1.98 filologie met veel rekenwerk Zijn grote aardbevingen ons eigen werk? TRECHTS ZIEKENHUIS WIL UITBREIDING AANTAL OPEN HARTOPERATIES pij Verwijten mede-oorzaak van terugtrekken mr. Hermesdorf uit strafzaak tegen Frans H. ÖSZEVfffifc 'nWeek lang laag: 2 J5 3?8 I HERDENKING OVERLIJDEN GROEN VAN PRINSTERER £jUgram van 2-.Z4 igfH^ sqy Drie dagen laag: MEI- iy mei iyvb LEIDSE COURANT uit de krant van vorige week donderdag Jitzet voor \taliaans bruidspaar een onzer verslaggevers *EN HAAG - Ge- offert door de foto Den Haag besloten welijk kon treden. Zij een jong Ita- iets te doen aan het heeft dan ook beslo- is bruidje dat verschil tussen de si- ten een uitzet te ver- Har bruidsbouquet tuatie hier en die in zorgen voor Maria 9 de ruïnes van een het Noorditaliaanse Alba Fabro, die vori- irochiekerk legt (in rampgebied. ge week trouwde met I krant van giste- Mevrouw Manders is Guido Campagnolo lp), maar meer nog ontdaan over het feit in het gehucht Tonso- fcor het bericht van dat een Italiaans Jano bij Buia. In sep- ize correspondent bruidje zonder uitzet tember, als zij naar de krant van don- en zonder trouwja- Italië op vakantie [<rdag j.l. dat een pon de mooiste dag gaat, hoopt zij de uit- jder jong paar zon- van haar leven moest Zet van lakens, bad- r bruidskleding in vieren, terwijl zij zelf doeken en keukenlin- n keuken in het hu- vorig jaar onder de nen aan het Italiaan- blijk trad, heeft het gelukkigste omstan- se bruidje te kunnen ptpaar Manders uit digheden in het hu- aanbieden. praktijken militaire tsen in onderzoek EN HAAG (ANP) Minister Vredeling van defensie heeft (sloten een onderzoek in te stellen naar de omvang van de rticuliere praktijk van militaire artsen. Aldus blijkt uit het Here antwoord van de bewindsman op schriftelijke vragen van tweede-kamerleden Kombrink (PvdA) en Beekmans (D'66). Bij (t onderzoek gaat het er om inzicht te verkrijgen in de vraag ieveel uur per week door de verschillende categorieën militaire tsen met een particuliere praktijk gemiddeld aan de militaire Jnst en aan particuliere patiënten wordt besteed, aldus de •dedeling van minister Vredeling. Het onderzoek zal tijdrovend De Tweede Kamer wordt ingelicht over de uitkomst. De merleden hadden gewezen op de bevoorrechte positie van militai- f lartsen. (Van onze wetenschappelijke correspondent) LONDEN Twee grote aardbevingen binnen twee weken en een voorspelling dat een derde langs de San Andreas breuklijn, die dus San Francisco bedreigt ieder ogenblik kan plaats grijpen; dit schijnt erop te wijzen dat de wereld een nieuwe fase van verhoogde seismische activi teit is ingegaan. Maar tussen het tijdstip van de ramp in Noord-pl- talië en de grote aardbeving van dit weekeinde in de Sovjet-Unie in het gebied rond Tasjkent hebben de Russen twee ondergrondse kernproeven genomen. Die explosies hebben trillingen veroor zaakt die mogelijk de aanzet zijn geweest tot de aardbeving in Tasjkent. Het verband tussen ondergrondse explosies in Siberië en een beweging van de aarde 3800 km verder naar het zuiden schijnt misschien ver ge zocht. Maar bij de eenzijdige denkwijze waarmee het probleem van het voorspellen van aardbevin gen wordt aangepakt, is men geneigd de mogelijk heid over het hoofd te zien dat de mens ze misschien wel zelf veroorzaakt. Kernexplosies zijn al eerder in verband gebracht met het ontstaan van aardbevingen, en het voorko men van seismische activiteit in de bodem van het Amerikaanse testgebied in Nevada in 1968—1969 was dan ook de voornaamste reden