LANGS OMWEGEN iüitputtend weekeinde voor Marjolein Briër en haar balletschool Zilveren karavaan trekt naar Echternach en Willibrord Oude Weteringse mavo wijst «leerkracht de deur Leidse Pers voetbalt tegen gemeenteraad JEUGDDORP „ZUID-WEST" WEER OPEN Lido 2 met kerst open MEI ONDERDAG 20 MEI 1976 LEIDSE COURANT pagina 5 - De s Max" i nelings, kledint DOOR 0p mi'n omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke TON morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie ION u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. f nl art Marjolein Briër, de Leidse bal- Jetfee, krijgt het weer op de eze Meestal onopgemerkt, 'h? H Te 'aatste ^jden, danst en cho- a Feografeert ze door, op haar e ei|chool aan het Pieterskerkhof mijn eigen kerkhof, mag ik 'el zeggen en in andere •rbanden. Maar het komende ;keinde laat ze de ballet- 10m barsten. Marjolein heeft iet namelijk in het blonde, 'xpressieve kopje gehaald (die heupen komen er natuurlijk look aan te pas), om zaterdag otompvjgr, zondag, twee godganselijke g Magen lang, een openbare Jaa4lans-instuif te geven in het 8.30 uu^AK-theater, boven de Leven- iviljoerüaa]se Consu-markt, via de lift jn latajf langs eindeloze trappen te len kojbereiken. Iedereen wordt door leden 3 La Briër", bij deze, uitgeno- uiur Mdigd te komen kijken. Hetzij viljoen0p 22, hetzij op 23 mei. Hin- 2? i^edert niet op welk tijdstip, want ze begint beide dagen 's mor- Jgens om ,11 uur en houdt pas aar, du 12 uren daarna met presente- :e schr, ren en demonstreren op. Toe- gang vrij; geheel vrijwillig kan '7me' men achteloos een niet ver- oeiwec püchte bijdrage van anderhal- aart or ve gulden ergens deponeren, btomp hoeft dus niet, maar het mag. Je mag ook gewoon weg loper!, als de lust daartoe op welt. .Ik laat Marjolein achter een dankzjdonkere mix aan het woord: .,Ik begin zaterdagmorgen met m'n kinderklassen die de klas sieke balletlessen vertegen woordigen. Het laatste uur die zaterdagavond is er een les modern ballet, met aanslui tend een demonstratie door mijn danspartner Kenny Lalo- pua en mij. Zondag geef ik met mijn school uiteraard kinderen en volwassenen de hele dag moderne jazz. Ook dén zal ik het laatste uur een e stici demonstratie „modern" geven: erk 1 so'° van Kenny, 1 van mij g met en 3 duetten. In totaal doen 23 it voor klassen mee: 7 klassieke en n de t één jazzklas op zaterdag, en ïrna" zondag continu 15 moderne t boei klassen". nu;]™ Waarom spant Marjolein Briër e soort zic^ 20 onêelooflijk in? „Nou, )e tq weet Je. ik wil eigenlijk mijn oi school één keer in het jaar naar buiten brengen. Dat be- treft ook de conditietraining voor vrouwen. Voor het vol gend jaar speel ik met de ge dachte aan een paar kostuum theatervoorstellingen in de ge restaureerde schouwburg, met elke klas dan als een deel van één grote legpuzzel, snap je?" Ik kan me dat el enigszins voorstellen, ja. Inmiddels vult .Marjolein graag aan, dat zater dag de begeleidende muziek wordt verzorgd door de Tsje- .chische pianist Jan Lavsla en zondat om de kosten wat te drukken komen de klanken van een band vol muziekproe- In verband met de komende slopende non-stop-wederwaar- digheden op balletgebied in het LAK-theater heeft Marjo- aantal gebeden op de lippen. „Allereerst bid ik, dat ik het zelf uit hou, die twee dagen. Mijn tweede gebed is, dat mijn leerlingen komen, want het is helemaal vrijwillig dat ze meedoen aan het ballet weekend, zie je. Derdens smeek