deTijd ]D-Italië laat terug liet Agnelli eschiedenis: erg veel werk ElSMERS HP de^lENE V erkeersonderricht te weinig opvoeding Kwestie-Nols tijdbom onder regering Belgfè Kritiek op proces tegen Frans H. jr )NDERDAG 20 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 kandidaatstelling gesloten aii ietvan onze correspondent) >r-|E De vice-president van eld 4,8 aange- 1 in de l is dat ito nietF !e over-T in 1971 Fiat-concern, Umberto Ag- i, heeft zich gisteren offi- i reeds' kandidaat gesteld voor de Sten-democratische partij de aanstaande verkiezin- |n Italië. illi heeft zijn opzienbarende ising genomen na dagen id ruk overleg, ook met zijn De Agnelli's zijn van uit republikeins georien- i en Umberto's oudere Gianni Agnelli, de hoog- las bij Fiat, was door de ilikeinse partij als kandi- gevraagd. Gianni Agnelli ie evenwel. 'publikeinen hebben wel de itafchef van het Italiaanse generaal Marchesi, als "•ïidaat, een belangrijke trek- Her voor veel kiezers. Overi- hebben bijna alle partijen militairen op hun lijsten De neo-fascisten zorgen het grootste spektakel door generaal Miceli binnen hun Jeren te halen. Miceli, ex- ir van de geheime inlichtin- lienst, is onlangs gearres- iumphf geweest op beschuldiging activiteiten ten gunste van 'ascistische staatsgreep die ^^1^1970 had moeten plaatsgrij- eravond is officieel de ter- i gesloten, waarop politieke partijen hun kandidatenlijsten moesten indienen. Vandaag be gint fase twee, bekendmaking van de programma's en de pre sentatie daarvan bij de kiezers. Zoals bekend zullen de verkie zingen in Italië op de 20e juni gehouden worden. De neo-fas cisten hebben al laten weten dat hun verkiezingscampagne hele maal gericht zal zijn op een anti-communistisch front. De Italiaanse Bisschoppencon ferentie, thans in Rome bijeen, blijft verdeeld over de houding die moet worden ingenomen te genover de katholieken die als onafhankelijken op de commu nistische lijsten staan. Een min derheid van de bisschoppen wil proberen kerk en politiek zoveel mogelijk gescheiden te houden, en wil daarom ook niets weten van harde maatregelen als ex communicatie. Overigens is dat een maatregel die aan het Vati- caan en eigenlijk aan de paus is voorbehouden. Boodschappen giro straks in telefooncode Fan een onzer verslag geefsters) EIDSCHENDAM „Op et gebied van de telecom- ïunicatie kan alles gerea- seerd worden, zelfs het nmogelijke," aldus dr. ir. P. Bolle, plaatsvervan- end directeur van het dr. ieher Laboratorium van e PTT in Leidschendam, er gelegenheid van het 50- irig bestaan van dit labo- torium. echnisch gezien is men op et laboratorium inmiddels ttver dat het mogelijk is m via een bepaalde cijfer- Dde telefonisch een bood- ïhappenlijstje door te ge- om telefonisch de rohandelingen te verrich ter en potlood orden dan overbodig, op speciaal televisie- :hermpje kan men dan >ndermeer zijn saldo afle- 2n," aldus de heer Bolle. Leidschendam heeft ïen een experiment uitge- oerd om de uitgebreide logelijkheden van het ruktoetstoestel in de prak- jk te onderzoeken. Men ad ondermeer de moge- jkheden ingebouwd om te- ffonisch gewekt te worden n om aan de centrale via er cijfercode door te ge en dat men een bepaalde jd afwezig was. Resultaat an het onderzoek was dat ooral het coderen van tijd oor de meeste abonnees en groot probleem was. Een van de nieuwste ont wikkelingen van het labo- atonum is een machine ie de handgeschreven cij fers op een girokaart kan jezen. wat tijdsbesparend werkt. Het blijkt dat de ma chine minder fouten maakt an er nu door de ponsty- tistes gemaakt worden. In )en Haag is deze machine p het girokantoor inmid- lels al in gebruik. Elsevier signaleert, dat de Ne derlandse ondernemingen niet voldoende op kritiek reageren. "De bazen moeten in het alge meen meer voor het forum van het volk durven treden, mee doen aan de discussies over rol en functie van het bedrijf in de maatschappij, ook ingaan op ongegronde