LAr ÏGS OMWEGEN Litteris Sacrum gaat het Landjuweel verdedigen Joe (Mr. Soft-Soul) Bourne koos Leiden als uitgangspunt ««Wasserij mag grondwater ^Koudekerk niet gebruiken n ÖiOON BEVREESD VOOR VERZMTOG KORTWEG ANTON KUERTI IN BEETHOVENCYCLUS WOENSDAG 19 MEI 1976 LEIDSE COURANT DOOR OP mij" omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke nM morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie FUN u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. verbs igddt over t vere indidj kseRi houtt ;n beti Ie Bat kerhoi it mot ima-bij Op 30 juni is het twintig jaar geleden, dat na 350 jaar in Haarlem weer een landju weel werd „opghehanghen ende ingher- ïcht". Een nationale toneelwedstrijd voor amateurs met als inzet een zilveren bokaal (het Landjuweel), door koningin Juliana beschikbaar gesteld, en een buidel met duizend zilveren guldens - goede Juliana Florijnen. Het daarop volgende seizoen streden in de voorronden tientallen toneel groepen, verspreid over het hele land, om een plaats in de eindronde die in 1957 in de Haarlemse stadsschouwburg werd ge houden. De hergeboorte van het nationaal Landjuweel is te danken aan de Haarlemse kunstenaar Jan Kraakman, geïnspireerd door de befaamde rederijker Piet er Lan- gendijk, wiens 200ste sterfdag toen werd herdacht. De laatste keer, sinds 1956, dat een Landjuweel werd gehouden was even eens in Haarlem. De Koninklijke Vereni ging Litteris Sacrum uit Leiden was in 1969 de gelukkige winnares. Nu, op 5 juni mag Litteris als „cup-houdster" weer mee doen, met vijf overige toneelgroepen die de „Koninklijke" het amateurvuur na aan de schenen zullen leggen. Van 31 mei tbt en met 5 juni is de Haar lemse stadsschouwburg weer strijdtoneel voor deze inmiddels met faam beladen toneelwedstrijd. Koningin Juliana komt op 2 juni zelf een voorstelling bijwonen. Zij weet dan nog niet of haar bokaal, die vijf jaar bij Litteris op de plank heeft gestaan, een nieuwe bestemming krijgt of dat het ordwijl zilverwerk nogmaals in handen der Litte- rianen terecht zal komen. Bram Harteveld, sinds een jaar voorzitter van Litteris, heeft zj er een hard hoofd in: „Vooral als ik denk aan de prestaties van de deelnemende Nieuwe Toneelgroep uit Rotterdam, die is geweldig met de presentatie van „Een dag uit de dood van verdomde Lowietje". Niet temin zullen we onze huid zo duur moge lijk zien te verkopen, ofschoon die prijs niet op de eerste plaats staat". „Zie je, wij voeren niet het stempel van het „heilig moeten", maar zo'n wedstrijd voedt de creativiteit, ook al willen we graag weer eens dat Juweel winnen. Er is in Haarlem goede kwaliteit die om de hoek komt kijken, dus zullen we moeten vech ten, wachten op de bekroning van hard werken. We doen dat met het stuk „Andor ra" van Max Frisch, waarmee we in Lei den drie keer een volle zaal trokken. Be grijp je, beste jongen, als je louter op die prijs af moet spelen, wordt het een afgang. Het gaat om een verantwoorde opvoering brengen. Daarbij is het goed, dat je je kunt toetsen aan vier anderen die hetzelfde doel nastreven". Welke norm legt Litteris (van 1856) zich op? Bram Harteveld: „Zo verantwoord mo gelijk een toneelstuk uitbrengen dat duide lijk geënt is op de kontekst van het hele verhaal en dat uitgedragen wordt volgens de goede regels van de dramatische vorm geving. Dat wil overigens niet zeggen, dat Litteris wars is van vernieuwing. We zijn ook bezig met vrije expressie onder jonge ren. Dat is om mensen bezig te houden met meer dan alleen een toneelstuk in te stude ren. Vrijmaking van lichaam en geest, heet