ik de goden, dat het niet snikheet wordt. Tenslotte bid ik u allen, dat u in grote getale naar het werk van mijn leerlingen zult komen kijken en om te ervaren wat ik tussen mijn muren aan het Pieters kerkhof een heel jaar door met mijn kinderen en vrouwen presteer". Die eventuele an derhalve piek, hopelijk hon derden malen slinks geofferd, kan ze best gebruiken: kunst en lichamelijke opvoeding kos ten kapitalen tegenwoordig'. Ook buiten haar school zit Briër niet stil. Geïnspireerd maakt zij nog steeds haar bal letten, schrijft ook voor der den. Zoals voor „Vos, vos, vos, alweer een ei", van Imperium, waarvan de laatste voorstel ling 29 mei in het Micro-thea ter draait. Ze maakte ook een choreografie ten behoeve van „De Parelvissers" van de Haagse Volksopera en Marjo lein en Kenny traden onlangs nog in Alphen a.d. Rijn op tijdens een „verbroederings ontmoeting" tussen Nederlan ders en Molukkers. Tussen de bedrijven door is ze nog ziek geweest ook: gordelroos, be dwongen door vitaminiserende spuitjes. „Er komt nooit een einde aan", zegt Marjolein, zonder overgang. Na alle aankondi gingen en „evalueren" komt de filosofische samenvatting. „M'n omhulsel houdt zich staande. Ik ben blij, dat elke dag weer nieuwe ervaringen brengt en nieuwe kleur geeft aan mijn diamant, waarvan de kleuren steeds weer onver wacht fascineren. Ik ben rusti ger, stabieler geworden, geloof ik. En opnieuw filosofischer. Er komt nooit een einde aan. Drie maanden was ze dit jaar gastdocente aan de Rotter damse Dansacademie van Lu cas Hoving. „Volgend jaar krijg ik waarschijnlijk een vaste aanstelling voor enkele uren per dag. Dat zou ik erg prettig vinden. Dat geeft een injectie naar de andere kant; je hebt beroepsmateriaal waarmee je meer kunt creer- en. Hoewel het knoppen zijn die open moeten Processie in Echternach. Als op 7 juni een karavaan met 250 devote en goedgemut ste mensen op het Luxem burgse Echternach afstevent, straalt het zilver er aan alle kanten af. Deze vaderlandse vroomgezinde reislust mag zich verheugen in een sterk wasdom. Ik bedoel maar, dat steeds meer lieden om de een of andere reden brood zien in het meedoen aan deze Echter- nachse driedaagse. Enkele ja ren geleden werd een diepte punt bereikt wat betreft de deelname. Bedevaart-directeur rector drs. A. M. E. Th. Vree burg te Leiden vertelt daar over: „We maakten toen mee, dat er niet veel meer dan 120 mensen in de bussen plaatsna men. De laatste jaren is dat aantal verdubbeld. Hoe dat komt? Nou, dat weet ik niet helemaal. Ik vermoed, omdat sinds die tijd de organisatie vanuit Oegstgeest geleid wordt. En als je eenmaal in handen van de heer Alphons Schlatmann valt, kom je er niet meer uit. Die strikt zelfs ongelovigen en houdt iedereen op reis zoet vanuit een gewel dige doos met versnaperingen. Als die man maar kan uitde len, dan is hij gelukkig". Nu kom ik dan aan het zilver - overigens kunt u zich niet meer aanmelden, want wat be treft het aantal zitplaatsen is de koek finaal op. Om te be ginnen wordt het ditmaal een jubileum-bedevaart: 25 jaar „Nationale" naar Echternach, naar het graf van Utrechts eerste bisschop Willibrord. Zijn zoveelste opvolger, de oud-aartsbisschop kardinaal Alfrink, zal zich temidden van het gewoel in de basiliek en daarbuiten bevinden. Een feest op zich. Maar er hangen nog meer, zilveren, feiten bo ven de Ardennen omtrent Ech ternach. Daar is het 25-jarige priesterjubileum van de voor zitter, drs. Vreeburg. De