kritiek, en deelne men aan het politieke gesprek over de ondernemingsgewijze productie". Een ander artikel noemt de zaak Frans H. een onwaardig proces. Voorts een groot interview met de schei dende senator Harm van Riel. "Ik ben de laatste of een van de laatsten in de Nederlandse politiek die kon optreden zoals ik heb gedaan. Persoonlijke denkers zijn niet meer geschikt voor de partijpolitiek. Oor spronkelijke geesten worden niet meer verdragen. Een kwest ie van afgunst, en omdat het overzien van meer factoren en verbanden niet wordt gewaar deerd". De Haagse Post interviewt mi nister Van der Stoel. "Ik hoop dat wij in de PvdA nuchter proberen na te gaan wat de gevolgen zijn van een volslagen negatieve opstelling tegen de Navo, en dan concluderen dat dit niet het moment is om de Navo de rug toe te keren. Dat we moeten vasthouden aan een redelijke bijdrage aan de ge meenschappelijke verdediging. Er is stellig de noodzaak nog verder te bezuinigen op defen sie, maar ik vind dat dat niet de NAVO-bijdrage kan betref fen". Ook een vraaggesprek met korporaalsvoorzitter M. Meijer. "Als een korporaal zegt: doe jij dat effe, en hij hoort dan: stik de moord, doe het zelf, dan maakt hij een rapportje. En dan komt het vaak voor, dat hij op het matje staat en niet de gerap porteerde soldaat. Juist omdat de korporaal weinig voorstelt in de huidige tijd, heeft hij geen macht om dingen af te dwin gen". Het omslagartikel gaat over het verborgen leven van de dichter Hans Lodeizen. Een commentaar over de zaak Harm Dost stelt: "Een Duitse recht bank blijkt zich in staat te voe len een voorbeeld te stellen. Dat is niet zozeer een kwestie van rechtspraak meer, als wel van machtsuitoefening. Een voor beeld stellen: dat is een combi natie van het geloof dat men het monopolie van het gelijk heeft, en de macht om anderen daar naar te doen handelen. Het is de officieel gesanctioneerde ar rogantie". Vrij Nederland heeft een inter view met Jan Terlouw. "Het aantal mensen met het gevoel dat Den Uyl toch niet deugt, neemt toe. Ze raken een beetje overvoerd van Den Uyl. En als de PvdA een anti-CDA-motie aanneemt en de polarisatie wordt weer versterkt, dan zullen velen zich van de PvdA afkeren. Men gelooft niet meer in socia listen die het alleen willen". Ook een artikel over de vrees van de heren hartchirurgen voor een patiëntenluchtbrug naar Amerika. "Laten wij het houden op het gevoel betrapt te zijn. Betrapt op grove nalatig heid, beroepsnijd, inertie en het ondergeschikt maken beroepse thiek aan prestigegevoelens". De Tijd schetst een profiel van het verschijnsel Kruisinga. „Kruisinga kijkt uit welke hoek de wind waait. Oppertunisme heet dat ook wel. Zijn vrienden vinden hem zeer geschikt om minister te worden. Veel vrien den heeft hij niet. De mensen die hem minder mogen, weten dat hij zichzelf zeer geschikt acht voor een ministerspost. Vi- ce-premier wil hij worden. Maar elke andere portefeuille is ook goed. Ook een groot artikel over de Amersfoortse Bergkerkgemeen te waar een doorbraak plaats vindt in de tegenstelling Rome- Reformatie. "Een ontwikkeling als die in de Amersfoortse Berg kerkgemeente brengt de oecu mene in Nederland weer veel dichter bij. Sinds Vaticanum 2 en het Pastoraal Concilie weten ook katholieken, dat bekering iets anders is dan veranderen van kerkgenootschap, en dat het herstel van de eenheid van de Kerk van Christus niet afhanke lijk is van de overgang van pro testanten naar de rooms-kath- olieke kerk. Dr. Elderenbosch en diens gemeenteleden moeten beslist niet rooms-katholiek worden". De Groene .Amsterdammer zet bij het proces tegen Frans H dit vraagteken: "Waarom zijn er geen klachten ingediend tegen de verantwoordelijke artsen in Kerkrade? Waarom geen onder zoek door de inspectie? Of zijn de wantoestanden die in het proces naar voren kwamen, zo normaal dat geen mens zich er meer druk over maakt?" en bij de bezuinigingsnota van de re gering