waarom de Amerikaanse ondérgrondse proeven werden ver plaatst naar het eiland Amchitka in de Aleoeten. Maar het verplaatsen van door de mens veroor zaakte schokken naar een gebied, waarvan de structuur van de rotsbodem zelf niet de soort spanning vertoont die zou kunnen uitbarsten in aardverschuiving of aardbevingen betekent nog niet dat de gevolgen uitgebannen zijn. Schokgolven planten zich voort rond de hele aarde en het is zeer wel mogelijk dat de bewegingsener gie die zij overdragen op een diepgelegen gebied met grote natuurlijke spanning een kritische drem pel overschrijdt en een grote beving veroorzaakt, ver van het testgebied. Het bergachtige gebied ten zuiden van Tasjkent bijvoorbeeld is op grote schaal afgedamd ter regulatie van de waterhuishouding voor geplande waterkrachtcentrales, en de afgelopen tien jaar is men zich er meer en meer van bewust geworden dat er verband bestaat tussen het opgesloten water in de stuwmeren en de aardbevingen in dat gebied. Het is gebleken dat waar dan ook wordt ingegre pen in de ondergrondse waterhuishouding, het risico van seismische activiteit beduidend stijgt. De mens graaft en boort nu op veel grotere schaal en veel dieper dan in het verleden en een groot aantal van deze activiteiten, waaronder ook het onderzoek naar geothermische energie (de warm- te-energie uit het binnenste van de aarde) zou onbedoeld kunnen leiden tot plaatselijke aardbe vingen. Copyright The Guardian. Sinds mensenheu genis is de water stand in de Theems nog niet zo laag ge weest als thans het geval is. Engeland, dat toch bekend staat als een land waar het plaatselijk wel wil regenen, heeft maandenlang nauwelijks een re gendruppel gezien. De boeren klagen er over de kans dat w hun oogsten mis lukken. Hier een deel van de droog- ,.s.N v gevallen rivier. aavelaj TRECHT (ANP) Het Antoniusziekenhuis i Utrecht is in staat om binnen anderhalf ar het aantal open hartoperaties in dit ekenhuis uit te breiden van 650 nu tot 1000. it is door de directie van het ziekenhuis eegedeeld aan de gezondheidsraad. Maan- ig had de voorzitter van de gezondheids- lad aan alle ziekenhuizen waar open harto- ïraties kunnen worden uitgevoerd, een tele- •am gestuurd met het verzoek hem diezelf- dag te laten weten welke belemmeringen i uitbreiding van de open hartchirurgie Je weg staan. Aanleiding tot het telegram was het plan om patiënten die in Nederland te lang op een wachtlijst zouden moeten staan, naar Houston in de Verenigde Staten te antal kindercentra eer snel gestegen Het .Antoniusziekenhuis heeft nu al het grootste hartchi- rurgische centrum in Nederland, en het neemt ruim een derde van alle open hartoperaties voor zijn rekening. Voorwaarde voor uitbreiding van het aantal operaties tot duizend is het verkrijgen van de vereiste vergunning voor de uitbreiding (bouw plus apparatuur) tot een bedrag van ƒ3.650.000. waardoor ook de jaarlijkse ex ploitatiekosten met ruim 3 miljoen zouden stijgen. Het Utrechtse Academisch ziekenhuis heeft ook herin nerd aan de brief aan staatssecretaris Klein van onder wijs en wetenschappen in november j.l,, waarin voorstel len zijn gedaan voor een reactivering van de open hartchirurgie in het Academisch Ziekenhuis, waar sinds de affaire-Wieberdink geen open hartoperaties meer zijn uitgevoerd. De staatssecretaris heeft in februari ook een uitgewerkt plan ontvangen, waarin mogelijkheden zijn aangegeven om in dit ziekenhuis ongeveer 250 hartopera ties per jaar mogelijk te maken. Een woordvoerder van de gezondheidsraad heeft meege deeld nog geen overzicht te kunnen geven van alle reacties op het telegram van maandag. Op de eerste plaats moet staatssecretaris Hendriks op de hoogte worden gesteld, en in de tweede plaats hebben verschil lende ziekenhuizen alleen nog een voorlopig antwoord gegeven. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Vandaag is her dacht dat Groen van Prinsterer honderd jaar geleden is overle den. In aanwezigheid van mi nister De Gaay Fortman (bin nenlands zaken) werd vanmor gen op het graf van Groen van Prinsterer op de begraafplaats „Ter navolging" in Schevenin- gen een krans gelegd. Tijdens een herdenkingsbijeenkomst in de Waalse kerk schetsten sena tor dr. J. W. van Hulst, ds. W. Aalders en mr. A. M. Donner de betekenis van Groen voor het onderwijs, de theologie en de politiek. In het gebouw van de Eerste Kamer had de uitgifte plaats van een bijzondere post zegel. De vermogende Groen van Prin sterer, geboren in 1801, promo veerde in 1823 zowel tot doctor in de rechten als in de klassieke letteren. Hij was o.a. secretaris van koning Willem I, lid van de Tweede Kamer en hoofdredac teur van het dagblad „De Ne derlander". In 1860 nam hij het initiatief tot oprichting van de vereniging voor christelijk na tionaal onderwijs. Groen ver zorgde o.a. het huisarchief van het koninklijk huis en publiceer de daaruit een aantal brieven. Hij was de woordvoerder van de anti-revolutionaire of christe- lijk-historische richting. Niet al leen de AR-partij en de CHU, maar ook het GPV zien in hem hij „geestelijke vader". „Een staatsman niet, een evan geliebelijder", zo typeerde Mr. Monunersteeg weer kamerlid DEN HAAG (ANP) - Mr. J. A. Mommersteeg is gisteren beë digd als lid van de Tweede Ka mer voor de KVP. Mr. Mommer steeg volgt de heer A. C. M. Weijters op, die onlangs plotse ling overleed. De heer Mommer steeg was al van 1963 tot 1973 kamerlid. Van mei 1973 tot fe bruari 1974 was hij staatssecre taris van defensie in het huidige kabinet. Hij trad toen om ge zondheidsredenen af. !N HAAG (ANP) Half september vorig jaar functioneerden ons land 2503 kindercentra: 2280 peuterspeelzalen, 55 peuterklas- 152 kinderdagverblijven en 16 halve-dagverblijven. In 1970 ird het aantal kindercentra geschat op 400 450. Binnen de ndercentra werkten vorig jaar 12.084 prsoneelsleden, van wie 744 vrijwilligsters, voornamelijk binnen de peuterspeelzalen. Zij idden 105.000 kinderen onder hun hoede. Deze gegevens heeft ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk rzameld. ADVERTENTIE 7cn 7 7/1 geldig van donderdag 20 mei t/m zaterdag 22 mei vit (Van onze rechtbankverslaggever) MAASTRICHT Het terugtrekken van mr. G. Hermesdorf, voorzitter van de strafkamer van de arrondissements rechtbank Maastricht, uit het proces te gen de Kerkraadse hoofdverpleger Frans H. is gisteren in direct verband gebracht met de kritiek die in een aantal Amster- danse kranten op de procesvoering is geuit. Mr. Hermesdorf wordt een zwakke leiding verweten. Niet hij, maar mr. Booster, officier van justitie, zou in feite de gang van het proces hebben bepaald. Mr. Booster zelf wordt aangemerkt als een ambitieuze, pathetische man die met woedende uitroepen en met het slaan op de lessenaar zijn gelijk probeerde te be vechten. De indruk dat er bij de rechters nauwe lijks sprake was van onpartijdigheid, zoals in deze Amsterdamse kranten, met name De Volkskrant en Het Parool, wordt geconcludeerd, wordt overigens niet gedeeld door de verdediger van Frans H., mr. J. Hermans uit Geleen. Hij