goede man is daarvan op de hoogte, maar hij weet officieel niet dat er werk van wordt gemaakt. Ik wil hier echter openbaar verklappen, dat de rector een „passend geschenk" krijgt aangeboden. In overleg met de jubilaris is, zoals dat heet, de keuze geval len op een kazuifel. Het doet me werkelijk deugd, dat in toenemende mate bij priester- of kerkjubilea de keuze valt op nieuwe kazuifels. Het bete kent, dat de oude niet veel soeps meer zijn, maar ook lijkt het erop dat het burgerpak aan het altaar nog lang niet bereikt is. Maar dit terzijde. Alphons Schlatmann wil graat kwijt, dat de groei van de nationale bedevaart naar Ech ternach voor het grootste deel te danken is aan de inzet van de rector: „door zijn grote ga ven voor menselijk contact, zijn bezielende godsvrucht en zijn meeslepend woord, heeft hij in enkele jaren een klein groepje bedevaartgangers we ten uit te breiden tot een grote schare". Niettemin daalt deze grote pluim evenzeer neer op het grijze hoofd van Schlatmann - door de rector „leider" ge noemd en als zodanig gepre zen. De heer Schlatmann heeft alle 25 bedevaarten meege maakt en geloof me, als hij er niet steeds was bij geweest, wa ren er heel wat mensen thuis gebleven. Te meer reden der halve om ook de oersterke Schlatmann op het podium der zilverlingen te plaatsen. Op woensdag 9 juni Wordt hij, na de Mis, gehuldigd. Daarna gaat het weer in alle vrolijk heid op huis aan, de bus vol dankbare bedevaartgangers die het hoofd nog helemaal hebben bij al die voorbije reli gieuze „uitspattingen" en zil veren festiviteiten. Dan is het thuis „hoort, zegt het voort" en het zou me niet verbazen als op deze manier over een paar jaar de basiliek van Willibrord voor de „nationale" te klein blijkt te zijn. LERAAR LEGT ZICH NIET BU BESLUIT NEER HIDE WETERING - Het door- aans zo rustig en vreedzame )ude Wetering kent sinds kort n niei en eigen „onderwijsschan- van laai". Het bestuur van de Jo- ze op lannes XXIII-mavo heeft de ar isjijdeüjke aanstelling van de 28- van arige natuur- en scheikundele- Secr aar Van Ulden niet verlengd, de sc )at betekent, dat Van Ulden lij sti net ingang van 1 augustus op tijd traat zal staan. Een reden voor issinj Ie voor hem onverwachte stap am. fan het schoolbestuur is hem liet bekend. Het bestuur zegt ste laarentegen dat de leraar zelf er Hkom ontslag heeft gevraagd. De tijdelijke aanstelling van de ïeer Van Ulden loopt eind juli pf. Onlangs ontving hij een brief van het bestuur, waarin werd Tl gesteld dat zijn aanstelling niet 'wordt verlengd. Voor Van Ul den kwam het schrijven van het bestuur, waarin hem werd dui- ■m I delijk gemaakt dat het niet lan- |\l ger prijs stelde op zijn mede- X 1 werking aan de school, als een donderslag bij heldere hemel. «Nog steeds heb ik geen flauw p idee op grond waarvan het be- ^'fstuur deze beslissing heeft geno- aldus de teleurgestelde leerkracht, die niet van plan is dl zich zonder meer bij het be- stuursbesluit neer te leggen. Bij navraag blijken de drijfve- .ren van het bestuur, voor het teni niet verlengen van Van Uldens I" contract, moeilijk te achterha- stztf len. Adjunct-directeur Snijders, die vanwege de examenbezighe den waar directeur De Visser mee belast is, tijdelijk de school- -e sp If^ing op zich heeft genomen, blijkt niet bereid zich over deze zaak uit te laten en verwijst te \f naar voorzitter van het iet I j^oolbestuur, de heer Nooy. Maar ook de voorzitter is niet te