deze kanttekening: "Be zuinigen op kosten van de zwak ste schouders blijkt nog altijd gemakkelijker te zijn dan via de sterksten. Ook in haar bezuini gingswoede moet het voor het kabinet toch mogelijk zijn zo nu en dan haar linkse karakter te tonen. Tot dusver blijkt hier bitter weinig van". Hervormd Nederland heeft een interview met Theo Olof. "Ik vind dat veel programma's op Hilversum 4 niet goed worden gepresenteerd. Er wordt ook te veel bij gepraat. Het enige pro gramma dat ik geslaagd vind, is für Elise op zondagmorgen, een live programma. Dat is ook een van de bezwaren; bijna alle pro gramma's zijn ingeblikt. Voor meer live-programma's schijnt geen geld te zijn". Voorts een \Taaggesprek met WDM-voor- zitter Theo de Roos. "Het is niet dat het leger vroeger keihard was en nu uit papjongetjes be staat. Wie een oefening mee maakt, weet dat er wel stevig gebaald wordt, maar als het op werken aan komt, is er geen flauwekul bij". Ook een inter view met drs. T. Gilhuis, voor zitter van de Unie School en Evangelie. "Ik vind het jammer dat er in het Christelijk onder wijs zoveel kritiek is op links en zo weinig op rechts. Er is heel wat stampei gemaakt over de communistische docent in Zwol le. Zeker, ik vond zijn ontslag terecht maar ik hoor nooit een verhaal tegen de WD-docenten op de christelijke school. Tegen de ideologie van de heilige drieëenheid, de drie H's van ha len, hebben en houden, van Haya, Hans en Harm. Dat vind ik kwalijk voor een christelijke school". (Van onze correspondent; BREDA Een dag lang hebben Veilig Verkeer Nederland (V.V.N.) de Centrale Politie Verkeerscommissie (C.P.V.C.) en vele onderwijsdeskundigen zich in Breda gebogen over de problemen van verkeer, ver- keersopvoeding en wat daaraan vast zit. Conclusie op deze dag: de opvoeding van de verkeers deelnemers is schromelijk ver waarloosd. Met die opvoeding van de ver keersdeelnemers zit het 'al jaren fout, zegt de voorzitter van V.V.N.prof. ir. A. Heetman. "Bij de bestrijding van de ver keersonveiligheid wordt oneven redig veel aandacht en geld be steed aan technische aspecten. Nog steeds wordt onvoldoende beseft, dat de mens geleerd kan worden zich in het verkeer veili ger te bewegen. Dat proces van opvoeden, opleiden en bekwaam maken moet het geheel van technische maatregelen verge zellen, opdat niet, zoals telkens blijkt, het effect van de techniek teniet wordt gedaan". Daarom vindt hij het des te verheugen der dat de overheid nu in haar verkeersveiligheidsplannen heeft aangekondigd de nodige aandacht te zullen besteden aan uitbreiding van het verkeerson- derwijs en aan wetenschappelij ke begeleiding van dat onder richt. Dat vindt ook prof. dr. J. A. Michon van het verkeerskundig studiecentrum van de Gro ningse rijksuniversiteit. Maar dan zal het onderwijs ook moe ten veranderen. Het kind kan het hem geleerde niet bevatten en er is vaak geen overeenstem ming tussen wat het kind heeft geleerd en wat het in de ver- keerspraktijk ouderen ziet doen. Er is geen verband tussen het geleerde en het vertoonde ver keersgedrag. De Groningse ver- keerspsycholoog stelde dat het verkeersonderwijs op de lagere school zich tot nu toe voorname lijk bezig houdt met verkeers- kennis, zoals regels, tekens enz., en maar weinig met verkeersge drag. Onrust in haven Rotterdam Een aantal Rotterdamse havenarbeiders is hier op weg naar de Scheepvaart vereniging Zuid na een op roep van het 'Comité Rot terdamse havenarbeiders voor het behoud van de koopkracht' tot het houden van een protestdemonstra tie. Het comité wil onmid dellijke uitkering van twee procent prijscompensatie en maatregelen tot het be houd van de koopkracht. De officiële vakbonden hebben de actie afgewezen. In totaal namen, volgens de bonden, ongeveer 1700 man aan de actie deel, die vol gens de organisatoren be doeld is als een 'schot voor de boeg' tegen het loonbe- leid van de regering. In de Rotterdamse haven werken