had geen bezwaar gehad tegen de proces voering als zodanig, ook al is hij niet erg gelukkig met het vertrek van de presi dent. Hij heeft niet geprotesteerd tegen de activiteiten van de getuige, mevr. Vij gen, die als arts aan dë Luckerheidekli- niek verbonden is en die tijdens de zitting met briefjes de officier opmerkzaam maakte op zaken die deze kennelijk niet mochten ontgaan. Een wat merkwaardige rol voor een getuige, die aan het einde van het proces voor haar medewerking met een presentje werd beloond door mr. Hermesdorf: een ingelijst artikel over de Lückerheide, waar rond de eeuwwisse ling de familie Hermesdorf woonde. Dit is aangemerkt als een miskleun van de eerste orde, die inderdaad vraagtekens achter de vereiste onpartijdigheid plaatst. Belangrijker zijn echter de onbeantwoor de vragen over de interne gang van zaken in de kliniek. Hoe is het mogelijk dat het onmogelijk hoge sterftecijfer op de afdeling waar Frans H. werkte jaren lang onopgemerkt is gebleven? Wat te denken van een bestuur en directie, die toch veel eerder aan de alarmbel hadden moeten trekken? Hoe kon het gebeuren dat Frans H. in het bezit kon komen van grote doses insuline, zonder dat er een arts aan te pas kwam? En waar zijn de artsen gebleven die toch dag-in dag-uit de doodsoorzaak van patiënten uit de Nachtegaal moesten vaststellen? Alle maal vragen die niet of nauwelijks zijn beantwoord. Gods water verder over het groene dal rond de Lückerheidekliniek te laten stromen, zou onvergeeflijk zijn. Naast de vele vragen die zich tijdens het drie weken durende proces hebben aan gediend, komt thans een nieuwe: waarom trekt de voorzitter van de strafkamer zich terug, en zegt hiermee in niet-juridi sche termen: men verwijt mij van enkele zijden bevooroordeeldheid. Laat de recht bank dan maar zonder mij een oordeel vellen. Hij onttrekt zich nu bij voorbaat aan het eventuele verwijt dat het vonnis mede tot stand zou zijn gekomen door een bevooroordeelde rechter. filte tionl (Van onze onderwijsredactie) duktie, leek heel ingewikkeld Grieks !verL maar stelde helemaal niets voor Dat leek wel het eeval te ziin len Haag Biologie stond gistermorgen op het examenprogram- na van het Mavo, Havo en het VWO. Liet een Mavo-leraar bij ie wij ons oor te luisteren legden, een kort maar krachtig omrnentaar in positieve zin horen, bij de Havo- en Vwo-afdelingen ■rden nogal wat kritische kanttkekeningen geplaatst. De voor- lamste daarvan waren deze: verscheidene opgaven vergden zoveel 'kenwerk, dat nauwelijks nog van biologie kon worden gesproken, fn: het examen voor het Havo leek veel te veel op dat voor het Jze Mavo zegsman liet weten, Jat men de opgaven duidelijk i eenvoudig had gekozen. Ze [aren goed te maken. Veel vra- i vertoonden sterke overeen komst met die van vorige jaren, tize woordvoerder voor het WO merkte op, dat de vragen Niswaar redelijk waren over jhet algemeen, maar dat sommi ge meer weg hadden van wis kunde dan van biologie. Andere vragen waren meer een toets van redeneerkunde. Als typisch voorbeeld van een rekensomme tje werd dcor hem genoemd op gave 35 over het percentage een eiige tweelingen. Weer andere opgaven noemde hij onvolledig, zoals bijv. opgave 38 over de erwtenplanten. Wat wordt daar met „zaadvorm" bedoeld., dat- gene wat uit de erwtenplant groeit of de erwtenplant die uit het zaad is gegroeid? Vraag 28, een statistiek over zuurstofpro- duktie, leek heel ingewikkeld maar stelde helemaal niets voor voor iemand die statistieken kan lezen. Tenslotte