bereiken. „Werkzaamheden buitenslands", zo verklaart vice- 'oorzitter Stroek. „Met betrek- ing tot de affaire Van Ulden Han ik alleen maar zeggen dat bij twee maanden geleden te kennen heeft gegeven niet lan- |êr op deze school te willen blijven. Dat is bij het bestuur overgekomen als zijn ontslag aanvrage. Daarom hebben wij besloten de aanstelling van Van Ulden niet te verlengen." Boor de tijdelijke aanstelling van Van Ulden, die derhalve jaarlijks een contract krijgt aan- dit besluit van het bestuur aan te merken. „Ook hebben zij de opzegtermijn van drie maanden in acht genomen. Maar het blijft natuurlijk vreemd dat het be stuur volhoudt dat ik te kennen heb gegeven te willen vertrek ken zonder dat mij daar iets van bekend is. Juist het tegenover gestelde is waar. Ik zal alles in het werk stellen om het be stuursbesluit ongedaan te ma ken," aldus de leraar. Dat Van Ulden zich niet bewust is van uitspraken als zou hij willen vertrekken, is voor vice- voorzitter Stroek eenvoudig te verklaren. „Iedereen is aan het eind van een cursusjaar behoor lijk vermoeid. Dan kan het ge beuren dat sommigen niet meer weten wat ze eerder in het jaar gezegd hebben. Maar het schrif telijke bewijs, in de vorm van een ontslag-aanvrage-brief, moet eenvoudig op de admini stratie te achterhalen zijn. „Dan kunnen ze lang zoeken, want zo'n brief heb ik nooit geschreven," stelt de ontslagen leerkracht. De onrust op de Weteringse ma vo is ook doorgedrongen tot het gemeentehuis. Een woordvoer der van de afdeling onderwijs meent, dat de „schoolschanda- len" langzaam maar zeker van de steden naar het platteland overslaan. Bepaald gelukkig is men niet met de zaak Van Ul den. „Maar wij zijn niet van plan om ons in de bestuursza ken van de Johannes XXIII ma vo te mengen," aldus de ge meente-woordvoerder. ED JANSEN LEIDEN Het is niet ongewoon dat de pers in Leiden en de gemeenteraad van deze stad op het gebied van het besturen tegenover elkaar staan. Morgenavond treden pers en gemeente raad ook tegen elkaar in het veld, maar dit maal op een heel andere manier dan te doen gebruikelijk. Om half zeven 's- avondswordt dan namelijk de aftrap genomen van een voetbal wedstrijd tussen een elftal van gemeenteraadsleden en een team samengesteld uit journalisten van de plaatselijke dagbla den. Dit ludieke gebeuren, dat uite raard door iedereen bijge woond kan worden vindt plaats op de sportvelden van de Voetbalvereniging Leiden aan de Nachtegaallaan (Pomo na). De leiding is in handen van de voorzitter van de Leidse Sportstichting, Piet Biegstraten, die daarbij waar schijnlijk geassisteerd gaat worden door grensrechter Joop Riethoven, voorzitter van Swift en actief in de Stichting Tour de France Leiden. In het team van de Leidse gemeenteraad is de opstelling als volgt: doel: Nico Langerak (WD); achter: Frans Mentzij (PvdA), Fred Kuijers (WD), Alfons Ranner (PvdA! en Dick r (PvdA); midden: Aat Groos (PvdA) en Hans van Dam (PvdA); vóór: Laurens Beijen (PPR/D'66), Bert Oos terman (PPR/D'66), Jan Dui- vesteijn (PvdA) en Jit Peters (PvdA). Reservespelers bij de raad zijn: Wim Bleijie (CDA), Cees Waal (PvdA), Jan van Zijp (CDA), Peter Brouwer (PvdA) en Anne van de Zande (PSP). De verzorging van de raads- spelers is in handen van het CDA-raadslid Corrie Kramp. In afwijking van haar gewoon te is de Leidse pers minder scheutig met het geven van informatie over zijn opstelling; om de spanning er in te hou den zal deze tot het laatste