ongeveer 12.000 man perso neel. (Van onze correspondent) BRUSSEL De kans op een kabinetscrisis in België als gevolg van de recente Vlaams-Waalse tegenstellingen rond de kwestie Schaarbeek is gisteren aanzienlijk toegenomen. Zoals bekend weigert in Schaarbeek burgemeester Nols de taal wet toe te passen in zijn gemeentehuis. Hij heeft daar een loket ingericht voor de Nederlandstalige inwoners en zes voor de Franstaligen. Hij weigert gevolg te geven aan een arrest van de hoge raad dat deze regeling onwettig acht. De toestand rond deze kwestie is gisteren aanzien lijk verscherpt nu twee zeer belangrijke en invloe drijke Vlaamse organisaties het ontslag hebben geëist van de regering Tindemans dan wel van alle Vlaamse ministers uit protest tegen het uitblij ven van het sturen van een regeringscommissaris naar Schaarbeek om burgemeester Nols te dwin gen de taalwetten daar toe te passen. Het Davids- fonds dat een overkoepeling is van tal van organi saties met ruim een miljoen -leden, verwijt de regering een gebrek aan verantwoordelijkheidszin en ongeloofwaardigheid. Het Davidsfonds eist dat de regering Tindemans op staande voet een einde maakt aan de Franstalige sabotage in Schaarbeek en dat de regering aftreedt als ze niet van plan is de taalwet in Schaarbeek toe te passen. Behalve het Davidsfonds heeft gisteren ook het verbond van Vlaams overheidspersoneel krachtig stelling genomen tegen de gang van zaken in Schaarbeek. Het verbond van Vlaams overheid spersoneel, eist het onmiddellijk ontslag van alle Vlaamse ministers, als niet onmiddellijk de taalwet in Schaarbeek wordt toegepast. Tegenover deze Vlaamse pressie staat een brief die vier Franstalige ministers van het Rassemble- ment Wallon hebben gestuurd naar de minister van binnenlandse zaken en waarin ze zeggen, dat zij geen enkele maatregel tegen burgemeester Nols zullen dulden. Wordt er ook maar enige actie tegen burgemeester Nols van regeringszijde genomen, dan zullen zij ontslag nemen. Dat zou in dit geval eveneens een kabinetscrisis betekenen. Over twee da gen zullen in Rotterdam tramstellen door de stad snorren die be halve door hun vrolijke kleuren ook herkenbaar zullen zijn door misschien minder vrolijke opschriften als 'Te laat' en 'Klap'. Rotter damse kunste naars zijn druk bezig de tram stellen in hun nieuwe jas te steken een idee dat wet houder Men- tinck tijdens een buitenland se reis heeft opgedaan. pi (Van onze onderwijsredacteur) |N HAAG Het einde van examens voor het voortgezet derwijs nadert met rasse schreden. Maar de laatste dagen zijn de minst aantrekkelijke. Gisteren bijvoorbeeld was het een leressante dag voor de geschiedenismensen. Ongeveer 500 scho- voor VWO, Havo en Mavo, een kwart van het totaal, deden Uelijk mee aan een nieuwe experimentele opzet voor een ntraal schriftelijk eindexamen geschiedenis en staatsinrichting. Ugens onze zegslieden is dat een heel redelijke zaak geworden. werd bij alle drie takken van onderwijs dezelfde klacht rnomen: Veel, erg veel werk. centraal schriftelijk eind- imen geschiedenis is een gru- 1 in de ogen van veel geschie- nisleraren. Geschiedenis, zo leneren zij, is geen exact vak, zich leent voor een meerkeu- Geschiedenis is een fek van persoonlijke interpre- van de feiten, van een per- rnlijke visie op de loop der beurtenissen. Opgave vooraf een bepaald onderwerp of bepaalde periode beperkt jvendien op een onverant- oorde manier de vrijheid van (leraar. zegslieden, bij wie wij ons >r te luisteren hebben gelegd, Werkenden deze bezwaren zeer wel, maar hebben daar niet al te zwaar aan getild. Men moet er niet al te dramatisch over doen. Enige objektiviteit in de geesteswetenschap is toch wel gewenst. En wanneer, zoals nu is gebeurd, een tweetal onder werpen wordt aangekaart, kan men toch moeilijk zeggen, dat de vrijheid van de leraar op een buitensporige manier wordt be knot. OPGAVEN „De koude oorlog 1945-1964" en „Nederlands-Indië tot