dat. Volgend jaar willen wij deze sector uitbreiden. We hebben daarvoor op het oog een stukje eigen theater in het voormalig Marine complex aan het Noordeinde. We hopen vooral de jeugd daar naar toe te krijgen. O ja, als we ooit „elitair" genoemd konden worden, dan moet dat er radicaal uit". Harteveld (56) en de zijnen zoeken binnen het bestuur naar verjonging. „Als je met wat aankomt, zegt men al gauw: die ouwe zak wij willen het heel anders. Vanuit onze leeftijdsgroep kunnen we niet meer blijven opleggen". Neem nou zo'n laatste voorstelling van „Andorra": meer dan 90 pet. jongelui van rond de 20 in het LAK- theater. Ook de verhouding binnen het ledenbestand van Litteris is nu al 60 tegen 40 pet. ouderen. Bram Harteveld voelt het aan zijn klomp: „Dat zijn jonge mensen die ik moet trachten te houden; die hebben geproefd en geroken". De vorige keer won Litteris het Landju weel met „Op blote voeten in het park". Thans komt de Koninklijke met een gede gen stuk waar de hele vereniging aan mee kan doen. „Dat is mijn achtergrond", zegt Harteveld, „wij zjn pretentieus. En terecht. We weten hoever we kunnen gaan". Waar om wordt het Landjuweel niet in Leiden de thuishaven van de vorige winnaars gehouden? „Wel", aldus Bram Harteveld die zelf overigens „Andorra" regisseert „van stonde af aan stond het vast, dat wij dit Landjuweel zouden „ophangen" en organiseren in de eigen woonplaats. Het had de opening van de vernieuwde schouwburg kunnen zijn, maar dan had den we toch minstens een jaar geleden al moeten beginnen met het organiseren. Bo vendien had de gemeente Haarlem de acti viteiten in de stadsschouwburg al met een vorstelijke subsidie „gereserveerd", iets dat in Leiden niet gauw mogelijk is". De jury krijgt straks de hoofden vol. Dat zijn Egbert van Paridon (zakelijk leider Toneelgroep Centrum). Jan Velzeboer (di recteur Ned. Centrum voor Amateurtoneel NCA), Jan-Paul Bresser en Jacq. Heyer, toneelcritici. Samen hebben de heren hun normen vastgelegd: ze zullen de zaken bekijken met de ogen van het publiek, het totaal bezien dus en niet op onderdelen. Of zoals Harteveld het formuleert: wat doet het totaalbeeld me? Bij de te vergeven prijzen is een nieuwe: de Jan Kraakman- prijs, voor de voorstelling „met het meeste risico" (wie een dergelijk stuk dus durft te brengen, loopt de kans op een lege zaal, bij wijze van spreken. Tenslotte vraagt Bram Harteveld zich af: „Is in 1976 de wedijver op het toneel nog wel waar te maken."—contact". Dat zou waarlijk geen gekke vraag zijn. Bram geeft "Veelzijdig, warm en aantrek kelijk..." "Een meester in Soft- Soul, mister Soft-Soul him self". Ik zit tegenover hem, op de zesde verdieping van een flat aan de Leidse Apollolaan. Met uitzicnt op Zoeterwouüe en de wazige verten van het Zuidhollandse poldergebied. In maart van het vorig jaar kwam Joe Bourne naar Neder land. Drie jaar daarvoor had hij muzikaal gewerkt in topho tels, in clubs zoals Hilton, Sheraton en Playboyclubs. Het klinkt zwoeler dan het voor Joe was, want hij moest alleen maar zien dat hij rondkwam met zijn stem. Dat was drie jaar in de zuidelijke staat Georgia, zwarte bakermat van veel soul, soft of niet soft. "Toen ik in Holland aankwam, moest ik eerst wennen aan het koude klimaat, aan nieuwe ge woonten. Ik moest contacten leggen". Joe kwam al gauw met Hans van Willigenburg in relatie en daarop in diens pro gramma Van 12 tot 2 voor de KRO-radio. Over twee weken zit hij opnieuw in dat pro gramma. Dan zingt-ie zijn nieuwe single-plaatje met een orkestbandje. Joe Bourne werd in Cambrid ge, Massachusetts ("zelfs Ame rikanen hebben moeite met die naam") geboren. Hij zong er in school-, kerk- en buurt- koren. "Cambridge lijkt veel op Leiden", vertelt Joe me met zijn donkere stem; "Er is een universiteit, je ziet er duizen den fietsen, veel musea, par ken, veel scholieren en de ri vier Wynds kronkelt door de stad met zo'n 200.000 inwo ners. Ja, dat doet me aan Lei den denken; historische ge bouwen in oude Engelse stijl. Het probleem daar is, dat de groeiende universiteit steeds meer plaats opeist. Ik heb er 27 jaar gewoond. Nu ben ik 34. Een interessante leeftijd, op het kruispunt van je leven. Je kunt terugkijken op wat je deed, en uitkijken waar je naar toegaat". In maart '75 koos Joe zee. Op een vrachtschip; 14 dagen via New York en Le Havre naar Rotterdam. Met z'n hele heb ben en houwen. "Ik speelde aan boord op mijn gitaar voor de 12 andere passagiers. Waar om ik naar Holland wilde? Nou ja, op de eerste plaats om de verandering, een soort trap naar "the rest of Europe". Ik wil graag Europa tot mijn thuis maken, in Nederland wo nen en af en toe werken in de States. De States zijn groot, veel te groot en te moeilijk voor een jonge artiest om er te beginnen tussen al die dui zenden anderen. Toen ik ver trok was er een flinke econo mische crisis onder die musici. Amusement, entertaining, is erg moeilijk om daarin rond te komen. Ik dacht, dat ik op het juiste moment van grond veranderd ben". Een paar maanden woonde Joe Bourne in Voorschoten, sindsdien in Leiden. Al vrij vlug vormde hij een groep met vier Leidse jonge muzikanten: orgel, drums, bas en gitaar. Ik zag hem toen in Holiday Inn op een diner dansant. Hij werd daar nog een keer ge vraagd en trad ook op in H.I. te Utrecht. Daarna kwamen er meer contracten, door het hele land. De groepen veranderden, overlapten elkaar. Joe trok met ze naar Duitsland en De nemarken. "Ik heb nu een compleet nieuwe groep: Frits van Rooy, orgel, Evert Simo- ne, bas (beiden uit Leiden), Adrie de Wert uit Amsterdam gitaar, drummer Rick van de Loos uit Den Haag. We wer ken in die "The Soft Express" erg prettig samen". ■Maar Joe deed meer. Hij maakte in Amerika twee el pees en nu ligt hier in Neder land zijn single "Show your girl en Flory's song" op de markt. Het plaatje wordt ook in België en Duitsland uitge bracht en in Engeland. Joe is hier Mister Soft-Soul: niet hard en "smooth", zacht, maar ertussen in. "Nee, geen pop, het is een categorie op zich zelf. Het loopt goed, maar het zou wel aardig zijn als je er over wilde schrijven. Want wie kent nou eigenlijk hier Joe Bourne?" Nee, inderdaad. Maar Joe is de moeite van het leren ken nen waard. Mijn zoon, die een expert is in dergelijke aangele genheden, ging er recht voor zitten, toen Flory's song soft in zijn oren klonk. "Flory's song, dat is nou typisch mijn stijl, ballads daar hou ik het meest van", verduidelijkt Joe me. Over een week luistert hij in den lande ettelijke openingen van wielerfestijnen op met zijn plaat en in natura. Joe probeert oprecht Neder lands te spreken, maar mid den in een zin laat hij het afweten. "Als ik ergens begin in het Nederlands, praat iede reen Engels tegen me, behalve in winkels en in kleinere plaat sen. Dat is te weinig om een beetje behoorlijk deze taal te leren. Maar ik heb het idee, dat ik over een half jaar het te pakken heb; ik kijk hier veel naar de t.v. en luister naar de radio. Bij Amerikaan se films lees ik de Nederlandse ondertiteling. Nou, dat is al heel wat, nietwaar?" Joe Bourne hoopt gelanceerd te worden door de hele wereld. Zijn leeftijd staat hem daarbij