herhaalde deze VWO- leraar nog eens de veelgehoorde kritiek op het meer-vragen-sys- teem, het is steriel. De kandi daat kan er zijn echte kennis en inzicht niet in kwijt. De biologie-opgaven voor het Havo waren vrij pittig, zeker in vergelijking met die voor het Vwo, sddus een leraar die klaag de dat veel te veel opgaven iden tiek waren aan die voor het Vwo. Bij vluchtige nalezing on- dekten wij zelf, dat er tenminste zes identieke opgaven voor bei de afdelingen van het voortgezet onderwijs waren. Overigens kwamen in de Havo-opgaven geen extremiteiten voor. Grieks Dat leek wel het geval te zijn bij het examen Grieks voor het VWO, dat gistermiddag op het programma stond. De kandida ten werden getracteerd op een fragment van Thucydides, die als de schrik van alle classici geldt. Het betrokken fragment - een verhaal over de diplomatie ke onderhandelingen aan het begin van de Peloponnesische oorlog - was niet alleen moeilijk, maar ook lang. De zinsconstruc ties waren verre van eenvoudig. De goede leerlingen zullen er wel uitgekomen zijn, maar voor de middelmatige en slechte zal er weinig hoop zijn op een vol doende. Dit examen grieks was beslist moeilijker dan het latijn. En daarover is er nu al „rumor in casa". Kortom, een zware Groen zichzelf. Een andere be kende uitspraak van hem is: in het isolement ligt onze kracht. Tijdens de herdenkingsbijeen komst zei mr. Donner dat de historicus Groen besefte dat ook al kan de christen-politiek niet van deze wereld zijn, hij in deze wereld is gesteld. Daarom heeft Groen er niet mee volstaan met de hand op het evangelie de geest van omwenteling en revo lutie af te wijzen, maar heeft hij gezocht naar wegen om wat ge handhaafd moest blijven tot gel ding te brengen". Als een de eersten heeft Groen de bete kenis van politieke partijvor ming gezien. Senator Van Hulst zei dat de erfenis van Groen na honderd jaren niets aan beteke nis heeft ingeboet. Zijn beteke rus voor het onderwijs is nie nationaal maar mondiaal. De betekenis van Groen word belicht in een door dr. G. Pu chinger bij Kok, Kampen, uitge geven bundel beschouwingen van Busken Huet, Schaepman en Gerretson. ADVERTENTIE 1 m woensdac 26 mei ney AH Magere Cfi "HT"7-" yoghurt, beker merj^ zolang de voorraad strekt. London tonic, 109 fles 1 literK* John West pinkzalm, 039 blik 220 gram.2X55" Friese kruidkoek, 159 400 gramT<75' JL* Achterham, vacuum verpakt, 155 100 gram-L85' Tempo tissue servetten, wit, Q£r pak 40 stuksvO Taft hairspray."laat haar vrij" bus 380 gram5X>51 Nivea crème, pot 250 ml3SÜ Rabat oploskoffie, pot 200 gram-4=85" Varkensfrikandeau v.d.ham, 500 gram 549 i kiloverpakking dadw middag voor de Vwo-ers. Expressie Over de expressievakken be richtte onze man van het Mavo het volgende. Het examen teke nen was van een zeer goed ni veau. De kritiek die vorig jaar op het centraal schriftelijk exa men werd gespuid, namelijk dat elke intelligente leerling met een redelijk denkvermogen het exa men kon maken, ging ditmaal zeker niet op. Van de leerling werd een behoorlijke kennis ge vraagd en vooral doorzicht in de verschillende stromingen. De verzorging van het vragenboek- je was uitstekend. Dit jaar was er voor het eerst ook een apart antwoordenboekje. Voorheen moesten de antwoorden op het vragenformulier worden inge vuld. Varkensschnitzel- xgQ- 1»^ 100 gram 800 gram Uit de aideling delicatessen: «95 Slagerskookworst- «J« 500 gram Aardbeien, 2 doosjes _gg SpinchrysantÊD. grote bos 5 takken

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7