Indone sië" 1941-1949" waren de the ma's waarover de eindexamen- Mocwmru) kandidaten zich moesten bui gen. De vragen die daarover gesteld werden, waren redelijk, hier en daar zelfs simpel vertel de men ons. Gelukkig werd niet op feitenkennis geaasd, maar konden de leerlingen hun begrip en inzicht kwijt. Voor het Vwo waren de vragen wel iets pitti ger dan voor het Havo, maar dat was te verwachten. Het enige bezwaar dat de door ons benaderde leraren, zowel die bij het Vwo, het Havo als die bij het Mavo naar voren brachten, betrof de omvang van het werk. Vele, vele vellen met teksten en illustraties moesten door de kandidaten worden doorgewerkt, wat vooral voor de Mavo-klanten een tijdroven de bezigheid was. Voor het Vwo waren er 46 opga ven, voor het Havo zelfs 56. De meeste kandidaten hadden dan ook nauwelijks genoeg aan de toegemeten twee en een half uur. Maar wat de inhoud van de vragen aangaat, klonk bij alle drie takken van onderwijs het kommentaar: redelijk. Als expe riment was het examen ge slaagd te noemen. AARDRIJKSKUNDE Aardrijkskunde was het tweede vak, dat gisteren op het pro gramma stond van het Vwo, Havo en Mavo. Wat het peil van de opgaven betreft, althans voor het Havo, was het duidelijk dat de staatscommissie zich op het gemiddelde leerboek had geba seerd. Voor leerlingen van wat meer geavanceerde scholen was daarom de opgave bijvoorbeeld over de USSR nogal mager. Aan de school, die wij bezoch ten, vroegen heel wat leerlingen zich af waarom ze zich de laat ste tijd zo hadden uitgesloofd. Hun leraar sprak zelfs van een niveau van de tweede klas. Van de onderwerpen „Neder land" was dat over de verstede lijking verreweg het leukste, omdat men daarbij het beste van eigen interpretatie blijk kon geven. Gemakkelijk was het on derwerp „rail:"- en wegverkeer" en in zekere mate ook „land bouw". Bij Mavo-4 was men niet onte vreden over de opgaven voor aardrijkskunde. Opdracht 1 speurde naar parate kennis en inzicht, de tekeningen en statis tieken waren simpel te lezen. Bij opdracht 2 werd te weinig be roep gedaan op het inzicht. Op dracht 3 was beslist niet moei lijk. Over het algemeen waren de leerlingen erg vroeg klaar, hetgeen wel iets zegt. Ook bij Mavo-3 was de algeme ne indruk: niet te moeilijk. Te keningen en grafieken waren eenvoudig. Er waren ook hier inzicht- en weetjesvragen. De meeste vragen gingen niet erg diep in op het onderwerp. De opgaven over de open luchtre- kreatie was erg eenvoudig. HEKKESLUITERS Hekkesluiters van de examen marathon voor het voortgezet onderwijs zijn vandaag een handvol scholen in het land, waar geëxamineerd wordt in het Fries en - voor het eerst - in het Russisch. In deze laatste taal doen in to taal 10 kandidaten examen: 3 aan de rk scholengemeenschap „De Breul" in Zeist en 7 aan de Alexander Hegius scholenge meenschap in Deventer. Pikante bijzonderheid: vanwege het uite raard nog erg kleine aantal lera ren Russisch in ons land, zijn de beide leraren in Zeist en Deventer door het C I T O aangezocht om de examenvra gen op te stellen. Onderzoek naar situatie kinderen in ziekenhuizen .AMSTERDAM (ANP) Er be staat nog weinig inzicht in de wijze waarop kinderen hun ver blijf als patiënten in ziekenhui zen ervaren. In het algemeen kan worden gezegd, dat de or ganisatiestructuur van de zie kenhuizen een betere begelei ding van de (jonge) kinderen in de weg staat. Tot conclusie conclusies komt Tera Boelen-Van der Loo (30) uit Amsterdam in haar proef schrift over kinderklinieken, waarop zij gisteren is gepromo veerd aan de rijksuniversiteit in Leiden. Haar proefschrift is in de boekhandel verkrijgbaar Volgens Tera Boelen-Van der Loo ontbreekt het in veel zie kenhuizen nog aan specifiek op kinderen gerichte behandelings wijzen. Het ziekenhuispersoneel dient zijn pedagogische kennis te vergroten en deze kennis in zijn handelen tot uitdrukking te laten komen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9