niet in de weg, zijn stem nog veel minder. Die is van don kerbruin ebbehout, met hier en daar de juiste barstjes erin. Die stem komt nog ver, ver trouwt Joe, via de platenmaat schappijen. Hij heeft boven dien een idee dat hij aan het uitwerken is: een "Christmas Special", een soort show met Kerstmis voor de Nederlandse t.v., met eigen muziek en die van anderen er in. Joe zal het ons laten weten, heeft hij be loofd. (Van een onzer verslaggevers) «EIDERDORP/KOUDEKERK Wasserij „Nooit Gedacht" in Lei- Ierdorp mag geen water aan de grond te Koudekerk aan de Rijn aan onttrekken voor zijn eventueel nieuw bedrijf in laatstgenoem-, e gemeente. Verziltingsgevaar is oorzaak van dit verbod. De Kroon leeft in laatste instantie het beroepschrift van de eigenaar, de heer J. van Remundt, tegen een weigering van G.S. van Zuid-Holland l ingegrond verklaard. De bescherming van de grondwaterkwaliteit s van doorslaggevende betekenis geweest voor de afwijzing in het «roep van de heer Remundt. )e heer Remundt heeft thans te *iderdorp 45 personen in "ienst. In Koudekerk zou dit «rsoneelsbestand uitgroeien tot 00. De heer Remundt heeft aarlij ks 104.000 m3 grondwater Koudekerk nodig. 12.000 m3 nag men doorgaans als particu- ier aan de grond onttrekken [art. 4 van de grondwaterveror dening), zodat de méér-behoefte feite 92.000 m3 zou zijn. „De Rijnstreek" èn vier particu liere ondernemingen reeds te veel aldaar aan de bodem ont trokken wordt. „De Rijnstreek" onttrekt met zijn 2.500.000 m3 grondwater reeds minder dan krachtens de vergunning toege staan is en koopt te leveren drinkwater in bij andere water leidingbedrijven. Geen betekenis hecht de Kroon aan het argument van de heer Remundt, dat door overplaat sing naar Leiderdorp zijn grondwateronttrekking te Lei derdorp ophoudt. De Kroon zegt daarvan, dat de omgeving van Leiderdorp reeds verzilt is. Het gevaar voor verzilting van het grondwater te Koudekerk is reeds te hoog. De economische belangen van de heer Remundt dienen derhalve te wijken voor de belangen van de kwaliteit van het drinkwater in het „con- cessie"gebied van het Waterlei dingbedrijf „De Rijnstreek", ge vestigd te Boskoop. In het be drijf van de heer Remundt houdt men zich voor een groot gedeelte bezig met de bewassing van ziekenhuisbeddengoed. -EIDEN. 8 De Koninklijke laatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert een dag tocht op 12 juni naar het kasteel iingraven in Denekamp. Be angstellenden kunnen zich voor I juni voor de dagtocht melden bij de penningmeester van de maatschappij. LEIDEN De stichting Leidse Hofjes en de vereniging Oud- Leiden houden op maandag 31 mei een bijeenkomst in het ste- delijk museum „De Lakenhal". Mejuffrouw drs. I Moerman geeft een lezing over Nederland se kastelen. De bijeenkomst be gint om acht uur. LEIDEN Voor het diploma Intensive Care Opleiding zijn de volgende kandidaten geslaagd: P. van Aken, J. Boeke, A. Dan sen, L. Dekker, C. Grevers, A Hoekstra, J. van Huigenbosch, T. Koning, A. Matthijsen, B. Rikkers, G. Rozendal, J. van Rijn, I. Roereppel, A. Wendt, A. Wülemsteijn. LEIDEN - De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert op woensdag 16 juni een avondex cursie naar het biologisch-dyna- misch bedrijf „De Vier jaarge tijden" in Nieuwe Wetering. Cabaret „Don Quishocking" ,,Don Quishocking in LAK-theater LEIDEN Cabaret „Don Quishocking" treedt mor gen in het LAK-theater op met het nieuwe program ma „Afscheidstoernee I". Kaarten voor de voorstel ling, die om kwart over acht begint, zijn 5,- of 3,50 (LAK-leden en CJP- houders en 