in derde positie. Als vierde naderden zij het laatste kruisrak. „Toen bleef de spinaker hangen", lichtte Kars Meyboom toe, zonder ook maar enigszins een ver slagen indruk te maken, „Er zat niets anders op dan maar uit de race te gaan". Bij de Finnen kon Peter Vollebregt zich ook nu niet onder de eersten rangschik ken, waar hij overigens niet merkbaar onder leed. „Verschrikkelijk", zei de ros sige Finn-zeiler die vijftiende werd halt lachtend, „winddraaiingen, niet te gelo ven, je zou bijna denken van 300 graden." Wim Verhagen - achtste - vergrootte op nieuw zijn voorsprong enigszins op Ben Staartjes bij de tempests. Hij finishte juist voor de, overigens experimenteren de. Nederlandse olympische deelnemer. Bert van der Kieft en Harry Westendorp hebben hun niet-uitverkiezing voor de olympische regatta kennelijk nog niet kunnen verwerken. De Nederlandse Tor nado-equipe startte wel doch verliet al snel het wedstrijdwater. „Voor ons is het voorbij", zei Westendorp terneergeslagen in de dniilerige regen op het Olympiad Zentrum, „Ik baal ervan. Ons ziet men pas volgend seizoen weer in wedstrij den". ADVERTENTIE Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). GARAGE POOT BV VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 - 766907 Mini - Austin - Triumph - Princess - Morris - MG - Rover. ROOSEN OPTIEK SPECIALIST IN Contactlenzen Fabriek van MATRASSEN en ST0ELKUSSENS Nu ook voor MEUSEL- STOFFERING en W0NINGINR. Fabrieksprijzen - Merelstraat 1A Leiden 071-150772 Het gebewt altijd dhr. interessante aanbiedingen uitgebreid repertoire Hollands populair groot assortiment accessoires eigen import USA-pop en country Nieuwe Rijn 33 Leiden Tel. 143283 MONTREAL De eerste wed strijden in het Olympisch sta dion van Montreal vinden op 26 juni plaats bij een atletiekont moeting tussen Canadezen en al aanwezige buitenlandse ploe gen. Het is een repetitie voor de officials en de tijdsapparatuur van de Spelen. MAARSMANSTEEG 14 TELEFOON 121293- LEIDEN „Gero Royal Albert Arzberg - Zwleael Uakkum - Reveil en 1001 andere geachenken VOOR KWALITEITSBROOD: BAKKER AHSMANN HOGE RIJNDIJK 118 - TEL 126939 KENNEDYLAAN 9 TEL 783137 DIAMANTPLEIN - TEL 764727 Per week hebben wij nog enkele uren voor het repareren van uw Dit gebeurt dan door 'n gedipl. vakman. Bel even en vraag naar de kosten! Versteegen Tel. 071-13015L Park „die Leythe" 15 Leiden Ook voor wonlnglnr. Zoek je vakantiewerk dat goed betaald wordt? Ga dan snel even naar Luba, het uitzendbureau dat altijd dik in het vakantiewerk zit. Geef je nu alvast op. (Mm. leeftijd 16 jaar). Leiden: Nieuwe Rijn 35. telelcon 071 -140341 Alphen a/d Rijn: Aarhof 67, teleloon 01720-94645 Gouda: Lage Gouwe 12. telefoon 01820-23311 Zoetermeer. Croesingkplein 19. telefoon 079-311515

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11