moment eehpim hliiven Het zal nog wel tot de kerstda gen duren, maar vast staat dat het pand aan de Steenstraat waar voorheen de krant "De Nieuwe Leidsche Courant" werd gemaakt, snel getrans formeerd wordt in een theater waar bewegende beelden in supercolor over het bioscoop scherm daveren. In het ge bouw wordt de zevende bio scoop van Leiden gevestigd met een zaal waar zo'n 240 bezoekers kunnen worden on- dergebracht. Eigenaar L. van Praag van het Lido, zal zijn nieuwste loot van het bedrijf Lido 2 dopen, waaruit logi scherwijs volgt dat het be staande Lido de toevoeging 1 krijgt. De ontsierende schutting die een van de fraaie gevels van de Steenstraat aan het oog onttrekt zal zo snel mogelijk verdwijnen. Dat is tenminste de bedoeling van Lido-direc- teur Van Praag die ervan overtuigd is dat zijn Lido 2 het Leidse stadbeeld voor wat de gevel en de Leidse cultuur voor wat de voorstellingen be treft. zal verfraaien. Tot nog toe weinig animo LEIDEN Het jeugddorp „Zuid-West" aan de Voorscho- terweg is weer open. Kinderen van 4-13 jaar kunnen er dins dag, donderdag en vrijdag van drie tot zeven uur, woensdag van een tot zeven uur en op zaterdag van tien tot drie uur terecht. De toegangsprijs tot het jeugddorp is vijfenzeventig cent per dag. Op het terrein kunnen kinderen deelnemen aan allerlei activitei ten. Ze kunnen hutten bouwen. Ook is er een handenarbeidclub. Voor de sportliefhebbers is er een trapveldje ingericht. Eigenlijk heeft het jeugddorp op 1 mei al zijn poorten geopend. Tot nog toen bleek er echter weinig belangstelling. Voor de Leidse Jeugdactie, de beheer ster van het terrein een bittere pil. Een medewerker: „Gezien de verzoeken van vorig jaar, dachten we dat er voldoende kinderen zouden komen, om de zaak draaiende te houden. We hebben getracht op de schooltij den aan te sluiten, dus daaraan kan het gebrek aan animo niet liggen. Misschien is het nog niet voldoende bekend, dat we eer der open zijn gegaan". Sinds zijn ontstaan is het jeugddorp alleen in de vakantieweken open geweest. Ook dit jaar zul len er weer speciale vakantie-ac tiviteiten worden gehouden en wel vanaf 28 juni. Behalve de lagere schooljeugd kunnen ook peuters dit jaar in het jeugddorp terecht. Op dins dag en donderdag is er van negen tot twaalf uur een peuter speelzaal voor kinderen van twee tot vier jaar. De kosten zijn 2,50 per ochtend. LEIDEN De stichting „Cam pus Crusade for Christ" houdt van 29 juli tot 7 augustus een grote bijbelstudieconferentie en een evangelisatiecompagne in Leiden onder de naam „Zomer- Explo '76. De conferentie heeft ten doel de deelnemers toe te rusten in hun geestelijk leven en hen in te schakelen om vele duizenden mensen uit Leiden met het evangelie te confronte ren. Voor het gebeuren wordt in de hele stad een speciale krant thuisbezorgd. Voor Leidse ge meenteléden zijn begin dit jaar reeds enkele toerustingsconfe renties gehouden. „Campus Crusade for Christ" is een internationale en interker- den samenwerkt met enkele kerkgenootschappen. Asfaltering Zijlsingel LEIDEN Zodra de Ooster kerkstraat weer voor verkeer is opengesteld, begin juni, krijgt de Zijlsingel zijn definitieve toplaag van asfalt. Het asfalteren gebeurt in twee gedeelten: eerst het stuk Zijlsin gel tussen Hoge Rijndijk en Oosterkerkstraat, daarna het stuk tussen de Oosterkerkstraat en de Lage Rijndijk. Het hele werk zal ongeveer 4 dagen in

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5