65-plussers) te krijgen aan de zaal of tele fonisch te reserveren on der nummer 124890. „Don Quishocking" is ont staan als Amsterdams stu dentencabaret. De groep bestaat uit Fred Florusse, Jacques Klöters, George en Anke Groot en Pieter van Empelen. De groep oogstte veel succes met haar pro gramma's „Zand in je bad pak" en „Waar het valt daar legt het". LEIDEN De uit Canada afkomstige concertpianist Anton Kuerti treedt aanstaande vrijdag op als solist in het tweede concert van de K&O-Beethovencyclus. Het concert dat om kwart over acht begint, wordt gegeven door het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes in de Stadsgehoor zaal. Kuerti werd in Wenen geboren en ging op jeugdige leeftijd naar de Verenigde Staten en begon daar op 5-jarige leeftijd zijn mu ziekstudie. Toen hij 11 jaar oud was maakte hij zijn debuut als pianosolist en een jaar later trad hij met het Boston Symp hony Orchestra op dat onder leiding stond van Arthur Fied ler. Anton Kuerti behaalde het solistendiploma aan het Curtis Instituut als leerling van Rudolf Serkin. Hij ontving vele muziek prijzen, waaronder de fel be geerde Leventritt Prijs (even eens gewonnen door o.a. Van Cliburn, Malcolm Frager en Mi chel Block). Regelmatig concerteert Kuerti met prominente orkesten van Amerika, w.o. het New York Philharmonisch Orkest en de orkesten van Philadelphia, St. Louis, Cleveland, Detroit, onder leiding van dirigenten als Boult, Krips, Mehta, Ormandy en Szell. In Europa trad Anton Kuerti als solist op met orkesten uit o.m. Berlijn, Brussel, Lon den, Lissabon en Wenen. Overal was zijn optreden niet minder dan een daverend succes. Tallo ze grammofoonplaten zijn van zijn spel gemaakt. Kuerti is een jonge pianist die zeer hoge eisen aan zijn instrument stelt. In Amerika heeft hij dan ook ze ven concertvleugels in prive-be- zit en een speciaal voor vervoer van deze instrumenten gecon strueerde auto, waarmee hij de Verenigde Staten en Canada af reist. Hij stemt en intoneert zijn vleugels het liefst zelf. Sedert 1965 is Anton Kuerti verbonden aan de muziekfakulteit van de Universiteit van Toronto in Ca- nada. Het programma voor vrijdag avond 21 mei vermeldt: Musik zu einem Ritterballet, het eerste pianoconcert in C gr. t, Op. 15 en de zevende symfonie in A gr. t., Op. 92. De concerten uit de K&O-Bee thovencyclus zijn toegankelijk voor zowel inschrijvers van K&O als niet-ingeschrevenen. Toegangskaarten van 12, 10 en 6 zijn aan het Bureau van K&O, Oude Vest 65, dagelijks van 9 tot 15 uur verkrijgbaar. Van 9 tot 17 uur zijn kaarten telefonisch te bestellen onder te lefoonnummer 141141 en 141200. Op de concertavond zijn, voor zover voorradig, ook toegangs kaarten aan de kassa van de Stadsgehoorzaal verkrijgbaar. Foto: Bram Harteveld hangt (in het kantoor van de Culturele Raad Leiden) „met enige trots" het Landjuweel al op. zeer beslist zelf het antwoord: „Wis en waarachtig wel. We zijn weer uit het slob zowat. De amateuristische toneelbeweging zit wederom in de lift. Na veel vervlakking beleven we opnieuw een hang naar zelf- idoen. Men wil op het toneel weer een toetssteen vinden om te zien of je op de goede weg zit, je met een ander vergelij ken. Om die prijs gaat het niet Hoewel. Maar we moeten kritisch blijven in het contract". Een voetbal is rond, maar de Koninklijke uit Leiden speelt erg goed. Wellicht kan het Juweel van de koningin nogmaals aan het Litteris-hart gedrukt worden. Joe Bourne, voor deze gelegenheid aan de bongo's; tegenwoordig komt hij daar maar weinig toe.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5